Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

GOOD FOR YOU !!! ;) WHERE WILL YOU GO ? :O HAVE A NICE STAY IN ENGLAND :lol: :lol: :lol: AND G O O D L U C K !!! Αλλη μια επιστημονας με πολλα προσοντα γεννιεται . Καλη επιτυχια . Ποτε φευγεις ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα. Δεν είχα βέβαια και πολλές επιλογές, αφού η σχολή μου υπήρχε μόνο σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Κύπρο. Έτσι έβαλα Αθήνα λόγω απόστασης και λόγω συγγενών.

 

Δεν κάνω κωλοτούμπες από την χαρά μου, αλλα δεν το μετάνιωσα κιόλας... :p

Link to comment
Share on other sites

Σπουδάζω στην Ηγουμενίτσα. Είμαι εκεί από τις 28 Φεβρουαρίου. Είναι σχετικά μικρή πόλη. Όμως μου αρέσει. Έχουμε τα πάντα. Η Κέρκυρα είναι περίπου μιάμιση ώρα με το πλοίο (κόστος φοιτητικού εισιτηρίου 2,70 ευρώ :p ) , τα Γιάννενα δύο ώρες με το ΚΤΕΛ (κόστος φοιτητικού εισιτηρίου γύρω στα 6 ευρώ) . Ένα κακό είναι ότι υπάρχει μόνο ένα κατάστημα με είδη υπολογιστών :p Άλλο ότι δεν υπάρχουν αστικά λεωφορεία (μπορεί να είναι σχετικά μικρές οι αποστάσεις αλλά θα έπρεπε να υπάρχει έστω και κάθε μια ώρα ένα λεωφορείο από τον σταθμό των ΚΤΕΛ ως το ΤΕΙ) . Βέβαια επειδή εγώ μένω σε απόσταση 15 λεπτών με τα πόδια από το ΤΕΙ (και όχι μόνο αυτό, πολλές φορές δεν έχω καμιά όρεξη για περπάτημα, ειδικά 1 μήνα προτού έρθω Αθήνα για καλοκαίρι που μας είχαν διαλύσει οι ζέστες) προτιμώ αρκετές φορές το ταξί. Κάποια μέρα είχα δώσει 12 ευρώ σε ταξί (πήρα 4 φορές: σπίτι-ΤΕΙ, ΤΕΙ-σπίτι, σπίτι-σπίτι φίλου, σπίτι φίλου-σπίτι) . Το καλό με τα ταξί μας είναι ότι χρεώνουν ένα σταθερό ποσό (3 ευρώ) για οποιαδήποτε απόσταση μέσα στην πόλη. Δηλαδή και 10 λεπτά ή και παραπάνω να κολλήσουμε στην κίνηση (πράγμα που είναι πολύ εύκολο) πάλι 3 ευρώ θα δώσουμε. Το βασικότερο όμως είναι ότι έχω βρει την ησυχία μου από όλες τις απόψεις. Δεν έχω κανέναν πάνω από το κεφάλι μου να μου σπάει τα νεύρα ή να μου λέει δεν θα βγεις κ.λ.π. . Βέβαια τα ακούω λίγο από το τηλέφωνο αλλά δεν δίνω και τόση σημασία...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σπουδάζω στο ΤΕΙ Πειραιά, στην ΣΤΕΦ, τμήμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστηματων. Τώρα θα μπω στο Γ' Εξάμηνο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σχολή μου δεν έχει τμήμα αλλού. Όταν τέλειωσα το λύκειο δεν είχα σκοπό να σπουδάσω αλλού. Τώρα όμως φεύγω για πλάκα αφού βαριέμαι ελεηνά κάθε μέρα που περνάει στην Αθήνα γιατί κάνω συνέχεια τα ίδια πράγματα. Και δύσκολα κάτι σου φένεται διαφορετικό!

 

Αν κάποιος είναι στην ίδια σχολή με μένα είναι υποχρέωση του να επισκευτεί και γραφτεί εδώ: http://www.supergr.com/ecs

και μετά να συμμετέχει κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

Μολις συνειδητοποίησα γιατί δεν πρέπει ποτέ να ακούω άλλους όταν το θέμα αφορά το μέλλον μου. Αντί λοιπόν να δηλώσω μετά το ΤΕΙ Αυτοματισμού Πειραιά το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Αθήνας, άκουσα τη μάνα μου που της άρεσε σαν τίτλος το ΤΕΙ "Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών" στη Λαμία και το δήλωσα. Οπό τε για 400 μαμημένα μόρια εγώ περνάω στη λαμία. Σας παρακαλώ λοιπόν πείτε μου δυο λόγια για τη φοιτητική ζωή στη λαμία, για αυτή τη σχολή αν είναι κάποιος σε αυτή και αν έχει περάσει κανένας άλλος από εδώ εκεί ή στη Λαμία γενικότερα...

 

 

ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΛΑΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

KALA ANTI GIA AYTOMATISMOU EBALES AYTO STHN LAMIA??? :w00t: :w00t: :w00t:

ME ESTEILES TWRA! :blink: :wacko:

 

H EBALES AYTOMATISMOU K META LAMIA K EPREPE NA EIXES BALEI HLEKTRONIKHS META?

 

PANTWS LAMIA DEN LEEI MIA SAN FOITHTHS...

DEN EXW KANEI FOITHTHS EKEI ALLA EXW PAEI POLLES FORES..

XILIES FORES ATHINA(na painepsoume to spiti mas :D )...

 

SORRY

AN KAPOIO PAIDI EINAI EKEI K TOU ARESEI ,AS BOHTHISEI.

ELPIZW MHN SE APOGOHTEYSA

Link to comment
Share on other sites

Xμ...1 φιλη μου ειναι εκει 3ο ετος στα ΤΕΙ φυσικοθεραπειας!Εκ πρωτης αυτο που ξερω ειναι οτι το ΤΕΙ εκει ειναι πολυ καλο με πολυ καλες υποδομες και πολυ οργανωμενο.Σαν πολη η Λαμια δε λεει και πολλα...δυστυχως εχει χασει το τοπικο της χρωμα και εχει αρχισει να θυμιζει περιοχες τυπου Παγκρατι.Τωρα συμφωνα με τη φοιτητικη ζωη ...εξαρταται τι θελεις ...εγω που εχω παει αρκετες φορες τη βρισκω μια χαρα!Το καλο ειναι πως ειναι μικρη πολη ,οι αποστασεις εκμηδενιζονται και οι φιλιες ειναι σιγουρα πολυ πιο ευκολες απο την Αθηνα!Στα συν ειναι και η ανεξαρτησια που θα αποκτησεις μακρυα απο τον τοπο κατοικιας σου!Διαλεξε και παρε!
ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

pantos to TOP meros gia fititiki zwi (antikimenika) einai i Thessaloniki!! i megaliteri fititoupoli se oli tin ellada! me tin kalyteri zwi! ;)
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ε τι καλα εχει μωρε η Αθηνα?Μαγαζια και διασκεδασεις...εξω στις μικρες πολεις οταν μενεις και μονος σου δενεσαι πιο ευκολα με τους ανθρωπους!Κανεις φιλιες για μια ζωη!!!Ζεις 4-5χρονια εκει και ειναι σαν 10 της Αθηνας!!!

Νομιζω πως με ποιους θα πας καπου κανει τη διασκεδαση και οχι που!Παντως τα clubs της Λαμιας ειναι ...Χ Α Λ Ι Α !!!Α!Εχει και cinema με 3 αιθουσες στην κεντρικη πλατεια!!!Μη νομιζεις...

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

eleos re file...

toa ntitheto paei..

1 xrono athina san 10 sthn lamia..

bebaia eksartatai apo ton anthrwpo ti na sou kanei monh ths mia polh ;)

pantws egw logw spoudwn k douleias exw paei se polla merh alla den kserw an eksereseis thn apostash h athina einai no1....

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις κοντευει να μου στριψει...

 

απο τη μια σκεφτομαι να παω μονο να γραφτω, και να ξαναδώσω μηχανογραφικό του χρόνου γιατί έχω έτοιμη δουλειά με καλά λευτά να με περιμένει (στην Αθήνα) αλλά από την άλλη σκέφτομαι να πάω τελικα λαμια, να δω τι παιζει για 1-2 μηνες και μετά αποφασίζω. μόνο που στη δευτερη επιλογή αν τελικά δεν κάτσω η οικογενειά μου πετάει για πλάκα πολλά λευτά σε σπίτι/επίπλωση και παει λεγοντας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα dimant, εφ' όσον σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής σου, να πας. Θα συμφωνήσω με τον agleouras που λέει ότι "στα συν ειναι και η ανεξαρτησια που θα αποκτησεις μακρυα απο τον τοπο κατοικιας σου".

Μην διστάζεις να τολμήσεις την αλλαγή! :up:

Και όσο για το ρίσκο με την μετακόμιση, τα έξοδα κλπ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις, εκτός κι αν φιλοξενηθείς για τον καιρό της "δοκιμής" κάπου...

Link to comment
Share on other sites

koita,egw eimai hdh ena xrono lamia hlektronikos.ta pragmata einai akribos opws ta leei o agleouras.to tei einai pragmatika kalo k eisai k konta sthn athina eisai gia na feygeis opote thes.an thes steile mou ena pm na ta pume pio analytika. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλο είναι οι φοιτητές να φευγουν μακριά απ το σπίτι τους.

Εγω απο Χαλκιδική έφυγα για Χανια να πάω να γίνω τι? Ηλεκτρονικός:Pκαι παω τωρα για το 9ο και τελευταίο εξάμηνο.Χάλια φοιτιτική ζωή βέβαια αλλά γνώρισα και γαμώ τ άτομα και περνάμε καλά.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η moderators να αλλάξουν τον τίτλο και να τον κάνουν "Φοιτητική ζωή" ή "Φοιτητική ζωή μακριά απο το σπίτι" έτσι ώστε να συζητήσουμε για τη φοιτητική ζωη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας εκτός απο τη Λαμία ?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η moderators να αλλάξουν τον τίτλο και να τον κάνουν "Φοιτητική ζωή" ή "Φοιτητική ζωή μακριά απο το σπίτι" έτσι ώστε να συζητήσουμε για τη φοιτητική ζωη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας εκτός απο τη Λαμία ?

Done! :)

 

Συνεχίστε λοιπόν, συζητώντας και για πόλεις εκτός Λαμίας...

 

 

ΥΓ. Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Egw eimai foithths sto tmhma plhroforikhs sti Lamia.San tei einai poly kalo me sygxrona ergasthria,ypodomes ktl.Se symbouleyw na breis spiti mesa sthn polh kai OXI konta sto tei.....!

H poli einai arketa mikri kai thn bariese grigora apo thema omws magaziwn einai poli kali.

An 8es steile mou Pm gia na se grapsw sto tmima :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τρεις ερωτησεις κι απο μενα...

 

-Οι εγγραφες νεοεισαχθεντων στα ΤΕΙ και ΑΕΙ ποτε ξεκινανε ???

 

-Για τα ΤΕΙ Αθηνας προσβαση απο κεντρο απο που εχει με αστικα ???

 

-Στις φοιτικες λεσχες ποιοι δικαιουντε φαγητο ???

 

Για την Πανεπιστημιουπολη Ζωγραφου (Φιλοσοφκη) που περασε η κορη μου απο Βορεια προαστεια υπαρχει κατι ??? :cool: :cool: Αν υπαρχει καποιος-α απο εδω στη Φιλοσοφικη θα παρακαλουσα να επικοινωνησει μαζι μου.

 

Ευχαριστω και καλες σπουδες !!!! :D :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...