Jump to content

Xiaomi Mi 10 Pro 5G


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια από τα ίδια και εγώ. Το απέρριψα από την πρώτη στιγμή που δεν είναι δικαρτο. Χρησιμοποιώ δικαρτο τηλέφωνο από το 2012 και μου έχει λύσει τα χέρια οπότε και με τέτοια τιμή έχει φύγει από την λίστα επιλογής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παλιά χρησιμοποιούσα και εγώ 2 κάρτες. Τώρα είμαι με τη frog με διπλασιασμό της κάρτας στην πρώτη ανανέωση και χρησιμοποιώ μόνο αυτή. Έτσι δεν με ενδιαφέρει πλέον η δεύτερη κάρτα γι'αυτό και παρήγγειλα το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Καλά θα ήταν να είχε δεύτερη sim για ώρα ανάγκης που λέμε αλλά δυστυχώς. Εγώ στη δεύτερη θέση της sim χρησιμοποιούσα microSD. Αυτό θα μου λείψει λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύς κόσμος σε αυτήν την κατηγορία που έχει μείνει με την παλιά συσκευή στο χέρι....

Αύξησαν όλοι την τιμή τους (το αύξησαν είναι understatement) και όλες μας όλες οι συσκευές έχουν ελλείψεις. Όταν δίνεις τέτοια νούμερα δεν δέχεσαι ελλείψεις.

Το mi 10 pro (εγώ σαν xiaomikos) δεν θα το έπαιρνα λόγω τιμής/1sim/ no ip cert + δεν το βρίσκω από Κίνα σε καλή τιμή με κουπόνι

Το op8pro με ζορίζει που αν βάλεις την οθόνη στα 120hz η μπαταρία φεύγει νεράκι + και αυτό δεν το βρίσκω από Κίνα σε καλή τιμή με κουπόνι

Το p40 pro σούπερ αλλά ποιος θα δώσει τόσα για να παίζει με τα g services?

S20 ultra πολλά τα θέματα του.

Poco υστερεί σε πολλά, καλή τιμή, δεν κυκλοφόρησε ακόμα το 8/256 (έλεος).

Οπότε περιμένω με το εξαιρετικό mix 2s και κάνω υπομονή......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύς κόσμος σε αυτήν την κατηγορία που έχει μείνει με την παλιά συσκευή στο χέρι....

Αύξησαν όλοι την τιμή τους (το αύξησαν είναι understatement) και όλες μας όλες οι συσκευές έχουν ελλείψεις. Όταν δίνεις τέτοια νούμερα δεν δέχεσαι ελλείψεις.

Το mi 10 pro (εγώ σαν xiaomikos) δεν θα το έπαιρνα λόγω τιμής/1sim/ no ip cert + δεν το βρίσκω από Κίνα σε καλή τιμή με κουπόνι

Το op8pro με ζορίζει που αν βάλεις την οθόνη στα 120hz η μπαταρία φεύγει νεράκι + και αυτό δεν το βρίσκω από Κίνα σε καλή τιμή με κουπόνι

Το p40 pro σούπερ αλλά ποιος θα δώσει τόσα για να παίζει με τα g services?

S20 ultra πολλά τα θέματα του.

Poco υστερεί σε πολλά, καλή τιμή, δεν κυκλοφόρησε ακόμα το 8/256 (έλεος).

Οπότε περιμένω με το εξαιρετικό mix 2s και κάνω υπομονή......

 

Το Poco το 8/256 θα κοστίζει 600 ευρώ. Σε σχέση με το Mi 10 που το παρήγγειλα στα 636 (και από ελληνικό κατάστημα) με την προσφορά που το βρήκα νομίζω ήταν καλύτερη επιλογή αφού δεν με ενδιαφέρει η δεύτερη κάρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

Το Poco το 8/256 θα κοστίζει 600 ευρώ. Σε σχέση με το Mi 10 που το παρήγγειλα στα 636 (και από ελληνικό κατάστημα) με την προσφορά που το βρήκα νομίζω ήταν καλύτερη επιλογή αφού δεν με ενδιαφέρει η δεύτερη κάρτα sim.

Ναι συμφωνώ και εγώ. Απλά ελπίζω ότι δεν θα βγει στα 600. Γενικά το mi 10 είναι υποεκτιμημένο γιατί όλοι το συγκρίνουν με το pro. Και πάλι όμως ακόμα και τα 636, που είναι καλή προσφορά, δεν μπορεί να την πεις value.

Και η άτιμη η xiaomi μας έχει συνηθίσει σε vfm προτάσεις........

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε! Το παράγγειλα. Ίσως και αύριο να το έχω.

Μετά από τόσα χρόνια με Huawei, είμαι κάπως....

Για να δούμε αν θα τα βρούμε οι δύο μας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε! Το παράγγειλα. Ίσως και αύριο να το έχω.

Μετά από τόσα χρόνια με Huawei, είμαι κάπως....

Για να δούμε αν θα τα βρούμε οι δύο μας.

 

Άντε ωραία παρέα μας βλέπω τους δυο μας να λύνουμε τυχόν απορίες. Και εγώ η αύριο απόγευμα, ή Σάββατο σίγουρα μου είπαν θα το έχω. Απλά περιμένω κάτι screen protector από Amazon και μετά θα το έχω συνέχεια μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποια πήρες?

Τζαμάκι ειναι?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.de/dp/B085SXCQBY/ref=pe_3044161_189395811_TE_SCE_dp_2

 

Αυτές τις μεμβράνες πήρα όχι τζαμάκι. Τη φόρεσε ένας γνωστός σε Mi 10 Pro και έμεινε πολύ ευχαριστημένος. Τα τζαμάκια τα φοβάμαι με την curve οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα το κινητό. Μου βγήκε τελική τιμή , μετά και από κάτι εκπτώσεις που κάνανε , στα 570.

Νομίζω καλά έκατσε. Το στήνω τώρα και ψάχνονται για θήκη και κάποιο screen protector.

Εντάξει, δεν είπα και το ουάου από ταχύτητα. Και το Ρ20 σφεντόνα είναι. Το αποτύπωμα θέλει λίγο να το συνηθίσεις. Πρέπει να πιέσεις λίγο. Το καλό είναι ότι είναι στα επίπεδα του Ρ20 από ταχύτητα.

Έχω πάθει όμως σοκ με την MIUI. Αν και πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας , έχω την αίσθηση ότι τουλάχιστον οι 6 στις 10 ρυθμίσεις (ή και επιλογές), είναι σε λάθος σημείο.

Μου αρέσει που κάποιοι κατηγορούν το emui της Hua ότι είναι άναρχο και ψιλο-μπαχαλο έτσι όπως είναι δομημένο. Που να δουν το MIUI !!!!!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο. Εγώ επειδή έρχομαι από Xiaomi (Pocophone) το έχω συνηθίσει το Miui. Από θήκη εγώ πήρα Spigen Rugged Armor. Πάντα αυτή παίρνω. Εγώ δεν το άνοιξα ακόμη, (το πήρα σήμερα), γιατί δεν πρόλαβα λόγω δουλειάς είμαι εκτός. Μάλλον Δευτέρα θα το πιάσω να το στήσω. Πάντως το πήρες πολύ καλά 570 πώς το πέτυχες αυτό; Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν κατέληξα κι εγώ. Δευτέρα πρωί πάω να την πάρω γιατί αυτή που έχουν μέσα είναι της πλάκας τελείως.

Τώρα για την τιμή , είχα κάτι επιστροφές από πόντους σε κάρτες, βάλε και την επιδότηση και μου βγήκε στα 570 κάτι!

Και βέβαια το έβαλα πάλι σε κάρτα για να ξαναμαζεψω πόντους. Αυτή την περίοδο ειδικά με τον κορονοϊο που δούλεψαν και δουλεύουν πολύ οι κάρτες, οι πόντοι μαζεύονται άνετα!

 

PS: Καλορίζικο και το δικό σου. Χρώμα? Εμένα έκατσε η μπίλια τελικά στο γκρί. Μου αρέσει που μου έλεγαν ότι έχει μικρή διαθεσιμότητα το συγκεκριμένο χρώμα σε σχέση με τα άλλα.

Γι' αυτό πήγαινα από την αρχή αλλά με παραμυθιασαν ότι θα καθυστερήσει και συμβιβάστηκα με το πράσινο. Τελικά βέβαια ήρθε ταχύτερα το γκρί.

Παρεπιπτόντως και το πρασινακι ωραίο είναι. Νομίζω ότι το αδικούν οι φωτογραφίες. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

 

Καλή πρέπει να είναι και αυτή η μεμβράνη. Για κάποιο άλλο τηλέφωνο δεν θυμάμαι ποιο ήταν, κάποιος που είχε βάλει τη συγκεκριμένη μάρκα είχε πει καλά λόγια. Λες να τη δοκιμάσεις; Οι δικές μου 15 του μήνα φτάνουν από amazon.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα την δοκιμάσω. Τετάρτη θα πάω από τον Γιατρά για κάτι πράγματα που εχω παραγγείλει και εφόσον θα είμαι Καλλιθέα θα περάσω να πάρω μια από το μαγαζί στην Δαβάκη.

Από την μία είμαι διστακτικός λόγω του fingerprint sensor αλλά από την άλλη βλέπω ότι δεν έχει τίποτα για την προστασία της οθόνης και μου σηκώνεται η τρίχα!

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν βάλει έστω μια μεμβράνη! Σιγά το κόστος!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα την δοκιμάσω. Τετάρτη θα πάω από τον Γιατρά για κάτι πράγματα που εχω παραγγείλει και εφόσον θα είμαι Καλλιθέα θα περάσω να πάρω μια από το μαγαζί στην Δαβάκη.

Από την μία είμαι διστακτικός λόγω του fingerprint sensor αλλά από την άλλη βλέπω ότι δεν έχει τίποτα για την προστασία της οθόνης και μου σηκώνεται η τρίχα!

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν βάλει έστω μια μεμβράνη! Σιγά το κόστος!

 

Μήπως δεν το πρόσεξες, στο δικό μου mi 10 έχει περασμένη εργοστασιακή μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το πρόσεξες, στο δικό μου mi 10 έχει περασμένη εργοστασιακή μεμβράνη.

 

Καλημέρα στο δικό μου πάντως δεν έχει περασμένη εργοστασιακή μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως! Ούτε στο δικό μου.

Αυτή την στιγμή είμαι με την spigen και την μεμβράνη που έδειξα.

 

Όμως να διευκρινιστεί ότι εγώ μιλάω για το απλό mi10 όχι το pro. Εσύ φίλε μου που σου είχε μεμβράνη, ποιο έχεις?

 

Φαίνεται καλή πάντως η μεμβράνη. Μέχρι στιγμής. Δεν πολύ πιάνει και δακτυλιές. Για να δούμε.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρύπα για την μπροστινή κάμερα η μεμβράνη; Ή την καλύπτει;
Έχει τρύπα.

Αν εξαιρέσουμε ότι σήμερα είδα στην αριστερή πλευρά , στην άκρη να ξεκολλησε λίγο (το πέρασα με ένα πανακι με μκροΐνες και κόλλησε αμέσως) , so far so good.

 

Από δακτυλιές καλά τα πάει για μεμβράνη, θα δούμε.

Η spigen κορυφή, σε αίσθηση και grip.

 

Για την μπαταρία, περίμενα καλύτερα πράγματα. Είναι ελαφρώς χειρότερη από του Ρ20 pro που είχα. Βέβαια ήμαστε ακόμη στην αρχή. Αν δεν κάνει 10-15 κύκλους δεν φαίνεται τι μπορεί να αποδώσει.

2 μέρες πάντως με βαριά χρήση τις βγάζει, έστω και οριακά. Με το Ρ20 τελείωνα τις 2 μέρες και ήμουν άνετος. Εδώ με αγχωνει λίγο προς το τέλος.

 

Στο MIUI είμαι ακόμη χαμένος! Αν δεν κάνω search στις ρυθμίσεις, δεν μπορώ να βρω τίποτα.

 

Εντωμεταξύ, βρήκα και 1 bug. Μου είχαν λείψει αυτά με τα Hua. Αν βάλεις preferred το vowifi και για κάποιον λόγο φύγεις από την κάλυψη του wifi , οπότε θα γυρίσει σε volte, μετά και να ξαναμπείς στο ίδιο WiFi δεν σε ξαναγυρίζει σε vowifi. Συνεχίζει στο volte. Πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις, να κάνεις έναν κύκλο στο συγκεκριμένο ( από vowifi > volte > vowifi) και τότε μόνο γυρνάει.

 

Η ποιότητα ήχου τόσο των κλήσεων όσο και γενικότερα, είναι εξαιρετική! Σαφώς ανώτερη από το Hua. Στο Plantronics που έχω για handsfree , ο ήχος είναι κρυστάλλινος.

 

Η κάμερα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Βέβαια ήρθα από ένα εξαιρετικό καμερο-τηλεφωνο. Την περίμενα όμως έστω και ελαφρά καλύτερη. Με κάθε ειλικρίνεια, ψειριζω την μαϊμού σε σύγκριση με το Ρ20 για να βρω διαφορές υπέρ το mi10.

 

Σαν ταχύτητα είναι σίγουρα 1-2 κλικ ταχύτερο. Και το modem του είναι εξαιρετικο. Ανώτερο σαφέστατα από του Hua. Αυτό ομολογώ ότι δεν το περίμενα.

 

Η οθόνη είναι εξαιρετική. Και αυτή σαφώς ανώτερη στα πάντα. Χρώματα, φωτεινότητα, ταχύτητα αισθητά καλύτερα.

 

Ένα ρεζουμε? Αν δεν το είχα βαρεθεί το Ρ20 pro (σχεδόν 2 χρόνια το είχα) μάλλον δεν θα δικαιολογούσα τα λ7 που έδωσα. Ήταν αρκετά, έστω και αν έβαλα δόσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου που είναι με εργοστασιακή μεμβράνη είναι το mi 10 το απλό αγορασμένο από gearbest
Α, κάτσε! Δεν είναι από Ελλάδα. Το έφερες από Κίνα?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έβαλα για δεύτερη φορά στη φόρτιση από το 18% τώρα είναι στο 96% και έχουν περάσει 1 ώρα και 50 λεπτά. Δεν μου φαίνεται για γρήγορη φόρτιση αυτό. Κάτι παίζει εδώ.

Edit: Τελικά 2 ώρες και 15 λεπτά από 18 στο 100%.

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα ότι με το double tap μόνο ανοίγει η οθόνη αλλά δεν την κλείνει. Ενώ έπρεπε και να την κλείνει όταν έχεις το default ή classic theme. Σιγά σιγά θα βρούμε κι άλλα bugs.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά δεν είναι bug. Απλά τα xiaomi έχουν αλλού αυτήν την ρύθμιση. Αν πας ρυθμίσεις-αρχική οθόνη έχει επιλογή πατήστε δύο φορές για να κλειδώσετε την οθόνη.

το δοκίμασες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά δεν είναι bug. Απλά τα xiaomi έχουν αλλού αυτήν την ρύθμιση. Αν πας ρυθμίσεις-αρχική οθόνη έχει επιλογή πατήστε δύο φορές για να κλειδώσετε την οθόνη.

το δοκίμασες αυτό;

 

Άκυρο αυτό που έβλεπα για lock screen είναι μόνο για το Always On Display. Με το launcher που φοράει το Mi 10 δεν έχει στις ρυθμίσεις-αρχική οθόνη επιλογή για κλέιδωμα με double tap. Άρα όλα καλά αν και θα ήθελα αυτή την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...