Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, georgeavl3 said:

Δεν ξέρω πού το βασίζουν αυτο, αλλά στην Ξάνθη που έχει ακόμα και B28 στο 4G πλέον, είναι πάτος και ας παίζει από την ίδια κεραία η n78 σφεντόνα. Αναφέρομαι στο γνωστό eNb 915. Στο κέντρο με μόνο Β3 πάει καλύτερα emoji1787.png

Από ότι μόλις ρώτησα τον φίλο μου από εκεί που τους πηρέ και αυτός του είπαν και  ότι αναβαθμίζουν και το 4g εκεί λόγο αδυναμίας. Θέλει ένα δίμηνο περίπου. Τώρα ή λάλησαν αυτοί στο τηλεφωνικό κέντρο η είναι αλήθεια θα δείξει. Αθηνά τι γίνεται μας τα έχουν κάνει τούμπανο.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα αναβάθμισαν όταν έβαζαν και n78. Επειδή περίμεναν να κλείσουν το 3g πρώτα; ποιος ξέρει άραγε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει από όλες τις μπάντες (1,3,7,20,28 με την τελευταία να είναι προσθήκη ενός-δυο μηνών) και ειναι πάτος. Και η συνεργάτιδα μια από τα ίδια. Όχι τόσο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η 915 παίζει καλά ακόμα με  5g η 538 συνουσιάζεται με τον δια  από ότι μου είπε 🤣 

1 minute ago, georgeavl3 said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει από όλες τις μπάντες (1,3,7,20,28 με την τελευταία να είναι προσθήκη ενός-δυο μηνών) και ειναι πάτος. Και η συνεργάτιδα μια από τα ίδια. Όχι τόσο όμως.

Θα του πω να βγει με το cell mapper να δούμε τι παίζει

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, memoriesradio said:

Ακριβώς πάνω από τα διόδια (ψηλά στην κορυφή του βουνού) του Ελαιώνα είναι η 105512 (της Vodafone ο σταθμός και φιλοξενεί και τις άλλες 2) για Cosmote (που κάηκε με την φωτιά, αλλά μπορεί να την άνοιξαν μόνο για Cosmote για την ώρα), αλλά τα διόδια καλύπτει και η 105407 (από Κολοκοτρώνη) αλλά και η 105899 (πάνω από την εθνική στο Διακοφτό). Πληροφοριακά. Αν τσέκαρες και eNB θα ξέραμε ποια ήταν σε λειτουργία.

Την επόμενη φορά που θα περάσεις από εδώ κερνάμε και καφέ σε Διακοφτό ή Ακράτα.

Φίλε μου, καλησπέρα και ευχαριστώ για την πρόσκληση για καφέ. Αν και περνάω "φουλαριστος" τις περισσότερες φορές για το πανεπιστήμιο στην Πάτρα και φεύγω πάλι αυθημερόν, άμα τα καταφέρω και κάνω στάση προς τα εκεί, γιατί δεν έχω πάει είναι η αλήθεια Διακοπτο καθόλου ποτέ, θα ήθελα να δω και τον οδοντωτό, τον σταθμό και γενικά το μέρος, θα σου στείλω pm. Τώρα οσον αφορά τον σταθμό που λες, είχα ανοικτό cellmapper και το έχω καταγράψει της Cosmote, ναι δουλεύει κανονικά αυτός που είναι συνεγκατασταση η 105512. Τσέκαρε cellmapper, είναι περασμένη η ημερομηνία 11 του μήνα. 😎 Επίσης σχετικά με τη vodafone, θυμάμαι κοίταγα από μακριά γτ κατέβηκα με λεωφορείο και παρατήρησα στους σταθμούς που έχουν στο ύψος του νοσοκομείου του Αιγίου η Cosmote σίγουρα, η άλλη πρέπει να είναι της Nova, αλλά σίγουρα είναι συνεγκατασταση, ότι είχε ένα sector πάνω της N78 που κοιτούσε την πόλη προς τα κάτω και μάλλον αλλαγμένα πάνελ τα υπόλοιπα. Έχουμε καθόλου ταχύτητες 5G από Αίγιο πρόσφατα ή δεν διαθέτεις κινητό 5G ακόμα (κάτι θυμάμαι ότι ήσουν στα σκαριά να πάρεις ή κάποιος άλλος εδώ μέσα δεν θυμάμαι 😛

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Να λες ευτυχώς που δεν έχουμε και ηφαίστεια, αλλιώς κι αυτό θα είχε κάνει μπαμ.
Καλού κακού ας έχουμε κανένα CB και καμιά τηλεκάρτα για ώρα ανάγκης.
Κι όποιος θέλει να πάει Θεσσαλονίκη-Αθήνα μέσω Ρώμης η διαδρομή...

Ακόμα κλειστή η εθνική προς τα πάνω; Και το τρένο το βλεπω να ξαναπηγαινει από τα Χριστούγεννα και μετά και αν 😏

33 minutes ago, georgeavl3 said:

Δεν ξέρω πού το βασίζουν αυτο, αλλά στην Ξάνθη που έχει ακόμα και B28 στο 4G πλέον, είναι πάτος και ας παίζει από την ίδια κεραία η n78 σφεντόνα. Αναφέρομαι στο γνωστό eNb 915. Στο κέντρο με μόνο Β3 πάει καλύτερα emoji1787.png

Νομίζω είναι απλό. Απλά έχουν δώσει όλο το backhaul του ιστού, στην N78. Πάνω κάτω αυτό κάνουν παντού. Γτ βιάζονται, γτ δεν έχουν διαθέσιμο κάτι παραπάνω; μάλα...α τους κατ εμέ. Α ρε cosmote. Τους έχεις κάνει και τρέχουν σαν τρελοί 😎

9 minutes ago, cmvr said:

Από ότι μόλις ρώτησα τον φίλο μου από εκεί που τους πηρέ και αυτός του είπαν και  ότι αναβαθμίζουν και το 4g εκεί λόγο αδυναμίας. Θέλει ένα δίμηνο περίπου. Τώρα ή λάλησαν αυτοί στο τηλεφωνικό κέντρο η είναι αλήθεια θα δείξει. Αθηνά τι γίνεται μας τα έχουν κάνει τούμπανο.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα αναβάθμισαν όταν έβαζαν και n78. Επειδή περίμεναν να κλείσουν το 3g πρώτα; ποιος ξέρει άραγε.

Μπάχαλο είναι στην Αθήνα ή N78 της Voda. Ξέρω δύο ιστούς κοντά μου που υποτίθεται έχουν και ο ένας είναι μονίμως disconnected ή δεν με βλέπει το ένα sectoraki το καημένο που του έχουν φορέσει και ο άλλος πρέπει να είσαι φάτσα φόρα παρτίδα για να χτυπήσει 800αρια (σεβαστό νουμερακι). Αλλά μόλις κάνεις και στρίψεις στο μέσα, πιο πάνω στενό και ενώ ο σταθμός είναι πολύ κοντά, με ελεύθερο πεδίο από πάνω του (όχι να καλύπτεται από ταράτσες κλπ), πέφτει σε edge και γενικά δεν ξέρω τι πάει λάθος, αλλά πρέπει να είσαι σταθερός σε σημείο και να είσαι κοντά για να έχεις ταχύτητες, αλλιώς... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα πω για τον περιφερειακό στα Γιάννενα που επικρατεί ένα χαος στη vf. Μόνιμες εναλλαγές 5G-LTE.  Οι ταχύτητες απ ότι μου έχει πει φιλος (γιατί εγώ δεν κανω μετρησεις με το vf νούμερο, μόνο κλήσεις) είναι αρκετα χαμηλές ειδικά δεδομένου του φάσματος που διαθέτει.  Μπορεί και μονοψήφια. 

πρόβλημα είχε και η συνεργάτιδα εκεί, καθώς στο ύψος των καρδαμιτσιων επέλεγε Β7 κυρια, έχανε το 5G και έδινε γύρω στα 80-90mbps. Αφού περνούσα τα καρδαμιτσια με πήγαινε σε 5G και τριψηφιες ταχυτητες γύρω στα 150-200mbps.
Τώρα όμως έχει φτιάξει αυτό και επιλεγει κυρια Β3 κρατώντας το 5G, ενώ έχει και Ν78 στο Νεοχωροπουλο, το ΠΓΝΙ, την Πεδινη και λίγο τον Κατσικα και την Ανατολή. 

Αναφερω την κατάσταση για τη συνεργάτιδα γιατί είναι η ίδια κεραια και Παρ όλα αυτά η εικόνα είναι τελείως διαφορετική. 
Αυτό με τις εναλλαγές 5G-LTE γίνεται από όταν μπήκε Β28. Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι πως nova το διόρθωσε αυτο το πράγμα, η vf όχι. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με (αν κάνω λάθος). και συγχωρέστε με, αλλά στο CellMpapper, στην κάλυψη 5G, η Vodafone έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα σε σχέση με την συνεργάτιδα, ως προς τις καταγεγραμμένες (από τους χρήστες) περιοχές σε όλη την χώρα σε ποσότητα και κάλυψη.

Εκτός και αν οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) χρήστες της συνεργάτιδας είναι με συσκευές άιφον, περιορισμένων δυνατοτήτων (CellMapper app)...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι περισσότεροι με "iPhone" και δεν γίνεται η καταγραφή, αλλά το ότι δεν υπάρχουν συνδρομητές για να καταγράφουν.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, georgeavl3 said:

Δεν νομίζω ότι είναι περισσότεροι με "iPhone" και δεν γίνεται η καταγραφή, αλλά το ότι δεν υπάρχουν συνδρομητές για να καταγράφουν.

Ακριβώς,στις περιοχές που έχω πάει έχει ένα κάποιο προβάδισμα η μαύρη. Λογικά δεν καταγράφουν οι συνδρομητές 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε ότι η κάλυψη 5G των συνεργατιδων είναι σχεδόν ίδια. Ποσο μάλλον εκτός πόλεων.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Απλά ανέφερες τις καταγραφές για το 5G που έχουν γίνει και γίνονται ανά εταιρεία. Σίγουρα υπάρχουν συνεγκαταστάσεις σχεδόν παντού, αλλά οι διαφορά στις καταγραφές είναι χαοτική. Το ίδιο ισχύει και για το 4G. Ή δεν ασχολούνται (άλλο human είδος;) ή έχουν όλοι άιφον ή δεν υπάρχουν συνδρομητές. Τι να πω!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και πολύ δημοφιλής η εφαρμογή του Cellmapper σε άτομα εκτός του φόρουμ ειδικά. Και εδώ δεν το χρησιμοποιούν και πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Κεντρική πλατεία, Γιαννιτσά Πέλλας. Πετάει το Giga Network. 🤣 Κακή κάλυψη, κυρίως με κεραίες τριγύρω από την πόλη. Σε εσωτερικούς χώρους 2 γραμμές EDGE (2G). Όση ώρα μετρούσα, δεν κατάφερε να κάνει καθόλου 5G connect. Με έριξε σε 4G+, που στην ουσία είναι το ίδιο με το 5G disconnected... 

Screenshot_2023-09-16-17-25-52-182_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-17-25-56-869_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου μου όμως, στα βόρεια της πόλης, παίζει λίγο καλύτερα. 

Screenshot_2023-09-16-18-33-03-977_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-18-33-15-275_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μ αρέσει καθόλου η συγκεκριμένη εφαρμογή. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμάς μας αρέσει (εμένα συγκεκριμένα), αλλά είναι πολύ χρήσιμα τα δεδομένα που αναρτώνται στον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Και απαντάω σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν γίνεται να είναι αρκετά δημοφιλής ή χρήσιμη η συγκεκριμένη εφαρμογή σε χρήστες Cosmote & Vodafone, ενώ σε χρήστες Nova λιγότερο έως ελάχιστο. Ίδιοι χρήστες μέσα στο φόρουμ είναι.

Απορίας άξιον...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο μπορώ ανεβάζω. Κυρίως για Κέρκυρα και Ξάνθη. Κενά υπάρχουν στη Φλώρινα, Καστοριά και Κοζάνη και στις ορεινές περιοχές. Πιστεύω δικαιολογείται η έλλειψη δεδομένων στις συγκεκριμένες περιοχές.

Επίσης, οι χρήστες της Nova αριθμητικά είναι λιγότεροι, πώς να το κάνουμε (και το λέω όντας συνδρομητής Νόβα σταθερής και κινητής).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, memoriesradio said:

Και απαντάω σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν γίνεται να είναι αρκετά δημοφιλής ή χρήσιμη η συγκεκριμένη εφαρμογή σε χρήστες Cosmote & Vodafone, ενώ σε χρήστες Nova λιγότερο έως ελάχιστο. Ίδιοι χρήστες μέσα στο φόρουμ είναι.

Απορίας άξιον...

Θέμα αριθμών. Δεν είναι οι ίδιοι χρήστες - η Nova έχει μικρότερο αριθμό συνδρομητών στην κινητή, και κατ' επέκταση μικρότερο αριθμό χρηστών που τρέχουν cellmapper. Άσε που η περισσότερη "δουλειά" γίνεται από λίγους και συγκεκριμένους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, memoriesradio said:

Και απαντάω σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν γίνεται να είναι αρκετά δημοφιλής ή χρήσιμη η συγκεκριμένη εφαρμογή σε χρήστες Cosmote & Vodafone, ενώ σε χρήστες Nova λιγότερο έως ελάχιστο. Ίδιοι χρήστες μέσα στο φόρουμ είναι.

Απορίας άξιον...

Στο android που κάνω τις καταφραφές με cellmapper εχώ ακριβώς αυτές τις δύο που αναφέρεις, αν μπορούσα να έχω και τρίτη sim στο κινητό τότε αυτή θα ήταν Nova για να συνεισφέρω στις μετρήσεις. Εφόσον όμως αυτό δεν γίνεται, το να άλλαξω μία από τις δύο που ήδη έχω για να μετράω Nova μάλλον δύσκολο για έμενα (για τους δικούς μου λόγους). Οι περισσότεροι χρήστες που τρέχουν cellmapper δεν την έχουν ως εταιρεία όπως είπαν και παραπάνω, είναι λιγότεροι από ότι φαίνεται και γι' αυτό αυτά τα αποτελέσματα.

*Μία περίοδο που είχα πάρει Nova για καταγραφές έκανα εναλλαγές με την Vodafone όποτε ευτυχώς στα μέρη που κινούμαι υπάρχουν αρκετά δεδομενα και για τις τρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη απογοήτευση η Vodafone κέντρο Πάτρας Σάββατο βράδυ …. Αλλά το χειρότερο είναι  ότι με καλωσόρισε 2-3 φορές η αγαπημένη Vodafone στο υπέρ τουρμπο δίκτυο της..

IMG_8470.thumb.png.8ad2a12ebdf5f5ef0a62b0b96ce93472.png

Κατάντια , πταγματικα . Σε κιγο μετρήσεις στο νήμα συγκρίσεων 

Link to comment
Share on other sites

Το Welcome και στα Χανιά στο κέντρο το βλέπω 1-2 φορές μέχρι να σχολάσω τον τελευταίο μήνα.
6 μήνες έμειναν θα τους αντέξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zerokill said:

Το Welcome και στα Χανιά στο κέντρο το βλέπω 1-2 φορές μέχρι να σχολάσω τον τελευταίο μήνα.
6 μήνες έμειναν θα τους αντέξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε 6 μήνες θα δεις κάποια βελτίωση βεβαίως βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Σε 6 μήνες θα δεις κάποια βελτίωση βεβαίως βεβαίως!

Εννοεί ότι θα φύγει από το κόκκινο τουρμπισιο υπερδικτυο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Σε 6 μήνες θα δεις κάποια βελτίωση βεβαίως βεβαίως!

Είμαι σίγουρος 😂😂😂😂

 

5 ώρες πριν, Gv2008 said:

Εννοεί ότι θα φύγει από το κόκκινο τουρμπισιο υπερδικτυο

Αν δεν τον καλύπτει φυσικά 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...