Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρετε πότε θα γίνει διαθέσιμο στο ευρωπαικό άμαζον?

χθες

Dear Customer,

 

Thank you for contacting us at Amazon.de

 

I completely understand your concern regarding the availability of "Google pixel 4a" on our website.

 

To help you in this case, I have checked and we are expecting this item to be in stock within 10-15 days.

 

Therefore, you can try to order your desired item around this date.

 

Εγώ θα ήθελα την άποψη σας για την αγορά του κινητού, μέχρι να ρθει Κυπρο -αν τα καταφερω να ρθει μεσω https://www.eshopwedrop.com.cy/- πιθανόν να κυκλοφορησουν τα νεα iphone και τα νεα τα pixel . Προβληματιζομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ θα ήθελα την άποψη σας για την αγορά του κινητού, μέχρι να ρθει Κυπρο -αν τα καταφερω να ρθει μεσω https://www.eshopwedrop.com.cy/- πιθανόν να κυκλοφορησουν τα νεα iphone και τα νεα τα pixel . Προβληματιζομαι!

Ποια νέα Pixel; Για το 5άρι που είναι και το μόνο που αναμένεται μαζί με το 4a 5G έχουν διαρρεύσει τα πάντα και αύριο ανακοινώνονται επίσημα.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα νεότερα pixel είναι ότι θα είναι διαθέσιμα τέλη Νοεμβρίου το νωρίτερο (μάλλον).
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εδώ γίνεται να παραγγείλεις για δώρο

 

Δηλώνεις διαφορετική billing address και διαφορετική διεύθυνση παραλαβής

 

Αλλά εδώ η Google φαίνεται να δέχθηκε αρχικά την παραγγελία αλλά αργότερα την στιγμή που πάει να κάνει την χρέωση, φαίνεται να απορρίπτεται

 

Πιστεύω ότι αυτό γίνεται επειδή αναγνωρίζει ότι η διεύθυνση είναι της mailbox.de και για αυτό την ακυρώνει. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να ξεγελάσουμε εύκολα την Google xD

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χθες

Dear Customer,

 

Thank you for contacting us at Amazon.de

 

I completely understand your concern regarding the availability of "Google pixel 4a" on our website.

 

To help you in this case, I have checked and we are expecting this item to be in stock within 10-15 days.

 

Therefore, you can try to order your desired item around this date.

 

Εγώ θα ήθελα την άποψη σας για την αγορά του κινητού, μέχρι να ρθει Κυπρο -αν τα καταφερω να ρθει μεσω https://www.eshopwedrop.com.cy/- πιθανόν να κυκλοφορησουν τα νεα iphone και τα νεα τα pixel . Προβληματιζομαι!

 

Άρα στο γερμανικό αμαζον δηλαδή θα ανέβει πιο αργά από ότι στην Αγγλία πχ... Αναρωτιέμαι αν αυτό θα γίνει επειδή στην Γερμανία θα είναι πιο φθηνό....

Προσωπική μου άποψη, το 4a αξίζει παραπάνω από το 5 και το 4α. 5g στην Ελλάδα και Κύπρο θα κάνει μερικά χρόνια ακόμα μέχρι να έρθει σε ικανοποιητικη κάλυψη (σαν το 4g δηλαδή, όπου και ακόμα και αυτό δεν είναι σε πλήρη κάλυψη σε μερικές εταιρίες), άρα μέχρι τότε θα έχουμε αλλάξει κινητά σίγουρα, άρα θεωρώ ότι δεν αξίζει τα έξτρα χρήματα προς το παρόν.

Τώρα για τα επερχόμενα iPhone δεν έχω άποψη αφού ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει iOS αλλά Apple είναι αυτή, σίγουρα στο 12 mini θα έχει κάποιες ελλείψεις xD

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει προβλήματα που έχει βγάλει η εφαρμογή της κάμερας σε πολλά pixel κινητά?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.GoogleCamera&hl=en&showAllReviews=true

Σκέφτομαι να αγοράσω το pixel 4a κυριώς για την κάμερα του (λογισμικό και audio jack οι άλλοι 2 λόγοι) αλλά αυτά τα προβλήματα που διαβάζω με ανησυχούν πολύ :confused:

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει προβλήματα που έχει βγάλει η εφαρμογή της κάμερας σε πολλά pixel κινητά?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.GoogleCamera&hl=en&showAllReviews=true

Σκέφτομαι να αγοράσω το pixel 4a κυριώς για την κάμερα του (λογισμικό και audio jack οι άλλοι 2 λόγοι) αλλά αυτά τα προβλήματα που διαβάζω με ανησυχούν πολύ :confused:

 

Ίσως κάποια ενημέρωση της εφαρμογής να δημιουργεί αυτά τα προβλήματα υπό κάποιες συνθήκες

 

Αλλά φαντάζομαι είναι κάτι προσωρινό

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις παράλληλα και αυτή εδώ την τροποποιημένη έκδοση, αν η επίσημη έκδοση έχει πρόβλημα:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-cstark27/

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια ενημέρωση της εφαρμογής να δημιουργεί αυτά τα προβλήματα υπό κάποιες συνθήκες

 

Αλλά φαντάζομαι είναι κάτι προσωρινό

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις παράλληλα και αυτή εδώ την τροποποιημένη έκδοση, αν η επίσημη έκδοση έχει πρόβλημα:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-cstark27/

 

Τι διαφορά έχει αυτή η τροποποιημένη έκδοση?

Με ανησυχεί πολύ αυτό, ειδικά που στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση.

Αν το βγάλει και στο 4a, τι κάνουμε οεο?

Βέβαια τα περισσότερα προβλήματα είναι στα pixel 2, αλλά υπάρχουν αναφορές και για τα pixel 3a και pixel 4...

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει αυτή η τροποποιημένη έκδοση?

 

Δίνει κάποιες πρόσθετες δυνατότητες.

 

Δες εδώ, στην ενότητα FAQ:

https://forum.xda-developers.com/apps/google-camera-mods/gcam-google-pixel-1-2-3-t3875663

 

Με ανησυχεί πολύ αυτό, ειδικά που στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση.

 

H εγγύηση είναι για το hardware, οπότε δεν έχει να κάνει

Δεν θα σου αλλάξουν την συσκευή επειδή μια συγκεκριμένη έκδοσης της εφαρμογής εμφάνισε προβλήματα

Αλλά και να στην άλλαζαν, πάλι μια ίδια θα έπαιρνες

 

Αν το βγάλει και στο 4a, τι κάνουμε οεο?

 

Περιμένεις να φτιαχτεί

Και μέχρι τότε χρησιμοποιείς την τροποποιημένη έκδοση (που έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερη)

Link to comment
Share on other sites

Δίνει κάποιες πρόσθετες δυνατότητες.

 

Δες εδώ, στην ενότητα FAQ:

https://forum.xda-developers.com/apps/google-camera-mods/gcam-google-pixel-1-2-3-t3875663

 

 

 

H εγγύηση είναι για το hardware, οπότε δεν έχει να κάνει

Δεν θα σου αλλάξουν την συσκευή επειδή μια συγκεκριμένη έκδοσης της εφαρμογής εμφάνισε προβλήματα

Αλλά και να στην άλλαζαν, πάλι μια ίδια θα έπαιρνες

 

 

 

Περιμένεις να φτιαχτεί

Και μέχρι τότε χρησιμοποιείς την τροποποιημένη έκδοση (που έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερη)

 

Σε ευχαριστώ, δεν το γνώριζα αυτό, ότι υπάρχει ειδική έκδοση gcam για τα pixels.

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι μερικά reviews στο play store διάβασα ότι "κατέστρεψε" την χρήση της κάμερας και σε τρίτες εφαρμογές, όχι μόνο στην main εφαρμογή...

Πιο συγκεκριμένα:

https://www.androidpolice.com/2020/09/25/pixel-2-camera-curse-continues-and-its-spreading-to-newer-pixels/?amp

Edited by nikosbar128
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι μερικά reviews στο play store διάβασα ότι "κατέστρεψε" την χρήση της κάμερας και σε τρίτες εφαρμογές, όχι μόνο στην main εφαρμογή...

 

Είναι φυσιολογικό να ανησυχείς, αλλά δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο εκτεταμένο. Καταρχήν το πρόβλημα έχει βρεθεί σε παλιότερες συσκευές. Προσωπικά τα παλιά μου P2 και P2XL τα έχουν κοντινά μου πρόσωπα και η κάμερα δουλεύει μια χαρά και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα όπως και πρώτα.

Να εμφανιστεί το θέμα στα καινούρια 4a μου φαίνεται πολύ δύσκολο ως ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να ανησυχείς, αλλά δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο εκτεταμένο. Καταρχήν το πρόβλημα έχει βρεθεί σε παλιότερες συσκευές. Προσωπικά τα παλιά μου P2 και P2XL τα έχουν κοντινά μου πρόσωπα και η κάμερα δουλεύει μια χαρά και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα όπως και πρώτα.

Να εμφανιστεί το θέμα στα καινούρια 4a μου φαίνεται πολύ δύσκολο ως ενδεχόμενο.

 

Δεν είναι μόνο στην 2η γενιά των pixel αλλά και στα pixel 3, 3 XL και 3α ακόμα.

Αλλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι αχρηστεύει την χρήση της κάμερας γενικά σε όλες τις τρίτες εφαρμογές, δεν είναι μόνο η εφαρμογή δηλαδή που κολλάει.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στην 2η γενιά των pixel αλλά και στα pixel 3, 3 XL και 3α ακόμα.

Αλλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι αχρηστεύει την χρήση της κάμερας γενικά σε όλες τις τρίτες εφαρμογές, δεν είναι μόνο η εφαρμογή δηλαδή που κολλάει.

 

Ναι το γνωρίζω, γι' αυτό είπα σε "παλιότερες συσκευές". Αλλά ο αριθμός είναι πολύ μικρός, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Νομίζω ότι είναι μικρό το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το link για την εφαρμογή της κάμερας. Το πρόβλημα φαίνεται να μην αφορά μόνο παλιότερα pixel αλλά ακόμη και το 4a. Σε κάποιους λύθηκε αναβαθμίζοντας σε Android 11. Ψιλό απαράδεκτο να μην έχουν βρει άμεσα λύση, αν σκεφτεί κανείς πως η κάμερα αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα selling points αυτών των κινητών.

 

Περίμενα τόσο καιρό να κυκλοφορήσει το 4a για την με ενδιαφέρει το κομμάτι της φωτογραφίας, ενώ καλοβλέπω και το 4a 5G που έχει και ευρυγώνιο φακό πλέον, αλλά με αυτά που διαβάζω, θα το σκεφτώ πάρα πολύ για το αν θα προχωρήσω στην αγορά, μιας και τα λεφτά δεν είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει εμφανιστεί σε saturn mediamarkt de. Έχει κάποιος εμπειρία σε παραγγελίες από εκεί? Δεν έχω καταλάβει αν είναι άμεσα διαθέσιμα λόγω γερμανικών.
Link to comment
Share on other sites

Είναι άμεσα διαθέσιμο. Αναφέρει παράδοση εντός 1-2 ημερών. Από όσο γνωρίζω όμως, δεν στέλνει Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Από mediamarkt de. μέσω mailboxde παίζει να φάμε άκυρο και από εκεί; Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το link για την εφαρμογή της κάμερας. Το πρόβλημα φαίνεται να μην αφορά μόνο παλιότερα pixel αλλά ακόμη και το 4a. Σε κάποιους λύθηκε αναβαθμίζοντας σε Android 11. Ψιλό απαράδεκτο να μην έχουν βρει άμεσα λύση, αν σκεφτεί κανείς πως η κάμερα αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα selling points αυτών των κινητών.

 

Περίμενα τόσο καιρό να κυκλοφορήσει το 4a για την με ενδιαφέρει το κομμάτι της φωτογραφίας, ενώ καλοβλέπω και το 4a 5G που έχει και ευρυγώνιο φακό πλέον, αλλά με αυτά που διαβάζω, θα το σκεφτώ πάρα πολύ για το αν θα προχωρήσω στην αγορά, μιας και τα λεφτά δεν είναι λίγα.

 

Ακριβώς αυτό! Και δεν είναι ότι έχουμε και μια υποστήριξη εδώ στην Ελλάδα, αν το πάθουμε μετά μας αχρηστευτηκε το κινητό.

Πάραυτα, το αγγλικό το αμαζον το έχει διαθέσιμο, αλλά δεν μου βγάζει ημερομηνία παράδοσης για Ελλάδα

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει εμφανιστεί σε saturn mediamarkt de. Έχει κάποιος εμπειρία σε παραγγελίες από εκεί? Δεν έχω καταλάβει αν είναι άμεσα διαθέσιμα λόγω γερμανικών.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το Pixel 4 (με τα 64 GB) το έχει μόλις 429 ευρώ. Δεν το έχω ξαναδεί τόσο φθηνά πουθενά. Να πω την αλήθεια μέχρι εκεί θα ανέβαινα για το Pixel 4, αλλά τέτοιες προσφορές ίσως παίξουν γενικότερα μόνο όταν κυκλοφορήσει το 5.

 

Γράφει ότι είναι άμεσα διαθέσιμο. Δεν βλέπω πάντως κάτι για διεθνείς αποστολές (και σιγά μην έκαναν σε χώρα που έχουν υποκαταστήματα).

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ακύρωση της παραγγελίας μου από Google Store τα χρήματα φαίνονται 'στον αέρα' στην τράπεζα μου

Μίλησα με την Alpha Bank και μου είπε ότι υποχρεωτικά τα χρήματα θα μπουν σε 20 ημέρες και να επικοινωνήσω μαζί τους εάν θέλω να μπουν νωρίτερα

Έστειλα email στην Google μίλησα και με chat είπαν θα μου στείλουν mail

Απλά απαράδεκτοι

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα! δηλαδη αν το παραγγειλω απο amazon.co.uk θα εχω καποιο θεμα με τελωνειο ή εγγυηση??

 

Θα έχεις την ενός χρόνου εγγύηση του αμαζον μόνο. Δηλαδή αν πάθει κάτι, βγει ελαττωματικό κλπ, θα πρέπει να σταλθεί ταχυδρομικά πίσω, κλπ.

Από το αγγλικό δεν νομίζω να έχεις θέμα κανένα. Εδώ στο αμερικάνικο αμαζον δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Βασικά προτιμώ τον ένα χρόνο εγγύηση του Amazon παρά τα δύο από ελληνικό σκρουτζομάγαζο ή ακόμη και ελληνική αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

χθες που πήγα να το παραγγείλω απο amazon.co.uk, βγήκε out of stock! σκέφτομαι να βάλω κάποιο φιλο μου να το αγοράσει από το google store στην Αγγλια και να μου το στείλει.. σε αυτή την περίπτωση παίζει να την πατήσω τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...