Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tην περασμένη εβδομάδα την πάτησα με φορτιστή που παρήγγειλα από σκρουτζομαγαζο, ομως επειδή είχα δει διαφορά βίντεο στο YouTube ήμουν προϊδεασμένος και αμέσως εντόπισα τις διάφορες και το κατάλαβα. Αμέσως πάω σε μεγάλη αλυσίδα που συνεργάζεται επίσημα με apple και αγόρασα γνήσιο φορτιστή. Τους βάζω δίπλα δίπλα και φωτογραφίζω τις μικροδιαφορές που είχανε και αποδείκνυε ότι ο άλλος ήτανε μαϊμού για να τα έχω στο αρχείο. Παίρνω καπάκι τηλέφωνο το κατάστημα με τον μαϊμού φορτιστή, και έκανε ότι έπεσε από τα σύννεφα λέγοντας μου ότι από τον προμηθευτή του τον αγόρασε για γνήσιο. Απότελεσμα άμεση συννενόηση, αποστολή μαϊμού φόρτιση πίσω με έξοδα του καταστήματος, και μετά από 2 μέρες μου έστειλε γνήσιο φορτιστή με έξοδα καταστήματος ξανά εννοείτε. Αν πέσετε σε παρόμοια περίπτωση μην το άφησε τε κυνηγήστε το. Δεν είναι τον 20αρικο είναι η κοροϊδία, μην μας περνάνε και *******.

 

Αυτό λέμε

Γνήσια πράγματα για apple μόνο στα επίσημα ...άλλου δεν υπάρχουν ....δεν τους εμπιστεύομαι γιατί είμαι παθών

Όταν είχα ipad 2 δεν ήξερα και πήρα ένα σκέτο καλώδιο φόρτισης από μαγαζί με ηλεκτρονικά επώνυμο ,,,Για αυτό το καλωδιακι παρά λίγο να κάψω 1000 ευρώ συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής θέμα: Κατά τη διάρκεια της νύχτας (σε οκτώ ώρες περίπου), η συσκευή καταναλώνει 12-14% μπαταρία, με όλα κλειστά (wifi, data, bluetooth, τοποθεσία). Έχω δύο γραμμές (SIM Wind+eSIM Cosmote) μέσα στο τηλέφωνο. Η υγεία της μπαταρίας είναι στο 100% εννοείται (αφού μόλις προχθές, Τετάρτη απόγευμα το αγόρασα). Το περίεργο είναι, ότι στο 11 Pro Max, με τις ίδιες ακριβώς ενέργειες (και πάλι με δύο κάρτες εντός), κατανάλωνε μόλις 4-6% στη διάρκεια του ύπνου. Τι λέτε να συμβαίνει? Ευχαριστώ θερμά!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής θέμα: Κατά τη διάρκεια της νύχτας (σε οκτώ ώρες περίπου), η συσκευή καταναλώνει 12-14% μπαταρία, με όλα κλειστά (wifi, data, bluetooth, τοποθεσία). Έχω δύο γραμμές (SIM Wind+eSIM Cosmote) μέσα στο τηλέφωνο. Η υγεία της μπαταρίας είναι στο 100% εννοείται (αφού μόλις προχθές, Τετάρτη απόγευμα το αγόρασα). Το περίεργο είναι, ότι στο 11 Pro Max, με τις ίδιες ακριβώς ενέργειες (και πάλι με δύο κάρτες εντός), κατανάλωνε μόλις 4-6% στη διάρκεια του ύπνου. Τι λέτε να συμβαίνει? Ευχαριστώ θερμά!

 

Πολλά μπορεί

Σήμα κινητής

Πρόβλημα κάποιας εφαρμογής

 

Τα βασικότερα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το φορτιστή από you.gr. Ευτυχώς, υπάρχουν τρία βιβλιαράκια μέσα στη συσκευασία και ο σειριακός αριθμός του φορτιστή, είναι ο ίδιος με αυτόν που αναγράφεται στο κουτί. Άρα, δεν την πάτησα!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το φορτιστή από you.gr. Ευτυχώς, υπάρχουν τρία βιβλιαράκια μέσα στη συσκευασία και ο σειριακός αριθμός του φορτιστή, είναι ο ίδιος με αυτόν που αναγράφεται στο κουτί. Άρα, δεν την πάτησα!

 

Τι φορτιστή και πόσο τον πήρες ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε

Γνήσια πράγματα για apple μόνο στα επίσημα ...άλλου δεν υπάρχουν ....δεν τους εμπιστεύομαι γιατί είμαι παθών

Όταν είχα ipad 2 δεν ήξερα και πήρα ένα σκέτο καλώδιο φόρτισης από μαγαζί με ηλεκτρονικά επώνυμο ,,,Για αυτό το καλωδιακι παρά λίγο να κάψω 1000 ευρώ συσκευή

 

Εννοείτε συμφωνώ απόλυτα. Πλέον το πάθημα έγινε μάθημα, τουλάχιστον είχε ευτυχή κατάληξη εφόσον μου στείλανε μετά γνήσιο. Αν δεν ήμουν ήδη προετοιμασμένος, ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι, οι μαϊμουδιές έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Το γνήσιο φορτιστή της Apple των 20W πήρα. Το you.gr είναι επίσημος μεταπωλητής της Apple, οπότε η τιμή είναι η επίσημη της Info Quest (29€). Ωστόσο, με τα μεταφορικά και την αντικαταβολή, φτάσαμε στα 33,48€.
Link to comment
Share on other sites

Το γνήσιο φορτιστή της Apple των 20W πήρα. Το you.gr είναι επίσημος μεταπωλητής της Apple, οπότε η τιμή είναι η επίσημη της Info Quest (29€). Ωστόσο, με τα μεταφορικά και την αντικαταβολή, φτάσαμε στα 33,48€.

 

Από επισήμους μεταπώλητες δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω το εξής θέμα: Κατά τη διάρκεια της νύχτας (σε οκτώ ώρες περίπου), η συσκευή καταναλώνει 12-14% μπαταρία, με όλα κλειστά (wifi, data, bluetooth, τοποθεσία). Έχω δύο γραμμές (SIM Wind+eSIM Cosmote) μέσα στο τηλέφωνο. Η υγεία της μπαταρίας είναι στο 100% εννοείται (αφού μόλις προχθές, Τετάρτη απόγευμα το αγόρασα). Το περίεργο είναι, ότι στο 11 Pro Max, με τις ίδιες ακριβώς ενέργειες (και πάλι με δύο κάρτες εντός), κατανάλωνε μόλις 4-6% στη διάρκεια του ύπνου. Τι λέτε να συμβαίνει? Ευχαριστώ θερμά!

Λέτε να απεγκαταστήσω τις 5-6 εφαρμογές που έβαλα από την ημέρα που το αγόρασα και αν λυθεί το πρόβλημα, να αρχίσω να τις επανεγκαθιστώ μία - μία ως που να επανέλθει το πρόβλημα?

edit

Προς το παρόν, έκανα κάτι πιο ανώδυνο: Επειδή η Wind στην περιοχή μου έχει χείριστο (έως ανύπαρκτο) 4G δίκτυο, όρισα το δίκτυο για τη δευτερεύουσα SIM (Wind) σε 3G από 4G. Όταν το είχα κάνει αυτό σε συσκευή Samsung (Note 10+), η νυχτερινή κατανάλωση είχε πέσει από 11% σε 5%. Μένει να δω αν θα συμβεί κάτι παρόμοιο και στο iPhone. Έκανα την αλλαγή στις 00:00, με ποσοστό μπαταρίας 98%. Θα δω πόσο θα έχει το πρωί στις 10:00. Αν δεν αλλάξει τίποτα, θα αρχίσω να απεγκαθιστώ εφαρμογές.

Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να απεγκαταστήσω τις 5-6 εφαρμογές που έβαλα από την ημέρα που το αγόρασα και αν λυθεί το πρόβλημα, να αρχίσω να τις επανεγκαθιστώ μία - μία ως που να επανέλθει το πρόβλημα?

edit

Προς το παρόν, έκανα κάτι πιο ανώδυνο: Επειδή η Wind στην περιοχή μου έχει χείριστο (έως ανύπαρκτο) 4G δίκτυο, όρισα το δίκτυο για τη δευτερεύουσα SIM (Wind) σε 3G από 4G. Όταν το είχα κάνει αυτό σε συσκευή Samsung (Note 10+), η νυχτερινή κατανάλωση είχε πέσει από 11% σε 5%. Μένει να δω αν θα συμβεί κάτι παρόμοιο και στο iPhone. Έκανα την αλλαγή στις 00:00, με ποσοστό μπαταρίας 98%. Θα δω πόσο θα έχει το πρωί στις 10:00. Αν δεν αλλάξει τίποτα, θα αρχίσω να απεγκαθιστώ εφαρμογές.

 

Τις περισσότερες φορές φταίει το σήμα

Ακόμα και κάποια εφαρμογή να είναι μόνο να περιμένεις αναβαθμίσεις μπορείς

Αν τις χρειάζεσαι γιατί να τις σβήσεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να απεγκαταστήσω τις 5-6 εφαρμογές που έβαλα από την ημέρα που το αγόρασα και αν λυθεί το πρόβλημα, να αρχίσω να τις επανεγκαθιστώ μία - μία ως που να επανέλθει το πρόβλημα?

edit

Προς το παρόν, έκανα κάτι πιο ανώδυνο: Επειδή η Wind στην περιοχή μου έχει χείριστο (έως ανύπαρκτο) 4G δίκτυο, όρισα το δίκτυο για τη δευτερεύουσα SIM (Wind) σε 3G από 4G. Όταν το είχα κάνει αυτό σε συσκευή Samsung (Note 10+), η νυχτερινή κατανάλωση είχε πέσει από 11% σε 5%. Μένει να δω αν θα συμβεί κάτι παρόμοιο και στο iPhone. Έκανα την αλλαγή στις 00:00, με ποσοστό μπαταρίας 98%. Θα δω πόσο θα έχει το πρωί στις 10:00. Αν δεν αλλάξει τίποτα, θα αρχίσω να απεγκαθιστώ εφαρμογές.

 

 

Μη το παιδεύεις τόσο

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές φταίει το σήμα

Ακόμα και κάποια εφαρμογή να είναι μόνο να περιμένεις αναβαθμίσεις μπορείς

Αν τις χρειάζεσαι γιατί να τις σβήσεις;

Τελικά, με 3G δίκτυο στην Wind SIM, από 98% στις 00:00, έπεσε στις 10:00 σε 94% (κατανάλωση 4% σε 10 ώρες). Επομένως, το πρόβλημα οφειλόταν στο 4G δίκτυο της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία ύπνου , με τις απενεργοποιήσεις σε ειδοποιήσεις/λειτουργίες πρέπει να βοηθάει στην περίπτωση σου .....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με 3G δίκτυο στην Wind SIM, από 98% στις 00:00, έπεσε στις 10:00 σε 94% (κατανάλωση 4% σε 10 ώρες). Επομένως, το πρόβλημα οφειλόταν στο 4G δίκτυο της Wind.

 

Επίσης παίζει ένα ρόλο ότι έστησες πρόσφατα το τηλέφωνο

Κάποιες διεργασίες ίσως τρέχουν τις πρώτες μέρες

 

Η wind έχει wifi call;

Εάν ναι τότε μπορείς να το ενεργοποιήσεις, να βάλεις την συσκευή σε πτήση, να ανοίξεις μόνο το wifi και έτσι θα έχεις κανονικά σήμα μέσο του ίντερνετ αλλά δεν θα έχεις την κατανάλωση μπαταρίας από τις κάρτες SIM

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίζει ένα ρόλο ότι έστησες πρόσφατα το τηλέφωνο

Κάποιες διεργασίες ίσως τρέχουν τις πρώτες μέρες

 

Η wind έχει wifi call;

Εάν ναι τότε μπορείς να το ενεργοποιήσεις, να βάλεις την συσκευή σε πτήση, να ανοίξεις μόνο το wifi και έτσι θα έχεις κανονικά σήμα μέσο του ίντερνετ αλλά δεν θα έχεις την κατανάλωση μπαταρίας από τις κάρτες SIM

Όχι, δεν έχει. Όπως και να έχει όμως, το πρόβλημα λύθυκε. Το να καταναλώνει 4% σε 10 ώρες, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το να καταναλώνει 18-20% σε 10 ώρες είναι παράλογο. Όσο για το 3G, δε με απασχολεί καθόλου, αφού ακόμη και όταν το είχα σε 4G το δίκτυο της Wind, πάλι 3G ταχύτητες είχα στην περιοχή μου. Η υπερβολική κατανάλωση ενέργειας, οφειλόταν στο γεγονός, ότι η συσκευή ήταν αναγκασμένη να ψάχνει συνεχώς για 4G δίκτυο, το οποίο δε μπορούσε να βρει. Στο 11 Pro Max δεν είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, επειδή τη συγκεκριμένη περίοδο δεν είχα Wind (ως δευτερεύον δίκτυο είχα Vodafone, η οποία έχει 4G στην περιοχή μου).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει. Όπως και να έχει όμως, το πρόβλημα λύθυκε. Το να καταναλώνει 4% σε 10 ώρες, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το να καταναλώνει 18-20% σε 10 ώρες είναι παράλογο. Όσο για το 3G, δε με απασχολεί καθόλου, αφού ακόμη και όταν το είχα σε 4G το δίκτυο της Wind, πάλι 3G ταχύτητες είχα στην περιοχή μου. Η υπερβολική κατανάλωση ενέργειας, οφειλόταν στο γεγονός, ότι η συσκευή ήταν αναγκασμένη να ψάχνει συνεχώς για 4G δίκτυο, το οποίο δε μπορούσε να βρει. Στο 11 Pro Max δεν είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, επειδή τη συγκεκριμένη περίοδο δεν είχα Wind (ως δευτερεύον δίκτυο είχα Vodafone, η οποία έχει 4G στην περιοχή μου).

 

Πιθανόν τότε αυτό ήταν το πρόβλημα σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στο 11 Pro Max δεν είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα

 

Τα Iphone 12 συγκεκριμενα λογω 5G χρησιμοποιουν το περσινο modem της Qualcomm,ενω τα Iphone 11 ειχαν το modem της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Τα Iphone 12 συγκεκριμενα λογω 5G χρησιμοποιουν το περσινο modem της Qualcomm,ενω τα Iphone 11 ειχαν το modem της Intel.

Δε γνωρίζω ποιο από τα δύο modem είναι καλύτερο, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στη συνδεσιμότητα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο, έχει δωρεάν το proshot

https://apps.apple.com/app/id924438909?ign-mpt=uo%3D4

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω ποιο από τα δύο modem είναι καλύτερο, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στη συνδεσιμότητα πάντως.

 

Αυτο που σου λεω ειναι οτι στα τελευταια Iphone χρησιμοποιειται μετα απο χρονια qualcomm modem και λογω και του 5G που ειναι ακομα σε βρεφικο σταδιο στα κινητα αλλα και σαν καλυψη,παιζει γενικα πολυ εναλλαγη μεταξυ αυτων.

 

Ενδεχομενως σε επομενα μοντελα να φτιαξει αυτο με το σημα/καταναλωση.

 

Το ιδιο πραγμα ισχυει και με την καταναλωση το βραδυ πχ. Εαν καποιος θελει να εχει την χαμηλοτερη καταναλωση,ας γυρναει το κινητο σε flight mode.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο, έχει δωρεάν το proshot

https://apps.apple.com/app/id924438909?ign-mpt=uo%3D4

 

Αξιζει;Με ενδιαφερει το timelapse που η στοκ εφαρμογη δεν εχει πολλες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πριν κανένα 10ημερο την πάτησα με μαϊμού φορτιστή από σκτουτζομαγαζο ( ευτυχώς το κατάλαβα και μετά από επικοινωνία με το κατάστημα έληξε αίσια η ιστορία) θέλω να ρώτησω το εξής.

Θέλω να προβώ σε αγορά τον AirPods Pro, παίζουν και σε αυτά μαϊμουδιές; Ρωτάω γιατί στα κατστηματα που βρίσκονται στην λίστα του best price ξεκινάνε στα 170 ευρώ και στις γνωστές αλυσίδες παίζουν στο 250αρι, έχουν σημαντική διαφορά αλλά φοβάμαι μην πάω για την καλύτερη τιμή και πέσω σε μαϊμού. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειδικά στα AirPods Pro, υπάρχουν τόσες πολλές και καλές απομιμήσεις που δεν τα ξεχωρίζουν ούτε οι ειδικοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στα AirPods Pro, υπάρχουν τόσες πολλές και καλές απομιμήσεις που δεν τα ξεχωρίζουν ούτε οι ειδικοί.

 

Καταλαβα σε ευχαριστώ, πάω να τα πάρω από επισημο reseller, θα δώσω 50-60 ευρώ παραπάνω αλλά ξέρω ότι θα έχω το γνήσιο προϊόν και όχι μια κινεζια που θα έχω χρυσό πληρώσει στην πραγματικότητα.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...