Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia mhpws ta paralete??

Oloi oi foithtes se 3enh polh, ligo-poly, dexontai demata me faghto h dexontai tous gwnois gia kana S-K gia na maghrepsei h mama,na ka8arhsei ligo,na plhnei kana rouxo (kyrios sta agoria)...Na mh 3exasw tis balitses me ta aplhta otan pane spiti tous...Den einai ka8olou paralogo...Emena erxontai mia fora to mhna gemhzoun thn katapsi3h faghta, skoupizoun kai ligaki...An den erxontan poly fovamai oti ektos apo to skylo 8a eixa kai alla zwhfia sto spiti gia parea :D

Den lew oti den maghreyw alla h alh8eia einai oti logo tou oti eimai olh mera sto pc kai e3w to spiti den to ka8arizw...oso gia to "paradaki",ayto kai einai must...egw kapoia stigmh douleya ka8e mera san DJ se cafe-bar kai mporw na pw oti tote zousa oxi mono aneta alla mazepsa xrhmata kai peiga Amsterdam 7 meres me dika mou xrhmata...

 

Nomizw oti eimai arketa ane3arthtos (oxi oikonomika akoma) kai orimws.Mporw na zhsw monos mou, alla den mporw na pw oxi sthn episkepsh twn dikwn mou mia fora to mhna....

 

Oso gia to strato kai th douleia den nomizw oti exoun kai megalh sxesh me ton an dexesai th boh8eia ths mamas...Mexri kai pantremenoi exoun thn boh8eia ths mamas(ayto mou kanei kati san "boh8eia tou koinou/thlefwnou" :lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών.

Πήρα πριν τηλέφωνο στο ΤΕΙ που πέρασα (Ίδιο τμήμα αλλα στη Καλαμάτα... αλλα το παράρτημα είναι στη Σπάρτη) και μου είπαν ότι μόνο εκεί δικαιούμαι να κάνω μεταγραφή.

 

Απο'τι βλέπω στον ΟΣΕ. Δρομολόγια για Σπάρτη δεν έχει. Μάλλον μέχρι την Τρίπολη φτάνει. Απο εκει και μετά θα έχω να πάρω λεοφορείο δηλαδή. Ενώ στη Λάρισσα έχει άμεση συγκινωνία (έτσι γράφεται ? :O ) απο τον Πειραιά. Θα μου είναι πιο εύκολο πιστεύω. Επίσης απ' ότι μου λένε η Λάρισσα είναι πιο μεγάλη και έχει καλυτερη φοιτητική ζωή. Πωπω μιλάμε έχω μπερδευτεί λέμε...

Κανείς απο Λάρισα να τα ξακαθαρίσει λίγο ?

 

Ελα ρε φιλε,εγω σπουδαζω Λαρισα και σου προτεινω να ερθεις με χιλια,ειναι φοβερη πολη γεματη ζωη και εχει πολλα πραγματα ωστε να μη ξενερωσεις ποτε,καταρχην οσο πληθυσμο εχει η Σπαρτη (δηλαδη περιπου 30 χιλιαδες) τοσοι ειναι περιπου και οι φοιτητες στη Λαρισα,συγκοινωνια αψογη και με τρενο και με λεωφορειο με τακτικα δρομολογια τοσο προς Αθηνα οσο και για Θεσσαλονικη

 

Η ΛΑΡΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΙΤΗΤΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΤΥ ΣΤΟ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΟΣΜΙΑ :w00t:

 

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ,ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ ΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έτσι ρωτάω απλα εάν υπάρχει κανείς συμφοιτητής ή και πτυχιούχος που μοιράζεται τις ίδιες τεχνολογικές ανησυχίες:p με μένα και το φίλο Capone:wacko:

 

Αδέρφια ενωθείτε μπορει να είμαστε παραπάνω απο δύο:X

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του almeras με τίτλο "Κανείς από τμήμα Εργοθεραπείας" ενώθηκε με το ήδη υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Gia sas paidia mia erwtisi to tmhma sto tei larisas fitikis paragwghs exei katholou mellon estw kai me kapoio metaptyxiako exei perasei kanenas kai gnwrizei??? eyxaristw
Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ποια είναι η γνώμη σας για τις φοιτητικές εστίες;υπάρχει εστία στο πανεπιστήμιο πειραιά;οποίος μένει ας μας δώσει τα φώτα του και αν γίνεται να ποστάρει μια φωτό με το δωμάτιο του!
Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η γνώμη σας για τις φοιτητικές εστίες;υπάρχει εστία στο πανεπιστήμιο πειραιά;οποίος μένει ας μας δώσει τα φώτα του και αν γίνεται να ποστάρει μια φωτό με το δωμάτιο του!

 

 

Fititikes esties tha mporousan na itan poli kaliteres apo oti ine.

Sto sinolo tous ine athlies ke aparxeomenes eno se anagkazoun na sigkatikisis.

 

Parolo pou to papei ine ena terastio ktirio apoteloumeno apo alla ktiria mesa stin poli den diatheti esties.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει σχετική μέριμνα. Αναλυτικότερα:

 

Το πανεπιστήμιο Πειραιά είχε παλιά (πριν το 97) δημόσιες εστίες. Με πρόφαση μια "ανακαίνιση", τις μετέτρεψε σε γραφεία καθηγητών και μέχρι και το καλοκαίρι του 2003 είχε τους φοιτητές σε ξενοδοχεία.

 

Το 2003 αποφασιστηκε η καταβολή επιδόματος έως 300 ευρώ με βάση την απόδειξη ενοικίου. Το επίδομα αυτό δόθηκε για περίπου 1 χρόνο και μετά σταμάτησε.

 

Το πανεπιστήμιο χρωστάει επιδόματα 1 χρόνου. Πρόσφατα αποφάσισε οτι θα δώσει μόνο το 1 εξάμηνο. Αυτήν την περίοδο λόγω του γνωστού κωλύματος με το κρατικό επίδομα των 1000 ευρώ, αναμένεται η τελική του απόφαση να μην δώσει δεκάρα τσακιστή.

 

Στις φοιτητικές εστίες γενικά (όπου υπάρχουν) δεν θα πρέπει κανένας να περιμένει μεγάλους χώρους, απίστευτη καθαριότητα κτλ. Επίσης, κατα κανόνα θα πρέπει να συγκατοικήσεις με άτομο του ίδιου φύλλου. Για όσους έχουν οικονομικό πρόβλημα, είναι απλά ανεκτή η κατάσταση. Για όσους έχουν τα (πολλά) χρήματα, η εστία δεν είναι η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη μου; Η χείριστη.

 

Τόσα δωμάτια με αγόρια-κορίτσια και 1 τουαλέτα μόνο;

 

Να θέλω να διαβάσω για την εξεταστική και να κάνουν οι άλλοι πάρτυ;

 

Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ioannina ine kali poli

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Τα Χανιά είναι τέλεια. Γενικά αν περάσεις Κρήτη θα περάσεις λουκούμι. Περισσότεροι είναι οι φοιτητές από τους κατοίκους!
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη μου; Η χείριστη.

 

Τόσα δωμάτια με αγόρια-κορίτσια και 1 τουαλέτα μόνο;

 

Να θέλω να διαβάσω για την εξεταστική και να κάνουν οι άλλοι πάρτυ;

 

Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

 

1 τουαλέτα? Και συγκατοικείς απαραίτητα με άλλον? Χάλια θα περάσω αν μπω, ελπίζω να μη με δεχτούν

Link to comment
Share on other sites

Τα Χανιά είναι τέλεια. Γενικά αν περάσεις Κρήτη θα περάσεις λουκούμι. Περισσότεροι είναι οι φοιτητές από τους κατοίκους!

 

Στο Ρεθυμνο ισως συμβαινει αυτο.

Στο Ηρακλειο και τους αλλους νομους σιγουρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

patra kalyterh polh. oi alles einai xwria.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

τα χανια σαν πολη?εχω ακουσει καλα λογια αλλα δε ξερω..

θα φαω πικρα τα επομενα 5 χρονια ήθα το σωσω?

 

To ximona ta Xania ine san nekri poli se sxesi me to kalokairi

Link to comment
Share on other sites

Dikio exeis se auto pou les gia ton eparxiotismo!To kserw kalutera apo esena gt menw sthn Kalamata!San polh einai fantasthkh!Alla merikes h mallon ths pio polles fores oi katoikh ths ginontai polu periergoi k oti ginete 8eloun na to ma8oun gia na to koutsompolepsoun!:P
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! είμαι 20 και «δυστυχως» περασα πριν δυο χρονια στην αγγλικη φιλολογια στην αθηνα, από όπου και ειμαι. και λεω δυστυχως, χωρις να θελω να φανω αχαριστη, γιατι ολα θα ηταν πολυ διαφορετικα αν μπορουσα να παω σε μια αλλη πολη και να μεινω εκει για καποια χρονια. το εχω ακουσει και εγω, αλλα απο οτι διαβαζω τα οσα λετε, πρεπει να περνατε ολοι πολυ καλα μακρια απο το σπιτι σας. σιγουρα υπαρχουν και θετικα του να μενεις με τους γονεις σου, αλλα ειναι αλλη η αισθηση να μενεις για λιγο μονος, να μαθεις να επιβιωνεις. τι να πω...τωρα περιμενω να περασουν τα ρημαδια τα χρονια, να πληρωνομαι κανονικα απο τη δουλεια μου, ωστε να μπορω να ζησω μονη μου σε ενα σπιτι. περα απο τις οποιες δυσκολιες αντιμετωπιζετε, να ξερετε οτι ειστε πολυ τυχεροι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είναι κανείς στη φοιτητική εστία του Ζωγράφου....να μου πει πώς είναι τα πράγματα?
Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας στην Μυτιλήνη. Ακόμα δεν έχω βρει σπίτι... Έχω όμως αρκετούς γνωστούς απο εκεί, οπότε κάπως μπορεί να βοηθηθώ.

3o Λύκειο Ν. Σμύρνης Ολέ!

 

--- ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω σπουδαζω σερρες.καλη πολη αλλα λιγα μαγαζια για τον κοσμο που εχει.σχετικα καλη ζωη.

oxi k kali zoi.mia aidia einai.ti tmima eisai??

Link to comment
Share on other sites

Guyz na sas rwthsw!

 

Oi sxoles Plhroforikhs einai arketes.Athina, Thes, Patra, Larisa klp..

 

Exw filous kai gnwstous apo Athina(opws kai egw) pou perasan Athina kai to metaniwsan telika.. Gia mena o monos logos wste na meinw Athina einai kathara o oikonomikos paragontas..

 

Ousiastika auta pou thelw na mathw einai:

 

1)Axizei kapoios na sterhthei kapoia pragmata gia na paei sthn aparxeia?

2)To kostos zwhs pou anerxetai?

3)Exei megalh diafora an kapoios exei teleiwsei sthn Athina h an exei teleiwsei sthn Thessalonikh?

 

Genika tha hthela na akousw gnwmes foithtwn pou foitoun se kapoia apo autes tis sxoles!

 

Thanks!:)

 

P.S.: O logos gia na paw sthn eparxeia den einai oti thelw thn eleutheria mou, afou se kamia periptwsh den exw tetoio provlima, oute oi dikoi mou tha mou fwnaxoun epeidh gurisa arga.O logos einai oti thelw na anexarthtopoihthw se ena vathmo kai na gnwrisw kai allo kosmo diaforetiko!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Λάρισα φίλε...Μια χαρά είναι εδώ...ΟΛΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ...

 

Wraios!

Den dineis kai merikes plhrofories sxetika me auta pou rwthsa?

 

Kostos!?

MAthhmata!?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...