Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνέχεια εναλλαγές σε κεραίες και κρατάει κεραία που δεν μπορείς κάποιες φορές ούτε σελίδα να ανοίξεις...ξεκινάει με 5G, πέφτει σε Ε, μετά ξανά 5G σε άλλη κεραία, ξανά αλλαγή πάλι σε 5G από άλλη κεραία και πάει έτσι όλη την ημέρα. Από εκεί που μπορεί να κάνεις speedtest και να κατεβάζει με 550mbps, σε δευτερόλεπτα σε ρίχνει σε Ε και δεν ανοίγει ούτε το google!
Σε χώρο ανοικτό χωρίς εμπόδια, πολυκατοικίες κτλ! Είχα συσκευή 4G και αγοράζοντας 5G πίστευα ότι θα στρώσει η κατάσταση αλλά τελικά τίποτα! Τώρα αυτό που βλέπω είναι ότι με ρίχνει και σε Ε που πριν δεν με έριχνε!

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


85900864e9aec733e1abf2c0d0e7fa14.jpg3ad8fe02526f6cf5901bde06f67c4d53.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, spyrosrotary said:

Συνέχεια εναλλαγές σε κεραίες και κρατάει κεραία που δεν μπορείς κάποιες φορές ούτε σελίδα να ανοίξεις...ξεκινάει με 5G, πέφτει σε Ε, μετά ξανά 5G σε άλλη κεραία, ξανά αλλαγή πάλι σε 5G από άλλη κεραία και πάει έτσι όλη την ημέρα. Από εκεί που μπορεί να κάνεις speedtest και να κατεβάζει με 550mbps, σε δευτερόλεπτα σε ρίχνει σε Ε και δεν ανοίγει ούτε το google!
Σε χώρο ανοικτό χωρίς εμπόδια, πολυκατοικίες κτλ! Είχα συσκευή 4G και αγοράζοντας 5G πίστευα ότι θα στρώσει η κατάσταση αλλά τελικά τίποτα! Τώρα αυτό που βλέπω είναι ότι με ρίχνει και σε Ε που πριν δεν με έριχνε!

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


85900864e9aec733e1abf2c0d0e7fa14.jpg3ad8fe02526f6cf5901bde06f67c4d53.jpg

 

4 χρόνια συμβαίνει και δεν αποφασίζουν να συμβουλεύουν την Huawei και κανενα ....Lab να τους κανει Optimization.

Σε ολη την Ελλαδα ετσι παίζουν .

Ειτε καθε φορα που ανοιγεις το τηλεφωνο σου κανεις LTE Only και δεν το ξεχνας μετα απο επανεκκίνηση 

....είτε αλλάζεις δίκτυο 😉

2023 !

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

 
4 χρόνια συμβαίνει και δεν αποφασίζουν να συμβουλεύουν την Huawei και κανενα ....Lab να τους κανει Optimization.
Σε ολη την Ελλαδα ετσι παίζουν .
Ειτε καθε φορα που ανοιγεις το τηλεφωνο σου κανεις LTE Only και δεν το ξεχνας μετα απο επανεκκίνηση 
....είτε αλλάζεις δίκτυο
2023 !
 
Μάλλον το δεύτερο θα γίνει όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή! Γιατί η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστείς το κινητό και να βγάζεις κλήση μόνο με 2G και να μην μπορείς! Πάντως έχω μιλήσει μαζί τους γιατί είναι η εργασία μου εδώ και περνάω την μισή μέρα έτσι, αλλά άκρη δεν έβγαλα!


Update
Αυτή την στιγμή έχει κρατήσει άλλη κεραία...
Ή του ύψους ή του βάθους στο ίδιο σημείο...

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



a2bc6fdac95fd13c63230593df92cf06.jpg5e1be67ce6cb3f06da23c25d1953a437.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spyrosrotary said:

Συνέχεια εναλλαγές σε κεραίες και κρατάει κεραία που δεν μπορείς κάποιες φορές ούτε σελίδα να ανοίξεις...ξεκινάει με 5G, πέφτει σε Ε, μετά ξανά 5G σε άλλη κεραία, ξανά αλλαγή πάλι σε 5G από άλλη κεραία και πάει έτσι όλη την ημέρα. Από εκεί που μπορεί να κάνεις speedtest και να κατεβάζει με 550mbps, σε δευτερόλεπτα σε ρίχνει σε Ε και δεν ανοίγει ούτε το google!
Σε χώρο ανοικτό χωρίς εμπόδια, πολυκατοικίες κτλ! Είχα συσκευή 4G και αγοράζοντας 5G πίστευα ότι θα στρώσει η κατάσταση αλλά τελικά τίποτα! Τώρα αυτό που βλέπω είναι ότι με ρίχνει και σε Ε που πριν δεν με έριχνε!

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


85900864e9aec733e1abf2c0d0e7fa14.jpg3ad8fe02526f6cf5901bde06f67c4d53.jpg

Οφειλω να πω πως το 4g τωρα ειδικα με την νεα καμπανια ειναι ενα κακο ανεκδοτο την ημερα με τοσο φορτο απο εκει που ειχα χαλαρο 50αρι μετα βιας φτανει τα 15-20

Σε 5g εντελως αλλη εικονα ως συνηθως τουμπανο

Εναλλαγες σε 2g ειλικρινα απο την καταργηση του 3g εχω να δω και αν ειδα θα ηταν μερικων δευτερολεπτων 

Επισης το εχεις ξανα αναφερει νμζ οτι οταν σε πεταει σε αυτη το ιντερνετ ειναι αθλιο σωστα? 🤔

Link to comment
Share on other sites

Οφειλω να πω πως το 4g τωρα ειδικα με την νεα καμπανια ειναι ενα κακο ανεκδοτο την ημερα με τοσο φορτο απο εκει που ειχα χαλαρο 50αρι μετα βιας φτανει τα 15-20
Σε 5g εντελως αλλη εικονα ως συνηθως τουμπανο
Εναλλαγες σε 2g ειλικρινα απο την καταργηση του 3g εχω να δω και αν ειδα θα ηταν μερικων δευτερολεπτων 
Επισης το εχεις ξανα αναφερει νμζ οτι οταν σε πεταει σε αυτη το ιντερνετ ειναι αθλιο σωστα?
Ναι το έχω αναφέρει ξανά! Με το προηγούμενο τηλέφωνο που ήταν 4G κρατούσε πολλές φορές την συγκεκριμένη κεραία για πολλή ώρα με αποτέλεσμα να δείχνει 4G 1 με 2 γραμμές αλλά ουσιαστικά το ίντερνετ να μην είναι λειτουργικό. Πίστευα ότι αν αλλάξω συσκευή η κατάσταση θα έστρωνε γιατί είχα μιλήσει με vodafone και μου είχαν πει ότι το 5G σε αυτό το σημείο υπάρχει και είναι και πολύ δυνατό κιόλας με καλές ταχύτητες ακόμα και σε εσωτερικό χώρο. Άλλαξα συσκευή και γίνεται αυτό που περιγράφω παραπάνω...συνέχεια εναλλαγές σε κεραίες...κρατάει κεραία για ώρα που είναι οριακή, ενώ υπάρχει άλλη κεραία πιο κοντά που μπορεί να συνδεθεί και ξαφνικά να σε γυρίσει αμέσως σε 2G και να γίνεται αυτό συνέχεια...πραγματικά υπάρχουν διαστήματα που το κάνει συνέχεια. Μπορεί μέσα σε 2 λεπτά να έχει αλλάξει κεραίες και από 5G σε 2G και το ανάποδο 6-7 φορές! Μίλησα ξανά με vodafone και μου είπαν ότι η κάλυψη εδώ είναι οριακή γι αυτό γίνεται αυτό και ότι πρέπει να μπει κεραία για να μην υπάρχει θέμα, αλλά εννοείται πως δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για να με ενημερώσουν

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, spyrosrotary said:

Ναι το έχω αναφέρει ξανά! Με το προηγούμενο τηλέφωνο που ήταν 4G κρατούσε πολλές φορές την συγκεκριμένη κεραία για πολλή ώρα με αποτέλεσμα να δείχνει 4G 1 με 2 γραμμές αλλά ουσιαστικά το ίντερνετ να μην είναι λειτουργικό. Πίστευα ότι αν αλλάξω συσκευή η κατάσταση θα έστρωνε γιατί είχα μιλήσει με vodafone και μου είχαν πει ότι το 5G σε αυτό το σημείο υπάρχει και είναι και πολύ δυνατό κιόλας με καλές ταχύτητες ακόμα και σε εσωτερικό χώρο. Άλλαξα συσκευή και γίνεται αυτό που περιγράφω παραπάνω...συνέχεια εναλλαγές σε κεραίες...κρατάει κεραία για ώρα που είναι οριακή, ενώ υπάρχει άλλη κεραία πιο κοντά που μπορεί να συνδεθεί και ξαφνικά να σε γυρίσει αμέσως σε 2G και να γίνεται αυτό συνέχεια...πραγματικά υπάρχουν διαστήματα που το κάνει συνέχεια. Μπορεί μέσα σε 2 λεπτά να έχει αλλάξει κεραίες και από 5G σε 2G και το ανάποδο 6-7 φορές! Μίλησα ξανά με vodafone και μου είπαν ότι η κάλυψη εδώ είναι οριακή γι αυτό γίνεται αυτό και ότι πρέπει να μπει κεραία για να μην υπάρχει θέμα, αλλά εννοείται πως δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για να με ενημερώσουν

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αθλιο το λιγοτερο ειναι να μην πεσεις σε περιπτωση ξεκαθαρα κακος σχεδιασμος δικτυου σε εκεινο το σημειο

Link to comment
Share on other sites

Αθλιο το λιγοτερο ειναι να μην πεσεις σε περιπτωση ξεκαθαρα κακος σχεδιασμος δικτυου σε εκεινο το σημειο
Λίγο πιο κάτω, δίπλα στο γήπεδο Μελίνα Μερκούρη στον Ρέντη!f8fbaa5ea5b061ccbb206f5807d5b50d.jpg06a27b63fea1f3e8e2672d32b3424aaa.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, spyrosrotary said:

Λίγο πιο κάτω, δίπλα στο γήπεδο Μελίνα Μερκούρη στον Ρέντη!f8fbaa5ea5b061ccbb206f5807d5b50d.jpg06a27b63fea1f3e8e2672d32b3424aaa.jpg

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αχαχαχ αγκαλια την πηρες την κεραια απο οτι βλεπω με τοση ενταση λογικα τα νουμερα 

Εγω Πειραια ειχα ανεβάσει παλια στο Πασαλιμανι 1.5gbps με - 71 προφανως πρεπει το backhaul να ειναι το καταλληλο

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Καλαμάτας, κοντά στο Thalassa και την εκκλησία. Μέτρια σε κόσμο. 

Η Vodafone έκανε πολλές εναλλαγές μεταξύ της #1773 στο βουνό και 2 μικρότερες κεραίες κατά μήκος της ακτής (#1771 και #639), που έπιαναν 7-10 Mbps με 4G. Περισσότερη ζημιά κάνουν πλέον αυτές οι 4G που δεν έχουν αναβαθμιστεί, παρά βοηθάνε... Το δίκτυο "πάγωνε" συνεχώς από τις εναλλαγές. Με την "πράσινη" σερφαρω και ανεβάζω τα posts στο myphone. 

Screenshot_2023-07-20-11-38-06-946_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-20-11-37-24-566_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Versus Beach bar . Η cote από τον ίδιο σταθμό 600+

https://www.speedtest.net/result/i/5694062910

Link to comment
Share on other sites

https://maps.app.goo.gl/hstnQUiGRaukMy237

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9428919018

🤔 Μπαίνει εδώ, δε μπαίνει; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, andreasomageiras said:

https://maps.app.goo.gl/hstnQUiGRaukMy237

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9428919018

🤔 Μπαίνει εδώ, δε μπαίνει; 

Φυσάει 

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευτικά τα πράγματα κ στη γαζέα Πηλίου. Πήγα να κάνω ένα speed test & το γύρισε σε Edge. Και δεν είχε τον κόσμο του Πλαταμώνα κ των Νέων πόρων. (Η κοσμοτε σε άλλο επίπεδο). 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hercoulis said:

Απογοητευτικά τα πράγματα κ στη γαζέα Πηλίου. Πήγα να κάνω ένα speed test & το γύρισε σε Edge. Και δεν είχε τον κόσμο του Πλαταμώνα κ των Νέων πόρων. (Η κοσμοτε σε άλλο επίπεδο). 

Μπορείς να ανεβάσεις ένα speedtest και των δύο εταιρειών για να καταλάβουμε τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Mία από τα ίδια. Κυριακή απόγευμα παραλία Αλυκών, φουλ κόσμο, πιο φουλ δεν είχα δει, και κατάφερα κ πήρα μια μέτρηση γιατί έβγαινε edge. 

IMG_3517.png

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη vf χτες το απόγευμα 

 

5G μέσα στο σπίτι μου στη Χρυσή Ακτή της Πάρου. Στη Νάουσα έπαιζε ΠΑΝΤΟΥ με N78 όπως και στην Παροικιά και είναι πολύ καλύτερη από τη nova η οποία πολλές φορές γυρίζει σε Edge. Από το λιμάνι στην Παροικιά μέχρι τη Χρυσή Ακτή είχε πολύ 2G. Η cosmote γύρισε 2 φορές στιγμιαία σε edge. Η vf στιγμιαία 3-4 φορές. Πρώτη στο νησί η πράσινη και δεύτερη η κόκκινη 

Screenshot_2023-07-26-09-41-51-210_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-26-09-41-17-429_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη vf χτες το απόγευμα 

 

5G μέσα στο σπίτι μου στη Χρυσή Ακτή της Πάρου. Στη Νάουσα έπαιζε ΠΑΝΤΟΥ με N78 όπως και στην Παροικιά και είναι πολύ καλύτερη από τη nova η οποία πολλές φορές γυρίζει σε Edge. Από το λιμάνι στην Παροικιά μέχρι τη Χρυσή Ακτή είχε πολύ 2G. Η cosmote γύρισε 2 φορές στιγμιαία σε edge. Η vf στιγμιαία 3-4 φορές. Πρώτη στο νησί η πράσινη και δεύτερη η κόκκινη 

Screenshot_2023-07-26-09-41-51-210_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-26-09-41-17-429_cz.mroczis.netmonster.jpg

Από πέρυσι παιζουν αυτές οι N78 ! Βέβαια πέρυσι είχε καλυψη μόνο στην περατζάδα από n78 . Ερώτηση , πέρυσι είχε φοβερα κολλήματα μέσα στα στενάκια με 2G . Φέτος τα έχει αυτά (Μόνο έβαλε κεραία τα έλυσε καθώς πέρυσι απλά δεν είχε σημα)

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, georgebad said:

Από πέρυσι παιζουν αυτές οι N78 ! Βέβαια πέρυσι είχε καλυψη μόνο στην περατζάδα από n78 . Ερώτηση , πέρυσι είχε φοβερα κολλήματα μέσα στα στενάκια με 2G . Φέτος τα έχει αυτά (Μόνο έβαλε κεραία τα έλυσε καθώς πέρυσι απλά δεν είχε σημα)

Σε όλα τα στενάκια σε Νάουσα και Παροικιά είχε 5G N78

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη vf χτες το απόγευμα 

 

5G μέσα στο σπίτι μου στη Χρυσή Ακτή της Πάρου. Στη Νάουσα έπαιζε ΠΑΝΤΟΥ με N78 όπως και στην Παροικιά και είναι πολύ καλύτερη από τη nova η οποία πολλές φορές γυρίζει σε Edge. Από το λιμάνι στην Παροικιά μέχρι τη Χρυσή Ακτή είχε πολύ 2G. Η cosmote γύρισε 2 φορές στιγμιαία σε edge. Η vf στιγμιαία 3-4 φορές. Πρώτη στο νησί η πράσινη και δεύτερη η κόκκινη 

 

 

 

Είμαστε στο έτος 2023 😉

2G ? !

Τουλάχιστον μπορείς να καλέσεις σε ωρα ανάγκης ενα αριθμό 🙂

Στην Vodafone και στη Nova ακόμη το ίδιο φαινόμενο, σημα άριστο και σε ρίχνει σε 2G επειδή γεμίζουν τα Signalings και τα RSRQ στα χαζο DSP των Huawei

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

 

Είμαστε στο έτος 2023 😉

2G ? !

Τουλάχιστον μπορείς να καλέσεις σε ωρα ανάγκης ενα αριθμό 🙂

Στην Vodafone και στη Nova ακόμη το ίδιο φαινόμενο, σημα άριστο και σε ρίχνει σε 2G επειδή γεμίζουν τα Signalings και τα RSRQ στα χαζο DSP των Huawei

Στην κοσμοτε γιατί γυρίζει σε Ε; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...