Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μήπως είναι κοροιδία αυτό με τα 200 άλογα?? Στα περισσότερα περιοδικά έχει δυναμομετρηθεί γύρω στα 190 μαμά. Να δώσεις δηλαδή 1000 ευρώ να πάρεις το πολύ 10 άλογα??? Έλεος! Μην ακούτε 200 άλογα και πάτε και τα σκάτε έτσι τα λεφτά σας...

Η 156;) Τελευταιο τευχος 4Τροχοι. Και μιλαω για το GT

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η 156;) Τελευταιο τευχος 4Τροχοι. Και μιλαω για το GT

 

156 στον τροχό. Τα παιδιά μιλάνε για στρόφαλο.

 

Παρεπιπτόντως, στο ίδιο τεύχος πατάει το Megane GT (η κόντρα που περίμενα εναγωνίως και είχα προαναγγείλει ότι θα γίνει πρίν από καμιά 10ριά σελίδες - δεν θυμάμαι τώρα το Post), ενώ λίγες σελίδες πριν, στο συγκριτικό ανάμεσα στα Auris και Focus, το περιδικό βγάζει καλύτερο το ...TSI.

 

Ε, τι άλλο πιά...

Link to comment
Share on other sites

156 στον τροχό. Τα παιδιά μιλάνε για στρόφαλο.

 

Παρεπιπτόντως, στο ίδιο τεύχος πατάει το Megane GT (η κόντρα που περίμενα εναγωνίως και είχα προαναγγείλει ότι θα γίνει πρίν από καμιά 10ριά σελίδες - δεν θυμάμαι τώρα το Post), ενώ λίγες σελίδες πριν, στο συγκριτικό ανάμεσα στα Auris και Focus, το περιδικό βγάζει καλύτερο το ...TSI.

 

Ε, τι άλλο πιά...

Ρε Αρη, δε το ειπα ειρωνικα για τα 156 ;) Απλα μερικοι νομιζουν οτι τα 140 τα 170 δεν ειναι αρκετα, λες και οδηγουνε Ferrari:lol: Δες και μερικα posts παραπανω, και θα δεις οτι εγραψα οτι η γυναικα μου πηρε το TSI. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι με το πρόγραμμα πέρνεις 20 άλογα στον τροχό. Δηλαδή τα 156 γίνονται 176 ...όσα μέτρησε το ίδιο περιοδικό το GTI.

H αίσθηση στο δρόμο πάντως θα είναι ότι πήρε περισσότερα άλογα λόγω του ότι η ροπή αυξάνεται ακόμη περισσότερο. Μάλιστα δεν αποκλείεται να υπάρχουν περιοχές όπου το κέρδος να ξεπερνά τους 20 ίππους (σαν max ισχύ όμως το κέρδος είναι 20 ίπποι).

 

Συνοψίζοντας, με το πρόγραμμα, αν ισχύουν όσα λένε, έχεις επιδόσεις GTI.

...καθόλου άσχημα :-)

Αν μάλιστα ο κινητήρας του TSI πράγματι δεν έχει καμία διαφορά από του GT και μπορεί να δεχθεί και αυτός το πρόγραμμα... :-Χ

Link to comment
Share on other sites

Η 156;) Τελευταιο τευχος 4Τροχοι. Και μιλαω για το GT

 

To GT έχει μετρηθεί 174 ΗΡ στον τροχό :shifty:

(edit) από σουηδικό ίδρυμα που ...μάλλον φαίνεται αξιόπιστο και χωρίς υστεροβουλίες....

 

http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446

 

Τώρα τι άλλα γράφει ο καθ΄ενας και με τι δυναμόμετρα μετράνε, μόνο συγκριτικά με άλλα αυτοκίνητα που έχουν μετρηθεί στο ίδιο δυναμόμετρο μπορεί να βγεί συμπέρασμα...

Link to comment
Share on other sites

Me ti katanalosi omos ti ginete?Den anevenei poli kai ayti?Parepiptontos simera afisa epitides to rezervouar na adeiasei.O ipologististis taksidiou egrafe oti exo benzini gia akoma 10 xiliometra.2 xiliometra prin ftaso egrafe benzini 0km.Gia na teliono evala super amolivdi kai pire 57 eyro.Trellathika sas leo
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

nomizw oti o ipologistis taksidiou ipologizei me bash ta xiliometra pou gigaineis ekeinh thn wra opote den einai panta akribeis h endeiksi tou.

 

parepiptontws akousa apo pollous oti den bgazei 170 aloga alla parapanw alla oloi lene ena diko tous noumero ps.to thema einai bastaei o kinitiras ta 200ps sta 1400 cc h tha spasei ???episis den mou apantise kapoios an ta gt bgainei kai me 18' zanta.\

 

 

p.s mono o pazaropoulos exei ayto to programma???kanenas allos??h eggyhsh einai epiprostheti sta 2 xronia toy car h' mono gia to tsipaki??

:respect: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

nomizw oti o ipologistis taksidiou ipologizei me bash ta xiliometra pou gigaineis ekeinh thn wra opote den einai panta akribeis h endeiksi tou.

 

parepiptontws akousa apo pollous oti den bgazei 170 aloga alla parapanw alla oloi lene ena diko tous noumero ps.to thema einai bastaei o kinitiras ta 200ps sta 1400 cc h tha spasei ???episis den mou apantise kapoios an ta gt bgainei kai me 18' zanta.\

 

 

p.s mono o pazaropoulos exei ayto to programma???kanenas allos??h eggyhsh einai epiprostheti sta 2 xronia toy car h' mono gia to tsipaki??

:respect: :rocket:

 

 

E δεν ειναι και sony playstation για να το Τσιπαρεις....:lol: :p :p :p :p

 

Περα απο την πλακα,και 18΄και 19΄μπορεις να βαλεις ,αν το παραγειλεις ετσι...

Οσο για τον Παζαροπουλο,μπορεις καλιστα να πας απο εκει να ρωτησεις οτι θελεις ή αν δεν εισαι απο Αθηνα να τον παρεις τηλ να σου λυθουν ολες οι αποριες,για πιο εγκυρη ενημερωση ,υποτιθετε....:D :D

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

ps.to thema einai bastaei o kinitiras ta 200ps sta 1400 cc h tha spasei ???

 

 

:respect: :rocket:

Το έχει δηλώσει ο ίδιος ο υπεύθυνος της εξέλιξης του tsi όταν είχε έρθει στην ελλάδα ότι με το μαμά τούρμπο τα 200 άλογα είναι εφικτά ;)
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά της Κυριακής: Πάτρα - Σπάτα - λίγο Αθήνα (Μαρούσι, Βριλίσσια) και πίσω.

 

Παραθέτω τις ενδείξεις του trip computer:

- Συνολικά χιλιόμετρα: 520

- Μέση Κατανάλωση : 8,0 lt / 100km (σημείωση: σε όλη τη διαδρομή της επιστροφής ηταν ανοιχτό και το aircon)

- Μέση ταχύτητα: 102km/h

 

Μέγιστη ταχύτητα (κοντερίσια): 205, λίγο πριν την έξοδο για τις αναχωρήσεις του Ελ. Βενιζέλος. Εξαιρετικά ευσταθές και ήσυχο σε αυτά τα χιλιόμετρα (και στο οδόστρωμα της Αττικής Οδού, βεβαίως βεβαίως). Αν δεν έλεγα στους συνεπιβάτες ότι πάμε με 200 δε θα το είχε καταλάβει κανείς...

 

Παρότι δεν κουραστήκαμε ιδιαίτερα, έχω την περιέργεια πως θα ήταν το ίδιο ταξίδι με ένα TSI, που έχει πιο άνετη ανάρτηση...

 

Αμέσως μετά πήρε 45 λίτρα σούπερ αμόλυβδης. Άρα έκαψε 8,6 λίτρα / 100 km, και αυτό σημαίνει ότι ο μετρητής δεν είναι και πολύ ακριβής...

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά της Κυριακής: Πάτρα - Σπάτα - λίγο Αθήνα (Μαρούσι, Βριλίσσια) και πίσω.

 

Παραθέτω τις ενδείξεις του trip computer:

- Συνολικά χιλιόμετρα: 520

- Μέση Κατανάλωση : 8,0 lt / 100km (σημείωση: σε όλη τη διαδρομή της επιστροφής ηταν ανοιχτό και το aircon)

- Μέση ταχύτητα: 102km/h

 

...

 

Καλησπέρα,

 

 

ήταν ανοιχτό το "ECON" ???

 

Για το GT αναφέρεσε ? με τα 170 ?

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορια, ασχετο δεν εχω golf, αλλα γενικότερα εχετε υπόψιν αυτη η μεση καταναλωση στο trip σε ποσα απο τα διανυθεντα χιλιομετρα αναφερεται?

 

εννοω πχ στα τελευταια 500? 100? απο τον τελευταιο μηδενισμο κι ας εχουν περασει 3000χλμ?

 

σιγουρα οσο περνανε τα χλμ αλλαζει πιο αργα η καταναλωση, αλλα αν ενα ντεποζιτο πας κομματια και σου γραψει καταναλωση 12, και το επομενο το πας σαν κουλος, δεν θα σου δειξει πχ 8. αλλα 10. για δωστε τα φωτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο πολυ λιγη σκεψη πουλησα το 307 1.6 xs3πορτο kai pareiggeila edv kai 20 merew to τσι 1.4 140 aloga.Χρωμα μαυρο αν και ημουν σε διλλημα με το μπλε γραφιτη....αλλα το ειδα μονο σε τζετα οποτε δεν ειχα αποψη..και υπερισχυσε το μαυρο ...ασχετα τωρα που λενε λερωνει και τετοια ...εγω εχω τον χρονο και μπορω να το πλυνο 2 φορες την βδομαδα¨:):) .Το αλλο ειναι πως οι ζαντες του σπορτλαιν για μενα ειναι απαραδεκτες οι πεντακτινες (sprtline παρειγγειλα) και τις αλλαξα με τις indianapolis tiw 17αρες με 225 45 17.Απλα προβληματιστηκα λγο...ομως λιγο αν θα χασει πολυ απο την αποδοση του και αν θα κοπαναει..αλλα τελικα παλι υπερισχυσε η ομορφια.Τωρα αν εχει κανεις αποψη εχει ανεβει στο ιδιο ασ μου την πει αλλα μονο καποιος που να εχει αυτην την εμπειρια
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο πολυ λιγη σκεψη πουλησα το 307 1.6 xs3πορτο kai pareiggeila edv kai 20 merew to τσι 1.4 140 aloga.Χρωμα μαυρο αν και ημουν σε διλλημα με το μπλε γραφιτη....αλλα το ειδα μονο σε τζετα οποτε δεν ειχα αποψη..και υπερισχυσε το μαυρο ...ασχετα τωρα που λενε λερωνει και τετοια ...εγω εχω τον χρονο και μπορω να το πλυνο 2 φορες την βδομαδα¨:):) .Το αλλο ειναι πως οι ζαντες του σπορτλαιν για μενα ειναι απαραδεκτες οι πεντακτινες (sprtline παρειγγειλα) και τις αλλαξα με τις indianapolis tiw 17αρες με 225 45 17.Απλα προβληματιστηκα λγο...ομως λιγο αν θα χασει πολυ απο την αποδοση του και αν θα κοπαναει..αλλα τελικα παλι υπερισχυσε η ομορφια.Τωρα αν εχει κανεις αποψη εχει ανεβει στο ιδιο ασ μου την πει αλλα μονο καποιος που να εχει αυτην την εμπειρια

Koitakse file kai go tsi sportline exo alla oi zantes eine apla athlies.De sizitao gia ta lastixa(to exoume analisei se proigoumenes selides),eine apla athlia.Me to pou pira to aytokinito kateytheian mpikan sto programma oi zantes(kati oxigin 17ares xromiou matiaksa) kai tha mpoun mexri to kalokairi.Manisies zantes kai omorfes ligo diskolo na vreis.Mono ena astra OPC pou eida simera eixe oraies

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

ήταν ανοιχτό το "ECON" ???

 

Η διαδρομή της επιστροφής έγινε με ανοιχτό το clima. Άρα η ένδειξη "ECON" ήταν σβηστή. Όταν είναι αναμμένο το ECON σημαίνει ότι δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας και όχι ο κλιματισμός.

 

Για το GT αναφέρεσε ? με τα 170 ?

 

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησατε αν θα κοπαναει η αν θα χασει πολυ απο τελικες και ρπριζ μπρο στην ομορφια..Απιθανες ζαντες παιδια ειλκρινα οι indianapolis δεν τις φοραει στην πολη μου κανενας παρα μονο τα fsi σε 16αρια
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησατε αν θα κοπαναει η αν θα χασει πολυ απο τελικες και ρπριζ μπρο στην ομορφια..Απιθανες ζαντες παιδια ειλκρινα οι indianapolis δεν τις φοραει στην πολη μου κανενας παρα μονο τα fsi σε 16αρια
Δε θα έχει μεγάλη διαφορά στο κοπάνημα με τα 17άρια απλώς θα κόβουν λίγο σε ρεπρίζ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο πολυ λιγη σκεψη πουλησα το 307 1.6 xs3πορτο kai pareiggeila edv kai 20 merew to τσι 1.4 140 aloga.Χρωμα μαυρο αν και ημουν σε διλλημα με το μπλε γραφιτη....αλλα το ειδα μονο σε τζετα οποτε δεν ειχα αποψη..και υπερισχυσε το μαυρο ...ασχετα τωρα που λενε λερωνει και τετοια ...εγω εχω τον χρονο και μπορω να το πλυνο 2 φορες την βδομαδα¨:):) .Το αλλο ειναι πως οι ζαντες του σπορτλαιν για μενα ειναι απαραδεκτες οι πεντακτινες (sprtline παρειγγειλα) και τις αλλαξα με τις indianapolis tiw 17αρες με 225 45 17.Απλα προβληματιστηκα λγο...ομως λιγο αν θα χασει πολυ απο την αποδοση του και αν θα κοπαναει..αλλα τελικα παλι υπερισχυσε η ομορφια.Τωρα αν εχει κανεις αποψη εχει ανεβει στο ιδιο ασ μου την πει αλλα μονο καποιος που να εχει αυτην την εμπειρια

Καταρχην καλοταξιδο. Και εγω κατοχος TSI 3d Κοκκινο ημουν σε διλλημα να βαλω την 17αρα ζαντα που λες (225χ45χ17) αλλα υστερα απο πολυ σκεψη δε το εκανα για πολλους λογους. 1ον θα εκοβε πολυ το αμαξι σκεψου οτι το Τype R με 200ps φοραει 205 λαστιχο, 2ον με τα λεφτα που θα εβαζα τις ζαντες εβαλα ηλιοροφη, 3ον το 45 προφιλ θα κοπαναει και 4ον προτιμω να βαλω 17αρες aftermarket παρα παρθενικες, την στιγμη που θα εχω την οικονομικη ανεση με λαστιχο 205χ50χ17 χωρις να χασω ουτε γκαζι αλλα ουτε ανεση ;)

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποσες μερες απο την παρεγγελεια θα ξερω οτι μπηκε σε παραγωγη το τουτου μου;

Φιλε εμενα αφου το παρηγγειλα, μετα απο 1,5 μηνα μπηκε στην παραγωγη και απο την στιγμη που μπηκε στην παραγωγη μου, ειπε οτι σε 2 μηνες θα ερθει.. Βαλε 3.5 μηνες... δυστυχως :(

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοταξιδο. Και εγω κατοχος TSI 3d Κοκκινο ημουν σε διλλημα να βαλω την 17αρα ζαντα που λες (225χ45χ17) αλλα υστερα απο πολυ σκεψη δε το εκανα για πολλους λογους. 1ον θα εκοβε πολυ το αμαξι σκεψου οτι το Τype R με 200ps φοραει 205 λαστιχο, 2ον με τα λεφτα που θα εβαζα τις ζαντες εβαλα ηλιοροφη, 3ον το 45 προφιλ θα κοπαναει και 4ον προτιμω να βαλω 17αρες aftermarket παρα παρθενικες, την στιγμη που θα εχω την οικονομικη ανεση με λαστιχο 205χ50χ17 χωρις να χασω ουτε γκαζι αλλα ουτε ανεση ;)

 

 

+1

:) :) :) :)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοταξιδο. Και εγω κατοχος TSI 3d Κοκκινο ημουν σε διλλημα να βαλω την 17αρα ζαντα που λες (225χ45χ17) αλλα υστερα απο πολυ σκεψη δε το εκανα για πολλους λογους. 1ον θα εκοβε πολυ το αμαξι σκεψου οτι το Τype R με 200ps φοραει 205 λαστιχο, 2ον με τα λεφτα που θα εβαζα τις ζαντες εβαλα ηλιοροφη, 3ον το 45 προφιλ θα κοπαναει και 4ον προτιμω να βαλω 17αρες aftermarket παρα παρθενικες, την στιγμη που θα εχω την οικονομικη ανεση με λαστιχο 205χ50χ17 χωρις να χασω ουτε γκαζι αλλα ουτε ανεση ;)

 

Λοιπον αυτο το λες γιατι το οδγησες η υποθετεις...Σας ειπα να απαντησετε αλλα οχι υποθετικα.Ποσο θα κοβει δηλαδη ?Υποθετω το νουμερο που θα πεις παλι υποθετικο θα ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...