Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω,αλλά η σχολή μου είναι τουριστικών επαγγελμάτων,στο ίδιο μέρος είναι όμως οι σχολές...

Η Λάρισα,σχετικά ακριβή...Το ένα σουβλάκι 2,20...LOL

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

olympiakos7_69 για αυτό που ρωτάς σχετικά με το κόστος, έχε υπόψη σου ότι προς τη Βόρεια Ελλάδα κατά κύριο λόγο είναι πιο φτηνά.

 

Ειδικά για το ενοίκιο ένα 50άρι στη Αθήνα το βρίσκεις στα 400€, στη Θεσ/νίκη στα 320€, ενώ σε μια μικρότερη επαρχιακή πόλη(που δεν έχει ιδιαίτερα πολλούς φοιτητές) ίσως το βρεις και στα 200€.

Link to comment
Share on other sites

olympiakos7_69 για αυτό που ρωτάς σχετικά με το κόστος, έχε υπόψη σου ότι προς τη Βόρεια Ελλάδα κατά κύριο λόγο είναι πιο φτηνά.

 

Ειδικά για το ενοίκιο ένα 50άρι στη Αθήνα το βρίσκεις στα 400€, στη Θεσ/νίκη στα 320€, ενώ σε μια μικρότερη επαρχιακή πόλη(που δεν έχει ιδιαίτερα πολλούς φοιτητές) ίσως το βρεις και στα 200€.

 

Swsta, to exw up' opsh mou auto!

 

Kala den uparxei edw mesa kanenas pou na foitei se kapoio apo ta TEI pou proanefera?:worry:

Link to comment
Share on other sites

tasosmaroulitsis, επειδή είμαι μελλοντικός φοιτητής της ΣΤΕΦ (Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών) στα ΤΕΙ Λάρισας, γίνεται να μου πεις τιμές κυρίως για σπίτια (αν είναι δυνατόν); Θέλω να δω αν τελικά θα φοιτήσω. Παίζεται να ξαναδώσω εξετάσεις...:cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι ποιο εξάμηνο μπορεί κάποιος να βγάλει πάσο?

Αν χρωστάει μαθήματα ας πούμε και θα ξεκινήσει τώρα το 12ο εξάμηνο δικαιούται πάσο ή όχι?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τουλάχιστον πολυτεχνείο που είμαι εγώ είναι τα 5 χρόνια που είναι κανονικά η σχολή + άλλα 2 ή 3.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια,εγω περασα στο τει πληροφορικης στη θεσσαλονικη,μηπως ειναι κανενας εκει να μου πει τις εντυπωσης του απο την πολη και απο τη σχολη?
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ποιο εξάμηνο μπορεί κάποιος να βγάλει πάσο?

Αν χρωστάει μαθήματα ας πούμε και θα ξεκινήσει τώρα το 12ο εξάμηνο δικαιούται πάσο ή όχι?

v+2 αν θυμάμαι καλά, όπου ν τα χρόνια που διαρκεί κανονικά η σχολή.

Νομίζω ναι, αν ξεκινάς τώρα το 12ο δικαιούσαι το τελευταίο σου. Θα μάθουμε στην πράξη σε λίγες μέρες, για το τι ισχύει σίγουρα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για μένα, δυστυχώς!

Πέρνει μια φίλη μου τηλέφωνο στη γραμματεία εδώ και μέρες και δεν απαντάει κανείς!

Είχα γραφεί σε εαρινό εξάμηνο, οπότε τώρα ξεκινάει το 12ο έτος.

 

Τα παλιό πάσο μέχρι πότε ισχύει???

Αύτό το ρωτάω για μένα :p

Ακόμα και τώρα φοιτητικό βγάζω, αλλά έχω την εντύπωση ότι αν με πιάσουν θα έχω πρόβλημα :(

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το περσινό πάσο ισχύει μέχρι τα μέσα-τέλη Οκτώβρη λογικά, όταν και θα αρχίσουν να βγαίνουν τα καινούργια.

Για το συνδυασμό 12ο εξάμηνο (και όχι έτος :p) και εισαγωγή σε εαρινό, κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει να βγάλει και να κρατήσει για όλο το έτος.

Link to comment
Share on other sites

Το περσινό πάσο ισχύει μέχρι τα μέσα-τέλη Οκτώβρη λογικά, όταν και θα αρχίσουν να βγαίνουν τα καινούργια.

Για το συνδυασμό 12ο εξάμηνο (και όχι έτος :p) και εισαγωγή σε εαρινό, κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει να βγάλει και να κρατήσει για όλο το έτος.

 

Idi apo tin ebdomada auti tha dinonte kanonika ta paso stis sxoles,(portokali xroma) opote mpori na iparxi provlima apo tin stigmi pou ta mathimata arxizoun apo simera.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σχολές έχουν ακόμα εξεταστική, οπότε αποκλείεται να μοιράσουν από τώρα πάσο, συνεπώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου.
Link to comment
Share on other sites

Τα παλιό πάσο μέχρι πότε ισχύει???

 

Η ημερομηνία ισχύς αναγράφεται στην πίσω πλευρά.

Έτσι αν για παράδειγμα το είχες εκδώσει 14/10/2005 ισχύει μέχρι και 14/10/2006. :)

 

Στο προκείμενο:

Σπούδασα στο Τμήμα Εμπορίας και Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων στη Φλώρινα.

Κατέστη δε πτυχιούχος τον Ιούλιο. :rolleyes:

Δεν την αλλάζω με τίποτα αυτή την πόλη...

Πλέον εργάζομαι εδώ και δεν έχω σκοπό να φύγω, πρίν τα 30 μου!

Είναι πόλ(ύ)η όνειρο.. Με τη διττή ερμηνεία του λόγου :)

Και το σημαντικότερό όλων είναι ότι εδώ μπορώ να ονειρεύομαι ακόμα,

Όσο οι άνθρωποι μου λένε Καλημέρα...

Αγάπη δεν θα πεί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον στα μάτια...

Αλλά να κοιτάζουν και οι δύο πρός την ίδια κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε για το πασο ειναι μεγαλο λαθος.. Δεν ισχυει για ενα χρονο απο την ημερομηνια εκδοσης του, τουλαχιστον οχι για ολα τα μεταφορικα μεσα. Συγκεκριμενα θυμαμαι περυσι για τον ΟΣΕ επειδη ταξιδευω συχνα (1-2 φορες το μηνα Θεσσαλονικη-Αθηνα) ειχαν πει οτι απο 1 Οκτωβρη θελουν το καινουριο πασο. Τι να τους εξηγω οτι δεν το εχουν δωσει ακομα το βιολι τους αυτοι, εχει ερθει εγκικλιος και απο 1 μονο με το καινουργιο πασο. Λογικα και φετος το ιδιο θα ισχυει.
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία ισχύς αναγράφεται στην πίσω πλευρά.

Έτσι αν για παράδειγμα το είχες εκδώσει 14/10/2005 ισχύει μέχρι και 14/10/2006. :)

 

 

Εμένα δεν γράφει ημερομηνία παρά μόνο ότι ισχύει για το ακαδημαiκό έτος 2005 - 2006. Εκεί που θα έπρεπε να γράφει ημερομηνία απλά δεν γράφει τίποτα.

Πήρα όμως στη σχολή και ρώτησα και μου είπαν ότι ισχύει μέχρι μέσα Οκτωβρίου. Τα καινούρια θα ξεκινήσουν να τα δίνουν από 4 Οκτωβρίου.

 

Και επίσης, ρώτησε και η φίλη μου και της είπαν ότι μπορεί να βγάλει μέχρι και το 12ο εξάμηνο! Πράγμα που σημαίνει τον Φεβρουάριο πρέπει να το παραδώσει! Κανείς βέβαια δεν το κάνει, οπότε θα έχει για ένα χρόνο ακόμα :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε για το πασο ειναι μεγαλο λαθος.. Δεν ισχυει για ενα χρονο απο την ημερομηνια εκδοσης του, τουλαχιστον οχι για ολα τα μεταφορικα μεσα. Συγκεκριμενα θυμαμαι περυσι για τον ΟΣΕ επειδη ταξιδευω συχνα (1-2 φορες το μηνα Θεσσαλονικη-Αθηνα) ειχαν πει οτι απο 1 Οκτωβρη θελουν το καινουριο πασο. Τι να τους εξηγω οτι δεν το εχουν δωσει ακομα το βιολι τους αυτοι, εχει ερθει εγκικλιος και απο 1 μονο με το καινουργιο πασο. Λογικα και φετος το ιδιο θα ισχυει.

 

Το καλό με τον ΟΣΕ είναι ότι μπορείς να βγάλεις νεανικό εισιτήριο, όταν είσαι κάτω από τα 26. Οπότε και πάσο να μην έχεις πάλι 25% έκπτωση έχεις.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε για το πασο ειναι μεγαλο λαθος.. Δεν ισχυει για ενα χρονο απο την ημερομηνια εκδοσης του, τουλαχιστον οχι για ολα τα μεταφορικα μεσα. Συγκεκριμενα θυμαμαι περυσι για τον ΟΣΕ επειδη ταξιδευω συχνα (1-2 φορες το μηνα Θεσσαλονικη-Αθηνα) ειχαν πει οτι απο 1 Οκτωβρη θελουν το καινουριο πασο. Τι να τους εξηγω οτι δεν το εχουν δωσει ακομα το βιολι τους αυτοι, εχει ερθει εγκικλιος και απο 1 μονο με το καινουργιο πασο. Λογικα και φετος το ιδιο θα ισχυει.

 

+1

 

Kai mena etsi mou eixan pei palia sta KTEL. :)

 

Apo 1 Octomvri to kainourio (ki an den eixan dothei akoma ... sta @@ tous :mad: )

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, για να παρουν λιγα χρηματα παραπανω κανουν τα παντα. Τι να πει κανεις.. Παντως για να ξερετε ενα "κολπο" ακομα και πασο να μην εχετε μαζι σας μπορειτε να ταξιδεψετε μονο με την ταυτοτητα σας και να εχετε 25% εκπτωση (οσο δηλαδη και το φοιτητικο) με την μονη διαφορα οταν πατε να το ζητησετε να πειτε νεανικο!! Χρειαζεται μονο η ταυτοτητα (και να ειστε κατω τον 26) και επισης ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΣΕ. Μην ξεχασω! Επισης ισχυει μονο για απλη αμαξοστοιχια το νεανικο και οχι intercity ενω το φοιτητικο ισχυει σε intercity.

 

edit: lol τωρα ειδα το μηνυμα της ιωαννας, ειχα δει μονο του gmac! Αλλα και παλι ξαναλεω οτι στο νεανικο δεν μπορεις να βγαλεις μειωμενο εισιτηριο σε intercity αλλα μονο στο απλο τρενο ενω με πασο βγαζεις οτι θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τον ΟΣΕ είναι ότι μπορείς να βγάλεις νεανικό εισιτήριο, όταν είσαι κάτω από τα 26. Οπότε και πάσο να μην έχεις πάλι 25% έκπτωση έχεις.

 

Den isxii gia ta trena IC ke ICE :mad:

Link to comment
Share on other sites

Den isxii gia ta trena IC ke ICE :mad:

 

Αν διαβαζες το μηνυμα μου θα εβλεπες οτι το ειπα, δυο φορες κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες το μηνυμα μου θα εβλεπες οτι το ειπα, δυο φορες κιολας..

 

Dikio exis :)

Pantos xthes pou taxidepsa me to treno emina poli ikanopoiimenos, apo Peiraia gia Lamia eftase 10 lepta noritera ke meta pou katebika Athina eftase 7 lepta noritera !

Link to comment
Share on other sites

25% ? xaxaxa

ρωτηστε ποσο ειναι το κανονικο κ ποσο το φοιτητικο, να δειτε αν γινεται 25% εκπτωση... ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ !

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: στις εστιες επιτρεπονται οι επισκεπτες για διαμονη;

Link to comment
Share on other sites

25% ? xaxaxa

ρωτηστε ποσο ειναι το κανονικο κ ποσο το φοιτητικο, να δειτε αν γινεται 25% εκπτωση... ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ !

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: στις εστιες επιτρεπονται οι επισκεπτες για διαμονη;

 

Τι ακριβώς εννοείς; Κανονικά 25% είναι η έκπτωση..

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η φίλη μου πήρε πάσο.

Της είπαν ότι είναι για τελευταίο εξάμηνο και ότι το Φεβρουάριο πρέπει να το επιστρέψει!

Ε δεν νομίζω να το κάνει :D

 

Άρα μέχρι και το 12ο εξάμηνο μπορεί κάποιος να βγάλει πάσο.

 

DaTaMaN Λαμία σπουδάζεις??

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...