Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω cosmote 180 προνομιακό.

Αν πάρω τηλέφωνο σε σταθερό εξωτερικού θα χρεωθώ ή θα αφαιρεθούν απ'τα δωρεάν λεπτά μου?

 

Ποιές είναι οι εθνικες κλήσεις?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεωθείς κανονικά . Οι Εθνικές κλήσεις είναι κλήσεις προς Όλα τα Ελληνικά νούμερα που αρχίζουν από 2 ή από 6 .
Link to comment
Share on other sites

Μια που το θέσαμε όταν είσαι στο εξωτερικό και δέχεσαι κλήση, το κομμάτι της χρέωσης που σου αντιστοιχεί 'αφαιρείται' από το δωρεάν χρόνο ομιλίας σου ή είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας αφορά Εθνικές κλήσεις . Όταν είσαι στο εξωτερικό χρώνεσε έξτρα .
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο εξωτερικό δεν ισχύει καμία απο τις δωρεάν παροχές που προβλέπονται απο το πάγιό σου ή όποια άλλη υπηρεσία έχεις ενεργοποιήσει. Ισχύουν ειδικές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε εάν στους επιλεγμένους προορισμούς στα προγράμματα cosmote απεριόριστα εκτός από απεριόριστο χρόνο ομιλίας ισχύει και απεριόριστες video-κλήσεις προς τους επιλεγμένους αριθμούς?
Link to comment
Share on other sites

1. Όταν το κινητό σου είναι σε κατάσταση αναμονής ( εκεί που βλέπεις το logo της cosmote ) πληκτρολογείς ##002# και πατάς το πράσινο πλήκτρο της κλήσης για να απενεργοποιηθούν όλες οι προωθήσεις. Αν με αυτό το τρόπο δεν απενεργοποιηθεί ο τηλεφωνητής ( έτσι όμως θα χάσεις ΚΑΙ την ειδοποίηση κλήσεων, προσωρινά τουλάχιστον μέχρι να δώσεις την εντολή για να ενεργοποιηθεί η κατάλληλη προώθηση για ειδοποίηση κλήσεων χωρίς τηλεφωνητή), θα πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να στον απενεργοποιήσουν απο'κει.

2.Ακολουθείς τις οδηγίες μέσα απο το μενού του τηλεφωνητή.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν το κινητό σου είναι σε κατάσταση αναμονής ( εκεί που βλέπεις το logo της cosmote ) πληκτρολογείς ##002# και πατάς το πράσινο πλήκτρο της κλήσης για να απενεργοποιηθούν όλες οι προωθήσεις. Αν με αυτό το τρόπο δεν απενεργοποιηθεί ο τηλεφωνητής ( έτσι όμως θα χάσεις ΚΑΙ την ειδοποίηση κλήσεων, προσωρινά τουλάχιστον μέχρι να δώσεις την εντολή για να ενεργοποιηθεί η κατάλληλη προώθηση για ειδοποίηση κλήσεων χωρίς τηλεφωνητή), θα πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να στον απενεργοποιήσουν απο'κει.

2.Ακολουθείς τις οδηγίες μέσα απο το μενού του τηλεφωνητή.

 

Στην εξυπηρέτηση πελατών εγώ είχα πάρει για ένα θέμα roaming (επειδή μένω στο εξωτερικό τον περισσότερο καιρό) και με ρώτησαν αν θέλω να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή..όπως κι έκανα, γιατί και που τον είχα ενεργό κ μου άφηναν μηνύματα, ποτέ δεν τα άκουγα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα εταιρικο πακετο στην cosmote και εληξε σημερα...Στην οθονη του κινητου μου βγαζει usim ανενεργη και εννοειται πως δεν μπορω να παρω τηλεφωνα..Το θεμα ειναι πως θελω να κρατησω τον αριθμο που ειχα και να τον κανω whats up....γινεται αυτο η χαθηκε ο αριθμος??αν ναι τοτε τι μπορω να κανω??Βοηθηστε γιατι εχω μεινει χωρις τηλεφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να χάθηκε. Έπρπεπε να κάνεις τη διδικασία πριν διακοπεί η σύνδεση. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πάρε ένα τηλέφωνο στο 1200 να ρωτήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Από την μέρα που έληξε ο αριθμός, όπως έχει αναφερθεί και παλιότερα, έχεις ένα 6μηνο για να ζητήσεις πίσω το νούμερό σου σύμφωνα με τους όρους που έχει θέσει η ΕΕΤΤ...
Link to comment
Share on other sites

Αν ζήτησες να διατηρήσεις τον αριθμό σαν καρτοκινητό μετά τη διακοπή, θα παραμείνει "νεκρό" για 2 μέρες το μέγιστο και μετά θα επανέλθει ( με την ίδια κάρτα sim ) σαν καρτοκινητό και με 3€ αρχικό χρόνο ομιλίας. Όταν γίνει αυτό, κάλεσε 1313 για να τσεκάρουν ότι όλα παρέχονται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα εταιρικο πακετο στην cosmote και εληξε σημερα...Στην οθονη του κινητου μου βγαζει usim ανενεργη και εννοειται πως δεν μπορω να παρω τηλεφωνα..Το θεμα ειναι πως θελω να κρατησω τον αριθμο που ειχα και να τον κανω whats up....γινεται αυτο η χαθηκε ο αριθμος??αν ναι τοτε τι μπορω να κανω??Βοηθηστε γιατι εχω μεινει χωρις τηλεφωνο...

Όταν είχες κάνει την διακοπή είχες ζητήσει να μετατραπεί σε καρτοκινητό;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στην εξυπηρέτηση πελατών εγώ είχα πάρει για ένα θέμα roaming (επειδή μένω στο εξωτερικό τον περισσότερο καιρό) και με ρώτησαν αν θέλω να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή..όπως κι έκανα, γιατί και που τον είχα ενεργό κ μου άφηναν μηνύματα, ποτέ δεν τα άκουγα!

 

Τη καλύτερη δουλειά έκανες. Οπότε πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τις εντολές.

 

Έχουν ως εξής:

Σε κατάσταση αναμονής ( όταν σου δείχνει το σήμα της cosmote και με το κινητό να βλέπει καλό σήμα ) δίνεις ανάλογα τη περίπτωση τις εντολές:

 

**κκ*+30697χχπυυυυυυυ# και πατάς το πλήκτρο της κλήσης. Όπου:

κκ, ο κωδικός προώθησης, 61 για όταν δεν απαντά, 62 για όταν είναι απενεργοποιημένο / εκτός δικτύου, 67 για όταν είναι κατειλημμένο.

χχ ανάλογα τον τρόπο που θέλεις να συμπεριφέρεται η υπηρεσία,

50: Τηλεφωνητής+fax+Ειδοποίηση κλήσεων με ενημέρωση του καλούντα

51: Τηλεφωνητής+fax+Χωρίς ενημέρωση του καλούντα

52: Τηλεφωνητής+fax+Χωρίς ειδοποίηση κλήσεων

53: Χωρίς τηλεφωνητή/fax και με ενημέρωση του καλούντα

54: Χωρίς τηλεφωνητή/fax και χωρίς ενημέρωση του καλούντα

π: Ανάλογα το πρόθεμα του τηλεφώνου σου, έχει ως εξής:

3 αν έχεις 693

4 αν έχεις 694

5 αν έχεις 695

7 αν έχεις 697

8 αν έχεις 698

9 αν έχεις 699 ( q telecoms )

698xx7 αν έχεις αριθμό απο wind με 690

υυυυυυυ το τηλέφωνό σου μετά το πρόθεμα ( 69χ ).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ. Ενημέρωση καλούντα σημαίνει ότι όταν σε καλέσει κάποιος θα ακούσει ότι θα ενημερωθείς για τη κλήση, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα ακούσει ότι είναι πιθανώς απενεργοποιημένο/είναι κατειλημμένο κλπ, ανάλογα τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν το κινητό σου είναι σε κατάσταση αναμονής ( εκεί που βλέπεις το logo της cosmote ) πληκτρολογείς ##002# και πατάς το πράσινο πλήκτρο της κλήσης για να απενεργοποιηθούν όλες οι προωθήσεις. Αν με αυτό το τρόπο δεν απενεργοποιηθεί ο τηλεφωνητής ( έτσι όμως θα χάσεις ΚΑΙ την ειδοποίηση κλήσεων, προσωρινά τουλάχιστον μέχρι να δώσεις την εντολή για να ενεργοποιηθεί η κατάλληλη προώθηση για ειδοποίηση κλήσεων χωρίς τηλεφωνητή), θα πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να στον απενεργοποιήσουν απο'κει.

2.Ακολουθείς τις οδηγίες μέσα απο το μενού του τηλεφωνητή.

επειδη την πατησα κ τα απενεργοποιησα ολα με αυτην την εντολη ξερεις πως ενεργοποιηται παλι η ειδοποιηση με sms;;;

Ευχαριστω!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ακολουθήσεις την οδηγία που έδωσα νωρίτερα φροντίζοντας να επιλέξεις το χχ με ενεργοποιημένη την ειδοποίηση κλήσεων, αναλόγως τι θέλεις ( να ενημερώνεται αυτός που σε καλεί ότι θα ειδοποιηθείς για τη κλήση ή όχι ).
Link to comment
Share on other sites

γεια σας αποφασισα να παω απο vodafone σε cosmote!!!!το νουμερο το εχω 1 μισι χρονο και δεν το εχω χρησιμοποιησει την επιδοτηση που μου δινει!ποσο καιρο θα κανει για να γινει η αλλαγη???στο γερμανο μ ειπαν 5-10 μερες!!!!δεν ειναι μεγαλο διαστημα???καποιος που το εχει κανει ποσο καιρο του πηρε??????????
Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου εκανε πριν τα χριστουγεννα μεταφορα απο βοντα σε κοσμοτε. του εκανε 1 βδομαδα περιπου. δεν το λες και μεγαλο διαστημα, γιατι η μια εταιρια πρεπει να στειλει αιτηση φορητοτητας στην αλλη, αλλα και να εγκριθει. επισης να εκδοθει και νεα σιμ με τον αριθμο σου στην κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσα σήμερα το συμβόλαιο μου στην Cosmote και φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.Μέχρι να μου ενεργοποιηθεί η κάρτα sim που μου έδωσαν για να έχω τον αριθμό μου ως καρτοκινητό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.Θα μου έρθει λογαριασμός να πληρώσω το Φ.Π.Α και τα τέλη κινητής τηλεφωνίας;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είδα στην τηλεόραση για τα oteshop που έλεγε για συσκευές εώς 260€ φθηνότερα, αλλά είδα στο τέλος την διαφήμιση. Την είδε κανείς ολόκληρη για να δούμε τι ακριβώς ισχύει;

 

Δεν γνωρίζει κανείς τίποτα γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσα σήμερα το συμβόλαιο μου στην Cosmote και φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.Μέχρι να μου ενεργοποιηθεί η κάρτα sim που μου έδωσαν για να έχω τον αριθμό μου ως καρτοκινητό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.Θα μου έρθει λογαριασμός να πληρώσω το Φ.Π.Α και τα τέλη κινητής τηλεφωνίας;:worry:

 

Σου διέκοψαν σήμερα την σύνδεση ή σήμερα αιτήθηκες τη διακοπή; Γιατί συνήθως χρειάζονται 30 ημέρες το αργότερο για την διακοπή. Στον επόμενο της διακοπής λογαριασμό ο οποίος θα είναι και ο εκκαθαριστικός, θα έχεις το πάγιο που αναλογεί για τις ημέρες που μεσολαβούν απο τη τελευταία έκδοση λογαριασμού έως τη διακοπή της σύνδεσης και θα σου πιστωθεί ( επιστραφεί ) το υπόλοιπο του παγίου απο την ημέρα της διακοπής μέχρι τη μέρα που θα εκδωθεί ο λογαριασμός. Επίσης θα περιέχει χρεώσεις που τυχόν έχεις πραγματοποιήσει αυτή τη περίοδο, το Φ.Π.Α. φυσικά και τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλό είναι να καταναλώσεις τα δωρεάν λεπτά ομιλίας μέχρι να στο κόψουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...