Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι,

 

Με χαρά :D σας ανακοινώνω ότι σήμερα παράγγειλα ένα VW Golf TSI 140ps, χρώματος Μπλέ Graphite, με τελική τιμή 22.418 ευρώ.

 

Το αυτοκίνητο θα έχει ως έξτρα :

 

1. ESP (658 ευρώ)

2. Υποβραχιόνιο (180 ευρώ)

3. Υπολογιστής ταξιδίου PLUS (58 ευρώ)

4. +2 χρόνια εγγύηση (340 ευρώ).

 

Από αυτά εγώ πληρώνω μόνο το ESP, ενώ όλα τα υπόλοιπα μου τα έκανε δώρο η αντιπρωσοπεία (Γιάννης Φιλιπαίος).

 

Υ.Γ.1 Θα πληρώσω όλο το ποσό σε ρευστά.

Υ.Γ.2 Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι της αναμονής (4 με 4,5 μήνες) μου είπαν στην αντιπρωσοπεία. Καλό Σεπτέμβρη δηλαδή.

Με το καλό να το παραλάβεις. Το απλό πήρες ή το Plus ; Γιατί δεν έβαλες ηλιοροφή ; 4 μήνες είναι πάρα πολύ. Γιατί τόσο πολύ ;

Αν μου πουν ότι θα περιμένω τόσο καιρό θα κοιτάξω να πάρω άλλο αμάξι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το καλό να το παραλάβεις. Το απλό πήρες ή το Plus ; Γιατί δεν έβαλες ηλιοροφή ; 4 μήνες είναι πάρα πολύ. Γιατί τόσο πολύ ;

Αν μου πουν ότι θα περιμένω τόσο καιρό θα κοιτάξω να πάρω άλλο αμάξι

Έκδοση πήρα την Sporltine με 5 πόρτες. Επίσης πήρα το απλό Golf, χωρίς ηλιοροφή γιατί δεν μου αρέσει η ηλιοροφή.

 

Επείδή βάζω ESP είναι ειδική παραγγελεία και για αυτό θέλει 4 μήνες. Χωρίς ESP θα ήταν 2 μήνες η αναμονή.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση πήρα την Sporltine με 5 πόρτες. Επίσης πήρα το απλό Golf, χωρίς ηλιοροφή γιατί δεν μου αρέσει η ηλιοροφή.

 

Επείδή βάζω ESP είναι ειδική παραγγελεία και για αυτό θέλει 4 μήνες. Χωρίς ESP θα ήταν 2 μήνες η αναμονή.

Εντάξει καλύτερο ακούγεται το 2 μήνες. Και εγώ το SportLine ζαχαρώνω απλά μου αρέσει λίγο περισσότερο το Plus επειδή είναι λίγο ποιο ψιλό.

 

Το υποβραχιόνιο το είδα και μου άρεσε πολύ, άσε που παρέχει αέρα και στα πίσω καθίσματα.

Ο Υπολογιστής ταξιδιού PLUS τη ακριβός κάνει ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλύτερο ακούγεται το 2 μήνες. Και εγώ το SportLine ζαχαρώνω απλά μου αρέσει λίγο περισσότερο το Plus επειδή είναι λίγο ποιο ψιλό.

 

Το υποβραχιόνιο το είδα και μου άρεσε πολύ, άσε που παρέχει αέρα και στα πίσω καθίσματα.

Ο Υπολογιστής ταξιδιού PLUS τη ακριβός κάνει ;

Ο Υπολογιστής ταξιδίου PLUS σου προσφέρει μερικές επιπλέον ενδείξεις από τον απλό που έχει ως στάνταρ το Golf. Δεν ξέρω ποιες ακριβώς ενδείξεις προσφέρει. Όμως είναι πολύ φτηνός (60 ευρώ) οπότε αξίζει να τον πάρεις.

 

Ώντος το υποβραχιόνιο προσφέρει και δύο αεραγωγούς για τους πίσω επιβάτες, και αξίζει να το πάρεις. Έχε υπόψιν σου ότι για να το προσθέσεις μετά την αγορά του αυτοκινήτου η τιμή του είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Επίσης συνιστώ και την αύξηση της εγγύησης για 2 έτη αφού καλύπτει τόσο τα μηχανικά όσο και τα ηλεκτρονικά μέρη του αυτοκινήτου. Μακάρι να μη χρειαστεί ποτέ, αλλά καλύτερη να πληρώσεις τώρα την εγγύηση παρά εγκέφαλο ή κάτι άλλο εξίσου ακριβό αργότερα.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

To GT έχει τις δισκόπλακες του GTI με άλλες όμως δαγκάνες.

 

Το TSI από όσο ξέρω και εγώ έχει τα φρένα των FSI τα οποία πάντως για τα κιλά και τις ιπποδυνάμεις των ατμοσφαιρικών θεωρούνταν πολύ καλά.

Το TSI βέβαια είναι βαρύτερο και λόγο ροπής μαζεύει χιλιόμετρα αρκετά πιο εύκολα και από το 2.0 FSI, ίσως για αυτό να σας φαίνονται ανεπαρκή τα φρένα του.

 

 

Απ' ότι λέει εδώ

Gt και Gti ίδιες δισκόπλακες 312/286 mm

TSI και 2.0 FSI ίδιες δισκόπλακες 288/255 mm

1.6 FSI και λοιπά ίδιες δισκόπλακες 280/255 mm

 

το 16αρι Golf δεν είναι το FSI :blink:

Διόρθωσα το Link κι έβαλα το FSI.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι λέει εδώ

Gt και Gti ίδιες δισκόπλακες 312/286 mm

TSI και 2.0 FSI ίδιες δισκόπλακες 288/255 mm

1.6 FSI και λοιπά ίδιες δισκόπλακες 280/255 mm

 

το 16αρι Golf δεν είναι το FSI :blink:

 

αλλά απ' όσο ξέρω έχει τα ίδια φρένα με το TSI 140 :rolleyes:

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=113938&Volkswagen-specifications

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση πήρα την Sporltine με 5 πόρτες. Επίσης πήρα το απλό Golf, χωρίς ηλιοροφή γιατί δεν μου αρέσει η ηλιοροφή.

 

Επείδή βάζω ESP είναι ειδική παραγγελεία και για αυτό θέλει 4 μήνες. Χωρίς ESP θα ήταν 2 μήνες η αναμονή.

 

Οταν πήρα το δικό μου (TSI S.L.) μου είπαν ότι θα περιμένω .. 3-4 μήνες.

Αυτά μου τα έλεγε ο πωλητής και όταν πίεσα λίγο ίδιο τον επιχειρηματία τότε βρέθηκε το αυτοκίνητο σε 3 ημέρες!!. Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν κάποιες ματαιώσεις και εαν έχεις καλή ενημέρωση για την "λίστα" τότε μπορείς να το πάρεις αμέσως, εαν βέβαια προλάβεις.

Οσο για τις ειδικές παραγγελείες επιτρέψτε μου να έχω άλλη γνώμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν πήρα το δικό μου (TSI S.L.) μου είπαν ότι θα περιμένω .. 3-4 μήνες.

Αυτά μου τα έλεγε ο πωλητής και όταν πίεσα λίγο ίδιο τον επιχειρηματία τότε βρέθηκε το αυτοκίνητο σε 3 ημέρες!!. Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν κάποιες ματαιώσεις και εαν έχεις καλή ενημέρωση για την "λίστα" τότε μπορείς να το πάρεις αμέσως, εαν βέβαια προλάβεις.

Οσο για τις ειδικές παραγγελείες επιτρέψτε μου να έχω άλλη γνώμη.

Φίλε COSTAS_ το ξέρω ότι αυτά που λένε στις αντιπροσωπείες για ειδικές παραγγελείες είναι μόυσια. Εγώ απλά μετέφερα όσα μου είπε ο πωλητής.

 

Επίσης από όσο γνωρίζω, αν πιέσεις ή αν βρεις "άκρες" στην Kosmokar μπορείς να το πάρεις πολύ νωρίτερα.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

το 16αρι Golf δεν είναι το FSI :blink:

 

αλλά απ' όσο ξέρω έχει τα ίδια φρένα με το TSI 140 :rolleyes:

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=113938&Volkswagen-specifications

Φίλε egoeimai, το Golf mkd5 1.6 είναι FSI. Εξάλλου αν πετύχεις κάποιο στο δρόμο θα δεις ότι στο πίσω μέρος γράφει 1.6 FSI.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Morbidas,

 

Σήμερα που παράγγειλα το TSI στον Φιλιππαίο, μου έκαναν μια προσφορά για ασφάλεια απο την Allianz. Αυτή περιλαμβάνει τα εξής :

 

1. Αστική ευθήνη

2. Ολική & μερική κλοπή

3. Νομική προστασία

4. Φυσικά φαινόμενα

5. Αστική ευθύνη πυραγιάς

6. Θραύση κρυστάλλων

7. Πυρός από στάσεις & απεργείες

8. Πυρός από τρομοκρατικές ενέργειες

9. Προσωπικό ατύχημα οδηγού

10. Υλικές ζημιές από ανασφάλιστο

 

Για αυτήν θα πρέπει να πληρώνω ειτε 475 ευρώ ανά εξάμηνο, είτε 550 ευρώ ανά έτος.

 

Υ.Γ. Μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι δεν είναι δεσμευτικό να δεχτώ αυτήν την ασφάλεια, αλλά ότι απλά αυτοί μου κάνουν μία προσφορά.

 

Katarxas kaloriziko,gamato xrwma kai egw to idio ekleisa,se kana mina to perimenw,distixws den prolava na valw tin plus othoni.

Twra gia tin asfaleia,den katalava 475e einai polla gia ena examino mallon 550/2 paizei na isxiei + i odiki voithia pou parexei i etairia.

An xerei kapoios allos...

Madness?

This is TSI!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Katarxas kaloriziko,gamato xrwma kai egw to idio ekleisa,se kana mina to perimenw,distixws den prolava na valw tin plus othoni.

Twra gia tin asfaleia,den katalava 475e einai polla gia ena examino mallon 550/2 paizei na isxiei + i odiki voithia pou parexei i etairia.

An xerei kapoios allos...

Φίλε Morbidas έχεις δίκιο, δεν είναι 475ε για έξι μήνες. Είναι 275ε για έξι μήνες. Δικό μου το λάθος. Την διόρθωσα στο αρχικό μου post.

 

Όσο για οδική βοήθεια, στον Φιλιππαίο μου είπαν ότι θα έχω 2 χρόνια δωρεάν οδική ασφάλεια 24 ώρες το 24ωρο.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous tous golfakides.exo ena golf 2001 kai skeftomai na to kano antalagi me ena gt.osoi exetai thelo na mou peitai poia ta arnitika kai poia ta thetika,giati skeftomai na pao na to kleiso.eseis ti lete eisastai euxaristimenoi:cry: voithisteme giati eimai se dilima.euxaristo.
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous tous golfakides.exo ena golf 2001 kai skeftomai na to kano antalagi me ena gt.osoi exetai thelo na mou peitai poia ta arnitika kai poia ta thetika,giati skeftomai na pao na to kleiso.eseis ti lete eisastai euxaristimenoi:cry: voithisteme giati eimai se dilima.euxaristo.

 

Το εχω 5 μηνες περιπου εχω 8500χλμ.Το αυτοκινητο ειναι φοβερο!Κρατηματα φρενα μοτερ τελεια.Ταξιδευεις με 200χλμ και ειναι πραγματικα ανετο.Δεν τριζει δεν βαραει δεν κοπαναει,παρολο που εχει 17" ζαντες και οι δρομοι ειναι Βορβαδισμενοι.Επισης αν δεν κανεις ασκοπα ανοιγματα ειναι φοβερα οικονομικο.Μεση καταναναλωση 7.4-7.6λτ μεσα στην Αθηνα.Δεν ξερω για αλλα αυτοκινητα,οπως το opc τι καταναλωση εχουν,αν θες ριξε μια ματια.Εγω παντως ειμαι απολυτα ικανοπιοιμενος με το GT.

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous tous golfakides.exo ena golf 2001 kai skeftomai na to kano antalagi me ena gt.osoi exetai thelo na mou peitai poia ta arnitika kai poia ta thetika,giati skeftomai na pao na to kleiso.eseis ti lete eisastai euxaristimenoi:cry: voithisteme giati eimai se dilima.euxaristo.

Εγω εχω το gt 2 μηνες κ εχω κανει 2500 χλμ, το αυτοκινητο ειναι απλα κορυφαιο!Τα συνδυαζει ολα γρηγορο, ανετο, ποιοτικο κ ασφαλες.Τις αρετες του τις καταλαβαινεις σε ταξιδι οπου ταξιδευεις με 4 ατομα ανετα με ταχυτητες κοντα στα 200 κ δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το τπτ ειναι υποκειμενικο, δεν ειναι το ιδιο να εισαι στα 200 με ενα 1.400 GROUP VAG, και στα 200 με μια Ferrari δηλ. για αυτην τα 300 δεν καταλαβενεις τπτ................!!!
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως οτι με +2.000 Ε επαιρνες και το GT αφου απο τα 24.500 ξεκιναει η αρχικη του τιμη....

22.400 Ε ... ? ακριβω μου ακουγετε. Εμενα ΤSI 140 sportline +ηλιοροφη +υποβραχιονιο μου εφθασε 21.000 Ε .

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως οτι με +2.000 Ε επαιρνες και το GT αφου απο τα 24.500 ξεκιναει η αρχικη του τιμη....

22.400 Ε ... ? ακριβω μου ακουγετε. Εμενα ΤSI 140 sportline +ηλιοροφη +υποβραχιονιο μου εφθασε 21.000 Ε .

Το TSI Sportline 5d ξεκινάει από 20.920 ευρώ, ενώ το GT 5d από 24.860 ευρώ, σύμφωνα με τον σημερινό τιμοκατάλογο της VW στο ίντερνετ. Υπάρχει δηλαδή μια διαφορά 4.000 ευρώ. Αν βέβαια υπολογίσουμε το ESP που στο μεν GT είναι στάνταρ, ενώ στο TSI είναι έξτρα τότε η διαφορά μειώνεται στα 3.300 ευρώ. Αν τα είχα θα τα έδινα για να πάρω το GT, όμως δεν τα έχω, γι' αυτό πήρα το TSI.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το παρηγγειλα σημερα.Οταν το βαλω θα ενημερωσω.

Πληροφοριακα στιχοιζει 120 ευρώ.

 

Φίλε OPUS,

 

Τι έγινε τελικά με το USB το έβαλες?

 

Περιμένω νέα σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπα παιδια κατι διαβασα για 1400αρι Golf TSFI..

Παιζει???

Το μοτερ του S3, του Leon FR, GOLF GTI, ειναι το ιδιο ετσι?????

Γιατι η διαφορα στην τιμη του S3 ειναι τοσο μεγαλη??40.000 γιουρια....

Ενω FR και GTI ειναι μεσα στο ψυχολογικο οριο των 30.000 γιουριών.......

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι audi και εχει και τετρακινηση..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι audi και εχει και τετρακινηση..

 

kai ektos autou enw einai idio to block tou kinhthra exoun diaforetika pistonia bieles kai strofalo...:blink:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω, υποθετω οτι και με αυτο το μοτερ ισχυει οτι ισχυε και για τον 1.8Τ που φοραγαν τα λεον κουπρα και audi S3, που ηταν τελειως διαφορετικο μοτερ απο τα κοινα 1.8Τ...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Φίλε OPUS,

 

Τι έγινε τελικά με το USB το έβαλες?

 

Περιμένω νέα σου

 

 

Με ενημερωσαν προχθες οτι θα ερθει σε καμια 20αρια μερες γιατι εχει ελειψη η kosmocar.Απο οτι μου ειπαν ειχε φερει λιγα κοματια στην αρχη, και αρχισε να εχει ζητηση........

Τα συμπερασματα δικα σας.....

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...