Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που μπορούμε να δούμε περισσότερες πληροφορίες? Το site του carrefour δεν έχει.

info.ricardo.gr/MicroChina

Tablets and more...

Greektabletscn.wordpress.com

 

Reviews Κινέζικων tablet και νέα απο την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα γαλλικό σάιτ, to frandroid που έχει αφιερωμένο thread για το συγκεκριμένο. Αυτοί που έχουν τις ταμπλέτες αυτές σίγουρα θα έχουν ανατρέξει. Αυτό που έχει σημασία είναι να μας πουν εντυπώσεις ΜΕΤΑ τη χρήση καιι .... κατάχρησή τους για πληροφόρηση όλων των υπολοίπων.
Link to comment
Share on other sites

Για διαβασμα και σερφαρισμα ισως να σε βόλευε και κατι λίγο μεγαλυτερο σε οθονη. Το διαβασμα στα 7ιντσα δεν ειναι και το ιδανικοτερο. Αν η οθονη δεν σε ενδιαφερει να ειναι οπωσδηποτε capacitive, το MID 820 θα μπορουσε να ειναι μια πολυ καλη λυση.

 

Υπαρχει και video review τοσο για το MID 820, όσο και για το QuickSilver C7

 

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου.Το QuickSilver C7 μου αρεσει περισσοτερο και δεν νομιζω να εχω θεμα με το μεγεθος της οθονης..αλλα οντως το οτι ειναι capacitive ειναι ενα συν για εμενα.

Dont worry Be happy

Nexus s!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα σε άλλο forum τα specs τους είναι αρκετα καλά για την τιμή τους (capacitive οθόνη, android 2.2, 512mb ram, hdmi)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου.Το QuickSilver C7 μου αρεσει περισσοτερο και δεν νομιζω να εχω θεμα με το μεγεθος της οθονης..αλλα οντως το οτι ειναι capacitive ειναι ενα συν για εμενα.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Το QuickSilver C7 είναι πράγματι πολύ καλό. Μπορείτε αν θέλετε να διαβάσετε το τεστ που έκανα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έβγαλε 179 ευρώ το 10ιντσο. Το παίρνουμε ή όχι; Ούτε ρίσκο από Κίνα ούτε τίποτα. Κι αν δεν σ' αρέσει σε 8 μέρες το επιστρέφεις σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έπαιρνα, αρκεί να ξέρεις ότι δεν θα είναι και ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί. Λογικά κάπως πιο αργό από desire. Για internet, pdf, email, καμιά ταινιούλα (όχι 1080p) θα είναι μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΡΦΟΥΡ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΣΤΗΝ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ. ΤΟΥΣ ΠΙΕΣΑ ΝΑ ΑΝΗΞΟΥΝ ΕΝΑ, ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΤΑΤΣ, ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΟ, ΣΤΑ 179 ΕΥΡΩ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ ΚΛΠ. ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ? ΣΤΙΣ ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΔΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ WIFI. ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΑ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΙ ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ. ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ARCHOS Η ΕΝΑ LETOVO ME 450 ΕΥΡΩ Η ΕΝΑ TOURBO X ME WINDOWS ME 500 EURO. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΡΦΟΥΡ ΜΗΠΟΣ ΑΛΑΖΕΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΩΦΗ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΘΑ ΠΡΑΞΩ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΣΤΟ YOUTUBE.

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια σημαντική ερώτηση. πριν από πέντε μήνες αγόρασα μέσω Ε-BAY ένα tablet με στοιχεία 7" google android 2.2 via 8650 epad flash10.1 tablet pc. εδώ μπορείτε να το δείτε (http://viewitem.eim.ebay.gr/7-google-an ... 93056/item).

Ενώ λειτουργούσε μια χαρά δίχως κανένα πρόβλημα, πήγα να το ανοίξω, έκανε boot στα android μια χαρά, μπήκε στο menu ξεκλειδώματος της οθόνης, αλλά προσπαθώντας να ξεκλειδώσω την touch screen οθονη δεν έκανε τίποτα, σαν να μην ανταποκρίνεται το display. Προσπαθώντας συνεχώς να ξεκλειδώσω την οθόνη κάνει reboot και προσπαθεί ξανά να φορτώσει τα android. λοιπόν ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει και εάν είναι τελικά η οθόνη αφής που μπορώ να το επισκευάσω. κατοικώ στην Αθήνα. ευπρόσδεκτες σε κάθε άποψη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια σημαντική ερώτηση. πριν από πέντε μήνες αγόρασα μέσω Ε-BAY ένα tablet με στοιχεία 7" google android 2.2 via 8650 epad flash10.1 tablet pc. εδώ μπορείτε να το δείτε (http://viewitem.eim.ebay.gr/7-google-an ... 93056/item).

Ενώ λειτουργούσε μια χαρά δίχως κανένα πρόβλημα, πήγα να το ανοίξω, έκανε boot στα android μια χαρά, μπήκε στο menu ξεκλειδώματος της οθόνης, αλλά προσπαθώντας να ξεκλειδώσω την touch screen οθονη δεν έκανε τίποτα, σαν να μην ανταποκρίνεται το display. Προσπαθώντας συνεχώς να ξεκλειδώσω την οθόνη κάνει reboot και προσπαθεί ξανά να φορτώσει τα android. λοιπόν ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει και εάν είναι τελικά η οθόνη αφής που μπορώ να το επισκευάσω. κατοικώ στην Αθήνα. ευπρόσδεκτες σε κάθε άποψη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Tο συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές σε διάφορα tablets. Το κοινό στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όμως, ήταν ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε αφού ο χρήστης είχε κάνει κάποια ενέργεια, όπως εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών, αλλαγή κάποιων ρυθμίσεων κ.λπ.)

 

Στην προκειμένη περίπτωση, συνιστούμε να επικοινωνήσετε με τον πωλητή της συσκευής σας για να να σας υποδείξει πως και από που μπορείτε να βρείτε(αν δεν την έχετε ήδη) την αυθεντική rom με την οποία παραλάβατε το tablet, να την επανεγκαταστήσετε και να διαπιστώσετε εκ νέου αν το πρόβλημα επιμένει.

 

Στην περίπτωση που δεν μπορέσετε να βρείτε την λύση σύμφωνα με τα όσα προτείναμε παραπάνω, είμαστε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε περαιτέρω τεχνική βοήθεια.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Mythozz για το διεξοδικό και αντικειμενικό review του QuickSilver C7 και όλα τα μέλη για τα θετικά τους σχόλια και το ενδιαφέρον τους για την συμμετοχή στον διαγωνισμό.

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους!

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που διάβασα μου προέκυψε μια απορία. Δηλαδή ένα teblet (xoom, galaxy) χωρίς 3g μπορεί να συνδεθεί με to usb modem cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που διάβασα μου προέκυψε μια απορία. Δηλαδή ένα teblet (xoom, galaxy) χωρίς 3g μπορεί να συνδεθεί με to usb modem cosmote?

 

Μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργήσει, με την προυπόθεση ότι το Usb modem της Cosmote ή άλλου παρόχου υποστηρίζεται και αναγνωρίζεται από το Android tablet στο οποίο θα συνδεθεί.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την σημαντικότατη βοήθεια. Εάν δεν μπορώ να βρω άκρη με τον πωλητή που θα μπορέσω να σας βρω ώστε να απευθυνθώ σε εσάς.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες σε 24 άτοκες με πιστωτική (7,45/μήνα).

Απόκριση οθόνης εξαιρετική. Απόκριση περιήγησης ανάμεσα στα μενού επίσης εξαιρετική. Παίζει 1080p καλύτερα από το ACER core2 2.2Gh που έχω (θα κάνω περισσότερα test και θα ξαναγράψω). Η οθόνη είναι 4:3 και αυτό μάλλον είναι καλό για διάβασμα. Σκαναρισμένο asterix το βλέπω σε οριζόντια μορφή σε όλο το πλάτος της οθόνης (και στο 1/3 του ύψους φυσικά) και διαβάζεται καλά. Βιβλία σε pdf άψογα. Δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια και ίσως ούτε πρόκειται. Δεν έχει εγκατεστημένο το android market αλλά το Getjar και όταν πάω να συνδεθώ στο gmail μου και στο market λέει ότι δεν υπάρχει τηλέφωνο να αντιστοιχεί σε αυτόν το λογαριασμό, να συνδεθώ σε άλλο -δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη. Από σελίδα σε σελίδα στα pdf θέλει 2-4 δευτερόλεπτα και περίπου τόσο κάθε φορά που αλλάζεις σελίδα στο internet. Εγκατέστησα από το Getjar pdf viewer (free) και Office viewer (trial-9euro) και δουλεύουν άψογα. Παίζει καλά από youtube (flash) αλλά δεν μπορώ να δω live κανάλια, πχ Antenna. Δεν είναι πολύ ελαφρύ αλλά ούτε και τέρας. Η οθόνη περιστρέφεται στη στιγμή καθώς γυρίζει το tablet. Το μικρό περιθώριο γύρω από την οθόνη σε κάνει να πατάς κατά λάθος τα εξωτερικά κουμπιά αλλά υποθέτω θα το συνηθίσω. Δεν έχει θύρα USB για στικάκι αλλά σύνδεσης με υπολογιστή για μεταφορά αρχείων (πρόβλημα). Δε δοκίμασα ακόμη το HDMI οπότε δε μπορώ να πω τίποτε. Αυτά προς το παρόν, μένει να δούμε την αξιοπιστία του αργότερα. (2/11/2012).

Edited by gian1stam
τυπογραφικά
Link to comment
Share on other sites

Το market δεν υπαρχει τροπος να το εγκαταστησουμε?

bluetooth εχει?

 

edit

το ct704 στα videos στο youtube φαινετε οτι ειναι εγκατεστημενο το market.

http://www.youtube.com/watch?v=mRs4Hqqm8wA&feature=related

Edited by petrangcc
Link to comment
Share on other sites

Το market δεν υπαρχει τροπος να το εγκαταστησουμε?

bluetooth εχει?

 

edit

το ct704 στα videos στο youtube φαινετε οτι ειναι εγκατεστημενο το market.

http://www.youtube.com/watch?v=mRs4Hqqm8wA&feature=related

 

Πρέπει τελικά να αλλάξεις τα δεδομένα της ROM. Βρήκα αυτή τη σελίδα ( http://www.insomnia.gr/topic/424354-carrefour-tablet-ct1002-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-ct704/page__hl__carrefour+tablet+ct704__st__20), έκανα τις αλλαγές και έχει το market.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω το πιο tablet. To ειχα με μια custom εκδοση απο ξενο forum ενα χρονο τωρα και δουλευε μια χαρα. Προσπαθησα να του κανω ανανεωση σε καινουρια εκδοση με ενα εργαλειο αναβαθμησης μεσα απο xp(στα win7 βγαζει error) η οποια δεν τελειωσε. Μου εβγαλε μηνυμα οτι θα κανει reboot αλλα αυτο δεν ξεκινησε ποτε ξανα. Ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει πλεον για να κανω restore μεσω της πιο κατω διαδικασιας.

 

εδω η διαδικασια που ακολουθησα

http://cnpad.info/2010/07/how-to-update-flash-your-apad/

 

εδω το apad - μοιαζει με αυτο

http://www.ebay.com/itm/NEW-7-Android-2-2-Epad-Tablet-MID-PC-Netbook-WiFi-Apad-Irobot-epad-/280746511263?pt=US_Tablets&hash=item415dcbcb9f

 

Υπαρζει καποιος τροπος να το ανοιξω ή να το reset restore με καποιο τροπο? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω το πιο tablet. To ειχα με μια custom εκδοση απο ξενο forum ενα χρονο τωρα και δουλευε μια χαρα. Προσπαθησα να του κανω ανανεωση σε καινουρια εκδοση με ενα εργαλειο αναβαθμησης μεσα απο xp(στα win7 βγαζει error) η οποια δεν τελειωσε. Μου εβγαλε μηνυμα οτι θα κανει reboot αλλα αυτο δεν ξεκινησε ποτε ξανα. Ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει πλεον για να κανω restore μεσω της πιο κατω διαδικασιας.

 

εδω η διαδικασια που ακολουθησα

http://cnpad.info/2010/07/how-to-update-flash-your-apad/

 

εδω το apad - μοιαζει με αυτο

http://www.ebay.com/itm/NEW-7-Android-2-2-Epad-Tablet-MID-PC-Netbook-WiFi-Apad-Irobot-epad-/280746511263?pt=US_Tablets&hash=item415dcbcb9f

 

Υπαρζει καποιος τροπος να το ανοιξω ή να το reset restore με καποιο τροπο? Ευχαριστω

 

Με βάση τον χρόνο αγοράς της συσκευής σας και τα τεχνικά χαρακτηριστικά στην ιστοσελίδα που αναφέρεται στο tablet που μοιάζει με το δικό σας, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η συσκευή σας να είναι όμοια ή κάποια παραλλαγή του MID V7, το οποίο είναι διαθέσιμο από πολλά διαδικτυακά καταστήματα, εντός και εκτός Ελλάδας.

 

Για το MID V7 πάντα, έχει υπάρξει μεγάλη υποστήριξη και είναι διαθέσιμες διάφορες custom roms.

 

Θα πρέπει να εξακριβώσετε αν το tablet σας είναι πράγματι όμοιο με το MID V7, και σε περίπτωση που είναι μπορείτε να απευθυνθείτε στο Slatedroid, όπου υπάρχει ειδικό sub-forum για την εν λόγω συσκευή. Αν πράγματι η συσκευή σας ανήκει στην σειρά MID V7 και ανάλογα με το αν διαθέτει μπλε ή πράσινο LED, θα βρείτε και την ανάλογη custom rom.

 

H διαδικασία εγκατάστασης οποιασδήποτε rom σε ότι αφορά το MID V7, είναι πάρα πολύ απλή και σίγουρα δεν έχει καμία ομοιότητα με τον τρόπο που περιγράφεται στο link που δώσατε.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, επιβεβαιώστε εκ των προτέρων και απόλυτα αν η συσκευή σας είναι όμοια με το MID V7 πριν προβείτε σε περαιτέρω ενέργειες σχετικά με την εγκατάσταση κάποιας άλλης rom.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω βρει ενα tablet το ΕΚΕΝ Μ001 γυρω στα 50 $ στο ebay αλλα και μια παρουσιαση σε αυτο το site, υπάρχει κάποιος που το εχει παρει για να μου πει αν αξίξει τα λεφτα του.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω βρει ενα tablet το ΕΚΕΝ Μ001 γυρω στα 50 $ στο ebay αλλα και μια παρουσιαση σε αυτο το site, υπάρχει κάποιος που το εχει παρει για να μου πει αν αξίξει τα λεφτα του.

ευχαριστω

 

Θα σας συνιστούσαμε να το αποφύγετε, παρ’όλη την δελεαστική τιμή του.

 

Το συγκεκριμένο tablet είναι από τα πρώτα που εμφανίστηκαν και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι πολύ κάτω του μέσου όρου ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει τουλάχιστον αξιοπρεπώς ακόμα και στην λιγότερο απαιτητική χρήση.

 

Το Android 1.6 που διαθέτει, θεωρείται απαρχαιωμένο ενώ η πλειονότητα των εφαρμογών πλέον απαιτεί την ύπαρξη Android 2.2 για να λειτουργήσει.

 

Υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές που αν και ελαφρώς ακριβότερες θα μπορέσουν να σας καλύψουν τουλάχιστον στα βασικά δίνοντας περισσότερη αξία και διάρκεια ζωής στην αγορά σας.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Θα σας συνιστούσαμε να το αποφύγετε, παρ’όλη την δελεαστική τιμή του.

 

Το συγκεκριμένο tablet είναι από τα πρώτα που εμφανίστηκαν και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι πολύ κάτω του μέσου όρου ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει τουλάχιστον αξιοπρεπώς ακόμα και στην λιγότερο απαιτητική χρήση.

 

Το Android 1.6 που διαθέτει, θεωρείται απαρχαιωμένο ενώ η πλειονότητα των εφαρμογών πλέον απαιτεί την ύπαρξη Android 2.2 για να λειτουργήσει.

 

Υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές που αν και ελαφρώς ακριβότερες θα μπορέσουν να σας καλύψουν τουλάχιστον στα βασικά δίνοντας περισσότερη αξία και διάρκεια ζωής στην αγορά σας.

 

ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο που με νοιαζει ειναι να βλεπω τα mail μου και να τσεκαρω το facebook σε μια μεγαλη οθονη και τιποτα παραπανω,

μιας και απο οτι ειδα εισαι εμπορος και θες να πουλησεις tablet μπορεις να μου πεις αν το συγκεκριμενο κανει τα παραπανω που ανεφερα;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου, αυτο που με νοιαζει ειναι να βλεπω τα mail μου και να τσεκαρω το facebook σε μια μεγαλη οθονη και τιποτα παραπανω,

μιας και απο οτι ειδα εισαι εμπορος και θες να πουλησεις tablet μπορεις να μου πεις αν το συγκεκριμενο κανει τα παραπανω που ανεφερα;

ευχαριστω

 

Email και Facebook είναι δύο λειτουργίες οι οποίες μπορούν να επιτελεστούν από κάθε tablet, ανεξαρτήτως των τεχνικών χαρακτηριστικών και των γενικότερων δυνατοτήτων τους. Αυτό που διαφέρει είναι η ταχύτητα εκτέλεσης των συγκεκριμένων εφαρμογών.

 

Εφ’όσον αναζητάτε οικονομικές λύσεις από το εξωτερικό, έχετε υπ’όψιν σας ότι υπάρχουν ποιοτικότερες λύσεις που κυμαίνονται στα $70-$80.

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα ειναι το apad batch 2(δευτερη του εκδοση) με το κοκκινο led. Απο slatedroid ειναι που εβαλα την custom και εχω ρωτησει και διαφορα αλλα κανεις δεν απαντα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...