Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-Για τα ΤΕΙ Αθηνας προσβαση απο κεντρο απο που εχει με αστικα ???

 

 

Λεωφορεία Α14, Α15, Β15, Αφετηρία από την οδό Θ. Δηληγιάννη.

 

Επίσης όλα τα λεωφορεία που ξεκινούν από το σταθμό του Μεταξουργείου περνούν έξω από τα ΤΕΙ Aθήνας. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια τρεις ερωτησεις κι απο μενα...

 

-Οι εγγραφες νεοεισαχθεντων στα ΤΕΙ και ΑΕΙ ποτε ξεκινανε ???

 

 

-Στις φοιτικες λεσχες ποιοι δικαιουντε φαγητο ???

 

 

1) Ανακοινώνεται η ημερομηνία από το Υπουργείο Παιδείας. Ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του αρμόδιου τμήματος, θα σου λύσει την απορία.

 

2) Πάλι η φοιτητική λέσχη κάθε σχολής θεσπίζει τα δικά της κριτήρια. Όταν εγγραφεί η κόρη σου, θα ενημερωθεί γι' αυτά τα θέματα και θα μάθετε αν δικαιούται κάτι τέτοιο.

 

:)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ενώθηκε με ένα αντίστοιχο παλιότερο, για να τα έχουμε κάπως συμμαζεμένα... ;)

 

Ας συνεχίσουμε εδώ λοιπόν, για ό,τι αφορά τη φοιτητική ζωή στις διάφορες πόλεις, κάθως και για γενικότερα θέματα που αφορούν αυτήν! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σπουδάζω Ξάνθη και είμαι μια χαρά. Στην αρχή ήθελα να περάσω Αθήνα, αλλά τώρα... Μακριά!!! Α, κάτι διάβασα στην αρχή για την Κοζάνη και για το μπέρδεμα με τους δρόμους... :lol: Kotetsi welcome to the club... Εγώ είμαι από Πτολεμαΐδα και όσες φορές και να πήγα στην Κοζάνη ΧΑΘΗΚΑ!!! Χάνεις τον προσανατολισμό σου εκει! :D
Link to comment
Share on other sites

dimant, katarxhn sugxarhthria gia thn eisagwgh sou :)

To tmhma pou perases einai fovero! ektos apo teleio antikeimeno, to programma spoudwn tou exei vgei to kaluterero programma tei se olh thn eurwph, fantazomai katalavaineis ti shmainei ayto..

Twra apo foithtikh zwh, h lamia apo ti exw akousei den leei polla, alla mh masas, an uparxei kalh parea pantou pernas teleia! ;) Sun tou oti makria apo to spiti, den uparxei elegxos, den uparxoun gkrinies ktl ktl. Ma8aineis na zeis monos sou kai na frontizeis ton eauto sou, xwris kanenas na einai ekei na se voh8hsei kai ayto einai mia shmantikh kai polu xrhsimh empeiria.

-Οι εγγραφες νεοεισαχθεντων στα ΤΕΙ και ΑΕΙ ποτε ξεκινανε ???

To pote ksekinane oi eggrafes 8a anakoinw8ei apo to upourgeio paideias mesw twn MME, einai peripou kapou arxes me mesa septemvriou. Thn idia periodo ginontai oi eggrafes se ola ta AEI kai TEI ths xwras.

 

Oso gia mena, egw eimai foithtria sto Panepisthmio Peiraia, sto tmhma Didaktikh ths Texnologias kai Pshfiakwn Susthmatwn. Eimai apo eparxeia kai ston Peiraia einai teleia, polu polu kalutera apo A8hna. To tmhma einai fovero kai tromera endiaferon! ;)

"Μίλα μόνο όταν έχεις κάτι να πεις.."
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια ,ειδικα οσοι περασατε σε πολη μακρυα απο την μονιμη κατοικια σας ,επιτρεψτε μου σαν φοιτητης που υπηρξα... καποτε στην πανεμορφη Θεσσαλονικη , να σας πω κατι:

 

Κοιταξτε να περασεται οσο πιο καλα και εντονα μπορει κανεις αυτα τα 4-5 χρονια.Ειναι το κατι που μενει για ολη μας τη ζωη. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Για την Πανεπιστημιουπολη Ζωγραφου (Φιλοσοφκη) που περασε η κορη μου απο Βορεια προαστεια υπαρχει κατι ??? :cool: :cool: Αν υπαρχει καποιος-α απο εδω στη Φιλοσοφικη θα παρακαλουσα να επικοινωνησει μαζι μου.

 

Σε ποιο τμήμα της Φιλοσοφικης πέρασε η κόρη σου; 10 τμήματα έχουμε ! :)

 

Τα λεωφορεία που καταλήγουν στη σχολή είναι ενδεικτικά : 220,221,235,230 και 222,608 και 250 (Τα γράφω «ανά ομάδες» γιατί το καθένα καταλήγει και σε διαφορετική πύλη). Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές τώρα τελευταία και δεν έχω ανέβει για να τις επιβεβαιώσω,όπως τις είδα στο site του Oασα. Αν θέλεις,μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω PM για να ζητήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

Επίσης :

Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών

:)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τμήμα της Φιλοσοφικης πέρασε η κόρη σου; 10 τμήματα έχουμε ! :)

 

Τα λεωφορεία που καταλήγουν στη σχολή είναι ενδεικτικά : 220,221,235,230 και 222,608 και 250 (Τα γράφω «ανά ομάδες» γιατί το καθένα καταλήγει και σε διαφορετική πύλη). Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές τώρα τελευταία και δεν έχω ανέβει για να τις επιβεβαιώσω,όπως τις είδα στο site του Oασα. Αν θέλεις,μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω PM για να ζητήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

Επίσης :

Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών

:)

 

 

Σε ευχαριστω πολυ.Περασε στο Ιστορικο Αρχαιολογικο που ηταν η πρωτη της επιλογη σε σχεση με την Φιλοσοφικη αν και επιανε ολα τα τμηματα με 16010 μορια. Εχεις και pm.:D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σπουδάζω Ξάνθη και είμαι μια χαρά. Στην αρχή ήθελα να περάσω Αθήνα, αλλά τώρα... Μακριά!!! Α, κάτι διάβασα στην αρχή για την Κοζάνη και για το μπέρδεμα με τους δρόμους... :lol: Kotetsi welcome to the club... Εγώ είμαι από Πτολεμαΐδα και όσες φορές και να πήγα στην Κοζάνη ΧΑΘΗΚΑ!!! Χάνεις τον προσανατολισμό σου εκει! :D

 

Πολυτεχνείο στην Ξάνθη? Πώς είναι τα πράγματα εκεί πέρα? Η πόλη τι λέει?

 

Γιατί μακριά από την Αθήνα? :O

Link to comment
Share on other sites

Πολυτεχνείο στην Ξάνθη? Πώς είναι τα πράγματα εκεί πέρα? Η πόλη τι λέει?

 

Γιατί μακριά από την Αθήνα? :O

Καλά είναι. Εγώ είμαι 3 χρόνια εδώ και ακόμη περνάω καλά. Έχει και αρκετές ταβέρνες που είναι το στοιχείο μου :lol: Το "μακριά από την Αθήνα" το είπα λόγω κόστους (ενοίκιο, βενζίνες...), ταλαιπωρίας (parking, ζέστη το καλοκαίρι, Πτολεμαΐδα-έξω από την Αθήνα σε 5 ώρες...Για Ξάνθη με την εγνατία θέλω 3 τοπολύ 3,5 ώρες). Αυτά... Κατά τα άλλα αν τύχει να πάω (κυρίως Φθινώπορο ή Άνοιξη), περνάω τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω στο site με τα αποτελεσματα απο το ypepth διπλα στο εξαμηνο γραφει κατηγορια και τυπος σχ. μοναδας. Τι ακριβως ειναι αυτα;

Βάλε φωτιά σ' ότι σε καίει σ' ότι σου τρώει τη ψυχή

Εξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι ανοιχτοί

Είν' η αγάπη ένα ταξίδι από γιορτή σε γιορτή!

ΤΡΥΠΕΣ

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι οτι περασες με το 90% λογικα αν εισαι με πανελληνιες φέτος θα σου γράφει 90. Για τα ΤΕΙ πρεπει να γραφει και αν περασες πρωτο ή δευτερο εξάμηνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά εχω τη δυνατότητα να πάρω μεταγραφή απο τη Σπάρτη και να πάω στη Λάρισα. Θεωρήτε ότι ειναι καλή ιδέα ? Εινα καλυτερα εκεί ?
Link to comment
Share on other sites

Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών.

Πήρα πριν τηλέφωνο στο ΤΕΙ που πέρασα (Ίδιο τμήμα αλλα στη Καλαμάτα... αλλα το παράρτημα είναι στη Σπάρτη) και μου είπαν ότι μόνο εκεί δικαιούμαι να κάνω μεταγραφή.

 

Απο'τι βλέπω στον ΟΣΕ. Δρομολόγια για Σπάρτη δεν έχει. Μάλλον μέχρι την Τρίπολη φτάνει. Απο εκει και μετά θα έχω να πάρω λεοφορείο δηλαδή. Ενώ στη Λάρισσα έχει άμεση συγκινωνία (έτσι γράφεται ? :O ) απο τον Πειραιά. Θα μου είναι πιο εύκολο πιστεύω. Επίσης απ' ότι μου λένε η Λάρισσα είναι πιο μεγάλη και έχει καλυτερη φοιτητική ζωή. Πωπω μιλάμε έχω μπερδευτεί λέμε...

Κανείς απο Λάρισα να τα ξακαθαρίσει λίγο ?

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΣΧΟΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ?

 

Για ΤΕΙ πληροφορική πιστεύω προσωπικά ότι αξίζει το Ηράκλειο...Όσον αφορά εμένα...: Θεσσαλονίκη και ειλικρινά δεν θα μπορούσα αλλού... :)Ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι θα'θελα πολύ να ήμουν Πάτρα.. :rolleyes:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών.

Πήρα πριν τηλέφωνο στο ΤΕΙ που πέρασα (Ίδιο τμήμα αλλα στη Καλαμάτα... αλλα το παράρτημα είναι στη Σπάρτη) και μου είπαν ότι μόνο εκεί δικαιούμαι να κάνω μεταγραφή.

 

Απο'τι βλέπω στον ΟΣΕ. Δρομολόγια για Σπάρτη δεν έχει. Μάλλον μέχρι την Τρίπολη φτάνει. Απο εκει και μετά θα έχω να πάρω λεοφορείο δηλαδή. Ενώ στη Λάρισσα έχει άμεση συγκινωνία (έτσι γράφεται ? :O ) απο τον Πειραιά. Θα μου είναι πιο εύκολο πιστεύω. Επίσης απ' ότι μου λένε η Λάρισσα είναι πιο μεγάλη και έχει καλυτερη φοιτητική ζωή. Πωπω μιλάμε έχω μπερδευτεί λέμε...

Κανείς απο Λάρισα να τα ξακαθαρίσει λίγο ?

 

Χωρίς να ξέρω τη Σπάρτη, αν ήμουν στην θέση σου, θα προτιμούσα σίγουρα τη Λάρισα. Βρίσκεται (σχετικά) κοντά σε Αθήνα και Θεσ/νίκη και "φέρνει" περισσότερο σε μεγάλη πόλη. :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι απο την Σπαρτη θα σου πω δυο τρια πραγματα. Η Σπαρτη απο Αθηνα ειναι 3 ώρες με το λεοφορειο. Οντως δεν υπάρχει τρένο. Η ΣΠαρτη ειναι μικρή πολη σιγουρα μικροτερη απο την Λαρισα. Παντως νομίζω πως οι μεταγγραφες γίνονται κοντα στο νοεμβρη οποτε λογικα θα πας και λιγο στην Σπαρτη να δεις πως ειναι και αμα δεν σου αρεσεις κανεις την μεταγγραφη.
Link to comment
Share on other sites

Για ΤΕΙ πληροφορική πιστεύω προσωπικά ότι αξίζει το Ηράκλειο

Suckssss. Όσο πάει και πέφτει το επίπεδο

(με 10άρια μπήκαν φέτος οι νέοι :mad: )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με τις μετεγγραφές, μιλούσα με καθηγητή ΑΕΙ, αλλά πιστεύω το ίδιο θα ισχύσει και για ΤΕΙ, και μου έλεγε ότι από φέτος αιτήσεις για μετεγγραφές θα γίνονται μόνο από όσους βρίσκονται στο 3ο εξάμηνο και έχουν περάσει όλα τα μαθήματα των 2 προηγούμενων εξαμήνων.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω γνωμη για τη φοιτητικη ζωη στην Ελλαδα,μιας & σπουδαζω εξωτερικο,οποτε δεν εχω αποψη.Απλα θελω να κανω μια διαπιστωση:βλεπω οτι οι περισσοτεροι/ες θελετε διακαως να περασετε καπου μακρια απ'το σπιτι σας...τοσο πολυ θελετε να μεινετε μονοι σας?Δε λεω εχει & τα (πολλα) καλα του,ομως εχει & παααρα πολλα κακα,τα οποια,παρολο που οι περισσοτεροι τα ξερουν,κανουν πως δεν τα...θυμουνται... :X

 

Ειναι πραγματικα γελοιο να βλεπεις παιδια με ολα τα καλα στην πολη τους ΚΑΙ με γονεις μοντερνους,με κατανοηση κλπ να θελουν να απαρνηθουν τις ανεσεις τους για μια...γκαρσονιερουλα καπου αλλου,οπου θα εχουν το μυαλο τους οχι μονο στη σχολη ή στις παρεες,αλλα & σε αλλες καθημερινες φροντιδες(πχ.θα μου φτασουν τα λεφτα,τι θα φαω σημερα,ποτε θα βαλω πλυντηριο :p κλπ).Τα λεω αυτα,οντας "καμμενος" απο παραμονη μονος μου στο εξωτερικο...και μη μου πειτε πως θα σε βοηθησουν οι "φιλοι",γιατι...ας το αφησουμε καλυτερα... :X :rolleyes:

 

Βεβαια,το να σπουδαζεις στην Ελλαδα,ακομα & 1500 χιλιομετρα μακρια απ'το σπιτι σου,ειναι καλυτερο απ'το εξωτερικο,ομως υπαρχουν πολλα κοινα προβληματα-μερικα απ'τα οποια ανεφερα παραπανω-που αντιμετωπιζουν οι φοιτητες & στις 2 περιπτωσεις...μη μου πειτε,ολοι εσεις που ειστε μακρια απ'τα σπιτια σας,πως ποτε δεν φτασατε στο σημειο να αναζητατε εντονα την πολη σας,το σπιτι σας,ακομα & τη...γκρινια της μανας & του πατερα οταν "γυρνας στις 5 & σε 2 μερες δινεις εξετασεις" :p :lol: ?...γι'αυτο,αν προσωπικα εμενα εδω για σπουδες,θα εκανα τα αδυνατα δυνατα να περασω στην πολη μου & θα αφηνα τις σκεψεις για...κραιπαλες & λοιπες "ασχολιες" σε "φοιτητουπολεις"...

Link to comment
Share on other sites

Το καθένα έχει τα γνωστά πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Στην αρχή επικρατεί ο ενθουσιασμός του να φύγεις από το σπίτι μετά από τόσα χρόνια ίδιας καθημερινότητας, να κάνεις οτι θέλεις, να αλλάξεις παραστάσεις κτλ.

Με τον καιρό τα βαριέσαι όλα αυτά κι όπως μεγαλώνεις αρχίζεις να βλέπεις σοβαρότερα τη ζωή και να αναζητας πάλι την οικογενιακή θαλπωρή, την ησυχία, την άνεση του σπιτιού κτλ.

 

Προσωπικά πιστεύω πως καλύτερα είναι να φύγεις από το σπίτι και να μάθεις να ζεις μόνος σου και να φροντίζεις τον εαυτό σου. Να κάνεις λίγο τη ζωή σου γιατί όση ελευθερία και να έχεις από τους γονείς, δε συγκρίνεται με την απόλυτη ελευθερία που έχεις όταν ζεις μόνος σου. Σκέψου να έμενες άλλα 4 χρόνια στην πόλη που μεγάλωσες και να μην πήγαινες ποτέ κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

gkr41,αναφερομαι κυριως σε ατομα που ξερω & εχουν ολες μα ολες τις ανεσεις στην πολη τους(ακομα & την καλη συμπεριφορα των γονιων)& επιζητουν οσο τιποτα αλλο να περασουν καπου αλλου για να ειναι "ελευθεροι"...ηρεμια βρε παιδια,τοσο κερβεροι & μπαμπουλες ειναι οι γονεις πια? :alien: :wacko: :blink:

 

Και στο κατω-κατω,αν καποιος θελει να ζησει μονος του καπου μπορει ανετα να το κανει οταν εχει δικη του δουλεια & γενικα ειναι πιο ωριμο σαν ατομο...δε σημαινει πως οταν ειμαστε φοιτητες πρεπει να βγαλουμε το αχτι μας... :p

 

Μπαγιερν,ξερω ατομα αθηναιους που σπουδαζουν επαρχια σε κοντινες πολεις & καθε σαββατοκυριακο κουβαλουν τη μαμα τους για να τους πλυνει,καθαρισει,μαγειρεψει κλπ...ωριμοτητα λεγεται αυτο?Δηλαδη αυτοι ειναι "ελευθεροι"?Ως προς τι?Στα δικαιωματα μονο ή και στις υποχρεωσεις? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...