Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι προς το παρών τουλάχιστο, μόνο αυτό το πρόβλημα έχω

 

μπορώ δηλ να τα κατεβάζω κατευθείαν από το μαρκετ στον υπολογιστή μου? δεν τα εκτελεί αυτόματα όταν τα κατεβάζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι δεν τα εκτελεί αυτόματα. Τα κατεβάζεις κανονικά από το site του market και απλά αποθηκεύονται στον υπολογιστή σου, δεν εκτελούνται αυτόματα. Μετά εσύ θα συνδέεις το tablet και θα τις μεταφέρεις εκεί. Και θα γίνεται η εγκατάστασή τους απευθείας στο tablet.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Χθες πάντως κατέβασα και πέρασα κάποιες εφαρμογές από άλλα site

θα το ψάξω και από το android market

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό. Μετά από οδηγίες από Forum μου υπέδειξαν τον τρόπο να κάνω Flash στη Rom ενός 7" google android 2.2 via 8650 epad flash10.1 tablet pc. Κάνοντας την διαδικασία, μου έβγαλε το εξής μήνυμα: Prepare update files...

Update filesystem Start .....

Erase File-System partition .....

--> Erase File-System partition Fail! Exit!

Maybe the kernel don't support this NAND Flash

 

Από τότε το tablet είναι μπετό. Όταν πατάω το κουμπί ON ανάβει το μπλε λαμπάκι και δεν κάνει τίποτα. Τι λέτε , μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως freemind αν το μόνο πρόβλημα που εντόπισες είναι το market τότε καλύτερα να κατεβάζεις τις εφαρμογές στον υπολογιστή σου και να τις περνάς μετά στο tablet παρά να ρισκάρεις να μείνεις με ένα tablet τούβλο. Όπως είπε και ο tabletistas μόνο υποθέσεις κάνουμε για το ποιο είναι το μοντέλο το tablet σου και συνεπώς και η κατάλληλη rom.
φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το μαρκετ πως μπορω να κατεβαζω απο το μαρκετ στο pc δεν βλεπω καποια τετοια επιλογη

 

Στο review του MID V7 που έχω κάνει, χρησιμοποίησα την M7007T V1.2.1 rom. Το MID V7 που είχα ήταν επίσης με πράσινο λαμπάκι και χωρίς δόνηση όταν το ενεργοποιούσα. Αν και το δικό σου, δεν έχει δόνηση, τότε λογικά η παραπάνω rom θα λειτουργήσει. Λέω λογικά γιατί δεν έχω περισσότερες πληροφορίες για το tablet σου, και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να έχουν κάνει(αν έχουν κάνει) οι chinavasion ή πως έρχεται σεταρισμένο το tablet από εκεί που το παίρνουν και αν γίνεται να αλλαχτεί η rom. Μπορείς να διαβάσεις πάρα πολλά στο slatedroid για το MID V7. Aν επιλέξεις να δοκιμάσεις την rom που χρησιμοποίησα ή κάποια άλλη, έχε πάλι υπόψιν σου ότι έχει το ρίσκο του και ότι γίνει θα είναι αποκλειστικά υπ'ευθύνη σου. Αυτό είναι ένα γενικό disclaimer που συναντάται σε όλες τις περιπτώσεις που κάποιος βγάζει ή προτείνει προς χρήση κάποια custom rom.
φιλε εχω το ταμπλετ οπο την ζουγλα που πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο που περιγραφης κατεβασα το αρχειο το αποσυμπιεςα αλλα δεν ξερω πως θα κανω την δουλεια

δωσε καμοια οδηγια

σε υχαριστω

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παίδες καλησπέρα.

 

επειδή σκεύτομαι και εγώ την αγορά του 10αριού θα ήθελα να μάθω από όσους το έχουν δουλέψει εάν μπορεί στην θύρα USB να συνδεθεί εξωτερικό flashάκι ή usb bluetooth adaptor και κατα συνέπεια ενα BT GPS

 

 

ευχαριστώ πολύ

 

Νομίζω ότι στο γαλλικό αναφέρουν ότι με την τελευταία αναβάθμιση μπορεί να συνδεθεί εξωτερικό GPS

μπορείς να δείς και τις ρυθμίσεις που χρειάζονται εδώ http://translate.google.com/translate?sl=fr&tl=en&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fct704ct1002.forumgratuit.fr%2F

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα μια κινέζικη ταμπλέτα, μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από την αγορά. :) Είχα ένα πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας. Υποτίθεται πως υποστηρίζει κάρτες microSD μέχρι 32GB. Αγόρασα μια κάρτα microSD 16 GB class 10 KINGSTON. Δυστυχώς δεν την αναγνωρίζει η ταμπλέτα, παρά τις προσπάθεις να κάνω format την κάρτα με διάφορες μεθόδους. :( H κάρτα δεν έχει πρόβλημα, παίζει μια χαρά σε τρία διαφορετικά γκατζετάκια και μάλιστα πολύ παλαιότερης τεχνολογίας. :confused: Σκέφτομαι να βάλω μια αγγελία να την πουλήσω, το θέμα είναι να πάρω μια κάρτα class 2 ή 4 ή 6 για μεγαλύτερη συμβατότητα, να πάρω άλλη μάρκα, να πάρω μια μικρότερη κάρτα, τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να μη πετάω τσάμπα χρήματα; [Στην ταμπλέτα παίζει αυτή τη στιγμή μια καρτούλα 4GB class 4]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια μικρότερης class θα ήταν η καλύτερη επιλογή:)Εγώ για το ταμπλετ μου πήρα Kingston Micro SD High Capacit Class 4 και είμαι ευχαριστημένος:)Νομίζω πως φταει ή το class ή μπορει να υποστηριζει μεχρι 8 και ως συνηθως οι κινέζοι.....

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Χρόνια Πολλά και Καλησπέρα!Έχω το Crypto Passepartout 70 R84 και εγκαταστω το bs player απο το pandaApp(δν εχει μαρκετ) και μου ζητάει το ARMV6 VFP Codec!Το κατεβαζω, το κανω εγκατσταση και μου λεει πως θελει την νεοτερη έκδοση!Και που θα την βρω;Εχετε καμμια ιδεα τι να κανω;:)

Ευχαριστώ!

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Χρόνια Πολλά και Καλησπέρα!Έχω το Crypto Passepartout 70 R84 και εγκαταστω το bs player απο το pandaApp(δν εχει μαρκετ) και μου ζητάει το ARMV6 VFP Codec!Το κατεβαζω, το κανω εγκατσταση και μου λεει πως θελει την νεοτερη έκδοση!Και που θα την βρω;Εχετε καμμια ιδεα τι να κανω;:)

Ευχαριστώ!

 

Δοκίμασε να βρεις την τελευταία έκδοση σε google από το PC σου και μετά εγκατεστησε την στο tablet σου. Εναλλακτικά, κατέβασε πάλι στο PC σου τον Mobo Player, τον οποίο χρησιμοποιώ ως player αναφοράς, και στο quicksilver που έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό σου παίζει μια χαρά χωρίς έξτρα codecs.

 

Και η πιο προχωρημένη λύση είναι να βάλεις το Μarket μόνος σου. Κατέβασε το Z4Root, το Root Explorer και την τελευταία έκδοση του Market.

 

Πρωτα εγκατέστησε το Z4Root και τρέξτο. Αν όλα πάνε καλά θα σου δώσει permanent root access. Στη συνέχεια εγκατέστησε το Root Explorer. Πριν από όλα αντέγραψε το Μarket που κατέβασες κάπου μέσα στο tablet σου.

 

Μετά τρέξε το root explorer, πάνε κάτω και μπες στο φάκελο system και στη συνέχεια στον φάκελλο app. Πάτησε στην επίλογή Mount R/W. Ψάξε και επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει η εφαρμογή Vending.apk.

 

Μετά πάνε(μέσα από τον Root exporer) εκεί που αντέγραψες το Μarket. Πίεσε το για μενού > copy και πάνε πάλι στο system > app και αντέγραψε το εκεί μέσα. Μετά πίεσε το πάλι για μενού > Rename και μετονόμασε το σε Vending.apk. Αμέσως μετά πίεσε το ξανά σαν Vending.apk για το μενού > Permissions και τσέκαρε ακριβώς τα ίδια όπως στην παρακάτω φωτο.

 

http://www.techout.gr/images/stories/Internet/vending-permissions.jpg

 

Βγες από το root explorer και τρέξε το market. Αν όλα πήγαν καλά και το μηχάνημα σου δεν είναι super πειραγμένο με στραβό τρόπο από την μαμά του, τότε λογικά θα δουλέψει.

 

Αν δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το Market, κάνε μόνο αυτά που έχω περιγράψει και τίποτε άλλο, γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να πειραχτεί κάτι που δεν πρέπει. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις την τελευταία έκδοση του Market στην χειρότερη όχι, αλλά με τον ίδιο τρόπο μπορείς να δοκιμάσεις προηγούμενες εκδόσεις οι οποίες ενδέχεται να λειτουργήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνεύει να παθει τπτ το ablet μου αν γινει σωστα η εγκατάσταση;Ειναι πιο ασφαλες απο την custom rom;A και αυτο αν δν πετυχει βγαινει χωρις φορματ;Ε:lol::lol::lol:

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνεύει να παθει τπτ το ablet μου αν γινει σωστα η εγκατάσταση;Ειναι πιο ασφαλες απο την custom rom;A και αυτο αν δν πετυχει βγαινει χωρις φορματ;Ε:lol::lol::lol:

 

Oι custom roms είναι ασφαλείς μόνο όταν είναι για το ακριβές μοντέλο στο οποίο απευθύνονται. Αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση από την Crypto, είσαι εντάξει. Χτύπα τους και ένα τηλέφωνο καλού κακού. Μπορεί να έχουν να σου προτείνουν κάποια λύση.

 

Η λύση που σου προτείνω μπορεί να πετύχει με 2 προυποθέσεις :

 

1. Να γίνεται root στο tablet σου.

2. Nα υπάρχει ήδη το market fingerprint στο build.prop αρχείο.

 

Eπειδή πήγα σε πιο τεχνικά θέματα, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στείλε PM.

 

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε πρώτα την τελευταία έκδοση του Mobo Player, αν η έλλειψη του market δεν είναι τόσο σημαντική για σένα.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση του μαρκετ δν πετυχε καθως οταν παω να κανω επικολληση, μου λεει πως ειναι μονο για αναγνωση!Κανα αλλο player που να αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους καθως το δν λειτούργησαν Mobo Player(βγαζει τους υποτιτλους στα κινέζικα),ΜΧ Player(δν βρισκω το τελευταιο ARMv6 VFP) το ιδιο και το BS Player!

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα τρία γκατζετάκια είναι ένα mp3 player ηχειακι κινεζικης προέλευσης που μου το έφερε γνωστός από Κίνα αγνώστων στοιχείων και προδιαγραφών... φαντάσου την έκπληξή μου όταν σ' συτό δούλευε, ενώ στην ταμπλέτα όχι...
Link to comment
Share on other sites

δε τη βλέπει καθόλου; δε μπορείς να τη φορμάρεις μέσω του tablet;

αν όχι, τότε θα ήταν καλυτερα να έπαιρνες κάποια class 4 βρες κάποιον να έχει 16αρα class 4 και τσέκαρε άν παίζει στο ταμπλετ σου. τοτε απλά μπορείς να την ανταλλάξεις

 

btw ποιο είναι το tablet?

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση του μαρκετ δν πετυχε καθως οταν παω να κανω επικολληση, μου λεει πως ειναι μονο για αναγνωση!Κανα αλλο player που να αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους καθως το δν λειτούργησαν Mobo Player(βγαζει τους υποτιτλους στα κινέζικα),ΜΧ Player(δν βρισκω το τελευταιο ARMv6 VFP) το ιδιο και το BS Player!

 

O mobo υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους. Στις ρυθμισεις πανε στο character set και επελεξε windows-1253

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

O mobo υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους. Στις ρυθμισεις πανε στο character set και επελεξε windows-1253

 

:cool::cool::cool:

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

Netflix, Hulu και λοιπά δουλεύουν με Ελληνική IP ή βγαίνεις με US IP για να τα streamάρεις; Γιατί αν δουλεύουν και δεν θέλουν πολλές αλχημείες αξίζουν αρκετά περισσότερο από διάφορα κινέζικα και έχουν και δικά τους thread στο xda developers
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το ταμπλετ οπο την ζουγλα που πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο που περιγραφης κατεβασα το αρχειο το αποσυμπιεςα αλλα δεν ξερω πως θα κανω την δουλεια

δωσε καμοια οδηγια

σε υχαριστω

 

Τα αποσυμπιεσμενα αρχεια τα βαζεις σε μια κενη microsd καρτα χωρις τιποτε αλλο. Βαζεις την καρτα στο tablet και το ενεργοποιεις. Η rom θα εγκατασταθει αυτοματα και μολις τελειωσει ακολουθησε τις οδηγιες για reboot και αφαιρεση καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποσυμπιεσμενα αρχεια τα βαζεις σε μια κενη microsd καρτα χωρις τιποτε αλλο. Βαζεις την καρτα στο tablet και το ενεργοποιεις. Η rom θα εγκατασταθει αυτοματα και μολις τελειωσει ακολουθησε τις οδηγιες για reboot και αφαιρεση καρτας.

ευχαριστω φιλε θα το κανω

 

Τα αποσυμπιεσμενα αρχεια τα βαζεις σε μια κενη microsd καρτα χωρις τιποτε αλλο. Βαζεις την καρτα στο tablet και το ενεργοποιεις. Η rom θα εγκατασταθει αυτοματα και μολις τελειωσει ακολουθησε τις οδηγιες για reboot και αφαιρεση καρτας.
φιλε ξερης εαν θπαρχη επαναφορα εαν παη κατι στραβα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα της εργοστασιακης ή οποιας αλλης rom γινεται μονο αν την εχεις ηδη με την ιδια παντα διαδικασια.
φιλε μαλον εκανα πατατα ,εβαλα στην sd τα αρχεια και ξεκίνησε κανονικα οταν εφτασε στο 100.% έλεγε να το σβησω .το έσβησα έβγαλα την sd και ξεκιναη.

βγαζει το πρασινο ανθρωπάκι που κουνιέτε πανω κατω και μετα γραφη συνεχεια στην οθονη loading και δεν κανη τιποτα ( το αφησα μια ωρα και δεν αλαξε τιποτα κουνιέστε,πες καμια ιδεα φιλε γιατι μαρμαρωσε το εργαλειο ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλον εκανα πατατα ,εβαλα στην sd τα αρχεια και ξεκίνησε κανονικα οταν εφτασε στο 100.% έλεγε να το σβησω .το έσβησα έβγαλα την sd και ξεκιναη.

βγαζει το πρασινο ανθρωπάκι που κουνιέτε πανω κατω και μετα γραφη συνεχεια στην οθονη loading και δεν κανη τιποτα ( το αφησα μια ωρα και δεν αλαξε τιποτα κουνιέστε,πες καμια ιδεα φιλε γιατι μαρμαρωσε το εργαλειο ,ευχαριστω

 

Δώσε το link του tablet σου από τo zouglashop.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε το link του tablet σου από τo zouglashop.
φιλε η ζουγκλα το εβγαλε γιατι μαλλον της τελειωσε αλλα το ονομαζε easypad 1001 ετσι γραφη και ενα χαρτι που εχει με οδηγιες μεσα, και το κουτι απεξω γραφη MID σε ευχαριστω φιλε που βοηθάς
Link to comment
Share on other sites

φιλε η ζουγκλα το εβγαλε γιατι μαλλον της τελειωσε αλλα το ονομαζε easypad 1001 ετσι γραφη και ενα χαρτι που εχει με οδηγιες μεσα, και το κουτι απεξω γραφη MID σε ευχαριστω φιλε που βοηθάς

 

Το τσέκαρα και πράγματι είναι ίδιο σε χαρακτηριστικά με αυτό που έχω και απ'ότι φαίνεται δεν έκανες κάποιο λάθος στην διαδικασία. Παρ'ολ'αυτά το tablet σου πρέπει να έχει κάποια μικροδιαφορά σε σχέση με το δικό μου για να μην λειτούργησε η Μ7007 rom. Και εγώ μέχρι να καταλήξω σε αυτήν δοκίμασα άλλες 5 και είτε δεν άνοιγε καθόλου, είτε κολλούσε όπως το δικό σου, είτε δεν δούλευε η οθόνη στο touch.

 

Προτείνω να δοκιμάσεις αυτήν την rom η οποία είναι συμβατή με τiς περισσότερες παραλλάγές MID V7 που έχουν υπάρξει. Δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν γνωρίζω τι επιλογές σου δίνει ή όχι. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να σου δίνει συγκεκριμένες επιλογές ανάλογα με το ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις. Η επιλογή 7 λειτούργησε σε καποια μέλη του Slatedroid που έχουν το MID V7 με πράσινο λαμπάκι. Το thread για περισσότερες πληροφορίες είναι εδώ.

 

 

FAQ#1: HowTo install the ROM:

-----------------------------

1. Extract archive to SD CARD (so a directory SD:\FirmwareInstall is present and the file wmt_scriptcmd in the sd root)

2. Try to identify your tablet model (M009s/M003s/M012s/etc.)

3. Run CHANGER.BAT from your SD root and see what models there are

4. Put in the number of your model and press <enter>

5. Turn off your tablet

6. Insert SD

7. Turn on your tablet

8. Follow instruction

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...