Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα. Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις εγγυήσεις... είναι 2 χρόνια απ όπου και αν το πάρω; google store,amazon.be, mediamarkt.be, saturn.be; Λέω να περιμένω την black friday μήπως πάει πιο χαμηλά (τώρα το βρίσκω στο γερμανικο google store 340e).
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα και απο εμένα. Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις εγγυήσεις... είναι 2 χρόνια απ όπου και αν το πάρω; google store,amazon.be, mediamarkt.be, saturn.be; Λέω να περιμένω την black friday μήπως πάει πιο χαμηλά (τώρα το βρίσκω στο γερμανικο google store 340e).

 

Δυο χρόνια αρκεί να το στείλεις στη χώρα που το πήρες αν χρειαστεί να κάνεις χρήση της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν τα iPhone, αλλά βλέπω παρουσίαση των νέων iPhone εχθές, εκκίνηση πωλήσεων στις ΗΠΑ μέσα σε 10 ημέρες, πώληση στην Ελλάδα μία εβδομάδα αργότερα. Είδες το προϊόν, παρακολούθησες τα reviews στο youtube, σου άρεσε, το πήρες.

 

Και έχεις από την άλλη την Google, 3 μήνες leaks, παρουσίαση του 4a μετά από 4-5 μήνες, διαθεσιμότητα προϊόντος μετά από 1-2 μήνες και πώληση μόνο σε συγκεκριμένες χώρες...

 

Ομολογουμένως θα το ήθελα πολύ το 4a, ενώ τώρα γλυκάθηκα και με το 4a 5G λόγω του wide φακού, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί να περιμένω. Διαβάζω και τα σχόλια για το πρόβλημα με την Google camera που δεν λέει να λυθεί και απογοητεύομαι. Δε λέει να δώσεις 350 - 500€ για το συγκεκριμένο κινητό και στο τέλος να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φωτογραφική μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν τα iPhone, αλλά βλέπω παρουσίαση των νέων iPhone εχθές, εκκίνηση πωλήσεων στις ΗΠΑ μέσα σε 10 ημέρες, πώληση στην Ελλάδα μία εβδομάδα αργότερα. Είδες το προϊόν, παρακολούθησες τα reviews στο youtube, σου άρεσε, το πήρες.

 

Και έχεις από την άλλη την Google, 3 μήνες leaks, παρουσίαση του 4a μετά από 4-5 μήνες, διαθεσιμότητα προϊόντος μετά από 1-2 μήνες και πώληση μόνο σε συγκεκριμένες χώρες...

 

Ομολογουμένως θα το ήθελα πολύ το 4a, ενώ τώρα γλυκάθηκα και με το 4a 5G λόγω του wide φακού, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί να περιμένω. Διαβάζω και τα σχόλια για το πρόβλημα με την Google camera που δεν λέει να λυθεί και απογοητεύομαι. Δε λέει να δώσεις 350 - 500€ για το συγκεκριμένο κινητό και στο τέλος να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φωτογραφική μηχανή.

 

Υποψήφιος αγοραστής εδώ... ποιο πρόβλημα με την google κάμερα λες ακριβως; και εγώ ήθελα ένα ευρυγώνιο φακό αλλά η διαφορά των 150 ευρώ για να παω στο 4α 5g είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Στο fnac πριν πληρώσω στο καλάθι μου γράφει The modified address is not eligible for the current basket. Greece

Και δεν μπορώ να συνεχίσω..

 

Διόρθωση : είχα βάλει μια θήκη μαζί και δεν το δεχόταν, έγραφε Κίνα η θήκη

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Λοιπόν.. Κοιτώντας από το σκρουτζ κάποια σχόλια για το pixel 4a, το παρήγγειλα στις 8/10 το βράδυ, στα 360€ από το fnac.com. Η σελίδα είναι στα γαλλικά, αλλά ας είναι καλά το Google translate. Ήταν διαθέσιμο, το πλήρωσα μέσω PayPal και έλεγε estimated delivery 12-14/10. Ήρθε χθες το πρωί με dpd, και acs. Όλα καλά, το κουτί ήταν χωρίς χτυπήματα, αν και θα μπορουσαν να βάλουν καμιά φούσκα μέσα κ να μην έχουν απλά το κουτί του κινητού μέσα σε χαρτοκουτο.

Το κινητό φυσάει, η μπαταρία στην πρώτη της φόρτιση είναι με 36% και 5hr sot, με κυρίως WiFi χρήση αλλά και δεδομένα. Φαίνεται καταπληκτικό, φτου φτου μη το ματιάσω..!! Θυμίζει πάρα πολύ το αγαπημένο μου nexus 5 αλλά με πολύ καλύτερη μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Λοιπόν.. Κοιτώντας από το σκρουτζ κάποια σχόλια για το pixel 4a, το παρήγγειλα στις 8/10 το βράδυ, στα 360€ από το fnac.com. Η σελίδα είναι στα γαλλικά, αλλά ας είναι καλά το Google translate. Ήταν διαθέσιμο, το πλήρωσα μέσω PayPal και έλεγε estimated delivery 12-14/10. Ήρθε χθες το πρωί με dpd, και acs. Όλα καλά, το κουτί ήταν χωρίς χτυπήματα, αν και θα μπορουσαν να βάλουν καμιά φούσκα μέσα κ να μην έχουν απλά το κουτί του κινητού μέσα σε χαρτοκουτο.

Το κινητό φυσάει, η μπαταρία στην πρώτη της φόρτιση είναι με 36% και 5hr sot, με κυρίως WiFi χρήση αλλά και δεδομένα. Φαίνεται καταπληκτικό, φτου φτου μη το ματιάσω..!! Θυμίζει πάρα πολύ το αγαπημένο μου nexus 5 αλλά με πολύ καλύτερη μπαταρία..

 

Καλορίζικο!

Είδες αν έχεις VoWifi και VoLte?

Με την κάμερα όλα καλά?

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Λοιπόν.. Κοιτώντας από το σκρουτζ κάποια σχόλια για το pixel 4a, το παρήγγειλα στις 8/10 το βράδυ, στα 360€ από το fnac.com. Η σελίδα είναι στα γαλλικά, αλλά ας είναι καλά το Google translate. Ήταν διαθέσιμο, το πλήρωσα μέσω PayPal και έλεγε estimated delivery 12-14/10. Ήρθε χθες το πρωί με dpd, και acs. Όλα καλά, το κουτί ήταν χωρίς χτυπήματα, αν και θα μπορουσαν να βάλουν καμιά φούσκα μέσα κ να μην έχουν απλά το κουτί του κινητού μέσα σε χαρτοκουτο.

 

Το κινητό φυσάει, η μπαταρία στην πρώτη της φόρτιση είναι με 36% και 5hr sot, με κυρίως WiFi χρήση αλλά και δεδομένα. Φαίνεται καταπληκτικό, φτου φτου μη το ματιάσω..!! Θυμίζει πάρα πολύ το αγαπημένο μου nexus 5 αλλά με πολύ καλύτερη μπαταρία..

Καλορίζικο! Τελική τιμή με μεταφορικά πόσο πήγε? Το Fnac έστειλε κατευθείαν ή έπρεπε να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία προώθησης του πακέτου από Γαλλία για Ελλάδα?

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Λοιπόν.. Κοιτώντας από το σκρουτζ κάποια σχόλια για το pixel 4a, το παρήγγειλα στις 8/10 το βράδυ, στα 360€ από το fnac.com. Η σελίδα είναι στα γαλλικά, αλλά ας είναι καλά το Google translate. Ήταν διαθέσιμο, το πλήρωσα μέσω PayPal και έλεγε estimated delivery 12-14/10. Ήρθε χθες το πρωί με dpd, και acs. Όλα καλά, το κουτί ήταν χωρίς χτυπήματα, αν και θα μπορουσαν να βάλουν καμιά φούσκα μέσα κ να μην έχουν απλά το κουτί του κινητού μέσα σε χαρτοκουτο.

Το κινητό φυσάει, η μπαταρία στην πρώτη της φόρτιση είναι με 36% και 5hr sot, με κυρίως WiFi χρήση αλλά και δεδομένα. Φαίνεται καταπληκτικό, φτου φτου μη το ματιάσω..!! Θυμίζει πάρα πολύ το αγαπημένο μου nexus 5 αλλά με πολύ καλύτερη μπαταρία..

 

Κατί άκυρο, επειδή έχεις για αβαταρ το s10e, αυτό ήταν το προηγούμενο σου κινητό? Αν ναι, πως τα βλέπεις συγκριτικά απο το θέμα μπαταρίας αλλά και γενικότερα?

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Vowifi και Volte δε τσέκαρα ακόμα!

360 ήταν η τελική τιμή μαζί με μεταφορικά. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Έφυγε την επόμενη μέρα, μετά πήγε Αυστρία, Βουλγαρία, Θεσσαλονίκη κ μετά Βόλο που μένω.

Σε σχέση με το s10e που όντως ήταν το προηγούμενο κινητό και το έδωσα λόγω μπαταρίας, φαίνεται πολύ πολύ καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα με ενδιέφερε να ξέρω αν υποστηρίζει volte στην Ελλάδα. Αν κάποιος έχει το τηλέφωνο ας μας πει;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Vowifi και Volte δε τσέκαρα ακόμα!

360 ήταν η τελική τιμή μαζί με μεταφορικά. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Έφυγε την επόμενη μέρα, μετά πήγε Αυστρία, Βουλγαρία, Θεσσαλονίκη κ μετά Βόλο που μένω.

Σε σχέση με το s10e που όντως ήταν το προηγούμενο κινητό και το έδωσα λόγω μπαταρίας, φαίνεται πολύ πολύ καλύτερο..

 

Καλή τιμή γενικά. Με την εγγύηση τι παίζει?

Τόσο χάλια ήταν το s10e απο άποψη μπαταρίας?Πόσες ώρες SoT είχες?

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή γενικά. Με την εγγύηση τι παίζει?

Τόσο χάλια ήταν το s10e απο άποψη μπαταρίας?Πόσες ώρες SoT είχες?

 

Με εγγύηση δεν ψαχτηκα αλλά είναι γαλλικό μαγαζί πολύ γνωστό στη Γαλλία, πώς λέμε εδώ πχ public, άρα αυτομάτως ευρωπαϊκό μαγαζί με διετή εγγύηση. Λογικά δε θα έχεις θέμα αν προκύψει κάτι. Έχουν chat και στα αγγλικά αν θες να ρωτήσεις κάτι.

Το s10e ήταν φοβερό, αλλά η μπαταρία του τραγική.. Ο exynos έχει μεγάλη κατανάλωση ενέργειας.. Πολύ σπάνια έβλεπα πάνω από 4:30-5hrs sot

Edited by jeronimo7
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Ιερώνυμε!! Περιμένουμε από μέρα σε μέρα την δική μας σειρά!!!

 

Δε με λένε Ιερώνυμο αλλά χαλάλι! Χαχαχα

Με το καλό φίλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βγήκαν τα μεταφορικά από Γαλλία; Εντωμεταξύ θα προτιμούσα να μου κόψουν τιμολόγιο, αλλά δύσκολο το βλέπω να συνεννοούμαι με τους Γάλλους! :lol:

 

Η φάση είναι πως τα FNAC παλαιότερα είχαν έρθει και στην Ελλάδα και το 2010 εξαγοράστηκαν από το Public.

Link to comment
Share on other sites

Με εγγύηση δεν ψαχτηκα αλλά είναι γαλλικό μαγαζί πολύ γνωστό στη Γαλλία, πώς λέμε εδώ πχ public, άρα αυτομάτως ευρωπαϊκό μαγαζί με διετή εγγύηση. Λογικά δε θα έχεις θέμα αν προκύψει κάτι. Έχουν chat και στα αγγλικά αν θες να ρωτήσεις κάτι.

Το s10e ήταν φοβερό, αλλά η μπαταρία του τραγική.. Ο exynos έχει μεγάλη κατανάλωση ενέργειας.. Πολύ σπάνια έβλεπα πάνω από 4:30-5hrs sot

 

Κατάλαβα. Εγώ θέλω να αλλάξω σε μικρό κινητό με καλή κάμερα και μπαταρία οπότε σκεφτόμουν pixel 4a και s10e. Αλλά από ότι βλέπω το s10e δεν το έχει με μπαταρία άρα το pixel 4a μονόδρομος. Με αγχώνει η σχεδόν μηδαμινή εγγύηση στην Ελλάδα καθώς και τα προβλήματα που έχω διαβάσει με την Google camera οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω....

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα post σου περί "προβλημάτων με την google camera". Αλλά να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει η πάρα μικρή πιθανότητα να ισχύει....

 

Κ αν έγινε κάτι δεν θα ήταν θέμα hardware. Άρα ελαττωματικής κάμερας.

 

Θα ήταν software. Που εκτός ότι μπορεί να ήταν κ θέμα λεπτών για την google η αναβάθμιση την εφαρμογής κυκλοφορούν ένα σωρό εκδόσεις της google cam. Απλά κατεβάζεις μια άλλη.

 

Αυτά που σου γράφω φυσικά είναι αυτά που πιστεύω εγώ. Δεν έχουν καμία αξία. Πολύ περισσότερο μέχρι να έχω κ γω την συσκευή στα χέρια μου. Τα λεφτά εσύ θα τα πληρώσεις στην τελική.

 

Το άλλο για το service που λες. Είναι όντως πρόβλημα. Αφού δεν εισάγεται επίσημα στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα post σου περί "προβλημάτων με την google camera". Αλλά να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει η πάρα μικρή πιθανότητα να ισχύει....

 

Κ αν έγινε κάτι δεν θα ήταν θέμα hardware. Άρα ελαττωματικής κάμερας.

 

Θα ήταν software. Που εκτός ότι μπορεί να ήταν κ θέμα λεπτών για την google η αναβάθμιση την εφαρμογής κυκλοφορούν ένα σωρό εκδόσεις της google cam. Απλά κατεβάζεις μια άλλη.

 

Αυτά που σου γράφω φυσικά είναι αυτά που πιστεύω εγώ. Δεν έχουν καμία αξία. Πολύ περισσότερο μέχρι να έχω κ γω την συσκευή στα χέρια μου. Τα λεφτά εσύ θα τα πληρώσεις στην τελική.

 

Το άλλο για το service που λες. Είναι όντως πρόβλημα. Αφού δεν εισάγεται επίσημα στη χώρα.

 

 

Το πιο πιθανον να είναι θεμα λογισμικου γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις το προβλημα είναι μετα την ενημέρωση σε android 11

Το χειροτερο είναι οτι αχρηστεύει την κάμερα γενικα και σε αλλες εφαρμογες, οχι μονο στην google camera

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/71272904?hl=en

 

Προφανώς μακάρι να μην τύχει σε κανέναν αγοραστή απο εδώ μέσα, απλά εξηγώ τν ανησυχία μου για το συγκεκριμένο θέμα

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμη για νορμάλ τιμή Ελλάδα. Περιμένω να εμφανιστεί στο amazon που μου αφαιρεί αυτόματα το ΦΠΑ λόγω ενεργοποιημένων ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Θα κοιτάξω ξανά μήπως εμφανίστηκε στο γαλλικό Amazon.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμη για νορμάλ τιμή Ελλάδα. Περιμένω να εμφανιστεί στο amazon που μου αφαιρεί αυτόματα το ΦΠΑ λόγω ενεργοποιημένων ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Θα κοιτάξω ξανά μήπως εμφανίστηκε στο γαλλικό Amazon.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Δεν θα το φέρει το amazon.de αν αυτό περιμένεις,μόνο μέσω resellers από όσα διάβασα στο ίντερνετ. Το ίδιο περίμενα και εγώ και τελικά έβαλα παραγγελεία στο fnac γαλλίας με τιμολόγιο,θέλει λογαριασμό στο fnacpro για τιμολόγιο και αφάιρεση ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το φέρει το amazon.de αν αυτό περιμένεις,μόνο μέσω resellers από όσα διάβασα στο ίντερνετ. Το ίδιο περίμενα και εγώ και τελικά έβαλα παραγγελεία στο fnac γαλλίας με τιμολόγιο,θέλει λογαριασμό στο fnacpro για τιμολόγιο και αφάιρεση ΦΠΑ.

 

Μέχρι σήμερα το Amazon.de έχει φέρει όλα τα Pixel. Από που προκύπτει ότι δεν θα το φέρει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το Amazon.de έχει φέρει όλα τα Pixel. Από που προκύπτει ότι δεν θα το φέρει αυτό?

 

Υπάρχει διαθέσιμο το 4α στο amazon.de αλλά είναι από τρίτη εταιρία και όχι την ίδια την Amazon. Επίσης δοκίμασα να προχωρήσω αγορά και δεν αφαιρεί το ΦΠΑ, όπως κάνει όταν αγοράζεις από αυτούς.

 

Όμως τα καλά νέα είναι ότι είναι διαθέσιμο στο βρετανικό amazon ξανά και μέχρι 31/12 έχουμε ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Μόλις 6,5 ευρώ μεταφορικά! Μέσα στις επόμενες μέρες θα το παραγγείλω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδα παντως πριν λιγο ουτε στο βρετανικο Αμαζον που υπαρχει διαθεσιμοτητα, πωλειται απο την ιδια την Αμαζον παρα μονο απο τριτους resellers - αρα η φημη για τα Pixel φετος μπορει να ειναι αληθινη? Και μαλιστα οταν στην αρχη, οπως διαβαζα ατα ξενα site, πωλουνταν κανονικα απο την ιδια την Αμαζον και μαλιστα ξεπουλησε κιολας?

Τι να πω, ελπιζω να μην ισχυσει μονιμα, θα συνεχισω να το παρακολουθω για το επομενο διαστημα

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...