Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάνεις νέο συμβόλαιο, μετά από πόσο καιρό μπορείς να μεταβείς σε χαμηλότερο πρόγραμμα;

 

Αν έχω ένα συμβόλαιο και θέλω να αλλάξω αριθμό, γίνεται; Μπορώ να επιλέξω ένα δικό μου που είναι καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις νέο συμβόλαιο, μετά από πόσο καιρό μπορείς να μεταβείς σε χαμηλότερο πρόγραμμα;

 

Αν έχω ένα συμβόλαιο και θέλω να αλλάξω αριθμό, γίνεται; Μπορώ να επιλέξω ένα δικό μου που είναι καρτοκινητό;

 

Ανάλογα το συμβόλαιο που θα κάνεις. Για 12μηνο πρέπει να περάσουν 6 μήνες, για 18μηνο πρέπει να περάσουν 9. Για αλλαγή την αριθμού, μπορείς ανά πάσα στιγμή και δωρεάν, αλλά δεν μπορείς να επιλέξεις τον αριθμό που θα σου δοθεί. Άρα, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν του καρτοκινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μεταφέρω τρία καρτοκινητά σε συμβόλαια Cosmote, μπορώ να χρησιμοποιήσω το σύνολο των επιδοτήσεων για μία συσκευη;
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα νέο συμβολαιο και προσπαθώ να απενεργοποιήσω την προώθηση στον τηλεφωνητή αλλά δεν... Ούτε από το μενού της συσκευής ούτε με #..#. Καμιά ιδεά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα νέο συμβολαιο και προσπαθώ να απενεργοποιήσω την προώθηση στον τηλεφωνητή αλλά δεν... Ούτε από το μενού της συσκευής ούτε με #..#. Καμιά ιδεά;

 

Είναι ενεργοποιημένη από το δίκτυο και μόνο μέσα από το cc μπορείς.

Eκτός και αν έχεις myaccount.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Έχω ένα εταιρικό πακέτο ,4 νούμερα και θέλω να το κάνω οικογενειακό στο όνομα μου.

Πιο συγκεκριμένα θέλω να μετατρέψω τους αριθμούς ως εξής:

Α)cosmote business plus 300(39€)--->cosmote απεριοριστα 35(35€)

Β) -//- (39€)---> -//- 45(45€)

Γ) -//- (39€)---> -//- my way 20(20€)

Δ) -//- 100(17,5€)---> -//- μηδενικό πάγιο(0€)

 

γιατί αυτές είναι οι ανάγκες μου.

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μία επιδότηση περίπου 600ευρώ.Τι κανω σε αυτή την περίπτωση ώστε να επωφεληθώ την επιδότηση?Δεν θέλω να αλλάξω νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα νέο συμβολαιο και προσπαθώ να απενεργοποιήσω την προώθηση στον τηλεφωνητή αλλά δεν... Ούτε από το μενού της συσκευής ούτε με #..#. Καμιά ιδεά;

 

Τηλεφωνο στο 1212 για απενεργοποιηση....το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και μονο με το 1212 λυθηκε.....θα μπορεσεις με το τηλεφωνο κιολας να διαλεξης εαν θελεις να ειδοποιησε για μια κληση εαν εχεις το τηλεφωνο σου κλειστο και να ειδοποιητε ή οχι και ο καλων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:έχω βάλει το κοσμοτέ απεριόριστα 45.Υπάρχει κάποιος τρόπος να στέλνουμε μήνυμα κάπου με τον αριθμο που θέλουμε να καλέσουμε για να βλέπουμε αν είναι κοσμοτέ βόντα κτλ?

Ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά

Χρήστος

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις οικογενειακο πακετο που σου δεινει την δυνατοτητα να κανεις συμψηφισμο των επειδοτησεων.

 

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:έχω βάλει το κοσμοτέ απεριόριστα 45.Υπάρχει κάποιος τρόπος να στέλνουμε μήνυμα κάπου με τον αριθμο που θέλουμε να καλέσουμε για να βλέπουμε αν είναι κοσμοτέ βόντα κτλ?

Ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά

Χρήστος

 

 

Αυτό μόνο απο την ανάλυση των κλήσεων σου μπορείς να το μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να βγαλω γραμμη(βγαινει ενας τυπος και μετα με προωθει στο πουθενα!) για να παρω τον 4ψηφιο κωδικο που μου ζητανε για να διακοψω ενα συμβολαιο(εχει περασει ενας χρονος).

Υπαρχει αλλος τροπος να παρω αυτον τον κωδικο?

Ευχαριστω.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο απο την ανάλυση των κλήσεων σου μπορείς να το μάθεις.

 

Δεν ξέρω αν δουλεύει και σε άλλες εταιρείες ή συμβόλαια κτλ, αλλά ξέρω ότι αν έχεις καρτοκινητό Vodafone, στέλνεις το νούμερο στο 1292 και με χρέωση απλού μηνύματος μαθαίνεις σε ποια εταιρεία ανήκει ο κάθε χρήστης...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κ από μένα..Θέλω ένα κινητό που κοστίζει 200 ευρώ..Η επιδότηση μου είναι γύρω στα 100 ευρώ..Αν το πάρω θα πρέπει να πληρώσω 200-100=100 ευρώ ή η τιμή του μειώνεται κ άλλο εκτός της επιδότησης..?? Ρωτάω επειδή πρόσφατα πήρα το w995, είχα επιδότηση 300 ευρώ αλλά η τιμή του έπεσε από 450 σε 400 ευρώ κ πλήρωσα 400-300=100 ευρώ...Ευχαριστώ..........
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Έχω ένα εταιρικό πακέτο ,4 νούμερα και θέλω να το κάνω οικογενειακό στο όνομα μου.

Πιο συγκεκριμένα θέλω να μετατρέψω τους αριθμούς ως εξής:

Α)cosmote business plus 300(39€)--->cosmote απεριοριστα 35(35€)

Β) -//- (39€)---> -//- 45(45€)

Γ) -//- (39€)---> -//- my way 20(20€)

Δ) -//- 100(17,5€)---> -//- μηδενικό πάγιο(0€)

 

γιατί αυτές είναι οι ανάγκες μου.

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μία επιδότηση περίπου 600ευρώ.Τι κανω σε αυτή την περίπτωση ώστε να επωφεληθώ την επιδότηση?Δεν θέλω να αλλάξω νούμερο.

 

Κανείς να με διαφωτίσει γιατί ο καιρός περνάει???

Link to comment
Share on other sites

Κανείς να με διαφωτίσει γιατί ο καιρός περνάει???

 

Ρώτα αν κάνεις οικογενειακό συμβόλαιο με τα παραπάνω τι επιδότηση θα σου δώσουν. Έπειτα συγκρίνεις και αν δεις ότι σε συμφέρει το κάνεις διαφορετικά πάιρνεις τα 600 ευρώ τώρα και μετά πας στα ατομικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μισό χρόνο αγόρασα συσκευή με γενναία επιδότηση και σύνδεση σε πρόγραμμα των 40 ευρώ τον μήνα. Τέσσερις μήνες μετά την εγγραφή έχασα την δουλειά μου. :cry: Καθώς τα έξοδα αυξάνονταν γεωμετρικά, και η αποζημίωση της απόλυσης φαγώθηκε, βρέθηκα στην οικτρή οικονομική θέση να μην πληρώσω τρεις συνεχόμενους λογαριασμούς της κοσμοτέ, γεγονός για το οποίο δεν είμαι καθόλου περήφανος. Φυσικά η εταιρεία μου έκοψε από τον πρώτο μήνα τις εξερχόμενες κλήσεις, και μετά από τρεις μήνες κατήργησε εντελώς τον τηλεφωνικό αριθμό (και δεν τους κατηγορώ γι'αυτό). Με τα πολλά, συγκέντρωσα το χρηματικό ποσό για τους απλήρωτους λογαριασμούς μου και τους εξόφλησα, παρότι η σύνδεσή μου είχε ήδη καταργηθεί. :(

 

Σε ερώτησή μου σε τηλεφωνητή της εταιρείας, με πληροφόρησαν ότι θα μου έστελναν λογαριασμό "αποχρέωσης" μετά την αποπληρωμή, στον οποίο θα συμπεριλάμβαναν ολόκληρη την επιδότηση της συσκευής μου. Ο μόνος τρόπος να αποφύγω να την πληρώσω θα ήταν να κάνω καινούρια σύνδεση (οπότε θα πλήρωνα πάλι το πλήρες κόστος της συσκευής, αλλά αυτό θα αφαιρούνταν από τους επόμενους λογαριασμούς μου).

 

Εδώ είναι το παράξενο. Χτες σκέφτηκα να μπω στο cosmote ebill για να δω τον λογαριασμό "αποχρέωσης", που υποτίθεται ότι θα συμπεριλάμβανε την επιδότηση. Αντί αυτού αναγράφει μόνο -6 ευρώ (από την αποπλήρωση των προηγούμενων ανεξόφλητων λογαριασμών) και τίποτα άλλο.

 

Τί νομίζετε πώς έγινε παιδιά? Θα μου έρθει ξεχωριστός λογαριασμός για την συσκευή? Μήπως η ειδική προσφορά στην οποία συμμετείχα δεν θα με χρεώσει για το τηλέφωνο, παρά την διακοπή της σύνδεσης? Σε περίπτωση που μου έρθει λογαριασμός, μπορώ απλώς να επιστρέψω την συσκευή?

 

Κάθε συμβουλή και εξήγηση δεκτή. Δεν είμαι "μπαταχτζής" ούτε θέλω να φεσώσω κανέναν. Απλώς αναρωτιέμαι τί συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις και ελπίζω ότι κάποιος φίλος από την cosmote (ή κάποιος άλλος που γνωρίζει) μπορεί να με πληροφορήσει για την συνέχεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 περιπτώσεις:

α) Επανασυνδέθηκες και σου πίστωσαν το ποσό απομείωσης αφού δεν υπάρχει λόγος να το χρεωθείς.

β) Σου πιστώθηκε κάποιο πάγιο ( αφού το προκαταβάλουμε στην αρχή κάθε μήνα ) και συμψηφίστηκε με το ποσό απομείωσης σε βαθμό που να σου χρωστά η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο δεν νομίζω μιας και ο φίλος μιλάει για γενναία επιδότηση, η οποία στο 5μηνο θα επιστρεφόταν ολόκληρη από το συνδρομητή. Με πάγιο 40 ευρώ λογικά δεν θα πήγαινε στο -6.

Φίλε tekar κατ' αρχάς καλωσήρθες στην παρέα μας έστω και υπό αυτές τις συνθήκες. Την συσκευή δεν μπορείς να την γυρίσεις αντί του να πληρώσεις.

Για μένα βάλε και μια τρίτη περίπτωση σε αυτές του UniqueGR: Να μην έχει εκδοθεί ακόμη ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός(εφόσον δεν έχει περάσει καιρός από την οριστική διακοπή του συμβολαίου σου).

Θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν πήγα να κάνω νέα σύνδεση στο ΚαρτοΣυμβόλαιο μου είπαν ότι υπάρχει μία προσφορά που μου δίνει 1500' προς Cosmote και σταθερά με 5 ευρώ και συμφώνησα να ενεργοποιηθεί. Αλλά χθες που ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, ενώ «μπήκαν» κανονικά τα δωρεάν λεπτά, δεν αφαιρέθηκαν τα 5 ευρώ. Συγκεκριμένα, η απάντηση της Cosmote είναι η εξής: «Το υπόλοιπό σας είναι 19,76 ευρώ.Επιπλέον, έχετε 1198' και 39'' που μπορείτε να τα καταναλώσετε προς Cosmote και σταθερά για χρήση μέχρι 14-12-2010.» Που είναι τα 5 ευρώ που θα μου αφαιρούσαν; Χριστουγεννιάτικο δώρο; :D
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα εταιρικο Κοσμοτε, μιλαω τσαμπα με τα αλλα εταιρικα, αλλα εχω καποιες αποριες, μια και ειναι το πρωτο συμβολαιο που εχω....

 

Βιντεοκλησεις γινονται στα εταιρικα? Η καρτα ειναι 3g το κινητο επεισης, αλλα δοκιμασα να παρω σε αλλο κινητο 3g αλλα βγαζει σφαλμα. Μηπως δεν γινονται στα εταιρικα? παντως αλλο νουμερο με πηρε κανονικα.

 

Πακετα sms μπορω να βαλω? Επεισης μου εχει κανει αλγεινη εντυπωση οτι δεν εχω βρει εναν ολοκληρωμενο καταλογο να ξερω ποσο κοστιζει τι, mms, κλησεις στο εξωτερικο κτλ. Στο σαιτ δεν λεει τιποτα, μονο μας δωσανε εν χαρτι για μηνυματα και κλησεις εσωτερικου...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα εταιρικο Κοσμοτε, μιλαω τσαμπα με τα αλλα εταιρικα, αλλα εχω καποιες αποριες, μια και ειναι το πρωτο συμβολαιο που εχω....

 

Βιντεοκλησεις γινονται στα εταιρικα? Η καρτα ειναι 3g το κινητο επεισης, αλλα δοκιμασα να παρω σε αλλο κινητο 3g αλλα βγαζει σφαλμα. Μηπως δεν γινονται στα εταιρικα? παντως αλλο νουμερο με πηρε κανονικα.

 

Μπορείς να κάνεις βίντεο-κλήσεις εφόσον και τα δύο κινητά είναι εντός 3G κάλυψης. Αν, για παράδειγμα, εσύ έχεις 3G κάλυψη, αλλά ο άλλος δεν έχει δεν μπορείς να του κάνεις βίντεο-κλήση. Τέλος, δεν έχει σημασία η κάρτα Sim. Είτε είναι απλή Sim, είτε είναι USim, εσύ βίντεο-κλήσεις θα κάνεις κανονικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο σπιτι που δοκιμαζω δεν μπορω να κανω βιντεοκληση ισως φταει το κακο σημα, μπορει να λεει μια δυο γραμμες αλλα ουστικα μπορει να μην ειναι καθολου! Τιμοκαταλογο μπορουμε να βρουμε καπου?
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο σπιτι που δοκιμαζω δεν μπορω να κανω βιντεοκληση ισως φταει το κακο σημα, μπορει να λεει μια δυο γραμμες αλλα ουστικα μπορει να μην ειναι καθολου! Τιμοκαταλογο μπορουμε να βρουμε καπου?

 

Μπορεί να έχεις σήμα, έστω και λίγο, αλλά υπάρχει κάποια ένδειξη ότι βρίσκεσαι σε χώρο που καλύπτεται από σήμα 3ης γενιάς; Δίπλα από τις «μπάρες» του σήματος δεν σου έχει κάποια ένδειξη 3G;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...