Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Επανέρχομαι για το θέμα του Bluetooth. Έκανα επαναφορά δικτύων χωρίς αποτέλεσμα. Αναγκαστικά προχώρησα σε επιδιόρθωση μέσω του companion. Τζίφος και πάλι. Το έψαξα λίγο και είδα ότι υπάρχουν αναφορές από χρήστες με τα ίδια προβλήματα στο Bluetooth μετά την αναβάθμιση σε Android 11. Α ρε Sony, α ρε Sony. Δυστυχώς η εταιρία το ξέρει αλλά δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής κάποιο update που να λύνει το πρόβλημα. Και τώρα τι να κάνω; Να το πάω στο service και αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν να ζητήσω αντικατάσταση; Να περιμένω; Τι λέτε; Έχω ξενερώσει είναι η αλήθεια, γιατί από τη μια είναι φανταστικό κινητό, αλλά από την άλλη να ακούω μουσική από τα Bluetooth ακουστικά είναι ένα σημαντικό επίσης κομμάτι της χρήσης του.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρόνια Πολλά.

Με το τελευταίο update 58.1.A.5.159 έχω θέμα σήματος.

Πάω να κάνω κλήση και μου λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο.

Έχω δύο SIM, Cosmote, Wind.

Συνήθως λύνεται με ενεργοποίηση Λειτουργίας Πτήσης ή Επανεκκίνηση.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα των ημερών, λόγω Πάσχα και με όλο αυτόν τον φόρτο που υπάρχει κάθε χρονιά.

Έχει συμβεί σε άλλον;

Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να το συνδέσω στο companion επειδή δεν έχω ανταπτορα.

Μήπως και γίνει κάνα fix.

Δεν ξέρω τι παίζει...

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά.

Με το τελευταίο update 58.1.A.5.159 έχω θέμα σήματος.

Πάω να κάνω κλήση και μου λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο.

Έχω δύο SIM, Cosmote, Wind.

Συνήθως λύνεται με ενεργοποίηση Λειτουργίας Πτήσης ή Επανεκκίνηση.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα των ημερών, λόγω Πάσχα και με όλο αυτόν τον φόρτο που υπάρχει κάθε χρονιά.

Έχει συμβεί σε άλλον;

Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να το συνδέσω στο companion επειδή δεν έχω ανταπτορα.

Μήπως και γίνει κάνα fix.

Δεν ξέρω τι παίζει...

Πήγαινε αν έχεις την καλοσύνη στις ρυθμίσεις εκεί που είναι το 4g και γράψε μου ποιο έχεις ενεργοποιημένο απο όλα αυτά?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

5G/4G/3G/2G.

Αλλά για να σε προλάβω, δεν είχα κανένα θέμα σήματος προηγουμένως.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

5G/4G/3G/2G.

Αλλά για να σε προλάβω, δεν είχα κανένα θέμα σήματος προηγουμένως.

Και εγω δεν μπορούσα να κάνω κλήση πριν κανένα μήνα και πήρα την cosmote.

Δεν ήταν θέμα συσκευής και σήμα είχα κανονικά μιας και λάμβανα sms ή ότιδήποτε άλλο εκτός απο κλήσεις.

Το έχεις ενεργοποιημένο στο 4g LTE? ή κάπου αλλού?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ με κλήσεις έχω θέμα, όχι SMS.

Οπότε αν δεν είναι θέμα σήματος, τότε οκ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

ωραία στο prefered network type επίλεξε 4G LTE κάνε μια επανακίνηση και προσπάθησε να κάνεις μια κλήση! Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει μόνο του.

Μπορώ να επιλέξω 4G/3G/2G.

Και ούτε καθεξής προς τα πίσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δουλεύει κανονικά.

Απλά κι έτσι όπως το είχα δούλεψε.

Όπως ανέφερα, με μια επανεκκίνηση ή λειτουργία πτήσης, λυνόταν το θέμα.

Είναι η πρώτη φορά που συνέβη αυτό εδώ και τόσο καιρό.

Από την πρώτη στιγμή είχα την επιλογή με 5G.

Γι'αυτό λέω μήπως είναι θέμα του τελευταίου update.

Και για να το έπαθες κι εσύ στο 1 σου, κάτι παίζει.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχεις?

Εγώ το είχα στο 4g LTE ενώ έπρεπε σε αυτό που βλέπεις και δεν μπορούσα να καλέσω.

Όταν μου το είπε η cosmote καί τό άλλαξα ήμουν ΟΚ8709c0f27dcf67227b39c4330b669622.jpg

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Αλλά αντιστοιχεί ακριβώς στο 4G/3G/2G.

Το ξέρεις.

Μήπως έχεις βάλει καμιά ROM και φαίνεται έτσι;

Είναι θέμα απεικόνισης από το σύστημα.

Υπάρχει και περίπτωση να είναι θέμα περιοχής. Εγώ δεν βρίσκομαι σε μεγάλο αστικό κέντρο.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... όχι όχι δεν έχω πειράξει rom

Δεν παίρνεις καί τόν πάροχο να ρωτήσεις?

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Άκου ένα αστείο.

Μόλις πρόσεξα ότι στη SIM 2 που έχω την Wind δείχνει LTE/WCDMA και ούτω καθεξής.

Ενώ στη SIM 1, Cosmote, 4G/3G και ούτω καθεξής.

Θα έλεγα ότι είναι θέμα παρόχου, αλλά σε σένα δεν ισχύει.

Τέλος πάντων, αυτό είναι θέμα απεικόνισης. Αντιστοιχούν στο ίδιο πράγμα.

Θυμάμαι στο OnePlus μου που έβαζα ROMs, επέλεγα ο,τι ήθελα.

Το Xperia 5 II το έχω εξαιρετικό παρθένο, σαν τα ελαιόλαδα. :lol:

Λέω να μην πάρω τον πάροχο ακόμα.

Υποπτευομαι ότι φταίει το update.

Θα περιμένω λίγο καιρό.

Το έχω να μην πιάνει 5G τώρα.

Όχι ότι έπιανε πριν. :lol:

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Εν τω μεταξύ δεν μπορείς να κάνεις κλήση ούτε απο την μια sim ούτε απο την άλλη?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Ωστόσο, λύνω το θέμα με τους τρόπους που ανέφερα.

Δεν είναι ότι δεν δουλεύει καθόλου.

Κάπου σκαλωνει.

Τέλος πάντων.

Βλέποντας και κάνοντας.

Ίσως γράψω και στη Sony να αναφέρω το πρόβλημα.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Στις πολυ αρχες ειχα 2-3 φορες αντιστοιχο θεμα. Καποια στιγμη δεν με ξαναπασχολησε.

Δεν κανεις κανενα clear cache στο Carrier Services? Αυτο προσφαρα πηρε ενα update και σκεφτομαι μηπως

εφαγε κανενα σκαλωμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Επανέρχομαι για το θέμα του Bluetooth. Έκανα επαναφορά δικτύων χωρίς αποτέλεσμα. Αναγκαστικά προχώρησα σε επιδιόρθωση μέσω του companion. Τζίφος και πάλι. Το έψαξα λίγο και είδα ότι υπάρχουν αναφορές από χρήστες με τα ίδια προβλήματα στο Bluetooth μετά την αναβάθμιση σε Android 11. Α ρε Sony, α ρε Sony. Δυστυχώς η εταιρία το ξέρει αλλά δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής κάποιο update που να λύνει το πρόβλημα. Και τώρα τι να κάνω; Να το πάω στο service και αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν να ζητήσω αντικατάσταση; Να περιμένω; Τι λέτε; Έχω ξενερώσει είναι η αλήθεια, γιατί από τη μια είναι φανταστικό κινητό, αλλά από την άλλη να ακούω μουσική από τα Bluetooth ακουστικά είναι ένα σημαντικό επίσης κομμάτι της χρήσης του.

 

Σαν προτελευταια λυση πριν πας στην Sony, δεν θα ηταν και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Link to comment
Share on other sites

Clear cache δεν μου επιτρέπει. Είναι γκρι.

Αλλά θα το έχω υπόψη μελλοντικά.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά.

 

Με το τελευταίο update 58.1.A.5.159 έχω θέμα σήματος.

 

Πάω να κάνω κλήση και μου λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο.

 

Έχω δύο SIM, Cosmote, Wind.

 

Συνήθως λύνεται με ενεργοποίηση Λειτουργίας Πτήσης ή Επανεκκίνηση.

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα των ημερών, λόγω Πάσχα και με όλο αυτόν τον φόρτο που υπάρχει κάθε χρονιά.

 

Έχει συμβεί σε άλλον;

 

Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να το συνδέσω στο companion επειδή δεν έχω ανταπτορα.

 

Μήπως και γίνει κάνα fix.

 

Δεν ξέρω τι παίζει...

 

Χρόνια Πολλά.

 

Με το τελευταίο update 58.1.A.5.159 έχω θέμα σήματος.

 

Πάω να κάνω κλήση και μου λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο.

 

Έχω δύο SIM, Cosmote, Wind.

 

Συνήθως λύνεται με ενεργοποίηση Λειτουργίας Πτήσης ή Επανεκκίνηση.

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα των ημερών, λόγω Πάσχα και με όλο αυτόν τον φόρτο που υπάρχει κάθε χρονιά.

 

Έχει συμβεί σε άλλον;

 

Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να το συνδέσω στο companion επειδή δεν έχω ανταπτορα.

 

Μήπως και γίνει κάνα fix.

 

Δεν ξέρω τι παίζει...

 

Μετά το τελευταίο update μου το έχει κάνει και εμένα δύο τρεις φορές.

Πας να πάρεις τηλέφωνο χάνει το σήμα και από τις δύο sim που έχω, με το που πατάω ακύρωση της κλήσης, ξανά γεμίζουν οι μπάρες με το σήμα. Στην τρίτη - τέταρτη προσπάθεια παίρνει κανονικά, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ.

Η κυρία κάρτα μου είναι cosmote και η δεύτερη cyta-vodafone.

Σαν επιλογή δικτύων έχω 5G/4G/3G/2G με τη μόνη διαφορά ότι έχω στείλει μήνυμα για να ανοίξει το 5G σε συμβατή συσκευή, οπότε εμένα πιάνει 5G στην cosmote κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέπω 4 σημεία service στην Αθήνα. Έχει κάποιος εδώ εμπειρία θετική-αρνητική από κάποιο από αυτά; Θα δοκιμάσω ως ύστατη λύση ένα factory reset καθώς βλέπω ότι το έχει σαν ξεχωριστό βήμα από την επιδιόρθωση που έχω ήδη κάνει χωρίς αποτέλεσμα, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι να δω που θα το πάω.
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update μου το έχει κάνει και εμένα δύο τρεις φορές.

Πας να πάρεις τηλέφωνο χάνει το σήμα και από τις δύο sim που έχω, με το που πατάω ακύρωση της κλήσης, ξανά γεμίζουν οι μπάρες με το σήμα. Στην τρίτη - τέταρτη προσπάθεια παίρνει κανονικά, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ.

Η κυρία κάρτα μου είναι cosmote και η δεύτερη cyta-vodafone.

Σαν επιλογή δικτύων έχω 5G/4G/3G/2G με τη μόνη διαφορά ότι έχω στείλει μήνυμα για να ανοίξει το 5G σε συμβατή συσκευή, οπότε εμένα πιάνει 5G στην cosmote κανονικά

Και εγώ έχω το θέμα.

Χάνεται το σήμα τελείως και από τις δύο σιμ ταυτόχρονα, και μια φορά δεν επανήλθαν τα data έκανα επανεκκίνηση.

 

Btw έχει βρει κανένας τρόπο να μην εμφανίζεται το welcome to Vodafone από το sim toolκιτ ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το παθατε το ειχατε ολοι γυρισμενο σε 5G?

Εγω ειμαι με Q (Wind δηλαδη) και δεν εχω θεμα απωλειας σηματος .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά βλέπω 4 σημεία service στην Αθήνα. Έχει κάποιος εδώ εμπειρία θετική-αρνητική από κάποιο από αυτά; Θα δοκιμάσω ως ύστατη λύση ένα factory reset καθώς βλέπω ότι το έχει σαν ξεχωριστό βήμα από την επιδιόρθωση που έχω ήδη κάνει χωρίς αποτέλεσμα, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι να δω που θα το πάω.

 

Για το σερβις Αθηνας δεν ξερω μιας και ειμαι σε αλλη πολη. Τα προβληματα που εχεις με το ΒΤ αν δεν τα ειχες εξαρχης ή σου εμφανιστηκαν μετα τη μεταβαση στο android 11 τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα διορθωθουν με επαναφορα εργοστασιακων.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό το χρησιμοποίησα μετά το update σε 11, οπότε δεν ξέρω τι γινόταν πριν. Ας ελπίσουμε να διορθωθεί με επαναφορά εργοστασιακών. Για να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό το χρησιμοποίησα μετά το update σε 11, οπότε δεν ξέρω τι γινόταν πριν. Ας ελπίσουμε να διορθωθεί με επαναφορά εργοστασιακών. Για να δούμε.
Κάνε μια επαναφορά και μην το κουράζεις άλλο . Είναι μπελάς το στήσιμο από την αρχή βέβαια αλλά πρέπει

 

sony

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το πρόβλημα στην αναπαραγωγή videos με ήχο στο Chrome λύθηκε αρχικά με απ' εγκατάσταση του,μετά από λίγο όμως επανήλθε .Έκανα αναβάθμιση εφαρμογής, εκκαθάριση ,cookies και ιστορικού και έλεγχο αν είναι ενεργοποιημένο το Java.Θα χρησιμοποιώ το Mozilla μάλλον από εδώ και πέρα.

Με αγανάκτησε τώρα τελευταία η συσκευή και με το σήμα αλλά και με κάτι κουλά όπως να ενεργοποιείται μόνο του το WiFi το πρωί.(Αναρωτιέσαι αν είσαι στα καλά σου,να το κλείνεις το βράδυ και το πρωί να το βλέπεις ανοικτό).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...