Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κατι, ελαφρώς off topic; Το Amazon στελνει συστημένο σε μεγάλα ποσά; Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες, μέχρι 50€, στο amazon.co.uk και όλα τα βρήκα πεταμένα στο γραμματοκιβωτιο της πολυκατοικίας. Πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο για να έρθει συστημένο;

 

Ανάλογα και με ποιο Amazon είναι. Το απλό συνήθως είναι DHL και ΕΛΤΑ, το συστημένο μπορεί να έρθει ως συστημένο από ΕΛΤΑ Courier (DHL) ή και UPS.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω κι εγω. Γιατι πολυ απλά οποιοσ αγοραζει συσκευες κοιτωντας το spec sheet δε θα παει σε Pixel.

 

Ομως περα απο το spec sheet , υπαρχει κατι που δε μετριεται στα χαρτια και αυτο ειναι το experience που σου αφηνει το κινητό.

 

Και φετος η Google απ οτι φαινεται εφτιαξε ενα πολυ γρηγορο κινητο που σε συνδυασμο με το stock google android και τα 90hz, πρεπει να ειναι σα γλυκισμα.

 

Για όποιον έχει ως κριτήρια την ταχύτητα, το stock Android experience, και τα 90Hz, μπορεί να εξετάσει και το OnePlus 7 Pro (που το 8GB/256GB κάνει €665), περίπου στα μισά από αυτά που ζητάνε τώρα για το PIXEL 4 XL 128GB

 

Είναι ταχύτατο, το Oxygen OS είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο skin του Android, πολύ κοντά στο stock και βελτιωμένο σε επιμέρους σημεία, παίρνει ενημερώσεις και αναβαθμίσεις όπως περίπου και τα Pixel, έχει πολύ καλή οθόνη 90Hz, απολύτως bezeless χωρίς μέτωπο, πηγούνι, notch ή οτιδήποτε, και υποστηρίζεται πολύ από custom rom developers.

 

Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος λόγος να επιλέξεις Pixel 4 XL έναντι του OnePlus (ειδικά τώρα που κατάργησαν το original quality στο Google photos) είναι αν θες το απόλυτο στην ποιότητα της κάμερας

(αν και αν έβαζαν και μία ultra wide camera όπως όλοι, θα ήταν απόλυτα πλήρες)

 

Ή αν έχεις πολύ έντονη προτίμηση για το Face Unlock έναντι του αναγνώστη αποτυπώματος στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει ως κριτήρια την ταχύτητα, το stock Android experience, και τα 90Hz, μπορεί να εξετάσει και το OnePlus 7 Pro (που το 8GB/256GB κάνει €665), περίπου στα μισά από αυτά που ζητάνε τώρα για το PIXEL 4 XL 128GB

 

Είναι ταχύτατο, το Oxygen OS είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο skin του Android, πολύ κοντά στο stock και βελτιωμένο σε επιμέρους σημεία, παίρνει ενημερώσεις και αναβαθμίσεις όπως περίπου και τα Pixel, έχει πολύ καλή οθόνη 90Hz, απολύτως bezeless χωρίς μέτωπο, πηγούνι, notch ή οτιδήποτε, και υποστηρίζεται πολύ από custom rom developers.

 

Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος λόγος να επιλέξεις Pixel 4 XL έναντι του OnePlus (ειδικά τώρα που κατάργησαν το original quality στο Google photos) είναι αν θες το απόλυτο στην ποιότητα της κάμερας

(αν και αν έβαζαν και μία ultra wide camera όπως όλοι, θα ήταν απόλυτα πλήρες)

 

Ή αν έχεις πολύ έντονη προτίμηση για το Face Unlock έναντι του αναγνώστη αποτυπώματος στην οθόνη

Βασικά φέτος η google έκανε κίνηση ματ στο θέμα του experience. Πολύ αναφέρουν πως ξεπέρασε το oneplus (καθώς πέρυσι υστερούσε λόγω των 4gb και τα 60hz) , τόσο με τα 6ram και τα 90hz, όσο και με τα haptics/animations που είναι ακόμα πιο buttery smooth κι από πέρυσι.

Ουσιαστικά δλδ σε θέμα εμπειρίας χρήσης βάζουν κορυφαία τα iPhone 11/pixel 4 και ακούγεται αρκετά λογικό.

Πέρα από την πολύ καλύτερη κάμερα, το pixel διαθέτει ip68 + wireless charging.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Και το OnePlus είναι αδιάβροχο, αλλά δεν πληρώνουν για την πιστοποίηση IP και για αυτό δεν την αναφέρουν

Αλλά αν δεις βίντεο στο YouTube, το έχουν 10' μέσα στο νερό και δεν παθαίνει τίποτα

 

Ασύρματη φόρτιση δεν έχει, αλλά έχει μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερη αυτονομία, και ενσύρματη φόρτιση 30W (Warp Charge) που το φορτίζει ταχύτατα, οπότε δεν χρειάζεται ενδιάμεση φόρτιση μέσα στη μέρα

 

Υστερεί μόνο στην κάμερα, η οποία βέβαια υστέρηση μετριάζεται με τη χρήση του Google Camera port, αλλά και πάλι δεν φαίνεται να είναι το ίδιο με το Pixel

Link to comment
Share on other sites

Και το OnePlus είναι αδιάβροχο, αλλά δεν πληρώνουν για την πιστοποίηση IP και για αυτό δεν την αναφέρουν

Αλλά αν δεις βίντεο στο YouTube, το έχουν 10' μέσα στο νερό και δεν παθαίνει τίποτα

 

Ασύρματη φόρτιση δεν έχει, αλλά έχει μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερη αυτονομία, και ενσύρματη φόρτιση 30W (Warp Charge) που το φορτίζει ταχύτατα, οπότε δεν χρειάζεται ενδιάμεση φόρτιση μέσα στη μέρα

 

Υστερεί μόνο στην κάμερα, η οποία βέβαια υστέρηση μετριάζεται με τη χρήση του Google Camera port, αλλά και πάλι δεν φαίνεται να είναι το ίδιο με το Pixel

Κανένας δε θα βάλει στο νερό το oneplus γιατί πολύ απλά δεν έχει πιστοποίηση. Αυτό που λέει η oneplus είναι να είχαμε να λέγαμε.

Ούτε επειδή δε χάλασε σε μερικούς στο YouTube σημαίνει ότι είναι αδιάβροχο. Δεν είναι.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα ρε παιδιά να μπούμε σε ένα VS, είναι δεν είναι κλπ? Ο καθένας θα αναφέρει κάτι θετικό που για κάποιον είναι αρνητικό.

 

Παράδειγμα. Παραπάνω αναφέρει ο χρήστης ότι το Op7 pro είναι bezelless. Ένα από τα μεγάλα του μείον για μένα. Το Pixel 2 XL που έχω έχει τα ιδανικά bezel και ευτυχώς που η Google έβαλε το επάνω μέρος και στο 4.

 

Αδιάβροχο. Δηλαδή αλήθεια ρε παιδιά, βάζετε το κινητό σας για μπάνιο? Έχετε ένα ποτήρι με νερό ή ένα μπολ και λέτε ας το βουτήξω εκεί μέσα? Μου έχει πέσει νερό, καφές, ποτό σε κινητά που δεν έφεραν πιστοποίηση IP πριν χρόνια. Δεν έπαθαν τίποτα. ΟΚ δεν αγχώνεσαι αλλά για μένα είναι αδιάφορο. Για άλλον είναι από τα πιο σημαντικά. Αν δεν ήταν θέμα εγγύησης για παράδειγμα, πολύ άνετα θα αγόραζα 3XL και θα έκανα την πλάτη του διάφανη (όπως έχει κάνει σε σχετικό βίντεο ο JerryRig). Τρομερό σε εμφάνιση έτσι. Χάνει ομως την πιστοποίηση όπως λέει.

 

Τιμή. Και τα 650 για κινητό που σε 6 μήνες είναι παλιό 1 και γενιά πίσω ενώ πάνω στο χρόνο 2 γενιές πίσω, Ε δεν τα λες και λίγο?

 

Και τα 2 είναι πολύ καλά τηλέφωνα. Και με την λογική της τιμής γιατί να μην πάρεις Pocophone f1 και να βάλεις το port της κάμερας εκεί. Με 280 είσαι έτοιμος.

 

Δεν θα καταλήξει πουθενά ένα VS με οποιοδήποτε συσκευή. Η Google για λόγους που δεν ξέρουμε, είναι φανερό ότι δεν θέλει να πουλήσει. Φαίνεται αυτό αφού μόνιμα αφήνει κάτι στη συσκευή της που προκαλεί κράξιμο. Μια τα 4 GB, τώρα η μπαταρία και η wide.

 

Ποντάρει μόνο στην κάμερα της και στο οικοσύστημα της όπως το δίνει η ίδια για να έχει ο χρήστης και το καλύτερο δυνατό integration και user experience. Σαν το στοκ καθαρό android δεν υπάρχει κάτι εκεί έξω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δε θα βάλει στο νερό το oneplus γιατί πολύ απλά δεν έχει πιστοποίηση. Αυτό που λέει η oneplus είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

...

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει νόημα ρε παιδιά να μπούμε σε ένα VS, είναι δεν είναι κλπ? Ο καθένας θα αναφέρει κάτι θετικό που για κάποιον είναι αρνητικό.

 

...

 

Γιατί δεν έχει νόημα?

Αν το είχαμε ήδη αγοράσει, ναι δεν θα είχε νόημα, αλλά για να είμαστε εδώ σημαίνει ότι το εξετάζουμε, οπότε έχει νόημα να επισημάνει ο καθένας αυτά που έχει εντοπίσει ως θετικά και αρνητικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

... Η Google για λόγους που δεν ξέρουμε, είναι φανερό ότι δεν θέλει να πουλήσει.

...

 

Δεν νομίζω ότι δεν θέλει να πουλήσει (αυτό δεν ισχύει για καμία εταιρία)

 

Απλά δεν πετυχαίνει τη σωστή φόρμουλα

 

Πολλοί θεωρούν ότι θέλει να ακολουθήσει τη συνταγή της apple και να να πουλάει σε αυξημένη τιμή και περιθώρια κέρδους έχοντας εγκλωβίσει τους χρήστες σε ένα οικοσύστημα, αλλά απέχει πάρα πολύ από αυτό. Όσα πουλάει η Google σε ένα χρόνο, τα πουλάει η Apple σε δύο εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει νόημα?

Αν το είχαμε ήδη αγοράσει, ναι δεν θα είχε νόημα, αλλά για να είμαστε εδώ σημαίνει ότι το εξετάζουμε, οπότε έχει νόημα να επισημάνει ο καθένας αυτά που έχει εντοπίσει ως θετικά και αρνητικά

Για εμένα κυριολεκτικά δεν έχει κανένα νόημα. Διότι δεν θα καταλήξει πουθενά. Καθώς ο καθένας ουσιαστικά κρίνει στο κινητό ως αρνητικά και θετικά αυτά που πιστεύει αυτός. Είναι άλλη κουβέντα όμως να πεις τι θετικά/αρνητικά βρίσκεις στο κινητό και άλλη εντελώς κουβέντα να μπεις στην διαδικασία VS με κάποιο άλλο και εκείνο έχει αυτό, γιατί θα έρθει ο άλλος και θα σου πει, ναι αλλά δεν έχει εκείνο.

 

Δεν νομίζω ότι δεν θέλει να πουλήσει (αυτό δεν ισχύει για καμία εταιρία)

 

Απλά δεν πετυχαίνει τη σωστή φόρμουλα

 

Πολλοί θεωρούν ότι θέλει να ακολουθήσει τη συνταγή της apple και να να πουλάει σε αυξημένη τιμή και περιθώρια κέρδους έχοντας εγκλωβίσει τους χρήστες σε ένα οικοσύστημα, αλλά απέχει πάρα πολύ από αυτό. Όσα πουλάει η Google σε ένα χρόνο, τα πουλάει η Apple σε δύο εβδομάδες...

 

Εδώ διαφωνώ. Πωλήσεις θέλει να κάνει γενικά αλλά δεν το εννοούσα με αυτό τον τρόπο. Δεν θέλει να χτυπήσει την αγορά σε μέγιστο βαθμό. Δεν μου δείχνει ότι βγάζει το Pixel για να πάρει μεγάλο κομμάτι. Βγάζει τελευταία και πάντα μοιάζει να είναι 1 χρόνο πίσω. Δηλαδή το να βάλεις 4000-4200 μπαταρία στο 4XL ή να είχες βάλει 6αρα ραμ στο 3, θέλει κανένα μυαλό τρελό? Σκέψου το 4XL με μόνιμο 90Hz, wide camera και 4200+ μπαταρία!

Προσωπικά δεν νομίζω ότι δεν βρίσκει τη φόρμουλα. Απλώς δεν θέλει να χτυπήσει εντελώς την αγορά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στις ΗΠΑ για το Black Friday είναι εξαιρετικές, με έκπτωση $200.

Pixel 4 στα $599 [540€] (64GB, +$100 για τα 128)

Pixel 4XL στα $699 [630€] (64GB, +$100 για τα 128)

Ακόμα καλύτερες για τα 3a

3a $299 [270€] και 3a XL $399 [360€]

(οι τιμές είναι χωρίς το φόρο πολιτείας που είναι πολύ μικρότερος βέβαια από Ε.Ε.)

Σε αυτές τις τιμές, για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάς ούτε OPO, ούτε κάτι άλλο.

 

Αυτά για τις κουβέντες που έχουμε κάνει με κάτι τιμές να αναφέρονται στα ύψη. Η Google είναι προφανές ότι ενδιαφέρεται για τις ΗΠΑ σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κόσμο. Στην Ευρώπη για παράδειγμα, οι εκπτώσεις στο Black Friday είναι κωμικές. 50€ δώρο στο Google Store στη Γερμανία, δώρο ένα Νest mini στη Γαλλία, 50€ στην Ιταλία. Όλα αυτά με τις ήδη υψηλές τιμές σε σύγκριση με την Αμερική.

 

Προσωπικά το σκέφτομαι για το μικρό P4 (λόγω μεγέθους) για να αντικαταστήσει το P2 μου. Απλώς μετά από 2 χρόνια συνεχίζει να δουλεύει άψογα, η μπαταρία δεν έχει κάποια πτώση και γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Είναι ταχύτατο, το Oxygen OS είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο skin του Android, πολύ κοντά στο stock και βελτιωμένο σε επιμέρους σημεία, παίρνει ενημερώσεις και αναβαθμίσεις όπως περίπου και τα Pixel, έχει πολύ καλή οθόνη 90Hz, απολύτως bezeless χωρίς μέτωπο, πηγούνι, notch ή οτιδήποτε, και υποστηρίζεται πολύ από custom rom developers.

 

Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος λόγος να επιλέξεις Pixel 4 XL έναντι του OnePlus (ειδικά τώρα που κατάργησαν το original quality στο Google photos) είναι αν θες το απόλυτο στην ποιότητα της κάμερας

(αν και αν έβαζαν και μία ultra wide camera όπως όλοι, θα ήταν απόλυτα πλήρες)

 

Ή αν έχεις πολύ έντονη προτίμηση για το Face Unlock έναντι του αναγνώστη αποτυπώματος στην οθόνη

 

Η έλλειψη bezels για μένα είναι αρνητικό, όχι θετικό. Αναβαθμίσεις παίρνει γρήγορα, αλλά όχι τόσο πολύ και συχνά τις παίρνει πίσω (για μένα δεν είναι θέμα αυτό, απλά το αναφέρω), οι custom roms συγγνώμη αλλά είναι εδώ και χρόνια αρκετά ξεπερασμένες. Μιλάμε για ποσοστό χρηστών που μειώνεται όλο και περισσότερο. Το κοινό που κοιτάζει το Pixel πολύ δύσκολα θα κάτσε να ασχοληθεί με rom, παίρνει Pixel ακριβώς για να μην κάνει τίποτα άλλο. Για το Οxygen έχεις δίκιο όσον αφορά στις τροποποιήσεις, στην ταχύτητα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά σοβαρή.

Συμφωνώ πάντως ότι είναι η μόνη εναλλακτική αν έχεις καλομάθει στα Pixel. Πολύ δύσκολα θα πήγαινα προσωπικά σε Samsung, ενώ άνετα θα έπαιρνα OPO.

Από την άλλη υπάρχουν και άλλα αρνητικά, το γεγονός π.χ. ότι κάθε 6μηνο βγάζει δύο συσκευές δεν είναι ό,τι το καλύτερο. Η έλλειψη σε επίσημη πιστοποίηση IP είναι πρόβλημα, ό,τι κι αν ανεπίσημα λέγεται, η ασύρματη φόρτιση (αδιάφορη για μένα, απλά την αναφέρω), η χειρότερη κάμερα (αν και βελτιωμένη) είναι όλα μείον.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

...

Εδώ διαφωνώ. Πωλήσεις θέλει να κάνει γενικά αλλά δεν το εννοούσα με αυτό τον τρόπο. Δεν θέλει να χτυπήσει την αγορά σε μέγιστο βαθμό. Δεν μου δείχνει ότι βγάζει το Pixel για να πάρει μεγάλο κομμάτι. Βγάζει τελευταία και πάντα μοιάζει να είναι 1 χρόνο πίσω. Δηλαδή το να βάλεις 4000-4200 μπαταρία στο 4XL ή να είχες βάλει 6αρα ραμ στο 3, θέλει κανένα μυαλό τρελό? Σκέψου το 4XL με μόνιμο 90Hz, wide camera και 4200+ μπαταρία!

Προσωπικά δεν νομίζω ότι δεν βρίσκει τη φόρμουλα. Απλώς δεν θέλει να χτυπήσει εντελώς την αγορά.

 

Έτσι κια αλλιώς δεν χτυπάει την αγορά αφού στοχεύει μόνο ένα συγκεκριμένο τμήμα της αγοράς, μόνο το πολύ υψηλό, αφού έχει τιμές $800-$1000, και δεν στοχεύει καθόλου τα υπόλοιπα τμήματα (μεσαίο, χαμηλό) όπως οι Samsung, Huawei, Xiaomi, κλπ

Αλλά και σε αυτό το τμήμα που βγάζει συσκευή, σε πωλήσεις είναι τελευταία των τελευταίων

Άλλο το δεν θέλω να χτυπήσω εντελώς την αγορά και άλλο είμαι ουραγός

Link to comment
Share on other sites

...

Η έλλειψη bezels για μένα είναι αρνητικό, όχι θετικό.

 

Γιατί ?

Στο ίδιο περίπου σώμα (μόνο 2mm ψηλότερο) έχει οθόνη 6.7" έναντι 6.3"

 

...

οι custom roms συγγνώμη αλλά είναι εδώ και χρόνια αρκετά ξεπερασμένες. Μιλάμε για ποσοστό χρηστών που μειώνεται όλο και περισσότερο. Το κοινό που κοιτάζει το Pixel πολύ δύσκολα θα κάτσε να ασχοληθεί με rom, παίρνει Pixel ακριβώς για να μην κάνει τίποτα άλλο.

 

Όντως ο αριθμός των χρηστών που ασχολούνται με τροποποιημένες Rom έχει μειωθεί.

Αλλά αυτό δεν είναι λόγω του Pixel αλλά λόγω του ότι το Android έχει ωριμάσει περισσότερο και έχει περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης απ' ότι παλιά, και στο ότι οι άλλες συσκευές που δεν έχουν stock android αλλά δικά τους skins, έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης, και ως εκ τούτου πολύ λιγότερο κίνητρο για τροποποιημένες ρομ.

Αν πάντως είναι κάποιες συσκευές που μπορείς να δοκιμάσεις άφοβα ξεκλείδωμα, ρουτ, και τροποποιημένες ρομ, είναι τα Pixel και τα OnePlus γιατί συνεχίζουν να καλύπτονται από την εγγύηση.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν το Android να έδινε περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης όπως οι τροποποιημένες ρομ, έχοντας ίσως δύο modes, ένα regular mode με τις βασικές ρυθμίσεις του UI για απλούς χρήστες, και ένα advanced mode με περισσότερες ρυθμίσεις για χρήστες που θέλουν να ρυθμίσουν την συσκευή περισσότερο. Επίσης υπάρχουν και κάποια χαρακτηριστικά από άλλα skins όπως το dual apps, που δεν θα 'ταν άσχημο να ενσωματώσει κάποια στιγμή το stock android.

 

Για το Οxygen έχεις δίκιο όσον αφορά στις τροποποιήσεις, στην ταχύτητα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά σοβαρή.

Συμφωνώ πάντως ότι είναι η μόνη εναλλακτική αν έχεις καλομάθει στα Pixel. Πολύ δύσκολα θα πήγαινα προσωπικά σε Samsung, ενώ άνετα θα έπαιρνα OPO.

 

Ναι λογικά δεν έχουν διαφορά στην ταχύτητα, αλλά δεν λέγαμε όχι αν το Pixel στην ίδια τιμή είχε 8GB/256GB :D

 

...

Από την άλλη υπάρχουν και άλλα αρνητικά, το γεγονός π.χ. ότι κάθε 6μηνο βγάζει δύο συσκευές δεν είναι ό,τι το καλύτερο.

...

 

Αυτό μειώνει τις επιδόσεις της συσκευής που έχει κάποιος ήδη αγοράσει?

Αν σκεφτόμαστε ως σοβαρό παράγοντα την τιμή μεταπώλησης, τότε η επιλογή θα ήταν iPhone που διατηρούν πολύ καλύτερα την τιμή τους

 

...

Η έλλειψη σε επίσημη πιστοποίηση IP είναι πρόβλημα, ό,τι κι αν ανεπίσημα λέγεται,...

 

Γιατί η επίσημη πιστοποίηση είναι πρόβλημα αν είναι όντως αδιάβροχο?

Άλλωστε όταν λέμε αδιάβροχο, δεν θα το πάρεις για υποβρύχια φωτογράφηση, αλλά στην περίπτωση βροχής ή αν χυθεί ένα ποτήρι νερό πάνω του να μην πάθει τίποτα

 

...

η ασύρματη φόρτιση (αδιάφορη για μένα, απλά την αναφέρω), η χειρότερη κάμερα (αν και βελτιωμένη) είναι όλα μείον.

 

Και για μένα η ασύρματη φόρτιση είναι αδιάφορη, φορτίζω μια φορά τη μέρα, και όσο πιο γρήγορος ο ενσύρματος φορτιστής τόσο καλύτερα. Έχεις και στο αυτοκίνητο έναν φορτιστή και είσαι κομπλέ

 

Για την κάμερα συμφωνώ, και για αυτό εξετάζω και το Pixel, αλλιώς η επιλογή ήταν εύκολη :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι τιμες μπορει να ειναι εξαιρετικες, αλλα, δυστυχως, μονο για ΗΠΑ.

 

Όντως

 

Η φθηνότερη τιμή που βλέπω αυτή τη στιγμή το PIXEL 4 XL 128GB στην Αγγλία και να στέλνουν Ελλάδα είναι στις 1032 λίρες

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4-xl?variant=30735169716283

 

Το Amazon το έχει 1159 λίρες

https://www.amazon.co.uk/dp/B07ZJLMKC5

 

Υπάρχει και εδώ στις 929 λίρες αλλά μάλλον δεν στέλνουν Ελλάδα

https://www.mobiles.co.uk/sim-free-google-pixel-4-xl-128gb-clearly-white

 

Tο έχετε δει κάπου φθηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Η φθηνότερη τιμή για το pixel 4 xl αυτή τη στιγμή είναι αυτή :

https://www.skroutz.gr/s/20719949/Google-Pixel-4-XL-64GB.html

Με απογοήτευσαν οι εκπτώσεις για την Ευρώπη. Μόνο -50€ όταν στην Αμερική είναι -200$

Επίσης , περί oneplus , ναι η oneplus λέει ότι είναι “water resistant to some degree” (μάλλον splash) , αλλά αυτό δεν το κάνει αδιάβροχο σε καμία περίπτωση. Στο site της επίσης δεν αναφέρει κάτι για αδιάβροχοποιηση.

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες μπορει να ειναι εξαιρετικες, αλλα, δυστυχως, μονο για ΗΠΑ.

 

Ε αυτό ήταν το νόημα όσων είπα. :lol:

Έκανα παράθεση και τις αντίστοιχες εκπτώσεις στην Ευρώπη.

Προσωπικά επειδή παίρνω συχνά συσκευές από ΗΠΑ το σκέφτομαι μήπως το πάρω και τώρα.

 

Γιατί ?

Στο ίδιο περίπου σώμα (μόνο 2mm ψηλότερο) έχει οθόνη 6.7" έναντι 6.3"

 

Γιατί είναι άβολο στη χρήση (κίνηση δαχτύλου), στο πώς το κρατάς και στην τοποθέτηση θήκης. Τουλάχιστον για μένα.

 

Όντως ο αριθμός των χρηστών που ασχολούνται με τροποποιημένες Rom έχει μειωθεί.

Αλλά αυτό δεν είναι λόγω του Pixel αλλά λόγω του ότι το Android έχει ωριμάσει περισσότερο και έχει περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης απ' ότι παλιά, και στο ότι οι άλλες συσκευές που δεν έχουν stock android αλλά δικά τους skins, έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης, και ως εκ τούτου πολύ λιγότερο κίνητρο για τροποποιημένες ρομ.

 

Προφανώς είναι λόγω ωρίμανσης του λειτουργικού. Απλώς στο Pixel δεν έχεις bloat και δεν σε νοιάζει τίποτα. Out of the box άνεση. Αυτό εννοώ. Ο κόσμος που θα το πάρει δεν θέλει να ασχοληθεί με περισσότερα. Το θέλει γιατί απλώς δουλεύει. Δεν νομίζω ότι το root αποτελεί λόγω απόρριψης ή αγοράς των Pixel.

Δεν διαφωνώ για την παραμετροποίηση. Το έχω ξαναπεί. Η Google αφαιρεί όλο και περισσότερα πράγματα και παίρνει η ίδια αποφάσεις για το χρήση, θυμίζοντας την Apple. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό.

 

 

Αυτό μειώνει τις επιδόσεις της συσκευής που έχει κάποιος ήδη αγοράσει?

Αν σκεφτόμαστε ως σοβαρό παράγοντα την τιμή μεταπώλησης, τότε η επιλογή θα ήταν iPhone που διατηρούν πολύ καλύτερα την τιμή τους

 

Όχι αλλά δείχνει μια φιλοσοφία που προσωπικά δεν μου αρέσει. Όπως η Xiaomi με τις δέκα συσκευές τον μήνα. Παίρνεις ναυαρχίδα για μισό χρόνο. Χτυπάει άσχημα. Πέρα από το γεγονός ότι έτσι τα χρήματα που έχεις δώσει χάνουν την αξία τους ταχύτερα. Είναι όπως το BF με τα Pixel 3 και 4. Όσοι πήγαν και πήραν συσκευή νιώθουν κορόιδα που περίπου 2 μήνες πιο μετά η τιμή θα έχει πέσει $200.

 

Γιατί η επίσημη πιστοποίηση είναι πρόβλημα αν είναι όντως αδιάβροχο?

Άλλωστε όταν λέμε αδιάβροχο, δεν θα το πάρεις για υποβρύχια φωτογράφηση, αλλά στην περίπτωση βροχής ή αν χυθεί ένα ποτήρι νερό πάνω του να μην πάθει τίποτα

 

Ναι φυσικά και είναι. Οι πιστοποιήσεις υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο. Έτσι λειτουργούν και τα ISO. Πάντα θα εμπιστευτώ κάτι που έχει πιστοποίηση και όχι τα λόγια του Χ κατασκευαστή. Το "δεν δίνουμε χρήματα για πιστοποίηση" είναι λίγο γυφτιά. Και δεν θα το πάρω στη θάλασσα. Θέλω να ξέρω όμως ότι αν γίνει η στραβή, δεν θα αγχωθώ. Με το ΟPO θα αγχωθώ.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά μικρά πράγματα που δεν αναφέρονται και κάνουν την εμπειρία στα Pixel καλύτερη. Το Active Edge, η αυτόματη ρύθμιση WB, το attentive display που προσωπικά μου έχει λείψει από την εποχή των Moto και επειδή το έχω στα αγγλικά και χρησιμοποιώ πάρα πολύ τον Google Assistant, όλη αυτή η εμπειρία χρήσης με τις υπηρεσίες. Για μένα σε αυτά τα κινητά δεν είναι η λίστα με τα specs, αλλά η τελική εμπειρία χρήσης. Αν κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια π.χ. ή να έχει 200 ώρες οθόνη την ημέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις. Στο δικό μου τρόπο χρήσης με βολεύει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

.

 

 

 

Ναι φυσικά και είναι. Οι πιστοποιήσεις υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο. Έτσι λειτουργούν και τα ISO. Πάντα θα εμπιστευτώ κάτι που έχει πιστοποίηση και όχι τα λόγια του Χ κατασκευαστή. Το "δεν δίνουμε χρήματα για πιστοποίηση" είναι λίγο γυφτιά. Και δεν θα το πάρω στη θάλασσα. Θέλω να ξέρω όμως ότι αν γίνει η στραβή, δεν θα αγχωθώ. Με το ΟPO θα αγχωθώ.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά μικρά πράγματα που δεν αναφέρονται και κάνουν την εμπειρία στα Pixel καλύτερη. Το Active Edge, η αυτόματη ρύθμιση WB, το attentive display που προσωπικά μου έχει λείψει από την εποχή των Moto και επειδή το έχω στα αγγλικά και χρησιμοποιώ πάρα πολύ τον Google Assistant, όλη αυτή η εμπειρία χρήσης με τις υπηρεσίες. Για μένα σε αυτά τα κινητά δεν είναι η λίστα με τα specs, αλλά η τελική εμπειρία χρήσης. Αν κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια π.χ. ή να έχει 200 ώρες οθόνη την ημέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις. Στο δικό μου τρόπο χρήσης με βολεύει πολύ.

 

Προσυπογραφω το σχόλιο σου. :happy:

Η εμπειρία που θα σου δώσει το pixel με ολας αυτές τις software &μη προσθήκες, είναι κάτι που δεν διαβάζεται σε ένα Spec sheet.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

...

Ναι φυσικά και είναι. Οι πιστοποιήσεις υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο. Έτσι λειτουργούν και τα ISO. Πάντα θα εμπιστευτώ κάτι που έχει πιστοποίηση και όχι τα λόγια του Χ κατασκευαστή. Το "δεν δίνουμε χρήματα για πιστοποίηση" είναι λίγο γυφτιά. Και δεν θα το πάρω στη θάλασσα. Θέλω να ξέρω όμως ότι αν γίνει η στραβή, δεν θα αγχωθώ. Με το ΟPO θα αγχωθώ.

 

 

Οι πιστοποιήσεις είναι πολλές φορές καθαρά θέμα μάρκετινγκ, δίνεις κάποια λεφτά απλά για να προσθέσεις μια επίσημη πιστοποίηση. Σωστά και δεν εμπιστεύεσαι τα λόγια κάποιου κατασκευαστή, αλλά το ότι το βλέπεις με τα μάτια σου στο βίντεο ότι δεν παθαίνει τίποτα, νομίζω μπορεί να σε ξεαγχώσει

 

...

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά μικρά πράγματα που δεν αναφέρονται και κάνουν την εμπειρία στα Pixel καλύτερη. Το Active Edge, η αυτόματη ρύθμιση WB, το attentive display που προσωπικά μου έχει λείψει από την εποχή των Moto και επειδή το έχω στα αγγλικά και χρησιμοποιώ πάρα πολύ τον Google Assistant, όλη αυτή η εμπειρία χρήσης με τις υπηρεσίες. Για μένα σε αυτά τα κινητά δεν είναι η λίστα με τα specs, αλλά η τελική εμπειρία χρήσης. Αν κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια π.χ. ή να έχει 200 ώρες οθόνη την ημέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις. Στο δικό μου τρόπο χρήσης με βολεύει πολύ.

 

Τι είναι το attentive display?

Το Google Assistant δεν το έχουν τα άλλα Android?

Φυσικά και έχει σημασία η συνολική εμπειρία χρήσης και όχι τα specs, και αυτό είναι ένα δυνατό σημείο του OnePlus όπου όλοι ανεξαιρέτως οι reviewers αναφέρουν μια άριστη και ομαλή εμπειρία χρήστης, ανεξαρτήτως specs. To αδύνατο σημείο του δεν είναι η εμπειρία χρήστης, αλλά η κάμερα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η φθηνότερη τιμή για το pixel 4 xl αυτή τη στιγμή είναι αυτή :

https://www.skroutz.gr/s/20719949/Google-Pixel-4-XL-64GB.html

Με απογοήτευσαν οι εκπτώσεις για την Ευρώπη. Μόνο -50€ όταν στην Αμερική είναι -200$

Επίσης , περί oneplus , ναι η oneplus λέει ότι είναι “water resistant to some degree” (μάλλον splash) , αλλά αυτό δεν το κάνει αδιάβροχο σε καμία περίπτωση. Στο site της επίσης δεν αναφέρει κάτι για αδιάβροχοποιηση.

 

Ε δεν θα πάμε να πάρουμε το 2019 κινητό με αποθηκευτικό χώρο 64GB και χωρίς sdcard.

To 128GB ποια είναι η πιο φθηνή τιμή που έχεις δει εντός ΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

 

Ε δεν θα πάμε να πάρουμε το 2019 κινητό με αποθηκευτικό χώρο 64GB και χωρίς sdcard.

To 128GB ποια είναι η πιο φθηνή τιμή που έχεις δει εντός ΕΕ ?

Το πιο φθηνό pixel 4 xl είναι αυτό που παρέθεσα. Δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα 128, σε πολλούς φθάνουν και τα 64 που δουλεύουν πολύ το cloud.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ?

Στο ίδιο περίπου σώμα (μόνο 2mm ψηλότερο) έχει οθόνη 6.7" έναντι 6.3"

 

Εντελώς άβολο στην χρήση, κουραστικό και με false touches σε one hand. Μακάρι να αλλάξουν οι εταιρείες αυτή την πολιτική. Αν και δεν το βλέπω. Πέρα από ότι το θεωρώ αστείο όταν βλέπω τους περισσότερους να κοτσάρουν μετά μία θήκη όχι με 2mm αλλά μην πω και εγώ πόσα χιλιοστά bezels.

 

Αυτό μειώνει τις επιδόσεις της συσκευής που έχει κάποιος ήδη αγοράσει?

Αν σκεφτόμαστε ως σοβαρό παράγοντα την τιμή μεταπώλησης, τότε η επιλογή θα ήταν iPhone που διατηρούν πολύ καλύτερα την τιμή τους

Όπως είπε και το άλλο παιδί. Είναι θέμα νοοτροπίας. Θα πάω να πάρω μία συσκευή που σε 2-3-4 μήνες θα είναι 2η γενιά? Δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία της OPO και για αυτό δεν την προτιμώ. Δεν την αποκλείω αλλά θα είναι πάντα στην μπούκα για αυτό.

 

Γιατί η επίσημη πιστοποίηση είναι πρόβλημα αν είναι όντως αδιάβροχο?

Άλλωστε όταν λέμε αδιάβροχο, δεν θα το πάρεις για υποβρύχια φωτογράφηση, αλλά στην περίπτωση βροχής ή αν χυθεί ένα ποτήρι νερό πάνω του να μην πάθει τίποτα

Οι πιστοποιήσεις είναι πολλές φορές καθαρά θέμα μάρκετινγκ, δίνεις κάποια λεφτά απλά για να προσθέσεις μια επίσημη πιστοποίηση. Σωστά και δεν εμπιστεύεσαι τα λόγια κάποιου κατασκευαστή, αλλά το ότι το βλέπεις με τα μάτια σου στο βίντεο ότι δεν παθαίνει τίποτα, νομίζω μπορεί να σε ξεαγχώσει

LOL Αν είναι δυνατόν. Άμα είναι έτσι τότε γιατί να τις βγάζουμε. Να μην βγαίνει πιστοποίηση για καμία συσκευή.

Πιστοποίηση σημαίνει εκτός όλων των άλλων και εγγύηση για κάτι και φυσικά ότι αν πάθει κάτι δεν μπορεί να σφυρίξει αδιάφορα. Θα πρέπει να το καλύψει θέλει δεν θέλει. Θα εκτεθεί στο κοινό ότι παρείχε ελαττωματικό προϊόν. Αν το έχει στα λόγια, μπορεί να πει, δεν φέρω πιστοποίηση. Σας είπα απλά ότι εγώ λέω ότι είναι αδιάβροχο. Πόσο αδιάβροχο. Όσο κρίνω εγώ. Όχι τα πρωτόκολλα της πιστοποίησης.

Ούτε στα λόγια δεν μου κάνει τίποτα να μου πει, α στο καλύπτω αν βάλει νερά. Θέλω αποδείξεις, κοινώς έγγραφα ότι έχουν τηρηθεί συγκεκριμένα πρωτόκολλα!

 

Αν σου έλεγε το ίδιο δηλαδή για μπαταρία και φορτιστή και ηλεκτρικό κύκλωμα? Δεν έχουν πιστοποιηθεί αλλά btw τα έχουμε φτιάξει όπως οι πιστοποιήσεις. Θα είχες την ίδια αντιμετώπιση?

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άβολο στην χρήση, κουραστικό και με false touches σε one hand. Μακάρι να αλλάξουν οι εταιρείες αυτή την πολιτική. Αν και δεν το βλέπω. Πέρα από ότι το θεωρώ αστείο όταν βλέπω τους περισσότερους να κοτσάρουν μετά μία θήκη όχι με 2mm αλλά μην πω και εγώ πόσα χιλιοστά bezels.

 

Και στα δύο θα βάλεις θήκη, δεν θα έχεις τόσο ακριβές συσκευές χωρίς θήκη.

Αλλά η προσθήκη θήκης δεν αλλάζει το μέγεθος της οθόνης, το ότι δηλαδή το oneplus έχει μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης στο ίδιο σασί επειδή δεν έχει μέτωπο.

H αξία του bezeless δεν είναι κυρίως στο ότι δεν έχει περίγραμμα, αλλά στο ότι έχει μεγαλύτερη οθόνη στο ίδιο σώμα.

 

...

Όπως είπε και το άλλο παιδί. Είναι θέμα νοοτροπίας. Θα πάω να πάρω μία συσκευή που σε 2-3-4 μήνες θα είναι 2η γενιά? Δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία της OPO και για αυτό δεν την προτιμώ. Δεν την αποκλείω αλλά θα είναι πάντα στην μπούκα για αυτό.

 

Και το Pixel 4 δεν έχει τον τελευταίο επεξεργαστή (αν και θα μπορούσε αφού κυκλοφόρησε τώρα) και δεν είναι στην αιχμή της τεχνολογίας ήδη από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αποδίδει καλά.

 

LOL Αν είναι δυνατόν. Άμα είναι έτσι τότε γιατί να τις βγάζουμε. Να μην βγαίνει πιστοποίηση για καμία συσκευή.

Πιστοποίηση σημαίνει εκτός όλων των άλλων και εγγύηση για κάτι και φυσικά ότι αν πάθει κάτι δεν μπορεί να σφυρίξει αδιάφορα. Θα πρέπει να το καλύψει θέλει δεν θέλει. Θα εκτεθεί στο κοινό ότι παρείχε ελαττωματικό προϊόν. Αν το έχει στα λόγια, μπορεί να πει, δεν φέρω πιστοποίηση. Σας είπα απλά ότι εγώ λέω ότι είναι αδιάβροχο. Πόσο αδιάβροχο. Όσο κρίνω εγώ. Όχι τα πρωτόκολλα της πιστοποίησης.

Ούτε στα λόγια δεν μου κάνει τίποτα να μου πει, α στο καλύπτω αν βάλει νερά. Θέλω αποδείξεις, κοινώς έγγραφα ότι έχουν τηρηθεί συγκεκριμένα πρωτόκολλα!

 

Αν σου έλεγε το ίδιο δηλαδή για μπαταρία και φορτιστή και ηλεκτρικό κύκλωμα? Δεν έχουν πιστοποιηθεί αλλά btw τα έχουμε φτιάξει όπως οι πιστοποιήσεις. Θα είχες την ίδια αντιμετώπιση?

 

Σωστά κρίνεις ότι αν δεν έχει πιστοποίηση δεν καλύπτεται επισήμως. Αλλά εμένα τα άπειρα βίντεο που το αποδεικνύουν ότι δεν παθαίνει τίποτα στο νερό, μου φτάνουν για να μην έχω άγχος αν πέσει νερό πάνω. Βέβαια, αν είχα το oneplus, δεν θα το έπαιρνα για να φωτογραφίσω το βυθό, αλλά αυτό δεν θα το έκανα ούτε με το pixel που έχει IP68.

Link to comment
Share on other sites

Και το Pixel 4 δεν έχει τον τελευταίο επεξεργαστή (αν και θα μπορούσε αφού κυκλοφόρησε τώρα) και δεν είναι στην αιχμή της τεχνολογίας ήδη από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αποδίδει καλά.

Δεν είπα εγώ αν θα αποδίδει καλά ή όχι. Αν το έβλεπα έτσι τότε δεν υπάρχει λόγος να πάρω ούτε 4XL, ούτε OPO7pro. Και με το 2XL τρέχω τα πάντα σφαίρα.

 

Σωστά κρίνεις ότι αν δεν έχει πιστοποίηση δεν καλύπτεται επισήμως. Αλλά εμένα τα άπειρα βίντεο που το αποδεικνύουν ότι δεν παθαίνει τίποτα στο νερό, μου φτάνουν για να μην έχω άγχος αν πέσει νερό πάνω. Βέβαια, αν είχα το oneplus, δεν θα το έπαιρνα για να φωτογραφίσω το βυθό, αλλά αυτό δεν θα το έκανα ούτε με το pixel που έχει IP68.
Ούτε εγώ θα το βούλιαζα. Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει καν το αδιάβροχο αν διαβάσεις και 2-3 ποστ μου πιο πριν. Ωστόσο έθιξα την γενικότερη στάση στην πιστοποίηση.

Όπως σου είπα. Το ίδιο θα έλεγες(?), αν ερχόταν η κάθε OP και έλεγε η μπαταρία, ο φορτιστής και το ηλεκτρικό κύκλωμα δεν φέρουν πιστοποίηση γιατί κοστίζει αλλά σας εγγυόμαστε ότι κατασκευάζεται σύμφωνα με τα πρότυπα!

 

Και στα δύο θα βάλεις θήκη, δεν θα έχεις τόσο ακριβές συσκευές χωρίς θήκη.

Αλλά η προσθήκη θήκης δεν αλλάζει το μέγεθος της οθόνης, το ότι δηλαδή το oneplus έχει μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης στο ίδιο σασί επειδή δεν έχει μέτωπο.

H αξία του bezeless δεν είναι κυρίως στο ότι δεν έχει περίγραμμα, αλλά στο ότι έχει μεγαλύτερη οθόνη στο ίδιο σώμα.

Εδώ διαφωνώ. Δεν θα βάλω θήκη στο κινητό μου για όσο μπορώ. Ποιος ο λόγος να το χαλάσω. Το παίρνω και γιατί μου αρέσει το design του. Και θα πάω να το χαλάσω. Αν σπάσει? Ας πρόσεχα!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

... Το ίδιο θα έλεγες(?), αν ερχόταν η κάθε OP και έλεγε η μπαταρία, ο φορτιστής και το ηλεκτρικό κύκλωμα δεν φέρουν πιστοποίηση γιατί κοστίζει αλλά σας εγγυόμαστε ότι κατασκευάζεται σύμφωνα με τα πρότυπα!

 

Για τον φορτιστή/ηλεκτρικό κύκλωμα, υπάρχουν οι υποχρεωτικές πιστοποιήσεις ότι κατασκευάστηκε και λειτουργεί σύμφωνα με τα απαιτούμενα πρότυπα, χωρίς τις οποίες δεν μπορεί καν να μπει στην ΕΕ. Αυτά δεν μπορεί καμία συσκευή να μην τα ακολουθήσει.

 

Και υπάρχουν και οι προαιρετικές πιστοποιήσεις, π.χ. ότι έχει πιστοποίηση "Quick Charge 4.0" από την Qualcomm ή κάποιον άλλο φορέα. Δεν είναι υποχρεωμένη καμία εταιρία να έχει Quick Charge ή οποιοδήποτε άλλη προαιρετική πιστοποίηση του φορτιστή/ηλεκτρικού κυκλώματος.

Αν τώρα η OnePlus πει ότι δεν έχει πιστοποίηση QC4 αλλά έχει κάτι άλλο, που το ονομάζει VOOC4 και αποδεικνύεται στην πράξη ότι είναι πιο αποδοτικό από το QC4, θα κάτσουμε να σκάσουμε επειδή δεν έχει πληρώσει την Qualcomm να το πιστοποιήσει ως QC4?

 

Το ίδιο ισχύει και για το IP, δεν είναι υποχρεωτικό.

Αλλά βλέπουμε στην πράξη ότι αν καταλάθος σου πέσει σε μια κανάτα με νερό, δεν θα πάθει τίποτα.

Αλλά αν πάθαινε κάτι, όντως δεν θα μπορούσες να επικαλεστείς ότι είναι αδιάβροχο, γιατί η εταιρία δεν στο λέει επισήμως.

 

Εδώ διαφωνώ. Δεν θα βάλω θήκη στο κινητό μου για όσο μπορώ. Ποιος ο λόγος να το χαλάσω. Το παίρνω και γιατί μου αρέσει το design του. Και θα πάω να το χαλάσω. Αν σπάσει? Ας πρόσεχα!

 

Είναι μια προσέγγιση. Εγώ τους βάζω, και από τις σχετικά χοντρές της Spigen, γιατί η πράξη έχει δείξει ότι στη διάρκεια ζωής τους, μια-δυο τούμπες θα τις φάνε (και εκεί που δεν το περιμένεις)

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστοποιήσεις είναι πολλές φορές καθαρά θέμα μάρκετινγκ, δίνεις κάποια λεφτά απλά για να προσθέσεις μια επίσημη πιστοποίηση. Σωστά και δεν εμπιστεύεσαι τα λόγια κάποιου κατασκευαστή, αλλά το ότι το βλέπεις με τα μάτια σου στο βίντεο ότι δεν παθαίνει τίποτα, νομίζω μπορεί να σε ξεαγχώσει

 

Νίκο σέβομαι τις απόψεις γενικά και μου αρέσει πολύ ο διάλογος μαζί σου, αλλά εδώ έχεις λάθος. Καθόλου θέμα μάρκετινγκ δεν είναι.

Δεν μιλάμε για DxO ή για review οθονών (μου διαφεύγει η εταιρεία) που έδωσε στο Pixel 4 ότι έχει την καλύτερη οθόνη (και έχει όντως καλή, αλλά δεν είναι φωτεινή σε σχέση με Samsung π.χ.).

Η πιστοποίηση είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Είναι μια δοκιμασία συγκεκριμένη, μια πειραματική διαδικασία.

Όσο για τα βίντεο, έχω δει και βίντεο με το 3a (μια που το αγόρασε κολλητός) που το τέσταραν σε νερό και δεν πάθαινε τίποτα σε αρκετές δοκιμασίες. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Η πιστοποίηση σημαίνει κάτι συγκεκριμένο.

 

Το Attentive Display ήταν στα Moto, η Google το λέει Screen Attention. Αυτό που αντιλαμβάνεται ότι διαβάζεις κάτι, κοιτάς το κινητό και δεν κλείνει η οθόνη. Μια που έχω πολύ χαμηλό χρόνο στο να σβήνει η οθόνη, μου είναι πολύ βολικό. Πιθανώς να το έχει και το OPO, δεν γνωρίζω. Απλά μου έλειπε στα παλιότερα Pixel.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σέβομαι τις απόψεις γενικά και μου αρέσει πολύ ο διάλογος μαζί σου, αλλά εδώ έχεις λάθος. Καθόλου θέμα μάρκετινγκ δεν είναι.

Δεν μιλάμε για DxO ή για review οθονών (μου διαφεύγει η εταιρεία) που έδωσε στο Pixel 4 ότι έχει την καλύτερη οθόνη (και έχει όντως καλή, αλλά δεν είναι φωτεινή σε σχέση με Samsung π.χ.).

Η πιστοποίηση είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Είναι μια δοκιμασία συγκεκριμένη, μια πειραματική διαδικασία.

Όσο για τα βίντεο, έχω δει και βίντεο με το 3a (μια που το αγόρασε κολλητός) που το τέσταραν σε νερό και δεν πάθαινε τίποτα σε αρκετές δοκιμασίες. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Η πιστοποίηση σημαίνει κάτι συγκεκριμένο.

 

...

 

Η display mate πρέπει να είναι

444 nits λέει

http://www.displaymate.com/Pixel_4XL_ShootOut_1P.htm#High_Brightness

 

Αλλά ίσως η χαμηλότερη φωτεινότητα να είναι θέμα λογισμικού και όχι υλικού, γιατί εδώ λέει έναν τρόπο για αύξηση:

https://www.xda-developers.com/google-pixel-4-high-brightness-mode-fix/

 

H πιστοποίηση σίγουρα είναι κάτι συγκεκριμένο, και καθορίζουν εξαρχής τις συνθήκες δοκιμής (βάθος, διάρκεια, κλπ) σε συμφωνία με τον κατασκευαστή

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένα μη πιστοποιημένο δεν είναι water resistant, απλά δεν έχει δοκιμαστεί σε συγκεκριμένο βάθος και διάρκεια. Και φυσικά αν μια εταιρία δεν επικαλείται επισήμως πιστοποίηση (όπως η OnePlus), η βλάβη από νερό δεν είναι μέσα στην εγγύηση.

 

Και σε αυτά που έχουν πάντως IP68, έχουν κάποια ψιλά γράμματα. Στο PIXEL 4 γράφει:

 

Water resistance

Your phone has a water resistance rating of IP68 under IEC standard 60529, but it isn't waterproof. Water resistance may be compromised due to normal wear and tear, repair or disassembly, or damage to the phone. Don't expose your phone to liquids, which can cause a short circuit and overheating. The power adapter and other accessories are not water resistant and should not be exposed to liquids.

https://support.google.com/pixelphone/answer/9369238?hl=en

 

Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν ποτέ κάποιο IP68 χάλασε επειδή έπεσε σε νερό, αν το κάλυψε η εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Η Sony αν θυμάμαι καλά δεν καλύπτει με εγγύηση συσκευή που έχει υγρασία ακόμη και αν είναι αδιάβροχη. Έχει κάτι αυτοκόλλητα στο εσωτερικό που όταν έρθουν σε επαφή με υγρό αλλάζουν χρώμα οπότε είσαι εκτός εγγύησης
Link to comment
Share on other sites

 

Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν ποτέ κάποιο IP68 χάλασε επειδή έπεσε σε νερό, αν το κάλυψε η εγγύηση

 

Ούτε η Google καλύπτει από όσο ξέρω. Τώρα μου θύμισες τον τύπο στο φόρουμ που έπλενε με σαπούνι το κινητό του. :)

 

Nαι, η Displaymate ήταν:

https://www.androidpolice.com/2019/10/15/pixel-4-displaymate-a-plus/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...