Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία σχέση η τηλεόραση της vodafone με της nova ή της cosmote. Χάνει από τα αθλητικά και το ελάχιστο περιεχόμενο. Αξίζει μόνο αν θες disney plus και έχεις 100αρα όπου με 6 ευρώ το μήνα παραπάνω έχεις vodafone tv και disney plus που μόνο του κάνει 9 ευρώ το μήνα. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Είχε πρόβλημα στις 40 εκκλησιές; 

Περίεργο. Με τι συσκευή είναι; 

iPhone 14 pro 

Το πρόβλημα με Nova ήταν ότι είχε σήμα έξω στο μπαλκόνι αλλά τίποτα μέσα. 
Με Vodafone είχε Wi-Fi calling αλλά ήταν ασταθές (προφανώς λόγω vdsl) και έχανε κλήσεις (εγώ της είχα πει να βάλει Vodafone λόγω κόστους).

Τελικά έβαλε Cosmote one. Έχει κανονικά 5g (100-120mbps, τίποτα το φοβερό) και το μόνο σημείο που δεν έχει σήμα είναι το ασανσέρ (εκνευρίζεται αλλά τι να κάνουμε).

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mixtri said:

iPhone 14 pro 

Το πρόβλημα με Nova ήταν ότι είχε σήμα έξω στο μπαλκόνι αλλά τίποτα μέσα. 
Με Vodafone είχε Wi-Fi calling αλλά ήταν ασταθές (προφανώς λόγω vdsl) και έχανε κλήσεις (εγώ της είχα πει να βάλει Vodafone λόγω κόστους).

Τελικά έβαλε Cosmote one. Έχει κανονικά 5g (100-120mbps, τίποτα το φοβερό) και το μόνο σημείο που δεν έχει σήμα είναι το ασανσέρ (εκνευρίζεται αλλά τι να κάνουμε).

Θεσσαλονίκη που την έχω γυρίσει όλη, σίγουρα χρειάζεται περισσότερους σταθμούς (όπως Άνω Πόλη, Ολυμπιάδος, κτλ). Υπάρχουν σημεία που τρώνε ζόρια.

Για το ασανσέρ, πες διεύθυνση να πάω να πετάξω 2 dot να ησυχάσει η γκρίνια της.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, memoriesradio said:

Θεσσαλονίκη που την έχω γυρίσει όλη, σίγουρα χρειάζεται περισσότερους σταθμούς (όπως Άνω Πόλη, Ολυμπιάδος, κτλ). Υπάρχουν σημεία που τρώνε ζόρια.

Για το ασανσέρ, πες διεύθυνση να πάω να πετάξω 2 dot να ησυχάσει η γκρίνια της.

Άστην να τσιτσιριστεί. Στο διαμέρισμα έχει μετακομίσει εδώ και 4 μήνες. Από τότε κάνει φορητότητα.

Πάντως τώρα που άλλαξε και το σταθερό της σε Cosmote μια χαρά το Wi-Fi calling… λες να έφταιγε η Vodafone!?!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mixtri said:

Άστην να τσιτσιριστεί. Στο διαμέρισμα έχει μετακομίσει εδώ και 4 μήνες. Από τότε κάνει φορητότητα.

Πάντως τώρα που άλλαξε και το σταθερό της σε Cosmote μια χαρά το Wi-Fi calling… λες να έφταιγε η Vodafone!?!

Λες;

Εγώ πάντως με Voda σε Nova VDSL παίζει άψογα το WiFi Calling. Αλλά και στα σπίτια Voda ADSL & VDSL κομπλέ το WiFi Calling που το έχω δοκιμάσει.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mixtri said:

Άστην να τσιτσιριστεί. Στο διαμέρισμα έχει μετακομίσει εδώ και 4 μήνες. Από τότε κάνει φορητότητα.

Πάντως τώρα που άλλαξε και το σταθερό της σε Cosmote μια χαρά το Wi-Fi calling… λες να έφταιγε η Vodafone!?!

Δεν νομίζω, εμένα σε nova ftth παίζει κανονικά WiFi Calling από όλους τους παρόχους. Δεν είναι θέμα αυτό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic... Το wifi calling και με 4mbps γραμμή παίζει κανονικά σε όλους. Δεν είναι θέμα ταχύτητας γραμμής όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Τα δεδομένα φωνής είναι ελάχιστα, απλά δεν θέλει τεράστιο ping γιατί εκεί αρχίζει κι έχει σπασίματα η φωνή


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, p_k said:

Έτσι ακριβώς όπως τα περιέγραψες είναι. 

Όμως επικρατούν πολλοί αστικοί μύθοι και είναι δύσκολο να ξεριζωθούν. 

Ναι καλά , Θεσσαλονίκη η nova είναι άδεια . Δεν μιλάμε για όλες τις περιοχές της Ελλάδας αλλά κανένας δεν έχει nova . Εμένα πλέον όλη η παρεα μ έχει cosmote μετά τα χάλια την κόκκινης που ήταν , και μετά απο άλλους γνωστούς ξέρω κόσμο με Vodafone. Με nova δεν είναι ΚΑΝΕΝΑΣ , και κανένας δεν την υπολογίζει γιατί είχε τα χάλια της τόσα χρόνια εδώ πάνω .

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgebad said:

Ναι καλά , Θεσσαλονίκη η nova είναι άδεια . Δεν μιλάμε για όλες τις περιοχές της Ελλάδας αλλά κανένας δεν έχει nova . Εμένα πλέον όλη η παρεα μ έχει cosmote μετά τα χάλια την κόκκινης που ήταν , και μετά απο άλλους γνωστούς ξέρω κόσμο με Vodafone. Με nova δεν είναι ΚΑΝΕΝΑΣ , και κανένας δεν την υπολογίζει γιατί είχε τα χάλια της τόσα χρόνια εδώ πάνω .

Σε πολλά σημεία της επαρχίας που η wind ήταν πίσω και όπως και σε περιοχές της Αθήνας η εικόνα που χτίστηκε με τα χρόνια στην συνείδηση των καταναλωτών δεν βοηθάει ώστε  να μετακινηθούν στην Nova εύκολα. Για αυτό η νόβα με 20+10 Mhz δείχνει γρήγορη σε κάποιες αναβαθμισμένες περιοχές αλλά με το πέρας του χρόνου και την μετακίνηση συνδρομητών με τον ανταγωνισμό τιμών την κάνει ανά περιοχές να πέφτει σε επιδόσεις. Κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Σε βάθος χρόνου αν το χειριστούν σωστά και κάνουν σοβαρές αναβαθμίσεις θα αλλάξει αυτό αλλά επί του παρόντος έχει θέματα. Και εγώ για Θεσσαλονίκη 7 στους 10 που γνωρίζω έχουν κόσμοτε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Ναι καλά , Θεσσαλονίκη η nova είναι άδεια . Δεν μιλάμε για όλες τις περιοχές της Ελλάδας αλλά κανένας δεν έχει nova . Εμένα πλέον όλη η παρεα μ έχει cosmote μετά τα χάλια την κόκκινης που ήταν , και μετά απο άλλους γνωστούς ξέρω κόσμο με Vodafone. Με nova δεν είναι ΚΑΝΕΝΑΣ , και κανένας δεν την υπολογίζει γιατί είχε τα χάλια της τόσα χρόνια εδώ πάνω .

Στον δικό μου κύκλο άπαντες έχουν Νόβα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Στον δικό μου κύκλο άπαντες έχουν Νόβα

Ας τολμούσαν να έχουν κάτι άλλο…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Στον δικό μου κύκλο άπαντες έχουν Νόβα

Έτσι να δημιουργείτε κίνηση στην novarα μας . Ας είμαστε ρεαλιστές Θεσσαλονίκη πλυν του Εύοσμου δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ με nova , εκτός από τον @Nikolas14

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό λέγεται ρεαλισμός, οι λέξεις έχασαν το νόημά τους. 

 

29 minutes ago, georgebad said:

Έτσι να δημιουργείτε κίνηση στην novarα μας . Ας είμαστε ρεαλιστές Θεσσαλονίκη πλυν του Εύοσμου δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ με nova , εκτός από τον @Nikolas14

Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις όμως τα δικά σου πιστεύω δεν σημαίνει ότι αποτελούν και θέσφατα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι να δημιουργείτε κίνηση στην novarα μας . Ας είμαστε ρεαλιστές Θεσσαλονίκη πλυν του Εύοσμου δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ με nova , εκτός από τον @Nikolas14

Σωστός ο George. Μόνο οι πωλητικοι γνωρίζουν κόσμο παντού



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει Nova στη Θεσσαλονίκη, μόνο εγώ είμαι

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει Nova στη Θεσσαλονίκη, μόνο εγώ είμαι
Και έχεις και άψογη κάλυψη μέσα στο μετρό Θεσσαλονίκης, να φανταστώ.
Link to comment
Share on other sites

Και έχεις και άψογη κάλυψη μέσα στο μετρό Θεσσαλονίκης, να φανταστώ.

Βασικά στην υποθαλάσσια που πέρασα προχτές ήταν άψογη


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mark_K said:
31 minutes ago, p_k said:
Κανένας δεν έχει Nova στη Θεσσαλονίκη, μόνο εγώ είμαι

Και έχεις και άψογη κάλυψη μέσα στο μετρό Θεσσαλονίκης, να φανταστώ.

Έτσι ακριβώς (με την ευκαιρία, το πιο αχρείαστο έργο στη Θεσσαλονίκη είναι το μετρό. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν για μία πόλη που άνετα καλύπτεται με τραμ όπως σε όλο τον κόσμο).

Αλλά είχαν φροντίσει πριν χρόνια να το ξηλώσουν το τραμ, εν μέσω τυμπανοκρουσιών και μάλιστα έβγαιναν και φωτογραφίες με περηφάνια στο ξήλωμα των γραμμών.

Η Θεσσαλονίκη δεν είναι Αθήνα όπου χρειάζεται το μετρό, εδώ είμαστε ένα μεγάλο χωριό.

 

7 minutes ago, rebel1 said:


Βασικά στην υποθαλάσσια που πέρασα προχτές ήταν άψογη


Sent from my iPad using Tapatalk

Άλλη αίσθηση η υποθαλάσσια πραγματικά, με ταχύτητες φωτός πηγαίνεις από τη μία όχθη στην άλλη.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H Θεσσαλονίκη θέλει ξηλωμα τα 4504954 άχρηστα φανάρια που έχει, μόνο u turn και 3 γέφυρες σε σημεία που είχαν αναφέρει πριν πολλά χρόνια κάποιοι συγκοινωνιολόγοι , αλλιώς ότι και να κάνουν, μαύρο χάλι θα είναι. Και φυσικά ένα όχημα να περνάει και να κάνει ζημιά στα διπλοπαρκαρισμενα... Μόνο εδώ το βλέπεις αυτό το χάλι, τραγικό.

Βέβαια για κάποιον που δεν έχει τι να κάνει την ώρα του, μια χαρά είναι να βγαίνεις έξω και για να κάνεις 2 χλμ, να χρειάζεται μισή ώρα....


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι δρόμοι εδώ και 50 χρόνια

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Αν αυτό λέγεται ρεαλισμός, οι λέξεις έχασαν το νόημά τους. 

 

Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις όμως τα δικά σου πιστεύω δεν σημαίνει ότι αποτελούν και θέσφατα.

Άρα θεωρείς ότι το ποσοστό των συνδρομητών που έχει  η nova στην θεσσακονικη είναι συγκρίσιμο με της Vodafone.? Ο καθενας έχει δικούς του κυκλους . Στο Δικό μου αυτή την στιγμή δεν  υπάρχει  κανένας . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Έτσι να δημιουργείτε κίνηση στην novarα μας . Ας είμαστε ρεαλιστές Θεσσαλονίκη πλυν του Εύοσμου δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ με nova , εκτός από τον @Nikolas14

Εγώ έχω 2-3 νούμερα στην οικογένεια και αυτό γιατί η συνεργάτιδα σέρνεται. 

Υ.Γ. Πέρασα από Παύλου Μελα,λειτουργικό 4G αλλά πετάει σε Edge. Στην Αγία Σοφία ειναι οκ και προς Ερμού,Καρολου Ντηλ,Αγίας Σοφίας. Ικτίνου δεν έχω περάσει και Σβωλου. 

23 minutes ago, georgebad said:

Άρα θεωρείς ότι το ποσοστό των συνδρομητών που έχει  η nova στην θεσσακονικη είναι συγκρίσιμο με της Vodafone.? Ο καθενας έχει δικούς του κυκλους . Στο Δικό μου αυτή την στιγμή δεν  υπάρχει  κανένας . 

Σίγουρα έχει λιγότερους και ειδικά σε καρτοκινητά. Κυρίως οσοι δεν θέλουν να αλλάξουν εταιρεία είναι,οι πωλητές στα καταστήματα και επιχειρήσεις που προτιμούν την συγκεκριμένη εταιρεία. 
Η Vodafone έχει πολύ περισσότερο κόσμο και έχει τόσο μεγάλο traffic σε δεδομένα στην πόλη με -18 RSRQ που σέρνεται. Χωριά επιχειρήσεις, χωριά φοιτητές, χώρια το δημόσιο με το σύζευξις που έχει γυρίσει σε 2313 από 2310 τα τηλέφωνα πολλές υπηρεσίες. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, georgebad said:

Άρα θεωρείς ότι το ποσοστό των συνδρομητών που έχει  η nova στην θεσσακονικη είναι συγκρίσιμο με της Vodafone.? Ο καθενας έχει δικούς του κυκλους . Στο Δικό μου αυτή την στιγμή δεν  υπάρχει  κανένας . 

Οι κύκλοι μας έχουν Vodafone λόγω των άφθονων mb που δίνει και Cosmote λόγω ποιότητας. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία είναι αυτοί που έχουν nova επειδή τους συμφέρει στην τσέπη τους και το καλύτερο δεν κάνουν κίνηση όποτε το δίκτυο φαίνεται άδειο. Αν δεν είχαν πελάτες δεν θα είχαν λόγο να κάνουν επενδύσεις. Στο cellmapper αν μπει κάποιος καταλαβαίνει από τις bands που έχει κόσμο και που όχι.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...