Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την στιγμη που εχει να παρει 5 χρονια επιδοτηση αρα και η τελευταια ανανεωση συμβολαιου εγινε πριν 5 χρονια...

 

Οποτε θελει μπορει να παρει επιδοτηση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερά...

είχα ένα οικογενειακό πακέτο Cosmote με 4 αριθμούς το οποίο πριν μια βδομαδα το διέκοψα επειδή ήταν ασύμφορο, αλλάζοντας πρόγραμμα στους 2 από τους 4 (όλοι οι αριθμοί έρχονται ακόμα στο δικό μου όνομα). Πρίν διακόψω το οικογενειακό και οι 4 αριθμοί, ήδη δικαιούνταν επιδότηση.

Προχτές πήγα να ρωτήσω στον ΟΤΕ για τιμές συσκευών και στην πορεία μου είπαν οτί δεν γίνεται πια ο συμψηφισμός των επιδοτήσεων επειδή "και καλά" καταργήθηκε το οικογενειακό πακέτο. Οπότε έχω 2 points 1) οι επιδοτήσεις αφορούν την περσινή χρονιά που ίσχυε το πακέτο 2) όλοι οι αριθμοί είναι ακόμα στο ίδιο όνομα με πρίν.

 

Που και με ποιο τρόπο μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω συμψηφισμό των επιδοτήσεων?

Επίσης γίνεται να πάρω συσκευή μέσω της επιδότησης από το e-shop σε περίπτωση που επαναφέρουν τον συμψηφισμό?

:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου που έχει συμβόλαιο Cosmote στους λογαριασμούς των τελευταίων 3 μηνών χρεώθηκε για υπηρεσίες μέσω sms (54300 αν θυμάμαι καλά) τις οποίες ποτέ δεν ζήτησε. Κάλεσε στο 1212 για να ρωτήσει σχετικά και για να ζητήσει την διακοπή της ενεργοποιημένης υπηρεσίας. Επίσης, έστειλε fax στην Cosmote στο οποίο αμφισβητεί τις χρεώσεις και αιτείται την διόρθωση των λογαριασμών. Της είπαν να απευθυνθεί στην εταιρία που της έστελνε τα μηνύματα και της έδωσαν έναν αριθμό fax. Γνωρίζει κάποιος τί είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να του επιστραφούν τα χρήματα από τα - εν αγνοία του - χρεωμένα μηνύματα?
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου που έχει συμβόλαιο Cosmote στους λογαριασμούς των τελευταίων 3 μηνών χρεώθηκε για υπηρεσίες μέσω sms (54300 αν θυμάμαι καλά) τις οποίες ποτέ δεν ζήτησε. Κάλεσε στο 1212 για να ρωτήσει σχετικά και για να ζητήσει την διακοπή της ενεργοποιημένης υπηρεσίας. Επίσης, έστειλε fax στην Cosmote στο οποίο αμφισβητεί τις χρεώσεις και αιτείται την διόρθωση των λογαριασμών. Της είπαν να απευθυνθεί στην εταιρία που της έστελνε τα μηνύματα και της έδωσαν έναν αριθμό fax. Γνωρίζει κάποιος τί είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να του επιστραφούν τα χρήματα από τα - εν αγνοία του - χρεωμένα μηνύματα?

Μα η Cosmote τι σχέση έχει??? Φυσικά και δεν μπορεί να επιστρέψει τίποτα .

Η εταιρία αυτή είναι η NETSMART Τηλ. 2106069592. Για να διαγραφείς στείλε “stop” στο 54300.

 

Αν από κάποιον ψάξεις να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω είναι η Netsmart λοιπόν (αν είναι σωστός ο αριθμός 54300 που δίνεις) και φυσικά όχι η cosmote

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει λιγες παραπανω πληροφοριες για την προσφορα με το εως -20 ευρω στο παγιο στα απεριοριστα; Ισχυει για υφισταμενους πελατες;

Ποση ειναι η μειωση στα προγραμματα απεριοριστα 35, 45, 55, 70, 85;

 

αληθεια γιατι εξαφανισε την δυνατοτητα επικοινωνιας με email η cosmote :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι κανω για να μαθω το υπολοιπο σε προγραμμα MyWay25 και στο πακετο με τα 600λεπτα&SMS προς Cosmote?

 

μπορει καποιος να μου δωσει λιγες παραπανω πληροφοριες για την προσφορα με το εως -20 ευρω στο παγιο στα απεριοριστα; Ισχυει για υφισταμενους πελατες;

Ποση ειναι η μειωση στα προγραμματα απεριοριστα 35, 45, 55, 70, 85;

 

αληθεια γιατι εξαφανισε την δυνατοτητα επικοινωνιας με email η cosmote :mad:

 

Αν δε κανω λαθος ισχυει μονο για νεες συνδεσεις

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Τι κανω για να μαθω το υπολοιπο σε προγραμμα MyWay25 και στο πακετο με τα 600λεπτα&SMS προς Cosmote?

Στέλεις το λεκτικό ΕΥ στο 1256.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανω για να μαθω το υπολοιπο σε προγραμμα MyWay25 και στο πακετο με τα 600λεπτα&SMS προς Cosmote?

 

 

 

Αν δε κανω λαθος ισχυει μονο για νεες συνδεσεις

 

Mόνο για νέες συνδέσεις και χωρίς επιδότηση συσκευής.

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L89_contract_plan_index&serviceCategory=contractplan&breadcrumbTitle=%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω από προγράμματα για internet και γενικά τι παίζει, έχω ένα ΝΟΚΙΑ Ν78 και θα χρειαστώ ίντερνετ αύριο, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω (αυτές που έχει Cosmote Internet και Cosmote GPSR δεν κάνουν μάλλον), πως θα τις κάνω και πόσο θα χρεωθώ?Έχει διαφορά η χρέωση 3G/GRPS/απλό?

 

Eυχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω από προγράμματα για internet και γενικά τι παίζει, έχω ένα ΝΟΚΙΑ Ν78 και θα χρειαστώ ίντερνετ αύριο, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω (αυτές που έχει Cosmote Internet και Cosmote GPSR δεν κάνουν μάλλον), πως θα τις κάνω και πόσο θα χρεωθώ?Έχει διαφορά η χρέωση 3G/GRPS/απλό?

 

Eυχαριστώ πολύ.

 

Υπάρχουν τα πακέτα basic και regular μεν, αλλά θα σου δοθεί αναλογικά ο όγκος δεδομένων σε σχέση με την ημερομηνία έκδοσης των λογαριασμών σου. Μετά απο τη κατανάλωσή του, η χρέωση είναι 0,10€ ανά mb. Δεν έχει σχέση με το τύπο δικτύου με τον οποίο θα συνδεθείς και αν ενεργοποιήσεις κάποιο απο αυτά τα 2 πακέτα, δεν έχει σημασία και αν θα μπεις με το προφιλ internet ή το wapa. Κάλεσε 1212 και πάρε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/sunsidy-ends-greece-5949/ Δεν ήξερα που να βάλω το θέμα... Πάντως αν γίνει αυτό που λέει το λινκ που σας έβαλα, κλάψτα χαράλαμπε...
Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/sunsidy-ends-greece-5949/ Δεν ήξερα που να βάλω το θέμα... Πάντως αν γίνει αυτό που λέει το λινκ που σας έβαλα, κλάψτα χαράλαμπε...

 

Συνέχεια το λένε αυτό, εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια. Να κοπούνε δε νομίζω, σίγουρα πρέπει να εξορθολογιστούν όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μια ερώτηση κι από μένα. Η επιδότηση μου βγαίνει αρχές Ιουλίου και το κινητό που θέλω δεν κυκλοφορεί... Πόσον καιρό μπορώ να κρατήσω την επιδότηση και τι παιζει γι'αυτό το διάστημα; Αλλάζει κάτι με το πάγιο;;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και 12 χρόνια στο δικτυο της wind με συμβόλαιο και θέλω να παω στη cosmote. Με ειδοποιησαν στην wind οτι ήρθε η επιδοτηση μου.

Ερωτηση 1: μπορω να την παρω και μετα απο μια βδομαδα να παω cosmote;

Ερωτηση 2: Επειδη εχω μονο 3 μηνες που αλλαξα οικονομικο πακετο στην wind μήπως δεν μπορω ακομη να αλλαξω παροχεα;

Ερωτηση 3: μπορω και στην cosmote να μιλαω 1500' σε αλλο τηλεφωνο cosmote;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και 12 χρόνια στο δικτυο της wind με συμβόλαιο και θέλω να παω στη cosmote. Με ειδοποιησαν στην wind οτι ήρθε η επιδοτηση μου.

Ερωτηση 1: μπορω να την παρω και μετα απο μια βδομαδα να παω cosmote;

Ερωτηση 2: Επειδη εχω μονο 3 μηνες που αλλαξα οικονομικο πακετο στην wind μήπως δεν μπορω ακομη να αλλαξω παροχεα;

Ερωτηση 3: μπορω και στην cosmote να μιλαω 1500' σε αλλο τηλεφωνο cosmote;

 

1) Μπορεις απλως θα πληρωσεις το ποσο της επιδοτησης σου (100% επιστροφη επιδοτησης)

 

2) Οποτε θελεις μπορεις να αλλαξεις παροχο (βλεπε απαντηση 1, οπου θα πληρωσεις εαν θελεις να φυγεις και στην 1 εβδομαδα πχ, ολο το ποσο δε)

 

3) Ναι μπορεις.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

οκ. Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Επίσης εστω οτι κανω την αλλαγη. Η cosmote μου επιδοτει την νεα συσκευη που θα θελησω να αγορασω με το αντιστοιχο προγραμμα;

Δηλαδη ειχα 1500' κινητα στον ιδιο παροχεα και 250 προς σε αλλους...τωρα στο αντιστοιχο προγραμμα στην cosmote θα μου δωσουν συσκευη;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

οκ. Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Επίσης εστω οτι κανω την αλλαγη. Η cosmote μου επιδοτει την νεα συσκευη που θα θελησω να αγορασω με το αντιστοιχο προγραμμα;

Δηλαδη ειχα 1500' κινητα στον ιδιο παροχεα και 250 προς σε αλλους...τωρα στο αντιστοιχο προγραμμα στην cosmote θα μου δωσουν συσκευη;

 

Ναι πες τους τί ακριβως θελεις, και σε καθε περιπτωση υπαρχει επιδοτηση συσκευης αναλογως με το προγραμμα που θα επιλεξεις.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μια ερώτηση κι από μένα. Η επιδότηση μου βγαίνει αρχές Ιουλίου και το κινητό που θέλω δεν κυκλοφορεί... Πόσον καιρό μπορώ να κρατήσω την επιδότηση και τι παιζει γι'αυτό το διάστημα; Αλλάζει κάτι με το πάγιο;;

 

Μπορείς οποτεδήποτε να κάνεις χρήση του ( όποιου ) ποσού επιδότησης ( ισχύει εκείνη τη περίοδο που θα κάνεις ανανέωση σύμβασης ). Ούτως ή άλλως, λογικά δεν έχει βγει ακόμα το ποσό της επιδότησής σου ( μπορείς να ελέγξεις μήπως έχει βγει κατ'εξαίρεση προανανέωση ), οπότε προς το παρόν μάλλον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Κάλεσε 1212 για περισσότερες πληροφορίες πάντως, σχετικά με την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς οποτεδήποτε να κάνεις χρήση του ( όποιου ) ποσού επιδότησης ( ισχύει εκείνη τη περίοδο που θα κάνεις ανανέωση σύμβασης ). Ούτως ή άλλως, λογικά δεν έχει βγει ακόμα το ποσό της επιδότησής σου ( μπορείς να ελέγξεις μήπως έχει βγει κατ'εξαίρεση προανανέωση ), οπότε προς το παρόν μάλλον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Κάλεσε 1212 για περισσότερες πληροφορίες πάντως, σχετικά με την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου.

Δεν κατάλαβα τελείως είναι η αλήθεια... :O

Ακόμα δεν έχει βγει το ποσό της επιδότησής μου, απλά από τη στιγμή που θα βγεί, μπορώ να πάρω πχ 4 μήνες μετά ένα κινητό, ή χάνεται η επιδότησή μου;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι στην cosmote 16 χρονια.μου εβγαλαν επιδοτηση για ανανεωση συμβολαιου 360 ευρω.

αν μιλησω με wind για συμβολαιο αναλογο με το cosmote 45 unlimited που ειμαι τωρα,υπαρχει πιθανοτητα να μου δωσουν ενα iphone 3gs για να αλλαξω παροχο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην κάνεις ψευτοφορητότητα μήπως και σου ανεβάσει την επιδότηση η Cosmote;

τι ειναι η ψευτοφορητοτητα?μπορεις να μου το εξηγησεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση και μετά από μερικές μέρες σε παίρνουν τηλ. και σε ρωτάγε για ποιο λόγο έκανες αίτηση φορητότητας. Εσύ τους λες λόγω χαμηλής επιδότησης και διεκδικείς μεγαλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση και μετά από μερικές μέρες σε παίρνουν τηλ. και σε ρωτάγε για ποιο λόγο έκανες αίτηση φορητότητας. Εσύ τους λες λόγω χαμηλής επιδότησης και διεκδικείς μεγαλύτερη.

εμενα μου ειχαν βγαλει 180 ευρω αρχικα,και πηρα τηλεφωνο στο 1212 και τους ειπα οτι ειναι λιγη η επιδοτηση και θα αλλαξω παροχο αν δεν μου βγαλουν να παρω ενα iphone.:)

μου ειπαν να περιμενω 10 μερες και θα μου απαντησουν με sms ποσο θα αυξησουν την επιδοτηση.και την εκαναν 360 ευρω.

μενει τιποτα αλλο να κανω που θα αυξησει κιαλλο το ποσο,η ειναι σαν να εκανα αιτηση φορητοτητας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...