Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστειλα μήνυμα στη Sony με το σχετικό bug και μου απάντησαν ότι είναι ενήμεροι. Για την ακρίβεια μου απάντησαν αυτό. "Όσον αφορά το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι μηχανικοί της Sony έχουν εντοπίσει τη βασική αιτία και

θα εφαρμόσουν μια ενημέρωση κώδικα σε μια επερχόμενη ενημέρωση λογισμικού,

η οποία θα κυκλοφορήσει πολύ σύντομα και θα εφαρμοστει αμεσα για την επιδιορθωση λογισμικου." Οπότε θεωρώ ότι ούτε με επαναφορά θα λυθεί αν δεν το λύσουν οι ίδιοι.

 

σαν να το έστειλε bot μου κάνει!:lol:

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σαν να το έστειλε bot μου κάνει!:lol:

 

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά έχει και όνομα του υπαλλήλου στο τέλος και λείπουν και κάποιοι τόνοι!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από που το έστειλες για να στείλω και εγώ;

 

Στο support της Sony. Καλό θα ήταν να το στείλουμε όσοι έχουμε θέμα μπας και το τρέξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο update και παρολο που στην θεση του facebook lite με ενσωματωμενο messenger,

ενεργοποιησα το κανονικο facebook και το κανονικο ξεχωριστο messenger, παρατηρω μια βελτιωση

της μπαταριας στην τυπικη καθημερινη μου χρηση.

Η διαφορα αυτη ειναι περιπου 5% απο πρωι ως το μεσημερι και μπορει να αγγιξει το 10++% εως το βραδυ οποτε θα

το ξαναβαλω για φορτιση.

Δεν ξερω αν εφταιγε το facebook lite και δεν το νομιζω οταν στη θεση του εβαλα δυο απο τις πιο ενεγοβορες εφαρμογες.

Δεν θα σας μπερδεψω με sot κλπ απλα βλεπω με τι ποσοστο γυρναω σπιτι και με τι ποσοστο το βαζω για φορτιση.

3 μερες τωρα ηδη το παρατηρησα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα.

1. Επικοινωνώ με το support UK από αρχές Μαϊου και μου ζήτησαν ένα σωρό πράγματα να κάνω πρώτα.

Τα έκανα, έστειλα και τα σκρινσοτς που πέφτει το σήμα (mobile network not available) και μου είπαν ότι το κοιτάζουν οι τεχνικοί τους. Από αρχές Μαΐου, επαναλαμβάνω.

Έδωσα και το λινκ για το φόρουμ μας, για να δουν ότι είναι γενικό το πρόβλημα, κι ότι, τουλάχιστον σε μένα, συνέβη με το που πήραμε το προηγούμενο update.

Για να μην μου πουν τίποτα ότι το έριξα κτλ.

Εν τω μεταξύ, ούτε το τελευταίο update έλυσε το θέμα.

Έχει καταντήσει κουραστικό και είναι 100% υπαιτιότητα της Sony.

Μόλις φτιαχτεί η κατάσταση, το βγάζω σε αγγελία.

Κρίμα, γιατί "φυσούσε" η συσκευή.

Είναι και navy blue γ@μωτο μου...

 

2. Όποιος έκανε factory reset ΚΑΙ έλυσε το πρόβλημα, παρακαλώ ας το πει.

Είναι πολύ χρονοβόρο το σεταρισμα από την αρχή.

Μην το κάνω άδικα.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε το θεμα με τα βιντεο που ειχαν σπαστο ηχο....επρεπε απο τις ρυθμισεις να απενεργοποιησω το dsee αμεσως ολα τελεια!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη χρονια χρησιμοποιω nova launcher και δεν ειχα παρει χαμπαρι...

Το συρταρι εφαρνογων εγινε total black. Σκουρο γκρι δεν ηταν;

Εχοντας το σκουρο θεμα συσκευης ενεργοποιημενο παντα

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και εγώ μόλις στο support για το σήμα,είναι πραγματικά απαράδεκτο να γίνετε και αν δεν λυθεί δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα κρατήσω την συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και εγώ μόλις στο support για το σήμα,είναι πραγματικά απαράδεκτο να γίνετε και αν δε λυθεί δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα κρατήσω την συσκευή

 

Αυτό αφορά μόνο dual SIM έτσι; Αν βάλετε τη μια sim σε 3g ή 2g λύνεται έστω προσωρινά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύο πράγματα.

1. Επικοινωνώ με το support UK από αρχές Μαϊου και μου ζήτησαν ένα σωρό πράγματα να κάνω πρώτα.

Τα έκανα, έστειλα και τα σκρινσοτς που πέφτει το σήμα(mobile network not available) και μου είπαν ότι το κοιτάζουν οι τεχνικοί τους. Από αρχές Μαΐου, επαναλαμβάνω.

Έδωσα και το λινκ για το φόρουμ μας, για να δουν ότι είναι γενικό το πρόβλημα, κι ότι, τουλάχιστον σε μένα, συνέβη με το που πήραμε το προηγούμενο update.

Για να μην μου πουν τίποτα ότι το έριξα κτλ.

Εν τω μεταξύ, ούτε το τελευταίο update έλυσε το θέμα.

Έχει καταντήσει κουραστικό και είναι 100% υπαιτιότητα της Sony.

Μόλις φτιαχτεί η κατάσταση, το βγάζω σε αγγελία.

Κρίμα, γιατί "φυσούσε" η συσκευή.

Είναι και navy blue γ@μωτο μου...

 

2. Όποιος έκανε factory reset ΚΑΙ έλυσε το πρόβλημα, παρακαλώ ας το πει.

Είναι πολύ χρονοβόρο το σεταρισμα από την αρχή.

Μην το κάνω άδικα.

Ακούγεται θέμα baseband. Μην κάνεις τον κόπο. Αν λυθεί το θέμα γιατί να το δώσεις;;;;:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η δεύτερη sim.

Εγώ που την έχω κλείσει μία εβδομάδα τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σε 5G/4G το κάνει, σε 3G/2G δεν έχω δοκιμάσει. (Νομίζω πλέον δεν υπάρχει και 3G στην περιοχή μου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά μόνο dual SIM έτσι; Αν βάλετε τη μια sim σε 3g ή 2g λύνεται έστω προσωρινά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακούγεται θέμα baseband. Μην κάνεις τον κόπο. Αν λυθεί το θέμα γιατί να το δώσεις;;;;:blink:

 

Γιατί χάνεται η εμπιστοσύνη, φίλε μου.

Ούτε με κινεζιες είχα τέτοιο θέμα. Και είμαι και φαν της Sony.

Η κατάσταση έχει παρατραβηξει όμως.

Χθες δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο που φέρνει το οξυγόνο στη γιαγιά.

Δηλαδή, αν χρειαστεί κάποιο επείγον τηλεφώνημα, χτύπα ξύλο, δεν θα έχω σήμα;;;;

Αν είναι δυνατόν!

 

Και σε 3G το κάνει. Το δοκίμασα πολλές φορές.

Πάντως, παρατήρησα αυτό που είπε ο φίλος, ότι δηλαδή όταν απενεργοποιω τη δεύτερη SIM λειτουργεί κανονικά η πρώτη.

Θα το αφήσω μια δυο μέρες για επιβεβαίωση.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά την συσκευή δεν θα την άλλαζα,μου αρέσει και σαν μέγεθος αλλά και από επιδόσεις.Ειχα στο μυαλό μου να την κρατήσω 2 χρόνια άνετα,και αυτό το λέω γιατί συνήθως άλλαζα κάθε 6μηνο,επίπεδο ναυαρχίδας πάντα.

Αυτό με τις κλήσεις είναι σοβαρό θέμα και όσο και αν μου αρέσει η συσκευή αν δεν λυθεί θα κοιτάξω να δω τι γίνεται σε θέματα εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά μόνο επιλεγμένες συσκευές έχουν το πρόβλημα;

Επειδή βλέπω ότι κάποιων λειτουργούν κανονικά.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά μόνο επιλεγμένες συσκευές έχουν το πρόβλημα;

 

Επειδή βλέπω ότι κάποιων λειτουργούν κανονικά.

ε άμα θα ήταν γενικό θα ήταν ένα τεράστιο fail,τώρα είναι bug που η sony δεν διορθώνει

αυτή είναι η ποιότητα που διαφημίζουν ?

ανεπίτρεπτο και υπάρχουν πολλές αναφορές

από όλον το κόσμο για το θέμα, google it

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ε άμα θα ήταν γενικό θα ήταν ένα τεράστιο fail,τώρα είναι bug που η sony δεν διορθώνει

αυτή είναι η ποιότητα που διαφημίζουν ?

ανεπίτρεπτο και υπάρχουν πολλές αναφορές

από όλον το κόσμο για το θέμα, google it

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

την επόμενη φορά θα προτιμήσουμε xiaomi για την απαράμιλλη ποιότητα ή samsung που κάνει 6 μήνες να φτιάξει την κάμερα που λαγκάρει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

δεν πούλησες ακόμα το sony και έχεις νευρακια?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

δεν το έχω βγάλει ακόμα σε προσφορά!

Απο τέλη Ιουλίου!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Thank you for contacting Sony Support.

With reference to your enquiry regarding your Sony XPERIA 5 II, kindly be informed that Sony engineers have identified the root cause, and they will implement a fix in an upcoming software update, which will be released very shortly.

We express our apologies for the inconvenience caused and hope you wait for a little while longer until the software fix gets implemented.

Τώρα μόλις μου ήρθε.

Άντε να δούμε.

Από αρχές Μαϊου.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε και του στραβου το δίκιο η Qualcomm είναι υπεύθυνη. Η Σόνυ απλά θα περιμένει να της δώσει update.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αν το ανεφερα αλλα το προβλημα με τον ηχο σε διαφορα βιντεο του facebook η απο google search το διορθωσα απλα απενεργοποιωντας στις ρυθμισεις ηχου το dsee
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει το θέμα με το σήμα από το προηγούμενο update.

Πολύ τραγικό μιας και εγώ μιλάω πολύ με whatsapp και voip, και πότε να επανέλθει το 4g..

Ποιος ξέρει τι εννοεί όταν λέει "shortly" η σονυ. Εκτός αυτού δεν γράφουν και changelog στα updates να δούμε σε επόμενο εάν περιλαμβάνεται ή όχι fix!

 

*και εγώ δικαρτο το χρησιμοποιώ

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή.

Εγώ επικοινωνώ από αρχές Μαϊου πριν το .222 update.

40 μέρες πια.

Υπομονή.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα απάντηση από το support, ότι έχουν εντοπίσει την αιτία οι μηχανικοί και θα το επιλύσουν σε μία επικείμενη αναβάθμιση λογισμικού πολύ σύντομα.

Και καταλήγει ότι ελπίζουν να κάνω λίγη υπομονή ακόμα μέχρι να βγει η αναβάθμιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα ελληνικά μου απάντησαν εμένα παρόλο πού το κειμενάκι που τους είχα στείλει ήταν στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

με παραξενεύει, ευχάριστα, ότι υπάρχει support και απαντάει για τα xperia!:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...