Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, cmvr said:

Συνυπογράφω ακριβώς την ίδια εικόνα που αναφέρεις βλέπω Αθήνα και σε άλλες περιοχές. Για αυτό έγραψα σταθερή αξία το upload από τα lidl όπου έχει n78 🤣🤣🤣🤣

Ευτυχώς είναι λίγα τα σημεία 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Ευτυχώς είναι λίγα τα σημεία 

Που έχει n78 ή που έχει χαμηλό upload?

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα παρατηρήσει και εγώ πέρσι το καλοκαίρι, σε μετρήσεις στον Άγιο Παύλο και στη Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής.

Ήταν όταν πρωτομπήκε η Ν78 σε αυτές τις κεραίες, μετά από λίγους μήνες δεν υπάρχει το θέμα.

Επομένως θεωρώ ότι πρόκειται για κάποια ρύθμιση που έγινε εκ των υστέρων.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Αυτό το είχα παρατηρήσει και εγώ πέρσι το καλοκαίρι, σε μετρήσεις στον Άγιο Παύλο και στη Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής.

Ήταν όταν πρωτομπήκε η Ν78 σε αυτές τις κεραίες, μετά από λίγους μήνες δεν υπάρχει το θέμα.

Επομένως θεωρώ ότι πρόκειται για κάποια ρύθμιση που έγινε εκ των υστέρων.

Στην Αθήνα πάντως έχει πτώση και στο download  στα 200-300 ακόμα και στις πλατείες που φυσούσε σε ώρες αιχμής με μονοψήφιο upload από 0.3-9 και η γεωγραφική έκταση n78 στην Αθήνα είναι το αστείο της ημέρας. Το προσπαθεί αλλά Θέλει δουλειά ακόμα μέσα στην Αθήνα που ζει η μίση Ελλάδα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οδός Πόντου, δημοτικό εργοτάξιο Καλαμαριά

 

Screenshot_2023-04-08-18-26-32-748_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-04-08-18-26-24-911_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Κερασούντος με Καλλίδου

 

Screenshot_2023-04-08-18-28-49-082_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Οδός Πόντου, δημοτικό εργοτάξιο Καλαμαριά

 

Screenshot_2023-04-08-18-26-32-748_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-04-08-18-26-24-911_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Κερασούντος με Καλλίδου

 

Screenshot_2023-04-08-18-28-49-082_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Πέρνα φίλε μου και από Καλλίδου αφού είσαι Καλαμαριά να μας λυθεί η απορία 😃

https://goo.gl/maps/sqj2mLvqydMDahdK6 

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μα το ανέβασα στην προηγούμενη ανάρτηση.

Μεταμορφώσεως

 

Screenshot_2023-04-08-18-33-20-038_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-04-08-18-33-11-628_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Μα το ανέβασα στην προηγούμενη ανάρτηση.

Μεταμορφώσεως

 

Screenshot_2023-04-08-18-33-20-038_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-04-08-18-33-11-628_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Ήθελα να μετρήσεις εδώ αν ήταν εύκολο. Έξω από τον Μασούτη στη Μητροπολίτου Γρηγορίου Καλλίδου. Δεν πειράζει την άλλη φορά που θα πας.

 

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί έγινε η μέτρηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνω από γνωστό που δραστηριοποιείται στα δίκτυα της victus ότι η νέα NOVA έχει θέσει ως στόχο μέχρι τις αρχές του 2025 να έχει 5G τουλάχιστον από N1 το 90 - 95% της επικρατείας πληθυσμιακή κάλυψη. Ήδη έχουν αρχίσει αναβαθμίσεις σε πολλά σημεία της Ελλάδας. Έχει ήδη ξεκινήσει ολική αναβάθμιση στο δίκτυο του Πειραιά, η οποία αναμένεται να έχει τελειώσει μέχρι τον Ιούνιο - Ιούλιο. Μαθαίνω ότι θα μπει πολύ B7, B28, B1 και B3. Λιγότερο βέβαια B28. Οι περισσότερες κεραίες θα έχουν B1,B3,B7 και B20. Με το νέο φάσμα B1 στα 20 mhz, με φάσμα B3 στα mhz, με φάσμα 10 mhz στο B20 και 20 mhz στο B7 και άλλα 10 σε B28 θα αναβαθμίσει τις κεραίες. Ήδη έχουν ενεργοποιηθεί κεραίες στα Μανιατικα και τα Ταμπούρια όπως και την Αγία Σοφία, όπως π.χ. η κεραία με eNb 310 που έχει και B28. Στο σπίτι μου στο υπόγειο είχα EDGE, ενώ τώρα έχω 5G. Είχα για την ακρίβεια, όσο χρησιμοποιούσα NOVA. Τα βόρεια προάστια που ρωτάει ένας φίλος ο οποίος περιμένει να τελειώσει η αναβάθμιση δίνουν deadline τον Αύγουστο. Τέλος, σειρά παίρνει το Αιγαίο σιγά σιγά μέχρι τα τέλη του έτους και όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο φίλος μου, μεχρι τις πρώτες εκλογές η Ήπειρος θα έχει κλείσει σε μεγάλο ποσοστό 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gv2008 said:

Μαθαίνω από γνωστό που δραστηριοποιείται στα δίκτυα της victus ότι η νέα NOVA έχει θέσει ως στόχο μέχρι τις αρχές του 2025 να έχει 5G τουλάχιστον από N1 το 90 - 95% της επικρατείας πληθυσμιακή κάλυψη. Ήδη έχουν αρχίσει αναβαθμίσεις σε πολλά σημεία της Ελλάδας. Έχει ήδη ξεκινήσει ολική αναβάθμιση στο δίκτυο του Πειραιά, η οποία αναμένεται να έχει τελειώσει μέχρι τον Ιούνιο - Ιούλιο. Μαθαίνω ότι θα μπει πολύ B7, B28, B1 και B3. Λιγότερο βέβαια B28. Οι περισσότερες κεραίες θα έχουν B1,B3,B7 και B20. Με το νέο φάσμα B1 στα 20 mhz, με φάσμα B3 στα mhz, με φάσμα 10 mhz στο B20 και 20 mhz στο B7 και άλλα 10 σε B28 θα αναβαθμίσει τις κεραίες. Ήδη έχουν ενεργοποιηθεί κεραίες στα Μανιατικα και τα Ταμπούρια όπως και την Αγία Σοφία, όπως π.χ. η κεραία με eNb 310 που έχει και B28. Στο σπίτι μου στο υπόγειο είχα EDGE, ενώ τώρα έχω 5G. Είχα για την ακρίβεια, όσο χρησιμοποιούσα NOVA. Τα βόρεια προάστια που ρωτάει ένας φίλος ο οποίος περιμένει να τελειώσει η αναβάθμιση δίνουν deadline τον Αύγουστο. Τέλος, σειρά παίρνει το Αιγαίο σιγά σιγά μέχρι τα τέλη του έτους και όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο φίλος μου, μεχρι τις πρώτες εκλογές η Ήπειρος θα έχει κλείσει σε μεγάλο ποσοστό 

Μπράβο, πάρα πολύ σημαντικά νέα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Μπράβο, πάρα πολύ σημαντικά νέα

Μακάρι να επαληθευτούν. Εγώ έχω τις αμφιβολίες μου αλλά εδώ είμαστε να δούμε τι θα καταφέρουν 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εκ των πραγμάτων κρίνονται τα πάντα, όμως με βάση τη λογική μία τόσο μεγάλη επένδυση δεν μπορεί να έγινε απλώς για να γίνει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Σίγουρα εκ των πραγμάτων κρίνονται τα πάντα, όμως με βάση τη λογική μία τόσο μεγάλη επένδυση δεν μπορεί να έγινε απλώς για να γίνει.

Σίγουρα θα γίνει. Δεν ξέρουμε αν θα έχει γίνει μέχρι τις αρχές του 2025

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, πιστεύεις ότι μπορεί να καθυστερήσει.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Κατάλαβα, πιστεύεις ότι μπορεί να καθυστερήσει.

 

Ναι αλλά μακάρι να προλάβουν. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Gv2008 said:

Μαθαίνω από γνωστό που δραστηριοποιείται στα δίκτυα της victus ότι η νέα NOVA έχει θέσει ως στόχο μέχρι τις αρχές του 2025 να έχει 5G τουλάχιστον από N1 το 90 - 95% της επικρατείας πληθυσμιακή κάλυψη. Ήδη έχουν αρχίσει αναβαθμίσεις σε πολλά σημεία της Ελλάδας. Έχει ήδη ξεκινήσει ολική αναβάθμιση στο δίκτυο του Πειραιά, η οποία αναμένεται να έχει τελειώσει μέχρι τον Ιούνιο - Ιούλιο. Μαθαίνω ότι θα μπει πολύ B7, B28, B1 και B3. Λιγότερο βέβαια B28. Οι περισσότερες κεραίες θα έχουν B1,B3,B7 και B20. Με το νέο φάσμα B1 στα 20 mhz, με φάσμα B3 στα mhz, με φάσμα 10 mhz στο B20 και 20 mhz στο B7 και άλλα 10 σε B28 θα αναβαθμίσει τις κεραίες. Ήδη έχουν ενεργοποιηθεί κεραίες στα Μανιατικα και τα Ταμπούρια όπως και την Αγία Σοφία, όπως π.χ. η κεραία με eNb 310 που έχει και B28. Στο σπίτι μου στο υπόγειο είχα EDGE, ενώ τώρα έχω 5G. Είχα για την ακρίβεια, όσο χρησιμοποιούσα NOVA. Τα βόρεια προάστια που ρωτάει ένας φίλος ο οποίος περιμένει να τελειώσει η αναβάθμιση δίνουν deadline τον Αύγουστο. Τέλος, σειρά παίρνει το Αιγαίο σιγά σιγά μέχρι τα τέλη του έτους και όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο φίλος μου, μεχρι τις πρώτες εκλογές η Ήπειρος θα έχει κλείσει σε μεγάλο ποσοστό 

Μήπως γνωρίζεις τίποτα για Μαγνησία μπας σωθούμε εδώ πέρα? 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dasnowy said:

Μήπως γνωρίζεις τίποτα για Μαγνησία μπας σωθούμε εδώ πέρα? 

Για Μαγνησία όχι. Θα το ψάξω. Περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Για Μαγνησία όχι. Θα το ψάξω. Περιοχή;

Αλμυρό βρίσκομαι, αλλά και για Βόλο ευπρόσδεκτες θα είναι οι πληροφορίες γιατί έχει αρκετές τρύπες. Θα ανεβάσω μετά στα συγκριτικά αυτά που συμπέρανα στον Βόλο και από τις τρεις εταιρείες.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, dasnowy said:

Αλμυρό βρίσκομαι, αλλά και για Βόλο ευπρόσδεκτες θα είναι οι πληροφορίες γιατί έχει αρκετές τρύπες. Θα ανεβάσω μετά στα συγκριτικά αυτά που συμπέρανα στον Βόλο και από τις τρεις εταιρείες.

Τέλεια 

Link to comment
Share on other sites

Στον Βόλο ειλικρινά το δίκτυο έχει άπειρες τρύπες. Ένα 50% εσωτερικά όχι υπόγεια ή σε ασανσέρ αλλά απλά σε εσωτερικό χώρο είτε είναι ισόγειο είτε οποιοσδήποτε όροφος όχι απλά δεν υπάρχουν δεδομένα αλλά ούτε και κλήση βγαίνει πολλές φορές. Λίγο πιο έξω από τον Βόλο, Αγία Παρασκευή, Χρυσοχοϊδη και ανατολικά παίζει αρκετά καλύτερα αλλά με κάλυψη από το βουνό.

Γενικά όλες οι κεραίες είναι περιμετρικά πλάι όχι εντός της πόλης. Προφανώς είναι θέμα κατοίκων αλλά πρέπει να βρεθούν κάποιες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Arinos said:

Στον Βόλο ειλικρινά το δίκτυο έχει άπειρες τρύπες. Ένα 50% εσωτερικά όχι υπόγεια ή σε ασανσέρ αλλά απλά σε εσωτερικό χώρο είτε είναι ισόγειο είτε οποιοσδήποτε όροφος όχι απλά δεν υπάρχουν δεδομένα αλλά ούτε και κλήση βγαίνει πολλές φορές. Λίγο πιο έξω από τον Βόλο, Αγία Παρασκευή, Χρυσοχοϊδη και ανατολικά παίζει αρκετά καλύτερα αλλά με κάλυψη από το βουνό.

Γενικά όλες οι κεραίες είναι περιμετρικά πλάι όχι εντός της πόλης. Προφανώς είναι θέμα κατοίκων αλλά πρέπει να βρεθούν κάποιες λύσεις.

Απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιες τρύπες σε μια απ τις μεγαλύτερες και ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας. 
Βεβαια όπως έχει ειπωθεί,  λόγω αντιδράσεων των κατοίκων η νοβα έχει χάσει πολλές θέσεις για εγκατάσταση κεραιων. 
εγώ όμως απορω για δυο πράγματα. Πρώτον, μόνο οι κεραίες της νοβα ενοχλούν; Γιατί δεν ενοχλούν των άλλων δυο και ενοχλούν συγκεκριμένα της νοβα; Και δεύτερον, η vantage γιατί δεν μεριμνεί να κάνει διασύνδεση της νοβα στις θέσεις της vf εντός της πόλης; 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Εύλογα τα ερωτήματα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panos.kar said:

Απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιες τρύπες σε μια απ τις μεγαλύτερες και ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας. 
Βεβαια όπως έχει ειπωθεί,  λόγω αντιδράσεων των κατοίκων η νοβα έχει χάσει πολλές θέσεις για εγκατάσταση κεραιων. 
εγώ όμως απορω για δυο πράγματα. Πρώτον, μόνο οι κεραίες της νοβα ενοχλούν; Γιατί δεν ενοχλούν των άλλων δυο και ενοχλούν συγκεκριμένα της νοβα; Και δεύτερον, η vantage γιατί δεν μεριμνεί να κάνει διασύνδεση της νοβα στις θέσεις της vf εντός της πόλης; 

Απάντησα στο θέμα των διαξιφισμών.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Μαθαίνω από γνωστό που δραστηριοποιείται στα δίκτυα της victus ότι η νέα NOVA έχει θέσει ως στόχο μέχρι τις αρχές του 2025 να έχει 5G τουλάχιστον από N1 το 90 - 95% της επικρατείας πληθυσμιακή κάλυψη. Ήδη έχουν αρχίσει αναβαθμίσεις σε πολλά σημεία της Ελλάδας. Έχει ήδη ξεκινήσει ολική αναβάθμιση στο δίκτυο του Πειραιά, η οποία αναμένεται να έχει τελειώσει μέχρι τον Ιούνιο - Ιούλιο. Μαθαίνω ότι θα μπει πολύ B7, B28, B1 και B3. Λιγότερο βέβαια B28. Οι περισσότερες κεραίες θα έχουν B1,B3,B7 και B20. Με το νέο φάσμα B1 στα 20 mhz, με φάσμα B3 στα mhz, με φάσμα 10 mhz στο B20 και 20 mhz στο B7 και άλλα 10 σε B28 θα αναβαθμίσει τις κεραίες. Ήδη έχουν ενεργοποιηθεί κεραίες στα Μανιατικα και τα Ταμπούρια όπως και την Αγία Σοφία, όπως π.χ. η κεραία με eNb 310 που έχει και B28. Στο σπίτι μου στο υπόγειο είχα EDGE, ενώ τώρα έχω 5G. Είχα για την ακρίβεια, όσο χρησιμοποιούσα NOVA. Τα βόρεια προάστια που ρωτάει ένας φίλος ο οποίος περιμένει να τελειώσει η αναβάθμιση δίνουν deadline τον Αύγουστο. Τέλος, σειρά παίρνει το Αιγαίο σιγά σιγά μέχρι τα τέλη του έτους και όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο φίλος μου, μεχρι τις πρώτες εκλογές η Ήπειρος θα έχει κλείσει σε μεγάλο ποσοστό 

B3 πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...