Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα που δεν ερχεται στο Ελλάντα!

https://www.amazon.com/Google-Pixel-XL-Black-Unlocked/dp/B07YMG37J4?tag=androidpolice-20

 

Ισως ομως, να μπορουμε να κανουμε δουλεια με το παρακατω...

https://www.shipito.com/en/

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν ερχεται στο Ελλάντα!

https://www.amazon.com/Google-Pixel-XL-Black-Unlocked/dp/B07YMG37J4?tag=androidpolice-20

 

Ισως ομως, να μπορουμε να κανουμε δουλεια με το παρακατω...

https://www.shipito.com/en/

Πάλι εφόσον θα έρθει από Αμερική, μπορεί να έχεις θέμα με το τελωνείο
Link to comment
Share on other sites

Πάλι εφόσον θα έρθει από Αμερική, μπορεί να έχεις θέμα με το τελωνείο

 

Σαν τι θεμα να εχεις?

Δηλαδη, αν το στειλω σε φιλο μου Αμερικη και αυτος με την σειρα του μου το στειλει με DHL, που το προβλημα? Δεν θα το περασουν?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι θεμα να εχεις?

 

Δηλαδη, αν το στειλω σε φιλο μου Αμερικη και αυτος με την σειρα του μου το στειλει με DHL, που το προβλημα? Δεν θα το περασουν?

Φώτη νομίζω ότι και για προσωπικά δέματα υπάρχει τελωνείο και ανάλογα την αξία τους θα πληρώσεις. Δεν έχει να κάνει αν το έστειλες και στο στείλει πίσω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι θεμα να εχεις?

 

Δηλαδη, αν το στειλω σε φιλο μου Αμερικη και αυτος με την σειρα του μου το στειλει με DHL, που το προβλημα? Δεν θα το περασουν?

Έχει μεγάλη πιθανότητα να κρατηθεί στο τελωνείο (ειδικά με DHL) και να χρειαστεί εκτελωνισμός

 

Που σημαίνει ότι θα πληρώσεις ΦΠΑ (ελληνικό ποσοστό ΦΠΑ), δύο τρεις ακόμα μικρότερες χρεώσεις, και αμοιβή εκτελωνιστή κάνα €50άρι (αν δεν πας ο ίδιος να κάνεις τον εκτελωνισμό, ή δεν επιτρέπεται να τον κάνεις ο ίδιος)

 

Η DHL και η UPS πρόθυμα θα κάνουν όλη τη διαδικασία για σένα, επ' αμοιβή εννοείται

 

Μεγαλύτερη ίσως πιθανότητα να γλιτώσεις το τελωνείο έχεις αν σταλεί με USPS

 

Αλλά μάλλον δεν αξίζει το ρίσκο

 

αν έχεις κάποιον που θα πάει ταξίδι εκεί πες του να στο πάρει

 

Αλλά θα πρέπει να δεις και το θέμα της εγγύησης, αν είναι παγκόσμια, ή αν σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να το στείλεις Αμερική

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι εχω ατομο να το παραλαβει Αμερικη που μενει. Το δυσκολο κομματι, ειναι πως θα το παραλαβω εγω γιατι αυτος θα ερθει το καλοκαιρι! Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη πιθανότητα να κρατηθεί στο τελωνείο (ειδικά με DHL) και να χρειαστεί εκτελωνισμός

 

Που σημαίνει ότι θα πληρώσεις ΦΠΑ (ελληνικό ποσοστό ΦΠΑ), δύο τρεις ακόμα μικρότερες χρεώσεις, και αμοιβή εκτελωνιστή κάνα €50άρι (αν δεν πας ο ίδιος να κάνεις τον εκτελωνισμό, ή δεν επιτρέπεται να τον κάνεις ο ίδιος)

 

Η DHL και η UPS πρόθυμα θα κάνουν όλη τη διαδικασία για σένα, επ' αμοιβή εννοείται

 

Μεγαλύτερη ίσως πιθανότητα να γλιτώσεις το τελωνείο έχεις αν σταλεί με USPS

 

Αλλά μάλλον δεν αξίζει το ρίσκο

 

αν έχεις κάποιον που θα πάει ταξίδι εκεί πες του να στο πάρει

 

Αλλά θα πρέπει να δεις και το θέμα της εγγύησης, αν είναι παγκόσμια, ή αν σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να το στείλεις Αμερική

 

Με USPS από φίλο και χωρίς κουτιά και τέτοια μέσα ίσως έχει πιθανότητες. Αλλά το ρισκάρεις;

 

Προσωπικά επειδή έχω φίλους που πηγαινοέρχονται, σκέφτομαι να πάρω το 4 (non-XL) και να μου το φέρουν. Το ρίσκο είναι η εγγύηση γιατί αν πάει κάτι στραβά μόνο στις ΗΠΑ μπορεί να γίνει η δουλειά. Το ίδιο είχα κάνει και με το 2 το μικρό (το XL ήταν από Αγγλία) και παλιότερα με άλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Με USPS από φίλο και χωρίς κουτιά και τέτοια μέσα ίσως έχει πιθανότητες. Αλλά το ρισκάρεις;

 

Προσωπικά επειδή έχω φίλους που πηγαινοέρχονται, σκέφτομαι να πάρω το 4 (non-XL) και να μου το φέρουν. Το ρίσκο είναι η εγγύηση γιατί αν πάει κάτι στραβά μόνο στις ΗΠΑ μπορεί να γίνει η δουλειά. Το ίδιο είχα κάνει και με το 2 το μικρό (το XL ήταν από Αγγλία) και παλιότερα με άλλες συσκευές.

 

Εγγυηση μεσω αμαζον δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση μεσω αμαζον δεν εχεις?

 

Ναι αλλά έχεις από το αμερικάνικο. Αν χρειαστεί να επιστρέψεις κάτι, πρέπει να το επιστρέψεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι εχω ατομο να το παραλαβει Αμερικη που μενει. Το δυσκολο κομματι, ειναι πως θα το παραλαβω εγω γιατι αυτος θα ερθει το καλοκαιρι!

 

Εδώ έχει το 64GB στις 643 λίρες (€752):

 

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4-xl?variant=30735169716283

 

Ή αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ, στις 536 λίρες (€627)

 

Και το 128GB αντίστοιχα στις 880 λίρες (€1030) και 733 λίρες (€860)

 

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4?variant=30735133343803

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει το 64GB στις 643 λίρες (€752):

 

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4-xl?variant=30735169716283

 

Ή αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ, στις 536 λίρες (€627)

 

Και το 128GB αντίστοιχα στις 880 λίρες (€1030) και 733 λίρες (€860)

 

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4?variant=30735133343803

 

Μπορω να το παρω δηλαδη απο εδω?

Εχω χαρτι για ΑΦΜ.

Ειναι unlocked?

 

Την μετατροπη, που την εκανες, γιατι εγω 767€ το βγαζω το 64GB με χαρτι ΦΠΑ

https://ibb.co/VCf0wML

 

Η πρωτη τιμη ειναι χωρις χαρτι και η δευτερη με χαρτι.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το παρω δηλαδη απο εδω?

Εχω χαρτι για ΑΦΜ.

Ειναι unlocked?

 

Την μετατροπη, που την εκανες, γιατι εγω 767€ το βγαζω το 64GB με χαρτι ΦΠΑ

https://ibb.co/VCf0wML

 

Η πρωτη τιμη ειναι χωρις χαρτι και η δευτερη με χαρτι.

 

Ναι δίκιο έχεις, με επαγγελματικό ΑΦΜ είναι 655 λίρες, ήτοι 767 ευρώ

https://www.clove.co.uk/products/google-pixel-4-xl?variant=30735169749051

 

Ναι είναι unlocked

 

Υπολόγισε και περί τις 17 λίρες σε ταχυδρομικά

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση. Άμα είναι να έχω του clove τότε τι γίνεται? Γιατί έτσι η τιμή του είναι ίδια με του skroutz για το 64αρι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση. Άμα είναι να έχω του clove τότε τι γίνεται? Γιατί έτσι η τιμή του είναι ίδια με του skroutz για το 64αρι

 

Εγγύηση είναι κατασκευαστή (https://www.clove.co.uk/pages/faqs)

 

Αλλά βλέπω ότι όντως η τιμή του XL 64GB έχει πέσει κατά 30% στο skroutz στα €905, δηλ €730 χωρίς ΦΠΑ

(ενώ του 128GB παραμένει καρφωμένη στα €1450)

 

Οπότε ναι καλά τα λες, συμφέρει από εδώ γιατί βγαίνει ελαφρώς φθηνότερα, και γλυτώνεις και τα ταχυδρομικά

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση. Άμα είναι να έχω του clove τότε τι γίνεται? Γιατί έτσι η τιμή του είναι ίδια με του skroutz για το 64αρι

 

Εγω προτειμω clove παντως, παρα, skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσουν οι συγγενείς μου την Black Friday 2 συσκευές για μένα και τι γυναίκα μου XL 64GB για να αντικαταστήσουν τις 2 συσκευές 2XL 128GB που έχουμε και ψάχνω τώρα προστασία οθόνης σαν την DOME αλλά δεν έχει βγάλει ακόμα ...
Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσουν οι συγγενείς μου την Black Friday 2 συσκευές για μένα και τι γυναίκα μου XL 64GB για να αντικαταστήσουν τις 2 συσκευές 2XL 128GB που έχουμε και ψάχνω τώρα προστασία οθόνης σαν την DOME αλλά δεν έχει βγάλει ακόμα ...

 

Ας μου παρουν κι εμενα μία και σου στελνω τα λεφτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ας μου παρουν κι εμενα μία και σου στελνω τα λεφτα! :)
Ίσως μπορείς να το πάρεις από το Google store Γερμανίας που το έχει σε καλή τιμή, μέσω μιας εταιρίας στη χώρα που το λαμβάνει και στο στέλνει, σαν αυτή στην Αμερική που είχες δώσει το λινκ

 

Edit: Λάθος δεν είναι πιο φθηνοί, στα €900 το έχουν το 64άρι, λένε για €50, αλλά δεν είναι έκπτωση είναι πιστωτικό στο google store

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

650 dollars και κατεβαίνουν...χεχε :):lol:

Θα δούμε αύριο πόσο θα μου στοιχίσουν

Link to comment
Share on other sites

650 dollars και κατεβαίνουν...χεχε :):lol:

Θα δούμε αύριο πόσο θα μου στοιχίσουν

 

Με τι θα σου το στειλουν?

 

*Εμενα, θα μου βγει στα 500€ η αγορα του μεσω Amazon.

Πιστευω, πως ειναι πολυ καλη τιμη για να προχωρησω στην αγορα του.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Με τι θα σου το στειλουν?

 

*Εμενα, θα μου βγει στα 500€ η αγορα του μεσω Amazon.

Πιστευω, πως ειναι πολυ καλη τιμη για να προχωρησω στην αγορα του.

 

Link? Που το βρίσκεις τόσο. Σε ποιο amazon?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Link? Που το βρίσκεις τόσο. Σε ποιο amazon?

 

Χωρις ΦΠΑ + πουλημα το 2 XL ειναι συνδιασμος για να μου βγει 500€ να δωσω! :)

https://www.amazon.de/gp/product/B07Z6MT56K/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

899€-ΦΠΑ=725€

725€-225€ (2 XL)=500€

 

*Βρηκα ηδη ατομο που θελει το 2XL.

**Γνωριζει κανεις αν πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξω λογαριασμο buss για το ΦΠΑ με τα στοιχεια του φιλου μου που εχω το χαρτι η και με τον προσωπικο μου λογαριασμο στο amazon μπορω να καταχωρησω τα στοιχεια που θα κοπει και να στειλω και το vat? (δεν ειναι εταιρια, αλλα, ελευθ. επαγγελματιας).

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Χωρις ΦΠΑ + πουλημα το 2 XL ειναι συνδιασμος για να μου βγει 500€ να δωσω! :)

https://www.amazon.de/gp/product/B07Z6MT56K/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

899€-ΦΠΑ=725€

725€-225€ (2 XL)=500€

 

*Βρηκα ηδη ατομο που θελει το 2XL.

**Γνωριζει κανεις αν πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξω λογαριασμο buss για το ΦΠΑ με τα στοιχεια του φιλου μου που εχω το χαρτι η και με τον προσωπικο μου λογαριασμο στο amazon μπορω να καταχωρησω τα στοιχεια που θα κοπει και να στειλω και το vat? (δεν ειναι εταιρια, αλλα, ελευθ. επαγγελματιας).

 

Λέω και εγώ το αφεντικό τρελάθηκε!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ΦΠΑ + πουλημα το 2 XL ειναι συνδιασμος για να μου βγει 500€ να δωσω! :)

...

 

Εκ πρώτης όψεως, δεν φαίνεται τόσο συμφέρουσα αναβάθμιση

 

Πας από μια συσκευή με επεξεργαστή 635 σε μια με επεξεργαστή 655 (που δεν έχουν ουσιώδη διαφορά, που να την αντιλαμβάνεται δηλαδή εύκολα το μάτι) και από μια οθόνη 6" AMOLED QHD σε μια 6.3" AMOLED QHD 90Hz (χωρίς notch και οι δύο)

 

Παίρνεις Face Unlock, χάνεις αναγνώστη αποτυπώματος

 

Το Pixel 4 μπορεί να έχει επιπρόσθετα και το ραντάρ, αλλά απ' ότι έχει φανεί είναι μόνο για να προχωράς στο επόμενο τραγούδι, και αυτό δεν δουλεύει πάντα (αλλά όπως και να έχει το swipe είναι πιο γρήγορο και πιο σίγουρο)

 

Στον ήχο συνεχίζεις να έχεις ήχο stereo αλλά πλέον με το ένα ηχείο όχι μπροστά, που πέρα απ'ότι δεν είναι στην φυσική του θέση, μπορεί να το καλύπτεις καταλάθος με το χέρι όταν κρατάς την συσκευή οριζόντια για να δεις ένα βίντεο

 

Όλες οι άλλες βελτιώσεις είναι κυρίως στο λογισμικό που μπορείς να τα έχεις και στο PIXEL 2 XL

Την ultra wide selfie camera που είχε το 3 πλέον την έβγαλαν, πίσω δεν έβαλαν ultra wide, και το ζουμ πέρα από το ότι είναι πολύ λιγότερο χρήσιμο και σπάνια χρησιμοποιούμενο, έτσι κι αλλιώς ήταν ήδη αρκετά καλή η ποιότητα με την τεχνική Super Res Zoom που έχει η Google Camera

 

Και χάνεις και το Original Quality στο Google Photos.

Που σημαίνει ότι αν ο βασικός χώρος αποθήκευσης των βίντεο που τραβάς είναι το Google Photos και όχι το PC σου, χάνεις το 2160p

Βέβαια μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι δεν του χρειάζεται το 2160p και του αρκεί το 1080p γιατί δεν έχει τηλεόραση 4Κ και η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει είναι το κινητό του στα 1440p

Αλλά αν θες να είσαι λίγο "futureproof", ίσως καλό είναι να τραβάς σε 4Κ γιατί όταν κάποτε πάρεις οθόνη 4Κ, το 1080p βίντεο θα γίνεται upscale τεχνητά και θα φαίνεται όπως φαίνονται τώρα στις οθόνες μας των 1080p τα βίντεο που έχουμε τραβήξει πριν από 10 χρόνια στα 540p ή 480p

 

Και πας σε μια συσκευή με 64GB, ένα μήνα πριν το 2020

 

Αξίζει να δώσει κάποιος €500 ευρώ για αυτήν την "αναβάθμιση" ?

 

Μήπως συμφέρει να περιμένεις λίγο να πέσει η τιμή του ή και να περιμένεις το PIXEL 5 XL?

 

Από μια άλλη οπτική βεβαίως, αν τα χρήματα δεν είναι παράγοντας, και θες να έχεις πάντα το τελευταίο μοντέλο τότε οκ δεν τίθεται θέμα

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως, δεν φαίνεται τόσο συμφέρουσα αναβάθμιση

 

Πας από μια συσκευή με επεξεργαστή 635 σε μια με επεξεργαστή 655 (που δεν έχουν ουσιώδη διαφορά, που να την αντιλαμβάνεται δηλαδή εύκολα το μάτι) και από μια οθόνη 6" AMOLED QHD σε μια 6.3" AMOLED QHD 90Hz (χωρίς notch και οι δύο)

 

Παίρνεις Face Unlock, χάνεις αναγνώστη αποτυπώματος

 

Το Pixel 4 μπορεί να έχει επιπρόσθετα και το ραντάρ, αλλά απ' ότι έχει φανεί είναι μόνο για να προχωράς στο επόμενο τραγούδι, και αυτό δεν δουλεύει πάντα (αλλά όπως και να έχει το swipe είναι πιο γρήγορο και πιο σίγουρο)

 

Στον ήχο συνεχίζεις να έχεις ήχο stereo αλλά πλέον με το ένα ηχείο όχι μπροστά, που πέρα απ'ότι δεν είναι στην φυσική του θέση, μπορεί να το καλύπτεις καταλάθος με το χέρι όταν κρατάς την συσκευή οριζόντια για να δεις ένα βίντεο

 

Όλες οι άλλες βελτιώσεις είναι κυρίως στο λογισμικό που μπορείς να τα έχεις και στο PIXEL 2 XL

Την ultra wide selfie camera που είχε το 3 πλέον την έβγαλαν, πίσω δεν έβαλαν ultra wide, και το ζουμ πέρα από το ότι είναι πολύ λιγότερο χρήσιμο και σπάνια χρησιμοποιούμενο, έτσι κι αλλιώς ήταν ήδη αρκετά καλή η ποιότητα με την τεχνική Super Res Zoom που έχει η Google Camera

 

Και χάνεις και το Original Quality στο Google Photos.

Που σημαίνει ότι αν ο βασικός χώρος αποθήκευσης των βίντεο που τραβάς είναι το Google Photos και όχι το PC σου, χάνεις το 2160p

Βέβαια μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι δεν του χρειάζεται το 2160p και του αρκεί το 1080p γιατί δεν έχει τηλεόραση 4Κ και η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει είναι το κινητό του στα 1440p

Αλλά αν θες να είσαι λίγο "futureproof", ίσως καλό είναι να τραβάς σε 4Κ γιατί όταν κάποτε πάρεις οθόνη 4Κ, το 1080p βίντεο θα γίνεται upscale τεχνητά και θα φαίνεται όπως φαίνονται τώρα στις οθόνες μας των 1080p τα βίντεο που έχουμε τραβήξει πριν από 10 χρόνια στα 540p ή 480p

 

Και πας σε μια συσκευή με 64GB, ένα μήνα πριν το 2020

 

Αξίζει να δώσει κάποιος €500 ευρώ για αυτήν την "αναβάθμιση" ?

 

Μήπως συμφέρει να περιμένεις λίγο να πέσει η τιμή του ή και να περιμένεις το PIXEL 5 XL?

 

Από μια άλλη οπτική βεβαίως, αν τα χρήματα δεν είναι παράγοντας, και θες να είσαι στην αιχμή της τεχνολογίας τότε οκ δεν τίθεται θέμα

 

cpu (καλυτερο)

Οθονη (καλυτερη)

καμερες (καλυτερες)

μπαταρια (καλυτερη)

ραμ (καλυτερη)

os updates (2022-2023)

dual sim (υπαρχει δυνατοτητα)

χωρος (ιδιος και μου φτανει)

 

Τωρα, απο θεμα ηχειων, προσωπικα, δεν με ενοχλει, οπως και το google photos μιας και εχω αγορασμενο χωρο 100GB στο drive.

Οποτε, για 500€ για αγορα 4 xl, νομιζω πως ειναι παρα πολυ καλα.

Ενα μειων που εχει για εμενα προσωπικα, ειναι το αποτυπωμα, αλλα, οκ...δεν ειναι και κατι που θα με κανει να απορριψω την συσκευη.

 

*Βοηθηστε λιγο με το τιμολογιο απο αμαζον τι γινεται, μιας και δεν γνωριζω τι γινεται.

Δημιουργω επαγγελματικο λογαριασμο με τα στοιχεια του φιλου μου, καταχωρω επωνυμια και αφμ, περιμενω να παρει εγκριση και τοτε κανω την αγορα;

Επισης, το τιμολογιο που θα εκδοθει στα αγγλικα, δεν υπαρχει προβλημα με εμας ελλαδα - λογιστη - εξοδα;

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...