Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,είμαι συνδρομητής της Cosmote,πήρα μια προσφορά από κατάστημα Vodafone,κατά την ώρα της καταγραφής των στοιχείων για την αίτηση φορητότητας η υπάλληλος μου είπε:"να ξέρετε ότι δεν μπορείτε να διαγραφείτε μετά την εγγραφή και σας το αναφέρω τώρα γιατί έχω πρόβλημα με τους ανωτέρους μου.Αν σας κάνει προσφορά η Cosmote δεν μπορείτε να την δεχτείτε".Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι ήθελε να μου δώσει κάρτα sim πριν καν έρθει η απάντηση από την Cosmote ότι το αίτημα φορητότητας γίνεται δεκτό!Μπορείτε να με διαφωτίσετε τι συμβαίνει με τις αιτήσεις,τις αντιπροσφορές,και αν μπορεί να ακυρωθεί η διαδικασία μετάβασης από έναν πάροχο σε άλλον και πότε;Θέλω να μεταφέρω σταθερό και κινητό μαζί.
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα την σύνδεση μου σε μηδενικό πάγιο λόγω καρτοκινητού, ο τελευταίος λογαριασμός ήρθε πιστωτικός και η Cosmote μου λέει ότι δεν μπορώ να εισπράξω την επιστροφή, αλλά πρέπει να περιμένω να καταναλωθεί το ποσό αυτό...όταν...και αν κάνω χρήση από την σύνδεση...
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Σημερα ενεργοποιηθηκα στην cosmote (Plus 65). ολα καλα προς το παρον , το πρωτο θεμα που παρουσιαστηκε ηταν το my cosmote εβαζα να στελει το sms για να ενεργοποιησω την υπηρεσια και αφου ερχοταν μετά απο ωρα τελικα δεν το δεχόταν. Με την 5 η φορα το δεχτηκε. Το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα εχει να κανει με την εφαρμογη για iphone . Δεν "βλεπει" internet τις περισσοτερες φορες και δεν μπορω να κανω login απο WiFi αλλα μονο απο 3g και αυτο αφου την αφήσω ωρα να "καταλαβει" οτι ειναι συνδεδεμενο το κιν με 3g. Αν ανοιξω τα δεδομενα και παω να μπω στην εφαρμογη (αφού έχω δοκιμασει με τον safari οτι μπαινει σε σελίδες πρώτα) λεει οτι δεν βρεθηκε διακομιστης. Μπορει καποιοσ να με βοηθησει?? εχω iPhone 4s 7.0.4 jb. ευχαριστω πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα την σύνδεση μου σε μηδενικό πάγιο λόγω καρτοκινητού, ο τελευταίος λογαριασμός ήρθε πιστωτικός και η Cosmote μου λέει ότι δεν μπορώ να εισπράξω την επιστροφή, αλλά πρέπει να περιμένω να καταναλωθεί το ποσό αυτό...όταν...και αν κάνω χρήση από την σύνδεση...

 

Δεν σε κατάλαβα... Είχες ένα καρτοκινητό με Χ ευρώ σε υπόλοιπο και το γύρισες σε μηδενικό πάγιο και σου πίστωσαν τα Χ ευρώ του υπολοίπου ως ποσό που μπορείς να καταναλώσεις σε βάθος χρόνου; :worry: Δηλαδή δεν χάνεται το υπόλοιπο οταν πας σε συμβόλαιο; Ισχύει μόνο για μηδενικό πάγιο ή για όλα τα συμβόλαια; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί οτι είχε ένα συμβόλαιο σε ένα Χ πρόγραμμα και έκανε αλλαγή προγράμματος σε μηδενικό (γιατί έχει και καρτοκινητό και δεν χρειάζεται τις παροχές του Χ προγράμματος).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί οτι είχε ένα συμβόλαιο σε ένα Χ πρόγραμμα και έκανε αλλαγή προγράμματος σε μηδενικό (γιατί έχει και καρτοκινητό και δεν χρειάζεται τις παροχές του Χ προγράμματος).

 

Ακριβώς αυτό.

Και το φάουλ για μένα είναι ότι δεν μου επιστρέφουν άμεσα τα χρήματα αλλά με αναγκάζουν να περιμένω να τα καταναλώσω όποτε και αν τα χρειαστώ...

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

Και το φάουλ για μένα είναι ότι δεν μου επιστρέφουν άμεσα τα χρήματα αλλά με αναγκάζουν να περιμένω να τα καταναλώσω όποτε και αν τα χρειαστώ...

 

Νομίζω εάν γκρινιάξεις λίγο θα σου τα δώσουν - είναι παράλογο να σου κρατάνε λεφτά για υπηρεσία που δεν έχεις λάβει. Εδώ σε άλλους που δεν είναι καν συνδρομητές τα δίνουν μετά από διακοπή - πρέπει να αλλάξεις εταιρεία δηλαδή για να πάρεις τα λεφτά σου? :P

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις κλείσει τον λογαριασμό λογικό είναι να στα πιστώσουν στο λογαριασμό σου πάντως...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνιαξα και μάλιστα ανέφερα και την Ένωση Καταναλωτών κτλ γνωστά, αλλά απ' ότι κατάλαβα η λογική τους είναι ότι από τη στιγμή που η γραμμή δεν έφυγε προς άλλη εταιρία όπου εκεί όντως θα έδιναν τα χρήματα άμεσα ( ; ), "μου λένε " τα χρήματα είναι εκεί δικά σας για να τα καταναλώσω όποτε τα χρειαστώ...εγώ ρε φίλε όμως ΔΕΝ θα τα χρειαστώ γιατί την γραμμή την έκανα μηδενικό πάγιο... Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Γκρίνιαξα και μάλιστα ανέφερα και την Ένωση Καταναλωτών κτλ γνωστά, αλλά απ' ότι κατάλαβα η λογική τους είναι ότι από τη στιγμή που η γραμμή δεν έφυγε προς άλλη εταιρία όπου εκεί όντως θα έδιναν τα χρήματα άμεσα ( ; ), "μου λένε " τα χρήματα είναι εκεί δικά σας για να τα καταναλώσω όποτε τα χρειαστώ...εγώ ρε φίλε όμως ΔΕΝ θα τα χρειαστώ γιατί την γραμμή την έκανα μηδενικό πάγιο...

 

Κάντο κοσμοκαρτα να τελειώνεις..

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι η προσφορά του double play με 20% έκπτωση στο πάγιο του κινητού παίρνει παράταση ως 31/7.

Ας το επιβεβαιώσει όποιος το γνωρίζει καλύτερα, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πείτε μου κάτι ρε παιδιά.

Έχω συμβόλαιο με την κοσμοτέ με 36€/μήνα το plus 65.

Τώρα μου ήρθε μήνυμα πως εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός 65,98 €. Τι γίνεται;;;

 

Επίσης, δεν έχει κλείσει καν μήνας, πρέπει να είμαι γύρω στις 15-20 ημέρες στην κοσμοτέ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει;

Edited by kainourgiazalh
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο λογαριασμόμ πληρώνεις κάποιες μέρες ( από το συμβόλαιο μέχρι την έκδοση του λογαριασμού ) σύν το επόμενο μηνιαίο πάγιο.

Σε όλες τις εταιρείες το πάγιο πληρώνεται προκαταβαολικά .Ετσι ο πρώτος λογαριασμός αφορά 1,5 μήνα και όχι έναν,

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο λογαριασμόμ πληρώνεις κάποιες μέρες ( από το συμβόλαιο μέχρι την έκδοση του λογαριασμού ) σύν το επόμενο μηνιαίο πάγιο.

Σε όλες τις εταιρείες το πάγιο πληρώνεται προκαταβαολικά .Ετσι ο πρώτος λογαριασμός αφορά 1,5 μήνα και όχι έναν,

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Άλλη μια ερώτηση: από τη vodafone που έφυγα, έχει έρθει ένας επιπλέον λογαριασμός ΑΦΟΥ είχα φύγει, δηλαδή αφορούσε πάγιο από 20/06 έως 19/07, περίοδο που άνηκα/ανήκω στην κοσμοτέ. Το πληρώνω αυτό ή γίνεται κάποιου είδους εκκαθάριση και δεν το πληρώνω;

Edited by kainourgiazalh
Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το πληρώσεις γιατί θα μπλέξεις αν τυχόν χρειαστεί να πάρεις χρήματα πίσω. Καλύτερα περίμενε να βγει ο εκαθαριστικός και τότε πλήρωσε τον.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου κάτι ρε παιδιά.

Έχω συμβόλαιο με την κοσμοτέ με 36€/μήνα το plus 65.

Τώρα μου ήρθε μήνυμα πως εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός 65,98 €. Τι γίνεται;;;

 

Επίσης, δεν έχει κλείσει καν μήνας, πρέπει να είμαι γύρω στις 15-20 ημέρες στην κοσμοτέ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει;

 

Ειναι οπως λεει ενας φιλος παραπανω ειναι αναδρομική χρεωση για το πρωτο 15ημερο και η τιμη της προσφορας που εχει πάρει για το Plus 65 για τον επομενο μηνα. Εχω παρει το ιδιο και ειναι η τιμη με τις εκπτώσεις για τον επομενο μηνα δλδ 36.40 και η μιση τιμη της κανονικης χρεωσης του προγραμματος. Οπως μου είπαν και εμενα η τιμη ειναι για 18 μήνες αρα από την στιγμη που εκδιδεται ο πρωτος λογαριασμος μεχρι τον τελευταιο προπληρωτικο λογαριασμο (τον 17ο μηνα που αφορα τον 18ο) εχει τις εκπτώσεις που έχουν επικοινηθει. ο μισος πρωτος δεν εχει εκπτωσεις και δικαια κατα την γνωμη μου γιατι αν ειχε θα εχανα εναν πληρη μηνα στο τελος για να κερδισω ουσαστικα μισο πρωτο με εκπτωσεις...

οποτε στην δικη σου (και δικη μου περίπτωση) ειναι η κανονικη τιμη δια 2 για το πρωτο 15ημερο δλδ 72/2 = 36.40 και ενας προπληρωτικος μηνας με εκπτωσεις δλδ 36.40 αρα συνολο 72 το μεγιστο. εσυ χρεωθηκες λιγοτερο γιατι μαλλο ο πρωτος λογαριασμός σου βγηκε σε λιγοτερο απο 15 ημερες οποτε και το αναδρομικο αναλογικο παγιο υπολογιστηκε για λιγοτερες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως λεει ενας φιλος παραπανω ειναι αναδρομική χρεωση για το πρωτο 15ημερο και η τιμη της προσφορας που εχει πάρει για το Plus 65 για τον επομενο μηνα. Εχω παρει το ιδιο και ειναι η τιμη με τις εκπτώσεις για τον επομενο μηνα δλδ 36.40 και η μιση τιμη της κανονικης χρεωσης του προγραμματος. Οπως μου είπαν και εμενα η τιμη ειναι για 18 μήνες αρα από την στιγμη που εκδιδεται ο πρωτος λογαριασμος μεχρι τον τελευταιο προπληρωτικο λογαριασμο (τον 17ο μηνα που αφορα τον 18ο) εχει τις εκπτώσεις που έχουν επικοινηθει. ο μισος πρωτος δεν εχει εκπτωσεις και δικαια κατα την γνωμη μου γιατι αν ειχε θα εχανα εναν πληρη μηνα στο τελος για να κερδισω ουσαστικα μισο πρωτο με εκπτωσεις...

οποτε στην δικη σου (και δικη μου περίπτωση) ειναι η κανονικη τιμη δια 2 για το πρωτο 15ημερο δλδ 72/2 = 36.40 και ενας προπληρωτικος μηνας με εκπτωσεις δλδ 36.40 αρα συνολο 72 το μεγιστο. εσυ χρεωθηκες λιγοτερο γιατι μαλλο ο πρωτος λογαριασμός σου βγηκε σε λιγοτερο απο 15 ημερες οποτε και το αναδρομικο αναλογικο παγιο υπολογιστηκε για λιγοτερες μερες.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την αναλυτικότατη απάντηση. Το συμβόλαιο μου με την κοσμοτε άρχισε από 20/6, οπότε, και σύμφωνα μ' αυτά που έγραψες, λογικό είναι να μου έρθει κάπου τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ανανεωσα το συμβολαιο στο προγραμμα 65 plus με παγιο 50 ευρω το μηνα κομπλε τελικη τιμη για 18 μηνες με δυο παγια δωρο.

Εκανα καλα λετε; Γιατι δεν το εψαξα και πολυ να ρωτησω αλλες εταιριες.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Πολλά.....

Ειχε κανονικα 75 ευρω. Θες να μου πεις γιατι ειναι πολλα φιλε μου?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανονικα 75 ευρω. Θες να μου πεις γιατι ειναι πολλα φιλε μου?

Καλή τιμή θεωρείται η μισή από όσα δίνεις. Αν ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι δεν είναι και τόσο ασυνήθιστη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ανανεωσα το συμβολαιο στο προγραμμα 65 plus με παγιο 50 ευρω το μηνα κομπλε τελικη τιμη για 18 μηνες με δυο παγια δωρο.

Εκανα καλα λετε; Γιατι δεν το εψαξα και πολυ να ρωτησω αλλες εταιριες.

 

Με 2 πάγια δώρο βγαίνει 44.4 € το 18μηνο. Πάλι νομίζω ότι είναι πολλά. Με μια αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία θα πετύχαινες πολύ καλύτερη τιμή.

Εγώ ήρθα από Βόντα και πληρώνω 36.4 € το μήνα και πάλι μου φαίνονται αρκετά. Ήμουν άτυχος όμως γιατί περίμενα καλύτερη αντιπροσφορά από Βόντα, η οποία με άφησε να φύγω χωρίς να δώσει την παραμικρή μάχη (ακόμα και 35€ το μήνα να μου έλεγε, θα καθόμουν), ενω 2 χρόνια εκεί πλήρωνα κανονικά κάθε μήνα χωρίς να μου το κόψουν ποτέ, αλλά μάλλον είχα πέσει σε υπάλληλο που βαριόταν να ασχοληθεί, αλλιώς πιστεύω τώρα θα πλήρωνα κάνα 30άρι.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 πάγια δώρο βγαίνει 44.4 € το 18μηνο. Πάλι νομίζω ότι είναι πολλά. Με μια αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία θα πετύχαινες πολύ καλύτερη τιμή.

Εγώ ήρθα από Βόντα και πληρώνω 36.4 € το μήνα και πάλι μου φαίνονται αρκετά. Ήμουν άτυχος όμως γιατί περίμενα καλύτερη αντιπροσφορά από Βόντα, η οποία με άφησε να φύγω χωρίς να δώσει την παραμικρή μάχη (ακόμα και 35€ το μήνα να μου έλεγε, θα καθόμουν), ενω 2 χρόνια εκεί πλήρωνα κανονικά κάθε μήνα χωρίς να μου το κόψουν ποτέ, αλλά μάλλον είχα πέσει σε υπάλληλο που βαριόταν να ασχοληθεί, αλλιώς πιστεύω τώρα θα πλήρωνα κάνα 30άρι.

Ευχαριστώ πολύ. Τωρα μάλλον είναι αργά για να το αλλάξω ε; Χθες έκανα την ανανέωση τηλεφωνικώς.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τωρα μάλλον είναι αργά για να το αλλάξω ε; Χθες έκανα την ανανέωση τηλεφωνικώς.

 

Αργά δεν είναι.:!:

Εφόσον έγινε τηλεφωνικά η αίτηση μπορείς να υπαναχωρήσεις εντός 14 ημερών!;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...