Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τελικά μου έστειλαν νέο ONEPLUS 8 pro και έχει ακριβώς τα ίδια θέματα. Έγινε ήδη αίτημα για refund δυστυχώς. Κρίμα, γιατί είναι πολύ καλό κινητό συνολικά. Edited by stavrosspil
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα μετά, είναι της σαμ η οθονη..... οκ.. Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά μου έστειλαν νέο ONEPLUS 8 pro και έχει ακριβώς τα ίδια θέματα. Έγινε ήδη αίτημα για refund δυστυχώς. Κρίμα, γιατί είναι πολύ καλό κινητό συνολικά.

Κρίμα ρε φίλε.οντως είναι πολύ καλή συσκευή Κ πίστευα ότι το θέμα αυτό το ειχε λύσει η oneplus. Ελπίζω να μην σου κάνουν νάζια Κ να πάρεις τα λεφτά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει είναι κρίμα. Φαίνεται πολύ σωστή εταιρία γενικά. Δεν νομίζω να μου κάνουν νάζια, άλλωστε τους έδωσα και την ευκαιρία να μου στείλουν ένα καλό πίσω. Επίσης επειδή ήξερα το πρόβλημα δεν έβγαλα τίποτα άλλο από την συσκευασία, μόνο το κινητό βγήκε και ξαναμπήκε όπως ήταν. Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω τι άλλο να πάρω με παρόμοια specs.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε samsung note 20 ultra σε s21 ultra ή θα περίμενα μετά να δω το oneplus 9 pro ή το oppo find x3 pro. Καλή φάση θα ήταν τα huawei αλλά δυστυχώς με τα google service δεν συνιστώ όπως Κ xiaomi μετά κοιτάς σε realme Κ αυτά πολύ καλά καμεροφωνα με καλό λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Samsung δεν τα συμπάθησα ποτέ, άρα μάλλον για κάτι από τα άλλα που αναφέρεις θα πάω.

 

Υ.Γ.: Μου έμειναν μια θήκη Nillkin frosted shield black και ένα mocolo UV τζαμάκι για το One Plus 8 pro(Δεν έχουν ανοιχθεί καν οι συσκευασίες). Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει DM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά μου έστειλαν νέο ONEPLUS 8 pro και έχει ακριβώς τα ίδια θέματα. Έγινε ήδη αίτημα για refund δυστυχώς. Κρίμα, γιατί είναι πολύ καλό κινητό συνολικά.

 

τι θεμα εχεις φιλε μου? απενεργοποιησες το dc τις οθονης απο τις ρυθμισεις?? εχω αλλαξει καμια 10 8 προ.. σε κανενα δεν ειχα θεμα με την οθονη. ουτε σε παλιες αρχικες παρτιδες ουτε σε φρεσκιες/////

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

...Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω τι άλλο να πάρω με παρόμοια specs.

 

Κράτα τα λεφτά και περίμενε το 9, δεν αργεί άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Samsung δεν τα συμπάθησα ποτέ, άρα μάλλον για κάτι από τα άλλα που αναφέρεις θα πάω.

 

Υ.Γ.: Μου έμειναν μια θήκη Nillkin frosted shield black και ένα mocolo UV τζαμάκι για το One Plus 8 pro(Δεν έχουν ανοιχθεί καν οι συσκευασίες). Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει DM.

 

ε οτι και να πάρεις σαμσουνκ οθόνη θα έχει, Οπότε παιζει να έχεις ξανά θέματα. Πες τι θα πάρεις μετά έτσι απο περιέργεια, γιατί ψάχνω και εγώ.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα λεφτά και περίμενε το 9, δεν αργεί άλλωστε

@STATYSS Σε δωμάτιο με κλειστά φώτα, όταν είχα τέρμα κάτω την φωτεινότητα κάποιες φορές φαινόταν μια μαύρη μπάρα κατά μήκος της μπροστινής κάμερας. Επίσης κατά τις ίδιες συνθήκες το μαύρο background στο YouTube και στην μπάρα που κατεβάζεις από πάνω πρασίνιζε.

 

@Nikos2k5 Το σκέφτομαι αλλά όσο είναι καινούριο δε θα ξέρουμε τι θα βγάλει και πραγματικά με κούρασε λίγο αυτό το πέρα δώθε.

 

@johny_pl Μόνο το IPhone 11 pro με ψήνει και αυτό όχι τρελά μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

@STATYSS Σε δωμάτιο με κλειστά φώτα, όταν είχα τέρμα κάτω την φωτεινότητα κάποιες φορές φαινόταν μια μαύρη μπάρα κατά μήκος της μπροστινής κάμερας. Επίσης κατά τις ίδιες συνθήκες το μαύρο background στο YouTube και στην μπάρα που κατεβάζεις από πάνω πρασίνιζε.

 

@Nikos2k5 Το σκέφτομαι αλλά όσο είναι καινούριο δε θα ξέρουμε τι θα βγάλει και πραγματικά με κούρασε λίγο αυτό το πέρα δώθε.

 

@johny_pl Μόνο το IPhone 11 pro με ψήνει και αυτό όχι τρελά μάλιστα.

 

Για μένα μετά αυτά που τραβάω τώρα η 1+ τρώει χ και μάλιστα μεγάλο. έχω 4 συσκευές και η πρώτη φορά που τους χρειάστηκα το after sales τους είναι για τα σκουπίδια, οπότε ποτέ ξανά.

 

χιοαμι και σαμ οσο μας θεωρούν παρακατιανούς στην ευρώπη με πετσοκομένα μοντέλα, ουτε καν.

 

σκέφτομαι για iphone 12 pro max ή για κάτι με κουμπιά μόνο για τηλέφωνα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@STATYSS Σε δωμάτιο με κλειστά φώτα, όταν είχα τέρμα κάτω την φωτεινότητα κάποιες φορές φαινόταν μια μαύρη μπάρα κατά μήκος της μπροστινής κάμερας. Επίσης κατά τις ίδιες συνθήκες το μαύρο background στο YouTube και στην μπάρα που κατεβάζεις από πάνω πρασίνιζε.

.

 

Δοκίμασες την ρύθμιση dc που σου είπα;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μένα μετά αυτά που τραβάω τώρα η 1+ τρώει χ και μάλιστα μεγάλο. έχω 4 συσκευές και η πρώτη φορά που τους χρειάστηκα το after sales τους είναι για τα σκουπίδια, οπότε ποτέ ξανά.

 

χιοαμι και σαμ οσο μας θεωρούν παρακατιανούς στην ευρώπη με πετσοκομένα μοντέλα, ουτε καν.

 

σκέφτομαι για iphone 12 pro max ή για κάτι με κουμπιά μόνο για τηλέφωνα.

 

Ότι να ναι....χαχαααα..

ξέρεις πολλές εταιρείες φίλε που να σου δίνουν πλεονεκτήμα επιστροφής ολοκλήρου πόσο αγοράς τηλεφώνου;;!!

Ξέρεις πολλά σέρβις να σου φτιάχνουν τηλεφώνο κ να σου το επιστρέφουν σε 7 μέρες;εντός ή εκτός εγγύησης....

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω τι άλλο να πάρω με παρόμοια specs.

Samsung - καθόλου development, καθόλου community, στην Ευρώπη έχουμε Exynos αντί Snapdragon. Αν δεν είχα θέμα να μείνω μαμά, ίσως να έπαιρνα ένα S20 FE. Βγήκε καλό vfm κι επίσης, πλέον η Samsung δίνει updates σχετικά γρήγορα απ ό,τι ακούω.

 

Xiaomi - μέτριες συσκευές (ακόμη κι οι ναυαρχίδες), γι αυτό είναι και τόσο φθηνές, χάλια το MIUI, service στην Ελλάδα δεν έχεις εκτός αν πάρεις από επίσημο κατάστημα και όσα συνεργάζονται με infoquest. Και δυστυχώς μόνο οι mid range έχουν καλό development για καστομιές. Πήρα F2 Pro και είναι η μόνη συσκευή που έχω μετανιώσει που αγόρασα. Το πούλησα στο 4μηνο.

 

Google - mid range specs πλέον, σε υψηλές τιμές, σχεδόν καθόλου development πλέον, service στην Ελλάδα δεν παίζει, αξίζει μόνο για αγορά από amazon. Στα θετικά οι κορυφαίες κάμερες, το stock Android και τα updates.

 

OnePlus - δε βλέπω κάποιο αρνητικό βασικά πέραν της curved οθόνης. Οι περισσότερες οθόνες της Samsung 2018-2020 είχαν black crush και green tint. Αν απενεργοποιήσεις το DC Dimming από settings, το green tint μειώνεται αρκετά. Κι απ ό,τι έχω ακούσει, το 8Τ δεν έχει αυτά τα 2 θέματα. Επίσης, δεν έχει curved οθόνη, είναι πιο ελαφρύ, καλύτερη φόρτιση και είναι αρκετά φθηνότερο (679 OP, 600 amazon, 480 banggood). Περιμένουμε και τα 9άρια. Όσο για το service της Πολωνίας, άλλαξα πέρυσι μπαταρία, 3.5mm jack, usb type c port, όλα κομπλέ. Κι όλοι οι γνωστοί μου είχαν τέλεια εμπειρία (αλλαγές μπαταρίας, τζαμάκια πίσω, χαλαρωμένες θύρες) και σε μια βδομάδα είχαν ξεμπερδέψει.

 

Realme - κάτι πήγε να κάνει με το X2 Pro αλλά μετά το γύρισε στα mid range τα οποία δεν έχουν καθόλου development μιας και η Realme δίνει broken sources. Στα θετικά, το RealmeUI είναι σχετικά καλό, επίσημη αντιπροσωπεία και service στην Ελλάδα. Περιμένουμε και το GT.

 

Apple - η κορυφαία επιλογή για τους περισσότερους αλλά προτιμώ Android.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την ρύθμιση dc που σου είπα;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ότι να ναι....χαχαααα..

ξέρεις πολλές εταιρείες φίλε που να σου δίνουν πλεονεκτήμα επιστροφής ολοκλήρου πόσο αγοράς τηλεφώνου;;!!

Ξέρεις πολλά σέρβις να σου φτιάχνουν τηλεφώνο κ να σου το επιστρέφουν σε 7 μέρες;εντός ή εκτός εγγύησης....

 

ξέρω ότι έστειλα το κινητο για επισκευή, μου είπαν 140 ευρώ και δεν θα υπάρξει άλλη χρέωση, πλήρωσα αμέσως, δεν είχα νεα για 5 μέρες, ρώτησα στο τσατ της 1+ δεν ήξεραν, όπως δεν ήξεραν πριν το στείλω πόσο είναι το σιπινκ, έστειλα στο σερβις, μου είπαν θέλουν άλλα 250 γιατι είχε και η μητρική πρόβλημα, τους είπα δεν θέλω να το επισκευάσω και να το στείλουν πίσω. Από την δευτέρα, ούτε απάντηση πήρα, ούτε ριφαντ, ούτε πίσω μου το έστειλαν, ξανα έστειλα μεηλ και στην 1+ και στο σερβις και δεν μου απαντά κανείς.

 

Αυτό σαπορτ δεν το λες.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το θέμα exynos μην παραλογιζομαστε κ το κάνουμε πιπίλα , σίγουρα ο Snapdragon είναι ανώτερος με καλύτερη gpu καλύτερο ένα 5 με 10 % σε απόδοση μπαταρίας αλλά μέχρι εκεί , μέσα στο φόρουμ που παρακολουθώ από καιρό τις ναυαρχίδες της Samsung πολλοί είναι στεναχωριμενοι που με τα ίδια λεφτά παίρνουν exynosκαι όχι SD αλλά κανένας μα ΚΑΝΈΝΑΣ δεν έχει καταλάβει διαφορά σε απόδοση κολλήματα κ άλλα τέτοια πράγματα κ αν έχει αναφερθεί θα είναι μετριμενοι στο ένα χέρι. Τα κινητά πάνε κ αυτά μπάλα με exynos κ δεν καταλαβαίνεις στην καθημερινότητα σου καμία διαφορά με sd σύν ότι έχει φτιάξει κ τα ui η Samsung. Εννοείται ότι αγαπάμε SD αλλά μην υπερβάλλουμε κ όλας. Δεν μπορεί 4000 σελίδες στις ναυαρχίδες της τα παιδιά να στάζουν μέλι με τις συσκευές τους εδώ μέσα. απλά δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε λίγο πλέον περιορισμένοι στις συσκευές που θέλουμε να πάρουμε κ δυστυχώς το μεγάλο μονοπώλιο είναι iPhone k Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την ρύθμιση dc που σου είπα;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ότι να ναι....χαχαααα..

ξέρεις πολλές εταιρείες φίλε που να σου δίνουν πλεονεκτήμα επιστροφής ολοκλήρου πόσο αγοράς τηλεφώνου;;!!

Ξέρεις πολλά σέρβις να σου φτιάχνουν τηλεφώνο κ να σου το επιστρέφουν σε 7 μέρες;εντός ή εκτός εγγύησης....

Ήταν απενεργοποιημένο. Μόλις το άνοιξα άφηνε κάποιες σκιές και γενικά ήταν περίεργη η οθόνη. Όμως το black bar δεν διορθωνόταν.

 

@johny_pl Η προσωπική μου εμπειρία από το service τους μέχρι στιγμής είναι πολύ καλή.

 

@MaXAiRO Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου είναι πολύ βοηθητική.

 

@challenge143 Το θέμα δεν είναι η απόδοση απ' ότι καταλαβαίνω. Το θέμα είναι η εκμετάλλευση του ευρωπαίου πελάτη "δεύτερης" κατηγορίας, που του δίνουν ένα υποδεέστερο προϊόν στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μα το ανέφερα σίγουρα είναι εκμετάλλευση δεν το συζητώ αυτό που κάνουν αλλά δυστυχώς για να υπάρχει η εγγύηση των 2 χρόνων που προσκοπικά την έχω χρειαστεί πολλάκις φορές είναι μονόδρομος αν πας σε ναυαρχίδα κ δώσεις 1000 ρικο. Αλλά υπάρχουν καλοθελητες που βλέπουν κάτι μικρά παιδιά τα antutu benchmark κ τρελενοντε χωρίς να έχουν πιάσει την συσκευή στα χέρια του. Τες ΠΑ είμαστε κ εκτός θέματος. Κάνε υπομονή φίλε μέχρι το Πάσχα μιας κ έρχονται καινούργιες συσκευές αν κ προσωπικά έχω κοιτάζω το oppo όπως σου έγραψα ποιο πάνω.ή το 9 pro
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν οι επιδόσεις το πρόβλημα των exynos, θα είμασταν χαρούμενοι
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις πιστοποιήσεις των παρόχων για τα Oneplus για να έχουν 5G δίκτυο ? Έχει αλλάξει κάτι ? Αν όχι, σαν πολύ δεν αργεί το θέμα ? Μήπως, λέω εγώ τώρα, αν στέλναμε μια ομαδική επιστολή με υπογραφές και ζητούσαμε επιτάχυνση των διαδικασιών να σπρώχναμε λίγο τα πράγματα ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε και το refund. Αστραπιαίες διαδικασίες, κρίμα. Νιώθω την OnePlus σαν μια γκόμενα πολύ καλή που δεν μας βγήκε το timing. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε και το refund. Αστραπιαίες διαδικασίες, κρίμα. Νιώθω την OnePlus σαν μια γκόμενα πολύ καλή που δεν μας βγήκε το timing. :lol:

 

:lol::lol:

 

εγω περιμένω το 1+9 να βάλω παραγγελία. οτιδηποτε άλλο μου ειναι αδιάφορο. δεν μου ταιριαζει αλλη συσκευη οσο τα 1+ οσο και να τους εριξα καντηλια στα μεηλς.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...