Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να διαβάσεις πολύ καλά το πρώτο ποστ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι ναι ηδη το εχω στο προγραμμα ..ειδικα για gcam κτλ ;) !

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι και εγώ να το αγοράσω, απλά προβληματίζομαι αν θα πάρω με 64 ή 128.Τα 64giga λέτε αρκούν για εφαρμογές τραπεζών, social media. Θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία χωρίς να έχω θέμα με τη χωρητικότητα των μελλοντικών αναβαθμίσεων. Όσο για φωτογραφίες, βίντεο θα πάρω μια sd.
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι και εγώ να το αγοράσω, απλά προβληματίζομαι αν θα πάρω με 64 ή 128.Τα 64giga λέτε αρκούν για εφαρμογές τραπεζών, social media. Θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία χωρίς να έχω θέμα με τη χωρητικότητα των μελλοντικών αναβαθμίσεων. Όσο για φωτογραφίες, βίντεο θα πάρω μια sd.

 

εγω πηρα το 64ρι ...! ειναι δυνατον να εχουμε τοσο θεματα με τι εφαρμογές με 64g? εννοείται οτι εχω sd και θα το βαλω για τα υπολοιπα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα του πάγου.Θηκη θέλω και είμαι κομπλέ. πέρασα το volume booster από τό πρώτο ποστ τό έβαλα λίγο κάτω από 40% και άκουσα μουσική στο YouTube και ακουγεται τρία τετράγωνα μακριά!! Πάταγο κάνει.Ποιο είναι καλύτερο για ενίσχυση ήχου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα του πάγου.Θηκη θέλω και είμαι κομπλέ. πέρασα το volume booster από τό πρώτο ποστ τό έβαλα λίγο κάτω από 40% και άκουσα μουσική στο YouTube και ακουγεται τρία τετράγωνα μακριά!! Πάταγο κάνει.Ποιο είναι καλύτερο για ενίσχυση ήχου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το να δυναμώνεις το ηχειο δεν υπαρχει πρόβλημα μηπως το κάψεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το έχεις στην τσίτα συνέχεια δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω.

Δηλαδή αν μια στο τόσο το πηγαίνεις 50-60% για λίγη ωρα τι μπορεί να πάθει?

 

Πάντα ανέβαζα ισχύ στα ηχεία στη τηλέφωνα μου και κανένα δεν έκαψε ηχείο/ακουστικό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που το έχετε στο πράσινο χρώμα, όπως και εγώ, τι θήκη έχετε βάλει ώστε να μη χαθεί το εκπληκτικό αυτό χρώμα; προς το παρόν έχω την θήκη της συσκευασίας
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που το έχετε στο πράσινο χρώμα, όπως και εγώ, τι θήκη έχετε βάλει ώστε να μη χαθεί το εκπληκτικό αυτό χρώμα; προς το παρόν έχω την θήκη της συσκευασίας

 

https://www.ebay.co.uk/itm/For-Xiaomi-Redmi-Note-9-8-7-Pro-360-Full-Protect-Hybrid-Clear-Back-Case-Cover/264781625243?pageci=6db36707-433c-4e20-a342-3c4ba38bb15c

 

Μπροστά πισω διαφανής και τέλος.

Δε χρειάζεται να ξεκολλήσεις την ζελατίνα από την οθόνη. Δε χρειάζεται να αγοράσεις έξτρα τζαμακια 9H και τέτοια

Με 2,5 ευρωπουλάκια καθάρισες

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.co.uk/vod/FetchOrderDetails?itemId=264781625243&transactionId=2620706599016

 

Μπροστά πισω διαφανής και τέλος.

Δε χρειάζεται να ξεκολλήσεις την ζελατίνα από την οθόνη. Δε χρειάζεται να αγοράσεις έξτρα τζαμακια 9H και τέτοια

Με 2,5 ευρωπουλάκια καθάρισες

 

δεν ανοιγει φιλος

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το να δυναμώνεις το ηχειο δεν υπαρχει πρόβλημα μηπως το κάψεις ?

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Συνήθως υπάρχει και speaker protection στο ηλεκτρονικό μέρος της συσκευής.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ όλες τις σχετικές σελίδες στο fb και μάλιστα αυτές στις Ινδίες, Ινδονησία, Μπαγκλαντές μεριά έχουν και το περισσότερο υλικο.

Απο αυτά που διάβασα το πρόβλημα το παρουσιάσουν αυτά που είναι official αγορασμένα και όχι τα unofficial.

Απο αυτά που κυκλοφορούν Ινδίες, Κίνα κλπ το πρόβλημα δεν το εμφανίζουν τα redmi note 9 pro max.

 

 

Ρώτησα για χρώμα και ρομ διότι το άσπρο και το γκρι, έχω υποψία ότι είναι πιο επιρρεπή λόγω διαφοροποίησης στο τμήμα κάμερας και φλας.

Υποπτεύομαι ότι λογω του μαύρου πλαστικού γυρω από το φλας που ενώνεται με τους φακούς υπάρχει πρόβλημα στη στεγανοποιηση. Αυτό είναι δική μου εκτίμηση.

Εχω το πράσινο και είναι το μόνο από τα τρία που διαφέρει σ αυτό το κομμάτι. Άλλωστε είχα αναφερθεί στο κομμάτι αυτό στις πρώτες μου αναρτήσεις στο νήμα, κάτι που μου έκανε εντύπωση καθώς πρόκειται για διαφορετική σχεδίαση της πλάτης για το ίδιο μοντέλο κάτι που σημαίνει διαφορετική γραμμή παραγωγής.

Γενικά, τέτοιου είδους μικροπαραλλαγες δε γίνονται τυχαία

 

Επίσης από τις πρώτες πληροφορίες το πρόβλημα αποκαθισταται με καθαρισμό και τοποθέτηση τσιμουχας.

Κάτι τέτοιο καταλαβα

 

Προσωπικά το πρόβλημα το γνωρίζω εδω και 3-4 βδομάδες αλλά νόμιζα ότι αφορούσε τις ινδικες εκδόσεις του τηλεφωνού.

d6zkbeim.jpgrlmh9t4o.jpge25yy86i.jpg9g4z4yoa.jpgk3tleajy.jpg

Στο Reddit (r/xiaomi), διάβασα μερικά σχόλια οτι αφορά τις πρώτες γραμμές παραγωγής και συγκεκριμένα κομμάτια. Ίσως να μην υπάρχει το πρόβλημα σε νεότερα και να διορθώθηκε. Πάντως το πρόβλημα υπάρχει, το ξέρουν και αν σου τύχει, κινείς αμεσα όλες τις διαδικασίες για refund απ'οτι ειδα.

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με μια μαύρη carbon θήκη, ό,τι χρώμα και να πάρεις κρύβεται, σωστά? Γιατί σκεφτόμουνα για το Γκρι, αλλα λεω μηπως το μαύρο είναι πιο σίγουρο

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμάζω το waze.

Όντως το ui του είναι έτσι όπως θα έπρεπε να είναι.

Πολύ βολικό και κάνει αυτό που περιμένεις να κάνει όταν αγγίζεις την οθόνη.

Πολύ έξυπνο sw

Πλην όμως, θέλει ίντερνετ

Δεν αποθηκεύει χάρτες

Επίσης δεν έχει γυναικεία φωνή στην πλοήγηση

 

Πάντως θα το κρατήσω κι αυτό ως εναλλακτικό

 

Edit :

Κι ένα δωράκι εναλλακτική του Chrome σε πιο γρήγορο και εργονομικό

https://mega.nz/file/cbJSRQJQ#GIUg6dIK31kn3ZZa_28pzBcyq4jMlzcLjhldubh7b3E

... Και με πολύ περισσότερες δυνατότητες

 

5erbikc3.jpgtiiqrdkb.jpg

Ρίξε μια ματιά λιγο σε kiwi (αν και λίγο outdated τώρα, νεότερη έκδοση σε github) και ice weasel (GitHub). Υποστηρίζουν extensions (ublock, dark reader κλπ) όπως και background play, που είναι must. Έχουν και internal adblockers και άλλα χρήσιμα επιπρόσθετα φυσικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Reddit (r/xiaomi), διάβασα μερικά σχόλια οτι αφορά τις πρώτες γραμμές παραγωγής και συγκεκριμένα κομμάτια. Ίσως να μην υπάρχει το πρόβλημα σε νεότερα και να διορθώθηκε. Πάντως το πρόβλημα υπάρχει, το ξέρουν και αν σου τύχει, κινείς αμεσα όλες τις διαδικασίες για refund απ'οτι ειδα.

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με μια μαύρη carbon θήκη, ό,τι χρώμα και να πάρεις κρύβεται, σωστά? Γιατί σκεφτόμουνα για το Γκρι, αλλα λεω μηπως το μαύρο είναι πιο σίγουρο

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρίξε μια ματιά λιγο σε kiwi (αν και λίγο outdated τώρα, νεότερη έκδοση σε github) και ice weasel (GitHub). Υποστηρίζουν extensions (ublock, dark reader κλπ) όπως και background play, που είναι must. Έχουν και internal adblockers και άλλα χρήσιμα επιπρόσθετα φυσικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δεν τίθεται ζήτημα refund το πολύ πολύ να σου αλλάξουν το τζαμακι και να το καθαρίσουν.. Προσωπικά δεν θα κάνω τίποτα γιατί είναι ελάχιστη η σκόνη και από όσα διάβασα το επίσημο Service στην Αθήνα δεν είναι καλό.Απλά η χειρότερη αγορά που έκανα μέχρι τώρα αν και σαν συσκευή(τεχνικά χαρακτηριστικά) ειναι πολύ καλή..

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

]Ρίξε μια ματιά λιγο σε kiwi (αν και λίγο outdated τώρα, νεότερη έκδοση σε github) και ice weasel (GitHub). Υποστηρίζουν extensions (ublock, dark reader κλπ) όπως και background play, που είναι must. Έχουν και internal adblockers και άλλα χρήσιμα επιπρόσθετα φυσικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Τον είχα παλιά σε mediatek συσκευή. Ηταν καλός αλλά τον έβγαλα δεν θυμάμαι για ποιο λόγο.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Σε έντονο ήλιο τα χρώματα τείνουν να ξασπριζουν. Χαρακτηριστικό, το φόντο του swiftkey keyboard απο γκρι σκούρο γίνεται γκρι ανοιχτό. Αλλά στη σκιά επανέρχεται στα κανονικα. Δεν έχω θέμα σ αυτό. Η επαναφορά γίνεται σχεδόν άμεσα σε βαθμό που αν δεν το γράφατε δεν θα το πρόσεχα

 

Μάλλον έχει να κάνει μ αυτά τα λίγα παραπάνω nits που δίνει.

 

 

 

Πάντως, το φαινόμενο αυτό μου έχει ξανατυχει σε αλλο τηλέφωνο στις περιπτώσεις υψηλων θερμοκρασιών στο πανελ λόγω προβολής βίντεο με ταυτοχρονη φόρτιση. Αλλά, άρχισε να εμφανίζεται μετά από κάποιο Χρονικό διάστημα, νομίζω μετά από 2 χρόνια. Όχι από την 1η μέρα.

 

 

 

Εδιτ : ένα ένα τα θυμάμαι.. Σε κάποια miui κινεζική του 2017, που έκανα port αντιμετώπισα θέμα με τον φωτισμό του πάνελ. Συγκεκριμένα, στο σκοτάδι μαυριζε γυρω στο 5% με αποτέλεσμα να μη φαίνεται τίποτα. Την λύση έδωσε μια εφαρμογή, velis auto brightness οπου εκει μπορείς να ορίσεις δική σου καμπύλη φωτός.

 

Μετά βρήκα πιο σωστή λύση πειράζοντας ένα αρχείο στο boot.img.

 

(το αναφέρω σε συνέχεια προηγούμενου σχολίου σχετικά με τα περίεργα των miui)

Έχουμε μήπως κάτι νεότερο σχετικά με αυτό? Υπάρχει περίπτωση η χειροκίνητη φωτεινότητα να γινει μεγαλύτερη?

Επειδή, όταν ανοίγω βίντεο σε mx player για ενα βίντεο, η φωτεινότητα στο τέρμα μέσα στην εφαρμογή μπορεί και υπερβαίνει την max φωτεινότητα του κινητού εκτός της εφαρμογής.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι στα σκουρα θεματα δεν υπάρχει πρόβλημα

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pearlauncher.pearlauncher&hl=en_US

παρα πολυ γρηγορος

 

Και ενας εξίσου γρήγορος και ποιοτικός

https://mega.nz/file/IWpQCabC#C1t_eNnRV-_7bl44phua7EikWenkhCHhKlbRlrSRR-Q

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς για Google Assistant, μου δούλευε προ ημερών με γλώσσα συστήματος ελληνικά, αλλά τις τελευταίες μέρες δεν δούλευει εάν δεν αλλάξω την γλώσσα συστήματος σε Αγγλικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λίγο άσχετο το σχόλιο, επιβεβαιώμενα μπορώ να πω ότι το WiFi είναι πιο δυνατό από οποιαδήποτε αλλη συσκευή είχα

(LG g3, LG g4, Samsung galaxy s4, Samsung galaxy s7)

Παραδόξως ένα άλλο κινεζικο ήταν πολύ κοντά σε απόδοση WiFi. Το coolpad f1. Δοκιμασμένο σε ένα συγκεκριμένο σημείο της αυλής όλα τα κινητά

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και όταν δείχνει μια γραμμή στην κεραία στην notification bar, αυτό λειτουργεί απροβληματιστα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...