Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιοι έχουν μπερδέψει την υποκειμενική με την αντικειμενική τοποθέτηση. Και αντικειμενικά... η συσκευή είναι λίγη σαν πακέτο σε σχέση με την κοστολόγηση της εταιρίας. Αυτό είναι δεδομένο. Τώρα αν κάποιοι δεν ενοχλούνται από κάποιες ελλείψεις, αυτό είναι δικό τους υποκειμενικό θέμα και δεν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ σε αυτό που λες. Η μάλλον να το θέσω πιο σωστά στην βάση που το λες. Αν είναι λίγο το 4αρι τότε όλες οι συσκευές είναι αντικειμενικά λίγες σαν πακέτο με βάση την τιμή τους. Αν το θέτεις έτσι τότε ΟΚ.

 

Αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε μήπως δεν βάζουμε αντικειμενικά κριτήρια ο καθένας από εμάς και βάζουμε τα υποκειμενικά μας θεωρώντας ότι αυτά είναι και τα αντικειμενικά?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά διαφωνώ σε αυτό που λες. Η μάλλον να το θέσω πιο σωστά στην βάση που το λες. Αν είναι λίγο το 4αρι τότε όλες οι συσκευές είναι αντικειμενικά λίγες σαν πακέτο με βάση την τιμή τους. Αν το θέτεις έτσι τότε ΟΚ.

 

Αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε μήπως δεν βάζουμε αντικειμενικά κριτήρια ο καθένας από εμάς και βάζουμε τα υποκειμενικά μας θεωρώντας ότι αυτά είναι και τα αντικειμενικά?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Στην πραξη ετσι ειναι οπως τα λεει ο συμφορουμιτης ομως.

 

Για να μην εχει ο περισσοτερος κοσμος θεμα να δωσει παραπανω χρηματα για το S10+,note10+,Mate20/30pro και p30pro σε σχεση με τα pixel3xl και pixel4xl,σημαινει οτι νιωθει οτι τα χρηματα του πιανουν πιο πολυ τοπο στις γνωστες ναυαρχιδες των εταιρειων,παρα στην Google. Και ειναι και λογικο μιας και εχουν πολλα παραπανω features συνολικα,τα οποια ειναι και πιο πιθανο να καλυπτουν τις περισσοτερες προτιμησεις του κοσμου.

 

Ακομα και αυτοι που θελουν stock android πραγματα,γιαυτο και εχουν στραφει προς Oneplus μερια,που παρολο τις συνεχως αυξανομενες τιμες της,βλεπουν σε αυτην οτι τα χρηματα τους πιανουν περισσοτερο τοπο σε σχεση με τα pixel.

 

Η ιδια η αγορα και οι προτιμησεις του κοσμου αυτο το πραγμα λενε.

 

Αν τον αλλο δεν τον ενδιαφερουν τα specs ναυαρχιδας,ας παει στο φθηνοτερο Pixel 3a ή pixel3a xl που και τα δυο τους εχουν και πολυ χαμηλοτερη τιμη,και θυρα ακουστικων και πολυ καλυτερη αυτονομια απο τις ναυαρχιδες και η καμερα του στην κατηγορια αυτη mid range κινητων ειναι ισως η κορυφαια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός που παίρνει πίξελ και παραπονιετε ότι είναι δήθεν προβληματικό κλπ δεν ξέρει τι έχει πάρει , τα πίξελ ποτέ δεν ήταν συσκευές για να πουλάνε , testbed είναι για τη google και όποιος θέλει ανεβαίνει στο σκάφος ....υπερευχαριστημενος κάτοχος pixel 2xl που πάει σφαίρα 2 χρονια
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έχουν μπερδέψει την υποκειμενική με την αντικειμενική τοποθέτηση. Και αντικειμενικά... η συσκευή είναι λίγη σαν πακέτο σε σχέση με την κοστολόγηση της εταιρίας. Αυτό είναι δεδομένο. Τώρα αν κάποιοι δεν ενοχλούνται από κάποιες ελλείψεις, αυτό είναι δικό τους υποκειμενικό θέμα και δεν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους.

 

Δεν υπάρχει αντικειμενική τοποθέτηση. Όλοι εκφράζουν υποκειμενικές απόψεις με βάσεις προτιμήσεις, συμπάθειες, ανάγκες. Αυτό που εσύ θεωρείς "δεδομένο" δεν είναι για κάποιον άλλον.

Όσον αφορά στο "τι ενδιαφέρει τους υπόλοιπους", εγώ θα έλεγα ότι πολλούς δεν τους ενδιαφέρει η άποψη ανθρώπων που δεν έχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους μια συσκευή και κράζουν από συνήθεια. Αλλά επειδή ακριβώς είναι ένα ελεύθερο φόρουμ, υπάρχει δυνατότητα σε όλους να το εκφράσουν αυτό. Είτε ενδιαφέρει "τους υπόλοιπους", είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει αντικειμενική τοποθέτηση. Όλοι εκφράζουν υποκειμενικές απόψεις με βάσεις προτιμήσεις, συμπάθειες, ανάγκες. Αυτό που εσύ θεωρείς "δεδομένο" δεν είναι για κάποιον άλλον.

Όσον αφορά στο "τι ενδιαφέρει τους υπόλοιπους", εγώ θα έλεγα ότι πολλούς δεν τους ενδιαφέρει η άποψη ανθρώπων που δεν έχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους μια συσκευή και κράζουν από συνήθεια. Αλλά επειδή ακριβώς είναι ένα ελεύθερο φόρουμ, υπάρχει δυνατότητα σε όλους να το εκφράσουν αυτό. Είτε ενδιαφέρει "τους υπόλοιπους", είτε όχι.

 

Εννοείται πως υπάρχει αντικειμενική τοποθέτηση και θα σε βοηθήσω να το καταλάβεις...

 

Η συσκευή κοστίζει 1000 ευρώ και αν την αγοράσεις από τη Google και τη φέρεις εδώ δε θα έχεις εγγύηση. Αυτό είναι δεδομένο και αντικειμενικό.

 

Αν κάποιος πει "Η συσκευή τα αξίζει τα 1000 ευρώ σαν πακέτο γιατί εμένα δε με ενοχλεί που δεν έχει εγγύηση αφού όσες συσκευές είχα στο παρελθόν δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα" αυτό είναι υποκειμενική τοποθέτηση.

 

Αν θέλεις να διευκρινίσω κάποια άλλη αυτονόητη έννοια, ευχαρίστως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη ετσι ειναι οπως τα λεει ο συμφορουμιτης ομως.

 

Για να μην εχει ο περισσοτερος κοσμος θεμα να δωσει παραπανω χρηματα για το S10+,note10+,Mate20/30pro και p30pro σε σχεση με τα pixel3xl και pixel4xl,σημαινει οτι νιωθει οτι τα χρηματα του πιανουν πιο πολυ τοπο στις γνωστες ναυαρχιδες των εταιρειων,παρα στην Google. Και ειναι και λογικο μιας και εχουν πολλα παραπανω features συνολικα,τα οποια ειναι και πιο πιθανο να καλυπτουν τις περισσοτερες προτιμησεις του κοσμου.

 

Ακομα και αυτοι που θελουν stock android πραγματα,γιαυτο και εχουν στραφει προς Oneplus μερια,που παρολο τις συνεχως αυξανομενες τιμες της,βλεπουν σε αυτην οτι τα χρηματα τους πιανουν περισσοτερο τοπο σε σχεση με τα pixel.

 

Η ιδια η αγορα και οι προτιμησεις του κοσμου αυτο το πραγμα λενε.

 

Αν τον αλλο δεν τον ενδιαφερουν τα specs ναυαρχιδας,ας παει στο φθηνοτερο Pixel 3a ή pixel3a xl που και τα δυο τους εχουν και πολυ χαμηλοτερη τιμη,και θυρα ακουστικων και πολυ καλυτερη αυτονομια απο τις ναυαρχιδες και η καμερα του στην κατηγορια αυτη mid range κινητων ειναι ισως η κορυφαια.

 

Αν και έχει δόση αλήθειας όλο αυτό δεν είναι ακριβώς 100% σωστό ή ακριβές. Και σίγουρα δεν είναι η βασική αιτία ότι τα Pixel υστερούν σε κάτι και νιώθουν τα λεφτά τους να πιάνουν τόπο αλλού.

Υποτιμάς αρχικά την αξία του marketing. Η google έχει μηδενικό marketing σε σχέση με τις εταιρείες που βγάζουν τα κινητά που ανέφερες που σε συνδυασμό με την πολύ μειωμένη διαθεσιμότητα σε χώρες, και άρα εκεί έχει στην πραγματικότητα μηδενικό marketing, καταλαβαίνεις ότι αυτό χτυπάει άμεσα στις πωλήσεις σε τεράστιο βαθμό. Δες πωλήσεις Huawei όταν άρχισε τα διαφημιστικά σποτ. Ξαφνικά όλοι ήξεραν Mate, P20 κλπ. Πολλοί πχ στην Ελλάδα δεν ξέρουν καν την ύπαρξη του πίξελ σαν κινητό. Σκέψου ότι αυτό μπορεί να γίνεται άνετα και σε άλλες χώρες.

Ακόμα η απουσία service στην χώρα σου είναι τεράστιο μειονέκτημα και όπως ξέρεις και αναφέρω και 2 γραμμές παραπάνω, δεν είναι πολλές οι χώρες που έχουν αυτή την δυνατότητα service. Εδώ όντως σηκώνει πάρα πολύ κράξιμο.

Επίσης ο απλός ο χρήστης θέλει "εφεδάκια" και οπτικά τεχνάσματα που κάνουν κάτι ελκυστικό. Το στοκ android θα του φανεί υπερβολικά σκέτο, minimal και πρωτόγονο. Α δεν υποστηρίζει θέματα, α δεν αλλάζει εικονίδια, α μπαίνω στις ρυθμίσεις και έχει 5 πράγματα μόνο. Α δεν αλλάζει αυτό, δεν αλλάζει εκείνο κλπ. Άλλο ένα θέμα είναι το design. Ουδέποτε η Google πήγε σε πιασάρικο design ή να θέσει αυτή τις βάσεις για την επόμενη γενιά. Τα full screen, edge screen και λοιπά είναι συνήθως πιο πιασάρικα στο μάτι. Αλλά αυτό δείχνει και την πολιτική της Google που για κάποιο λόγο είναι σαν να μην θέλει να κάνει πωλήσεις.

 

Όπως λέει και ο Sotnem. Δεν υπάρχει αντικειμενική κρίση. Υποκειμενικά είναι όλα. Ο καθένας κρίνει με βάση αυτά που τον νοιάζουν περισσότερο. Εγώ πχ θεωρώ αστείο το 2019, την εποχή του cloud, που μιλάμε για εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο στα κινητά και SD. Έχω να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους αποθήκευση πάνω από 5 χρόνια.

Πολλά από τα specs είναι κυρίως για εντυπωσιασμό και marketing παρά ουσίας και όχι κάτι που κάνει ένα κινητό αντικειμενικά καλύτερο για χρήση. Τρανό παράδειγμα η ραμ. Νομίζεις ότι ο απλός χρήστης δεν θα προτιμήσει ένα κινητό με 8 ή 12 ραμ αντί για 6? Άσχετα αν θα τα χρησιμοποιήσει. Θα λέει ότι έχω 8 ή 12 ραμ και το κινητό φυσάει.

 

Γενικά δεν είναι όλα άσπρο η μαύρο. Όπως είπα και σε άλλο ποστ το 4αρι είναι ένα πολύ καλό κινητό. Με τα θετικά και τα αρνητικά του όπως όλες οι συσκευές. Είχε ερωτηματικά (βλέπε μπαταρία), θα μπορούσε να έχει αποφύγει μερικά αρνητικά (βλέπε fingerprint) αλλά παραμένει με πάρα πολλά θετικά για αυτούς που θα το πάρουν. Και με την κορυφαία out of the box και auto mode κάμερα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως υπάρχει αντικειμενική τοποθέτηση και θα σε βοηθήσω να το καταλάβεις...

 

Η συσκευή κοστίζει 1000 ευρώ και αν την αγοράσεις από τη Google και τη φέρεις εδώ δε θα έχεις εγγύηση. Αυτό είναι δεδομένο και αντικειμενικό.

 

Αν κάποιος πει "Η συσκευή τα αξίζει τα 1000 ευρώ σαν πακέτο γιατί εμένα δε με ενοχλεί που δεν έχει εγγύηση αφού όσες συσκευές είχα στο παρελθόν δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα" αυτό είναι υποκειμενική τοποθέτηση.

 

Αν θέλεις να διευκρινίσω κάποια άλλη αυτονόητη έννοια, ευχαρίστως.

 

"Το Google Pixel στοιχίζει Χ ευρώ, έχει μπαταρία Υ, οθόνη Ω και δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα". Αυτό είναι μια περιγραφή ενός γεγονότος, κάτι που θα έκανε ένας ρεπόρτερ.

"To Google Pixel είναι λίγο σαν συσκευή σε σχέση με την κοστολόγηση της εταιρείας". Αυτό είναι μια τοποθέτηση και μια προσωπική, υποκειμενική άποψη.

 

Αν έχεις κάποια άλλη απορία για τη διαφορά μεταξύ των δύο, μην ντρέπεσαι να με ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Sotnem. Δεν υπάρχει αντικειμενική κρίση. Υποκειμενικά είναι όλα. Ο καθένας κρίνει με βάση αυτά που τον νοιάζουν περισσότερο.

 

Γενικά δεν είναι όλα άσπρο η μαύρο. Όπως είπα και σε άλλο ποστ το 4αρι είναι ένα πολύ καλό κινητό. Με τα θετικά και τα αρνητικά του όπως όλες οι συσκευές. Είχε ερωτηματικά (βλέπε μπαταρία), θα μπορούσε να έχει αποφύγει μερικά αρνητικά (βλέπε fingerprint) αλλά παραμένει με πάρα πολλά θετικά για αυτούς που θα το πάρουν. Και με την κορυφαία out of the box και auto mode κάμερα.

 

Δεν ειναι ολα υποκειμενικα.

Το ποσο ανταγωνιστικο ειναι ενα κινητο σε σχεση με καποιο αλλο και τι ρολο βαραει στην αγορα,το κρινουν οι σχετικες πωλησεις που δειχνουν φυσικα και την προτιμηση του κοσμου,ασχετως φυσικα του τι πιστευει ο καθενας για τον εαυτο του.

Τελος ολες οι ναυαρχιδες ειναι γενικα καλες,γιαυτο και ζητανε οσα χρηματα ζητανε.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολες ειναι το ιδιο ανταγωνιστικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα υποκειμενικα.

Το ποσο ανταγωνιστικο ειναι ενα κινητο σε σχεση με καποιο αλλο και τι ρολο βαραει στην αγορα,το κρινουν οι σχετικες πωλησεις που δειχνουν φυσικα και την προτιμηση του κοσμου,ασχετως φυσικα του τι πιστευει ο καθενας για τον εαυτο του.

Τελος ολες οι ναυαρχιδες ειναι γενικα καλες,γιαυτο και ζητανε οσα χρηματα ζητανε.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολες ειναι το ιδιο ανταγωνιστικες.

 

Οι πωλήσεις δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι μία συσκευή είναι λίγη ή όχι. Είναι ένα νούμερο το οποίο επηρεάζεται από πάρα πολλά πράγματα. Στο είπα και στο ποστ παραπάνω. Δεν μετράς καν το μάρκετινγκ που είναι πολύ μεγάλος παράγοντας και φυσικά το service το οποίο είναι άλλος ένας. Και υπάρχουν τόσοι.

Το να πεις μία συσκευή όμως λίγη ή υπερτούμπανη ή αξίζει ή όχι τα λεφτά της και λοιπά είναι μία υποκειμενική κρίση/τοποθέτηση. Και η οποία είναι απόλυτα λογικό να είναι έτσι καθώς εξετάζεις το κινητό με βάση τι θα ήθελες εσύ και τι θα περίμενες να σου δώσει. (εσύ, εγώ, όλοι μας γενικότερα έτσι θα κρίνουμε)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν έχεις κάποια άλλη απορία για τη διαφορά μεταξύ των δύο, μην ντρέπεσαι να με ρωτήσεις.

 

Ντρέπομαι που ασχολήθηκα... Γιαυτό το φόρουμ έχει καταντήσει έτσι. Καλή συνέχεια...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Off topic, όταν είχα το og - αγορασμενο από το Amazon - είχε παρουσιάσει στον 1.5 χρόνο περίπου πρόβλημα στο ηχείο.

Είχα επικοινωνησει, μέσα από το chat που υπάρχει στα Pixel, με την Google και με συνοπτικοτητες διαδικασίες μου είχαν στείλει σφραγισμένο Pixel.

 

Οπότε αυτά τα περί εγγύησης κτλ, εγώ τα ακούω βερεσε, μια χαρά εγγύηση έχει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Off topic, όταν είχα το og - αγορασμενο από το Amazon - είχε παρουσιάσει στον 1.5 χρόνο περίπου πρόβλημα στο ηχείο.

Είχα επικοινωνησει, μέσα από το chat που υπάρχει στα Pixel, με την Google και με συνοπτικοτητες διαδικασίες μου είχαν στείλει σφραγισμένο Pixel.

 

Οπότε αυτά τα περί εγγύησης κτλ, εγώ τα ακούω βερεσε, μια χαρά εγγύηση έχει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Πολύ ευχάριστο αυτό.

Είχα πιξελ xl 2 και xl 3,

Αλλά ένα φόβο περί εγγύησης τον είχα.

 

Είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που χρειαστεί εγγύηση μας καλύπτει όπως λες, απλά δεν είχε βρεθεί κάποιος να μας πει ότι έκανε χρήση εγγύησης και όλα καλά.

 

Έχει άραγε σημασία από που είναι αγορασμένο?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Off topic, όταν είχα το og - αγορασμενο από το Amazon - είχε παρουσιάσει στον 1.5 χρόνο περίπου πρόβλημα στο ηχείο.

Είχα επικοινωνησει, μέσα από το chat που υπάρχει στα Pixel, με την Google και με συνοπτικοτητες διαδικασίες μου είχαν στείλει σφραγισμένο Pixel.

 

Οπότε αυτά τα περί εγγύησης κτλ, εγώ τα ακούω βερεσε, μια χαρά εγγύηση έχει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Το ίδιο θα αναφέρω και εγώ για φίλο με το 2XL. Όπως επίσης έχω αναφέρει στο θέμα του 2XL ότι σε επικοινωνία μου με Google πριν αγοράσω το 2XL για την διαδικασία που θα χρειαστεί αν κάτι πάει στραβά στο τηλέφωνο παρότι είμαι Ελλάδα μου είχαν ρητά και σαφέστατα υποδείξει τον παραπάνω τρόπο που λέει ο φίλος. Καταλαβαίνω βέβαια κάποιον που θα ήθελε φυσική παρουσία σε κάτι τέτοιο. Για μένα που μένω επαρχία όμως είναι το ίδιο τι μιλάμε για αποστολή Αθήνα τι μιλάμε για αποστολή εξωτερικό. +2-3 ημέρες είναι απλά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο αυτό.

Είχα πιξελ xl 2 και xl 3,

Αλλά ένα φόβο περί εγγύησης τον είχα.

 

Είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που χρειαστεί εγγύηση μας καλύπτει όπως λες, απλά δεν είχε βρεθεί κάποιος να μας πει ότι έκανε χρήση εγγύησης και όλα καλά.

 

Έχει άραγε σημασία από που είναι αγορασμένο?

 

Ναι, Ελλάδα δεν το έστελναν, αλλά το είχαν στείλει σε ένα po box - myukmailbox - που έχω στην Αγγλία δωρεάν.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Off topic, όταν είχα το og - αγορασμενο από το Amazon - είχε παρουσιάσει στον 1.5 χρόνο περίπου πρόβλημα στο ηχείο.

Είχα επικοινωνησει, μέσα από το chat που υπάρχει στα Pixel, με την Google και με συνοπτικοτητες διαδικασίες μου είχαν στείλει σφραγισμένο Pixel.

 

Οπότε αυτά τα περί εγγύησης κτλ, εγώ τα ακούω βερεσε, μια χαρά εγγύηση έχει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Σε ποια χώρα ήσουν?

Εγώ έχω θέμα το αγόρασα από Αγγλία και Ελλάδα δεν κάνουν αντικατάσταση.

Αν το έκανες με po box πόσο χρεωθηκες?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να καταλάβουμε οτι η google δε πουλάει κινητό , δε τη νοιάζει το κινητό...τη νοιάζει να εχει μια συσκευή που θα κουβαλάει τα google services αυτούσια οπως θέλει να τα δίνει η ίδια. Το έχει κάνει σαφές αυτό με τη σειρά pixel.

 

Επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν υποστηρίζεται η Ελληνική γλώσσα για το google assistant, αμέσως το κινητό χάνει ενα μεγάλο μέρος της χρησιμότητας του.

 

Σε αυτά τα λεφτά που ζητάει ...για Ελλάδα ...ουτε καν....

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να καταλάβουμε οτι η google δε πουλάει κινητό , δε τη νοιάζει το κινητό...τη νοιάζει να εχει μια συσκευή που θα κουβαλάει τα google services αυτούσια οπως θέλει να τα δίνει η ίδια. Το έχει κάνει σαφές αυτό με τη σειρά pixel.

 

Επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν υποστηρίζεται η Ελληνική γλώσσα για το google assistant, αμέσως το κινητό χάνει ενα μεγάλο μέρος της χρησιμότητας του.

 

Σε αυτά τα λεφτά που ζητάει ...για Ελλάδα ...ουτε καν....

 

Εγώ πάντως του μιλάω στα Αγγλικά και δεν χάνω καμία απολύτως χρησιμότητας! Στο 2019 ζούμε. Τουλάχιστον όσοι είμαστε νέοι νομίζω μπορούμε πολύ ανέτα να μιλήσουμε αγγλικά. Προφανώς καλύτερα να υπήρχαν τα ελληνικά αλλά ΟΚ. Την δουλειά σου την κάνεις αν θες.

 

Τώρα για τα λεφτά που λες, είναι κάτι υποκειμενικό εντελώς. Καθώς εγώ για παράδειγμα θα πω ούτε καν για όλες τις υπόλοιπες ναυαρχίδες στα λεφτά που δίνουν.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα ήσουν?

Εγώ έχω θέμα το αγόρασα από Αγγλία και Ελλάδα δεν κάνουν αντικατάσταση.

Αν το έκανες με po box πόσο χρεωθηκες?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Λογικο ειναι αυτο γιατι δεν υπαρχει Ελληνικη αντιπροσωπεια στην χωρα μας,αρα Ελλαδα ποιος ακριβως θα σου κανει αντικατασταση αφου κανεις δεν αναλαμβανει επισημα το service των εν λογω κινητων.

 

Ακομα και στις αρχες του πρωτου Pixel που το ειχε φερει το Πλαισιο,μετα απο συνομιλια με ορισμενα ατομα που ειχαν μιλησει με αυτο,το κινητο αν εμφανιζε καποιο προβλημα,το Πλαισιο το εστελνε αν θυμαμαι καλα εξω στην Αγγλια για επισκευη.

Γιαυτο και φωναζουν ολοι και λενε οτι για αγορα Pixel συσκευης,μονο απο Amazon.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Off topic, όταν είχα το og - αγορασμενο από το Amazon - είχε παρουσιάσει στον 1.5 χρόνο περίπου πρόβλημα στο ηχείο.

Είχα επικοινωνησει, μέσα από το chat που υπάρχει στα Pixel, με την Google και με συνοπτικοτητες διαδικασίες μου είχαν στείλει σφραγισμένο Pixel.

 

Οπότε αυτά τα περί εγγύησης κτλ, εγώ τα ακούω βερεσε, μια χαρά εγγύηση έχει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Βασικα δεν καταλαβα για ποιο λογο μιλησες με την Google,και οχι με το Amazon απο την στιγμη που το ειχες αγορασει απο αυτους.

Ισα ισα που αυτο που εκανες ηταν χειροτερο γιατι απο Amazon θα σου ειχε γινει επιστροφη ολου του αρχικου ποσου,να αγοραζες οποιο αλλο κινητο ηθελες(πχ το επομενο pixel :) )

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι αυτο γιατι δεν υπαρχει Ελληνικη αντιπροσωπεια στην χωρα μας,αρα Ελλαδα ποιος ακριβως θα σου κανει αντικατασταση αφου κανεις δεν αναλαμβανει επισημα το service των εν λογω κινητων.

 

 

 

Ακομα και στις αρχες του πρωτου Pixel που το ειχε φερει το Πλαισιο,μετα απο συνομιλια με ορισμενα ατομα που ειχαν μιλησει με αυτο,το κινητο αν εμφανιζε καποιο προβλημα,το Πλαισιο το εστελνε αν θυμαμαι καλα εξω στην Αγγλια για επισκευη.

 

Γιαυτο και φωναζουν ολοι και λενε οτι για αγορα Pixel συσκευης,μονο απο Amazon.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Βασικα δεν καταλαβα για ποιο λογο μιλησες με την Google,και οχι με το Amazon απο την στιγμη που το ειχες αγορασει απο αυτους.

 

Ισα ισα που αυτο που εκανες ηταν χειροτερο γιατι απο Amazon θα σου ειχε γινει επιστροφη ολου του αρχικου ποσου,να αγοραζες οποιο αλλο κινητο ηθελες(πχ το επομενο pixel :) )

Το αγόρασα από Google store UK με το που βγήκε.

Βιάστηκα να το πάρω γτ θεώρησα ότι το Amazon δεν θα το έβαζε γρήγορα όπως το pixel 1.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως υπάρχει αντικειμενική τοποθέτηση και θα σε βοηθήσω να το καταλάβεις...

 

Η συσκευή κοστίζει 1000 ευρώ και αν την αγοράσεις από τη Google και τη φέρεις εδώ δε θα έχεις εγγύηση. Αυτό είναι δεδομένο και αντικειμενικό.

 

Αν κάποιος πει "Η συσκευή τα αξίζει τα 1000 ευρώ σαν πακέτο γιατί εμένα δε με ενοχλεί που δεν έχει εγγύηση αφού όσες συσκευές είχα στο παρελθόν δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα" αυτό είναι υποκειμενική τοποθέτηση.

 

Αν θέλεις να διευκρινίσω κάποια άλλη αυτονόητη έννοια, ευχαρίστως.

 

Παρεμβαση: Τα νεα Pixel 4 κοστιζουν 749€ & 899€ και όχι 1000€. Έχει κάποια διαφορά.

Αν το αγορασεις απο την google (είτε από amazon) και το φερεις ελλάδα , φυσικά και ΕΧΕΙΣ εγγύηση.

Εναι λανθασμενο οτι δεν εχεις εγγυηση.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρεμβαση: Τα νεα Pixel 4 κοστιζουν 749€ & 899€ και όχι 1000€. Έχει κάποια διαφορά.

Αν το αγορασεις απο την google (είτε από amazon) και το φερεις ελλάδα , φυσικά και ΕΧΕΙΣ εγγύηση.

Εναι λανθασμενο οτι δεν εχεις εγγυηση.

 

Από Google δεν μπορείς να το αγοράσεις επίσημα από τη χώρα μας. Όσον αφορά το Amazon, έχει μόνο το XL και το φθηνότερο (που έρχεται Ελλάδα) το βρίσκεις 1350 ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής. :X

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την εγγύηση από Amazon έχετε υπόψη ισχύει μόνο για τον χρήστη που το αγόρασε στο όνομα του.

Αν πουλήσει τη συσκευή σε τρίτον η εγγύηση δεν μεταβιβαζεται, αλλά θα πρέπει να στραφεί ο τρίτος στο αρχικό κάτοχο στο όνομα του οποίου έγινε η αγορά και αναγράφει τα στοιχεία του και αυτός να κάνει όλη την διαδικασία με Amazon αν χρειαστεί σταλεί σε αυτούς.

 

Το ίδιο ισχύει αν κάποιος αγοράσει μεταχειρισμένο.

 

Αυτό μόνο στα pixel που δεν έχουν εδώ αντιπροσωπεία και service.

 

Σε άλλες συσκευές από Amazon δεν υπάρχει θέμα όπως πχ Samsung, Sony, Huawei που σε καλύπτει εδώ η αντιπροσωπεία με το εδώ service τους.

 

Και σε oneplus εξίσου δεν υπάρχει θέμα αφού συσκευές αγορασμένες από Amazon τα καλύπτει η oneplus και τα στέλνεις σε oneplus αν χρειαστεί ανεξάρτητα τα στοιχεία του αρχικού κατόχου.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από Google δεν μπορείς να το αγοράσεις επίσημα από τη χώρα μας. Όσον αφορά το Amazon, έχει μόνο το XL και το φθηνότερο (που έρχεται Ελλάδα) το βρίσκεις 1350 ευρώ χωρίς τα έξοδα αποστολής. :X

 

Φιλε μου Το ξέρουμε ότι δεν έχουμε google store στην Ελλάδα. Εσυ ανέφερες ότι αν το πάρεις από τη google (εξωτερικό) και το φέρεις Ελλάδα δε θα έχεις εγγύηση , και αυτό είναι αναληθές.

Επίσης το φθηνότερο pixel 4 xl δεν το βρίσκεις στα 1350€ όπως λες αλλά στα 936€. Αναληθές επίσης.

https://ibb.co/7SM64Yf

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...