Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε και καλώς να σου έρθει η συσκευή. Είναι πραγματικά τέλεια και θα την ερωτευτείς. Εγώ έχω βάλει και mocolo και t max. Το t max είχε και καλύτερη τοποθέτηση και καλύτερη αφή. Εγώ προτείνω να πας σε t max που είναι και φτηνό, 10-12 ευρώ νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας, και εγω καινούριος στην oneplus, περιμενω να ερθει το 8pro 12/256 απο banggood. Ελπίζω ότι έγινε τελικά καλή επιλογή! Η συσκευή που εχω τωρα είναι ενα huawei p10 lite, οποτε η διαφορα θα ειναι απλά τεράστια! Από όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει ότι πλεον δεν χρειάζεται να κάνουμε καμια πατέντα με για το 5g, όποτε έρθει στην περιοχή μου θα συνδεθεί μόνο του, σωστά; επίσης έρχεται πάνω με προστασία οθόνης ή θα πρέπει να βάλω εγω κατευθείαν; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχουν απαντήσει τα παιδιά ποιο πάνω , πλέον με την τελευταία ενημέρωση το θέμα 5g διορθωτικε Κ είμαι πλέον θέμα παροχου Κ κατά πόσο είσαι κοντά σε κεραία 5g. Όσο για την οθόνη έχει ζελατίνα .
Link to comment
Share on other sites

... έχω καταλάβει ότι πλεον δεν χρειάζεται να κάνουμε καμια πατέντα με για το 5g, όποτε έρθει στην περιοχή μου θα συνδεθεί μόνο του, σωστά; επίσης έρχεται πάνω με προστασία οθόνης ή θα πρέπει να βάλω εγω κατευθείαν; Ευχαριστώ πολύ

 

Μόνο η cosmote και μόνο για το μοντέλο Νord N10, το έχει στις συμβατές λίστες συσκευών 5G (προς ώρας)

Αν δοκιμάσεις να στείλεις sms ενεργοποίησης 5G, θα λάβεις απάντηση πως η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

 

Όμως μιας και κυκλοφόρησε update απο την Oneplus που προσθέτει στο μενού του 5G, μπορείς να κάνεις το εξής απλό τρικ. Να βρείς μια συσκευή που ήδη ανήκει στη λίστα πιστοποιημένων συσκευών, να βάλεις σε αυτή την κάρτα SIM και τότε να στείλεις το sms με το κείμενο "5G" στο 1333. Θα σου έρθει απάντηση σε λίγο ότι το 5G ενεργοποιήθηκε. Θα ξανα βάλεις την sim στο δικό σου κινητό και τέλος.

 

Το παραπάνω αν θες άμεσα 5G στην περιοχή σου και θες να το δοκιμάσεις. Αλλιώς περιμένεις μέχρι ο πάροχός σου να προσθέσει τη συσκευή σου στη λίστα υποστηριζόμενων συσκευών.

Κι ένα link για να δεις ποιες είναι οι ήδη οι υποστηριζόμενες συσκευές, ώστε αν θες να βρεις κάποια για να βάλεις την sim σου και να ενεργοποιηθείς.

 

https://techblog.gr/mobile/ta-symvata-5g-smartphones-se-cosmote-vodafone-kai-wind/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμενω να το βαλει η cosmote στις συσκευες της, καθως επαρχια ετσι κ αλλιως θα αργησουμε να δουμε 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει επιχειρήσει κανείς να δοκιμάσει στο αμάξι του αν δουλεύει το Android auto ? Έχουν αναφέρει από την 10 έκδοση Κ μετά ,θα τα υποστηρίζουν όλες οι συσκευές. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει επιχειρήσει κανείς να δοκιμάσει στο αμάξι του αν δουλεύει το Android auto ? Έχουν αναφέρει από την 10 έκδοση Κ μετά ,θα τα υποστηρίζουν όλες οι συσκευές. Ισχύει;

 

μα δεν υπήρχε ποτέ θέμα συσκευών αλλά γεωγραφικών περιορισμών. Προσωπικά είχα/έχω android auto σε 1+5, 1+6 & σε 1+8 pro.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπήρχε ποτέ θέμα συσκευών αλλά γεωγραφικών περιορισμών. Προσωπικά είχα/έχω android auto σε 1+5, 1+6 & σε 1+8 pro.

Όσες παλιές συσκευές είχα Κ συναδέλφους μου τους κατέβαζα apk Κ παίζανε. Σε ότι καινούργια συσκευή έχω πιάσει στα χέρια μου απλά μόνο το καλώδιο βάζω. Γιατί γίνεται , Αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μπορώ να καταλάβω το ερώτημα...

Αναφέρεσαι στις συσκευές της Oneplus; Αναφέρεσαι σε συσκευές media αυτοκινήτων; Αναφέρεσαι σε τύπο σύνδεσης, mirrorlink ή καλώδιο;

Σε έχασα με το καλώδιο...

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες εκδόσεις του Android auto, δεν βλέπεις το εικονίδιο ούτε μπορείς να πεις στην εφαρμογή Android auto από το κινητό σου.

 

Όταν συνδέσεις όμως το κινητό σου με το αυτοκίνητο, εμφανίζεται στην οθόνη του αυτοκινήτου σου το μενού του Android auto.

 

Δεν είναι θέμα κινητού αλλά έκδοσης Android auto.

 

Θα υπάρχει και δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης με το αυτοκίνητο σε μελλοντικό update. Θα γίνεται σύνδεση όμως με WiFi. Άρα μόνο αυτοκίνητα που υποστηρίζουν WiFi θα μπορούν να συνδεθούν με το Android auto ασύρματα.

 

Πρόβλημα με το Android auto έχουν οι συσκευές Huawei λόγω Google, ήταν και ένας λογως που απέκλεισα το p40 μιας και το δουλεύω συχνά το Android auto.

 

Υ. Γ: Υπάρχει μια εφαρμογή για να μπορείς να ανοίξεις την εφαρμογή Android auto στο κινητό σου, αλλά δεν βρίσκω κάποιο νόημα. Το θέμα είναι να εμφανίζεται στην οθόνη του αυτοκινήτου όταν συνδέεις το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες εκδόσεις του Android auto, δεν βλέπεις το εικονίδιο ούτε μπορείς να πεις στην εφαρμογή Android auto από το κινητό σου.

 

Όταν συνδέσεις όμως το κινητό σου με το αυτοκίνητο, εμφανίζεται στην οθόνη του αυτοκινήτου σου το μενού του Android auto.

 

Δεν είναι θέμα κινητού αλλά έκδοσης Android auto.

 

Θα υπάρχει και δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης με το αυτοκίνητο σε μελλοντικό update. Θα γίνεται σύνδεση όμως με WiFi. Άρα μόνο αυτοκίνητα που υποστηρίζουν WiFi θα μπορούν να συνδεθούν με το Android auto ασύρματα.

 

Πρόβλημα με το Android auto έχουν οι συσκευές Huawei λόγω Google, ήταν και ένας λογως που απέκλεισα το p40 μιας και το δουλεύω συχνά το Android auto.

 

Υ. Γ: Υπάρχει μια εφαρμογή για να μπορείς να ανοίξεις την εφαρμογή Android auto στο κινητό σου, αλλά δεν βρίσκω κάποιο νόημα. Το θέμα είναι να εμφανίζεται στην οθόνη του αυτοκινήτου όταν συνδέεις το κινητό.

 

Ευχαριστώ αυτό εννοούσα. Άρα στο 8 pro παρόλο που δεν έχει κάποιο εικονίδιο με το που το συνδέσεις στο αμάξι θα παίξει.καλα κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Το 8 pro δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα αλλά στο redmi note 7 που έχω, ενώ παλαιότερα είχα εικονίδιο, κάποια στιγμή χάθηκε και το έψαξα λίγο και διαπίστωσα πως αυτό το έκανε η Android auto σε update.

 

Πλέον μπαίνω στο αμάξι, ανοίγω δεδομένα και GPS, συνδέω το κινητό και επιλέγω στην οθόνη του αυτοκινήτου Ν συνδεθεί μέσω Android auto και συνδέεται χωρίς να κάνω κάτι άλλο από το κινητό.

 

Είμαι σίγουρος πως και στο 8 pro θα λειτουργεί έτσι, αρκεί να έχεις την εφαρμογή στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο και μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή από το κινητό.

 

Αλλά όπως είπαν και τα άλλα παιδιά δεν χρειάζεται να το ανοίγεις στην συσκευή σου.. Ανοίγει κατευθείαν στην οθόνη του αυτοκινήτου.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα χρήσης της συσκευής δηλώνω απογοητευμένος από τη διάρκεια της μπαταρίας! Τελειώνει η μέρα κ βγάζω με 1000 ζόρια 4 ώρες sot. Χτες στο 20% είχα 3 ώρες κ κάτι. Σήμερα ξανά τεσταρα τη συσκευή με 60hz και Fhd, με λειτουργία πτήσης για ναην χάνω από το σήμα, κ πάλι έβγαλε κακό sot. Κρίμα! Ακόμα δεν έχω κάνει μια επιλογή συσκευής που να μείνω ικανοποιημένος από την μπαταρία. Προηγούμενη συσκευή 1+7 pro. Επίσης κακή μπαταρία αλλά όχι κ έτσι!

 

Στάλθηκε από το IN2020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους πως τα πάει σαν δικαρτο .
Μια χαρα, γιατί :worry:?

 

Μετά από ένα μήνα χρήσης της συσκευής δηλώνω απογοητευμένος από τη διάρκεια της μπαταρίας! Τελειώνει η μέρα κ βγάζω με 1000 ζόρια 4 ώρες sot. Χτες στο 20% είχα 3 ώρες κ κάτι. Σήμερα ξανά τεσταρα τη συσκευή με 60hz και Fhd, με λειτουργία πτήσης για ναην χάνω από το σήμα, κ πάλι έβγαλε κακό sot. Κρίμα! Ακόμα δεν έχω κάνει μια επιλογή συσκευής που να μείνω ικανοποιημένος από την μπαταρία. Προηγούμενη συσκευή 1+7 pro. Επίσης κακή μπαταρία αλλά όχι κ έτσι!
Άσε το νούμερο SOT. Σε κρεμάει η συσκευή, δηλ τελειώνει πριν πας για ύπνο, αρα δεν σου φτάνει η μπαταρια για όλη την ημερα που το χρησιμοποιείς ? Γιατί αν όχι, αν δηλ πέφτεις για ύπνο και έχεις υπόλοιπο 20, 30 %, τότε είσαι μια χαρα και ας λέει το SOT 3 ώρες :)

Γιατί εμενα με τη χρήση που κάνω στο Oneplus 8, data, ΒΤ, wifi ανοικτα και ως κυρια συσκευή, με surfing αρκετό, συσκευή anoikth synexeiw (24/7, δεν κλείνει ποτε) μου βγάζει 2 μέρες. Και ας λέει SOT, 5-6 ώρες. Πως να πω ότι με απογοητευει ?

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω σαν δικαρτο επειδή θα πουλήσω τα 2 που εχω ξεχωριστά (ευτυχως και τα 2 Vodafone ) το ενα σαν business και το άλλο είναι private .

Καθημερινά χρησιμοποιω πολύ το business με WhatsUp κ Viber ενώ στον prive δεν εχω και δεν θέλω .

Ειναι εύκολη η εναλλαγή μεταξύ των γραμμών κτλ σαν χρήση ? Στο αμάξι πως τα πάει ? Με android Auto

 

Τα ρωτάω επειδή βαρεθηκα να κουβαλάω 2 κινητά και θέλω να πάω σε ένα και δεν το εχω ξανακάνει

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω σαν δικαρτο επειδή θα πουλήσω τα 2 που εχω ξεχωριστά (ευτυχως και τα 2 Vodafone ) το ενα σαν business και το άλλο είναι private .

Καθημερινά χρησιμοποιω πολύ το business με WhatsUp κ Viber ενώ στον prive δεν εχω και δεν θέλω .

Ειναι εύκολη η εναλλαγή μεταξύ των γραμμών κτλ σαν χρήση ? Στο αμάξι πως τα πάει ? Με android Auto

 

Τα ρωτάω επειδή βαρεθηκα να κουβαλάω 2 κινητά και θέλω να πάω σε ένα και δεν το εχω ξανακάνει

Κανενα θεμα. Σαν να εχεις μια γραμμη θα το χρησιμοποιεις. Σε αφηνει αν θες να επιλεξεις απο ποια γραμμη θα παρεις τηλ, απο ποια θα στειλεις μηνυμα, σε ποια θα εχεις data ... Ευκολια !!! Και ας εθναι και απο διαφορετικους παροχους οι συνδεσεις.

Τεχνολογια που εχει εφαρμοστει εδω και χρονια. Μην το σκεφτεσαι αυτο ....

Το android auto, παιζει κανονικα οπως και σαλλες συσκευες, χωρις προβλημα

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ενδιαφέρει το 8 pro.

Μια ερώτηση. Έχει Wideline L1 για να παρακολουθήσουμε HD στο Netflix???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ενδιαφέρει το 8 pro.

Μια ερώτηση. Έχει Wideline L1 για να παρακολουθήσουμε HD στο Netflix???

 

Μετά από update έχουν αναφερθεί ότι το έχουν διορθώσει. Ας απαντήσει Κ κάποιος που έχει την συσκευή να μας πει με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική η συσκευή μου? c0e906a1c3a6b0cd63c477196c42c87c.jpg

 

Στάλθηκε από το IN2020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

33147ad214dfe586dbac0f65ea0c2ff4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από update έχουν αναφερθεί ότι το έχουν διορθώσει. Ας απαντήσει Κ κάποιος που έχει την συσκευή να μας πει με σιγουριά.
Ισχύει

 

73f3e8823da2a531ea3d3e3db032a0f6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια κουβεντα και στο oneplus 8T... Ενημερωσεις σας γινονται αυτοματα στα apps του play store. ?

 

Εχω κανει clear cache-data στην εφαρμογη play store, εχω δηλωσει updates απο οποιοδηποτε δικτυο, αφαιρεσα και ξανα εβαλα τον λογαριασμο google, την αφαιρεσα απο την βελτιστοποιηση μπαταριας.

Τιποτα.

Ουτε αυτοματες ενημερωσεις γινονται (με wifi η 4g data) ουτε καν ειδοποιησεις ερχονται πως υπαρχουν διαθεσιμες ενημερωσεις στο play store.

 

Οτι βρηκα στο ιντερνετ για να δοκιμασω, δεν επιασε τιποτα.

 

Σε εσας λειτουργει σωστα. ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

1. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τη λειτουργία όπου όταν είμαι σε κλήση να έχω δεδομένα από τη δεύτερη sim όπως λέει στην φωτογραφία.

Στη sim 2 δεν υπάρχει επιλογή volte μόνο στην 1

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

2. Όταν έχω ανοιχτό το WiFi και τα δεδομένα και βρίσκομαι σε εξωτερικό χώρο το τηλέφωνο ψάχνει να βρει σύνδεση wifi συνεχώς και όποιο βρίσκει, άγνωστο, μου σταματάει τα δεδομένα για να συνδεθεί. Πράγμα που δεν το θέλω.

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να κλείσω το wifi

Υπάρχει κάτι άλλο;

Σε Samsung που είχα και Huawei δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

3. Αργεί χαρακτηριστικά να φορτώσει τις φωτογραφίες όταν ανοίγω τη συλλογή.

Πάλι αυτό το θέμα δεν υπήρχε με άλλη συσκευή.

Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ

 

One plus 8 pro 2 εβδομάδων e72ecc54ebecfdbd7691650ce36a1819.jpg

 

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

...

2. Όταν έχω ανοιχτό το WiFi και τα δεδομένα και βρίσκομαι σε εξωτερικό χώρο το τηλέφωνο ψάχνει να βρει σύνδεση wifi συνεχώς και όποιο βρίσκει, άγνωστο, μου σταματάει τα δεδομένα για να συνδεθεί. Πράγμα που δεν το θέλω.

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να κλείσω το wifi

Υπάρχει κάτι άλλο;

Σε Samsung που είχα και Huawei δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

...

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αυτές τις ρυθμίσεις

 

 

3cbc628f12be8fa8bccfd282a4858e12.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

 

Σε εσας λειτουργει σωστα. ?

 

Σε μένα ναι, απολύτως σωστά

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

3. Αργεί χαρακτηριστικά να φορτώσει τις φωτογραφίες όταν ανοίγω τη συλλογή.

Πάλι αυτό το θέμα δεν υπήρχε με άλλη συσκευή.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Με άλλες εφαρμογές gallery, έχεις το ίδιο πρόβλημα ?

 

Για δοκίμασε το gallery go

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...