Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, nikolasn80 said:

 

ειχες ενεργοποιησει ποτε παλιοτερα  shizuku?

 

1 ώρα πριν, nikolasn80 said:

 

ειχες ενεργοποιησει ποτε παλιοτερα  shizuku?

Ναι μέχρι τώρα volte/vowifi μόνο μέσω shizuku

Σήμερα μετά το update τα εμφάνισε στο μενού και το shizuku δεν είναι ενεργοποιημένοblockquote widget

Edited by kakofonixx
Link to comment
Share on other sites

Έχω Vodafone και shizuku αλλά δεν λειτουργεί το WiFi calling. Είμαι σε χώρο χωρίς σήμα και ενώ πάει να πάρει τηλ, δεν βγαινει η κλήση 

 

Pixel 8 pro με December update 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται:

Pixel 8 Pro σε Cosmote: 5G και VoLTE παίζουν κανονικά χωρίς την περαιτέρω ανάγκη για κάποιο πρόγραμμα. Με τη χρήση Shizuku/Pixel IMS ενεργοποιείται και το VoWiFI. Για το τελευταίο έκανα προσθήκη APN (τα ξαναβάζω εδώ):

Name: IMS
APN: ims
APN type: ims
APN Protocol: IPv4/IPv6

Το περίεργο είναι ότι ενώ τα περνάς, μετά όταν τσεκάρεις τα APN δείχνει ξανά τα παλιότερα, αλλά το VoWiFi δουλεύει. Για κλήσεις Forthnet κτλ δεν έχω ιδέα, δεν έχω κάποιον να το τεστάρω.

Pixel 6 σε Cosmote: VoLTE παίζει κανονικά χωρίς κάτι άλλο. Το 5G δεν παίζει, αλλά κρατώ μία επιφύλαξη να μην ήταν ενεργοποιημένη η υπηρεσία στην Cosmote, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με σιγουριά και όταν στείλεις SMS στο 1333 σου λέει ότι η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται στη συσκευή σου. Το VoWiFi ενεργοποιείται με Shizuku/Pixel IMS όπως και παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε με ποιόν τρόπο ενεργοποιούμε τώρα το vowifi , οταν τρέχω το pixel ims βλέπει το volte ενεργό οπότε δεν μου έχει την επιλογή enable . 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, morfan_rho said:

Ξέρετε με ποιόν τρόπο ενεργοποιούμε τώρα το vowifi , οταν τρέχω το pixel ims βλέπει το volte ενεργό οπότε δεν μου έχει την επιλογή enable . 

Έχει διαφορετικό διακόπτη για το VoWifi στο Pixel IMS. Πατάς κάτω δεξιά στο γρανάζι και θα σου βγάλει ένα ολόκληρο μενού με επιλογές. Από Roaming μέχρι αν θες να εμφανίζει 4G ή LTE στην οθόνη και αν θες να σου δείχνει πότε έχεις LTE+. Ανάμεσα σε αυτά έχει και για το VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sotnem said:

Έχει διαφορετικό διακόπτη για το VoWifi στο Pixel IMS. Πατάς κάτω δεξιά στο γρανάζι και θα σου βγάλει ένα ολόκληρο μενού με επιλογές. Από Roaming μέχρι αν θες να εμφανίζει 4G ή LTE στην οθόνη και αν θες να σου δείχνει πότε έχεις LTE+. Ανάμεσα σε αυτά έχει και για το VoWiFi.

Δεν υπάρχει το γρανάζι, είναι εύκολο να μου στείλεις ένα λινκ με τις οδηγίες από όπου το έκανες εσύ ; 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, morfan_rho said:

Δεν υπάρχει το γρανάζι, είναι εύκολο να μου στείλεις ένα λινκ με τις οδηγίες από όπου το έκανες εσύ ; 

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση πια χωρίς σιουζουκου έχουμε και σε pixel 6 και σε pixel 6a 5G και volte δηλαδή ίντερνετ μαζί με ομιλία σωστά; και υπάρχουν πια χαμένες κλήσεις;; Ρωτάω γιατί διαβάσω με τελευταία ενημέρωση γίνεται αυτό ξέρετε; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σε Pixel 6 Pro,έκλεισα τα δεδομένα, συνδεδεμένο σε WiFi και κάνει κανονικά κλήση...Αυτό σημαίνει ότι το WiFi calling λειτουργεί...Είναι σίγουρα καινούργια προσθήκη,γιατί πριν από δύο βδομάδες που το είχα δοκιμάσει δεν μπορούσα να κάνω κλήση...

Πάροχος Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimlost said:

Σε Pixel 6 Pro,έκλεισα τα δεδομένα, συνδεδεμένο σε WiFi και κάνει κανονικά κλήση...Αυτό σημαίνει ότι το WiFi calling λειτουργεί...Είναι σίγουρα καινούργια προσθήκη,γιατί πριν από δύο βδομάδες που το είχα δοκιμάσει δεν μπορούσα να κάνω κλήση...

Πάροχος Vodafone...

Τα δεδομένα δεν έχουν σχέση. Αν λειτουργεί βάζεις λειτουργία πτήσης και ανοίγεις wifi. Αν βγάζεις κλήση τότε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης 5G/VoWifi σε Pixel 8 με cosmote χωρίς να σταλθεί μύνημα απο τρίτη συσκευή που τα υποστηρίζει. Το VoLTE παντός παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρόνια πολλά...σε Nova και Pixel 7 pro μαμά , τι παίζει? Σε μια φίλη δεν βλέπω ούτε vollte, ούτε vowifi, ούτε 5G

Volte δεν έπρεπε να έχει τουλάχιστον?  Στην Nova είδα, να το ανοίξεις λέει από τις ρυθμίσεις (που δεν υπάρχει η επιλογή)....γίνεται αλλιώς?

Ευχαριστώ, καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2023 at 11:19 ΜΜ, HelloDarknessMyOldFriend said:

Καλησπέρα και απο εμένα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης 5G/VoWifi σε Pixel 8 με cosmote χωρίς να σταλθεί μύνημα απο τρίτη συσκευή που τα υποστηρίζει. Το VoLTE παντός παίζει κανονικά.

Volte και 5G πρέπει να έχεις κανονικά, ζήτησε ενεργοποίηση 5G από το chat τους .
 

Vowifi έχει καταφέρει κανείς να φτιάξει μέσω shizuku σε cosmote;

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konandrio said:

Volte και 5G πρέπει να έχεις κανονικά, ζήτησε ενεργοποίηση 5G από το chat τους .
 

Vowifi έχει καταφέρει κανείς να φτιάξει μέσω shizuku σε cosmote;

Σε Pro ναι. Δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sotnem said:

Σε Pro ναι. Δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά.

7 pro έχω, έχω κάνει διαδικασία ims αλλα δεν γουστάρει, έκανες εσύ και πέτυχε;
Άμα είναι να μην παιδεύομαι τσάμπα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konandrio said:

7 pro έχω, έχω κάνει διαδικασία ims αλλα δεν γουστάρει, έκανες εσύ και πέτυχε;
Άμα είναι να μην παιδεύομαι τσάμπα.

Το αναφέρω μερικά ποστ παραπάνω ότι μου έχει δουλέψει και σε 8 Pro και σε 6. Δοκίμασε να βάλεις τα APN που έχω στο post. Ούτε σε εμένα δούλεψε αμέσως, αλλά με τα APN πήρε μπρος, παρότι δεν φάνηκε να τα "περνάει" και δεν αντικαθιστούσε τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sotnem said:

Το αναφέρω μερικά ποστ παραπάνω ότι μου έχει δουλέψει και σε 8 Pro και σε 6. Δοκίμασε να βάλεις τα APN που έχω στο post. Ούτε σε εμένα δούλεψε αμέσως, αλλά με τα APN πήρε μπρος, παρότι δεν φάνηκε να τα "περνάει" και δεν αντικαθιστούσε τα παλιά.

Τι έχω δει ναι,  έβαλα APN και πάλι δεν θέλει, τώρα είδα ένα post που λέει για το  DNS από dialer, θα το παλέψω.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2023 at 12:16 ΜΜ, Nikos_s3 said:

Παίδες χρόνια πολλά...σε Nova και Pixel 7 pro μαμά , τι παίζει? Σε μια φίλη δεν βλέπω ούτε vollte, ούτε vowifi, ούτε 5G

Volte δεν έπρεπε να έχει τουλάχιστον?  Στην Nova είδα, να το ανοίξεις λέει από τις ρυθμίσεις (που δεν υπάρχει η επιλογή)....γίνεται αλλιώς?

Ευχαριστώ, καλή χρονιά!

κανείς με Nova?

Link to comment
Share on other sites

Οκ είναι !
COSMOTE έχει από μαμά 5G , volte. Το vowifi πρέπει να ενεργοποιηθεί από shizuku (καλύτερα να μην πειραχτεί άλλη ρύθμιση), είναι λίγο δύστροπο, εμένα έφτιαξε μόνο του 14 ώρες μετά, πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις και μετά πάλι δεν έφτιαχνε.
Έκανα reset δίκτυο από ρυθμίσεις, ενεργοποίησα vowifi από shizuku, έφτιαξα APN (πρέπει τελίτσες πάνω δεξιά και αποθήκευση) και έπαιξαν κατευθείαν όλα .

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update της Beta σε Pixel 7 (AP11.231215.007) δε βλέπω ακόμα VoWiFi σε Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 11:39 ΠΜ, dbal said:

Δυστυχως ετσι ειναι....αν η χωρα μας δεν εμφανιστει στο χαρτη εδω https://pixel.withgoogle.com/5G/?p=networkinfo&visit_id=637783868139634553-2345501656&rd=1 τιποτα δεν ειναι σιγουρο και παλι οχι για ολα τα μοντελα....

αυτός ο χάρτης είναι μόνο για local SIM ή υποτίθεται ότι υποστηρίζεται σ'αυτές και με roaming?

Γιατί έχει μέσα την Πολωνία και τη Ρουμανία στις οποίες έχω πάει με το 6άρι με Vodafone με ενεργοποιημένο το 5G απ'όταν είχα το 12 Pro Max και 5G δεν είδα ποτέ. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αναφερεται σε local και η εμπειρια σου το ενισχυει - επισης σιγουρα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολες τις 5g pixel συσκευες μια που η Google το παει κατα περιπτωση αναλογα το μοντελο και ειδικα πριν το 7 τα πραγματα ειναι πιο θολα πιθανοτατα λογω hardware (modem / chipset)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα χθες το security update του Ιανουαρίου σε Pixel 6a. Είμαι σε Nova. Αφού ενεργοποίησα VoLTE/VoWifi με Shizuku διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να στείλω sms. Μου βγάζει το μήνυμα: "Can't send text with Nova, error 98". Έτρεξα ξανά το shizuku και έκανα "Reset all settings (revert to carrier defaults) πιστεύοντας ότι από εκεί δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Όμως εξακολουθώ να μην μπορώ να στείλω sms.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με Nova (ή και άλλους παρόχους);

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...