Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αμάξι έχει τόση πολλή ροπή που ... υποθέτω :) ότι με 225 πλάτος θα χάσεις ελάχιστα εώς καθόλου σε ρεπρίζ, θα σου κόψει το πολύ 5χλμ/ώρα τελική, φυσικά θα αυξηθεί και η κατανάλωση. Η τοποθέτηση του VWRulez μου φάνηκε απόλυτα σωστή, αυτό στο οποίο δεν αναφερθήκατε είναι και η αυξηση του θορύβου, ήδη με τα 205 σε "κατσαρή" άσφαλτο θα έχεις πολύ θορυβο κύλισης. Γνώμη μου να οδηγήσεις πρώτα ένα GT και να δεις τις διαφορές στην ποιότητα κύλισης.

 

Το Σ/Κ έκανα Θεσ/νίκη - Αθήνα - Θεσ/νίκη

Στατιστικά:

 

Διανυθέντα χλμ: 1080

Μέση ωριαία ταχύτητα: 108 χλμ/ώρα

Μέση κατανάλωση: 7,9 λίτρα / 100 χλμ

Λεπτομέρειες: Τα ταξίδια έγιναν πρωινές ώρες με αρκετή κίνση ειδικά το ένα. Στο μεγαλύτερο μέρος με ταχύτητα κοντά στα 150 και όπου δεν υπήρχε φόβος για ραντάρ 160 - 200:X :X . Όταν σέρνεσαι μαζί με την υπόλοιπη κίνηση πχ Τέμπη ή Πέταλο Μαλιακού ο TSi δεν καίει τίποτα, αυτό πιστέυω ότι κρατάει την κατανάλωση σε αυτά τα χαμηλά για τούρμπο επίπεδα.

Αστους να λένε

 

Η δύναμη συμπιέζεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αμάξι έχει τόση πολλή ροπή που ... υποθέτω :) ότι με 225 πλάτος θα χάσεις ελάχιστα εώς καθόλου σε ρεπρίζ, θα σου κόψει το πολύ 5χλμ/ώρα τελική, φυσικά θα αυξηθεί και η κατανάλωση. Η τοποθέτηση του VWRulez μου φάνηκε απόλυτα σωστή, αυτό στο οποίο δεν αναφερθήκατε είναι και η αυξηση του θορύβου, ήδη με τα 205 σε "κατσαρή" άσφαλτο θα έχεις πολύ θορυβο κύλισης. Γνώμη μου να οδηγήσεις πρώτα ένα GT και να δεις τις διαφορές στην ποιότητα κύλισης.

 

Το Σ/Κ έκανα Θεσ/νίκη - Αθήνα - Θεσ/νίκη

Στατιστικά:

 

Διανυθέντα χλμ: 1080

Μέση ωριαία ταχύτητα: 108 χλμ/ώρα

Μέση κατανάλωση: 7,9 λίτρα / 100 χλμ

Λεπτομέρειες: Τα ταξίδια έγιναν πρωινές ώρες με αρκετή κίνση ειδικά το ένα. Στο μεγαλύτερο μέρος με ταχύτητα κοντά στα 150 και όπου δεν υπήρχε φόβος για ραντάρ 160 - 200:X :X . Όταν σέρνεσαι μαζί με την υπόλοιπη κίνηση πχ Τέμπη ή Πέταλο Μαλιακού ο TSi δεν καίει τίποτα, αυτό πιστέυω ότι κρατάει την κατανάλωση σε αυτά τα χαμηλά για τούρμπο επίπεδα.

 

Ποσο δηλαδη θα αυξηθει η καταναλωση ;Αντε οκ παραπανω στα 100κμ αποσταση με ιδιους ρυθμους με 205 τι διαφορα θα εχει βρε παδια.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κοπαναει.Απλα αλλαξα τις ζαντες γιατι κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτες και οι μονο εργοστασιακες εβγαιναν σε 225.Τωρα αν χανει σε τελικη αντι για 215 παω 210 δεν τρεχει και τιποτα...Ειναι δυνατον να πηγαεινεισ με τοσο σε δειαρκεια..τοτε εισαι τρελος:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δηλαδη θα αυξηθει η καταναλωση ;
Μην αγχωνεσαι δε μιλάμε και για τραγικές διαφορές. Με ακρίβεια δε μπορεί να στο πει κανένας. Το σίγουρο είναι ότι με το φαρδύτερο (225) ελαστικό αυξάνωνται οι τριβές σε σχέση με το 205. Αυτό που κερδίζεις βέβαια είναι εμφάνιση αλλά και κράτημα. Όλα έχουν το κόστος τους ;)
Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω και εγω..ΥΠοθεσεις κανω απλα ηθελα να πει καποιος την γνωμη του αφου το εχει δοκιμασει..και οχι υποθετικα.Τωρα το κοπανει ειναι υποθετικο νομιζω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να πηγαεινεισ με τοσο σε δειαρκεια..τοτε εισαι τρελος:)

 

Μπα, ίσα ίσα με προσπερνάει κιόλας πολύς κόσμος, Καλά δεν αγαπάνε καθόλου τα διπλώματα τους?

 

Θα το δεις και συ όταν το παραλάβεις με το καλό, πρέπει να χεις το ένα μάτι κολημένο στο ταχύμετρο, δεν καταλαβαίνεις για πότε φορτώνει χαω το ρημάδι. ΡΟΠΑΚΛΑ ΛΕΜΕ!!!

Αστους να λένε

 

Η δύναμη συμπιέζεται

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ !!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ :!: :X

Πραγματικα τσαμπα!!! :lol: Ειναι κατα πολυ φτηνοτερο βεβαια αν βαλεις το 500 μετα στην ανντιπρωσωπια που θα κοστισει περιπου €800-€1000;) . Ειναι καλη λυση παντως για καποιον που θελει MP3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι φαν και εγω του golf GTI αλλα επειδη ειναι πολλα τα λεφτα κοιταχτε τι θα έκανα...:

Link to comment
Share on other sites

Simfono me to filo sto oti den aksizei na paraggeileis akrives ergostasiakes zantes.Ego pira ton ekdosi sportline oxi gia tis zantes(an mporousa siderenies tha eperna) alla gia ta bucket kathismata kai tous provoleis omixlis.Oi manisies zantes panta manisies tha eine(=asximes).H nea trella mou legete zantes xromiou oi opoies eine pragmatika foveres
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι φαν και εγω του golf GTI αλλα επειδη ειναι πολλα τα λεφτα κοιταχτε τι θα έκανα...:

 

 

Αν θες ,ανεβασε καπου τις φωτο για να τις δουμε.Μπορεις π.χ. εδω:

http://www.imageshack.us/

Μετα γραψε το λινκ και εισαι ετοιμος....

Απο το pc σου δεν προκειτε να τις δουμε ποτε....:p :p :p :p

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια..να σας ρωτησω ποτε πρεπει να παρω τηλ για να ρωτησω ποτε μπηκε στην παραγωγη,και εσεις δωσατε προκαταβολη και αν ναι ποσα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια..να σας ρωτησω ποτε πρεπει να παρω τηλ για να ρωτησω ποτε μπηκε στην παραγωγη,και εσεις δωσατε προκαταβολη και αν ναι ποσα?

 

Εμενα η ΚΑΡΕΝΤΑ μου ζητησε 1500 ευρω προκαταβολη...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ΚΑΡΕΝΤΑ μου ζητησε 1500 ευρω προκαταβολη...

 

500 Emena ΔΕν μου λες ποτε το περιμενεις ποτε το παρριγγειλες?εχεισ μσν να τα πουμε απο εκει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια..να σας ρωτησω ποτε πρεπει να παρω τηλ για να ρωτησω ποτε μπηκε στην παραγωγη,και εσεις δωσατε προκαταβολη και αν ναι ποσα?

δεν ρωτας εσυ.σε παιρνουν απο την αντιπροσωπεια τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Pantos exo na po oti me piasane koroido edo stin antiprosopeia sti serres.Akouo olous sas na sas lene doro sinagermos,maska gti kai tetoia eno exete dosei prokatavoli 1500 eyro kai go re gam..to edosa mia epitagi 12.500 eyro tin opoia plirothikan teli fevrouariou(to amaksi to pira 20 dekevriou) kai ta ipoloipa me epitagi pali ton maio.An ksanaparo amaksi apo thess i athina tha paro.
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Pantos exo na po oti me piasane koroido edo stin antiprosopeia sti serres.Akouo olous sas na sas lene doro sinagermos,maska gti kai tetoia eno exete dosei prokatavoli 1500 eyro kai go re gam..to edosa mia epitagi 12.500 eyro tin opoia plirothikan teli fevrouariou(to amaksi to pira 20 dekevriou) kai ta ipoloipa me epitagi pali ton maio.An ksanaparo amaksi apo thess i athina tha paro.

Μη το λες ότι εισαι ο μοναδικος. Με τη γυναικα μου το παραγγειλαμε από τη Karenta, με προκαταβολη 9815 και θα δωσω στη παραδοση επιταγη 16070 που ληγει Νοεμβριο ( με τα 1070 euros, τοκοι:!: ), και δε μας κανανε καποιο δωρο, εκτος από τα +2 ετη εγγύησης που κοστιζουν 340. Και στο C30 που πηρα το μονο δωρο που μου κανανε ηταν η εταζιερα αξιας 320 euros:wacko: .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν υπαρχει δυνατοτητα παρομοια με του GT και στο tsi με αλλαγη χαρτογραφησης κινητηρα να αυξηθουν τα αλογα?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι και φτάνει τα άλογα του GT. Αν ισχύουν αυτά που λένε ότι ο κινητήρας του είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος με του GT απλά με άλλο πρόγραμμα, θα μπορούν να μπουν και τα προγράμματα του GT για 200 άλογα.
Link to comment
Share on other sites

re paidia apli askhsh logikis pou me provlimatizei tn an8rwpo...

1.Μηχανικη διαφορα του Tsi me to GT ειναι μονο ενα προγραμμα

2.Το gt με το α προγραμμα παει 200ps

3. Το tsi με το β προγραμμα παει 170ps

AN to tsi φορεσει το α γιατι να μην παει 200? :S :S :(

 

παιδια περασα τα 5000km sto tsi mou και εχω τν εντυπωση οτι γ***** στν καταναλωση και ας μου δειχνει μονο 10,7lt

χ8ες πηγα απο πορτο ραφτη πειραια(βραδυ οποτε το πατησα αρκετα(αττικη οδο πανω απο 170)) μετα εθνικη παλι πλακομενος(αλλαξα απο 5 σε 6 στα 205+ :P) τεσπα το αυτοκινιτο εκαψε πανω απο 14 ευρω ενο εδειχνε καταναλωση 10,7... Οδηγαω μονο 6 μηνες αλλα μου φαινεται περιεργο ΤΟΣΗ καταναλωση.....

Link to comment
Share on other sites

H alh8eia einai pws mhxanologikes diafores uparxoun, ektos tou programmatos tou egefalou. An kai to turbo kai to compressor paramenoun ta idia, uparxoun diafores sthn eisagwgh - eksagwgh tou aera ka8ws kai sto kapaki tou kinhtira (ru8miseis stis balbides, bu8isma kati tetoio). Auta ta ema8a apo ton arximhxaniko sto sunergeio sth Karenta.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Πήρα το Tsi πριν τρεις εβδομάδες περίπου και το έχω λατρέψει! Θα ήθελα απλά να κάνω μια (ίσως χαζή) ερώτηση σχετική με την κατανάλωση... Όταν ξεκινάω με κρύα μηχανή η πρώτη ένδειξη που βγάζει είναι σχεδόν 35-37 λτ/100Κμ και σταδιακά πέφτει (σε συνθήκες κίνησης πάει περίπου στα 10λτ ενώ αττική οδό, με σταθερή ταχύτητα, κατεβαίνει κάτω από 6). Εντάξει μετά που πέφτει αλλά στο ξεκίνημα είναι νορμάλ να δείχνει όσο ψηλή κατανάλωση? Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα δεν είχε ένδειξη κατανάλωσης και απλά μου κάνει εντύπωση. Έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται ότι καίει αρκετά το αυτοκίνητο μια και απ΄το τελευταίο γέμισμα έχω κάνει περίπου 140χλμ και ο δείκτης βενζίνης έχει πέσει λίγο πιο πάνω απ'τη μέση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο.

 

όταν ένας κινητήρας είναι κρύος δουλεύει με πλούσιο μείγμα και έχει πάρα πολύ μεγάλη κατανάλωση και καυσαέρια είναι φυσιολογικά τα νούμερα που λες, και σε μένα τόσο δείχνει.

 

Τί μέση κατανάλωση σου δείχνει το trip computer? Για 150-200 χλμ μισό τεπόζιτο είναι πάρα πολύ, δικαιολογείται μόνο αν όλες οι μετακινήσεις σου ήταν μέσα σε πόλη και για αποστάσεις 5-10 χλμ.

Αστους να λένε

 

Η δύναμη συμπιέζεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Boomer! Επίσης για τις πληροφορίες γιατί μου είχε φανεί λίγο περίεργο και τώρα ησύχασα :) Επιπλέον, όντως οι μετακινήσεις μου είναι της τάξης των 10-15 χλμ καθημερινά σε συνθήκες (κατά κύριο λόγο) μεγάλης κίνησης οπότε μάλλον είναι κι αυτό normal.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...