Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aντιστοιχο συνέβη και σε μια φίλη μου πρόσφατα που εχει cosmote συμβόλαιο.

 

Μας είπαν ενα ποσό και λίγες μέρες μετά μας είπαν άλλο (λιγοτερο) ποσό για επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήγα την Παρασκευή το πρωί να πληρώσω τον λογαριασμό του κινητού στο κεντρικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (Ερμού). Μιας και ήμουνα εκεί ρώτησα τί γίνεται με την επιδότηση μου. Μου είπαν ότι έχει βγεί και είναι στα 230 Ευρω και είδαμε μαζί με την υπάλληλο συσκευές που μπορώ να πάρω με το συγκεκριμένο ποσό. Κατάγομαι απο επαρχία και ένας καλός παιδικός φίλος δουλεύει εκεί στον Γερμανο. Τον πήρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω ποια συσκευή μου προτήνει και είδε και εκείνος οτι η επιδότηση μου είναι 230 Ευρώ. Πήγα την επόμενη μέρα το πρωί αποφασισμένος να δώσω τα 170 ευρώ της διαφοράς για αγορά του Vivaz στον Γερμανό στο Cosmos Θεσσαλονίκης και όταν πήγαμε να δούμε το ποσό της επιδότησης μου είπαν οτι είναι 155 ευρώ και όχι 230! Πήρα στο 1212 (3 φορές συνολικά) και καταλήξανε ότι ή κατάλαβα λάθος, ή είναι λάθος των υπαλλήλων (και των δύο σε δύο διαφορετικά καταστήματα) ή οτι δεν ζήτησα να μου πούν το ποσό επιδότησης για αγορά νέας συσκευής αλλα το ποσό της πίστωσης στον λογαριασμό μιας και μέχρι την παρασκευή υπήρχε μια προσφορά της Cosmote για πίστωση του 150% του ποσού της επιδότησης εφόσον δεν αγόραζα νέα συσκευή αλλα χρησιμοποιούσα την επιδότηση για πίστωση στον λογαριασμό. Τους εξήγησα οτι με το ποσό αυτό κοιτούσαμε κινητά και επιβεβαίωσα τηλεφωνόντας στον Γερμανό οτι τα 230 ευρώ αφορούσαν αγορά νέας συσκευής. Οπότε με την προσφορά του 150% μπορούσα να πιστώσω 345 ευρώ απο τον λογαριασμό για το οποίο δεν με ενημέρωσε κανένας. Να σημειωθεί ότι το συμβόλαιο το έχω 12 χρόνια συνεχόμενα. Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται να μή με ενημέρωσε κανένας ούτε καν οτι έχω επιδότηση πόσο μάλον οτι υπάρχει προσφορά, είμαι 100% σίγουρος οτι το ποσό ήταν 230 ευρώ (κοιτούσα την οθόνη της υπαλλήλου στην Cosmote). Τώρα περιμένω να αποφασίσει το "αρμόδιο τμήμα". Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στην περίπτωση που ισχύσει το 155 ευρώ επιδότηση.

 

κανε αιτηση φορητοτητας σε αλλο δυκτιο και να δεις ποσο περισσοτερη επιδοτηση θα παρεις. εγω ειχα 230 ευρω και μετα την αιτηση φορητοτητας μου εδωσαν 470.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι με το sms για την Ερώτηση Υπολοίπου?

Στο 1256 με το YP βγάζει ότι δεν υπάρχει η υπηρεσία και με L μου βγάζει κάποια παλιά ενημέρωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι κιαλλιώς θα κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία. Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω.

Ακόμα και αν σου δώσουν μεγάλη επιδότηση; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι κιαλλιώς θα κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία. Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω.

 

Και πού να πας, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα με το καρτελ-άκι μας. Αν κάνεις πάντως αίτηση φορητότητας, παίζει να σου ανεβάσει η κοσμοτέ την επιδότηση για να σε κρατήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν σου δώσουν μεγάλη επιδότηση; :rolleyes:

 

Θα δούμε. Ακόμα περιμένω να αποφανθεί το "αρμόδιο τμήμα".

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τακτική και η σιγουριά που νοιώθει σαν εταιρεία (το δείχνει και με τις διαφημίσεις της) με έκανε να φύγω από την Cosmote μετά από 10+ χρόνια συνδρομητής συμβολαίου. Μου έδιναν λιγότερα απ΄ότι έδιναν σε νέο συνδρομητή.

Μετά την αίτηση φορητότητας με άρχισαν στα τηλεφωνήματα κάθε φορά με περισσότερα οφέλη αλλά τότε τους έκανα εγώ τον τρελό όπως τον έκαναν αυτοί στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

διαφωτίστε με λίγο... το πρώτο πάγιο έρχεται διπλό??

 

πάγια= 44.17+φπα= 53

εκπτωσεις -18+φπα=22

για το απεριόριστα 35

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδεται πάντα στις 15 μέρες ο πρώτος λογαριασμός. Μπορεί να εκδοθεί και την επόμενη από την αρχική σύνδεση, μπορεί και μετά από 10 μέρες.

 

Αλλά θα περιέχει αναλογία παγίου για τις πρώτες αυτές μέρες συν το πάγιο του επόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδεται πάντα στις 15 μέρες ο πρώτος λογαριασμός. Μπορεί να εκδοθεί και την επόμενη από την αρχική σύνδεση, μπορεί και μετά από 10 μέρες.

 

Αλλά θα περιέχει αναλογία παγίου για τις πρώτες αυτές μέρες συν το πάγιο του επόμενου.

Σε 3 συνδέσεις που έκανα μέσα στο 2010, όλες σε διαφορετική ημερομηνία, ο λογαριασμός εκδόθηκε σε 15 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με λογαριασμούς 90 ευρώ το μήνα τι επιδότηση περίπου θα πάρω? Έχει κανένας από εσάς με αντίστοιχους λογαριασμούς εμπειρία? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Με λογαριασμούς 90 ευρώ το μήνα τι επιδότηση περίπου θα πάρω? Έχει κανένας από εσάς με αντίστοιχους λογαριασμούς εμπειρία? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σ εμενα ειχαν βγαλει 230 ευρω με λογαριασμους περιπου 90 ευρω. μετα απο απειλη φορητοτητας εγινε 470!!!

Link to comment
Share on other sites

στη διαφήμιση με το ιντερνετ , λεει στο τελος ιντερνετ στο κινητο απο 5 ευρω, ειναι καποιο καινουργιο προγραμμα η τα ηδη υπαρχοντα ?
Link to comment
Share on other sites

στη διαφήμιση με το ιντερνετ , λεει στο τελος ιντερνετ στο κινητο απο 5 ευρω, ειναι καποιο καινουργιο προγραμμα η τα ηδη υπαρχοντα ?

 

Είναι το γνωστό πρόγραμμα "Internet On The Phone basic" που κυκλοφορεί εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το γνωστό πρόγραμμα "Internet On The Phone basic" που κυκλοφορεί εδώ και καιρό.

Aυτο το ηξερα απλα επειδη το εβαλε σε διαφημιση τωρα ειπα μηπως επαιζε τιποτα αλλο !!! Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήγα την Παρασκευή το πρωί να πληρώσω τον λογαριασμό του κινητού στο κεντρικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (Ερμού). Μιας και ήμουνα εκεί ρώτησα τί γίνεται με την επιδότηση μου. Μου είπαν ότι έχει βγεί και είναι στα 230 Ευρω και είδαμε μαζί με την υπάλληλο συσκευές που μπορώ να πάρω με το συγκεκριμένο ποσό. Κατάγομαι απο επαρχία και ένας καλός παιδικός φίλος δουλεύει εκεί στον Γερμανο. Τον πήρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω ποια συσκευή μου προτήνει και είδε και εκείνος οτι η επιδότηση μου είναι 230 Ευρώ. Πήγα την επόμενη μέρα το πρωί αποφασισμένος να δώσω τα 170 ευρώ της διαφοράς για αγορά του Vivaz στον Γερμανό στο Cosmos Θεσσαλονίκης και όταν πήγαμε να δούμε το ποσό της επιδότησης μου είπαν οτι είναι 155 ευρώ και όχι 230! Πήρα στο 1212 (3 φορές συνολικά) και καταλήξανε ότι ή κατάλαβα λάθος, ή είναι λάθος των υπαλλήλων (και των δύο σε δύο διαφορετικά καταστήματα) ή οτι δεν ζήτησα να μου πούν το ποσό επιδότησης για αγορά νέας συσκευής αλλα το ποσό της πίστωσης στον λογαριασμό μιας και μέχρι την παρασκευή υπήρχε μια προσφορά της Cosmote για πίστωση του 150% του ποσού της επιδότησης εφόσον δεν αγόραζα νέα συσκευή αλλα χρησιμοποιούσα την επιδότηση για πίστωση στον λογαριασμό. Τους εξήγησα οτι με το ποσό αυτό κοιτούσαμε κινητά και επιβεβαίωσα τηλεφωνόντας στον Γερμανό οτι τα 230 ευρώ αφορούσαν αγορά νέας συσκευής. Οπότε με την προσφορά του 150% μπορούσα να πιστώσω 345 ευρώ απο τον λογαριασμό για το οποίο δεν με ενημέρωσε κανένας. Να σημειωθεί ότι το συμβόλαιο το έχω 12 χρόνια συνεχόμενα. Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται να μή με ενημέρωσε κανένας ούτε καν οτι έχω επιδότηση πόσο μάλον οτι υπάρχει προσφορά, είμαι 100% σίγουρος οτι το ποσό ήταν 230 ευρώ (κοιτούσα την οθόνη της υπαλλήλου στην Cosmote). Τώρα περιμένω να αποφασίσει το "αρμόδιο τμήμα". Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στην περίπτωση που ισχύσει το 155 ευρώ επιδότηση.

 

Δεν συνέβη μόνο σε εσένα. Αυτό που συνέβη είναι το εξής. Μέχρι τις 21 Μαίου (που ήταν η Παρασκευή), έτρεχε το πρώτο κύμα επιδοτήσεων Μαίου, το οποίο αφενός είχε αυξημένες επιδοτήσεις, αφετέρου είχε πράγματι +50% για έκπτωση στο πάγιο. Εσύ λοιπόν με τα 230, αν επέλεγες έκπτωση στο πάγιο θα είχες επιδότηση 345 ευρώ). Από το Σάββατο 22 Μαίου, ξεκίνησε το δεύτερο κύμα επιδοτήσεων Μαίου, οπότε έγινε επανυπολογισμός επιδοτήσεων. Λογικά λοιπόν ούτε εσύ ούτε οι υπάλληλοι είχαν δει λάθος, απλά έπεσες πάνω στην αλλαγή κύματος. Επρεπε να είχες κάνει την ανανέωση επί τόπου να τελειώνεις. Τώρα δεν ξέρω αν και πως μπορείς να το κυνηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνέβη μόνο σε εσένα. Αυτό που συνέβη είναι το εξής. Μέχρι τις 21 Μαίου (που ήταν η Παρασκευή), έτρεχε το πρώτο κύμα επιδοτήσεων Μαίου, το οποίο αφενός είχε αυξημένες επιδοτήσεις, αφετέρου είχε πράγματι +50% για έκπτωση στο πάγιο. Εσύ λοιπόν με τα 230, αν επέλεγες έκπτωση στο πάγιο θα είχες επιδότηση 345 ευρώ). Από το Σάββατο 22 Μαίου, ξεκίνησε το δεύτερο κύμα επιδοτήσεων Μαίου, οπότε έγινε επανυπολογισμός επιδοτήσεων. Λογικά λοιπόν ούτε εσύ ούτε οι υπάλληλοι είχαν δει λάθος, απλά έπεσες πάνω στην αλλαγή κύματος. Επρεπε να είχες κάνει την ανανέωση επί τόπου να τελειώνεις. Τώρα δεν ξέρω αν και πως μπορείς να το κυνηγήσεις...

Θα θελα να με έχει ενημερώσει κάποιος. Το ίδιο ήταν για μένα να πάρω εκείνη την ώρα την επιδότηση η την επόμενη μέρα. Σαν πελάτης έχω παράπονο και νομίζω δικαιολογημένα. Ακόμα περιμένω το αρμόδιο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να με έχει ενημερώσει κάποιος. Το ίδιο ήταν για μένα να πάρω εκείνη την ώρα την επιδότηση η την επόμενη μέρα. Σαν πελάτης έχω παράπονο και νομίζω δικαιολογημένα. Ακόμα περιμένω το αρμόδιο τμήμα.

Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη, καλύτερα να κάνεις μια πλασματική αίτηση φορητότητας για να σου ανεβάσουν την επιδότησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά περίμενε την επόμενη προσφορά! Ή κάνε γραπτό το αίτημά σου. Διστυχώς τα προφορικά όλοι δε δίνουν την απαραίτητη σημασία.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορούμε να κάνουμε γραπτή αίτηση γιατί από το τηλ μας το παίζουν κινέζοι και Τσάκι Τσάν? :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συνεβη και με μενα .. την Πεμπτη ολα καλα 230 ευρω επιδοτηση επιβεβαιωμενη στο 1212 και κατπιν στο γερμανο με την επισημανση οτι η προσφορα δεν προκειται να αλλαξει τις επομενες 20 μερες, την Τριτη το πρωι 155 χωρις καμια ενημερωση λογω αλλαγης κριτηριων!! οταν ρωτησα ποια ειναι τα κριτηρια αυτα στο 1212 η "ευγενεστατη" υπαλληλος δεν τα γνωριζε .. ποτε θα αποφανθει το αρμοδιο τμημα δεν το γνωριζε , τι γινεται συνιθως σ αυτες τις περιπτωσεις ουτε αυτο το γνωριζε!! τωρα ποιος ο λογος που την εχουν εκει και τι γνωριζε ενας θεος ξερει.. το πιο εκνευριστικο ηταν οτι ενω η πρωτη υπαλληλος που μιλησα στο 1212 παραδεχθηκε οτι υπηρχε προσφορα στα 230 ευρω η αμεσως επομενη με εβγαλε τρελο οτι ουδεποτε εγινε κατι τετοιο και οτι ως προηγουμενη επιδοτηση ειχα 90 ευρω !! οταν δε ζητησα ενα αντιγραφο της συνομιλιας μου που ειχε γινει την πεμπτη (μιας και ολα καταγραφονται ) με παρεπεμψε στο αρμοδιο γραφειο (παλι) κ μου ειπε να περιμενω

 

Θα περιμενω ως αυριο και μετα φορητοτητα σε αλλη εταιρια κανονικα ας ειναι και με λιγοτερα για να δω ποιος θα μενει στο τελος να πληρωνει την καθε αχρηστη καρεκλοκενταυρη

exeis mia geush trikumias sta xeilh..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...