Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεσα στη εβδομαδα κλεινω 1χρονο με το μωρο και συμπτωματικα τα 15,000χλ οποτε ειπα να του κανω δωρο για την επετειο μας το 1ο του service.Θα βαλω λαδια aral supertronic III longlife αλλα δεν ξερω για το φιλτρο.Να το παρω απ'εξω η να αφησω να μου το τοποθετησουν απο την αντιπροσωπεια?αν το παρω απ'εξω ποιο?

@eagle1

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.

Ευχαριστω εκ των προτερων (εχω το Tsi 140)

Link to comment
Share on other sites

i aloifi tis 3M pou anefera aferei auto pou leme araxnes apti lamarina. nixies apta xeroulia apomakrinontai xwris provlima. ligo tripsimo me mpampaki 8elei kai fisika xwris apomakrinsi xrwmatos. sto kokkino egw den den exw kanena provlima. apo koukoula paidia ti xrisimopoieite??
Link to comment
Share on other sites

Σαν λογο θραυσης αν σε ρωτησουν θα τους πεις πετραδακι απο την εθνικη οδο μιας και ειναι και το πιο συνηθες!!

 

Τωρα αν εχεις προβλημα να το κανεις εσυ, μπορω να στο κανω εγω! ;) :D Αλλα πιστεψε με δεν ειναι και πολυ δυσκολο...

 

Αχαχαχα εγω με τιποτα αν θες εσυ ελα με το σφυρακι σου:P

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το Golf-που νομιζω πως αυτο εννοει ο φιλος-τοτε μονο θεμα marketing ειναι και οχι καποιου προβληματος στις αντοχες του κινητηρα.

Για αλλα αυτοκινητα του ομιλου και ποσο μαλλον τα SUVs,τοτε το βαρος και η αεροδυναμικη παιζουν σιγουρα μεγαλυτερο ρολο στις επιδοσεις που θελουν να τους δωσουν,σε συγκριση ομως παντα με τον ανταγωνισμο που καλουνται να αντιμετωπισουν.

Και παλι ομως οι διαφορες ειναι μικρες...

 

Δεν τίθεται θέμα για αντοχές του κινητήρα - αυτό είναι το μόνο που δεν "παίζει" (όλοι εμείς εδω μέσα δεν νομίζω ότι ντρεπόμαστε να πούμε τα τυχόν προβληματάκια που συμβαίνουν)...

 

Η απόφαση αυτή είναι σίγουρα κίνηση marketing και ισως και για να μειώσουν τους "διαφορετικούς" κινητήρες και να απλοποιήσουν κάπως τις επιλογές.

 

Το θέμα είναι ότι όταν θα θελήσω να πουλήσω το 140άρι θα υπάρχει και το 160άρι σε κοντινή τιμή!!! Αυτά εννοώ σαν "κακά" νέα...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δεν εχουμε πει καλα?:wacko:

 

Καταρχήν δεν υπάρχει για το tiguan TSI με 140ps μόνο TDI.

Επίσης ο TSI με τα 170ps είναι δίλιτρος και η ροπή του είναι 280Nm.

Αυτά πχ δεν τα είχες πει καλά :wacko:

 

Στην λίστα που παρέθεσα είναι όλα τα μοτέρ που το εξοπλίζουν. Δες και τα υπόλοιπα αν θέλεις.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το Touareg, αλλα το Tiguan;)

Ροπη:

TSi 140 ps 220/1750

TSi 170 ps 240/1750

TSi 150 ps 240/1750 (Tiguan)

Τα στοιχεια απο http://www.vw.gr;)

 

Καταρχήν δεν υπάρχει για το tiguan TSI με 140ps μόνο TDI.

Επίσης ο TSI με τα 170ps είναι δίλιτρος και η ροπή του είναι 280Nm.

Αυτά πχ δεν τα είχες πει καλά :wacko:

 

Στην λίστα που παρέθεσα είναι όλα τα μοτέρ που το εξοπλίζουν. Δες και τα υπόλοιπα αν θέλεις.

 

Φιλικά.

 

Αφου δε ξερεις να διαβαζεις και επιμενεις να στο εξηγησω: Που βλεπεις να αναφερομαι σε TDi και σε διλιτρο TSi? Την παρενθενση την ειδες? Αν οχι σου την εκανα bold. Τα 2 πρωτα στη λιστα ειναι για το Golf και αναφερονται στη ροπη που βγαζουν στη σχετικη αναφορα που ειχε κανει ο φιλος παραπανω.

Τα ειρωνικα σχολιακα σου αλλου.:X

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα TPMS αποτελείται στην πραγματικότητα μόνο από κάποιες επιπλέον ρουτίνες στο πρόγραμμα του ABS (και φυσικά το κουμπάκι του reset της ρύθμισης). Γι'αυτό και το κόστος του είναι σχετικά μικρό (όχι βέβαια αν σκεφτείς ότι σου βάζουν ένα καλώδιο και ένα κουμπί μόνο!!!)

 

Με το σύστημα αυτό, ο εγκέφαλος του ABS μόλις κατάλαβει ότι κάποιο λάστιχο περιστρέφεται γρηγορότερα από τα υπόλοιπα καταλαβαίνει ότι έχει χάσει αέρα και σε ειδοποιεί.

 

Αν είσαι άτυχος και σου έχουν χάσει όλα τα λάστιχα δεν θα το καταλάβει!!

 

(Βέβαια το χειμώνα που είχα βάλει αλυσίδες το λαμπάκι ήταν μόνιμα αναμμένο!!!)

 

Το πραγματικό σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών περιλαμβάνει ασύρματους αισθητήρες μέσα σε κάθε λάστιχο (και ρεζέρβα βέβαια) που μετράνε πίεση και θερμοκρασία συνέχεια !!! Αλλά το κόστος είναι άλλο...

 

Στην Αμερική το έκαναν υποχρεωτικό γιατί είχε σκοτωθεί αρκετός κόσμος από λάστιχα τα οποία διαλυόντουσαν στο δρόμο λόγω θερμοκρασίας - όταν είναι ξεφούσκωτο το λάστιχο ζεσταίνεται υπερβολικά με την μεγάλη ταχύτητα. (Σιγα μην ελέγξουν την πίεση στα λάστιχα τα αμερικανάκια!!! Χεχε)

 

 

 

εγω θα βαλω τετοιο συστημα και σχετικα σε καλη τιμη.

το βρηκα στη θεσσαλονικη απο φιλο που το φερνει απο ιαπωνια και δειχνει ταυτοχρονα σρ ολες τι ροδες ασυρματα θερμοκρασια και πιεση. μονο 180ευρω το δινει

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω τετοιο συστημα και σχετικα σε καλη τιμη.

το βρηκα στη θεσσαλονικη απο φιλο που το φερνει απο ιαπωνια και δειχνει ταυτοχρονα σρ ολες τι ροδες ασυρματα θερμοκρασια και πιεση. μονο 180ευρω το δινει

 

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες....

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω τετοιο συστημα και σχετικα σε καλη τιμη.

το βρηκα στη θεσσαλονικη απο φιλο που το φερνει απο ιαπωνια και δειχνει ταυτοχρονα σρ ολες τι ροδες ασυρματα θερμοκρασια και πιεση. μονο 180ευρω το δινει

 

Πραγματικά καλή τιμή...

 

Έχω το εργοστασιακό βέβαια επάνω αλλά... πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης!!!

 

Όταν το τοποθετήσεις πες μας εντυπώσεις συννονόματε!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω τετοιο συστημα και σχετικα σε καλη τιμη.

το βρηκα στη θεσσαλονικη απο φιλο που το φερνει απο ιαπωνια και δειχνει ταυτοχρονα σρ ολες τι ροδες ασυρματα θερμοκρασια και πιεση. μονο 180ευρω το δινει

 

τις ενδειξεις που τις προβαλει?χρειαζετε την οθονη την plus?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη εβδομαδα κλεινω 1χρονο με το μωρο και συμπτωματικα τα 15,000χλ οποτε ειπα να του κανω δωρο για την επετειο μας το 1ο του service.Θα βαλω λαδια aral supertronic III longlife αλλα δεν ξερω για το φιλτρο.Να το παρω απ'εξω η να αφησω να μου το τοποθετησουν απο την αντιπροσωπεια?αν το παρω απ'εξω ποιο?

@eagle1

πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.

Ευχαριστω εκ των προτερων (εχω το Tsi 140)

 

Τιποτα φιλε μου.

Αν παρεις το φιλτρο απ`εξω θα σου στοιχισει τα μισα,αλλα η τιμη ειναι ετσι κι αλλιως χαμηλη.(15€ αντιπροσωπεια,8€ εξω)

Ο κωδικος του φιλτρου παντως ειναι MANN HU712/6X.

Της ιδιας εταιρειας ειναι και αυτα που βαζουν στη VW.

 

Charlie_GR,η αλοιφη που σου προτεινα-Safe Cut-ειναι επισης οπως και η 3Μ για γρατζουνιες στη λαμαρινα και σε βαμμενα πλαστικα.Δεν χανεις ομως τιποτα να τη δοκιμασεις και στο τζαμι αν η χαρακια δεν ειναι πολυ βαθια.

Ετσι και αλλιως για σπασιμο παει απ`οσο βλεπω,ενω και η αλοιφη χρησιμη θα ειναι να υπαρχει στη φαρέτρα των καθαριστικών σου...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

τις ενδειξεις που τις προβαλει?χρειαζετε την οθονη την plus?

 

oχι εχει δικια του μικρη οθονη που την κολας στο ταμπλο οπου θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά καλή τιμή...

 

Έχω το εργοστασιακό βέβαια επάνω αλλά... πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης!!!

 

Όταν το τοποθετήσεις πες μας εντυπώσεις συννονόματε!!!

 

το εργοστασιακο το εχω κ εγω . καμια σχεση. απλα αναβει μια ενδειξη οταν χασεις πολυ αερα. ενω αυτο σου δειχνει θερμοκρα;σια και πιεση με απολυτες τιμες καθε 8 δευτερολεπτα. δε ξερω πως να ανεβασω εικονες εδω...

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω πως να ανεβασω εικονες εδω...

 

Κατ`αρχην πρεπει να εχεις τις φωτο στο σκληρο σου...:)

Η Διασταση 800x600 συνηθως ειναι καλη και γρηγορη για upload,αν οι φωτο ειναι καθαρες.

Μετα πας στο "my gallery"

Επιλεγεις επανω αριστερα "Αλμπουμ".

Μετα "Δημιουργια νεου αλμπουμ".

Γραφεις τον τιτλο του και την περιγραφη του και πατας "δημιουργια".

Τωρα πλεον θα μπορεις να κανεις upload των εικονων αφου επιλεξεις το folder που τις εχεις αποθηκευσει στο σκληρο σου...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου.

Αν παρεις το φιλτρο απ`εξω θα σου στοιχισει τα μισα,αλλα η τιμη ειναι ετσι κι αλλιως χαμηλη.(15€ αντιπροσωπεια,8€ εξω)

Ο κωδικος του φιλτρου παντως ειναι MANN HU712/6X.

Της ιδιας εταιρειας ειναι και αυτα που βαζουν στη VW.

 

ασε εκανα μακα..κεια.πρωτου στειλεις το post σου το βρηκα σε ενα μαγαζι το πηρα αλλα στη φανταστικη τιμη των 18ευρω.Δεν πειραζει την επομενη φορα.

ειναι το ιδιο φιλτρο που χρησιμοποιηει η αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα η συσκευασια τους ειναι διαφορετικη και αυτη οχι παντα.

Next time...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

εμαθα οτι για να εχει αποτελεσμα η αλοιφη πανω σε γυαλι πρεπει να περαστει με αλοιφαδορο(κατι σαν τροχο).ενδεχεται ομως να κανει την επιφανεια σαν καθρεπτη με αποτελεσμα να μην εχεις και πολυ καλη ορατοτητα.λεω να το δοκιμασω και εαν δεν να το...σπασω λιγο σε κανενα "παρμπριζα".παιζει και η ποιοτητα του παρμπριζ ομως που θα περασεις ετσι δεν ειναι?τι να προσεξω?

Αυριο παντος το παω παζαροπουλο γιατι ο κεντρικος αεραγωγος τριζει σε λακουβες.ξερετε εκεινη η σχαρα στο τελειωμα τις κεντρικης κονσολας πανω απο το ραδιο...

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Κανε το πρωτα μονος σου στο σπιτι με βαμβακι ή ενα μαλακο πανακι και μετα δοκιμασε αλοιφαδορο.Αν δεν ... πηγαινε στην αλλη λυση,αφου πρωτα ομως το ψαξεις το θεμα.Ρωτα και στον Παζαροπουλο,κατι θα ξερουν!

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Κανε το πρωτα μονος σου στο σπιτι με βαμβακι ή ενα μαλακο πανακι και μετα δοκιμασε αλοιφαδορο.Αν δεν ... πηγαινε στην αλλη λυση,αφου πρωτα ομως το ψαξεις το θεμα.Ρωτα και στον Παζαροπουλο,κατι θα ξερουν!

 

το εκανα με αλοιφη της 3Μ αλλα τπτ.και στον παζαροπουλο ειπαν ενα ξερο δεν γινεται τπτ οποτε ο αλοιφαδορος μαλλον μενει

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Κατ`αρχην πρεπει να εχεις τις φωτο στο σκληρο σου...:)

Η Διασταση 800x600 συνηθως ειναι καλη και γρηγορη για upload,αν οι φωτο ειναι καθαρες.

Μετα πας στο "my gallery"

Επιλεγεις επανω αριστερα "Αλμπουμ".

Μετα "Δημιουργια νεου αλμπουμ".

Γραφεις τον τιτλο του και την περιγραφη του και πατας "δημιουργια".

Τωρα πλεον θα μπορεις να κανεις upload των εικονων αφου επιλεξεις το folder που τις εχεις αποθηκευσει στο σκληρο σου...

 

κατι τετοιο εκανα. πηγαινεται να τις δειτε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...