Jump to content

[S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορεις εύκολα ούτε έτσι να κάνεις σύγκριση για standby.. Πρέπει να γράφετε τι έχετε ανοιχτα. Γιατί διαβάζει ο άλλος οτι πχ ο Νίκος παραπάνω χανει 2% στο 8ωρο και σου λέει, αρα εγω που χανω 10% έχει πρόβλημα η συσκευή.. Αν ο ένας έχει μονο το τηλέφωνο ανοιχτό και ο άλλος τα πάντα, λογικότατα είναι και τα 2.

Επισης εγω χανω 2% στο ενα σπίτι και στο άλλο 10%.. Γιατί στο 2ο η ληψη είναι χάλια..

Οποτε τι περιμένετε να βγάλετε με τέτοιες συγκρίσεις?

Γενικά πάντως τα σαμσουνγκ χάνουν περισσότερο απο αλλα κινητά. Έτσι ήταν πάντα και ετσι θα είναι. Μέχρι ένα σημείο είναι λογικό γιατί έχουν ενα σωρό πράγματα πανω να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες ολων. Πχ 500 ηδη τηλεόρασεων, ζονες καρδιακών παλμών και δε συμμαζεύεται.. Έχουν την καλύτερη συμβατότητα απο κάθε άλλο κινητό. Αν μπεις στο φόρουμ των huawei θα διαβάσεις μεν τα καλύτερα για την μπαταρία, αλλά μετά θα αρχίσεις να διαβάζεις, γιατί εχω διακοπές στο Bluetooth με την χ συσκευή? Με 3 σαμσουνγκ στο παρελθόν δεν ειχα πρόβλημα πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεις εύκολα ούτε έτσι να κάνεις σύγκριση για standby.. Πρέπει να γράφετε τι έχετε ανοιχτα. Γιατί διαβάζει ο άλλος οτι πχ ο Νίκος παραπάνω χανει 2% στο 8ωρο και σου λέει, αρα εγω που χανω 10% έχει πρόβλημα η συσκευή.. Αν ο ένας έχει μονο το τηλέφωνο ανοιχτό και ο άλλος τα πάντα, λογικότατα είναι και τα 2.

Επισης εγω χανω 2% στο ενα σπίτι και στο άλλο 10%.. Γιατί στο 2ο η ληψη είναι χάλια..

Οποτε τι περιμένετε να βγάλετε με τέτοιες συγκρίσεις?

Γενικά πάντως τα σαμσουνγκ χάνουν περισσότερο απο αλλα κινητά. Έτσι ήταν πάντα και ετσι θα είναι. Μέχρι ένα σημείο είναι λογικό γιατί έχουν ενα σωρό πράγματα πανω να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες ολων. Πχ 500 ηδη τηλεόρασεων, ζονες καρδιακών παλμών και δε συμμαζεύεται.. Έχουν την καλύτερη συμβατότητα απο κάθε άλλο κινητό. Αν μπεις στο φόρουμ των huawei θα διαβάσεις μεν τα καλύτερα για την μπαταρία, αλλά μετά θα αρχίσεις να διαβάζεις, γιατί εχω διακοπές στο Bluetooth με την χ συσκευή? Με 3 σαμσουνγκ στο παρελθόν δεν ειχα πρόβλημα πχ.

 

σωστος, πρεπει να γραφουμε και μια μινι περιγραφη τι τρεχει στο κινητο. εγω κατα καιρους γραφω τι εχω στησει και τι εχω κοψει. οσο για τη ληψη σηματος, μια γραμμη εχω στο σπιτι και θεωρω πολυ πιο ενεργοβορο το σημα απο το wifi που δεν κοστιζει τιποτα σε μπαταρια οταν ειναι κοντα σου.

Επισης το ιδανικο ειναι να κανεις τεστ με ολα τα σεναρια να δεις τι σου τρωει, πχ εμενα η αποκλιση στο σ10+ με σκετο σημα, με wifi και με σκετο 4G ηταν μικρη, δηλαδη επαιζε απο 2 εως 5% αντε 6 αν ηταν ΣΚ και ξυπνουσα κανα 2 ωρες πιο αργα :P

 

A! και μην ξεχαντε, δεν κοιμαμαι 12 ωρες. μιλαω για ωραριο υπνο 11-12 το βραδυ με 7-8 το πρωι περιπου, αναλογα τι ωρα θα το πιασω στα χερια μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις εύκολα ούτε έτσι να κάνεις σύγκριση για standby.. Πρέπει να γράφετε τι έχετε ανοιχτα. Γιατί διαβάζει ο άλλος οτι πχ ο Νίκος παραπάνω χανει 2% στο 8ωρο και σου λέει, αρα εγω που χανω 10% έχει πρόβλημα η συσκευή.. Αν ο ένας έχει μονο το τηλέφωνο ανοιχτό και ο άλλος τα πάντα, λογικότατα είναι και τα 2.

 

Επισης εγω χανω 2% στο ενα σπίτι και στο άλλο 10%.. Γιατί στο 2ο η ληψη είναι χάλια..

 

Οποτε τι περιμένετε να βγάλετε με τέτοιες συγκρίσεις?

 

Γενικά πάντως τα σαμσουνγκ χάνουν περισσότερο απο αλλα κινητά. Έτσι ήταν πάντα και ετσι θα είναι. Μέχρι ένα σημείο είναι λογικό γιατί έχουν ενα σωρό πράγματα πανω να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες ολων. Πχ 500 ηδη τηλεόρασεων, ζονες καρδιακών παλμών και δε συμμαζεύεται.. Έχουν την καλύτερη συμβατότητα απο κάθε άλλο κινητό. Αν μπεις στο φόρουμ των huawei θα διαβάσεις μεν τα καλύτερα για την μπαταρία, αλλά μετά θα αρχίσεις να διαβάζεις, γιατί εχω διακοπές στο Bluetooth με την χ συσκευή? Με 3 σαμσουνγκ στο παρελθόν δεν ειχα πρόβλημα πχ.

Πολύ σωστά, κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ που έβλεπα 2% που εγώ αντίστοιχα έχω περίπου 1% την ώρα στο note 10+ αλλά με όλα τέντα εκτός από AOD που ανοίγει μόνο με touch. Ακόμα και την Bixby ανοιχτή την έχω με voice to wake up γιατί με βολεύει στην καθημερινότητα μου.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να συγκρίνεις αυτονομίες σε φόρουμ είναι αδύνατο επαναλαμβάνω. Μονο καποιες γενικές ένδειξεις μπορείς να έχεις.

Τα κινητα δε δουλεύουν ακριβώς οπως νομίζετε. Ακόμα και το πόσες μπάρες σήματος βλέπεις, δε δείχνει πάντα αν έχεις καλό σήμα. Όταν βρει καλο σημα η συσκευή ρίχνει ταση για εξηκονομηση και στο τέλος μπορεί να βλέπεις 1 μπάρα ενω το σήμα να είναι τελειο (και να καιει ελάχιστη μπαταρία), ενω να δείχνει αλλη φορά 3 μπάρες επειδή ΔΕΝ έχει καλό σήμα, ανεβάζει τάσεις για να πιάσει καλύτερα (και όντως πιάνει μετα γι αυτο οι 3 μπάρες) με τη διαφορά οτι καίει το 3 πλαίσιο απο οταν ειχε τέλειο σημα και ειχε ρίξει τάση και έβλεπες 1 μπάρα..

Τα γράφω για να δείτε πόσο σχετικά είναι ολα. Και δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου, τα εχουν γράψει και αλλοι που ασχολούνται υπερβολικά πολυ.

Επίσης αν τυχει εκεί που μένεις να αλλάζει κεραία, δηλ να συνδέεται μια σε ένα αναμετάδοση και μια στον αλλο, εκει να δεις κατανάλωση (και αυτο δεν το ξέρεις πότε).

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

σε εβαλα κατα λαθος πανω, σου εξηγω το γιατι. Επισης το οτι εσυ δεν κλεινεις τα παντα δε σημαινει οτι ειναι το συνηθες. και εγω δεν ξερω καποιον να τα αφηνει ανοιχτα. προσωπικα εχω 2 μωρα στο σπιτι και παντα θα βρεθει να χτυπησει ενα viber Κλπ, εχω πελατες που στελνουν 5 το πρωι, 12 το βραδυ, θα καθομαι να χαμηλωνω και να κλεινω ειδοποιησεις? οχι, κλεινω ιντερνετ και αφηνω δικτυο μονο για κλησεις εαν το αφησω ανοιχτο. Εξαλλου δεν ειπα και οτι τα εχω ολα τεντα! ας ρωτουσατε, εγω παντα ρωταω ακομα και για τα ΗΖ της οθονης..

 

Τελος παντων, θα προσπαθησω να κανω τεστ με τα παντα! πχ με σ10 ειχα κανει μετρηση και με μονο 4G το καλοκαιρι.

Μπορεί να είναι και πιο σύνηθες από ότι ίσως νομίζεις, δεν γνωρίζω πιο είναι πιο σύνηθες να σου πω, εσύ γνωρίζεις; Δεν νομίζω ούτως ή άλλως να συζητήσαμε τι είναι πιο σύνηθες, ότι θέλει κάνει ο καθένας. Το σωστό τελικά όμως είναι όπως είπες όταν δίνουμε κάποια νούμερα καλά ειναι να λέμε περιληπτικά τι έχουμε ανοιχτό και τι όχι ώστε να έχουμε ένα πολύ χοντρικό μετρό σύγκριση και να μην μπερδευόμαστε.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να συγκρίνεις αυτονομίες σε φόρουμ είναι αδύνατο επαναλαμβάνω. Μονο καποιες γενικές ένδειξεις μπορείς να έχεις.

Τα κινητα δε δουλεύουν ακριβώς οπως νομίζετε. Ακόμα και το πόσες μπάρες σήματος βλέπεις, δε δείχνει πάντα αν έχεις καλό σήμα. Όταν βρει καλο σημα η συσκευή ρίχνει ταση για εξηκονομηση και στο τέλος μπορεί να βλέπεις 1 μπάρα ενω το σήμα να είναι τελειο (και να καιει ελάχιστη μπαταρία), ενω να δείχνει αλλη φορά 3 μπάρες επειδή ΔΕΝ έχει καλό σήμα, ανεβάζει τάσεις για να πιάσει καλύτερα (και όντως πιάνει μετα γι αυτο οι 3 μπάρες) με τη διαφορά οτι καίει το 3 πλαίσιο απο οταν ειχε τέλειο σημα και ειχε ρίξει τάση και έβλεπες 1 μπάρα..

Τα γράφω για να δείτε πόσο σχετικά είναι ολα. Και δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου, τα εχουν γράψει και αλλοι που ασχολούνται υπερβολικά πολυ.

Συμφωνώ απόλυτα, η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει και είναι αξιόπιστη, οι συσκευές υπό σύγκριση δίπλα δίπλα, ακριβώς το ίδιο setup και να τρέχουν τα ίδια πράγματα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και πιο σύνηθες από ότι ίσως νομίζεις, δεν γνωρίζω πιο είναι πιο σύνηθες να σου πω, εσύ γνωρίζεις; Δεν νομίζω ούτως ή άλλως να συζητήσαμε τι είναι πιο σύνηθες, ότι θέλει κάνει ο καθένας. Το σωστό τελικά όμως είναι όπως είπες όταν δίνουμε κάποια νούμερα καλά ειναι να λέμε περιληπτικά τι έχουμε ανοιχτό και τι όχι ώστε να έχουμε ένα πολύ χοντρικό μετρό σύγκριση και να μην μπερδευόμαστε.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω πχ οπως το εχω ολη μερα, το εχω και το βράδυ, δεν κλείνω τίποτα.. :lol:

Οι μισοί παω στοίχημα το ίδιο κάνουν.

Απλα πειράζω τα κινητα ώστε σπάνια χανω πάνω από 5% το βράδυ, οπότε ποιο το νόημα να τα κλεισω? Και 2 χρόνια μετά η μπαταρίες μου είναι σε παρα πολυ καλη κατάσταση. Όταν χάνεις ελάχιστα, φορτιζοντας κιόλας σε αργη φόρτιση, δεν έχει διαφορά απο το να το κλείσεις και να φορτιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και πιο σύνηθες από ότι ίσως νομίζεις, δεν γνωρίζω πιο είναι πιο σύνηθες να σου πω, εσύ γνωρίζεις; Δεν νομίζω ούτως ή άλλως να συζητήσαμε τι είναι πιο σύνηθες, ότι θέλει κάνει ο καθένας. Το σωστό τελικά όμως είναι όπως είπες όταν δίνουμε κάποια νούμερα καλά ειναι να λέμε περιληπτικά τι έχουμε ανοιχτό και τι όχι ώστε να έχουμε ένα πολύ χοντρικό μετρό σύγκριση και να μην μπερδευόμαστε.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ απόλυτα, η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει και είναι αξιόπιστη, οι συσκευές υπό σύγκριση δίπλα δίπλα, ακριβώς το ίδιο setup και να τρέχουν τα ίδια πράγματα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παιδες τελειο πειραμα δε θα πετυχουμε. το ιδανικο ειναι να λεμε τα βασικα που κανουν διαφορες, τι εχουμε ανοιχτο, τι οχι κλπ, επιπεδο σηματος και τετοια. πχ εγω ειχα μοντεμ για wifi στον πανω οροφο και το σπιτι ειναι 150τμ ο καθε οροφος, φανταστειτε οτι και εκει εχω μεγαλυτερη καταναλωση απο εναν που εχει το μοντεμ στα 3 μετρα. Βεβαια εβαλα repeater και βελτιωθηκε αλλα θελω να πω, παιζουν πολλα ρολο. ομως το να λες εχει drain ενω δεν εχεις σημα πχ ε λογικο ειναι.

Για μενα η σωστη δοκιμη ειναι σε flight mode γιατι το drain σημαινει προβλημα, επομενως σε flight δυσκολα θα σταματησει το προβλημα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε flight mode s20+ εχω ολο το βραδυ 2% drain , την ημερα ομως υφισταται battery drain χωρις να το πειραζω και εχω κλεισει διαφορες εφαρμογες , το s8+ μου ειναι καλυτερο σε standby drain απο το s20+. Πιστευω να διορθωθει αυτο με updates , καλυτερο battery management στο standby. Κατα τα αλλα ολα μια χαρα με το κινητο δεν εχω ουτε υπερθεμανση ουτε κολληματα στο autofocus μετα το update . Περιμενω ενα καλυτερο battery management που το εχουν πει κιολας οτι θα διορθωθει .
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οταν έβγαλε η COSMOTE το WiFi calling, περίμενα πώς και πώς να βάζω το τηλέφωνο κατευθείαν σε flight mode με WiFi ανοιχτό για εξοικονόμηση, καθώς βαριόμουνα να κλείνω WiFi, Data, BT, GPS. Ούτε βδομάδα τελικά δε κράτησε το μέτρο, καθώς έβγαινα από το σπίτι με «κλειστό» τηλέφωνο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και έχουμε αρκετές ώρες να σκοτώσουμε, όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά εδώ - https://forum.xda-developers.com/galaxy-s20-plus/how-to/to-test-galaxy-s20-exynos-vs-snapdragon-t4070253

Αφορά Exynos Vs Snap απο χρήστη στο XDA (UK).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι πιο αξιόπιστος γιαυτό και του έκανα την ερώτηση.Το τηλέφωνο του με snap είχε 12gb ram, υπόψιν.

Εγώ το τηλέφωνο δεν το έχω αλλά θα το πάρω.

Κατάλαβα ότι έχουν 1 ώρα διαφορά στην μπαταρία (7exynos-8snap).

Το exynos ζεσταίνεται ή να το πω αλλιώς αν ή όταν ζεσταθεί ( στο reddit δεν φαίνεται να ζεσταίνεται σε όλους στον ίδιο χρόνο ή βαθμό )

πέφτει η απόδοση.

1)Αυτά είναι.

2)Να πάρει κανείς snap χωρίς εγγύηση δεν αξίζει. Σε όποιον αρέσει το παίρνει.

Αυτά τα περί σήματος και διαφορά στις φωτογραφίες είναι υποβολή (όπως αυτό που νομίζουμε ότι το τηλέφωνο μας έγινε πιο γρήγορο (αυτό το seems faster που πια έχουν καταλάβει πολλοί) χωρίς κανένα γεγονός να το δικαιολογεί.

Με μία κουβέντα αυτό που κατάλαβα είναι ότι το τηλέφωνο δεν αντικαθιστά το PlayStation. Όποιος παίζει πολύ παιχνίδι δεν παίρνει exynos, παίρνει άλλη μάρκα αν θέλει εγγύηση.

Οι υπόλοιποι το χαίρονται και δεν έχουν κανένα πρόβλημα από κανένα u tuber

Edited by NIKOSXRI
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι πιο αξιόπιστος γιαυτό και του έκανα την ερώτηση.Το τηλέφωνο του με snap είχε 12gb ram, υπόψιν.

 

Εγώ το τηλέφωνο δεν το έχω αλλά θα το πάρω.

 

Κατάλαβα ότι έχουν 1 ώρα διαφορά στην μπαταρία (7exynos-8snap).

 

Το exynos ζεσταίνεται ή να το πω αλλιώς αν ή όταν ζεσταθεί ( στο reddit δεν φαίνεται να ζεσταίνεται σε όλους στον ίδιο χρόνο ή βαθμό )

 

πέφτει η απόδοση.

 

1)Αυτά είναι.

 

2)Να πάρει κανείς snap χωρίς εγγύηση δεν αξίζει. Σε όποιον αρέσει το παίρνει.

 

Αυτά τα περί σήματος και διαφορά στις φωτογραφίες είναι υποβολή (όπως αυτό που νομίζουμε ότι το τηλέφωνο μας έγινε πιο γρήγορο (αυτό το seems faster που πια έχουν καταλάβει πολλοί) χωρίς κανένα γεγονός να το δικαιολογεί.

 

Με μία κουβέντα αυτό που κατάλαβα είναι ότι το τηλέφωνο δεν αντικαθιστά το PlayStation. Όποιος παίζει πολύ παιχνίδι δεν παίρνει exynos, παίρνει άλλη μάρκα αν θέλει εγγύηση.

 

Οι υπόλοιποι το χαίρονται και δεν έχουν κανένα πρόβλημα από κανένα u tuber

Το έχω ξαναπεί. Το σήμα στο Νοτε 10 με Exynos ήταν για τα μπάζα. Φέτος δεν ξέρω εάν έχει καλυτερέψει αλλά διαβάζω άσχημα σχόλια.

 

Τα υπόλοιπα που λες σωστά.

Εγώ περιμένω αύριο (μάλλον) το S20+ με Snap και ρισκάρω εγγύηση και όλα τα άλλα για να έχω "τελευταίας τεχνολογίας" τηλέφωνο - το οποίο κάνει και 20% πιο κάτω από τον Exynos.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί. Το σήμα στο Νοτε 10 με Exynos ήταν για τα μπάζα. Φέτος δεν ξέρω εάν έχει καλυτερέψει αλλά διαβάζω άσχημα σχόλια.

 

Τα υπόλοιπα που λες σωστά.

Εγώ περιμένω αύριο (μάλλον) το S20+ με Snap και ρισκάρω εγγύηση και όλα τα άλλα για να έχω "τελευταίας τεχνολογίας" τηλέφωνο - το οποίο κάνει και 20% πιο κάτω από τον Exynos.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

 

Με υγεία να το χαρείς. Περιμένουμε εντυπώσεις.

Κατά τα άλλα, επιλογές είναι αυτές. Σου εύχομαι να δικαιωθείς. Αυτό το 20% κάτω παίζεται. Πχ εδώ το παίρνεις (όποιος μπορεί αλλά όλοι έχουν ένα φίλο επαγγελματία με δυνατότητα τιμολογίου) 24% κάτω (ΦΠΑ), 20% κάτω (δώρο η εθνική σε καταστήματα Γερμανός), 100€ δώρο ή τα buds (ή και τα δύο κάποιοι) στις γνωστές αλυσίδες (για όσο υπήρχαν οι προσφορές). Δεν νομίζω να υπήρχαν καλύτερες τιμές και μάλιστα για άμεση παραλαβή.

Ξέρεις sar σε snap? Το έχω απορία γιατί έχω την εντύπωση (μπορεί και λανθασμένα) πώς καλό σήμα και υψηλότερο sar πάνε μαζί (όχι απαραίτητα).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με υγεία να το χαρείς. Περιμένουμε εντυπώσεις.

 

Κατά τα άλλα, επιλογές είναι αυτές. Σου εύχομαι να δικαιωθείς. Αυτό το 20% κάτω παίζεται. Πχ εδώ το παίρνεις (όποιος μπορεί αλλά όλοι έχουν ένα φίλο επαγγελματία με δυνατότητα τιμολογίου) 24% κάτω (ΦΠΑ), 20% κάτω (δώρο η εθνική σε καταστήματα Γερμανός), 100€ δώρο ή τα buds (ή και τα δύο κάποιοι) στις γνωστές αλυσίδες (για όσο υπήρχαν οι προσφορές). Δεν νομίζω να υπήρχαν καλύτερες τιμές και μάλιστα για άμεση παραλαβή.

 

Ξέρεις sar σε snap? Το έχω απορία γιατί έχω την εντύπωση (μπορεί και λανθασμένα) πώς καλό σήμα και υψηλότερο sar πάνε μαζί (όχι απαραίτητα).

Όχι δεν εχω ιδέα από SAR. Ότι είναι ...είναι lol

Σε ευχαριστώ!

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί. Το σήμα στο Νοτε 10 με Exynos ήταν για τα μπάζα. Φέτος δεν ξέρω εάν έχει καλυτερέψει αλλά διαβάζω άσχημα σχόλια.

 

Τα υπόλοιπα που λες σωστά.

Εγώ περιμένω αύριο (μάλλον) το S20+ με Snap και ρισκάρω εγγύηση και όλα τα άλλα για να έχω "τελευταίας τεχνολογίας" τηλέφωνο - το οποίο κάνει και 20% πιο κάτω από τον Exynos.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

 

Πάντως για το σήμα που λες, στα s10+ που είχα ταυτόχρονα δεν είδα καμία διαφορά. Επειδή έχω ξενοδοχείο, εκεί που ήταν οριακό το ένα ήταν και το άλλο, και ομοίως στο 4g με wind και τα 2, αν δεν έπαιζε το ένα καλά δεν έπαιζε και το άλλο. Σε κλήσεις επίσης τα ίδια στα δύσκολα, δηλαδή 2-3 σημεία που κόβεται το σήμα σχεδόν πάντα, δεν είδα καλύτερο μe snap, μόνο με huawei..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το σήμα που λες, στα s10+ που είχα ταυτόχρονα δεν είδα καμία διαφορά. Επειδή έχω ξενοδοχείο, εκεί που ήταν οριακό το ένα ήταν και το άλλο, και ομοίως στο 4g με wind και τα 2, αν δεν έπαιζε το ένα καλά δεν έπαιζε και το άλλο. Σε κλήσεις επίσης τα ίδια στα δύσκολα, δηλαδή 2-3 σημεία που κόβεται το σήμα σχεδόν πάντα, δεν είδα καλύτερο μe snap, μόνο με huawei..
Εγώ ξέρω ότι στη μισή διαδρομή για το γραφείο με τον εξυνος είχα ψεύτικο σήμα - μηδαμινό. Έχανα κλήσεις και data.

Με τον snap (τωρινή συσκευή) έχω σήμα 90% σε όλη την διαδρομή.

Όπως έχω ξαναπεί τα είχα και τα 2 δίπλα δίπλα για μια εβδομάδα μέχρι να στείλω τον exynos.

Για να μη πω πάλι για battery drain σε idle κατάσταση (2 SIM) και βέβαια τις θερμοκρασίες που ανεβαζε όταν ασχολιομουν λίγο παραπάνω.

 

Δεν έχω λόγο να είμαι υπέρ το ενός η του άλλου για αυτό είχα και τα 2. Μετά από χρήση έμεινα με το καλύτερο για τα γούστα μου. Διαβάζοντας όμως θέματα που αντιμετωπίζουν και άλλοι, βλέπω ότι δεν ήμουν μονος.

 

Εάν είχες την δυνατότητα να διαλέξεις επεξεργαστή, ποιον θα διάλεγες? Αυτό τα λέει όλα... Δεν μου αρέσει να κάθομαι να με ταιζουν χόρτο ενώ ξέρω ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω καλύτερη συσκευή.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Παμτως μόλις το βγάλεις από την πρίζα παίρνει αμέσως κατηφόρα!!

20 λεπτά εκτός πρίζας και 18 λεπτά οθόνη

Α και κλειστά τα δεδομένα και δίκτυο κινητής!

f5195077caa4cac7523e326450899365.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι στη μισή διαδρομή για το γραφείο με τον εξυνος είχα ψεύτικο σήμα - μηδαμινό. Έχανα κλήσεις και data.

Με τον snap (τωρινή συσκευή) έχω σήμα 90% σε όλη την διαδρομή.

Όπως έχω ξαναπεί τα είχα και τα 2 δίπλα δίπλα για μια εβδομάδα μέχρι να στείλω τον exynos.

Για να μη πω πάλι για battery drain σε idle κατάσταση (2 SIM) και βέβαια τις θερμοκρασίες που ανεβαζε όταν ασχολιομουν λίγο παραπάνω.

 

Δεν έχω λόγο να είμαι υπέρ το ενός η του άλλου για αυτό είχα και τα 2. Μετά από χρήση έμεινα με το καλύτερο για τα γούστα μου. Διαβάζοντας όμως θέματα που αντιμετωπίζουν και άλλοι, βλέπω ότι δεν ήμουν μονος.

 

Εάν είχες την δυνατότητα να διαλέξεις επεξεργαστή, ποιον θα διάλεγες? Αυτό τα λέει όλα... Δεν μου αρέσει να κάθομαι να με ταιζουν χόρτο ενώ ξέρω ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω καλύτερη συσκευή.

 

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk

 

κοιτα, προφανως και σε πιστευω αλλα σου λεω και εγω την εμπειρια μου με τα σ10. 2 σκηνικα, 1ον η διαδρομη Σπαρτη-Σκαλα (σκαλα εχω το γραφειο μου και Σπαρτη ειναι η εφορια, 40χλμ αποσταση που κανω συνεχεια). Εχει 2-3 σημεια που κοβεται συχνα, σπανια δε θα κοπει και εχω διαπιστωσει οτι επηρεαζει και η ταχυτητα που πας ακομα και αν εχει αερα. Εκει λοιπον δεν καταφερα με snap να πω οτι κρατησε περισσοτερο, στο ιδιο σημειο κοβοταν, μονο με mate δεν κοβοταν.

Στο ξενοδοχειο που εχουμε, μενουμε στο ισογειο που απο πισω ειναι σαν υπογειο. Εκει το σημα κινητης ειναι οριακο καθως και το wifi. Οταν ημουν στο κουζινακι επιαναν και τα 2, οταν πηγαινα κρεβατοκαμαρα, αρχιζαν να σερνονται μεχρι που πρακτικα δεν ειχα ιντερνερτ ακομα και αν εδειχνε συνδεδεμενο, ειτε με το ενα ειτε με το αλλο..ομοιως και το 4g...

Σε 2 οριακα σημεια λοιπον δεν ειδα διαφορα εγω.

ΠΑμε τωρα στη μπαταρια, χθες το απογευμα το φορτισα και το βραδυ επεσα για υπνο και τα αφησα ολα τεντα, εννοω σημα κινητης και wifi/4g. (Βτ και GPS δεν ανοιγω στον υπνο μου, ειπαμε..)

λοιπον, μπαταρια με 76% και παρολο οτι δεν το αφησα αμεσως απο τα χερια μου, δηλαδη θα μπορουσε να παει κατευθειαν 75..καθως πηρα 2 sreenshots, πρωτα αυτο:

49707384777_95f04dfc2f_c.jpgScreenshot_20200327-233654_One UI Home by Nikos Bletas, on Flickr

και μετα αυτο:

 

49706528403_39b94c149b_c.jpgScreenshot_20200327-233709_Device care by Nikos Bletas, on Flickr

 

το πρωι στις 9 ηταν και δε σου λεω τιποτα αλλο, δες μονο τα μαιλ, βαραγε ολο το βραδυ:

49707063631_f73e17daa7_c.jpgScreenshot_20200328-091031_Device care by Nikos Bletas, on Flickr

 

Μετα απο 9,5 ωρες εχω μια πτωση 3-4% δηλαδη με ολα ανοιχτα και 1 γραμμη σημα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παμτως μόλις το βγάλεις από την πρίζα παίρνει αμέσως κατηφόρα!!

20 λεπτά εκτός πρίζας και 18 λεπτά οθόνη

Α και κλειστά τα δεδομένα και δίκτυο κινητής!

f5195077caa4cac7523e326450899365.jpg

Λογικά θα τη βελτίωσει την αυτονομία.. Θα βγάλει ένα σωρό update. Το καλό με τις ναυαρχίδες είναι οτι τις προσεχεί πολυ παραπάνω από τα μεσαία κινητα. Απλά οποίος παίρνει πρώτος εν γνώση του γίνεται beta tester.

Link to comment
Share on other sites

...

Μετα απο 9,5 ωρες εχω μια πτωση 3-4% δηλαδη με ολα ανοιχτα και 1 γραμμη σημα.

 

Φαινεται οτι εχεις πολυ καλη διαχείριση για τη χρηση που κάνεις.

Θα αναφερω ομως οτι εχεις μια καρτα SIM μεσα και κλεινεις ΒT και GPS. Αυτο κάνει διαφορά όπως και πάρα πολλά settings κι Apps που έχεις στησει (κάποια τα έχεις βγάλει απο το να τρέχουν στο παρασκήνιο, κλπ), δεν μπορω να ξερω πως έχεις σεττάρει το κινητό σου, αλλά ξαναλέω οτι - όπως το έχεις στημένο παίζει μιά χαρα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι εχεις πολυ καλη διαχείριση για τη χρηση που κάνεις.

Θα αναφερω ομως οτι εχεις μια καρτα SIM μεσα και κλεινεις ΒT και GPS. Αυτο κάνει διαφορά όπως και πάρα πολλά settings κι Apps που έχεις στησει (κάποια τα έχεις βγάλει απο το να τρέχουν στο παρασκήνιο, κλπ), δεν μπορω να ξερω πως έχεις σεττάρει το κινητό σου, αλλά ξαναλέω οτι - όπως το έχεις στημένο παίζει μιά χαρα!:lol:

 

Προφανώς έχω κλειστά αυτά που ανέφερα, γιαυτό το είπα. Τώρα για το τι έχω να τρέχει γενικά μπορώ να τα πω αν θες αλλά καμία σχέση με τη λίστα s_wind... Έχω κλείσει μόνο ότι δε δουλεύω και έχω βάλει σε εξοικονόμηση μόνο άσχετες εφαρμογές, πχ το calculator..ενώ στις εξαιρέσεις για εξοικονόμηση έχω τα social, το wear κλπ, δεν κόβω δηλαδή ενεργοβορες εφαρμογές.. Πάντα έτσι έστηνα όπως και αυτό. Δε σου λέω ότι είναι τοπ αλλά δεν είναι χάλια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πα της μπορώ να πω κακή διαχείριση

9 το πρωί βγήκε από πριζα

Περίπου 30 λεπτά ομιλίας

Συγχρονισμός κλειστός 048a5f112297d28ae6f707e096e78539.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πα της μπορώ να πω κακή διαχείριση

9 το πρωί βγήκε από πριζα

Περίπου 30 λεπτά ομιλίας

Συγχρονισμός κλειστός 048a5f112297d28ae6f707e096e78539.jpg

 

κατι δεν παει καλα με τις υπηρεσιες google play . Εμενα πανω απο 1% δεν ανεβαινουν . Επισης βλεπω πολυ παρασκηνιο στις εφαρμογες σου , εχεις βαλει σε αδρανεια καποιες ?

Edited by lambgeo
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε s10 lite οι υπηρεσίες Google play είναι στο 0.1%... Αλλα κοβω services, ισως παιζει ρολο.

Μήπως το επηρεάζει και το play store. Δοκίμασε στο playstore να κανεις χειροκίνητα update τις εφαρμογές, να μη τις κανει αυτόματα, και απενεργοποοιησε το play protect. Να δεις αν πεσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...