Jump to content

[S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποιος έχει διάθεση ας δεί αυτό -

Μια όμορφη ανάλυση για τα 2 chiπset και το processing για τις φωτογραφιες που βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οποιος έχει διάθεση ας δεί αυτό -

Μια όμορφη ανάλυση για τα 2 chiπset και το processing για τις φωτογραφιες που βγάζουν.

 

Φίλε μου, οι φωτογραφίες και η κάθε λειτουργία του τηλεφώνου δεν κρίνονται με μηχανήματα αλλά με την απόλαυση ή όχι κατά την χρήση.

Πχ αν ένα τηλέφωνο τραβάει καλύτερο 8κ Video δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν υπάρχει τηλεόραση να το παίξει.

Το αν ένα τηλέφωνο έχει ανάλυση 550 ή 530ppi δεν μας ενδιαφέρει γιατί απλά δεν μπορεί το μάτι ανθρώπου να το δει.

Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με το τηλέφωνο του δεν χρειάζεται να κάνει μετρήσεις ειδικά αν έχει πάρει το τηλέφωνο και δεν έχει άλλη επιλογή.

Εγώ το τηλέφωνο δεν το έχω αγοράσει αλλά κόντρες κάνω μόνο με το αμάξι μου στην παραλιακή. Άμα το αμάξι πάει γρήγορα δεν χρειάζεται να του κάνω δυναμομετρηση για να δω αν έχει 5 άλογα παραπάνω από του φίλου μου γιατί πολύ απλά δεν το νιώθω στο κάθισμα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, οι φωτογραφίες και η κάθε λειτουργία του τηλεφώνου δεν κρίνονται με μηχανήματα αλλά με την απόλαυση ή όχι κατά την χρήση.

Πχ αν ένα τηλέφωνο τραβάει καλύτερο 8κ Video δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν υπάρχει τηλεόραση να το παίξει.

Το αν ένα τηλέφωνο έχει ανάλυση 550 ή 530ppi δεν μας ενδιαφέρει γιατί απλά δεν μπορεί το μάτι ανθρώπου να το δει.

Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με το τηλέφωνο του δεν χρειάζεται να κάνει μετρήσεις ειδικά αν έχει πάρει το τηλέφωνο και δεν έχει άλλη επιλογή.

Εγώ το τηλέφωνο δεν το έχω αγοράσει αλλά κόντρες κάνω μόνο με το αμάξι μου στην παραλιακή. Άμα το αμάξι πάει γρήγορα δεν χρειάζεται να του κάνω δυναμομετρηση για να δω αν έχει 5 άλογα παραπάνω από του φίλου μου γιατί πολύ απλά δεν το νιώθω στο κάθισμα...

 

Δεν καταλαβαινω το ποστ σου, σορρυ.

Είμαστε σε τεχνολογικο φορουμ και μοιραζομαστε νεα, εμπειριες και αποψεις. Εάν δεν θέλεις να δεις το βιντεο που ποσταρα, απλα το προσπερνας. Ολα τα ύπολοιπα δεν χρειάζονται. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος έχει διάθεση ας δεί αυτό -

Μια όμορφη ανάλυση για τα 2 chiπset και το processing για τις φωτογραφιες που βγάζουν.

 

Ωραίο βιντεάκι. Νομίζω η μπαταρία είναι αυτή που θα καταλάβει περισσότερο ο απλός χρήστης, αλλά σε όλα τα σημέια ο Snapdragon υπερέχει έστω και για λίγο.

1.Dell G7 7790||Intel Core i7-9750H 12MB 2.60GHz - 4.50GHz||16GB DDR4 2666MHz||512GB SSD||17.3" FHD 144Hz IPS Anti-Glare 300 nits||Nvidia GeForce RTX 2070 8GB GDDR5||W10 Pro 64-bit||

2.Samsung Galaxy S23 Ultra 5G||12GB RAM||512GB ROM||Black||

Link to comment
Share on other sites

Οποιος έχει διάθεση ας δεί αυτό -

Μια όμορφη ανάλυση για τα 2 chiπset και το processing για τις φωτογραφιες που βγάζουν.

Έχουμε καθόλου ιδεα που οφείλεται η διαφορά στη φωτο? Περίεργο μου φαίνεται να οφείλεται μονο στον επεξεργαστή. Μηπως έχουν και διαφορετικες καμερες? Θυμάμαι ανάλογη περίπτωση που το ένα ειχε σαμσουνγκ και το άλλο σονυ κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος έχει διάθεση ας δεί αυτό -

Μια όμορφη ανάλυση για τα 2 chiπset και το processing για τις φωτογραφιες που βγάζουν.

 

Η ίδια ιστορία από το s7 μέχρι και το s20... snap vs exynos, φυσικά ο σναπ ανώτερος σε κατανάλωση και σήμα

Link to comment
Share on other sites

Και ένα απλό app όπου ενεργοποιεί hidden επιλογή από Sammy για λειτουργία στα 96hz.

 

Νομιζω είναι η χρυσή τομή απέναντι στα ενεργοβόρα 120 και outdated 60.

 

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-s20-hidden-96hz-display-mode/

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στο μικρο S20 με χρηση 1 ωρα και 15 λεπτα η μπαταρια πηγε 75% ειναι νορμαλ αυτο? η χρηση που εκανα ηταν λιγο browser/whatsapp/telegram και γενικα εψαχνα το κινητο ανοιγα και εκλεινα apps... χαχα
Link to comment
Share on other sites

Στο S20+ με 120hz, δύο κάρτες, Garmin και Bluetooth συνδεδεμένα όλη την ημέρα, κυρίως με browsing σε WiFi, YouTube και τηλέφωνα ήμουν στις 4,5-5 ώρες. Έβαλα χτες το mod από XDA για τα 96hz και σήμερα είμαι στις 6,5 ώρες. Και στις 2 περιπτώσεις το κινητό μπήκε για φόρτιση στο 3% και η μέτρηση είναι βάση της ένδειξης του Gsam
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

το AOD notify πως σας παει απο καταναλωση?

 

οπως και να το εχω ρυθμισει παντα ειναι ψηλα στην καταναλωση....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

το AOD notify πως σας παει απο καταναλωση?

 

οπως και να το εχω ρυθμισει παντα ειναι ψηλα στην καταναλωση....

 

και σε μενα το ιδιο φιλε μου , οπως και να το ρυθμιζα στην καταναλωση βαρουσε κοφτες κ πολυ παρασκηνιο . Το εσβησα κ ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο φιλε μου , οπως και να το ρυθμιζα στην καταναλωση βαρουσε κοφτες κ πολυ παρασκηνιο . Το εσβησα κ ησυχασα

Εμένα σε άλλο κινητό s10 lite το gsam δείχνει 0.1 κατανάλωση ενώ της σαμσουνγκ δεν το δείχνει καν.

Παίζει ρολο ομως πως θα το ρυθμίσεις. Το εχω να στέλνει ειδοποίησεις μόνο για sms και fb messenger. Ενω στις ρυθμίσεις του για aod εχω κλικ στην επιλογή hide aod display. Ετσι δεν καεί τίποτα. Εχω 11 ωρες sot χτες.. Αν έκαιγε δε θα εβγαζα τέτοια ρεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε άλλο κινητό s10 lite το gsam δείχνει 0.1 κατανάλωση ενώ της σαμσουνγκ δεν το δείχνει καν.

Παίζει ρολο ομως πως θα το ρυθμίσεις. Το εχω να στέλνει ειδοποίησεις μόνο για sms και fb messenger. Ενω στις ρυθμίσεις του για aod εχω κλικ στην επιλογή hide aod display. Ετσι δεν καεί τίποτα. Εχω 11 ωρες sot χτες.. Αν έκαιγε δε θα εβγαζα τέτοια ρεκόρ.

 

με κλειστο aod το εχω , κ ειδοποιησεις messenger fb κ whatsup

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ν ανοιγει σχεδον στα παντα...2 fb ,2 messenger ,4 email ,viber ,αναπαντητες ,sms

 

Αυτος θεωρω οτι πρεπει να ειναι ο ρολος του....

 

γιατι την οικονομια στην ενεργεια (σε σχεση με το AOD) πρεπει να την κανει οταν του ζητας να σταματησει τις ειδοποιήσεις μετα απο λιγο και οχι να μενει ανοικτο συνεχεια οπως το AOD....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το μικρο S20 με σωστο στήσιμο χωρις backup και χωρις αχρηστες εφαρμογες... δεν εχω βγαλει ποτε πανω απο 5 ωρες........ μονο στην αρχη πριν παρω το τελευταίο update που ειχε ερθει πριν κατι εβδομαδες....... το εχω σε FHD+ 60hz... δεν το βρισκω και πολυ νορμαλ ολο αυτο....! AOD το εχω στην λειτουργιά που οταν κανεις tap στην οθονη μονο τοτε εμφανιζεται... για καπια δευτερολεπτα.. τι μπορει να παει λαθος? δεν το εχω ολη την ωρα στο χερι το κινητο... ειναι πολλες φορες το φορτιζω και ανα 1.5 μερα... αλλα γενικα εχει αρκετο standby drain... δεν ξερω αν εχει και αλλος αυτο το θεμα... παντως για μενα ειναι απογοήτευση η μπαταρια 4:15λεπτα οθονη με απλη χρηση... επισης πολυ μεγαλο drain εχει και ο launcher του... το ειδα να εχει φτασει εως και 10%
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το μικρο S20 με σωστο στήσιμο χωρις backup και χωρις αχρηστες εφαρμογες... δεν εχω βγαλει ποτε πανω απο 5 ωρες........ μονο στην αρχη πριν παρω το τελευταίο update που ειχε ερθει πριν κατι εβδομαδες....... το εχω σε FHD+ 60hz... δεν το βρισκω και πολυ νορμαλ ολο αυτο....! AOD το εχω στην λειτουργιά που οταν κανεις tap στην οθονη μονο τοτε εμφανιζεται... για καπια δευτερολεπτα.. τι μπορει να παει λαθος? δεν το εχω ολη την ωρα στο χερι το κινητο... ειναι πολλες φορες το φορτιζω και ανα 1.5 μερα... αλλα γενικα εχει αρκετο standby drain... δεν ξερω αν εχει και αλλος αυτο το θεμα... παντως για μενα ειναι απογοήτευση η μπαταρια 4:15λεπτα οθονη με απλη χρηση... επισης πολυ μεγαλο drain εχει και ο launcher του... το ειδα να εχει φτασει εως και 10%

 

το πουλάς και παίρνεις xiaomi

Link to comment
Share on other sites

το πουλάς και παίρνεις xiaomi

 

χαχαχα ωραια λυση...!! εχω pixel 4 xl και παλι καλα εκει δεν εχω ανχος για την μπαταρια κραταει παρα πολυ καλα...

 

το θεμα ειναι οτι ρωτησα αν ειναι normal ολο αυτο να βγαζει μονο 4 ωρες το πολυ οθονη... και παντα μιλαμε εδω για το μικρο S20 αλλα και το ultra Που ειχα εφτανε της 5:30 με 6 ωρες το πιο πολυ.......

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία χρειάζεται βελτίωση και λένε πως στο επόμενο update θα έρθει βελτίωση.

Ίδωμεν

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το AOD notify πως σας παει απο καταναλωση?

 

οπως και να το εχω ρυθμισει παντα ειναι ψηλα στην καταναλωση....

 

Ψηλα ειναι και σε εμενα.

Και το εχω βαλει μονο viber whatsapp μηνυματα και κλησεις.

Εχω κλειστο το AOD και το εχω βαλει μονο το δαχτυλιδι σε blink mode να αναβει για μιση ωρα αφοτου ερθει η ειδοποιηση (που φυσικα στο 99% των περιπτωσεων θα το δω μεσα στο 5 λεπτο και αρα ποτε δεν θα φτασει να αναβοσβηνει για μιση ωρα).

Παρολα αυτα το βγαζει αρκετη ωρα λειτουργιας στο παρασκηνιο.

Γνωμη μου (αν και το πληρωσα εν τελει) δεν αξιζει.

Αναρωτιεμαι αν το εδινε ως native λειτουργια η samsung αν θα αξιζε απο θεμα ενεργειας...

 

 

Εμένα σε άλλο κινητό s10 lite το gsam δείχνει 0.1 κατανάλωση ενώ της σαμσουνγκ δεν το δείχνει καν.

Παίζει ρολο ομως πως θα το ρυθμίσεις. Το εχω να στέλνει ειδοποίησεις μόνο για sms και fb messenger. Ενω στις ρυθμίσεις του για aod εχω κλικ στην επιλογή hide aod display. Ετσι δεν καεί τίποτα. Εχω 11 ωρες sot χτες.. Αν έκαιγε δε θα εβγαζα τέτοια ρεκόρ.

 

Εχεις βαλει να μπαινει σε αδρανεια? Ή το εχεις αφησει free?

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Ψηλα ειναι και σε εμενα.

Και το εχω βαλει μονο viber whatsapp μηνυματα και κλησεις.

Εχω κλειστο το AOD και το εχω βαλει μονο το δαχτυλιδι σε blink mode να αναβει για μιση ωρα αφοτου ερθει η ειδοποιηση (που φυσικα στο 99% των περιπτωσεων θα το δω μεσα στο 5 λεπτο και αρα ποτε δεν θα φτασει να αναβοσβηνει για μιση ωρα).

Παρολα αυτα το βγαζει αρκετη ωρα λειτουργιας στο παρασκηνιο.

Γνωμη μου (αν και το πληρωσα εν τελει) δεν αξιζει.

Αναρωτιεμαι αν το εδινε ως native λειτουργια η samsung αν θα αξιζε απο θεμα ενεργειας...

 

 

 

 

Εχεις βαλει να μπαινει σε αδρανεια? Ή το εχεις αφησει free?

Οχι, δεν το εχω σε αδράνεια γιατί δε δουλεύει καλα ετσι. Το εχω σε άλλο κινητό πάντως αν παίζει ρολο.

Ακριβώς η ιδια έκδοση μπαίνει και στο δικό μου, ακριβώς η ιδια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία απ'το s20+ της κοπέλας μου που κάθε μέρα το ΛΙΩΝΕΙ σε social παιχνίδια και γενικότερο browsing και chatting: δεν υπάρχει περίπτωση με την παραπάνω χρήση, να βγάλει λιγότερο από 6-7 ώρες και με υπόλοιπο μπαταρίας! Μια μέρα έβγαλε 10 και δε θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια

 

https://photos.app.goo.gl/AzMZBeHdebbaTYip7

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία απ'το s20+ της κοπέλας μου που κάθε μέρα το ΛΙΩΝΕΙ σε social παιχνίδια και γενικότερο browsing και chatting: δεν υπάρχει περίπτωση με την παραπάνω χρήση, να βγάλει λιγότερο από 6-7 ώρες και με υπόλοιπο μπαταρίας! Μια μέρα έβγαλε 10 και δε θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια

 

https://photos.app.goo.gl/AzMZBeHdebbaTYip7

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπόψιν ότι στην φώτο που παρέθεσες υπάρχουν μετρημένες μέσα και 2μιση ώρες οθόνη περιπου πριν μπει στο φορτιστή. Άρα γύρω στις 6 ώρες οθόνη με υπόλοιπο 25%. Ούτε αυτό το νούμερο φυσικά ειναι κακο,, αλλά το πρόβλημα των Samsung γενικότερα δεν έγκειται εκεί καθώς σε συνεχόμενη χρήση τα πάνε μια χαρά. Το standby drain είναι που σκιζει την μπαταρία. Και φυσικά αυτό δεν το βλέπουν αυτοί που που είναι στο γραφείο πχ όλη μέρα καρφωμένοι σε ένα wifi με καλό σήμα. Όταν είσαι έξω, κινησε όλοι μέρα και αλλάζεις συνεχώς κεραίες η κατάσταση αλλάζει άρδην.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα των Samsung γενικότερα δεν έγκειται εκεί καθώς σε συνεχόμενη χρήση τα πάνε μια χαρά. Το standby drain είναι που σκιζει την μπαταρία.

 

φιλε δεν ξερω ποσοι συμφωνουν, αλλα για μενα τα ειπες ολα, εγω με S10+ σε συνεχομενη χρηση βγαζω 6:30+ ωρες οθονης, οταν ομως το εχω stand by πολλες ωρες οι ωρες οθονης πεφτουν στο 5.

 

το βραδυ που πεφτει σε deep sleep την παλευει αλλα το πρωι ειδικα αν δεν ειμαι στο γραφειο εχει θεμα.

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...