Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τον τελευταίο καιρό, πάει κανα 2μηνο που το κινητο χάνει πολυ συχνά το σήμα του.

Τι μπορει να παίζει ?

 

Εχω cosmote τα τελευταία 6-7 χρόνια, τέτοιο πράγμα δεν το εχω συναντήσει.

Εννοώ οτι εκεί που μιλάω πέφτει η γραμμή και βλεπω στην οθόνη να εχει κλείσει και η κεραία.

Μετά απο 30-40sec φτιάχνει αλλα μπορει και να κολλήσει.

Εχω σοβαρα calls και σπαζόμαι λιγάκι για να απολογούμαι.. :confused:

 

Καμιά ιδέα ? (εκτός απο το να το αλλάξω)

 

Εγώ έχω Vodafone και WIND στην συσκευή. Για κλήσεις περισσότερο τη VF. Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με το σήμα ως τώρα, ούτε drop calls. Κι έχω ενεργά τα VoLTE - WiFi Calling.

 

Εσείς που έχετε drop calls με Cosmote, έχετε ενεργό το VoLTE; Μήπως να δοκιμάσετε να το κλείσετε;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρόβλημα πάλι εμφανίστηκε με διαφορά ότι είχα ίντερνετ κανονικά όμως δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο ούτε να δεχτώ φυσικά.

 

Μήπως φταίει ότι έχω wificalling ενεργό ενώ δεν υποστηρίζεται επίσημα από την κοσμοτε?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με cosmote χάνεται ξαφνικά το σήμα ενώ μιλάω.

Τώρα τελευταία δεν το κάνει.

Έχω την τελευταία developer rom.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με cosmote χάνεται ξαφνικά το σήμα ενώ μιλάω.

Τώρα τελευταία δεν το κάνει.

Έχω την τελευταία developer rom.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο έκανε δηλαδή πριν την τελευταία dev rom και τώρα όχι?

 

Εγώ είμαι στην τελευταία global και το κάνει. Το έκανε και σήμερα πριν λίγο πάλι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 ώρες ήμουν ΟΑΚΑ. Εκεί το έκανε 2-3 φορές στις 2 ώρες που ήμουν εκεί. Γενικό πρόβλημα με τη COSMOTE; Εντύπωση μου κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Με WIND κανένα πρόβλημα στο δικό μου....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με wind που είναι η 2η σιμ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με την cosmote είναι το θέμα.

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ αν το έκανε πιο παλιά και δεν το είχα πάρει χαμπάρι και έτυχε να το καταλάβω τώρα γιατί έγινε σε στιγμές που χρειάστηκε να κάνω κλήση.

 

Εσείς που έχετε θέμα με την cosmote έχετε ενεργοποιημένο το WiFi calling? Το vo lte το έχω κλειστό πάντως.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι. Πάντως όταν κόβεται πέφτει εντελώς το σήμα οπότε δεν υπάρχει ούτε κλήση ούτε Ιντερνετ. Με 2 κάρτες COSMOTE γίνεται το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια φορά χθες είχα σήμα και ίντερνετ όμως όταν πήγαινα να πάρω τηλ και μου έβγαλε από πια κάρτα θέλω να πάρω τηλ η επιλογή της cosmote ήταν γκρι δεν μπορούσα να την επιλέξω.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά να κανω ερωτηση; εχει τυχει σε καποιον να του κάνουν συχνα restart οι εφαρμογες και να ξανα φορτιζει η αρχικη σελιδα με εφαρμογες κ πινακα εφαρμογών οπως τις εχει τοποθετησεις στην αρχικη του οθονη; γινεται πανω απο 10 φορες την ημερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά να κανω ερωτηση; εχει τυχει σε καποιον να του κάνουν συχνα restart οι εφαρμογες και να ξανα φορτιζει η αρχικη σελιδα με εφαρμογες κ πινακα εφαρμογών οπως τις εχει τοποθετησεις στην αρχικη του οθονη; γινεται πανω απο 10 φορες την ημερα

 

Με τι Ρομ είσαι και ποιές εφαρμογές κάνουν restart; Αν έχω καταλάβει καλά έχεις ανοιχτή εφαρμογή και ξαφνικά κλείνει γυρίζοντας στην αρχική οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και αρκετό καιρό (μπορει και χρόνο) μου παραπονιούνται οι συνομιλίες σε βιντεοκλήσεις κυρίως (viber, messenger) ότι να ακούν πολύ χαμηλά.

 

Επίσης, στο hardware test (*#*#6484#*#*) όσο και να φωνάζω φτάνει μέχρι εκεί:

ce7a3772ee0e16bd9f26b5c8d343270a.jpg

 

Αντιμετωπίζει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

 

9c1be74beba69ee0e9d24694a561125c.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά να κανω ερωτηση; εχει τυχει σε καποιον να του κάνουν συχνα restart οι εφαρμογες και να ξανα φορτιζει η αρχικη σελιδα με εφαρμογες κ πινακα εφαρμογών οπως τις εχει τοποθετησεις στην αρχικη του οθονη; γινεται πανω απο 10 φορες την ημερα

 

Έχεις αλλάξει launcher?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και αρκετό καιρό (μπορει και χρόνο) μου παραπονιούνται οι συνομιλίες σε βιντεοκλήσεις κυρίως (viber, messenger) ότι να ακούν πολύ χαμηλά.

 

Επίσης, στο hardware test (*#*#6484#*#*) όσο και να φωνάζω φτάνει μέχρι εκεί:

ce7a3772ee0e16bd9f26b5c8d343270a.jpg

 

Αντιμετωπίζει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

 

9c1be74beba69ee0e9d24694a561125c.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εμένα που το τέσταρα τώρα μέχρι εκεί πάει αλλά δεν μου έχουν κάνει παράπονα viber, messenger κλπ. Εγώ έχω την global rom. Ένα πιό ασφαλές συμπέρασμα θα έβγαζες αν δοκίμαζες με ακουστικά ή ενσύρματα ή bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Με τι Ρομ είσαι και ποιές εφαρμογές κάνουν restart; Αν έχω καταλάβει καλά έχεις ανοιχτή εφαρμογή και ξαφνικά κλείνει γυρίζοντας στην αρχική οθόνη;

 

Έχεις αλλάξει launcher?

 

δεν εχω αλλαξει launcher ρε ****το..με την global ειμαι 12.0.5 stable... δεν εχει να κανει με μια εφαρμογη συγκεκριμενα...ναι κλεινει η εφαρμογη και με βγαζει στην αρχικη ΑΛΛΑ αργει να μου τις φορτωσει στην αρχικη...κανει 7-8 δευτερολεπτα να μπορω να κανω εισοδο σε καποια εφαρμογη...δεν ξερω αν καταλαβατε

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αλλαξει launcher ρε ****το..με την global ειμαι 12.0.5 stable... δεν εχει να κανει με μια εφαρμογη συγκεκριμενα...ναι κλεινει η εφαρμογη και με βγαζει στην αρχικη ΑΛΛΑ αργει να μου τις φορτωσει στην αρχικη...κανει 7-8 δευτερολεπτα να μπορω να κανω εισοδο σε καποια εφαρμογη...δεν ξερω αν καταλαβατε

 

Δεν ξέρω. Εγώ το μόνο που έχω δει, είναι να τρώει "φρίκη" κάποιες φορές, να κολλάει όλη η συσκευή για μισό λεπτό και να κάνει refresh τα πάντα. Μετά βγάζει ένα μήνυμα σφάλματος, για να στείλω στη Xiaomi. Αυτό όμως γίνεται σπάνια, 1 το πολύ 2 φορές το μήνα.

 

Χρησιμοποιώ τον Nova Launcher.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον stock launcher δεν έχω παρατηρήσει κανένα θέμα από αυτά που λέτε πάντως. Επίσης πριν και για πολλά χρόνια είχα τον nova που είχα αγοράσει αλλά με τον nova δεν έχω την άσπρη γραμμή κάτω που μου αρέσει γι'αυτό και γύρισα στον stock.

 

Επίσης το θέμα με την cosmote έχει κάποιες μέρες να εμφανιστεί μήπως ήταν τίποτα θέμα συμβατότητας του δικτύου με την συσκευή(?).

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον μαμά δεν τον έχω δουλέψει καθόλου...είμαι με Nova και δεν τα έχω συναντήσει ποτέ αυτά τα προβλήματα που λέτε, το κακό είναι ότι δεν μου πάει κάπου το μυαλό στο θέμα. Θά σου έλεγα να κατεβάσεις τον nova free και δοκίμασε τον 1-2 μέρες μπας και είναι θέμα launcher αλλά αμφιβάλλω... Τα προβλήματα αυτά μου τα έκανε παλιά όταν πειραματιζόμουν με custom roms. Με τα που γύρισα σε μαμά rom δεν ξαναείχα τέτοια θέματα.

Να πω μιά μα....κία, δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις θέμα; Βάλε ένα default και την γραμματοσειρά..

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες είναι έτσι που μου έχει bugάρει το σύστημα android και περίμενα μήπως με καμία αναβάθμιση θα στρώσει αλλά ακόμα δεν.

 

Έχω κάνει εκκαθάριση cache και από εφαρμογές έχω ότι χρειάζομαι δεν έχω περιττές.

 

Καμία ιδέα τι να δοκιμάσω πέρα από factory reset?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalka22ded560c80c7681df94bc5d014e3ed.jpg

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το τελευταίο διάστημα και εντελώς ξαφνικά και χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση, χάνω τις κλήσεις.

Δηλαδή, με καλεί κάποιος, φαίνεται ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο και αμέσως μου έρχεται μήνυμα ότι είχα αναπάντητη κλήση (ευτυχώς).

Μήπως γνωρίζετε κάτι γι' αυτό το θέμα; Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Αυτό γίνεται όταν η επιλογή τύπου δικτύου είναι 4G. Σε 3G και 2G δουλεύει κανονικά.

Edited by Teacher
Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχεις?

 

Είμαστε κι άλλοι με αυτό το πρόβλημα με cosmote αν δεις λίγο παραπάνω τα προηγούμενα μηνύματα. Ευτυχώς έχει στρώσει τώρα και δεν το κάνει καθόλου!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχεις?

 

Είμαστε κι άλλοι με αυτό το πρόβλημα με cosmote αν δεις λίγο παραπάνω τα προηγούμενα μηνύματα. Ευτυχώς έχει στρώσει τώρα και δεν το κάνει καθόλου!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με Cosmote είμαι. Τώρα τελευταία άρχισε να το κάνει. Είναι θέμα της εταιρείας υποθέτω. Αλλά είναι μόνιμο σήμερα, δεν είναι ακριβώς όπως των παιδιών που το ανέφεραν.

Edited by Teacher
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα της εταιρίας εφόσον άλλοι δίπλα μου με cosmote δεν είχαν κανένα πρόβλημα την ίδια στιγμή που εγώ είχα και επίσης εγώ με την 2η κάρτα που είναι wind δεν έχει εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα.

 

Δεν το κάνει πλέον και ελπίζω να έχει φτιαχτεί πλέον. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι αλλά Αττική ανεξάρτητος περιοχή που έχω κινηθεί το έχω πάθει.

 

Στο θέμα μπαταρία έχει να προτείνει κανείς καμιά λύση?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα της εταιρίας εφόσον άλλοι δίπλα μου με cosmote δεν είχαν κανένα πρόβλημα την ίδια στιγμή που εγώ είχα και επίσης εγώ με την 2η κάρτα που είναι wind δεν έχει εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα.

 

Δεν το κάνει πλέον και ελπίζω να έχει φτιαχτεί πλέον. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι αλλά Αττική ανεξάρτητος περιοχή που έχω κινηθεί το έχω πάθει.

 

Στο θέμα μπαταρία έχει να προτείνει κανείς καμιά λύση?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το κάνει και σε εμένα που είναι vodafone η πρώτη κάρτα , στη δεύτερη που είναι cosmote δεν μου το έχει κάνει ποτέ, είχα παίξει και με τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Το έκανε και όταν ήμουν σε stable και τώρα που είμαι σε dev την τελευταία.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δείτε ένα παράξενο θέμα που βλέπω στην εφαρμογή "Ασφάλεια" στο κινητό.

 

Όταν ανοίξει, κάτω αριστερά βγάζει ότι υπάρχει στην "Διαχείριση Εφαρμογών" 1 διαθέσιμη ενημέρωση. Πατώντας πάνω της, ανοίγουν οι εφαρμογές όλες και φυσικά δεν βλέπω καμία ενημέρωση να υπάρχει.

 

Ούτε από την διαδρομή Ρυθμίσεις - Ενημέρωση Εφαρμογών Συστήματος βγάζει κάποιο Update.

 

Τι γίνεται; Υπάρχει ή όχι update και πως το βλέπω; Είναι bug;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ec3036ccd27126716ac0906809eeebe7.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...