Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά! Άλλαξε κανείς τα λάδια μόνος του; Έχω 8400km χωρίς να τα αλλάξω τα λάδια μετά το ροντάρισμα αφού δεν λέει κάτι το manual απλά μου ήρθε τώρα να τα αλλάξω μόνος μου να το "ανανεώσω".:D

1.Χρειάζεται να αλλάξω και φίλτρο λαδιού τώρα ή όχι;

2.Μήπως φίλτρο αλλάζεται μόνο στα 15000km στο κανονικό;

Ό,τι γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Λάδι εννοείται από το trade-wind.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Άλλαξε κανείς τα λάδια μόνος του; Έχω 8400km χωρίς να τα αλλάξω τα λάδια μετά το ροντάρισμα αφού δεν λέει κάτι το manual απλά μου ήρθε τώρα να τα αλλάξω μόνος μου να το "ανανεώσω".:D

1.Χρειάζεται να αλλάξω και φίλτρο λαδιού τώρα ή όχι;

2.Μήπως φίλτρο αλλάζεται μόνο στα 15000km στο κανονικό;

Ό,τι γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Λάδι εννοείται από το trade-wind.:)

 

Όταν λες "μόνος του" τί εννοείς ? Έχεις ράμπα ή ανυψωτικό ?

 

1 - 2. Αν δεν αλλάξεις φίλτρο, δεν έχει νόημα η αλλαγή λαδιών. 1

Link to comment
Share on other sites

@ dis καλημερα τελικα εχεις δικιο δεν εμφανιζονται οι πληροφοριες του κινητου με τον συνδυασμο Parrot & controller evolution της parrot.

@opus 700!!!!!!!!!!!! και να φανταστεις οτι ειχα κρατηθει

 

 

το xcarlink που εχει usb port θα μπορει να το συνδεσω στο mfd και να παιζει mp3?

Link to comment
Share on other sites

@ dis καλημερα τελικα εχεις δικιο δεν εμφανιζονται οι πληροφοριες του κινητου με τον συνδυασμο Parrot & controller evolution της parrot.

@opus 700!!!!!!!!!!!! και να φανταστεις οτι ειχα κρατηθει

 

Καλημέρα.

 

Τα link πιο πάνω τα είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τα link πιο πάνω τα είδες ?

 

τωρα τι να σου πω πρωι πρωι μ'εβαλες να δω το mfd3!!!! εισαι πολυ κακος!!! χα χα

 

το 2ο το ειχα δει παλιοτερα απλα ηθελα να δω αν μπορω να το κανω διαφορετικα...

τελικα βρε DIS ο ανταπτορας που καταληγει σε usb λες να επιτρεπει να δειξει video !!!!.

δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους κλειδωμα εχει το mfd και δεν επιτρεπει σε αλλα dvd's να τα διαβασει πλην του χαρτη

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να σου πω πρωι πρωι μ'εβαλες να δω το mfd3!!!! εισαι πολυ κακος!!! χα χα

 

το 2ο το ειχα δει παλιοτερα απλα ηθελα να δω αν μπορω να το κανω διαφορετικα...

τελικα βρε DIS ο ανταπτορας που καταληγει σε usb λες να επιτρεπει να δειξει video !!!!.

δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους κλειδωμα εχει το mfd και δεν επιτρεπει σε αλλα dvd's να τα διαβασει πλην του χαρτη

 

Για το usb να παίζει video, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, το αποκλείω. Συνδέεται στη θέση της cdιέρας. Πώα να παίξει βίντεο ?

 

Όσον αφορά το κλείδωμα, μακάρι να ξερα..! Θα σας το έλεγα !!:p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "μόνος του" τί εννοείς ? Έχεις ράμπα ή ανυψωτικό ?

 

1 - 2. Αν δεν αλλάξεις φίλτρο, δεν έχει νόημα η αλλαγή λαδιών. 1

 

Ναι, έχω ένα είδος ράμπας (και λίγο στρίμωγμα από κάτω!). Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει νόημα, έτσι; Ε, τότε θα περιμένω το κανονικό (15000). Ευχαριστώ dis

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω ένα είδος ράμπας (και λίγο στρίμωγμα από κάτω!). Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει νόημα, έτσι; Ε, τότε θα περιμένω το κανονικό (15000). Ευχαριστώ dis

 

 

Ναι έτσι είναι. Όταν αλλάζεις λάδια πάντα φίλτρο. Κρίμα τα καινούρια λάδια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Όταν αλλάζεις λάδια πάντα φίλτρο. Κρίμα τα καινούρια λάδια δηλαδη.

 

μαλλον τοτε καποιοι κατασκευαστες- πολλοι- που λενε φιλτρο καθε 30000 αλλα λαδια καθε 15000 δεν ξερουν τι τους γινεται... ε? :happy:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τοτε καποιοι κατασκευαστες- πολλοι- που λενε φιλτρο καθε 30000 αλλα λαδια καθε 15000 δεν ξερουν τι τους γινεται... ε? :happy:

Ποιοι? Η VW ρητα αναφερει αλλαγη λαδιων και φιλτρο;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Άλλαξε κανείς τα λάδια μόνος του; Έχω 8400km χωρίς να τα αλλάξω τα λάδια μετά το ροντάρισμα αφού δεν λέει κάτι το manual απλά μου ήρθε τώρα να τα αλλάξω μόνος μου να το "ανανεώσω".:D

1.Χρειάζεται να αλλάξω και φίλτρο λαδιού τώρα ή όχι;

2.Μήπως φίλτρο αλλάζεται μόνο στα 15000km στο κανονικό;

Ό,τι γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Λάδι εννοείται από το trade-wind.:)

 

Εγω εχω αλλαξει λαδια μονος μου στις 15000.Δεν ειναι δυσκολο, αλλα χρειαζεται μαλλον λιγο σηκωμα το αμαξι κ χωνεσαι απο κατω καθως το GT ειναι χαμηλο.Η βιδα του καρτερ να ξερεις, οτι κοιταει προς τα πισω και οχι προς τα κατω(οπως συνηθως),εγω την εψαχνα!!!Μαζι με αλλαγη λαδιων παντα αλλαγη φιλτρου.Κριμα ειναι τα καινουργια λαδια να καθαριζονται απο βρωμικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι το Α4 του πατερα μου ελεγε στη λιπαντικη συντηρηση μονο λαδια και στην τακτικη φιλτρο και λαδια.

 

επισης μερικοι αλλαζουν προληπτικα τα λαδια καθε 7500 οποτε για αυτους ειναι υπερβολη να αλλαζουν και το φιλτρο καθε 7500

 

επισης εχω να σας πω, μακρια απο τα εξουσιοδοτημενα, ειναι φωτια και λαβρα, ειδικα απο τη πρωτη μερα μετα την εγγυηση. Μπορειτε να βρειτε καλυτερη εξυπηρετηση και καλυτερες τιμες σε ανθθρωπους που εχουν ολες τις γνωσεις...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι το Α4 του πατερα μου ελεγε στη λιπαντικη συντηρηση μονο λαδια και στην τακτικη φιλτρο και λαδια.

 

επισης μερικοι αλλαζουν προληπτικα τα λαδια καθε 7500 οποτε για αυτους ειναι υπερβολη να αλλαζουν και το φιλτρο καθε 7500

 

επισης εχω να σας πω, μακρια απο τα εξουσιοδοτημενα, ειναι φωτια και λαβρα, ειδικα απο τη πρωτη μερα μετα την εγγυηση. Μπορειτε να βρειτε καλυτερη εξυπηρετηση και καλυτερες τιμες σε ανθθρωπους που εχουν ολες τις γνωσεις...

 

Μαλλον θυμάσαι λάθος. με τα λάδια κάθε 15.000km εννοείται και το φίλτρο λαδιού και το φίλτρο που αναφέρεται ξεχωριστά στο "μεγάλο" service είναι το φίλτρο βενζίνης. Ποτέ και καμία εταιρία δεν θυμάμαι να συστήνει αλλαγή λαδιών χωρίς φίλτρο.

Το θέμα που συζητάμε είναι αν χρειάζεται αλλαγή το φίλτρο κάθε 7.000-10.000 που κάνουν κάποιοι τα service (ειδικά το πρώτο). Θεωρώ μεγαλύτερη υπερβολή να αλλάζεις τα λάδια κάθε 7.000km παρά το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείτε τα διαστήματα που λέει ο κατασκευαστής.

Πιο συχνές αλλαγές ίσως και να βλάπτουν τον κινητήρα μιας και έχει βρεθεί πως το πρώτο διάστημα μετά από κάθε αλλαγή λαδιού ο κινητήρας έχει αυξημένες φθορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλαξει λαδια μονος μου στις 15000.Δεν ειναι δυσκολο, αλλα χρειαζεται μαλλον λιγο σηκωμα το αμαξι κ χωνεσαι απο κατω καθως το GT ειναι χαμηλο.Η βιδα του καρτερ να ξερεις, οτι κοιταει προς τα πισω και οχι προς τα κατω(οπως συνηθως),εγω την εψαχνα!!!Μαζι με αλλαγη λαδιων παντα αλλαγη φιλτρου.Κριμα ειναι τα καινουργια λαδια να καθαριζονται απο βρωμικο φιλτρο.

 

Όταν επιχείρησα να ψάξω τη βίδα του κάρτερ (για τρίτη φορά), χώθηκα κάτω από το αμάξι, μιας και δεν ήμουν σε ράμπα, και έβαλα το πολύ αποτελεσματικό καθρεφτάκι για ψάξιμο :D. Τη βρήκα εύκολα. Την πρώτη φορά, είχα ακολουθήσει τη μέθοδο της... ψιλάφησης:O:lol:! Ό,τι θες έπιανα εκτός από τη βίδα...:wacko:

Τέλος πάντων, θα περιμένω το service των 15000. Τώρα προέχει, με το που θα πάω Λάρισα, να μου κοιτάξουν το θέμα των θορύβων από αεραγωγό, πίσω εταζέρα, θήκη μεσαίου ηχείου πόρτας συνοδηγού και πάνω τμήμα πόρτας οδηγού (όχι και λίγα, ε?). Έκλεισα για Δευτέρα παραμονή Χριστουγέννων. Για να δούμε τι θα δούμε...Μου είπαν ότι έχουν έναν υπάλληλο με εξειδίκευση στους θορύβους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκλεισα 1 εβδομάδα με το GT και είναι χάρμα...

Μία ερώτηση. Επειδή έβαλα Xenon από τη μάνα του, το ύψος των φώτων ρυθμίζεται αυτόματα. Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι είναι στημένα να ρυθμίζονται πολύ ψηλά και έχω την αίσθηση ότι είμαι ο ενοχλητικός της ασφάλτου. Η ερώτησή μου είναι, αν πράγματι είναι ψηλά ρυθμισμένα, τί μπορώ να κάνω για να τα χαμηλώσω;

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκλεισα 1 εβδομάδα με το GT και είναι χάρμα...

Μία ερώτηση. Επειδή έβαλα Xenon από τη μάνα του, το ύψος των φώτων ρυθμίζεται αυτόματα. Ωστόσο έχω την εντύπωση ότι είναι στημένα να ρυθμίζονται πολύ ψηλά και έχω την αίσθηση ότι είμαι ο ενοχλητικός της ασφάλτου. Η ερώτησή μου είναι, αν πράγματι είναι ψηλά ρυθμισμένα, τί μπορώ να κάνω για να τα χαμηλώσω;

 

Καλοτάξιδο φίλε! Και εγώ τα εργοστασιακά έχω. Το πακέτο των αυθεντικών Bi-xenon (πλέον) όλων των εταιριών αυτοκινήτου περιλαμβάνει: αυτόματη ρύθμιση ύψους δέσμης (δλδ, δεν υπάρχει ρυθμιστής δίπλα από τη ρύθμιση φωτεινότητας του καντράν) και πλυστικό σύστημα φανών (πήγη: συνέντευξη υπεύθυνου της Bosch). Γι' αυτό και είναι σχεδόν αδύνατη η αντιγραφή τους με του εμπορίου.

Δεν είναι στημένα ψηλά, απλά σου φαίνεται και όταν κάποια φορά τυφλώνουν τον απέναντι είναι γιατί δεν προλαβαίνει ο αισθητήρας να δώσει εντολή στη δέσμη να χαμηλώσει σε περίπτωση αναπήδησης του οχήματος.

Οπότε, η γνώμη μου είναι ότι βρίσκονται στην κανονική τους θέση και δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνο να πειραχτούν (δέσμη - αισθητήρας). Μην ανησυχείς, το ίδιο παρατηρώ κι εγώ στα δικά μου, είναι στημένα ίσα που να μην ενοχλούν τον απέναντι (εκπληκτική ακρίβεια). Και εκπληκτικό φως, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλό το φως τους όντως αλλά για μένα τουλάχιστον (A3 Sportback) πολύ χαμηλά. Είναι τσίμα τσίμα να μη χτυπάει τους καθρέφτες του μπροστινού αλλά αυτό σημαίνει ότι φέγγει πιό κοντά από ότι με το παλιό μου Polo με τα απλά φώτα. Αρα αναγκάζεσαι να πηγαίνεις πιο αργά αν υπάρχει άλλος στον ορίζοντα. Το ****το είναι ότι τα παρήγγειλα για να πηγαίνω πιο γρήγορα, το ανάποδο δηλαδή. Από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι δεν ρυθμίζονται και το σκέφτομαι να δώσω μερικές μοίρες από τις βίδες. Το έχει κάνει κανείς ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να τα ρυθμισετε,υπαρχουν επανω στο καθε φαναρι δυο ρυθμιστες,ο ενας ειναι για το υψος και ο αλλος για το πλατος της δεσμης.Καλο θα ηταν να τα ρυθμισουν στο service της vw.
Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι το Α4 του πατερα μου ελεγε στη λιπαντικη συντηρηση μονο λαδια και στην τακτικη φιλτρο και λαδια.

 

επισης μερικοι αλλαζουν προληπτικα τα λαδια καθε 7500 οποτε για αυτους ειναι υπερβολη να αλλαζουν και το φιλτρο καθε 7500

 

επισης εχω να σας πω, μακρια απο τα εξουσιοδοτημενα, ειναι φωτια και λαβρα, ειδικα απο τη πρωτη μερα μετα την εγγυηση. Μπορειτε να βρειτε καλυτερη εξυπηρετηση και καλυτερες τιμες σε ανθθρωπους που εχουν ολες τις γνωσεις...

 

 

Παιδιά τα χρήματα για το service μη τα λυπάστε.

Εγώ αν και έχω διαφορετικό αμάξι (και αρκετά παλιότερο) αλλάζω προληπτικά στα 7.500-8.000χλμ τα πάντα -λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης-. Κακό δεν κάνει.

Βέβαια είμαι και υπέρ της άποψης ότι στα επίσημα στα διπλοχρεώνουν όλα και αν μπορεί να γλυτώσεις κάποια χρήματα, κάντο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Άλλαξε κανείς τα λάδια μόνος του; Έχω 8400km χωρίς να τα αλλάξω τα λάδια μετά το ροντάρισμα αφού δεν λέει κάτι το manual απλά μου ήρθε τώρα να τα αλλάξω μόνος μου να το "ανανεώσω".:D

1.Χρειάζεται να αλλάξω και φίλτρο λαδιού τώρα ή όχι;

2.Μήπως φίλτρο αλλάζεται μόνο στα 15000km στο κανονικό;

Ό,τι γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Λάδι εννοείται από το trade-wind.:)

 

Σιγουρα η αλλαγη και του φιλτρου λαδιου ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις,μπορεις ομως άτυπα να αλλαξεις μονο τα λαδια,καλυπτομενος ετσι μερικως,για το αρχικο ιξωδες του λαδιου,για τη χρηση εν μεσω καλοκαιρινου καυσωνα και για το χρονικο διαστημα που βρισκονται τα λαδια στον κινητηρα (εως 1 ετος).

Αλλωστε το φιλτρο λαδιου υποτιθεται,οτι σε Long Life συνθηκες service,αλλαζεται στα 30000χλμ.,οποτε στα 8500χλμ που εχεις δε θα εχει κορεστεί πια τοσο πολυ,για να ακυρωσει ολα τα πλεονεκτηματα των νεων λαδιων...

Ιδιως αν τα παρεις απο το trade-wind,θα χρειαστεις 3 λιτρα = 30€, που δεν ειναι και κανα απαγορευτικο ποσο!

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Καλό το φως τους όντως αλλά για μένα τουλάχιστον (A3 Sportback) πολύ χαμηλά. Είναι τσίμα τσίμα να μη χτυπάει τους καθρέφτες του μπροστινού αλλά αυτό σημαίνει ότι φέγγει πιό κοντά από ότι με το παλιό μου Polo με τα απλά φώτα. Αρα αναγκάζεσαι να πηγαίνεις πιο αργά αν υπάρχει άλλος στον ορίζοντα. Το ****το είναι ότι τα παρήγγειλα για να πηγαίνω πιο γρήγορα, το ανάποδο δηλαδή. Από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι δεν ρυθμίζονται και το σκέφτομαι να δώσω μερικές μοίρες από τις βίδες. Το έχει κάνει κανείς ?

 

Αν φτάνει ως τους καθρέπτες του απέναντι μια χαρά είναι αφού πιο ψηλά θα τον χτυπάει στα μάτια... Όταν μπαίνει δε το bi-xenon (μεγάλη σκάλα) νομίζεις ότι... ξημέρωσε:drool:. Σε διαδρομή Λαμία - Λάρισα (αυτοκινητόδρομο), βράδυ υπό καταρρακτώδη βροχή, η αποτελεσματικότητά τους ήταν πολλά κλικ πάνω από τα απλά φώτα και αυτό μου επέτρεπε να κινούμαι πιο γρήγορα από ταχύτητες πόλης που κινούνταν οι υπόλοιποι (όπου δεν υπήρχαν οι μπάρες νερών στις "αουτομπάν" μας:down:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω παραγγείλει το Golf Gt Dsg με τα εξής extra : bi-xenon, cruise control, πολυλειτουργικό τιμόνι, δίχτυ και 4 επιπλέον ηχεία και το περιμένω (ανυπόμονα) τον Φεβρουάριο. Στην αρχή είχα παραγγείλει το tsi αλλά έμαθα ότι ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος με την φύσα και δεν αναβαθμίζεται…οι διαφορές είναι τεράστιες κατά την Nothelle όπως φρένα, εξάτμιση, ανάρτηση κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Η "Πανακριβη" VW ανακοινωσε τις τιμες για το TIGUAN που ξεκινουν απο τα 26.950€ - 28.950€ !!!!!!!!!!!!!!

Απιστευτες τιμες!

Θα πεσει πολυ γελιο με κατι γιαπωνεζακια που πουλανε 30.000+.

Αν πουμε τωρα και για επιδοσεις εκει κι αν εχει ξεφυγει το νεο μας αδελφακι σε σχεση με κατι RAVακια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...