Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχω μια φαγούρα που μπορεί να μου κοστίσει αρκετά ευρώ. Είδα τον Z fold2 και μου άρεσε πολύ. Σας παρακαλώ, πείτε μου την άποψή σας για μια πιθανή μετάβαση σε andoird? Όλες μου οι συσκευές είναι της Apple, και δουλεύω σε περιβάλλον Macintosh εδώ και 25 χρόνια. Ξέρω, το οικοσύστημα της Apple είναι αυτό που σε κρατά, αλλά το σκέφτομαι σαν μια αλλαγή. Τώρα έχω το pro max και αν δεν πάρω το fold, θα πάρω το 12, το οποίο φοβάμαι μην είναι μια από τα ίδια. Χωρίς να κάνουμε το νήμα vs, και συγγνώμη για το αν είναι off topic, πείτε ελεύθερα την άποψη σας. Ευχαριστώ...

 

Θα φύγεις και θα ξαναγυρίσεις με μαθηματική ακρίβεια 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Και εγώ αυτό πιστεύω. Συσκευές τύπου fold για iPhone users θεωρώ ότι είναι για να την πάρει κάποιος για δεύτερη, έχοντας φυσικά την οικονομική άνεση έτσι για να ασχοληθεί λίγο και μετά να το δώσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω. Συσκευές τύπου fold για iPhone users θεωρώ ότι είναι για να την πάρει κάποιος για δεύτερη, έχοντας φυσικά την οικονομική άνεση έτσι για να ασχοληθεί λίγο και μετά να το δώσει.

 

Έτσι κι αλλιώς μια τέτοια συσκευή είναι ακόμα για δεύτερη και για όσους έχουν λεφτά για να κάνουν δοκιμές

Το iphone βγήκε το 2007 και ωρίμασε μετά από αρκετά χρόνια

Σκέψου συσκευές τέτοιου τύπου πόση δουλειά θέλουν ακόμα για να σταθούν στην αγορά και άμα τα καταφέρουν τελικά γιατί τις βλέπω για περίπατο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια μακρυά από iOS (τελευταία iPhone συσκευή μου ήταν το 7 Plus) επέστρεψα και πάλι.

Αν και το ήξερα ότι θα είχα ένα μικρό πρόβλημα να συνηθίσω τα notifications τελικά τα κατάφερα.

Το iOS 14 είναι μεγάλη πρόοδος αν σκεφτεί κανείς την αρτηριοσκληρωτική φιλοσοφία της Apple, αλλά αυτό που με έχει καταπλήξει είναι η μπαταρία του.

Με τη δική μου χρήση βγάζει σχεδόν 2 μέρες, μόνο το P30 pro είχε καταφέρει να πλησιάσει, αλλά όχι να πιάσει το 11 Pro Max.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά βρε παιδιά με πείσατε. Το ότι θα επέστρεφα, αν έφευγα, το είχα δεδομένο, απλά ένα διάλειμμα είπα να κάνω. Ευχαριστώ πολύ, περιμένουμε το 12 σε μπλε, θα είναι σούπερ! Να δούμε πότε θα ανακοινωθεί η κυκλοφορία του.
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά βρε παιδιά με πείσατε. Το ότι θα επέστρεφα, αν έφευγα, το είχα δεδομένο, απλά ένα διάλειμμα είπα να κάνω. Ευχαριστώ πολύ, περιμένουμε το 12 σε μπλε, θα είναι σούπερ! Να δούμε πότε θα ανακοινωθεί η κυκλοφορία του.

 

Στην Ελλάδα το 12 στην καλύτερη θα έρθει μέσα Νοεμβρίου...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς μια τέτοια συσκευή είναι ακόμα για δεύτερη και για όσους έχουν λεφτά για να κάνουν δοκιμές

Το iphone βγήκε το 2007 και ωρίμασε μετά από αρκετά χρόνια

Σκέψου συσκευές τέτοιου τύπου πόση δουλειά θέλουν ακόμα για να σταθούν στην αγορά και άμα τα καταφέρουν τελικά γιατί τις βλέπω για περίπατο

 

Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου το μήλο κυκλοφορίας του 2007 ήτανε κάτι καινοτόμο και με εξαίρεση ότι από το εργοστάσιο δεν είχε μέσα τα Ελληνικά, βγήκε ώριμο by day 1.

Μεταγενεστερα τώρα το ότι το ios αναπτύχθηκε / εξελίχθηκε / και ( μερικές φορές αντέγραψε) τον ανταγωνισμό ναι εκεί συμφωνούμε.

Κλείνοντας θα σου πω ότι επειδή το μήλο είναι μια status quo κατάσταση εάν λέμε τώρα βγει σε fold edition κοίτα μην πάει πάτο το κανονικό μήλο.

Αλλά μέχρι τότε...........

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου το μήλο κυκλοφορίας του 2007 ήτανε κάτι καινοτόμο και με εξαίρεση ότι από το εργοστάσιο δεν είχε μέσα τα Ελληνικά, βγήκε ώριμο by day 1.

Μεταγενεστερα τώρα το ότι το ios αναπτύχθηκε / εξελίχθηκε / και ( μερικές φορές αντέγραψε) τον ανταγωνισμό ναι εκεί συμφωνούμε.

Κλείνοντας θα σου πω ότι επειδή το μήλο είναι μια status quo κατάσταση εάν λέμε τώρα βγει σε fold edition κοίτα μην πάει πάτο το κανονικό μήλο.

Αλλά μέχρι τότε...........

 

Όταν βγει το fold iphone θα είναι για λίγους...2300€ και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει το fold iphone θα είναι για λίγους...2300€ και βλέπουμε...

 

Και το μήλο από τα μέσα της πορείας του για λίγους ήταν άλλο η ματαιοδοξια που γενικότερα διακατεχουν πολλοί εδώ.

Τώρα 2300 όταν έχεις 512 στα 1600 μικρή διαφορά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το είδα καν...

Το κακό είναι ότι δεν έχω καταφερει ακόμα να το κάνω αναστρεψιμο

Ρυθμίσεις > βρίσκεις κάτω κάτω το youtube > να επιτρέπεται η πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > βρίσκεις κάτω κάτω το youtube > να επιτρέπεται η πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο

 

Δεν το έχει ρε φίλε σαν επιλογή. Ούτε στο τοπικό δίκτυο μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές....Μάλλον πρέπει να κάνω restore & as new......έχει και κάτι άλλες ψιλοχαζομάρες.......

Link to comment
Share on other sites

Από μπάταρα πάντως πάνε πολύ καλά στο 14 περίμενα απλά επιτέλους να παίζει στο YouTube 1440p αλλά τίποτα δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Από μπάταρα πάντως πάνε πολύ καλά στο 14 περίμενα απλά επιτέλους να παίζει στο YouTube 1440p αλλά τίποτα δυστυχώς

 

Αυτό έχει να κάνει με την google

Δεν υποστηρίζει κάποια πράγματα που θέλει το ios και γι αυτό όλη αυτή η ιστορία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι να παιξει 1440 αναλυση στο youtube αφου η οθονη του Pro Max δεν υποστηριζει τετοια αναλυση...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι να παιξει 1440 αναλυση στο youtube αφου η οθονη του Pro Max δεν υποστηριζει τετοια αναλυση...

 

Δεν πάει έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι

Και πώς παει; Θες να μου το εξηγησεις γιατι μπορει να κανω και λαθος!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Και πώς παει; Θες να μου το εξηγησεις γιατι μπορει να κανω και λαθος!

 

Και σε υπολογιστή με οθόνη φτωχής ανάλυσης πάλι αν μπεις από τον chrome εμφανίζονται οι αναλύσεις πχ 1080-1444- και άνω

Όμως εκεί από κάποια ανάλυση και επάνω δεν τα παίζει ο υπολογιστής γιατί κολλάει λόγο επεξεργαστή και πάει λεγοντας(μιλάω για παλιά μηχανήματα)

 

Στον iMac μου όταν μπαίνω από Safari δεν εμφανίζεται επιλογή παραπάνω από 1080p στο YouTube

Πάλι στον iMac αλλά από τον chrome εμφανίζει αναλύσεις πάνω από 1080p

Το ίδιο συμβαίνει και στα κινητά της Apple

 

Μπορείς να ψάξεις σχετικές πληροφορίες για

Vp9 support

Εκεί οφείλεται όλο αυτό

 

Κάποια πρότυπα που ζητάει η Apple δεν τα υποστηρίζει η google και πάει λέγοντας

 

Παρόμοια προβλήματα υπάρχουν με το Netflix σε διαφορες συσκευές.

Δεν υποστηρίζει μια συσκευή κάποια πρότυπα που ζητάει το Netflix επι πληρωμή και δεν παίζει η εφαρμογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και σε υπολογιστή με οθόνη φτωχής ανάλυσης πάλι αν μπεις από τον chrome εμφανίζονται οι αναλύσεις πχ 1080-1444- και άνω

Όμως εκεί από κάποια ανάλυση και επάνω δεν τα παίζει ο υπολογιστής γιατί κολλάει λόγο επεξεργαστή και πάει λεγοντας(μιλάω για παλιά μηχανήματα)

 

Στον iMac μου όταν μπαίνω από Safari δεν εμφανίζεται επιλογή παραπάνω από 1080p στο YouTube

Πάλι στον iMac αλλά από τον chrome εμφανίζει αναλύσεις πάνω από 1080p

Το ίδιο συμβαίνει και στα κινητά της Apple

 

Μπορείς να ψάξεις σχετικές πληροφορίες για

Vp9 support

Εκεί οφείλεται όλο αυτό

 

Κάποια πρότυπα που ζητάει η Apple δεν τα υποστηρίζει η google και πάει λέγοντας

 

Παρόμοια προβλήματα υπάρχουν με το Netflix σε διαφορες συσκευές.

Δεν υποστηρίζει μια συσκευή κάποια πρότυπα που ζητάει το Netflix επι πληρωμή και δεν παίζει η εφαρμογή

Tασο τα πραγματα ειναι απλα.

Η οθονη του Pro Max μπορει να «δειξει» 2688 x 1242 pixels.

H αναλυση 1440 ειναι στην ουσια 2560 × 1440, που σημαινει οτι ναι μεν κατακορυφα η οθονη του Pro Max σηκωνει ανετα τα 2560 pixels (αφου δειχνει 2688), στον οριζοντιο αξονα ομως δεν μπορει να δειξει τα 1440 pixels (αφου δειχνει 1242).

Αν βρουμε και τα γινομενα των 2 πολλαπλασιασμων των αναλυσεων 1440 και οθονης Pro Max, θα βρουμε οτι στην αναλυση 1440 το γινομενο ειναι: 2560x1440=3.686.400 pixels, ενω η οθονη του iPhone μπορει να δειξει 2688x1242=3.338.496 pixels, δηλαδη πολυ λιγοτερα, επομενως η οθονη του iPhone δεν μπορει να δειξει περιεχομενο σε 1440p ακομα και αν το youtube το υποστηριξει.

Υπαρχει καποια απορια επ αυτου;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω, αφου η οθονη της συσκευης μας δεν την υποστηριζει την αναλυση 1440p γιατι να μας πειραζει εαν δεν εμφανιζει το youtube σαν επιλογη τις μεγαλυτερες αναλυσεις? εαν ειναι για ψυχολογικους λογους....παω πασο....
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω, αφου η οθονη της συσκευης μας δεν την υποστηριζει την αναλυση 1440p γιατι να μας πειραζει εαν δεν εμφανιζει το youtube σαν επιλογη τις μεγαλυτερες αναλυσεις? εαν ειναι για ψυχολογικους λογους....παω πασο....

Ελα ντε! Απλα ο ευκολος τροπος ειναι να κραξουμε την Google!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω, αφου η οθονη της συσκευης μας δεν την υποστηριζει την αναλυση 1440p γιατι να μας πειραζει εαν δεν εμφανιζει το youtube σαν επιλογη τις μεγαλυτερες αναλυσεις? εαν ειναι για ψυχολογικους λογους....παω πασο....

 

Γιατι οσο μεγαλυτερη η αναλυση του βιντεο, ασχετα με το τι υποστηριζει η συσκευη, τοσο καλυτερη η ποιοτητα (και δεν εννοω αναλυση). Η αναλυση δεν ειναι ολη η αληθεια. Παιζουν και αλλα ρολο. Ουσιαστικα, σε μια οθονη fullHD δες βιντεο youtube σε 1080p και δες το ιδιο βιντεο με επιλεγμενο το 4Κ, στη ιδια οθονη παντα και πες μου αν βλεπεις η οχι διαφορα. (συμπιεση κτλ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και σε υπολογιστή με οθόνη φτωχής ανάλυσης πάλι αν μπεις από τον chrome εμφανίζονται οι αναλύσεις πχ 1080-1444- και άνω

Όμως εκεί από κάποια ανάλυση και επάνω δεν τα παίζει ο υπολογιστής γιατί κολλάει λόγο επεξεργαστή και πάει λεγοντας(μιλάω για παλιά μηχανήματα)

 

Στον iMac μου όταν μπαίνω από Safari δεν εμφανίζεται επιλογή παραπάνω από 1080p στο YouTube

Πάλι στον iMac αλλά από τον chrome εμφανίζει αναλύσεις πάνω από 1080p

Το ίδιο συμβαίνει και στα κινητά της Apple

 

Μπορείς να ψάξεις σχετικές πληροφορίες για

Vp9 support

Εκεί οφείλεται όλο αυτό

 

Κάποια πρότυπα που ζητάει η Apple δεν τα υποστηρίζει η google και πάει λέγοντας

 

Παρόμοια προβλήματα υπάρχουν με το Netflix σε διαφορες συσκευές.

Δεν υποστηρίζει μια συσκευή κάποια πρότυπα που ζητάει το Netflix επι πληρωμή και δεν παίζει η εφαρμογή

 

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα κινητά, όχι μόνο της apple. Έχεις παίξει βίντεο από το YouTube με μεγαλύτερη ανάλυση από αυτή της οθόνης του κινητού στην επίσημη εφαρμογή του YouTube?

Link to comment
Share on other sites

Ρε έχετε παλαβώσει έχει τέτοια Οθόνη συσκευή και δεν μπορούμε να παίξουμε καλύτερη ανάλυση ένα βίντεο από το YouTube για τέτοιες λεπτομέρειες είμαστε με τα καλά μας τώρα το κινητό κοστίζει 1300 ευρώ δεν μπορεί να παίξει ένα βίντεο παραπάνω από FullHD η οθόνη μου πριν 10 χρόνια έπαιζε FullHD. Αν είναι δυνατόν δηλαδή να το λέτε απλά ψυχολογικό το θέμα !!! Το να δείχνει βίντεο σε χαμηλότερη ανάλυση από την πραγματική που υποστηρίζει η οθόνη είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας και σήμερα για τόσα λεφτά είναι απλά απαράδεχτο .
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οσο μεγαλυτερη η αναλυση του βιντεο, ασχετα με το τι υποστηριζει η συσκευη, τοσο καλυτερη η ποιοτητα (και δεν εννοω αναλυση). Η αναλυση δεν ειναι ολη η αληθεια. Παιζουν και αλλα ρολο. Ουσιαστικα, σε μια οθονη fullHD δες βιντεο youtube σε 1080p και δες το ιδιο βιντεο με επιλεγμενο το 4Κ, στη ιδια οθονη παντα και πες μου αν βλεπεις η οχι διαφορα. (συμπιεση κτλ)

 

Η συμπιεση ειναι ασχετη με την αναλυση.

Ο,τι και να κάνεις η οθονη του Pro Max θα δειξει 3.338.496 pixels και οχι 3.686.400 pixels της αναλυσης 1440p.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...