Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας παιδιά!Έχω μια ερωτησούλα! Όταν παίρνεις κινητό με επιδότηση προστίθεται κανένα μικρό ποσό (2-3ευρώ) το μήνα?!

 

 

Με τη προϋπόθεση ότι δεν απαιτείται αλλαγή οικονομικού προγράμματος για να έχεις δικαίωμα επιδότησης συσκευής, όχι, δεν προστίθεται κάποιο ποσό. Αν όμως για παράδειγμα, βρίσκεσαι σε κάποιο παλιό πρόγραμμα που αυτομάτως θα αλλάξει, ανεβαίνει αυτόματα και το πάγιό σου στο αντίστοιχο νέο ή σε όποιο οικονομικό πρόγραμμα επιβάλεται να περάσεις.

 

Edit: Έχε υπ'όψιν ότι αν γίνει κάποια αλλαγή οικονομικού προγράμματος ενώ θα πραγματοποιήσεις την ανανέωση σύμβασης ( άρα και την αλλαγή οικονομικού προγράμματος ) π.χ. στα μέσα του τιμολογιακού σου μήνα, θα υπάρξουν αναλογίες παρεχόμενων υπηρεσιών και παγίου για τις μέρες παραμονής σου στο προηγούμενο και στο νέο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη προϋπόθεση ότι δεν απαιτείται αλλαγή οικονομικού προγράμματος για να έχεις δικαίωμα επιδότησης συσκευής, όχι, δεν προστίθεται κάποιο ποσό. Αν όμως για παράδειγμα, βρίσκεσαι σε κάποιο παλιό πρόγραμμα που αυτομάτως θα αλλάξει, ανεβαίνει αυτόματα και το πάγιό σου στο αντίστοιχο νέο ή σε όποιο οικονομικό πρόγραμμα επιβάλεται να περάσεις.

 

Edit: Έχε υπ'όψιν ότι αν γίνει κάποια αλλαγή οικονομικού προγράμματος ενώ θα πραγματοποιήσεις την ανανέωση σύμβασης ( άρα και την αλλαγή οικονομικού προγράμματος ) π.χ. στα μέσα του τιμολογιακού σου μήνα, θα υπάρξουν αναλογίες παρεχόμενων υπηρεσιών και παγίου για τις μέρες παραμονής σου στο προηγούμενο και στο νέο πρόγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολύ,απλά στο λογαριασμό προστέθηκε ένα ποσό +3ευρώ κάθε 2μηνο και λέει άλλο :-S

%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ,απλά στο λογαριασμό προστέθηκε ένα ποσό +3ευρώ κάθε 2μηνο και λέει άλλο :-S

 

Με τι αιτιολογία; Και γιατί κάθε δίμηνο; Μια φορα ανά δυο λογαριασμούς εννοείς ή μήπως έχεις all in one? Για γίνε πιο σαφής μπας και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρει καποιος την επιδοτηση, υπαρχει μειωση στο παγιο ή καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της μη δεσμευσης;

 

 

EDIT: Ψαχνοντας ειδα οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο πλεονεκτημα, οπως πχ κανει η Vodafone. Αν εχει αλλαξει κατι ας ενημερωσει καποιος...

 

Κι ομως υπαρχει... το λενε Bonus. Ειναι ιδιο με αυτο της Voda, κανεις παλι 12μηνο συμβολαιο, απλα το παγιο σου ειναι μειωμενο κατα ενα ποσο (αναλογως το πακετο που εχεις).

Ουτε εγω ηξερα οτι υπαρχει, μου το ειπαν απο το τμημα ακυρωσεων (οπου με προωθησανε αφου απειλησα με διακοπη εαν δεν αυξανανε την επιδοτηση!).

Υποψην οτι μπορειτε να ζητησετε αυξηση επιδοτησης (μην περιμενετε και μεγαλη αυξηση ομως).

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει σιωπηρά στην περίπτωση που κάποιος τους απειλήσει ότι θα φύγει; Σίγουρα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο αλλά είναι επίπονο να μπαίνεις στην διαδικασία να τους απειλήσεις ότι θα φύγεις για να σου πουν ότι υπάρχει .... και το σύστημα μπόνους:(

Πριν 2 μέρες που μίλησα με κατάστημα Γερμανού μου είπαν ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

αγορα κινητου με επιδοτηση απο το πλαισιο γινεται??
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα λιγο βοηθεια... Να μου Προτείνετε ένα πρόγραμμα συμβολαίου που να με συμφέρει για τις ανάγκες μου

 

Η χρήση που θέλω να κανό είναι

 

Χρόνος ομιλίας τον μηνά : από 60 εως 100 λεπτα

 

Δωρεάν μηνύματα τον μήνα 100

 

Και θέλω και ιντερνέτ με μηνιαίο όγκο τουλάχιστον 600 mb και άνω θα προτιμούσα 1GB

 

Αλήθεια το COSMOTE Internet On The Go Student με 25 ευρω το μήνα πάγιο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε συμβόλαιο για το κινητό και να μην το έχω για χρήση μέσω λαπτοπ? Η θα χρειάζεται να έχω και δεύτερη κάρτα σιμ και θα πρέπει να τις αλλάζω ? η δεν εχω καταλάβει εγω κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

φίλε θα πάρεις ένα πρόγραμμα voice + sms που σε βολεύει...και θα προσθέσεις σαν add on υπηρεσία τα mb ή gb που σου χρειάζονται...αυτή η υπηρεσία ακυρώνεται ή αλλάζει και χωρίς να έχεις κλείσει χρόνο...κάτι σε cosmote multi ή wind flexy σου ταιριάζει...το flexy είναι και οικονομικότερο!
ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - ΚΟΥΑΞ ΚΟΥΑΞ ΟΥΣΤ!
Link to comment
Share on other sites

Ένα απο τα προγράμματα Multi που σου δίνουν τη δυνατότητα να εκμεταλέυεσαι το χρόνο ομιλίας σαν κανονική κλήση και videoκλήση και τα μηνύματα σαν sms ή mms, μάλλον πας για το πακέτο multi26 (130' ομιλίας+25 μηνύματα, βάζεις και ένα message booster small στα 5,25€ και έχεις επιπλέον 75μηνύματα ). Μια διαφορά των Multi με τα τυπικά προγράμματα της cosmote είναι ότι δεν παρέχεται η δυνατότητα μεταφοράς του υπολοίπου χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα. Τώρα, για internet, μάλλον σε ενδιαφέρει η υπηρεσία wireless internet 5Gb με 29,50€ το μήνα επιπλέον στο πάγιό σου και αν ξεπεράσεις τα 5Gb, χρέωση 0,02€/mb( σε αντίθεση με το Internet on the go, για αυτή την υπηρεσία δεν έχεις χρονική δέσμευση, τη κρατάς ένα μήνα και αν δεν σου αρέσει, την απενεργοποιείς ). Οπότε, υπολογίζεις ένα minimum λογαριασμό στα 60,75€+11,90€ τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

Υ.Γ. Για τον πρώτο σου λογαριασμό θα υπολογίζεις και την αναλογία των πρώτων ημερών ( απο την ενεργοποίηση της σύνδεσης μέχρι την έκδοση του πρώτου λογαριασμού ), σχεδόν μισό πάγιο για κάθε υπηρεσία / πρόγραμμα βάλεις, καθώς επίσης και το ότι θα υπάρξει αναλογία των παρεχόμενων υπηρεσιών γι'αυτό το χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, υπολογίζεις ένα minimum λογαριασμό στα 60,75€+11,90€ τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

Υ.Γ. Για τον πρώτο σου λογαριασμό θα υπολογίζεις και την αναλογία των πρώτων ημερών ( απο την ενεργοποίηση της σύνδεσης μέχρι την έκδοση του πρώτου λογαριασμού ), σχεδόν μισό πάγιο για κάθε υπηρεσία / πρόγραμμα βάλεις, καθώς επίσης και το ότι θα υπάρξει αναλογία των παρεχόμενων υπηρεσιών γι'αυτό το χρονικό διάστημα.

 

τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας ειναι καθε μηνα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα απο που και ως που θα ειναι 11.90 ? καποθ διαβασα οτι μεχρι 120 ευρω λογαριασμο ειναι 8 ευρω.

 

* Για μηνιαίο λογαριασμό μέχρι 30 ευρώ: 2 ευρώ

* Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 30 ευρώ και μέχρι 60 ευρώ: 5 ευρώ

* Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 60 ευρώ και μέχρι 120 ευρώ: 8 ευρώ

* Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 120 ευρώ και μέχρι 240 ευρώ: 15 ευρώ

* Για μηνιαίο λογαριασμό πάνω από 240 ευρώ: 25 ευρώ

 

μηπως ειναι λαθος ο πινακας αυτος?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

οχι ... εδω τον βρηκα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=145878 αλλα οσο εψαξα δεν ειδα να υπαρχει νεωτερο θεμα
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα και γω μολις τωρα το θεμα αυτο. εψαξα και στην ιστοσελιδα της κοσμοτε αλλα δεν βρηκα κατι ακομη...
Link to comment
Share on other sites

Για λογαριασμούς μέχρι 30€ είναι 2,38€ ( με ΦΠΑ πάντα ), απο 30,01€ μέχρι 60 είναι 5,95€ και απο 60,01€ και άνω, είναι 11,90.
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote προσφέρει προγράμματα σαν τα Flexy ή τα ευέλικτα; Δηλαδη να εχεις καποια δωρεαν λεπτα Η μηνυματα...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote προσφέρει προγράμματα σαν τα Flexy ή τα ευέλικτα; Δηλαδη να εχεις καποια δωρεαν λεπτα Η μηνυματα...

 

Έχει προγράμματα που παρέχουν χρόνο ομιλίας και μηνύματα. Το χρόνο ομιλίας μπορείς να τον εκμεταλευτείς σαν απλή κλήση ή videoκλήση, τα δε μηνύματα σαν sms ή mms. Είναι τα προγράμματα multi.

Link to comment
Share on other sites

Στα προγράμματα Multi δεν υπάρχει συνδιασμος μεταξυ χρονου ομιλιας και μηνυματα. Ουσιαστικα ειναι ενα προγραμμα χρονου ομιλιας με ενα πακετο μηνυματων. Καλα δε καταλαβα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόγραμμα με χρόνο ομιλίας και μηνύματα που σου δίνει την ευελιξία να διαχειρίζεσαι όπως θέλεις εσύ τις παρεχόμενες υπηρεσίες, με σταθερό πάγιο όμως κάθε μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι μου δινει την ευελιξια να διαχειριζομαι οπως θελω τις παρεχομενες υπηρεσιες, τί εννοεις ακριβως; :wacko: Εγω θελω με ενα παγιο να ειναι μεσα και δωρεαν χρονος ομιλιας ή μηνυματα, ή συνδιασμος αυτων. Υπαρχει κατι τετοιο στην Κοσμοτε; Γιατι τα μουλτι εαν δε το κανουν αυτο, δε καταλαβα τι παραπανω προσφερουν απο τα αλλα προγραμματα της αγορας. Δηλαδη πια η διαφορα απο ενα προγραμμα κανονικα πχ με 270 λεπτα δωρεαν και ενα πακετο μηνυματων, απο τα μουλτι;

 

Επισης οταν λες οτι ειναι σταθερο παγιο; Τι εννοεις; Τα αλλα δεν ειναι με σταθερο παγιο; :wacko:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση γιατι στον ΟΤΕ που ρωτησα δεν ηξεραν ακριβως αν γινεται αυτο που θελω. Μετά από 4 χρονια η κοπέλα μου επιτέλους αποφασισε να παρει την επιδότηση, να αλλαξει συσκευή και να μεταβει σε άλλο προγραμμα(multi 50). Η επιδότηση που της δινουν ειναι μόλις 76 ευρώ ανεξάρτητα το ποια συσκευή θα πάρει(όπως είπαν), ενώ σε έναν νέο συνδρομητή στο Multi 50 η επιδότηση κυμαίνεται περίπου στα 130 ευρώ ανάλογα τη συσκευή. Εχω 2 ερωτήσεις λοιπόν, 1. Αυτή τη στιγμή το πάγιο της δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ, πηγαίνοντας στο multi 50 θα έχει αυτόματα και αύξηση της επιδότησης από τα 80 ευρώ; 2. Υπάρχει δυνατότητα να μετατρέψει τη σύνδεση σε κοσμοκάρτα και μετά να την ξανακάνει σύνδεση για να πάρει επιδότηση σαν νέος συνδρομητής; Πόσο χρόνο θα χρειαστεί γι αυτό;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο που ρωτας, νομιζω οτι αυτο ισχυει.

σε μια γραμμη που ειχα το 120, διναν 45ευρω επιδοτηση αν πηγαινα στο multi διναν λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν υπάρχει σχετική προσφορά για αλλαγή οικονομικού προγράμματος. Καλό είναι να καλέσει στο 1212 και να ρωτήσει για τις προσφορές που ισχύουν. Για την αλλαγή που λες, νομίζω ότι θα πρέπει να παραμείνει ένα μήνα στη καρτοκινητή και μετά θα έχει το δικαίωμα να επανέλθει σε σύνδεση με πάγιο ( για το θέμα της επιδότησης όμως, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω ). Οπότε, ας κάνει το κόπο να καλέσει στο 1212 και να πάρει πληροφορίες ( μετέφερε και εδώ τις πληροφορίες μετά, να ενημερωνόμαστε :p )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...