Jump to content

Xiaomi Mi 10 Pro 5G


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλεγα κατά τον Σεπτέμβριο να αλλάξω το mi9 με το mi10, αλλά αν είναι μίας sim, το βγάζουμε αμέσως από τις επιλογές μου...

Μήπως το pro είναι dual sim ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.σημερα παραγγειλα και εγω το Mi 10 pro απο πλαισιο με τιμολογιο και αυριο το περιμενω θεου θελοντος.εγω το επελεξα σε σχεση με το one plus 8 pro Λογω πραγματικα στερεων ηχειων μιασ και ο ηχος στο κινητο ειναι βασικο για μενα + οτι τοOp8 pro ειναι λιγο πιο μεγαλο τωρα περιμενω και εγω να το δω απο κοντα και να γραψω τις εντυπωσεις μου σιγουρα τα λεφτα ειναι πολλα δεν το συζηταμε αλλα σιγουρα θα υπαρξουν updates οποτε θελει χρονο να στρωσει το κινητο ιδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

οχι δυστηχως δεν ειναι σημερα εχω το κινητο στα χερια μου και το διαπιστωσα απαντω στον φιλο πιο πανω που ρωτησε αν το προ ειναι dual sim
Link to comment
Share on other sites

SUPER FAIL αυτη η αποφαση για single sim για εμας που ειναι υπεραπαραιτητες οι 2 sim. Δυστυχως αυτος ειναι και ο μονος λογος που δεν θα το παρω.... απογοητευση μεγαλη δετο περιμενα τετοιο πισωγυρισμα.....

 

Μενω λοιπον στο p30pro και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παντος και μόνο από την τιμή έφαγε άκυρο από την πλευρά μου. Εγώ άφησα το μι9 τ προ που είχα πάρει πριν 3 μήνες και τώρα είμαι σε realme x2 pro. Το επόμενο θα είναι και αυτό για δοκιμή το red magic 5G. Που παρά τον 865 κοστίζει 579. Δυστυχώς η Xiaomi άλλαξε πολιτική και μπήκε στο τριπάκι της διαφήμισης κι έτσι η τιμές εκτοξεύτηκαν .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι το μεγάλο αρνητικό σε αυτό το μοντέλο, και μιλάμε για εταιρία που παλεύει να βγάλει σταθερό λογισμικό.

Τίποτα πρωτότυπο το νέο μοντέλο εκτός του 5G,τουλάχιστον η oneplus έδωσε πόνο στην τιμή, αλλά έβαλε νέας τεχνολογίας οθόνη, αδιαβροχοποίηση, Wireless charge(πανάκριβο βέβαια χωρίς λόγο).

Οι εταιρίες επέλεξαν αυτό το διάστημα να ακολουθήσουν την πολιτική αλά apple πουλώντας γουρούνι στο σακί για χρυσάφι, θέλοντας να μπουν στην ελίτ των μεγάλων εταιριών, και γι'αυτό πασχιζαν τόσα χρόνια.

Ούτε ακουστικά δεν έβαλαν μέσα, έστω τις πλάκας. Μιλάμε για αποτυχημένο μάρκετινγκ.

Χάνεις την ακεραιότητα σου σαν εταιρία έτσι, δεν ξέρω πώς θα ανταποκριθεί το αγοραστικό κοινό, εμένα μου μπήκε Χ εξαρχής.

Υπερτιμημένα τα κινητά γενικά, δε λέω ότι δεν κάνουν δουλειά, αλλά 1000 ευρώ για κάτι που αν σου πέσει σπάει, και με αυτά τα λεφτά κάνεις υπολογιστή σούπερ, δε δίνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα με τιμολογιο απο πλαισιο με δωρο ακουστικα Bluetooth wireless 2 τησ xiaomi σιγουρα τα λεφτα ειναι πολλα και συμφωνω οτι δεν αξιζει τοσα οπως καμια συσκευη εγω λογω χομπι και πιο πολυ να δοκιμασω τα ηχεια της συσκευης που χρησιμοποιει για πρωτη φορα στο πανω και κατω μερος τησ συσκευης ανεξαρτητα απο το ακουστικο που κανουν ολες οι υπολοιπες εταιρειες με στερεο ηχο
Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα με τιμολογιο απο πλαισιο με δωρο ακουστικα Bluetooth wireless 2 τησ xiaomi σιγουρα τα λεφτα ειναι πολλα και συμφωνω οτι δεν αξιζει τοσα οπως καμια συσκευη εγω λογω χομπι και πιο πολυ να δοκιμασω τα ηχεια της συσκευης που χρησιμοποιει για πρωτη φορα στο πανω και κατω μερος τησ συσκευης ανεξαρτητα απο το ακουστικο που κανουν ολες οι υπολοιπες εταιρειες με στερεο ηχο
Καλορίζικο!

Για πες αν θες εντυπώσεις από τον ήχο της συσκευής σε μουσική YouTube etc αλλά και κατά τη διάρκεια ομιλίας και ανοιχτής ακρόασης από το ακουστικό.

Και γενικά πρώτες εντυπώσεις από τη συσκευή, πρώτη εντύπωση από την μπαταρία αν και είναι νωρίς ακόμη ξέρω

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λυπήθηκα πολύ που δεν είναι dual SIM.

Ήταν το πρώτο ΧΙΑΟΜΙ που ενδεχομένως να αγόραζα. Είχα πολλές επιφυλάξεις για το MIUI γιατί είμαι εξαιρετικά υπέρ του vanilla Android.

 

Τεράστιο fail. Όταν αλλάξουν τακτική τα ξαναλέμε.

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Λυπήθηκα πολύ που δεν είναι dual SIM.

Ήταν το πρώτο ΧΙΑΟΜΙ που ενδεχομένως να αγόραζα. Είχα πολλές επιφυλάξεις για το MIUI γιατί είμαι εξαιρετικά υπέρ του vanilla Android.

 

Τεράστιο fail. Όταν αλλάξουν τακτική τα ξαναλέμε.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο άλλο μοντέλο σε χαμηλότερη τιμή κ με αρκετές δυνατότητες,σίγουρα όχι 5G (αν κ δε ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσεις σύντομα).

Και νομίζω πως θα είναι καλύτερα για να δεις το miui και να το κρίνεις, αυτό το μοντέλο δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζει απόλυτα την εταιρία, μπορεί να είναι κ μια πιθανή λάθος κίνηση εκ μέρους της.

Πάντα για να δω μια εταιρία, έμπαινα στη διαδικασία να πάρω μια πιο midd-range συσκευή, ή οποία όμως θα είναι ικανή να βγάλει μια μέση χρήση και λίγο πιο απαιτητική.

Και επίσης vanilla android δύσκολα, πια οι περισσοτερες εταιρίες θα διαμορφώσουν το λογισμικο αναλογα με τα "μέτρα" τους. Από κει κ πέρα είναι στο χέρι του κάθε χρήστη να δει τι του αρέσει και τι ταιριάζει στη καθημερινότητα του.

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OnePlus 8 Pro vs Xiaomi Mi 10 Pro, ποιό είναι το καλύτερο; Η σύγκρισή μας (φωτογραφίες και βίντεο) - (σε μετάφραση google)

 

Μόλις πριν από λίγα χρόνια, τα κορυφαία smartphones της Xiaomi και της OnePlus ήταν συνώνυμα με τα smartphones με εξαρτήματα υλικού σύμφωνα με τις προσδοκίες φέτος, αλλά με τις τιμές συχνά μειώθηκαν στο μισό σε σύγκριση με περισσότερους ανταγωνιστές, όπως η Samsung και η Apple. Το 2020 τα πράγματα έχουν αλλάξει και τόσο η Xiaomi όσο και η OnePlus έχουν κάνει δύο premium προϊόντα που είναι κοντά στην τιμή των 1000 ευρώ, πηγαίνοντας να τοποθετηθούν ακριβώς στο εύρος τιμών των προϊόντων που οι εταιρείες είχαν ως στόχο να αντιμετωπίσουν και να πολεμήσουν πριν από μερικά χρόνια.

 

Ωστόσο, δεν είναι μόνο η τιμή αυτών των προϊόντων που έχει αλλάξει, δεδομένου ότι το υλικό έχει πλέον ενημερωθεί με στοιχεία και προδιαγραφές που ήταν ένα μακρινό όνειρο μέχρι πριν από λίγα χρόνια. Το OnePlus 8 Pro διαθέτει αδιάβροχη εικόνα IP68 καιέξοδο βίντεο USB-C 3.1,ενώ το Xiaomi Mi 10 Pro διαθέτει δύο αισθητήρες φωτογραφιών zoom και καλύτερο στερεοφωνικό ήχο από όλες τις άλλες κορυφαίες σειρές του 2020. Και οι δύο έχουν τότε ένα πολύ ωραίο ματ φινίρισμα και που κατέχει πολύ λίγες εντυπώσεις, καθώς και μια κυρτή οθόνη AMOLED στο μπροστινό μέρος με αυξημένο ρυθμό ανανέωσης (120 Hz για OnePlus 8 Pro και 90 Hz για Xiaomi Mi 10 Pro). Παρόμοια σε μέγεθος, μπαταρίες και βάρος. Και οι δύο έχουν τότε γρήγορη φόρτιση και γρήγορη ασύρματη φόρτιση, αν και με διαφορές.

 

Η διαμόρφωση των καμερών είναι διαφορετική, όπως έχουμε αναφέρει. Το OnePlus 8 Pro διαθέτει κάμερα 48 megapixel, ζουμ 3x και δεύτερη ευρυγώνια γωνία 48 megapixel. Κλείνει έναν αισθητήρα φίλτρου χρώματος που είναι μικρής χρήσης. Το Xiaomi Mi 10 Pro είναι ακόμα πιο συγκεκριμένο. Η κύρια κάμερα είναι ένα 108-megapixel, που υποστηρίζεται από ένα 20-megapixel ευρυγώνια και δύο επίπεδα ζουμ: 2x και 5x, η οποία, όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες αποδείχθηκε ότι είναι αναμφισβήτητα πιο punchy.

 

Δεν έχουμε ξοδέψει πολλές λέξεις για το λογισμικό: δεν υπάρχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που από μόνα τους μπορεί να είναι αρκετά για να σας πείσουν να αγοράσετε το ένα πάνω στο άλλο. Δέχεστε αυτή την ευκαιρία για να αφήσει το χώρο ανοιχτό στα σχόλια για να γνωρίζουμε από εσάς ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σας αρέσει περισσότερο για OxygenOS και MIUI.

 

Τελειώνουμε με τις τιμές: 919 ευρώ για το OnePlus 8 Pro και 999 για το Xiaomi Mi 10 Pro (Ιταλία). Τόσο πολύ υψηλό και ότι δεν μπορεί να κατέβει πολύ γρήγορα κατά τους προσεχείς μήνες. Ποιο να διαλέξω; Μεταξύ των δύο θέλουμε να δώσουμε περισσότερο βάρος στα πλεονεκτήματα του OnePlus 8 Pro, αλλά αναγνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει σαφές πλεονέκτημα μεταξύ των δύο και πώς οι ιδιαιτερότητες της Xiaomi (όπως οι κάμερες ήχου ή ζουμ) θα μπορούσαν να είναι περισσότερο από αρκετό για πολλούς να τον επιλέξουν και όχι τη λύση OnePlus.

Πηγή:https://www.androidworld.it/2020/05/10/confronto-oneplus-8-pro-xiaomi-mi-10-pro-713747/

 

Υ.Γ. https://gr.gizchina.com/2020/05/11/meizu-17-pro-vs-oneplus-8-pro-vs-xiaomi-mi-10-pro-sygkrisi/

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές μεταξύ mi10 και mi 10 pro περιορίζονται μόνον στις κάμερες ή και αλλού?

Ξέρει κανένας? Αξίζει η διαφορά των 200 ευρώ αν τα 128gb επαρκούν? Τι λέτε?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς αν μπορούμε και από πού, να προμηθευτούμε την dual sim έκδοση;

Από ότι είδα στο gsmarena υπάρχει dual sim έκδοση, αλλά δεν ξέρω αν προορίζεται για τη δική μας αγορά. Αν είναι για Κίνα μόνο, θα δω για άλλη συσκευή, αλλά αν μπορούμε από κάπου να προμηθευτούμε global έκδοση, πιστεύω αξίζει η αγορά της.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς αν μπορούμε και από πού, να προμηθευτούμε την dual sim έκδοση;

Από ότι είδα στο gsmarena υπάρχει dual sim έκδοση, αλλά δεν ξέρω αν προορίζεται για τη δική μας αγορά. Αν είναι για Κίνα μόνο, θα δω για άλλη συσκευή, αλλά αν μπορούμε από κάπου να προμηθευτούμε global έκδοση, πιστεύω αξίζει η αγορά της.

Ευχαριστώ

Και εγώ αυτή την ερώτηση είχα. Ρώτησα κάποιους ειδικούς από άλλα σάιτ και μου έγραψαν ότι η διεθνής εκδοση είναι δυστυχώς μόνο με μια κάρτα. Λυπήθηκα και εγώ για αυτό και ήδη ψάχνω για άλλο τηλέφωνο.

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την ερώτηση είχα. Ρώτησα κάποιους ειδικούς από άλλα σάιτ και μου έγραψαν ότι η διεθνής εκδοση είναι δυστυχώς μόνο με μια κάρτα. Λυπήθηκα και εγώ για αυτό και ήδη ψάχνω για άλλο τηλέφωνο.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ θα ψάξω για άλλο τηλ. Αν και από ότι έβλεπα σε λογική τιμή (κάτω των 900 :lol:) με καλά χαρακτηριστικά με τον 865, είναι το Black Shark 3 της xiaomi. Θα περιμένω να κυκλοφορήσει η έκδοση με τα 12GB Ram.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Και η dual έκδοσή του είναι με μια e-sim και μια κανονική.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και η dual έκδοσή του είναι με μια e-sim και μια κανονική.

 

Έστω και αυτό καλό θα ήταν φαντάζομαι. Οι δικές μας εταιρίες τηλεπικοινωνιών, δεν διαθέτουν (μπορούν να κάνουν) τον ανάλογο "προγραμματισμό" αν έχεις τηλ με eSIM;

 

Edit:

Από οτι είδα τώρα, μόνο η Cosmote την υποστηρίζει αυτήν την τεχνολογία. Έστω αυτό θα εξυπηρετούσε ολούς τους κατόχους Cosmote.

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν διαφωνώ αλλά να έρθει μια συσκευή που θα εξυπηρετεί μόνον τον έναν παροχο είναι κομμάτι δύσκολο. Εκτός αν την εισάγει ο ίδιος.

 

Sent from my Huawei P20 Pro using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το Σάββατο παρήγγειλα το Mi 10 από Κωτσόβολο στην Θεσσαλονίκη που είχε προσφορά 2ημέρου -24% ΦΠΑ και με κάτι bonus πόντους που είχα στην πιστωτική μου βγήκε 636 ευρώ. Πιστεύω ήταν καλό το deal σ' αυτή την τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Κι εγώ γι' αυτό σκέφτομαι και κάπου εκεί θα μου βγει κι εμένα με κάτι επιδοτήσεις που έχω από πάροχο.

Το pro βγαίνει πολύ ακριβά και δεν είμαι και σίγουρος αν τελικά το set-up της κάμερας που έχει, δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω δεν το έχει πάρει κανείς και το αντίστοιχο θέμα είναι άδειο. Εμένα με βόλεψε πολύ και η τιμή με την προσφορά και η αγορά από Ελλάδα λόγω δόσεων με πιστωτική. Γι' αυτό και είπα πιο πάνω ότι με αυτά που προσφέρει το τηλέφωνο νομίζω η τιμή που το παρήγγειλα είναι καλή.
Link to comment
Share on other sites

Και δεν πρόκειται να έχει σοβαρές πωλήσεις κατά την γνώμη μου. Είναι ακριβό για Xiaomi και για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν το βγάζουν δικαρτο. Πραγματικά όμως ανεξήγητο.

Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί αυτό αλλά πόσοι θα είναι σε αυτή την κατηγορία? Ο περισσότερος κόσμος σκέφτεται "πάρε το δίκαρτο και άστο να υπάρχει σαν δυνατότητα". Και δίκιο έχουν.

Ούτε εγώ όμως το έχω αποφασήσει τελεσίδικα. Είμαι με ένα Huawei P20 pro και σε λίγο κλείνω 2 χρόνια. Δεν είχα σκοπό να φύγω από τα Hua, τα είχα βολευτεί χρόνια τώρα και αν δεν ήταν αυτό το θέμα με το ban από τον π@π@ρ@ τον Τραμπ, θα πήγαινα στο Ρ40.

Όμως χρειάζομαι τα GMS και πρέπει να δουλεύουν σωστά στην συσκευή. Και προφανώς δεν έχω καμία όρεξη κάθε φορά που θα γίνεται ένα update να κάνω ιερογλυφικά για να δουλέψουν οι εφαρμογές που χρειάζομαι. Και αν θα δουλέψουν κιόλας,

Xiaomi δεν είχα ποτέ και ψάχνομαι γενικώς τι γίνεται και τι λένε σαν συσκευές. Το Μi 10 δίνει πακέτο ότι χρειάζομαι, μπαταρία, μνήμη, ισχύ, καλή φωτογραφική, καλό ήχο. Λίγο καλύτερη τιμή να είχε δεν θα δίσταζα καν. Αλλά τα ~600 που θα μου βγει κι εμένα, είναι πολλά. Και εννοείται με δόσεις θα το πάρω, (αν το πάρω).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πρόκειται να έχει σοβαρές πωλήσεις κατά την γνώμη μου. Είναι ακριβό για Xiaomi και για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν το βγάζουν δικαρτο. Πραγματικά όμως ανεξήγητο.

Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί αυτό αλλά πόσοι θα είναι σε αυτή την κατηγορία? Ο περισσότερος κόσμος σκέφτεται "πάρε το δίκαρτο και άστο να υπάρχει σαν δυνατότητα". Και δίκιο έχουν.

Ούτε εγώ όμως το έχω αποφασήσει τελεσίδικα. Είμαι με ένα Huawei P20 pro και σε λίγο κλείνω 2 χρόνια. Δεν είχα σκοπό να φύγω από τα Hua, τα είχα βολευτεί χρόνια τώρα και αν δεν ήταν αυτό το θέμα με το ban από τον π@π@ρ@ τον Τραμπ, θα πήγαινα στο Ρ40.

Όμως χρειάζομαι τα GMS και πρέπει να δουλεύουν σωστά στην συσκευή. Και προφανώς δεν έχω καμία όρεξη κάθε φορά που θα γίνεται ένα update να κάνω ιερογλυφικά για να δουλέψουν οι εφαρμογές που χρειάζομαι. Και αν θα δουλέψουν κιόλας,

Xiaomi δεν είχα ποτέ και ψάχνομαι γενικώς τι γίνεται και τι λένε σαν συσκευές. Το Μi 10 δίνει πακέτο ότι χρειάζομαι, μπαταρία, μνήμη, ισχύ, καλή φωτογραφική, καλό ήχο. Λίγο καλύτερη τιμή να είχε δεν θα δίσταζα καν. Αλλά τα ~600 που θα μου βγει κι εμένα, είναι πολλά. Και εννοείται με δόσεις θα το πάρω, (αν το πάρω).

 

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ.

Δεν θα ξανά πάρω τηλέφωνο που δεν θα είναι δικαρτο. Έχω μια κάρτα Q και μια Frog. Πληρώνω ανά δευτερόλεπτο (και όχι ανά 3λεπτο) και εκμεταλλευομαι πάντα τις προσφορές.

Λυπήθηκα που δεν είναι δικαρτο το τηλέφωνο.

Αυτά.

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...