Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησε το σχέδιο της ζάντας και το ύψος του ελαστικού στις δυο φωτό (η δευτερη ειναι η 16αρα Mugello)

http://img340.imageshack.us/img340/6316/golf5tsi140nf0.th.jpg

 

http://img378.imageshack.us/img378/7854/mugelloimageag8.th.jpg

Έχες δίκιο, στην φωτό όπως και σε αυτή που σχολίασα πρίν εγώ είναι μικρού προφίλ λάστιχο. Επίσης οι βραχίονες στην Mugello φαίνονται flat ενώ στην άλλη φωτό νομίζω κάνουν και μια καμπύλη προς τα μέσα και φαίνεται να είναι και μεγαλύτεροι...

 

Λυπάμαι που το βλέπω... αλλά οκ! Άντε άλλες 3 βδομάδες ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαιρετω τους γκολφακηδες του φορουμ.

να κανω μια ερωτηση που σιγουρα θα εχει ξαναγινει?

υπαρχει καποιος λόγος που το 1,6 FSI ειναι ακριβοτερο απο το 1,4 ΤSI?

ο εξοπλισμος είναι ιδιος στις βασικες εκδοσεις?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

axxx

molis gurisa spiti... to tsaki t kakomoiri vre8ike anamesa apo mia montenas kai mia amg350... san pakistanos enoiw8a!! axxxxxxx pigaina koftes isa isa na parathrisw kai m erixnan olo k 100metra!! oute na tis vlepw dn kataferna!! stn khfisias ola auta....

auta einai autokinita.......OUF

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τους γκολφακηδες του φορουμ.

να κανω μια ερωτηση που σιγουρα θα εχει ξαναγινει?

υπαρχει καποιος λόγος που το 1,6 FSI ειναι ακριβοτερο απο το 1,4 ΤSI?

ο εξοπλισμος είναι ιδιος στις βασικες εκδοσεις?

ευχαριστω!

 

Ασφαλώς και υπάρχει. Λέγεται τέλη ταξινόμησης

Ο εξοπλισμός είναι ακριβώς ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

me liga logia maska GTi sto tsi den ginete na mpei?:( :( :(

 

Για να σας λύσω τις απορίες με το θέμα του προφυλακτήρα.

Gti και GT έχουν τον ίδιο προφυλακτήρα απλά είναι διαφορετικά τα μαύρα πλαστικά. Το Gti έχει εκείνες τις κυψέλες.

 

Στο TSI και στα λοιπά golf είναι και πάλι διαφορετικοί κατα ένα μέρος. Έχουν τον ίδιο προφυλακτήρα αλλά μαύρα πλαστικά στο κάτω μέρος στον προφυλακτήρα στο TSI έχουν μεγαλύτερα κενά που το κάνουν λίγο πιο επιθετικό.

 

Στο R32 έχει τον ίδιο προφυλακτήρα με το Jetta και έχει εκείνη την ασημί λεπτομέρια.

 

Όλοι οι παραπάνω προφυλακτήρες ταιριάζουν σε όλα τα golf και στο jetta γιατί έχουν ακριβώς την ίδια "μούρη"

Επίσης τα μαύρα πλαστικά του κάτω μέρους του προφυλακτήρα από Gti / GT / R32 δεν μπαίνουν στους προφυλακτήρες απο TSI / υπόλοιπα golf γιατί έχουν μικρότερα πλαστικά.

 

Όλα αυτά δεν είναι απο έγκυρες πηγές αλλά απο έρευνα δικιά μου.

 

:)

 

Τελικά με το θέμα το συμπλέκτη και τους κόφτες έχουμε κανα νέο?

Konv? Τι έγινε τελικά?

 

Με το θόρυβο που ακούγεται μόλις ανάβεις τα φώτα?

Ρώτησε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Me to 8ema tou 8orubou , htan problhma stous ais8hthres parkarismatos pou mou topo8ethsan sthn antiproswpeia...To kalodio apo to hxeiaki tou ais8hthra pernage konta sto diakopth me apotelesma na kanei parembolh.

Twra OK.

 

Pantos paideia ekana mia kontritsa x8es me to GT mou, bouliagmenhs apo fanari me ena Pegaut 106R kai ena Scoda Octavia RS 200hp .To 106 apla den eixe kamia elpida kai to Scoda htan pisw mou apo miso mexri 1 autkinhto.An eixa kialo xwro h apostash 8a megalwne....(ps hmastan kai 3 atoma mesa sto GT)

 

To amaksi mamai kai dernei....exw trela8ei .Einai to prwto anoigma pou tou ekana giati basika to strwnw.... alla apla den anteksa (Eimai sta 2700Km)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Me to 8ema tou 8orubou , htan problhma stous ais8hthres parkarismatos pou mou topo8ethsan sthn antiproswpeia...To kalodio apo to hxeiaki tou ais8hthra pernage konta sto diakopth me apotelesma na kanei parembolh.

Twra OK.

 

Pantos paideia ekana mia kontritsa x8es me to GT mou, bouliagmenhs apo fanari me ena Pegaut 106R kai ena Scoda Octavia RS 200hp .To 106 apla den eixe kamia elpida kai to Scoda htan pisw mou apo miso mexri 1 autkinhto.An eixa kialo xwro h apostash 8a megalwne....(ps hmastan kai 3 atoma mesa sto GT)

 

To amaksi mamai kai dernei....exw trela8ei .Einai to prwto anoigma pou tou ekana giati basika to strwnw.... alla apla den anteksa (Eimai sta 2700Km)

Kαλα ποσα χιλιομετρα θελει στρωσιμο?Και μιας και το ανεφερες ενας φιλος αρκετα καλος γνωστης του αντικειμενου μου ειπε οτι πια τα καινουρια αμαξια δεν χρειαζονται στην πραγματικοτητα στρωσιμο.Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

File asmodeus oson afora to 8ema tou strwsimatos de gnwrizw leptomereies. Thrhsa pista gia ta prwta 1500km mexri 3000. Apo ekei kai pera pisteuw pws mexri ta 3000 me sebasmo.... Egw to kanw ka8ara gia psuxologikous logous.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ποσα χιλιομετρα θελει στρωσιμο?Και μιας και το ανεφερες ενας φιλος αρκετα καλος γνωστης του αντικειμενου μου ειπε οτι πια τα καινουρια αμαξια δεν χρειαζονται στην πραγματικοτητα στρωσιμο.Ισχυει κατι τετοιο?

 

Θέλουν στρώσιμο κυρίως τα κινουμενα μέρη του αυτ/του (σασμαν, αξονες κλπ). Μέχρι 3000-4000 χλμ οχι κόφτη και ομαλή αυξηση των στροφών...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ποσα χιλιομετρα θελει στρωσιμο?Και μιας και το ανεφερες ενας φιλος αρκετα καλος γνωστης του αντικειμενου μου ειπε οτι πια τα καινουρια αμαξια δεν χρειαζονται στην πραγματικοτητα στρωσιμο.Ισχυει κατι τετοιο?

 

Στην πραγματικότητα απλά έχουν τελειοποιηθεί οι μέδοθοι παραγωγής κ κατασκευής κ επιπλέον οταν ο κάθε κινητήρας φτιαχτεί συνδέεται με τροφοδοσία κτλ κ τον βάζουν να λειτουργει σε κάποιες σαλ γ κάποιες ώρες.

Έτσι οι εταιρείες σου λένε οτι ο κινητήρας είναι στρωμμένος,πρακτικά όμως τίποτα δεν υποκαθιστα την προσοχή κ το ''στρώσιμο'' που θα του κάνεις στις πρώτες 2000-3000 χιλιάδες χλμ....

ΤΕΖΑΜΥΓΑ η δουλειά!:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα απλά έχουν τελειοποιηθεί οι μέδοθοι παραγωγής κ κατασκευής κ επιπλέον οταν ο κάθε κινητήρας φτιαχτεί συνδέεται με τροφοδοσία κτλ κ τον βάζουν να λειτουργει σε κάποιες σαλ γ κάποιες ώρες.

Έτσι οι εταιρείες σου λένε οτι ο κινητήρας είναι στρωμμένος,πρακτικά όμως τίποτα δεν υποκαθιστα την προσοχή κ το ''στρώσιμο'' που θα του κάνεις στις πρώτες 2000-3000 χιλιάδες χλμ....

Όταν λέμε στρώσιμο επίσης εννοούμε εκτός από κινητήρα αναρτήσεις φρενα ελαστικά κιβώτιο κτλ κτλ ;)
Link to comment
Share on other sites

eimai sta 4000+km kai pleon den uparxei prob me tn sumplekth mou konta ston kofti... egw mexri2500 ekana teleio strwsimo apo sevasmo kai mono...meta tis 3900 omws dn antexaaaaaa!! dn exw prob pleon me tn suplekth

 

Tι πρόβλημα υπήρχε με το συμπλέκτη και πλέον δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το συμπλέκτη

 

Tελικά, μετά την αλλαγή από τρομπάκια, εξακολουθεί να υφίσταται το προβλημα. Όπως μ'ενημέρωσαν από την αντιπροσωπεία, το αυτοκίνητο πάει για αλλαγή δίσκου-πλατό κτλ. Οι Γερμανοί τους ενημέρωσαν ότι εντόπισαν το πρόβλημα και ότι χρειάζεται ν'αλλαχτει ο δίσκος-πλατό. Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα μ'αυτό...:mad: αναμονή για ραντεβού...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Me to 8ema tou 8orubou , htan problhma stous ais8hthres parkarismatos pou mou topo8ethsan sthn antiproswpeia...To kalodio apo to hxeiaki tou ais8hthra pernage konta sto diakopth me apotelesma na kanei parembolh.

Twra OK.

Μάλιστα.

Άρα και σε εμένα μάλλον το ίδιο φταίει γιατί και εγώ έχω αισθητήρες παρκαρίσματος.

Από Παζαρόπουλο το έχεις πάρει?:lol:

 

Μιλάμε για τον ίδιο θόρυβο έτσι?

Για τον ήχο που ακούγεται όταν ανοίγεις τα φώτα. Σα ρεύμα / παρεμβολή.

 

Στο έφτιαξαν επιτόπου?

Link to comment
Share on other sites

Me to 8ema tou 8orubou , htan problhma stous ais8hthres parkarismatos pou mou topo8ethsan sthn antiproswpeia...To kalodio apo to hxeiaki tou ais8hthra pernage konta sto diakopth me apotelesma na kanei parembolh.

Twra OK.

 

Pantos paideia ekana mia kontritsa x8es me to GT mou, bouliagmenhs apo fanari me ena Pegaut 106R kai ena Scoda Octavia RS 200hp .To 106 apla den eixe kamia elpida kai to Scoda htan pisw mou apo miso mexri 1 autkinhto.An eixa kialo xwro h apostash 8a megalwne....(ps hmastan kai 3 atoma mesa sto GT)

 

To amaksi mamai kai dernei....exw trela8ei .Einai to prwto anoigma pou tou ekana giati basika to strwnw.... alla apla den anteksa (Eimai sta 2700Km)

Ekanes 2700km kai to strwneis akoma??

Posa tha kaneis akoma????

 

Θέλουν στρώσιμο κυρίως τα κινουμενα μέρη του αυτ/του (σασμαν, αξονες κλπ). Μέχρι 3000-4000 χλμ οχι κόφτη και ομαλή αυξηση των στροφών...

Εγω θα κανω οτι λεει το βιβλιο... Δηλ τα πρωτα 1000 χλμ προσεκτικα 3000-3500 rpm και τα επομενα 500 (δηλ μεχρι τα 1500) θα το ανοιγω σταδιακα... Μετα τα 1500 χλμ θα το παω κανονικα. Πιστευω οτι τα 3000 χλμ ειναι υπερβολικα......

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Pantos re pedia de ksero an diavazete periodiko XL pantos an parete to XL aytou tou mina tsekarete to golf tou petrisi pou poulaei zantes kai lastixa.Eine fovero
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Άρα και σε εμένα μάλλον το ίδιο φταίει γιατί και εγώ έχω αισθητήρες παρκαρίσματος.

Από Παζαρόπουλο το έχεις πάρει?:lol:

 

Μιλάμε για τον ίδιο θόρυβο έτσι?

Για τον ήχο που ακούγεται όταν ανοίγεις τα φώτα. Σα ρεύμα / παρεμβολή.

 

Στο έφτιαξαν επιτόπου?

Nai file autos o 8orubos akribws.!!!!

:) xexe

To ftiaksan amesos. Emena bebaia exei kai alo problhma, To prwi otan ksekinaw den douleuoun ka8olou oi ais8hthres parkarismatos kai ksupnane meta apo kana 10lepto....

 

Paw gia alagh olou tou mhxanismou!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re paidia na rwtisw kati???akousa oti to 1400 gt bgazei parapanw apo 170 aloga kai oti me ena anaprogrammatismo ftanei ta 200 ps alitheuei????poso kanei auth h metatroph??ti allazei diladi o mhxanikws??epishs akousa apo filarakia mou oti eixan problima me ta hlektika parathira opws kai me thn tapa ladiou.exei kanenas allos auta ta problhmatakia??

 

alitheuei oti to gt paei 200ps xwris na exei problhmata kai me epipleon eggyhsh????xlwmo to blepw!!:ninja: :ninja: :respect:

Link to comment
Share on other sites

re paidia na rwtisw kati???akousa oti to 1400 gt bgazei parapanw apo 170 aloga kai oti me ena anaprogrammatismo ftanei ta 200 ps alitheuei????poso kanei auth h metatroph??ti allazei diladi o mhxanikws??epishs akousa apo filarakia mou oti eixan problima me ta hlektika parathira opws kai me thn tapa ladiou.exei kanenas allos auta ta problhmatakia??

 

alitheuei oti to gt paei 200ps xwris na exei problhmata kai me epipleon eggyhsh????xlwmo to blepw!!:ninja: :ninja: :respect:

 

Φιλε μου ,αν κανεις ενα κοπο να διαβασεις πιο πισω θα δεις οτι θα βρεις απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα σου....

Επιγραματικα ....σου λεω οτι υπαρχει προγραμμα απο τον Παζαροπουλο το οποιο παει το GT στα 200 αλογα με ενα χρονο εγγυηση...και στοιχιζει νομιζω 1000 ευρω.Αλαζει μονο η χαρτογραφηση του κινητηρα..

Τι ακριβως προβληματα ειχαν τα φιλαρακια σου?

 

 

Κανε μας την χαρη και γραφε ελλληνικα,γιατι μας βγηκαν τα ματια....:) :)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Άρα και σε εμένα μάλλον το ίδιο φταίει γιατί και εγώ έχω αισθητήρες παρκαρίσματος.

Από Παζαρόπουλο το έχεις πάρει?:lol:

 

Μιλάμε για τον ίδιο θόρυβο έτσι?

Για τον ήχο που ακούγεται όταν ανοίγεις τα φώτα. Σα ρεύμα / παρεμβολή.

 

Στο έφτιαξαν επιτόπου?

Και το δικό μου κάνει τον ίδιο θόρυβο στο ταμπλώ και έχει αισθητήρες παρκαρίσματος. Πως λύθηκε? ¨Εγινε μετακίνηση του καλωδίου? ¨Ηταν εύκολη εργασία ή χρειάζεται ξήλωμα το ταμπλώ?

Link to comment
Share on other sites

katarxas sorry pou den grafw ellhnika alla argw para poly

 

epeidi oi apanthseis einai polles mporeis na mou peis se poies selides einai h

 

anafora tou tsip??apo 170-200??

 

p.s filarakia mou eixan problhma 1)me to moter parathirou to opoio den anapokrinotan merikes fores.2)me thn tapa ladiou-problhmatikh\\

 

 

 

ps.@@@@ mporw na parageilw se golf gt 18 zanta>>??an nai poso stoixizei??:blink:

Link to comment
Share on other sites

katarxas sorry pou den grafw ellhnika alla argw para poly

 

epeidi oi apanthseis einai polles mporeis na mou peis se poies selides einai h

 

anafora tou tsip??apo 170-200??

 

p.s filarakia mou eixan problhma 1)me to moter parathirou to opoio den anapokrinotan merikes fores.2)me thn tapa ladiou-problhmatikh\\

 

 

 

ps.@@@@ mporw na parageilw se golf gt 18 zanta>>??an nai poso stoixizei??:blink:

 

Καλα ρε φιλε συγγνωμη αλλα:

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166239

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166466

3. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166421

 

Παρε πρωτα και μετα δες πως θα κανεις το 170------>200

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως είναι κοροιδία αυτό με τα 200 άλογα?? Στα περισσότερα περιοδικά έχει δυναμομετρηθεί γύρω στα 190 μαμά. Να δώσεις δηλαδή 1000 ευρώ να πάρεις το πολύ 10 άλογα??? Έλεος! Μην ακούτε 200 άλογα και πάτε και τα σκάτε έτσι τα λεφτά σας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...