Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανεξήγητο!!! ξαφνικα το κινητο δεν εχει δεδομενα ουτε απο τον παροχο κινητης, ουτε απο το wifi της οικιας. ενω με το δευτερο κινητο που εχω που ειναι στον ιδιο παροχο κινητης και στο ιδιο wifi, εχει συνδεση με το ιντερνετ και απο τα δυο. εχω κανει επανεκκινήσεις εννοειτε αλλα τιποτα!!

στο wifi κανει συνδεση χωρις ιντερνετ!!!

λετε να τα έφτυσε!!!

δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

 

EDIT: τελικα ειχα αλλαξει το προσωπικο DNS με κατι αλλο που ειχα διαβασει εδω μεσα και αυτο ηταν το προβλημα

Τους dns της adguard είχες? Το είχα πάθει κάποια στιγμή πιο παλιά με αυτούς τους dns και δεν ξέρω πως το σκέφτηκα εκείνη την ώρα και με το που τους έβγαλα έστρωσε. Μου έχει ξανά τύχει άλλες 2 ή 3 φορές από τότε και ξέρω την λύση πλέον.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανεξήγητο!!! ξαφνικα το κινητο δεν εχει δεδομενα ουτε απο τον παροχο κινητης, ουτε απο το wifi της οικιας. ενω με το δευτερο κινητο που εχω που ειναι στον ιδιο παροχο κινητης και στο ιδιο wifi, εχει συνδεση με το ιντερνετ και απο τα δυο. εχω κανει επανεκκινήσεις εννοειτε αλλα τιποτα!!

στο wifi κανει συνδεση χωρις ιντερνετ!!!

λετε να τα έφτυσε!!!

δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

 

Ακριβώς το ίδιο εχω πάθει κι εγώ με το mi9lite μου, μόνο που δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κατι με το DNS που αναφέρεται πιο κάτω.

Παρολα αυτά πως μπορώ να το ελέγξω το DNS?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ανεξήγητο!!! ξαφνικα το κινητο δεν εχει δεδομενα ουτε απο τον παροχο κινητης, ουτε απο το wifi της οικιας. ενω με το δευτερο κινητο που εχω που ειναι στον ιδιο παροχο κινητης και στο ιδιο wifi, εχει συνδεση με το ιντερνετ και απο τα δυο. εχω κανει επανεκκινήσεις εννοειτε αλλα τιποτα!!

στο wifi κανει συνδεση χωρις ιντερνετ!!!

λετε να τα έφτυσε!!!

δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

 

Ακριβώς το ίδιο εχω πάθει κι εγώ με το mi9lite μου, μόνο που δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κατι με το DNS που αναφέρεται πιο κάτω.

Παρολα αυτά πως μπορώ να το ελέγξω το DNS?

Ευχαριστώ.

 

Πας ρυθμίσεις=>Σύνδεση και κοινοποίηση=>Προσωπικό DNS και δοκίμασε αυτόματα ή ανενεργό.

Link to comment
Share on other sites

 

Πας ρυθμίσεις=>Σύνδεση και κοινοποίηση=>Προσωπικό DNS και δοκίμασε αυτόματα ή ανενεργό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ ειδοποίηση για ενημέρωση σκέφτηκα αμέσως λες να πήραμε 12.5?

 

Ανοίγω βλέπω security patch.. Από ότι είχα διαβάσει από Απρίλιο δεν έχει ξεκινήσει η διάθεση της 12.5 για εμάς ή κάνω λάθος?

 

Την κάνω τώρα και ενημερώνω.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

49c6c1e388686291438c8cf24d82f0bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ακόμα η 12.0.6.0 QFCMIXM και δεν βγάζει update.

 

Αντ'αυτου όμως, πετάει καμιά 10αρια φορές την ημέρα αυτό το μήνυμα error.

 

Καμιά ιδέα τι είναι; 61182ba39699ec1c2e2b1bc7d1869b8d.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update στη δική μου συσκευή, η 12.0.7.0 (182 ΜΒ) και είναι απλά ένα security patch.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update στη δική μου συσκευή, η 12.0.7.0 (182 ΜΒ) και είναι απλά ένα security patch.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εμένα ήρθε χθες και μόλις το έβαλα να φορτίσει, εξαφανίστηκε. Δεν πρόλαβα να δω τι ήταν, αλλά αν ήταν μόνο security patch, σιγά τα ωά... Να φτιάξουν το battery drain μας καίει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει κολλήσει το εικονίδιο του gps ή είναι κάτι άλλο που πρέπει να δω και μου διαφεύγει? Είτε κλειστό είτε ανοιχτό το gps πάντως εμφανίζεται το εικονίδιο του.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παρατήρησα και στο δικό μου πρίν απο λίγο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κολλήσει το εικονίδιο του gps ή είναι κάτι άλλο που πρέπει να δω και μου διαφεύγει? Είτε κλειστό είτε ανοιχτό το gps πάντως εμφανίζεται το εικονίδιο του.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παρατήρησα και στο δικό μου πρίν απο λίγο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Me too....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες μου είχε κολλήσει το LED ειδοποίησης στο μπλε και δεν έκλεινε με τίποτα, παρόλο που τα είδα όλα. Χρειάστηκε restart.

 

Υ.Γ. Κάτι που λέγαμε παλιότερα. Και η δική μου συσκευή κολλάει με δίκτυο Cosmote, καμιά φορά είναι εντελώς χωρίς σήμα για ώρα ή μέχρι να το βάλω σε flight mode να ξεκολλήσει. Ενώ δίπλα η Vodafone λειτουργεί κανονικά. Αυτό συνήθως γίνεται όταν έχω την Cosmote ως SIM 2. Τώρα την έχω SIM 1 και σπάνια συμβαίνει (ίσως και καθόλου).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες μου είχε κολλήσει το LED ειδοποίησης στο μπλε και δεν έκλεινε με τίποτα, παρόλο που τα είδα όλα. Χρειάστηκε restart.

 

Υ.Γ. Κάτι που λέγαμε παλιότερα. Και η δική μου συσκευή κολλάει με δίκτυο Cosmote, καμιά φορά είναι εντελώς χωρίς σήμα για ώρα ή μέχρι να το βάλω σε flight mode να ξεκολλήσει. Ενώ δίπλα η Vodafone λειτουργεί κανονικά. Αυτό συνήθως γίνεται όταν έχω την Cosmote ως SIM 2. Τώρα την έχω SIM 1 και σπάνια συμβαίνει (ίσως και καθόλου).

 

Σήμερα έστρωσε και σταμάτησε να το εμφανίζει.

 

Αυτό που λες για την cosmote δεν νομίζω να παίζει ρόλο η θέση της sim. Εμένα στη 1η θέση ήταν και το έκανε όταν το έκανε και στους υπόλοιπους εδώ που το συζητούσαμε. Συνέβη πάλι την Παρασκευή αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί ήταν την ώρα της έντονης κακοκαιρίας οπότε θεώρησα ότι έφταιγε ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω το κινητό μου Mi 9 Lite 6/128 λόγω διάρκειας μπαταρίας και μόνο, με χρηματικό όριο τα 250€.

 

Οι επιλογές σε Xiaomi που βρήκα είναι τα Mi 10T Lite + Redmi Note 10S.

 

Το Note 10S έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το Mi10T Lite, είναι φθηνότερο κατά 10%, με Amoled οθόνη κιόλας (όπως το υπάρχον Mi9 Lite) και ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία, μόνο λίγο μικρότερο από το Note 10S (αλλά ίδιο μέγεθος με το υπάρχον Mi 9 Lite) και 4G (όπως και το υπάρχον Mi 9 Lite) μα όχι 5G όπως το Mi10T Lite).

 

Όποτε, μεταξύ Mi10T Lite και Redmi Note 10S, αμφότερα έως 250€, είναι το ματς... Προς το παρόν....εκτός και αν.... Το αντικαταστήσω με ένα Poco M3 4/128 που μου έκαναν δώρο και δεν θα υπάρχει κόστος αγοράς.

 

Με αυτά τα δεδομένα, ποιο από τα 3 θα ήταν η καλύτερη επιλογή αντικατάστασης του υπάρχοντος Mi 9 Lite 6/128;

 

Mi 10T Lite

Redmi Note 10S

Poco M3 4/128(τζάμπα)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και σε realme μεριά; Να γλιτώσεις από το σάπιο miui.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα της κόρης το realme 7 pro, καταπληκτικό τηλέφωνο και φόρτιση ταχύτατη. 240 ευρώ με 8/128 Gb amoled οθόνη αξιοπρεπή κάμερα set up. Ρίξε μια ματιά και προς τα εκεί. Αλλά μου κάνει εντύπωση που έχεις θέμα με την μπαταρία, στο δικό μου με όλα ανοικτά με αρκετό σερφαρισμα, χαλαρό gaming κτλ, το βράδυ μου γράφει 40% η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κι από άλλους άκουσα για την Realme καλά λόγια.

 

Θα το δω λοιπόν και αυτό το κινητό που μου προτείνετε, για την μπαταρία τι να πω, αυτό που βλέπω αυτό λέω.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω το κινητό μου Mi 9 Lite 6/128 λόγω διάρκειας μπαταρίας και μόνο, με χρηματικό όριο τα 250€.

 

Οι επιλογές σε Xiaomi που βρήκα είναι τα Mi 10T Lite + Redmi Note 10S.

 

Το Note 10S έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το Mi10T Lite, είναι φθηνότερο κατά 10%, με Amoled οθόνη κιόλας (όπως το υπάρχον Mi9 Lite) και ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία, μόνο λίγο μικρότερο από το Note 10S (αλλά ίδιο μέγεθος με το υπάρχον Mi 9 Lite) και 4G (όπως και το υπάρχον Mi 9 Lite) μα όχι 5G όπως το Mi10T Lite).

 

Όποτε, μεταξύ Mi10T Lite και Redmi Note 10S, αμφότερα έως 250€, είναι το ματς... Προς το παρόν....εκτός και αν.... Το αντικαταστήσω με ένα Poco M3 4/128 που μου έκαναν δώρο και δεν θα υπάρχει κόστος αγοράς.

 

Με αυτά τα δεδομένα, ποιο από τα 3 θα ήταν η καλύτερη επιλογή αντικατάστασης του υπάρχοντος Mi 9 Lite 6/128;

 

Mi 10T Lite

Redmi Note 10S

Poco M3 4/128(τζάμπα)

Nα πας ν'αλλαξεις.μπαταρια και να κρατησεις το mi9 lite σου.

Καμια απ'τις συσκευες που ανεφερες δεν αξιζει να αφησεις τη συσκευη σου και να δωσεις κι αλλα 240 ευρω για να τις αποκτησεις.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Nα πας ν'αλλαξεις.μπαταρια και να κρατησεις το mi9 lite σου.

Καμια απ'τις συσκευες που ανεφερες δεν αξιζει να αφησεις τη συσκευη σου και να δωσεις κι αλλα 240 ευρω για να τις αποκτησεις.

Πράγματι αν η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει κάνα 50αρι αξίζει να την κάνεις γι'αυτό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία και είσαι κομπλέ. Αλλιώς realme 8 η 8 pro στα 256. Πύραυλος!

 

Ε όχι και πύραυλοι ...το ένα Helio G95 στα 12nm και το άλλο ούτε καν τον 732G...(redmi note 10 pro είναι μια επιλογή)

αν ανέβεις στα 300 παίρνεις το F3,αν όχι,βάζεις μια μπαταρία και όλα οκ.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και πύραυλοι ...το ένα Helio G95 στα 12nm και το άλλο ούτε καν τον 732G...(redmi note 10 pro είναι μια επιλογή)

αν ανέβεις 300 παίρνεις το F3,αν όχι,βάζεις μια μπαταρία και όλα οκ.

 

Έχει πολλές επιλογές στα 300. Δεν διαφωνώ. Προσωπικά θα κοιτούσα για επόμενο κινητό και της realme. Πάντως με το mi 9 lite είμαι υπερ ευχαριστημένος οπότε μπαταρία και όλα καλά. Το κινητό μας τα κάνει όλα καλά. Δεν του λείπει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες όταν βλέπω βίντεο στο YouTube ή μπαίνω σε κάποιο παιχνίδι και είναι σε οριζόντια θέση το κινητό δεν κρύβεται πάνω η μπάρα ειδοποιήσεων. Σε παιχνίδι δεν ενοχλεί στο YouTube όμως ενοχλεί γιατί όπως αλλάζουν τα πλάνα του βίντεο γίνεται μια άσπρο μια μαύρο. Έχω δει τις ρυθμίσεις για να επιτρέψω στην εφαρμογή να έχει πρόσβαση σε πλήρη οθόνη αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...