Jump to content

Xiaomi Mi 10 Pro 5G


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι dual sim.

 

 

 

 

Νέκρα δυστυχώς Βαιε σε custom development μόνο eu developer rom ότι καλούδια προστεθούν η λυθούν θεματακια εδώ και εκεί.

 

Ότι συσκευές έχουν βγει με Android 10 out of box τα έχουν βρει μπαστούνια Developers ακόμα και twrp είναι σε πρώιμο στάδιο (mi10 σειρά, k30 pro /poco f2 pro /op8p)

 

Φοβάμαι από φθινόπωρο και μετά αν θα δούμε λίγες rom.

 

Είναι και ακριβές συσκευές πλέον ειδικά m10 /op8p άρα λιγότερο θα τιμηθούν από Developers.

 

Και αν δεν βλέπαμε δωρεές κόσμου να αγοράσουν τη συσκευή θα ήταν απόλυτη νέκρα πχ Developer πίσω από twrp σε OnePlus από 6 σειρά και μετά τη χρηματοδοτουν οι χρήστες αυστηρα.

 

Ακομα και ο developer renovate ice την συσκευή που αγόρασε (op8p) την χρηματοδότησε 100% χρήστες που συμμετέχουν σε telegram group.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Καλά κάποια στιγμή κάτι θα γίνει. Δε νομίζω να τα εγκαταλείψουν τόσο εύκολα. Άσε που κάποιοι μπορεί να "ζουν" κι από αυτό. Από την άλλη το ενδιαφέρον του κόσμου για μόντες και φλασαρίσματα, είναι απειροελάχιστο, οπότε καθόλου απίθανο να μην υπάρξει μεγάλη υποστήριξη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προσωπικά έχω χαθεί τελείως στις ρυθμίσεις του.

Αν δεν κάνω search δεν βρίσκω τίποτα πέραν των βασικών. Ήμουν πολλά χρόνια με Huawei και εδώ στην MIUI έχω χάσει την μπάλα.

Είπα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση κάπου στα μενού χωμένη και δεν την έβρισκα.

Κρίμα όμως, ένα led τότε ήταν πολύ να βάλουν?

 

Η παρακάτω η μόνη αξιόπιστη λύση που αργότερα θα υπάρξει υποστήριξη και ως notification alert όπως συμβαίνει με άλλες συσκευές με τρύπες σε οθόνη.

 

Ο developer βέβαια θέλει ενεργη συμμετοχή χρηστών ώστε να την βελτιώσει να δουλέψει όπως σε άλλες συσκευές.

 

Υπόψη ότι δεν συνεργάζεται με AOD είτε το ένα είτε το άλλο θα δουλεύει.

https://forum.xda-developers.com/xiaomi-mi-10-pro/themes/app-energy-ring-battery-indicator-t4089987

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θενκς, θα την δοκιμάσω στάνταρ. Μακάρι να δουλέψει σωστά και να μην τραβάει και τα άντερά της από μπαταρία.

Τώρα δοκιμάζω αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

Αλλά θα φάει ξηλωμα. Την βλέπω από τις κορυφαίες σε κατανάλωση, ακόμη και όταν δεν έχει και πολύ δουλειά να κάνει. Δηλαδή ακόμη και όταν δεν έχω πολλές ειδοποιήσεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα προσπαθούσα να βγάλω κάποιες αποδείξεις από super market φωτογραφία και όσες φορές έβγαλα είναι θολές σε κουράζει τα μάτια όταν τις βλέπεις. Με το Pocophone F1 που έχω δεύτερη συσκευή και έβγαλα για σύγκριση είναι κρύσταλλο. Απογοητεύτηκα λίγο γιατί μέχρι σήμερα δεν είχα δοκιμάσει την φωτογραφική του. Τώρα θα δοκιμάσω και φωτογραφίες σε εξωτερικό, χώρο μετά από αυτό, για να δω αν και εκεί υπάρχει το ίδιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις tap to focus?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Και tap to focus δοκίμασα αλλά από μόνο του δείχνει ότι κάνει focus δεν νομίζω να χρειάζεται. Πάντως ναι δοκίμασα και αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα κλικ παραπάνω οξύτητα την θέλει. Είναι κάπως soft οι φωτογραφίες του.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

RAW φωτογραφίες τραβάει το Mi 10; Δεν βρίσκω κάπου να υπάρχει ρύθμιση.
Πας στην ρύθμιση pro , ταπ στις 3 γραμμουλες πάνω δεξιά (αν το έχεις σε όρθια θέση αλλιώς πάνω αριστερά) και σου ανοίγει επιλογές. Εκεί θα βρεις την raw. Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πας στην ρύθμιση pro , ταπ στις 3 γραμμουλες πάνω δεξιά (αν το έχεις σε όρθια θέση αλλιώς πάνω αριστερά) και σου ανοίγει επιλογές. Εκεί θα βρεις την raw.

 

Ok ευχαριστώ όντως εκεί είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καινούριο bug βρήκα σήμερα. Ενώ έχω φουλ σήμα κινητής και 4G+ δεν έχω data ίντερνετ. Πρέπει να κλείσω τα data να τα ξανανοίξω και μετά πιάνει.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περίπτωση πρέπει να το κάνεις αυτό? Προηγείται κάτι πριν ή στα καλά καθούμενα δεν έχεις data?

Εμένα αυτό που έκανε με το vowifi > volte > vowifi, άλλαξα ρούτερ λόγω αναβάθμισης του vdsl και πλέον σταμάτησε να το κάνει.

Να διευκρινίσω όμως ότι πλέον το έχω να συνδέεται στους 5ghz που είναι εντελώς άδειο το τοπίο, ενώ με το προηγούμενο ρούτερ επειδή δεν μπορούσε να έχει ενεργές και τις 2 μπάντες, είχα ενεργή την 2.4 που βέβαια γίνεται "της επί χρήμασι...".

Μπορεί να υπήρχε θέμα αυξημένων παρεμβολών τότε και γι' αυτό να μην γύριζε.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθούμενα το έκανε δεν έκανα κάτι στο τηλέφωνο. Απλά το άνοιξα για να στείλω ένα μήνυμα στο Viber και εκεί το κατάλαβα. Της γυναίκας μου δίπλα είχε κανονικά ίντερνετ με τα data. Και οι δύο Cosmote έχουμε ίδιο πακέτο. Δεν έχω ανοιχτό volte και vowifi. Με το Pocophone δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Αυτό σήμερα είναι τρίτη φορά που το κάνει και δεν μου αρέσει γιατί έχασα αρκετά μηνύματα που έπρεπε να απαντήσω. Μόλις ήρθε το ίντερνετ έφτασαν όλα τα μηνύματα μαζί.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ναι είναι θέμα αυτό! Και εφόσον στο έχει κάνει ξανά θα έλεγα να το πας στην quest για έλεγχο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω, θα κάνω λίγο υπομονή μήπως στρώσει με κάποια καινούρια ενημέρωση και αν όχι τότε θα το πάω Quest.

 

Σχετικά τώρα με τις θαμπές φωτογραφίες τις κοντινές που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, αυτό που πρόσεξα είναι ότι στο κέντρο είναι προς το καθαρό μπορείς να το πεις και γύρω γύρω είναι θαμπές. Δεν είναι δηλαδή ολόκληρη η φωτογραφία ομοιόμορφη ή καθαρή, ή θαμπή.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρός ο φακός? Επιλέγεις το μάκρο?

Αυτή είναι στους 5 πόντους. Δεν βλέπω κάποια θαμπαδα. Μπορείς να ανεβάσεις ένα δείγμα?f24fd5972d57d31471f7cbf4d91fdc9f.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/loV3SET

https://imgur.com/rggEULA

Η πρώτη είναι με τον κανονικό φακό και η δεύτερη είναι με μάκρο. Με τον μάκρο δεν έχω καλή ποιότητα φωτογραφίας όταν μεγενθύνω. Εγώ χρειάζομαι να τραβάω σελίδες εγγράφων και με το μάκρο χάνουν πολύ. Όταν εκτύπωσα κάποιες που είχα βγάλει με τον μάκρο δεν βγήκαν καλές. Γι' αυτό ήθελα με τον κανονικό φακό που έχει καλύτερη ανάλυση αλλά είναι θαμπές δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Νομίζω πως αυτό που βλέπω στην πρώτη φωτό (με τον βασικό φακό) οφείλεται στον μεγάλο αισθητήρα. Λόγω αισθητήρα και κλείστρου μικραίνει πολύ η απόσταση / επιφάνεια στην οποία μπορεί να εστιάσει σε κοντινά αντικείμενα... μια λύση θα ήταν να το τραβήξεις από πιο μακριά και να κροπαρεις... το έχω παρατηρήσει και εγώ στο mi8 μου αλλά σε αρκετά μικρότερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει καθόλου η ανάλυση που τα έχεις ανεβάσει. Δεν είναι καλή.

Κάνε ζουμ στην δική μου στα γράμματα επάνω. Μια χαρά φαίνονται.

Δοκίμασε να τραβήξεις με ΑΙ, να βρει ότι τραβάς κείμενο και ανέβασέ την με Tapatalk που την ανεβάζει σε φουλ ανάλυση. Πες μας και σε τι απόσταση από το χαρτί το έχεις τραβήξει.

 

Και..... Μόλις μου έβγαλε update! Security patch γράφει!

Με 18% μπαταρία όμως, γιοκ! Έχει ο Θεός! Και αύριο μέρα είναι

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/loV3SET

https://imgur.com/rggEULA

Η πρώτη είναι με τον κανονικό φακό και η δεύτερη είναι με μάκρο. Με τον μάκρο δεν έχω καλή ποιότητα φωτογραφίας όταν μεγενθύνω. Εγώ χρειάζομαι να τραβάω σελίδες εγγράφων και με το μάκρο χάνουν πολύ. Όταν εκτύπωσα κάποιες που είχα βγάλει με τον μάκρο δεν βγήκαν καλές. Γι' αυτό ήθελα με τον κανονικό φακό που έχει καλύτερη ανάλυση αλλά είναι θαμπές δυστυχώς.

 

Καλημέρα.

 

Λοιπόν σου βρήκα 2 λύσεις που μπορείς να δεις. Βέβαια ισχύει το ότι δεν έχουν καλή ανάλυση οι φωτό που παρέθεσες.

Για σελίδες εγγράφων λοιπόν μπορείς όπως είσαι είσαι στην κάμερα, ταπ στις 3 γραμμές και μετά έγγραφα. Εκεί έχει 3 διαφορετικές λειτουργίες, επιλέγεις ποια έχει το καλήτερο για σένα αποτέλεσμα. (προσωπικά την πρώτη την βρίσκω μια χαρά).

Δεύτερη επιλογή, μπορείς να πας στην Pro ρύθμιση, ταπ στο "Α" που είναι μέσα σε κύκλο και επιλέγεις την εστίαση. Αυτή μου έδωσε την καλύτερη ποιότητα , όχι βέβαια ότι δεν βρίσκω μια χαρά και τις άλλες.

 

Δες αν σε βολεύει κάποια από αυτές.

 

Ο μάκρο φακός μετά από τα 15 εκατοστά δεν πιάνει μία. Ξέχνα τον. Για μικρότερες αποστάσεις μπορεί να πιάσει και τα ξέφτια του μελανιού από την τυπογραφία.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια γρήγορη δοκιμή με τον τρόπο που είπες και μου φαίνονται αρκετά καλύτερες έτσι οι φώτος στα έγγραφα. Απλά έπεσε πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/43003-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mi-10-Pro/?pageNo=3

Απο ψαγμενο ανθρωπο πως ευκολα το κανετε dual band το ευρωπαϊκό mi10 pro!!

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/43003-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mi-10-Pro/?pageNo=3

Απο ψαγμενο ανθρωπο πως ευκολα το κανετε dual band το ευρωπαϊκό mi10 pro!!

 

Λογικά για να παίξει απ' ότι είδα θέλει και πέρασμα άλλης Rom.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν είναι κ απολυτως σιγουρο αλλα μια δοκιμη αξιζει σε οσους θελετε να εχετε δυο καρτες εστω κ με την επισημη ρομ global ή eu

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

 

Σ' αυτό το βίντεο δείχνει το Mi 10 ότι με ξεκλείδωμα bootloader και custom rom παίζει κανονικά με 2 κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...