Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ακριβώς εννοείς; Κανονικά 25% είναι η έκπτωση..

Από 25% ως 50% υποτίθεται οτι είναι, ανάλογα με το μέσο.

Όπως η τραγική Minoan που την έριξε από το 50% στο 20% :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά η φίλη μου πήρε πάσο.

Της είπαν ότι είναι για τελευταίο εξάμηνο και ότι το Φεβρουάριο πρέπει να το επιστρέψει!

Ε δεν νομίζω να το κάνει :D

 

Άρα μέχρι και το 12ο εξάμηνο μπορεί κάποιος να βγάλει πάσο.

 

DaTaMaN Λαμία σπουδάζεις??

 

Nai, sto tmima pliroforikis.

 

Από 25% ως 50% υποτίθεται οτι είναι, ανάλογα με το μέσο.

Όπως η τραγική Minoan που την έριξε από το 50% στο 20% :mad:

 

To idio ke sta KTEL apo 50% to pigane sto 25%

Link to comment
Share on other sites

Από 25% ως 50% υποτίθεται οτι είναι, ανάλογα με το μέσο.

Όπως η τραγική Minoan που την έριξε από το 50% στο 20% :mad:

 

Να λεμε ομως ολοι την αληθεια και η anek το εριξε. Αρχικα ειχαν πει οτι θα ηταν μονο για τους θερινους μηνες αλλα προχθες που ταξιδεψε ενας φιλος μου παλι τοσο ηταν.. Τι να πει κανεις..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια,εγω περασα στο τει πληροφορικης στη θεσσαλονικη,μηπως ειναι κανενας εκει να μου πει τις εντυπωσης του απο την πολη και απο τη σχολη?
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Να λεμε ομως ολοι την αληθεια και η anek το εριξε. Αρχικα ειχαν πει οτι θα ηταν μονο για τους θερινους μηνες αλλα προχθες που ταξιδεψε ενας φιλος μου παλι τοσο ηταν.. Τι να πει κανεις..

Δεν το ήξερα αυτό. Και πάλι όμως δεν έφτασε τα χάλια της Minoan.

Η απελευθέρωση των ακτοπλοικών γραμμών μας μάρανε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό. Και πάλι όμως δεν έφτασε τα χάλια της Minoan.

Η απελευθέρωση των ακτοπλοικών γραμμών μας μάρανε...

 

looooooooooooooooooooooool!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι ειπες; Κατσε γιατι θα τρελαθω.. Μου λες οτι η anek ειναι καλυτερη εταιρια; Με τα σαπιοκαραβα που εχει τωρα εδω και 40 χρονια; Η μινωικες ειναι η γρηγοροτερα εξελισομενη ακτοπλοικη εταιρια στη Μεσογιο και εχει ΤΕΛΕΙΑ κρουαζιεροπλοια και ενα καθημερινο ταξιδι οπως ειναι το Ηρακλειο-Αθηνα! Πως γινεται να πληρωνεις τα ιδια χρηματα για ενα σαπιοκαραβο και για ενα υπερπολιτελεστατο κρουαζιεροπλοιο μονο οι χανιωτες το ξερουν. Δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους αλλα θα επρεπε τουλαχιστον να εχουν χαμηλοτερο το εισιτηριο αναλογα με τις υπηρεσιες πληρωνεις, κανονικα ετσι παει τουλαχιστον..

 

Πιστευω οτι αυτο δεν μπορει να θεωρηθει αντιπαραθεση γιατι πολυ απλα αυτες οι δυο εταιριες δεν συγκρινονται! Και δεν ειναι κατι που το λεω εγω αλλα ολη η Ευρωπη!! Το ξερουν ακομα και αυτοι ποι ασχολουνται λιγο με αυτα.. Αλλα ακομα και αν θελω να πιστεψω οτι αναφερεσαι σε οικονομικα και μονο μεγεθη και παλυ δεν ευσταθει αυτο που λες γιατι πολυ απλα το εισιτηριο ειναι το ιδιο! Δεν μπορω να καταλαβω που αναφερεσαι με τη λεξη "χαλια".

Link to comment
Share on other sites

looooooooooooooooooooooool!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι ειπες; Κατσε γιατι θα τρελαθω.. Μου λες οτι η anek ειναι καλυτερη εταιρια; Με τα σαπιοκαραβα που εχει τωρα εδω και 40 χρονια; Η μινωικες ειναι η γρηγοροτερα εξελισομενη ακτοπλοικη εταιρια στη Μεσογιο και εχει ΤΕΛΕΙΑ κρουαζιεροπλοια και ενα καθημερινο ταξιδι οπως ειναι το Ηρακλειο-Αθηνα! Πως γινεται να πληρωνεις τα ιδια χρηματα για ενα σαπιοκαραβο και για ενα υπερπολιτελεστατο κρουαζιεροπλοιο μονο οι χανιωτες το ξερουν. Δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους αλλα θα επρεπε τουλαχιστον να εχουν χαμηλοτερο το εισιτηριο αναλογα με τις υπηρεσιες πληρωνεις, κανονικα ετσι παει τουλαχιστον..

 

Πιστευω οτι αυτο δεν μπορει να θεωρηθει αντιπαραθεση γιατι πολυ απλα αυτες οι δυο εταιριες δεν συγκρινονται! Και δεν ειναι κατι που το λεω εγω αλλα ολη η Ευρωπη!! Το ξερουν ακομα και αυτοι ποι ασχολουνται λιγο με αυτα.. Αλλα ακομα και αν θελω να πιστεψω οτι αναφερεσαι σε οικονομικα και μονο μεγεθη και παλυ δεν ευσταθει αυτο που λες γιατι πολυ απλα το εισιτηριο ειναι το ιδιο! Δεν μπορω να καταλαβω που αναφερεσαι με τη λεξη "χαλια".

Αυτο κατάλαβες εσύ; Πως ζήτησα να πληρώνουμε τα ίδια ή πως η ΑΝΕΚ είναι καλυτερη εταιρία; :wacko: :wacko: :wacko:

Άσε τα γέλια λοιπόν και ξαναδιάβασε αυτό που είπα, πως δηλαδή το παράκανε η Minoan με τις αυξήσεις σε σχέση με την ΑΝΕΚ που ανέβασε μεν τις τιμές, αλλά όχι τόσο πολύ. Ας ξεκαβαλήσει πάντως και λίγο το καλάμι η "γρηγοροτερα εξελισομενη ακτοπλοικη εταιρια στη Μεσογιο" γιατί με 30 ευρώ το φοιτητικό, δε βλέπω και πολύ μέλλον μπροστά της.

 

Επίσης, επειδή δε βλέπεις καλά πλοία στο Ηράκλειο δε σημαίνει πως η ΑΝΕΚ έχει κακό στόλο. Τα καλά πλοία (Ελ Βενιζέλος) είναι στην έδρα της, τα Χανιά και δεν υστερούν καθόλου από τα αντίστοιχα της Minoan (Knossos/Festos Palace). Το ίδιο γίνεται και στα δρομολόγια για Ιταλία, όπου πάλι η ΑΝΕΚ έχει τρομερό στόλο (Olympic Champion, Hellenic Spirit).

Από την πλευρά της η Minoan, έχει βάλει τα καλά πλοία στο Ηράκλειο και νομίζω πως δεν δραστηριοποιείται καν στο δρομολόγιο Χανιά-Πειραιάς. Δίκαιη και σωστή μοιρασιά για τα 2 λιμάνια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κατάλαβες εσύ; Πως ζήτησα να πληρώνουμε τα ίδια ή πως η ΑΝΕΚ είναι καλυτερη εταιρία; :wacko: :wacko: :wacko:

Άσε τα γέλια λοιπόν και ξαναδιάβασε αυτό που είπα, πως δηλαδή το παράκανε η Minoan με τις αυξήσεις σε σχέση με την ΑΝΕΚ που ανέβασε μεν τις τιμές, αλλά όχι τόσο πολύ. Ας ξεκαβαλήσει πάντως και λίγο το καλάμι η "γρηγοροτερα εξελισομενη ακτοπλοικη εταιρια στη Μεσογιο" γιατί με 30 ευρώ το φοιτητικό, δε βλέπω και πολύ μέλλον μπροστά της.

 

Επίσης, επειδή δε βλέπεις καλά πλοία στο Ηράκλειο δε σημαίνει πως η ΑΝΕΚ έχει κακό στόλο. Τα καλά πλοία (Ελ Βενιζέλος) είναι στην έδρα της, τα Χανιά και δεν υστερούν καθόλου από τα αντίστοιχα της Minoan (Knossos/Festos Palace). Το ίδιο γίνεται και στα δρομολόγια για Ιταλία, όπου πάλι η ΑΝΕΚ έχει τρομερό στόλο (Olympic Champion, Hellenic Spirit).

Από την πλευρά της η Minoan, έχει βάλει τα καλά πλοία στο Ηράκλειο και νομίζω πως δεν δραστηριοποιείται καν στο δρομολόγιο Χανιά-Πειραιάς. Δίκαιη και σωστή μοιρασιά για τα 2 λιμάνια.

 

 

Τα πλοια της Μινωικης για Ιταλια ειναι πολυ καλυτερα απο της Ανεκ μακραν. Ο πατερας του κολλητου μου ειναι πλοιαρχος στις Μινωικες και ξερω τα πραγματα απο πρωτο χερι. Συγνωμη που στο λεω αλλα το Ελ Βενιζελος και το Κνωσσος Παλας δεν ειναι στα ιδια κυβικα. Εχεις ταξιδεψει και με τα δυο να δεις; Οσο αφορα το δρομολογια Χανια-Αθηνα κατι ξερει και δεν βαζει. Αν θελεις να μαθεις γιατι ευχαριστως να σου στειλω ενα πμ να σου εξηγησω! Το φοιτητικο το εχει 24 ευρω και οχι 30 οπως λες. Αν εχεις διαφωνιες με αυτο πηγαινε στο site και δες. Και στο κατω κατω δικαιωμα της να κανει οτι χρειαζεται να να επιβιωσει και να επεκταθει. Εσυ αν θελεις το παιρνεις αν θελεις οχι. Αν θεωρησεις τη διαφορα ενος ευρω σημαντικη για να τη θεωρησεις χαλια δικαιωμα σου. Απλα οι αλλοι θα πρεπει να ξερουν γιατι το λες για να σε κρινουν σωστα. Αλλα δεν μπορεις να χαρακτηριζεις "χαλια" μια εταιρια επειδη διαφωνεις με την τιμολογηση της. Και πιστεψε με εγω δεν εχω κανενα συμφερον ισα ισα φοιτητης ειμαι και συμφερον μου θα ηταν ενα φθηνοτερο εισιτηριο. Αλλα ειμαι και ρεαλιστης και ξερω τι συμβαινει οποτε δεν κατηγορω μια αξιοσεβαστη εταιρια που εξυπηρετει το συμφερον των περισσοτερων.

Link to comment
Share on other sites

Από 25% ως 50% υποτίθεται οτι είναι, ανάλογα με το μέσο.

Όπως η τραγική Minoan που την έριξε από το 50% στο 20% :mad:

 

Tην ανέβασε στο 35%

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=06.10.2006,id=65366180

Link to comment
Share on other sites

 

Το ειπα και εγω αλλα λιγο μεταφορικα, ειπα οτι εχει 24 ευρω το εισιτηριο. Αν σκεφτεις οτι εχει 37 το ολοκληρο και κανεις τις πραξεις τοσο βγαινει :p

Link to comment
Share on other sites

Τα πλοια της Μινωικης για Ιταλια ειναι πολυ καλυτερα απο της Ανεκ μακραν. Ο πατερας του κολλητου μου ειναι πλοιαρχος στις Μινωικες και ξερω τα πραγματα απο πρωτο χερι. Συγνωμη που στο λεω αλλα το Ελ Βενιζελος και το Κνωσσος Παλας δεν ειναι στα ιδια κυβικα. Εχεις ταξιδεψει και με τα δυο να δεις;

Θεωρητικά στα ίδια περίπου κυβικά είναι. Δεν έχω ταξιδέψει με το Βενιζέλος, αλλά όσους έχω ρωτήσει και το έχουν δοκιμάσει, μου λένε πως είναι άμεσα συγκρίσιμο με το Κνωσός. Τώρα τι να σου πω, αν ξέρεις κάτι παραπάνω πάω πάσο.

 

Οσο αφορα το δρομολογια Χανια-Αθηνα κατι ξερει και δεν βαζει. Αν θελεις να μαθεις γιατι ευχαριστως να σου στειλω ενα πμ να σου εξηγησω!

Θεωρητικά δε βάζει γιατί έχουν μοιράσει τα λιμάνια, ανάλογα με την έδρα. Για στείλε και το PM όμως.

 

Το φοιτητικο το εχει 24 ευρω και οχι 30 οπως λες. Αν εχεις διαφωνιες με αυτο πηγαινε στο site και δες.

Μήπως να σου σκαννάρω το ΠΡΟΧΤΕΣΙΝΟ εισητίριο του κολλητού μου που έγραφε 30;

 

Και στο κατω κατω δικαιωμα της να κανει οτι χρειαζεται να να επιβιωσει και να επεκταθει. Εσυ αν θελεις το παιρνεις αν θελεις οχι. Αν θεωρησεις τη διαφορα ενος ευρω σημαντικη για να τη θεωρησεις χαλια δικαιωμα σου. Απλα οι αλλοι θα πρεπει να ξερουν γιατι το λες για να σε κρινουν σωστα. Αλλα δεν μπορεις να χαρακτηριζεις "χαλια" μια εταιρια επειδη διαφωνεις με την τιμολογηση της. Και πιστεψε με εγω δεν εχω κανενα συμφερον ισα ισα φοιτητης ειμαι και συμφερον μου θα ηταν ενα φθηνοτερο εισιτηριο. Αλλα ειμαι και ρεαλιστης και ξερω τι συμβαινει οποτε δεν κατηγορω μια αξιοσεβαστη εταιρια που εξυπηρετει το συμφερον των περισσοτερων.

Σαφώς και μπορεί να κάνει οτι θέλει και είναι δικαίωμά της να ανεβάσει τις τιμές. Κατέκρινα κυρίως αυτή, επειδή η αύξησή της ήταν εξωφρενική τον πρώτο καιρό τουλάχιστον (το ένα ευρώ που το είδες?).

Δε θα επικροτούμε κιόλας την κάθε αύξηση από το πουθενά, πόσο μάλλον όταν γίνεται και από τις 2 εταιρίες ταυτόχρονα. Είχαμε το καρτέλ στην κινητή, τώρα θα το έχουμε και στην ακτοπλοία. Ας μας τα τρώνε κι ας τους λέμε και μπράβο.

 

Κάτι είναι κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά στα ίδια περίπου κυβικά είναι. Δεν έχω ταξιδέψει με το Βενιζέλος, αλλά όσους έχω ρωτήσει και το έχουν δοκιμάσει, μου λένε πως είναι άμεσα συγκρίσιμο με το Κνωσός. Τώρα τι να σου πω, αν ξέρεις κάτι παραπάνω πάω πάσο.

 

 

Θεωρητικά δε βάζει γιατί έχουν μοιράσει τα λιμάνια, ανάλογα με την έδρα. Για στείλε και το PM όμως.

 

 

Μήπως να σου σκαννάρω το ΠΡΟΧΤΕΣΙΝΟ εισητίριο του κολλητού μου που έγραφε 30;

 

 

Σαφώς και μπορεί να κάνει οτι θέλει και είναι δικαίωμά της να ανεβάσει τις τιμές. Κατέκρινα κυρίως αυτή, επειδή η αύξησή της ήταν εξωφρενική τον πρώτο καιρό τουλάχιστον (το ένα ευρώ που το είδες?).

Δε θα επικροτούμε κιόλας την κάθε αύξηση από το πουθενά, πόσο μάλλον όταν γίνεται και από τις 2 εταιρίες ταυτόχρονα. Είχαμε το καρτέλ στην κινητή, τώρα θα το έχουμε και στην ακτοπλοία. Ας μας τα τρώνε κι ας τους λέμε και μπράβο.

 

 

Κάτι είναι κι αυτό...

 

 

 

ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ, ακριβως οπως το ειπες. Και αυτο γιατι το Κνωσσος ειναι κρουαζιεροπλοιο που το εχουν βαλει σε κανονικη γραμμη ενω το Βενιζελος ειναι μεταγωγο που ειναι σε κανονικη γραμμη. (Αυτο μπορεις πολυ ευκολα να το διαπιστωσεις απο τον αριθμο αυτοκινητων που χωραει το καθε πλοιο, το κνωσσος εχει σαφως πολυ λιγοτερες γιατι σαν κρουαζιεροπλοιο εχει επικεντρωθει στους χωρους και στις καμπινες) Ενας φιλος μου κατεβηκε την προηγουμενη βδομαδα και αυτος πληρωσε 30 ευρω. Το θεμα ειναι ποσο ειναι ΤΩΡΑ που μιλαμε το εισιτηριο. Απλα και οι δυο φιλοι ετυχαν στην περιπτωση που αλλαζε το εισιτηριο και δεν προλαβαν.

Εννοουσα ενα ευρω διαφορα με την ανεκ οχι με την προηγουμενη τιμολογηση. Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που αλλαξε ο διεθυντης της μινωικης εχουν γινει αρκετες αλλαγες αλλα το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι πως γινονται για καλο..

Πμ is on the way..

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ, ακριβως οπως το ειπες. Και αυτο γιατι το Κνωσσος ειναι κρουαζιεροπλοιο που το εχουν βαλει σε κανονικη γραμμη ενω το Βενιζελος ειναι μεταγωγο που ειναι σε κανονικη γραμμη. (Αυτο μπορεις πολυ ευκολα να το διαπιστωσεις απο τον αριθμο αυτοκινητων που χωραει το καθε πλοιο, το κνωσσος εχει σαφως πολυ λιγοτερες γιατι σαν κρουαζιεροπλοιο εχει επικεντρωθει στους χωρους και στις καμπινες) Ενας φιλος μου κατεβηκε την προηγουμενη βδομαδα και αυτος πληρωσε 30 ευρω. Το θεμα ειναι ποσο ειναι ΤΩΡΑ που μιλαμε το εισιτηριο. Απλα και οι δυο φιλοι ετυχαν στην περιπτωση που αλλαζε το εισιτηριο και δεν προλαβαν.

Εννοουσα ενα ευρω διαφορα με την ανεκ οχι με την προηγουμενη τιμολογηση. Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που αλλαξε ο διεθυντης της μινωικης εχουν γινει αρκετες αλλαγες αλλα το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι πως γινονται για καλο..

Πμ is on the way..

Ναι έχεις δίκιο,έπεσαν πάνω στην αλλαγή. Τέλως πάντων για να τελειώνουμε, εμένα το πρόβλημά μου ήταν η αύξηση και από τις 2 εταιρίες, αλλά κυρίως από τη Minoan που από τα 17 το έφτασε στα 30. Το οτι το πήγε τώρα στα στα 35 πάλι δεν τη δικαιολογεί. Έφαγε όσο έφαγε και τώρα το ξανάριξε πάλι...

Η ΑΝΕΚ δηλαδή αυτή τη στιγμή το έχει 24;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο,έπεσαν πάνω στην αλλαγή. Τέλως πάντων για να τελειώνουμε, εμένα το πρόβλημά μου ήταν η αύξηση και από τις 2 εταιρίες, αλλά κυρίως από τη Minoan που από τα 17 το έφτασε στα 30. Το οτι το πήγε τώρα στα στα 35 πάλι δεν τη δικαιολογεί. Έφαγε όσο έφαγε και τώρα το ξανάριξε πάλι...

Η ΑΝΕΚ δηλαδή αυτή τη στιγμή το έχει 24;

 

Απλα πιστευω οτι σου φανηκε περισσοτερο στις μινωικες γιατι παντα ειχε το εισιτηριο 2-3 ευρω πιο πανω απο τις ανεκ. Οι εκπτωσεις ειναι παντα οι ιδιες στις δυο εταιριες, οποτε και τις ανεκ πρεπει να ανεβηκε η αυξηση στο 35% αρα πρεπει να ειναι γυρω στα 22 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοοff-topic, αλλά ειδικά το bold (το οποίο εν μέρει δεν ισχύει μόνο για τις Κυκλάδες :rolleyes:), κολλάει στη συζήτηση

 

Οσμή...καρτέλ στην ακτοπλοϊα

ΗΜΕΡΗΣΙΑ 10/10/2006

Της Αγγελικής Καλλή

 

H Kομισιόν αποφασίζει να επεκτείνει την έρευνά της στην ελληνική ακτοπλοϊκή αγορά σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη στιγμή για τις επιχειρήσεις του κλάδου, καθώς βρίσκονται υπό εξέλιξη πολλές συζητήσεις σε μετοχικό επίπεδο, που αν καταλήξουν θα μεταβάλουν αποφασιστικά το υφιστάμενο status, με τη δημιουργία δύο ουσιαστικά ισχυρών επιχειρηματικών πόλων.

 

Eκτιμάται ότι η παρέμβαση της Kομισιόν βάζει τις βάσεις για νέα δεδομένα. Yποψήφιοι αγοραστές και πωλητές πρέπει να έχουν πλέον υπόψη τους ότι η Eυρωπαϊκή Eπιτροπή καιροφυλακτεί. Kλειδί στις εξελίξεις αποτελεί σήμερα η πώληση του μεριδίου 33% που κατέχουν οι Mινωικές στην Hellenic SeaWays, την εταιρεία που διατηρεί τον μεγαλύτερο στόλο στις Kυκλάδες, ενώ παράλληλα έχει αποκτήσει μερίδια αγοράς στη γραμμή Xίου - Mυτιλήνης, Πειραιά - Xανίων, ενώ από το καλοκαίρι του 2007 δρομολογεί νεότευκτο πλοίο της στη γραμμή Σάμου - Iκαρίας.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι Mινωικές βρίσκονται αυτές τις μέρες σε σταυροδρόμι κρίσιμων αποφάσεων για τη συμμετοχή τους στην HSW, έχοντας να επιλέξουν μεταξύ της διατήρησης του ποσοστού τους και της πώλησής του στη NEΛ, την ANEK ή τον ποντοπόρο εφοπλιστή Πάνο Λασκαρίδη. Tην προηγούμενη εβδομάδα, ο διευθύνων σύμβουλος της HSW, Γερ. Στρίντζης, έθεσε με δηλώσεις του ζήτημα παρέμβασης της Eπιτροπής Aνταγωνισμού, εφόσον το ποσοστό των Mινωικών καταλήξει σε άλλη ακτοπλοϊκή εταιρεία, για να λάβει απάντηση από τον διευθύνοντα σύμβουλο της NEΛ, A. Bεντούρη, ότι με τις παρεμβάσεις του υπερβαίνει τα εσκαμμένα. Θεωρείται, πάντως, εξαιρετικά πιθανό η παρέμβαση Mπαρό να φέρει στην επιφάνεια επιχειρηματικά σενάρια που είχαν πέσει σε αδράνεια μπροστά στην προοπτική του ελέγχου της HSW.

 

Εξαγορές μετοχών

Σύμφωνα με την απάντηση του αρμόδιου επιτρόπου για τη ναυτιλία κ. Mπαρό στον ευρωβουλευτή του ΣΥΝ Δ. Παπαδημούλη, στον έλεγχο που ξεκινάει η Eπιτροπή για την ύπαρξη καρτέλ στον χώρο της ακτοπλοϊας θα περιληφθεί και έρευνα σχετική με τις αμοιβαίες εξαγορές μετοχών μεταξύ εταιρειών στον τομέα των θαλάσσιων ενδομεταφορών, μέσω των οποίων ενισχύεται ο ολιγοπωλιακός χαρακτήρας της αγοράς. Eπίσης, η Kομισιόν συντάσσει ερωτηματολόγιο, το οποίο σύντομα θα αποστείλει στην ελληνική πλευρά, προκειμένου να ελέγξει κατά πόσο χορηγήθηκαν προς εταιρείες της ακτοπλοϊας δημόσιες επιδοτήσεις που τελικά αποτελούν κρατικές ενισχύσεις.

 

O ευρωβουλευτής του ΣYN, σε χθεσινή του ανακοίνωση, αναφέρει πως δυστυχώς για την ελληνική κυβέρνηση η Kομισιόν αποδεικνύεται πιο δραστήρια στην έρευνα και την καταπολέμηση των καρτέλ στην ελληνική αγορά από ότι οι αρμόδιες ελληνικές αρχές. Πάντως, τις συνθήκες ανταγωνισμού στην ακτοπλοϊα φαίνεται ότι έχει αποφασίσει να ερευνήσει και η Eπιτροπή Aνταγωνισμού, σύμφωνα με δηλώσεις του προέδρου της, Σπύρου Zησιμόπουλος, ο οποίος είχε χρηματίσει προηγουμένως πρόεδρος της Pυθμιστικής Aρχής Θαλάσσιων Eνδομεταφορών (PAΘE), πριν αυτή καταργηθεί από τον υπουργό Nαυτιλίας M. Kεφαλογιάννη.

 

Tη λειτουργία καρτέλ στην ακτοπλοϊκή αγορά απέκλεισε πρόσφατα, σε συνέντευξη Tύπου, με κατηγορηματικό τρόπο, ο πρόεδρος της Ένωσης Eφοπλιστών Aκτοπλοϊας, Στέλλιος Σαρρής, ο οποίος κάλεσε το κράτος να απελευθερώσει πλήρως την αγορά και τα εισιτήρια σε όλες τις γραμμές του Aιγαίου και του Iονίου. O κ. Σαρρής είπε ότι το κράτος με τις παρεμβάσεις του δημιουργεί έλλειμμα ανταγωνισμού στην ακτοπλοϊα.

 

Αντιδράσεις

Διαφορετική άποψη με τον πρόεδρος της EEA έχουν οι κάτοικοι των Kυκλάδων. H νομαρχία Kυκλάδων, σε αναφορά της προς την Κομισιόν, ισχυρίζεται ότι οι ναυτιλιακές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στις Kυκλάδες ακολουθούν εναρμονισμένη πολιτική σε όλα τα επίπεδα, από τη διαμόρφωση της τιμής των εισιτηρίων μέχρι τις περιόδους παροχής εκπτώσεων, ενώ καταφεύγουν ακόμα και στην επιλογή επιβατών. H κατάθεση της αναφοράς από τη νομαρχία συνέπεσε με την επίσκεψη της επιτρόπου για θέματα ανταγωνισμού κ. N. Kρουζ στην Aθήνα. H κ. Kρουζ συναντήθηκε με τον M. Kεφαλογιάννη, ο οποίος είναι βέβαιος ότι λειτουργεί με πολύ καλά αποτελέσματα για τον επιβάτη ο ελεύθερος ανταγωνισμός μεταξύ των ακτοπλοϊκών εταιρειών.

 

H πολιτική ηγεσία του YEN έχει την άποψη ότι ο ανταγωνισμός λειτουργεί όπου δραστηριοποιούνται τρία πλοία ή όπου ο όγκος των επιβατών υπερβαίνει τις 150.000 σε ετήσια βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
geia sas paidia...prin liges meres eftasa stin athina gia spoudes.epidei den exw mathei akoma kala ta katatopia mipws kserete kanena kalo internet kafe(px the web) stin perioxi tou neou falirou?an einai pite mou kai dieuthinsi gia na kserw pws na paw...eyxaristw!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά χαίρεται:), ως μέλος της ευρυτερης φοιτητικής κοινότητας σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το θέμα για να προτείνουμε φτηνές λύσεις που αφορούν όλες τις πτυχές της καθημερινής μας ζωής, όπως για παράδειγμα τρόποι για φτηνό/δωρεάν ιντερνετ, φτηνή/δωρεάν επικοινωνία (μνμτα, τηλεφωνα...), φαγητό, βραδινές έξοδοι, και άλλα.

Το θέμα δεν απευθείνεται αποκλειστικά σε φοιτητές. Μπορουν όλοι να καταθέσουν τις ιδέες τους ή να ενημερωθούν.

 

Και θα κάνω την αρχή με μία πολυ καλή πρόταση..

http://www.olatzaba.gr μπαινεις, κανεις εγγραφή, σου στέλνουν ένα μήνυμα και μετα έχεις απεριόριστο αριθμό μηνυμάτων ημερισίως! το κακό. οτι σου κοτσάρουν στο μηνυμα διαφημιστικό σποτάκι. αλλα πιστέυω οτι ξεπερνιέται..:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω σπουδάζω στα Χανιά.

Τα Χανιά είναι ποιό μεγάλα απο το Ρέθυμνο.

Εγώ που είμαι απο Θεσσαλονίκη μου φαίνονται χωριό,φαντάσου τώρα το Ρέθυμνο.

Βέβαια δε ξέρω και απο ποιά πόλη είσαι.

 

Το χειμώνα στις πόλεις της Κρήτης εκτός του Ηράκλειου τα πράγματα είναι δύσκολα καθώς ψιλοερημώνουν και οι επιλογές διασκέδασης είναι λίγες.

Βέβαια επειδή το Ρέθυμνο έχει περισσότερες σχολές και περισσότερους φοιτητές η νυχτερινή ζωή του είναι καλύτερη και το προτιμούν.

Αυτό δεν σε ενδιαφέρει εσένα αλλά το λέω άμα διαβάζει και κανείς άντρας γίνεται χαμός απο κοπέλες και είναι αναλογικά 5 προς 1 άντρα :D

 

Συνοπτικά

Ωραία μικρή πόλη

Καλή νυχτερινή ζωή

Ποιό έρημα το χειμώνα,χαμός το καλόκαιρι

Αμα δεν είσαι απο Αθήνα ή άλλο μέρος της Κρήτης θα καταλάβεις κάποια στιγμή ότι η Κρήτη είναι πολύ μακριά.......

Α ακόμη άμα φεύγεις με πλοίο πρέπει να έρχεσαι πρώτα Χανιά καθώς δεν έχει γραμμή απο Ρέθυμνο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κοζάνη και ο βόλος τι λένε για φοιτητική ζωή?Είναι κανείς εκεί να μου πει?Πώς είναι τα πράγματα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω σπουδάζω στα Χανιά.

Τα Χανιά είναι ποιό μεγάλα απο το Ρέθυμνο.

Εγώ που είμαι απο Θεσσαλονίκη μου φαίνονται χωριό,φαντάσου τώρα το Ρέθυμνο.

Βέβαια δε ξέρω και απο ποιά πόλη είσαι.

 

Το χειμώνα στις πόλεις της Κρήτης εκτός του Ηράκλειου τα πράγματα είναι δύσκολα καθώς ψιλοερημώνουν και οι επιλογές διασκέδασης είναι λίγες.

Βέβαια επειδή το Ρέθυμνο έχει περισσότερες σχολές και περισσότερους φοιτητές η νυχτερινή ζωή του είναι καλύτερη και το προτιμούν.

Αυτό δεν σε ενδιαφέρει εσένα αλλά το λέω άμα διαβάζει και κανείς άντρας γίνεται χαμός απο κοπέλες και είναι αναλογικά 5 προς 1 άντρα :D

 

Συνοπτικά

Ωραία μικρή πόλη

Καλή νυχτερινή ζωή

Ποιό έρημα το χειμώνα,χαμός το καλόκαιρι

Αμα δεν είσαι απο Αθήνα ή άλλο μέρος της Κρήτης θα καταλάβεις κάποια στιγμή ότι η Κρήτη είναι πολύ μακριά.......

Α ακόμη άμα φεύγεις με πλοίο πρέπει να έρχεσαι πρώτα Χανιά καθώς δεν έχει γραμμή απο Ρέθυμνο

Σίγουρα όχι Χανιά. Ο χειμώνας δεν παλεύεται με τίποτα. Το καλοκαίρι βέβαια τα σπάει.

 

 

Όσο για κοζάνη από ένα φίλο ξέρω ότι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα... καλή φοιτητική ζωή δεν σημαίνει μόνο club και ξενύχτια κλπ. Μπορεί το μέρος να τα έχει όλα αυτά και να περάσεις χάλια. Παρέα να βρεις και όλα τα άλλα είναι ασήμαντα
Link to comment
Share on other sites

Rina2 το πανεπιστημιο ρεθυμνου ειναι ενα απο τα καλυτερα της ελλαδας σε υποδομη και διδασκαλια..η βιβλιοθηκη του ειναι απο τις καλυτερες και μεγαλυτερες στον κοσμο...το ρεθυμνο ως πολη ειναι μικρο...αυτο ομως δεν χαλαει την ομορφια του..εχει γυρω στουσς 8000 φοιτητες (εκ των οποιων οι 7000 ειναι γυναικες,να ενα αρνητικο:D)και αυτο το κανει καθαρα φοιτητουπολη,με την εννοια οτι οπου βρεθεις εχει φοιτητες.....εχει λιγα club(5-6 καλα) και αρκετες επιλογες για το που θα πιεις τον καφε σου..αρκετες ταβερνες,σουβλετζιδικα,κρεπερι..2 cinema..εχει goodys,mc'donalds,authentic,intimissimi δεν εχει ομως zara,bershka και μαγαζια με επωνυμα παππουτσια..εχει φανταστικες παραλιες..ολα αυτα ειναι στο κεντρο της πολης και σε κοντινες μεταξυ τους αποστασεις!!για σαββ/κο μπορεις ευκολα να πας ηρακλειο και χανια..κατα την αποψη μου ειναι μια πολυ καλη πολη για να κανεις τισ σπουδες σου...ελπιζω,αν και αργα,να σε βοηθησα...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρε παιδια,να παω να σπουδασω στο ηρακλειο που ειναι μολις 100 χλμ. απο την πολη μου και να ειμαι κοντα στους δικους μου η να προσπαθησω να παω καπου μακρια για να εχω την ανεξαρτησια μου.τι ειναι καλυτερο κατα την γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...