Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε στην εφαρμογή τής κάμερας ένα καθάρισμα.
Τα έχω κάνει αυτά. Δεν αλλάζει κάτι.

 

Πάντως στην 11αρα, αν εξαιρέσουμε μικροπροβληματάκια του τύπου ότι δεν μου δούλευε η αυτόματη αλλαγή σε dark theme, είτε με locations, είτε με custom ώρες, που το θεωρώ ασήμαντο και λογικό σε beta λογισμικό, αυτό που δεν μου άρεσε, είναι ότι αφαίρεσαν το gesture από κάτω προς τα πάνω, σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης, για να δεις τις πρόσφατες εφαρμογές. Έπρεπε αναγκαστικά το gesture να γίνεται από το κάτω κάτω μέρος της οθόνης. Αντιθέτως στην 10αρα είναι ένα πολύ βολικό gesture.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει 2 εβδομάδες με την συσκευή και γράφω κάποια πράγματα για τους επίδοξους αγοραστές. Συγνώμη για το σεντόνι.

Προέρχομαι από 2XL οπότε ήξερα πάνω κάτω τι περιμένω. Παραθέτω κάποια από τα highlights.

Οθόνη: φανταστικά χρώματα, πολύ χορταστική, σαφώς πολύ ανώτερη από του 2XL. Έχω αφήσει ανοιχτή την επιλογή για αυτόματη αλλαγή από 60 σε 90 Hz αλλά δεν έχω καταλάβει αισθητή διαφορά. Ίσως δεν χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή που να φαίνεται κάποια διαφορά. Πάντως όλες οι εναλλαγές μεταξύ οθονών και εφαρμογών καθώς και το σκρολάρισμα είναι πολύ στρωτές και βούτυρο. Το μέτωπο του τηλεφώνου επίσης δεν με απασχολεί και ας λένε ότι μοιάζει με συσκευή του 2017 και δεν είναι all screen. Είναι κάτι που φαίνεται και το ξέρεις πριν το πάρεις. Αν δεν σου αρέσει πας σε άλλη συσκευή.

Ram: Αν και ξέρω από το 2XL ότι με το καιρό το λειτουργικό μαθαίνει την χρήση του χρήστη τα 6gb φαίνονται αρκετά. Δεν είμαι βέβαια βαρύς χρήστης και δεν παίζω παιχνίδια ώστε να τα εναλλάσσω και να σκαλώνω άμα κλείσει κάτι. Και να κλείσει κάποια εφαρμογή που έχω να χρησιμοποιήσω ώρες ανοίγει πάλι πολύ γρήγορα, δεν με ενοχλεί καν.

Soli radar / motion sense: έκανα λίγο χαβαλέ και το έκλεισα. Δεν με βόλεψε γιατί μου αρκεί να σηκώνω το κινητό και να ανάβει η οθόνη. Επίσης χρησιμοποιώ το smart lock για κλείδωμα. Δεν με νοιάζει αν δεν είναι τόσο ασφαλές, απλά με έχει βολέψει εδώ και χρόνια. Σέβομαι όλους τους χρήστες που χρησιμοποιούν το motion sense απλά θα έπρεπε ή Google να εντάξει στην χρήση του περισσότερες εφαρμογές ή να κάνουν κάτι να μην φαίνεται μισή η υλοποίηση. Ας ελπίσουμε ότι θα αξιοποιηθεί περισσότερο στο μέλλον και δεν θα το παρατήσουν.

Μπαταρία: εδώ έχω μείνει επίσης πολύ ευχαριστημένος και η εμπειρία μου δεν έχει καμία σχέση με ότι άκουσα και είδα. Πολλές φορές τα νούμερα είναι καλύτερα από του 2XL. Ελπίζω να ανοίγουν τα screenshot από κάτω. Σε standby το κινητό είναι φοβερό. Αν το βγάλω από τον φορτιστή στις 12:00 το βράδυ στο 100% και το βάλω σε χρήση σε πτήση μέχρι τις 8:00 το πρωί είναι ακόμα στο 100% και παραμένει για 2-3 ώρες ακόμα αν είναι χαλαρή η χρήση. Κατά μέσο όρο μου κρατάει κοντά ένα 48ωρο με περίπου 5 ώρες οθόνη. Σήμερα πέτυχα 2 μέρες και 23 περίπου ώρες με 4 ώρες οθόνη. Δεν είμαι χρήστης social και δεν παίζω παιχνίδια βέβαια. Έχω απενεργοποιήσει εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ, έχω κλείσει σε κάποιες εφαρμογές την σύνδεση τους με δίκτυο στο παρασκήνιο και σε όλη την χρήση που είχα αυτές τις 2 εβδομάδες πέρα από όταν κοιμάμαι που μπαίνει σε airplane mode έχω wifi, data και gps ανοιχτά.

https://www.dropbox.com/s/iyw0my4zw11td06/Screenshot_20200614-201126.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yxc01vd7gpget5c/Screenshot_20200621-101741.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/esr3bpycwh8gg7j/Screenshot_20200623-215840.png?dl=0

Κάμερα: δεν έχω να πω κάτι. Η κάμερα και το software του τηλεφώνου είναι ο κύριος λόγος που ξαναπήγα σε Pixel. Λίγο με δυσκόλεψε στην αρχή η απουσία HDR από το μενού αλλά η διπλή ρύθμιση για φως και σκιές και το live preview είναι πολύ μπροστά.

Τα πορτραίτα του επίσης είναι από άλλο πλανήτη.

Φόρτιση: Περίπου 1,5 ώρα από το 20% ως το 100% με τον μαμά φορτιστή.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή σε όλους τους τομείς που με ενδιαφέρουν (κάμερα, updates - software, ταχύτητα) και δεν με απογοήτευσε για αυτά που ήθελα.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι σε Android 11 η επιλογή smooth display είναι ενεργοί? Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε - απενεργοποιήσετε ????
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι σε Android 11 η επιλογή smooth display είναι ενεργοί? Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε - απενεργοποιήσετε ????
Σε εμένα ήταν ενεργοποιημένη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε και η μουσική μου από το Google music στο YouTube music και ειμαι έτοιμος. Τελικά το θέμα με την κάμερα, που περιεγραψα παραπάνω, μάλλον οφειλόταν σε backup που έκανα restore από την 11αρα σε A10.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι σε Android 11 η επιλογή smooth display είναι ενεργοί? Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε - απενεργοποιήσετε ????
Ναι κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι κομπλέ και εμένα από εχθές ήταν θέμα kernel που φτιάχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα.

Μια ερώτηση έχετε πρόβλημα στις κλήσεις συγκεκριμένα σε ανοιχτή ακρόαση ;

Μου λένε πως κατά την διάρκεια της κλήσης ότι κάποιες φορές ακούγονται κανονικά και κάποιες από το βάθος χωρίς να κουνήσω την θέση του κινητού .

Αυτό γίνεται και σε κλήση από viber messenger και σε κανονική κλήση το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο το μονο που του λειπει ειναι λιγο φωτεινοτητα απ την οθονη...

Εχω περασει 20 ultra και πολλα αλλα και ομως το ξανα τσιμπησα 128gb και παλι αυτο εχω.

Με την ανοιχτη ακροαση οντως μου λενε πολλες φορες οτι δε με ακουν

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό... βλέπω να "μοιράζουμε" ID's!

 

covid19.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

1 Ιουλίου θα παίξουν σε προσφορά στο γερμανικό mediamrkt , οπότε ίσως τα βάλει και το αμαζον. Αυτό πχ θα είναι στα 500.
Link to comment
Share on other sites

1 Ιουλίου θα παίξουν σε προσφορά στο γερμανικό mediamrkt , οπότε ίσως τα βάλει και το αμαζον. Αυτό πχ θα είναι στα 500.

 

ωραιο νεο μιας και θελω να παω στο 4αρη απο το 3αρη.Μακαρι να το βγαλει και το αμαζον ωστε να εχουμε μια σιγουρια στην Εγγυηση.Απο Γερμανια και Mediamartk μπορουμε να παραγγειλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό 4αρι θα είναι στα 450. Pixel 3a στα 250 και 3a xl στα 275. Αααν τα βγάλει και αμαζον θα έχει και μεταφορικά.
Link to comment
Share on other sites

https://www.gizmochina.com/2020/06/29/google-pixel-5-xl-case-leaked-reveals-rear-mounted-fingerprint-scanner/

 

Ένα βήμα μπρος, δύο πισω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η Google οδεύει κανονικά για mid range συσκευή... παράξενη τακτική ομολογώ.
Και πάλι όμως, το notch και ο συμβατικός fingerprint reader ακόμα και σε upper mid range συσκευή, είναι πισωγύρισμα. Δηλαδή σε τι ενοχλεί ένα μικρό bezel επάνω η ένας αισθητήρας αποτυπωμάτων στην οθονη;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πράγματα εάν παρατήσει το 3D Face ID και ξαναβάλει Fingerprint.

Δεν μπορεί...είπαμε αλλά όχι κι έτσι. :X

Ίσως πάει την σειρά όπως την ξέρουμε μέχρι σήμερα, σε midrange (με fingerprint κλπ) και βγάλει μια νέα με σειρά με 3D Face ID που θα κάνει 1,5 χιλιάρικο, για να ακολουθήσει την τάση. Ξέρω γω...

Το Fingerprint reader πέθανε. Εδώ και 2 χρόνια. Αντί να σπρώξει τους dev να γράφουν ΜΟΝΟ για 3D Face ID, τώρα θα γυρίσει σε Fingerprint;

Μιλάμε για μεγίστη χοντράδα! :baby:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και πάλι όμως, το notch και ο συμβατικός fingerprint reader ακόμα και σε upper mid range συσκευή, είναι πισωγύρισμα. Δηλαδή σε τι ενοχλεί ένα μικρό bezel επάνω η ένας αισθητήρας αποτυπωμάτων στην οθονη;

 

Ξαναδιάβασε λίγο τι έχω γράψει, στην ουσία το ίδιο λέμε με άλλα λόγια. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Fingerprint είναι προσωπικά το μοναδικό πράγμα μου λείπει στο 4, οπότε δεν με χαλάει καθόλου. Μακάρι να το ξαναέβαζαν.

Αλλού είναι τα θέματα.

Πάντως δεν μου φαίνεται και πολύ αληθινό το συγκεκριμένο leak. Ειδικά για το 3.5mm jack.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου φαίνεται και πολύ αληθινό το συγκεκριμένο leak. Ειδικά για το 3.5mm jack.

Παίζει πολύ να είναι του 4a XL που τελικά αποσύρθηκε από τα σχέδια για κυκλοφορία.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε λίγο τι έχω γράψει, στην ουσία το ίδιο λέμε με άλλα λόγια. :rolleyes:
Ναι ρε το κατάλαβα. Απλά για συνέχιση της κουβεντας το γράφω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απίστευτα πράγματα εάν παρατήσει το 3D Face ID και ξαναβάλει Fingerprint.

Δεν μπορεί...είπαμε αλλά όχι κι έτσι. :X

Ίσως πάει την σειρά όπως την ξέρουμε μέχρι σήμερα, σε midrange (με fingerprint κλπ) και βγάλει μια νέα με σειρά με 3D Face ID που θα κάνει 1,5 χιλιάρικο, για να ακολουθήσει την τάση. Ξέρω γω...

Το Fingerprint reader πέθανε. Εδώ και 2 χρόνια. Αντί να σπρώξει τους dev να γράφουν ΜΟΝΟ για 3D Face ID, τώρα θα γυρίσει σε Fingerprint;

Μιλάμε για μεγίστη χοντράδα! :baby:

Fingerprint ας βάλει. Απλά όχι το κλασσικό συμβατικό "κουμπάκι". Στο κάτω κάτω δεν είναι δύσκολο να έχει και τα δύο. Το face ID είναι πολύ βολικό και άμεσο για ξεκλείδωμα της συσκευής και το δαχτυλικό για εφαρμογές.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Fingerprint ας βάλει. Απλά όχι το κλασσικό συμβατικό "κουμπάκι". Στο κάτω κάτω δεν είναι δύσκολο να έχει και τα δύο. Το face ID είναι πολύ βολικό και άμεσο για ξεκλείδωμα της συσκευής και το δαχτυλικό για εφαρμογές.

Μα θα έπρεπε ήδη το 70-80% των βασικών εφαρμογών να δουλεύουν με Face ID (ίσως στην Αμερική να δουλευουν...δεν το γνωρίζω).

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχει Fingerprint, το πρόβλημα είναι ότι έχει Face ID που είναι παντελώς άχρηστο (γιατί δεν το υποστηρίζουν εφαρμογές).

Η μέση λύση (και το ένα και ο άλλο) είναι από ανάγκη. Όσες εταιρείες βάζουν και τα δύο επάνω, το κάνουν γιατί οι dev κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου σε ότι αφορά το Face ID. Εάν υπήρχε υποστήριξη, ήδη οι ναυαρχίδες των επωνύμων θα είχαν ξηλώσει το Fingerprint. Αλλά πώς να το ξηλώσουν; Αφού το ξήλωμα σημαίνει αυτόματα πληκτρολόγηση κωδικών!

Εάν δεν το υποστηρίξει αυτό η google με τα Pixel, τότε πώς θα το υποστηρίξουν οι dev, και πώς θα προχωρήσουν οι επώνυμοι σε ξεκλείδωμα μόνο με πρόσωπο;

 

Δεν νομίζω. Το αποκλείω η Google να κάνει τέτοιο πισωγύρισμα. Ούτε η ταυτόχρονη χρήση των δύο τεχνολογιών είναι λύση. Θέλει ξήλωμα ο Fingerprint από παντού. Ήδη άργησε πάρα πολύ και αναγκάζει τις εταιρίες να ψάχνουν λύσεις με δαχτυλικά μέσα στην οθόνη κλπ κόλπα.

Πάει αυτό. Πάλιωσε. Δεν μπορούν να περιμένουν άλλο. Γιατί για μένα, η λύση του δαχτυλικού εντός οθόνης ήταν απλό marketing για να κρύψουν την κωλυσιεργία της Google σε ότι αφορά το Face ID.

Οι κατασκευαστές περιμένουν εδώ και 2 χρόνια να δώσουν συσκευές με αναγνώριση προσώπου καθαρή, αλλά το Play Store κοιμάται όρθιο.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μα θα έπρεπε ήδη το 70-80% των βασικών εφαρμογών να δουλεύουν με Face ID (ίσως στην Αμερική να δουλευουν...δεν το γνωρίζω).

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχει Fingerprint, το πρόβλημα είναι ότι έχει Face ID που είναι παντελώς άχρηστο (γιατί δεν το υποστηρίζουν εφαρμογές).

Η μέση λύση (και το ένα και ο άλλο) είναι από ανάγκη. Όσες εταιρείες βάζουν και τα δύο επάνω, το κάνουν γιατί οι dev κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου σε ότι αφορά το Face ID. Εάν υπήρχε υποστήριξη, ήδη οι ναυαρχίδες των επωνύμων θα είχαν ξηλώσει το Fingerprint. Αλλά πώς να το ξηλώσουν; Αφού το ξήλωμα σημαίνει αυτόματα πληκτρολόγηση κωδικών!

Εάν δεν το υποστηρίξει αυτό η google με τα Pixel, τότε πώς θα το υποστηρίξουν οι dev, και πώς θα προχωρήσουν οι επώνυμοι σε ξεκλείδωμα μόνο με πρόσωπο;

 

Δεν νομίζω. Το αποκλείω η Google να κάνει τέτοιο πισωγύρισμα. Ούτε η ταυτόχρονη χρήση των δύο τεχνολογιών είναι λύση. Θέλει ξήλωμα ο Fingerprint από παντού. Ήδη άργησε πάρα πολύ και αναγκάζει τις εταιρίες να ψάχνουν λύσεις με δαχτυλικά μέσα στην οθόνη κλπ κόλπα.

Πάει αυτό. Πάλιωσε. Δεν μπορούν να περιμένουν άλλο. Γιατί για μένα, η λύση του δαχτυλικού εντός οθόνης ήταν απλό marketing για να κρύψουν την κωλυσιεργία της Google σε ότι αφορά το Face ID.

Οι κατασκευαστές περιμένουν εδώ και 2 χρόνια να δώσουν συσκευές με αναγνώριση προσώπου καθαρή, αλλά το Play Store κοιμάται όρθιο.

 

Τι σημαίνει... πάλιωσε; Τι είναι; Παντελόνι καμπάνα που ήρθε, έφυγε, ξαναήρθε στη μόδα; :p

Το fingerprint είναι πολύ καλύτερο σε αρκετές περιπτώσεις και σαφώς ταχύτερο, παρότι η Google έφτιαξε Face Unlock καλύτερο της Apple.

Υπάρχει η πραγματική πρόοδος, υπάρχει κι η μόδα.

Το Face Unlock κατ' εμέ δεν προσφέρει κάτι καλύτερο από το δαχτυλικό. Η πραγματική πρόοδος ήταν το Soli που είχε δυνατότητες για πολλά πράγματα, αλλά θα το φάει το νεκροταφείο της Google όπως φαίνεται.

 

Παίζει πολύ να είναι του 4a XL που τελικά αποσύρθηκε από τα σχέδια για κυκλοφορία.

 

Ναι, αρκετά πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από ότι δεν βρίσκω το leak έγκυρο διαφωνώ εντελώς και στο fingerprint σαν πισωγύρισμα. Και να πω και την αλήθεια μου το προτιμώ στην πλάτη παρά στην οθόνη. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ αρνητικό το να το βάλει έτσι ή αλλιώς αρκεί να το βάλει. Πισωγύρισμα είναι να μην το ξαναβάλει ή να παρατήσει το Face ID επειδή δεν πείθει τους devs να το το ενσωματώσουν. Τώρα αν ισχύει και το 3,5 jack (που δεν το νομίζω). Αυτό είναι βηματάρα μπροστά όχι πίσω!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...