Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου εκεί θα το πάρει αν δεν έχει πάρει συσκευή κατά την την υπογραφή της σύμβασης. Αλλά να επισημάνω ότι 45 ευρώ είναι χωρίς τέλη κινητής αρα παει παραπανω. Κάνε μια αιτηση φορητοτητας, και ζήτα το απεριοριστα 65 στα 40 ευρώ.

 

Συμφωνώ απόλυτα.Και παρακάτω μπορεί να το δώσουν μιας και Vodafone και Wind έχουν αντίστοιχα προγράμματα οπότε ο φίλος αν φυγει χάσιμο θα έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι απο δευτερα να παω στο γερμανο να δω τι μπορω να κανω κ να το παιξω κ ετσι, οτι θα παω σε αλλη εταιρεια

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι απο δευτερα να παω στο γερμανο να δω τι μπορω να κανω κ να το παιξω κ ετσι, οτι θα παω σε αλλη εταιρεια

 

Εννοείς να τους πεις στο Γερμανο οτι θα φύγεις??Αν δεν κανεις αιτηση να δουν στην κοσμοτε δεν παίρνουν απο λόγια.

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται φίλε μου να σε καταλάβουν. Ριξε μια αιτηση φορητοτητας στη Wind ή στη Voda μεσω του site για να μην υπογραψεις τιποτα και δεσμευθεις στη νεα εταιρεια. Την επόμενη μερα, ντριν ντριν το τηέφωνο.

 

Παρακαλώ;

Ναι καλημέρα σας. Είστε ο κ. χχχχχχ

Ναι πείτε μου

Από την cosmote καλώ για μια αιτηση φορητοτητας που ειχατε κανει. Μπορούμε να σας κάνουμε κατι καλυτερο εμεις, θα θελατε να παραμεινετε;

 

Το χω κανει απειρες φορες, και το απεριοριστα 65 με 1500 προς ολους και 1500 μνμ προς ολους εφθασα να το εχω στα 27 ευρω. 40 ευρω από την φορητοτητα, μείων 13 ευρώ επειδη ειναι σε οικογενειακό πακέτο.

Edited by Grogas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω το wind M στα 28 ευρώ και μιας και ο κύκλος μου έβαλε cosmote σκέφτομαι για συμβόλαιο το απεριόριστα 35.

Στη wind θα μείνω δύσκολα εκτός αν μου προσφέρουν το πρόγραμμα w αλλά και πάλι δε θέλω να χρεώνονται οι δικοί μου

όταν με καλούν.

 

Εσείς τι θα κάνατε; Μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο στη cosmote; Πως πρέπει να διαχειριστώ τις προσφορές...;

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

 

Εσείς τι θα κάνατε; Μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο στη cosmote; Πως πρέπει να διαχειριστώ τις προσφορές...;

 

Thanks.

Αφου οι αλλοι σε παιρνουν δωρεαν βαλε κοσμοκαρτα που δινει και 2 αριθμους 0,01€/1' και μετα βαζε 5€/200' προς ολους και ανανεωση οποτε χρειαζεσαι. Οχι ολα απ την αρχη και να χανεις χρονο στο τελος.

Στα 22€ θα εχεις 800' προς ολους

Απο αποψη οικονομιας μιλαω παντα.

και θα εισαι και ελευθερος χωρις δεσμευση να παρεις και οποια προσφορα βγει στο μελλον.

Ιδιωτες μακρια απο συμβολαια.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοκάρτα έχω ήδη και έχω δηλώσει ήδη αριθμούς...δεν γίνεται όμως η κάρτα τελειώνει για πλάκα...

Χρειάζομαι 1500 λεπτά και 1500 sms προς cosmote. Και επιπλέον MB και κάποια λεπτά για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοκάρτα έχω ήδη και έχω δηλώσει ήδη αριθμούς...δεν γίνεται όμως η κάρτα τελειώνει για πλάκα...

Χρειάζομαι 1500 λεπτά και 1500 sms προς cosmote. Και επιπλέον MB και κάποια λεπτά για όλους.

Αφού δεν μπορείς να μειώσεις τους χρόνους σου, μάλλον πρέπει να πληρώσεις.

Τις κλήσεις τις κάνεις απ το σπίτι/γραφειο? η όταν είσαι εκτός?

με τόσες εφαρμογές μου φαίνονται πολλά τα 1500 sms.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

καντε αιτημα φορητοτητας παιδια! αν μιλησεις σωστα και αν εισαι παλιος συνδρομητης πετυχαινεις τρελες εκπτωσεις! εχω cosmote 45 παλιο και εχω φτασει πλεον με εκπτωσεις παλαιοτητας οικογενειακου πακετου και επιδοτησης συσκευης να πληρωνω 9 ευρω και εκτος απ τα απεριοριστα μου αυξησαν το χρονο σε τριτους στις 5 ωρες και εβαλαν και 800mb! το λεω και δε με πιστευουν και ζητανε να δειξω λογαριασμο!
Link to comment
Share on other sites

καντε αιτημα φορητοτητας παιδια! αν μιλησεις σωστα και αν εισαι παλιος συνδρομητης πετυχαινεις τρελες εκπτωσεις! εχω cosmote 45 παλιο και εχω φτασει πλεον με εκπτωσεις παλαιοτητας οικογενειακου πακετου και επιδοτησης συσκευης να πληρωνω 9 ευρω και εκτος απ τα απεριοριστα μου αυξησαν το χρονο σε τριτους στις 5 ωρες και εβαλαν και 800mb! το λεω και δε με πιστευουν και ζητανε να δειξω λογαριασμο!

 

9 ευρω?απιστευτο πραγματικα το ποσο οσο παλιος συνδρομητης κι αν εισαι για 5 ωρες σε τριτους και ιντερνετ...οποτε μπραβο σου φιλε με ποσες γραμμες εχεις το οικογενειακο πακετο αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

9 ευρω?απιστευτο πραγματικα το ποσο οσο παλιος συνδρομητης κι αν εισαι για 5 ωρες σε τριτους και ιντερνετ...οποτε μπραβο σου φιλε με ποσες γραμμες εχεις το οικογενειακο πακετο αν επιτρεπεται?

 

η δικια μου και αλλη μια! βασικα βοηθησε πολυ συγγενικο προσωπο που δουλευε σε εταιρια απ αυτες που κλεινουν συμβολαια τηλεφωνικα και ηξερε πως να μιλησει... απ τα 36 ευρω του συμβολαιου που ειναι κανονικα εχω 30 ευρω εκπτωση! οπως γραφει στον λογαριασμο 18 ευρω εκπτωση λογω ανανεωσης συμβασης :D 7 ευρω εκπτωση παγιου προωθητικης ενεργειας και 5 ευρω λογω οικογενειακου πακετου! προσθεσε 1 ευρω τελη και 2 φπα και βγηκε!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου και αλλη μια! βασικα βοηθησε πολυ συγγενικο προσωπο που δουλευε σε εταιρια απ αυτες που κλεινουν συμβολαια τηλεφωνικα και ηξερε πως να μιλησει... απ τα 36 ευρω του συμβολαιου που ειναι κανονικα εχω 30 ευρω εκπτωση! οπως γραφει στον λογαριασμο 18 ευρω εκπτωση λογω ανανεωσης συμβασης :D 7 ευρω εκπτωση παγιου προωθητικης ενεργειας και 5 ευρω λογω οικογενειακου πακετου! προσθεσε 1 ευρω τελη και 2 φπα και βγηκε!

 

Προφανώς είναι ειδική τιμή για συνεργάτες εταιρειών αυτή που σου έδωσαν. Δεν έχει απλά σχέση με το πόσο παλιός συνδρομητής είσαι. Και άλλοι είχαν 15 χρόνια αριθμό, αλλά αν πληρώνεις τόσα λίγα (36 ευρώ κανονική τιμή) δεν παίζει να σου δώσουν τόσο μεγάλη έκπτωση αν είσαι απλός συνδρομητής, όσες αιτήσεις φορητότητας και αν κάνεις. Το πολύ στα 15-20 ευρώ να κατέβαινε. Βέβαια, τον επιπλέον απεριόριστο χρόνο σε τρίτους μπορεί να στον έδιναν και σε αυτήν την περίπτωση, αυτό γίνεται, κι εμένα μου είχαν δώσει όταν είχα συμβόλαιο. Οπότε, για τον κόσμο εδώ μέσα (και πολύ περισσότερο για τους ανυποψίαστους) δεν έχει εφαρμογή αυτό που λες...

 

Εάν δώσει κάποιος άλλος στοιχεία για το αντίθετο (συμβόλαια στα 10 ευρώ με 300' χρόνο προς τρίτους), ευχαρίστως να αναθεωρήσω και θα ακούσω με ενδιαφέρον το πώς τα κατάφερε :)

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω καταστήματα που εκτυπώνουν τις αιτήσεις φορητότητας και ζητούν από τον πελάτη να υπογράψει λέγοντάς του παράλληλα ότι αν κάνει αίτημα φορητότητας και εγκριθεί, θα πρέπει να αλλάξει δίκτυο υποχρεωτικά. Αν ο πελάτης πάει και τους πει να ακυρώσουν το αίτημα, επικαλούνται την υπογραφή αρχικά και μόνο αν επιμείνει ο πελάτης το ακυρώνουν. Φυσικά μόνο ένας ανυποψίαστος θα μπορούσε να πειστεί και να νομίζει ότι δεν ακυρώνεται η φορητότητα. Εκεί ποντάρουν και τα καταστήματα που καταφεύγουν σε αυτές τις τακτικές. Οπότε προσοχή στο τι υπογράφετε και αν όντως έχει δέσμευση!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω καταστήματα που εκτυπώνουν τις αιτήσεις φορητότητας και ζητούν από τον πελάτη να υπογράψει λέγοντάς του παράλληλα ότι αν κάνει αίτημα φορητότητας και εγκριθεί, θα πρέπει να αλλάξει δίκτυο υποχρεωτικά. Αν ο πελάτης πάει και τους πει να ακυρώσουν το αίτημα, επικαλούνται την υπογραφή αρχικά και μόνο αν επιμείνει ο πελάτης το ακυρώνουν. Φυσικά μόνο ένας ανυποψίαστος θα μπορούσε να πειστεί και να νομίζει ότι δεν ακυρώνεται η φορητότητα. Εκεί ποντάρουν και τα καταστήματα που καταφεύγουν σε αυτές τις τακτικές. Οπότε προσοχή στο τι υπογράφετε και αν όντως έχει δέσμευση!

Δεν τίθεται θέμα ακύρωσης, ανεξάρτητα απ την υπογραφή γιατι αν τα βρεις με την εταιρεία που είσαι, απλά δεν αποδεσμεύεσαι.

ισχύει δλδ η θέληση σου για παραμονή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα ακύρωσης, ανεξάρτητα απ την υπογραφή γιατι αν τα βρεις με την εταιρεία που είσαι, απλά δεν αποδεσμεύεσαι.

ισχύει δλδ η θέληση σου για παραμονή.

 

Ναι εννοείται αυτό αλλά το κατάστημα πρέπει να ακυρώσει το αίτημα, δεν ακυρώνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το νέο σχέδιο νόμο που επεξεργάζεται η ΕΕΤΤ, κάνει δεσμευτική την υπογραφή φορητότητας.

 

κακό αυτό για τις τιμές φαντάζομαι... :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται αυτό αλλά το κατάστημα πρέπει να ακυρώσει το αίτημα, δεν ακυρώνεται αλλιώς.

 

Ακυρώνεται αυτόματα από την παλιά εταιρεία, μην απελευθερώνοντας τον πελάτη.

Πάντως το νέο σχέδιο νόμο που επεξεργάζεται η ΕΕΤΤ, κάνει δεσμευτική την υπογραφή φορητότητας.

κακό αυτό για τις τιμές φαντάζομαι... :(

 

τότε θα αποκλείονται οι προσφορές, αλλά πρέπει να υπάρχει και υποχρεωτικός χρόνος παραμονής (που είναι παράνομο για την ώρα).

Αλλιώς πάλι κάποιος θα κάνει καπάκι 2η φορητότητα.

Πάντως μεταξύ μας σαν την καρτοκινητή της Ελλάδας δεν υπάρχει πουθενά.

Να βάζεις 5€ και να κρατάνε ένα χρόνο. Κι αν έχεις κοσμοκάρτα με 2αρ 0,01€/1' για ανθρώπινη επικοινωνία σε ώρες ανάγκης....

Πχ μια οικογένεια με 3 - 4 άτομα άνετα καλύπτονται για 1 χρόνο με 20€ όλοι μαζί...με σωστή χρήση και λογική πάντα.:cool:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ακυρώνεται αυτόματα από την παλιά εταιρεία, μην απελευθερώνοντας τον πελάτη.

 

τότε θα αποκλείονται οι προσφορές, αλλά πρέπει να υπάρχει και υποχρεωτικός χρόνος παραμονής (που είναι παράνομο για την ώρα).

Αλλιώς πάλι κάποιος θα κάνει καπάκι 2η φορητότητα.

Πάντως μεταξύ μας σαν την καρτοκινητή της Ελλάδας δεν υπάρχει πουθενά.

Να βάζεις 5€ και να κρατάνε ένα χρόνο. Κι αν έχεις κοσμοκάρτα με 2αρ 0,01€/1' για ανθρώπινη επικοινωνία σε ώρες ανάγκης....

Πχ μια οικογένεια με 3 - 4 άτομα άνετα καλύπτονται για 1 χρόνο με 20€ όλοι μαζί...με σωστή χρήση και λογική πάντα.:cool:

 

Επιβεβαίωσα ότι τελικά έχει ήδη περάσει η τροποποίηση:

Είναι στο ΦΕΚ 1873/Β/2013

Το άρθρο 9 (Προστασία του καταναλωτή) είναι πρακτικά όπως και πριν, δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσα ότι τελικά έχει ήδη περάσει η τροποποίηση:

Είναι στο ΦΕΚ 1873/Β/2013

Το άρθρο 9 (Προστασία του καταναλωτή) είναι πρακτικά όπως και πριν, δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο.

 

ναι και αυτό που είπαν είναι ότι ο δέκτης είναι υπόχρεος διορθωσης των στοιχείων σε περίπτωση λαθους, όπως και αυθημερόν ενημέρωση για το αποτέλεσμα. αυτό αφορά τον φίλο που λέγανε για λάθος στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το νέο σχέδιο νόμο που επεξεργάζεται η ΕΕΤΤ, κάνει δεσμευτική την υπογραφή φορητότητας.

 

Τι εννοείς; Κάθε άλλο παρά τέτοιο συμπέρασμα προκύπτει. Στο νέο Κανονισμό Φορητότητας που αναφέρεται πιο κάτω (μπράβο σε αυτόν που έκανε την παραπομπή) λέει ξεκάθαρα (άρθρο 7) ότι μπορείς να ζητήσεις ακύρωση μέχρι την παραλαβή της κάρτας Sim, με τουλάχιστον 4 τρόπους (επίσκεψη σε κατάστημα, φαξ, email, τηλέφωνο).

 

Επιπλέον, έχεις όλα τα δικαιώματα του νόμου για την προστασία του καταναλωτή, αν έχει γίνει σύμβαση από απόσταση. Δηλαδή μπορείς και να υπαναχωρήσεις με δήλωσή σου, ακόμη και αφού έχει υλοποιηθεί η φορητότητα (βλέπε άρθρο 9 παρ. 7)

Edited by Stoic
Συμπλήρωση διάταξης
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Κάθε άλλο παρά τέτοιο συμπέρασμα προκύπτει. Στο νέο Κανονισμό Φορητότητας που αναφέρεται πιο κάτω (μπράβο σε αυτόν που έκανε την παραπομπή) λέει ξεκάθαρα (άρθρο 7) ότι μπορείς να ζητήσεις ακύρωση μέχρι την παραλαβή της κάρτας Sim, με τουλάχιστον 4 τρόπους (επίσκεψη σε κατάστημα, φαξ, email, τηλέφωνο).

 

Επιπλέον, έχεις όλα τα δικαιώματα του νόμου για την προστασία του καταναλωτή, αν έχει γίνει σύμβαση από απόσταση. Δηλαδή μπορείς και να υπαναχωρήσεις με δήλωσή σου, ακόμη και αφού έχει υλοποιηθεί η φορητότητα (βλέπε άρθρο 9 παρ. 7)

εκτός αυτού, αφού δεν αναφέρεται ελάχιστος χρόνος παραμονής, μπορείς ουσιαστικά ν αλλάξεις εταιρεία. Επομένως η υπαναχώρηση είναι λογική συνέπεια.

προτείνω σε ολους να διαβάστε το φεκ.

Ευχαριστώ το φίλο για την παραπομπή.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Κάθε άλλο παρά τέτοιο συμπέρασμα προκύπτει. Στο νέο Κανονισμό Φορητότητας που αναφέρεται πιο κάτω (μπράβο σε αυτόν που έκανε την παραπομπή) λέει ξεκάθαρα (άρθρο 7) ότι μπορείς να ζητήσεις ακύρωση μέχρι την παραλαβή της κάρτας Sim, με τουλάχιστον 4 τρόπους (επίσκεψη σε κατάστημα, φαξ, email, τηλέφωνο).

 

Επιπλέον, έχεις όλα τα δικαιώματα του νόμου για την προστασία του καταναλωτή, αν έχει γίνει σύμβαση από απόσταση. Δηλαδή μπορείς και να υπαναχωρήσεις με δήλωσή σου, ακόμη και αφού έχει υλοποιηθεί η φορητότητα (βλέπε άρθρο 9 παρ. 7)

 

Εάν διάβαζες λίγο καλύτερα, θα έβλεπες ότι είμαι ο ίδιος που έκανε την παραπομπή.

Η αρχική μου αναφορά είχε γίνει βάσει του προσχεδίου που είχα διαβάσει, και για επιβεβαίωση βρήκα το δημοσιευμένο ΦΕΚ, στο οποίο επεσήμανα ότι δεν έγινε αυτή η αλλαγή.

Κρατάω το κοπλιμέντο πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν διάβαζες λίγο καλύτερα, θα έβλεπες ότι είμαι ο ίδιος που έκανε την παραπομπή.

Η αρχική μου αναφορά είχε γίνει βάσει του προσχεδίου που είχα διαβάσει, και για επιβεβαίωση βρήκα το δημοσιευμένο ΦΕΚ, στο οποίο επεσήμανα ότι δεν έγινε αυτή η αλλαγή.

Κρατάω το κοπλιμέντο πάντως :)

 

Κι από μένα ευχαριστώ ξανά. Η συνεργασία μετράει πάντα.

Να γίνει υπόμνημα για όλους να μην λέμε τα ιδια και τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...