Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 25/7/2024 at 11:36 ΜΜ, djuan1988 said:

Όχι!

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το 13888 για να μου πουν ότι λύθηκε το θέμα και η τελική τιμή είναι 34,83€ ανά νούμερο! Με έπιασαν τα γέλια!

Κατά τη διάρκεια της συνομιλίας μπαίνω στο mycosmote, βλέπω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί το one και η τιμή παραμένει 37 κάτι €. Της το αναφέρω, το κοιτάει, λέει έχετε δίκιο!

Το έβαλε σε προτεραιότητα λέει, μέχρι αύριο θα το λύσουν μου είπε, το οποίο το θεωρώ απίθανο. Έκλεισαν το ticket και έβαλαν την κοπέλα να με πάρει τηλέφωνο χωρίς να έχουν κάνει τίποτα!

Γενικά πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα, όποιος κάνει συμβόλαιο αυτή την περίοδο θα αντιμετωπίσει τα ίδια.

 

Την Παρασκευή το πρωί ξεμπλόκαρε το One. Περίμενα μερικές ώρες μήπως φτιάξουν μόνοι τους το σχήμα, δεν έγινε και το έκανα μόνος μου.

Ήρθαν άμεσα τα sms για τις εκπτώσεις και στα νούμερα μπήκε το logo του one.

Πριν από λίγο με πήρε η ίδια κοπέλα, μου είπε ότι η τιμή είναι 26,67€/ νούμερο και ότι μου έδωσαν 2 πάγια δώρο για την ταλαιπωρία.

 

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πάντως λύση δεν είναι να ξανά γίνει η διαδικασία από την αρχή και ο κόσμος να μείνει χωρίς ίντερνετ 

https://www.evros-news.gr/2024/07/26/neo-problima-sta-erga-apalow-aerodromio-o-ote/

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, king2009 said:

Το θεμα ειναι πια ποιοτητα? Που πουλανε 99% 5G καλυψη και η πραγματικη ειναι ουτε 10%? Απο μονοι τους ονομασαν το 4G DSS 5G και μας πουλανε ψεμματα με τις ευλογιες της ΕΕΤΤ και του κρατους. Το πραγματικο 5G στην Ελλαδα ειναι καπου 7% με τη Ν78 σε ελαχιστα μερη και ας μην γραψω καλυτερα για το SA με την υποστηριξη 3-4 τηλεφωνων που εχουν μεχρι σημερα. Για πια ποιοτητα μιλαμε? Που παλευεις πολλες φορες με Ε 2G 900αρα στην επαρχια? Ουτε ο κοσμος μπορει να δινει 30αρια επαρχια γιατι το εχουν μονοπωλιο και μας δουλευουν με τις τραγικες VDSL για οπτικη ουτε λογος προφανως.

Διαβάζω αυτή την πατάτα εδώ και μέρες, όποτε υποθέτω ότι κάποιος φωστήρας έγραψε άρθρο για αυτό. 
 

Το DSS (Dynamic Spectrum Sharing), όπως ορίζεται από το 3GPP, είναι τεχνική διαμοιρασμού φάσματος μεταξύ LTE και NR. 
NR=5G 

Επίσης ακόμα και 1 Mbps να πιάνεις από NR, 5G είναι  

 

Επομένως, ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θεωρείς ότι η κάλυψη 5G είναι τόσο μικρή; Από ποτέ η συχνότητα κάλυψης καθορίζει την τεχνολογία; Τι διαφορετικό νομίζεις ότι έχει το 3500 από το 2100 σε σχέση με την τεχνολόγια;

9 ώρες πριν, king2009 said:

Το θεμα ειναι πια ποιοτητα? Που πουλανε 99% 5G καλυψη και η πραγματικη ειναι ουτε 10%? Απο μονοι τους ονομασαν το 4G DSS 5G και μας πουλανε ψεμματα με τις ευλογιες της ΕΕΤΤ και του κρατους. Το πραγματικο 5G στην Ελλαδα ειναι καπου 7% με τη Ν78 σε ελαχιστα μερη και ας μην γραψω καλυτερα για το SA με την υποστηριξη 3-4 τηλεφωνων που εχουν μεχρι σημερα. Για πια ποιοτητα μιλαμε? Που παλευεις πολλες φορες με Ε 2G 900αρα στην επαρχια? Ουτε ο κοσμος μπορει να δινει 30αρια επαρχια γιατι το εχουν μονοπωλιο και μας δουλευουν με τις τραγικες VDSL για οπτικη ουτε λογος προφανως.

Διαβάζω αυτή την πατάτα εδώ και μέρες, όποτε υποθέτω ότι κάποιος φωστήρας έγραψε άρθρο για αυτό. 
 

Το DSS (Dynamic Spectrum Sharing), όπως ορίζεται από το 3GPP, είναι τεχνική διαμοιρασμού φάσματος μεταξύ LTE και NR. 
NR=5G 

Επίσης ακόμα και 1 Mbps να πιάνεις από NR, 5G είναι  

 

Επομένως, ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θεωρείς ότι η κάλυψη 5G είναι τόσο μικρή; Από ποτέ η συχνότητα κάλυψης καθορίζει την τεχνολογία; Τι διαφορετικό νομίζεις ότι έχει το 3500 από το 2100 σε σχέση με την τεχνολόγια;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, TakeOverNet said:

Διαβάζω αυτή την πατάτα εδώ και μέρες, όποτε υποθέτω ότι κάποιος φωστήρας έγραψε άρθρο για αυτό. 
 

Το DSS (Dynamic Spectrum Sharing), όπως ορίζεται από το 3GPP, είναι τεχνική διαμοιρασμού φάσματος μεταξύ LTE και NR. 
NR=5G 

Επίσης ακόμα και 1 Mbps να πιάνεις από NR, 5G είναι  

 

Επομένως, ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θεωρείς ότι η κάλυψη 5G είναι τόσο μικρή; Από ποτέ η συχνότητα κάλυψης καθορίζει την τεχνολογία; Τι διαφορετικό νομίζεις ότι έχει το 3500 από το 2100 σε σχέση με την τεχνολόγια;

Διαβάζω αυτή την πατάτα εδώ και μέρες, όποτε υποθέτω ότι κάποιος φωστήρας έγραψε άρθρο για αυτό. 
 

Το DSS (Dynamic Spectrum Sharing), όπως ορίζεται από το 3GPP, είναι τεχνική διαμοιρασμού φάσματος μεταξύ LTE και NR. 
NR=5G 

Επίσης ακόμα και 1 Mbps να πιάνεις από NR, 5G είναι  

 

Επομένως, ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θεωρείς ότι η κάλυψη 5G είναι τόσο μικρή; Από ποτέ η συχνότητα κάλυψης καθορίζει την τεχνολογία; Τι διαφορετικό νομίζεις ότι έχει το 3500 από το 2100 σε σχέση με την τεχνολόγια;

Ν1 Ν28 πιανουν peak οσο 4G+ οποτε ναι μας δουλευουν ξεκαθαρα με το δηθεν 5G τους. Τρωμε δουλεμα απο παντου στην Ελλαδα ας τους βγαλουμε μια φορα στον αερα να μαθει και η μαζα το ψεμα τους και το δουλεμα που μας δειχνουν στις διαφημισεις. Εχουμε 5G απο τα lidl και ταχυτητες 5+ χρονων μην πω 10 γιατι απο τοτε ειναι το 4G+.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, king2009 said:

Ν1 Ν28 πιανουν peak οσο 4G+ οποτε ναι μας δουλευουν ξεκαθαρα με το δηθεν 5G τους. Τρωμε δουλεμα απο παντου στην Ελλαδα ας τους βγαλουμε μια φορα στον αερα να μαθει και η μαζα το ψεμα τους και το δουλεμα που μας δειχνουν στις διαφημισεις. Εχουμε 5G απο τα lidl και ταχυτητες 5+ χρονων μην πω 10 γιατι απο τοτε ειναι το 4G+.

Ξαναρωταω, σου είπε κανεις ότι 5G είναι μόνο το 1Gbps?

5G είναι και το 1 Mbps. Δεν ορίζει η ταχύτητα την τεχνολόγια. 
LIDL ξεLIDL, τα 3500 θα τα δεις όπου υπάρχει κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

5G είναι και το 1 Mbps. Δεν ορίζει η ταχύτητα την τεχνολόγια. 

Η τεχνολογία ορίζει την ταχύτητα, για αυτό σκέφτηκαν το 5g.

Από την στιγμή που η τεχνολογία δεν κατάφερε να πιάσει τις επιδόσεις που υποσχέθηκαν, παντού, τότε η τεχνολογία δεν υφίσταται καν.

Σαν να έχεις μια φόρμουλα 1 χωρίς κιβώτιο ταχυτήτων. Είναι F1 ? Όχι!

Είναι ένα μάτσο σιδερικά χωρίς αξία χρήσης.

Και μην πεις ότι ααααν βάλουμε κιβώτιο θα ξαναγίνει f1.

Και αυτοί αν φτιάξουν 5g θα είναι 5g.😀

Κάνε μία αναζήτηση για το 5G και διάβασε προδιαγραφές για συχνότητες, πλήθος κεραιών κλπ.

Αυτό που έχουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 5G πουθενά.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dimitroula10 said:

Η τεχνολογία ορίζει την ταχύτητα, για αυτό σκέφτηκαν το 5g.

Από την στιγμή που η τεχνολογία δεν κατάφερε να πιάσει τις επιδόσεις που υποσχέθηκαν, παντού, τότε η τεχνολογία δεν υφίσταται καν.

Σαν να έχεις μια φόρμουλα 1 χωρίς κιβώτιο ταχυτήτων. Είναι F1 ? Όχι!

Και μην πεις ότι ααααν βάλουμε κιβώτιο θα ξαναγίνει f1.

Και αυτοί αν φτιάξουν 5g θα είναι 5g.😀

Είναι ένα μάτσο σιδερικά χωρίς αξία χρήσης.

Κάνε μία αναζήτηση για το 5G και διάβασε προδιαγραφές για συχνότητες, πλήθος κεραιών κλπ.

Αυτό που έχουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 5G πουθενά.

Με αυτή τη λογική η Ν78 δεν είναι 5G είναι 4G+ 😅😅 Τζάμπα επενδύσεις 😃

Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Με αυτή τη λογική η Ν78 δεν είναι 5G είναι 4G+ 😅😅 Τζάμπα επενδύσεις 😃

Αυξάνεται η χωρητικότητα μόνο. Αναγκαίο αυτό τώρα που όλοι βλέπουν βιντεάκια.

Γι αυτό και η χρήση 5g συσκευών δεν έχει αύξηση πλέον στους ρυθμούς όταν πρωτοεμφανίστηκε. Και βάσει προδιαγραφών ούτε αληθινό 4G έχουμε.

LTE λέγεται που σημαίνει σε ελεύθερη μετάφραση "κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε".😁

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimitroula10 said:

Αυξάνεται η χωρητικότητα μόνο. Αναγκαίο αυτό τώρα που όλοι βλέπουν βιντεάκια.

Γι αυτό και η χρήση 5g συσκευών δεν έχει αύξηση πλέον στους ρυθμούς όταν πρωτοεμφανίστηκε. Και βάσει προδιαγραφών ούτε αληθινό 4G έχουμε.

LTE λέγεται που σημαίνει σε ελεύθερη μετάφραση "κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε".😁

Και που αυξάνεται η χωρητικότητα τι να το κάνω αν έχω το πρωί 4G+ 6 mbps και τα μεσάνυχτα να πάει τάπα ενώ 5G πάει σφαίρα όλες τις ώρες

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Και που αυξάνεται η χωρητικότητα τι να το κάνω αν έχω το πρωί 4G+ 6 mbps και τα μεσάνυχτα να πάει τάπα ενώ 5G πάει σφαίρα όλες τις ώρες.

Λίγοι έχουν 5g κινητά. Μόλις αγοράσουν όλοι θα φρακάρουν όλοι.

Οπότε να χαίρεσαι για αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitroula10 said:

Λίγοι έχουν 5g κινητά. Μόλις αγοράσουν όλοι θα φρακάρουν όλοι.

Οπότε να χαίρεσαι για αυτή την κατάσταση.

Μπα μετά θα έρθει σε μια ισορροπία αν έχουν περισσότερες συσκευές 5G [5g SA όμως] για να ξεκολλήσει το 4G+ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elkons said:

Μπα μετά θα έρθει σε μια ισορροπία αν έχουν περισσότερες συσκευές 5G [5g SA όμως] για να ξεκολλήσει το 4G+ 

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της συζήτησης. Σε τι μας βοηθάει?

Έτσι κι αλλιώς ημιμαθείς είμαστε όλοι και μετά βίας καταλαβαίνουμε τα βασικά.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, king2009 said:

Αντε και στα δικα μας. Δεν υπαρχει το παρακατω. 

Screenshot_1.png

Απίστευτο 😂

Ούτε με απειλές για αλλαγή παρόχου δεν είχα τέτοια προσφορά 😂😂

Πόσα χρόνια έχεις συμβόλαιο 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Σε ποιον ήρθε;

Σε ενα φιλο απο το insomnia μολις το εγραψε. Και ειχε μονο καρτοκινητη τιποτα αλλο. Αυτες ειναι προσφορες. 

 

1 minute ago, elkons said:

Απίστευτο 😂

Ούτε με απειλές για αλλαγή παρόχου δεν είχα τέτοια προσφορά 😂😂

Πόσα χρόνια έχεις συμβόλαιο 

Οχι δεν ειναι δικο μου βρε συ για αυτο εγραψα και στα δικα μας. Τετοια τιμη δεν ξανα εχω δει πουθενα. Και 2 χρονια δεσμευση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, king2009 said:

Σε ενα φιλο απο το insomnia μολις το εγραψε. Και ειχε μονο καρτοκινητη τιποτα αλλο. Αυτες ειναι προσφορες. 

 

Οχι δεν ειναι δικο μου βρε συ για αυτο εγραψα και στα δικα μας. Τετοια τιμη δεν ξανα εχω δει πουθενα. Και 2 χρονια δεσμευση. 

Πρέπει ο φίλος να παίξει Τζόκερ 😂 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Πρέπει ο φίλος να παίξει Τζόκερ 😂 

Ε ναι σκεψου εχω θειο σκαει 42 καθε μηνα και γραφει οτι ειναι και με εκπτωση τρομαρα τους απο 70 κοντα δηλαδη στα 2 χρονια 1008 ευρω ενω εδω τωρα με τα 8.38 ειναι στα 201 ευρω. 5 φορες κατω. Ουτε καρτοκινητη τετοια τιμη με το κολπο με το reload it και μιλαμε για απεριοριστα. Μακαρι να ειναι οιωνος οτι αρχισαν να κοβονται συμβολαια gigamax τωρα με τη μουφα extra sim των 25 ευρω και εχουν αρχισει τις προσφορες. Εγω ακομα εχω το promo 4 με 600 λεπτα whats up και 200 προς ολους για 1 μηνα με 4 ευρω δεν την εχουν κοψει πανω απο 10 χρονια αλλα εδω μιλαμε για αλλο επιπεδο προσφορας. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, king2009 said:

Ε ναι σκεψου εχω θειο σκαει 42 καθε μηνα και γραφει οτι ειναι και με εκπτωση τρομαρα τους απο 70 κοντα δηλαδη στα 2 χρονια 1008 ευρω ενω εδω τωρα με τα 8.38 ειναι στα 201 ευρω. 5 φορες κατω. Ουτε καρτοκινητη τετοια τιμη με το κολπο με το reload it και μιλαμε για απεριοριστα. Μακαρι να ειναι οιωνος οτι αρχισαν να κοβονται συμβολαια gigamax τωρα με τη μουφα extra sim των 25 ευρω και εχουν αρχισει τις προσφορες. Εγω ακομα εχω το promo 4 με 600 λεπτα whats up και 200 προς ολους για 1 μηνα με 4 ευρω δεν την εχουν κοψει πανω απο 10 χρονια αλλα εδω μιλαμε για αλλο επιπεδο προσφορας. 

Έχεις λινκ από insomnia για λεπτομέρειες; από από Συμβόλαιο που είχε μεταφορά καρτοκινητής στη 2η ανανέωση του; 

Επίσης κάτι που δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά Gigamax Συμβόλαιο με το καρτοσυμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Έχεις λινκ από insomnia για λεπτομέρειες; από από Συμβόλαιο που είχε μεταφορά καρτοκινητής στη 2η ανανέωση του; 

Επίσης κάτι που δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά Gigamax Συμβόλαιο με το καρτοσυμβόλαιο;

Εδω εγραψε ο φιλος 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/824725-cosmote-gigamax-unlimited-extra-sim-4sharing/page/25/#comment-60372524

 

Το καρτοσυμβολαιο εννοεις το cosmote neo? Αν ναι το gigamax εχει δεσμευση 2 χρονια το cosmote neo το κοβεις οποτε θελεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, king2009 said:

Εδω εγραψε ο φιλος 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/824725-cosmote-gigamax-unlimited-extra-sim-4sharing/page/25/#comment-60372524

 

Το καρτοσυμβολαιο εννοεις το cosmote neo? Αν ναι το gigamax εχει δεσμευση 2 χρονια το cosmote neo το κοβεις οποτε θελεις. 

Ευχαριστώ 

Όχι Neo, καρτοσυμβόλαιο λέει 

Ρωτάω τη διαφορά επειδή έχει ο πατέρας μου καρτοσυμβόλαιο και του ήρθε προσφορά Gigamax unlimited στα 21€ 24 μήνες και μου λέει αν δεν είναι καρτοσυμβόλαιο δεν το θέλω 😅

Τώρα λέει ίσως τον πάρουν τηλ και του δώσουν καλύτερες προσφορές από το app 😂

Link to comment
Share on other sites

Πριν υπογράψει ο φίλος το συγκεκριμένο συμβόλαιο καλό θα είναι να ανοίξει τους όρους του συμβολαίου γιατί κατι μου λέει οτι μετά απο 7 μήνες το πάγιο θα γίνει 30+ευρώ /μηνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P_papadis said:

Πριν υπογράψει ο φίλος το συγκεκριμένο συμβόλαιο καλό θα είναι να ανοίξει τους όρους του συμβολαίου γιατί κατι μου λέει οτι μετά απο 7 μήνες το πάγιο θα γίνει 30+ευρώ /μηνα. 

Αφου γραφει 1152 ευρω κερδος 24μηνο αρα δεν νομιζω να ειναι ετσι. 

 

Just now, elkons said:

Ευχαριστώ 

Όχι Neo, καρτοσυμβόλαιο λέει 

Ρωτάω τη διαφορά επειδή έχει ο πατέρας μου καρτοσυμβόλαιο και του ήρθε προσφορά Gigamax unlimited στα 21€ 24 μήνες και μου λέει αν δεν είναι καρτοσυμβόλαιο δεν το θέλω 😅

Τώρα λέει ίσως τον πάρουν τηλ και του δώσουν καλύτερες προσφορές από το app 😂

Ποσα δινει στο καρτοσυμβολαιο? Ξερω οτι σε καρτοσυμβολαιο μπορεις να βαζεις και επιπλεον καρτα και πακετα αν χρειαζεσαι παραπανω ενω σε κανονικο συμβολαιο οτι εχεις καθε μηνα αυτα ειναι δεν γινεται να βαλεις καρτα η να αγορασεις πακετο. Δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα δεν βλεπω καποια αλλη αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2024 at 11:54 ΜΜ, djuan1988 said:

image.thumb.png.cdb2158c87d39a53d7f2e7796096cd8e.png

 

Εταιρεία με market cap 6 δις και δεν μπορούν να φτιάξουν/αγοράσουν ένα πρόγραμμα της προκοπής.

Την προτιμώ σε σχέση με τις άλλες, έχει το καλύτερο δίκτυο, αλλά σε εξυπηρέτηση έχει μείνει στα επίπεδα του 1990.

Ακριβώς και μετά το έκλεισα. Χρεώθηκα και 15 ευρώ γιατί ο μ!@##!@ς κάλεσα από το vodafone.

 

image.png

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...