Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το noteli κατάφερε σε επιδόσεις να βάλει κάτω και το απόλυτο εργαλείο ταχύτητας το oneplus 7 Pro και νομίζω για πρώτη φορά. Thanks στο geovass για τον χρόνο που αφιέρωσε να κάνει το τεστ στη συσκευή του το op7 pro. Άλλος ένας που σύντομα θα επιστρέψει στο κορεάτικο μαντρί

 

 

 

IMG-6c6e4c7a9023829f18e04be501486bf2-V.jpg

 

Screenshot-20190822-230907-An-Tu-Tu-Benchmark.jpg

 

 

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η συσκευή είναι ότι πιο ολοκληρωμένο έχει κυκλοφορήσει αλλά θέλω λίγες μέρες να το επικυρωσω με σιγουριά.

 

Ο βασιλιάς στο θρόνο του

F2FS σε OnePlus 7 Pro antutu results below...

 

Καλή η προσπάθεια των Κορεατών, αλλά οι Κινέζοι παίζουν ακόμα μόνοι τους στην κορυφή! Lol

 

Αυτά είναι απλά νούμερα παιδιά και δεν ανταποκρίνονται πάντα στη πραγματικότητα. Ναι ο νέος έξυνος είναι πολύ καλύτερος και δυνατότερος από τον περασμένο, αλλά και πάλι είναι στα όρια του 855 - ο οποίος έχει έτοιμο τον 855+ ήδη να φορεθεί στις νέες συσκευές από Οκτώβρη.

 

Κλασική Samsung που δεν κυκλοφόρησε την έκδοση με τον snap με τον overlocked 855 αλλά άφησε τον "παλιό" ακριβώς για να ελαττώσει το χάσμα.

 

Η συσκευή είναι καταπληκτική βέβαια (Note 10+) και καλορίζικο σε όσους την πάρουν.34c80fe1d58d02d876b41560c86fb0cf.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και η Πόρσε έιναι ακριβή αλλά δεν λέει κανείς ότι είναι ακριβή γιατί είναι ότι καλύτερο υπάρχει εδώ παίρνεις μια συσκευή που κοστίζει έτσι... Χωρίς λόγο μην λέμε ότι θέλουμε πεταμένα λεφτά ειναι και τπτ άλλο στυλ και λίγο το χόμπι του καθένα σε 6 μήνες το xs Max δεν θα έχει τα μισά λεφτά όμως φίλε μου... Όπως τα σαμυ.... Η σαμυ που έκραζε για το καρφάκι ακουστικού και πήγε και κατέβασε τα βίντεο από το ίντερνετ αυτός πως θα το εκλάβει κάποιος? Δούλεμα του κόσμου? Ξέρω γω? Απλά μην φανατιζεσται τίποτα άλλο ο ήχος ει αι τέλειος απλά όντως όλη η συσκευή δονητε...

 

Μαλιστα. Η πορσε λοιπον αξιζει τα 3πλασια λεφτα από ένα συμβατικο αυτοκινητο, αλλα το note με διακριτα χαρακτηριστικα (που ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΔΕΝ υπαρχουν στον ανταγωνισμο -βλεπε Wacom digitizer) δεν αξιζει τα 1000. Ε αφου το λες εσυ ετσι θα είναι.

Περα από τα ωραια σου παραδείγματα, εριξες και τη χαριστικη βολη με τα "iPhone που κρατανε την τιμη τους", αλλα δεν ειπες ότι ένα xs max 256 των 1539 euro, σημερα δεν πωλεται ουτε 900. Σταματαω γιατι τα αστεια εχουν πλακα απόγευμα Σαββατου αλλα εδώ το παρακαναμε

Link to comment
Share on other sites

Και η Πόρσε έιναι ακριβή αλλά δεν λέει κανείς ότι είναι ακριβή γιατί είναι ότι καλύτερο υπάρχει εδώ παίρνεις μια συσκευή που κοστίζει έτσι... Χωρίς λόγο μην λέμε ότι θέλουμε πεταμένα λεφτά ειναι και τπτ άλλο στυλ και λίγο το χόμπι του καθένα σε 6 μήνες το xs Max δεν θα έχει τα μισά λεφτά όμως φίλε μου... Όπως τα σαμυ.... Η σαμυ που έκραζε για το καρφάκι ακουστικού και πήγε και κατέβασε τα βίντεο από το ίντερνετ αυτός πως θα το εκλάβει κάποιος? Δούλεμα του κόσμου? Ξέρω γω? Απλά μην φανατιζεσται τίποτα άλλο ο ήχος ει αι τέλειος απλά όντως όλη η συσκευή δονητε...
Και τι θες να μας αποδείξεις τώρα; Οκ το είπαμε μια δυο πέντε φορές. Είναι ακριβή! Μη την αγοράζεις! Γιατί δηλαδή πρέπει κάποιος που πλήρωσε να σε έχει να του λες όλη την ώρα αν αξίζει η όχι; Οι περισσότεροι εδώ μέσα μπαίνουν να ρωτήσουν για κάποια απορία που έχουν, αν εσύ εγώ και ο καθένας γράφει για τη τιμή και άλλα αόριστα θα χαθεί η μπάλα. Πες μου αντικειμενικά ένα κινητό που να αξίζει πάνω από 400 ευρώ; μη πω 300 .... Είναι το χόμπι κάποιον η τρέλα η όπως αλλιώς θες πες το . Κάθε χρόνο τα ίδια.

 

Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τριξιμο.

Υπάρχει δόνηση η οποία σε ότι με αφορά (το έχω ήδη γράψει) απλά δεν ενοχλεί.

Η άποψη αυτών που ΔΕΝ έχουν τη συσκευή δεν μπορεί να έχει σημασία.

 

Ενδιαφέρουσα άποψη.

Δηλαδή θα πρέπει να απολογηθεί οποίος δεν ακούμπησε 1150 ευρώ και παρ' όλα αυτά εξέφρασε ανησυχίες για κάποια θεματάκια που προκύπτουν.

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

F2FS σε OnePlus 7 Pro antutu results below...

 

Καλή η προσπάθεια των Κορεατών, αλλά οι Κινέζοι παίζουν ακόμα μόνοι τους στην κορυφή! Lol

 

Αυτά είναι απλά νούμερα παιδιά και δεν ανταποκρίνονται πάντα στη πραγματικότητα. Ναι ο νέος έξυνος είναι πολύ καλύτερος και δυνατότερος από τον περασμένο, αλλά και πάλι είναι στα όρια του 855 - ο οποίος έχει έτοιμο τον 855+ ήδη να φορεθεί στις νέες συσκευές από Οκτώβρη.

 

Κλασική Samsung που δεν κυκλοφόρησε την έκδοση με τον snap με τον overlocked 855 αλλά άφησε τον "παλιό" ακριβώς για να ελαττώσει το χάσμα.

 

Ρε George, ακομα ασχολείσαι με τα κλασματα του δευτερολεπτου και χανεις την ουσια? Εδώ μιλαμε για το απολυτα ολοκληρωμενο κινητο (+ spen, που ο ανταγωνισμος τωρα θα φερει με διθυράμβους και τυμπανοκρουσίες - βλεπε 10/09 παρουσιαση iPhone + το απολυτο android ecosystem -βλεπε το εξαιρετικο dex mode, galaxy watch/active 2, galaxy tab s6,galaxy buds κλπ κλπ) κι εσυ μετρας τα... antutu με τους Κινεζους? :lol: Μηπως ξεχάστηκες στην εποχη του unwired.gr που ημασταν 20αρηδες? :lol:

Καλο χρυσο το 7 pro, αλλα απεχει πολύ από την ολοκληρωμενη εμπειρια που σου δινει σημερα ένα Samsung, ειδικα αν το συνδυάσεις με τις υπολοιπες συσκευες της σταδιακα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πηρα ερχομενος απο p30 pro.

 

Τα μονα που πλεονεκτει το Huawei ειναι το πιασιμο στο χερι που ειναι καπως μικροτερο η ταχυτητα στο αποτυπωμα και η μπαταρια.Νομιζω στην μπαταρια πλεονεκτει αρκετα το P30 pro.

 

Σε ολα τα αλλα ειτε λιγο ειτε πολυ το Note ειναι καλυτερο.

 

Υ.Γ.Δεν αναφερω τις φωτο επειδη ειναι κορυφαια και στα δυο και εγω δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρια να δω διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πηρα ερχομενος απο p30 pro.

 

Τα μονα που πλεονεκτει το Huawei ειναι το πιασιμο στο χερι που ειναι καπως μικροτερο η ταχυτητα στο αποτυπωμα και η μπαταρια.Νομιζω στην μπαταρια πλεονεκτει αρκετα το P30 pro.

 

Σε ολα τα αλλα ειτε λιγο ειτε πολυ το Note ειναι καλυτερο.

 

Υ.Γ.Δεν αναφερω τις φωτο επειδη ειναι κορυφαια και στα δυο και εγω δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρια να δω διαφορες.

 

Σε ένα μηνα θα εχουμε mate 30 pro, που θα δινει ακομα περισσοτερα hardwar-ικα από note 10+, xs pro max.

Αρκουν για να επιλεξεις μια εταιρια που μας εχει να τρωμε πατατάκια περιμενοντας τις εξελιξεις, που αλλαζουν με ρυθμο σαπουνόπερας (ερχεται το harmony os, όχι δεν ερχεται φετος η... νυφη) για να εχεις το latest and greatest camera module?

Ανακοινωνει η Huawei το καλυτερο (καθομολογουμενως) ultrabook της αγορας (που κανει πλακα στο "πολύ" dell xps series) matebook x pro 2019 (3 μηνες πριν) κι ακομα ψάχνουμε που το εχει διαθεσει εμπορικα, πλην τα βαθη της μακρινης Κινας.

Δυστυχως, ο μονος προφανης ανταγωνιστης της Samsung (Huawei) εμπλεξε ασχημα (ή καλύτερα την "εμπλεξαν") και εχασε εδαφος για καμια 3ετια+. Μεχρι τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μηνα θα εχουμε mate 30 pro, που θα δινει ακομα περισσοτερα hardwar-ικα από note 10+, xs pro max.

Αρκουν για να επιλεξεις μια εταιρια που μας εχει να τρωμε πατατάκια περιμενοντας τις εξελιξεις, που αλλαζουν με ρυθμο σαπουνόπερας (ερχεται το harmony os, όχι δεν ερχεται φετος η... νυφη) για να εχεις το latest and greatest camera module?

Ανακοινωνει η Huawei το καλυτερο (καθομολογουμενως) ultrabook της αγορας (που κανει πλακα στο "πολύ" dell xps series) matebook x pro 2019 (3 μηνες πριν) κι ακομα ψάχνουμε που το εχει διαθεσει εμπορικα, πλην τα βαθη της μακρινης Κινας.

Δυστυχως, ο μονος προφανης ανταγωνιστης της Samsung (Huawei) εμπλεξε ασχημα (ή καλύτερα την "εμπλεξαν") και εχασε εδαφος για καμια 3ετια+. Μεχρι τοτε...

Κοιτα να δεις οι περισσοτεροι εδω δεν παιρνουμε κινητο απλα κανουμε χομπι...Περναμε απο ολες τις ναυαρχιδες και μαλιστα πολλες φορες.Για εναν φυσιολογικο ανθρωπο σε αυτα που λες εχεις απολυτο δικιο...Αλλα εδω οιμπερισσοτεροι δεν ειμαστε φυσιολογικοι :lol: Αν ημασταν ανετα μια ναυαρχιδα την κρςτας 2-3 χρονια οποτε δε σε καιει αν πεταξουν εξω τη Huawei αφου επισημως εχουν πει πως οσες συσκευες της βγαινουν με android δε θα παψουν να υποστηριζονται.
Link to comment
Share on other sites

Ρε George, ακομα ασχολείσαι με τα κλασματα του δευτερολεπτου και χανεις την ουσια? Εδώ μιλαμε για το απολυτα ολοκληρωμενο κινητο (+ spen, που ο ανταγωνισμος τωρα θα φερει με διθυράμβους και τυμπανοκρουσίες - βλεπε 10/09 παρουσιαση iPhone + το απολυτο android ecosystem -βλεπε το εξαιρετικο dex mode, galaxy watch/active 2, galaxy tab s6,galaxy buds κλπ κλπ) κι εσυ μετρας τα... antutu με τους Κινεζους? :lol: Μηπως ξεχάστηκες στην εποχη του unwired.gr που ημασταν 20αρηδες? :lol:

 

Καλο χρυσο το 7 pro, αλλα απεχει πολύ από την ολοκληρωμενη εμπειρια που σου δινει σημερα ένα Samsung, ειδικα αν το συνδυάσεις με τις υπολοιπες συσκευες της σταδιακα...

Πες τα ρε συ Βαγγέλη για να μπαίνουν στην σωστή βάση τα πράγματα.

Πες μου τις εντυπώσεις σου απο μπαταρία, εγω βλέπω μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο απο note 9, αυτο ισχύει και για το standby. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Η πορσε λοιπον αξιζει τα 3πλασια λεφτα από ένα συμβατικο αυτοκινητο, αλλα το note με διακριτα χαρακτηριστικα (που ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΔΕΝ υπαρχουν στον ανταγωνισμο -βλεπε Wacom digitizer) δεν αξιζει τα 1000. Ε αφου το λες εσυ ετσι θα είναι.

 

Περα από τα ωραια σου παραδείγματα, εριξες και τη χαριστικη βολη με τα "iPhone που κρατανε την τιμη τους", αλλα δεν ειπες ότι ένα xs max 256 των 1539 euro, σημερα δεν πωλεται ουτε 900. Σταματαω γιατι τα αστεια εχουν πλακα απόγευμα Σαββατου αλλα εδώ το παρακαναμε

 

 

 

Καλά πες μου που πουλάνε Max 256 κάτω από 900 να πάω να πάρω άλλο ένα. Σήμερα η βασική 64 του Max στις μεγάλες αλυσίδες έχει 1339 και το note10+ 1149 λέω κάτι λάθος;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πες μου που πουλάνε Max 256 κάτω από 900 να πάω να πάρω άλλο ένα. Σήμερα η βασική 64 του Max στις μεγάλες αλυσίδες έχει 1339 και το note10+ 1149 λέω κάτι λάθος;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για "διακρατηση τιμης" μιλησε ο φιλος, σε αυτό απαντησα και συγκεκριμένα στην αγορα του μεταχειρισμενου. Μαξ 900 με μπολικα αξεσουάρ θα πουληθεί ένα xs max (που μαζι με τα αξεσουάρ θα εχει φτασει 1700). Οι επισημες λιανικες τι να πουν? Κι ένα note 9 σε μεγαλη αλυσιδα, όπως λες, κραταει ακομα τιμη... Τη χιλιομασουλησαμε την καραμελα των iPhone Που κρατανε την τιμη τους. καιρος είναι να παμε παρακατω.

ΚΑΝΕΝΑ κινητο δεν κραταει τιμη. Η μαλλον να το θεσω αλλιως. ΔΕΝ είναι τα iPhone, ουτε τα Samsung Που κρατανε τιμη, αλλα αντίθετα λιγοτερα χρηματα θα χασεις σε ένα 6μηνο από ένα oneplus 7 pro για παράδειγμα.

Ναι, ναι, από ένα "κινεζο" θα χασεις πολύ λιγοτερα από την "κραταω την τιμη σαν ραβδος χρυσου" Apple.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 ημέρες χρήση έχω να πω καλά λόγια για το κινητό (κάμερα ήχο οθόνη όλα οκ) μόνο παράπονο, και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στο μέλλον , είναι η μπαταρία. Κλασικά Samsung. Δηλαδή κακή για τη χρήση μου. Θα περιμένω λίγο και βλέπουμε. Ούτε καν πλησιάζει hua p 30 pro και xiaomi MI 9t και iPhone xs max που έχω επίσης. Γιατί δεν βάζει snapdragon να ησυχάσουμε και εμείς?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μηνα θα εχουμε mate 30 pro, που θα δινει ακομα περισσοτερα hardwar-ικα από note 10+, xs pro max.

Αρκουν για να επιλεξεις μια εταιρια που μας εχει να τρωμε πατατάκια περιμενοντας τις εξελιξεις, που αλλαζουν με ρυθμο σαπουνόπερας (ερχεται το harmony os, όχι δεν ερχεται φετος η... νυφη) για να εχεις το latest and greatest camera module?

Ανακοινωνει η Huawei το καλυτερο (καθομολογουμενως) ultrabook της αγορας (που κανει πλακα στο "πολύ" dell xps series) matebook x pro 2019 (3 μηνες πριν) κι ακομα ψάχνουμε που το εχει διαθεσει εμπορικα, πλην τα βαθη της μακρινης Κινας.

Δυστυχως, ο μονος προφανης ανταγωνιστης της Samsung (Huawei) εμπλεξε ασχημα (ή καλύτερα την "εμπλεξαν") και εχασε εδαφος για καμια 3ετια+. Μεχρι τοτε...

 

Βαγγέλη με το δακτύλικο του Note 10+ τι παίζει? ξεπέρασε σε ταχύτητα, ακρίβεια και τρόπο λειτουργίας αυτό του P30 pro?Ρωτάω γιατί για εμένα είναι από τα πιο σημαντικά σημεία που κοιτάζω αυτή την εποχή και ο λόγος που έφυγα τροχαδι απο Mate 20 Pro & S10+ που και στις δύο περιπτώσεις ηταν για τα πανηγύρια...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με το δακτύλικο του Note 10+ τι παίζει? ξεπέρασε σε ταχύτητα, ακρίβεια και τρόπο λειτουργίας αυτό του P30 pro?Ρωτάω γιατί για εμένα είναι από τα πιο σημαντικά σημεία που κοιτάζω αυτή την εποχή και ο λόγος που έφυγα τροχαδι απο Mate 20 Pro & S10+ που και στις δύο περιπτώσεις ηταν για τα πανηγύρια...
Εάν επιτρέπεται να απαντήσω εγώ, του p 30 pro είναι πιο γρήγορο και πιο ακριβές από του note. Του note νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερο από s 10 +.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο αποτύπωμα δεν υπάρχει καν σύγκριση... πολύ πιο γρήγορο και χωρίς λάθη το p30 pro...Δε ξέρω από άποψη ασφαλείας αλλά στα άλλα το Huawei πολύ καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε!

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε συ Βαγγέλη για να μπαίνουν στην σωστή βάση τα πράγματα.

Πες μου τις εντυπώσεις σου απο μπαταρία, εγω βλέπω μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο απο note 9, αυτο ισχύει και για το standby. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, δυστυχώς η μπαταρία συνεχίζει να είναι κλασική Samsung. Δηλαδή η απόλυτη μετριότητα και μιλάμε για 4300. Σώζεται ΜΌΝΟ αν είσαι κολλημένος σε τέλειο σήμα και με βασική χρήση WiFi. Αν κινείσαι έξω και το gsm module εκτρέπεται συνεχώς μεταξύ κυψελών... Game over...

P30 pro ένα 25-30% πάνω εύκολα...

Για τα processes που τρέχουν από πίσω τα έχουμε πει. Είναι άπειρα, αν είσαι χρήσης που θες οικοσύστημα (γιατί βαρέθηκες να παίζεις με τα ms των antutu που λέγαμε παραπάνω, γιατί θες dex Mode, θες seamlessly continuity με τα tab s6 (βλέπε gallery sharing, Samsung cloud και άλλα πολλα), την απόλυτη συνεργασία και όλες τις λειτουργίες διαθέσιμες στα καλύτερα - μη Apple - smartwatch (Galaxy watches), θέλεις wirelless poweshare με buds, smartwatch κλπ όταν πας διακοπές), θέλεις το καλύτερο service στην Ελλάδα (smartec), τα περισσότερα accessories (μετά τη μηλιά σε ποικιλίας και ποιότητα) τότε είναι μονόδρομος...

Πλήρως ευχαριστημένος από το πιο ολοκληρωμένο κινητό της αγοράς για το δεύτερο εξάμηνο του έτους (όπως κάθε εξάμηνο εδώ και 4 έτη από τη Samsung)

Θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βαγγέλη με το δακτύλικο του Note 10+ τι παίζει? ξεπέρασε σε ταχύτητα, ακρίβεια και τρόπο λειτουργίας αυτό του P30 pro?Ρωτάω γιατί για εμένα είναι από τα πιο σημαντικά σημεία που κοιτάζω αυτή την εποχή και ο λόγος που έφυγα τροχαδι απο Mate 20 Pro & S10+ που και στις δύο περιπτώσεις ηταν για τα πανηγύρια...

 

Σου απάντησε ήδη ο Δημήτρης (skoj) . P30 pro hands down. Και καλύτερο όλων αυτό του oneplus 7 pro

Ευτυχώς βελτιώθηκε λίγο συγκριτικά με αυτό του s10+

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ρε George, ακομα ασχολείσαι με τα κλασματα του δευτερολεπτου και χανεις την ουσια? Εδώ μιλαμε για το απολυτα ολοκληρωμενο κινητο (+ spen, που ο ανταγωνισμος τωρα θα φερει με διθυράμβους και τυμπανοκρουσίες - βλεπε 10/09 παρουσιαση iPhone + το απολυτο android ecosystem -βλεπε το εξαιρετικο dex mode, galaxy watch/active 2, galaxy tab s6,galaxy buds κλπ κλπ) κι εσυ μετρας τα... antutu με τους Κινεζους? :lol: Μηπως ξεχάστηκες στην εποχη του unwired.gr που ημασταν 20αρηδες? :lol:

 

Καλο χρυσο το 7 pro, αλλα απεχει πολύ από την ολοκληρωμενη εμπειρια που σου δινει σημερα ένα Samsung, ειδικα αν το συνδυάσεις με τις υπολοιπες συσκευες της σταδιακα...

 

Βαγγέλη μου απάντησα στο Γιώργο που έτρεξε να πει τα δικά του! Lool :) πάντα με δωση χιούμορ, άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα κτήματα!

 

Ξερεις ότι είχα note από την εποχή που έβγαλε το πρώτο η Samsung και από τους πρώτους που πήρα το S10+. Καλό και ανανεωμένο το UI μαζί και το ecosystem που προσπαθεί να προωθήσει. Άλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο.

 

Είδα το Note 10 σήμερα το πρωί και έχω να πω τα παρακάτω - πάντα σε σχέση με το OnePlus που καλώς η κακώς ανοίκει πλέον σε premium κατηγορία.

 

OnePlus στα + σε σχέση με το Note 10

1. Δαχτυλικο

2. Οθόνη χωρίς τρύπες

3. 90hz σε refresh rate

4. Ταχύτητα OS

5. Αναβαθμίσεις - σε 4 εβδομάδες περίπου θα τρέχει Android 10

6. Σχημα με όμορφες καμπύλες (τετράγωνο πολύ για μένα το Note).

7. Ευκολία παραμετροποίησης - με root.

 

Note 10 στα + σε σχέση με το OnePlus

1. Οθόνη (έχει βέβαια τρύπα)

2. Πενάκι (εδώ παίζει μόνο του)

3. Μπαταρία (στα χαρτιά πολύ τούμπανο, πρέπει να δούμε στη πράξη)

4. Ασύρματη φόρτιση (το γράφω αν και εμένα ποτέ δεν με εχει εξυπηρετησει)

5. Reverse charging (gimmick feature αλλά το γράφω)

6. Πιστοποίηση ip68 (όπως έχω ξαναπεί όμως αν μπει νερό βέβαια κανένα service δεν θα στο περάσει σε εγγύηση, οπότε να είχαμε να λέγαμε).

7. Ευκολία παραμετροποίησης με tweaks της Samsung

8. Νυχτερινά Κάμερα και βίντεο

9. Dex (εδώ ζηλεύω λίγο!)

 

Τα παραπανω - εμένα προσωπικά δεν με πείθουν (σήμερα! - μπορεί αύριο να έχω άλλη γνώμη και μιας και είμαι άρρωστος σαν εσένα (!) στο τομέα αυτό) για να δώσω 1000 λίρες, ούτε και 800.

Τα + που μου δίνει για την ώρα ο Κινέζος τα θεωρώ καλύτερα από τον Κορεάτη και τεκμηριωνω τα παρακάτω.

 

Ξαναλέω, καλορίζικο σε όσους το πήραν και παρακολουθώ από κοντά τα δεδομένα!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς η μπαταρία συνεχίζει να είναι κλασική Samsung. Δηλαδή η απόλυτη μετριότητα και μιλάμε για 4300. Σώζεται ΜΌΝΟ αν είσαι κολλημένος σε τέλειο σήμα και με βασική χρήση WiFi. Αν κινείσαι έξω και το gsm module εκτρέπεται συνεχώς μεταξύ κυψελών... Game over...

P30 pro ένα 25-30% πάνω εύκολα...

Για τα processes που τρέχουν από πίσω τα έχουμε πει. Είναι άπειρα, αν είσαι χρήσης που θες οικοσύστημα (γιατί βαρέθηκες να παίζεις με τα ms των antutu που λέγαμε παραπάνω, γιατί θες dex Mode, θες seamlessly continuity με τα tab s6 (βλέπε gallery sharing, Samsung cloud και άλλα πολλα), την απόλυτη συνεργασία και όλες τις λειτουργίες διαθέσιμες στα καλύτερα - μη Apple - smartwatch (Galaxy watches), θέλεις wirelless poweshare με buds, smartwatch κλπ όταν πας διακοπές), θέλεις το καλύτερο service στην Ελλάδα (smartec), τα περισσότερα accessories (μετά τη μηλιά σε ποικιλίας και ποιότητα) τότε είναι μονόδρομος...

Πλήρως ευχαριστημένος από το πιο ολοκληρωμένο κινητό της αγοράς για το δεύτερο εξάμηνο του έτους (όπως κάθε εξάμηνο εδώ και 4 έτη από τη Samsung)

Θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σου απάντησε ήδη ο Δημήτρης (skoj) . P30 pro hands down. Και καλύτερο όλων αυτό του oneplus 7 pro

Ευτυχώς βελτιώθηκε λίγο συγκριτικά με αυτό του s10+

Δηλαδή για να έχουμε ένα κοινό μετρό σύγκρισης μιας και δεν έχω άποψη από το P30 pro, δεν βλέπεις μεγάλη βελτίωση σε σχέση με note 9;

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μου απάντησα στο Γιώργο που έτρεξε να πει τα δικά του! Lool :) πάντα με δωση χιούμορ, άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα κτήματα!

 

Ξερεις ότι είχα note από την εποχή που έβγαλε το πρώτο η Samsung και από τους πρώτους που πήρα το S10+. Καλό και ανανεωμένο το UI μαζί και το ecosystem που προσπαθεί να προωθήσει. Άλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο.

 

Είδα το Note 10 σήμερα το πρωί και έχω να πω τα παρακάτω - πάντα σε σχέση με το OnePlus που καλώς η κακώς ανοίκει πλέον σε premium κατηγορία.

 

OnePlus στα + σε σχέση με το Note 10

1. Δαχτυλικο

2. Οθόνη χωρίς τρύπες

3. 90hz σε refresh rate

4. Ταχύτητα OS

5. Αναβαθμίσεις - σε 4 εβδομάδες περίπου θα τρέχει Android 10

6. Σχημα με όμορφες καμπύλες (τετράγωνο πολύ για μένα το Note).

7. Ευκολία παραμετροποίησης - με root.

 

Note 10 στα + σε σχέση με το OnePlus

1. Οθόνη (έχει βέβαια τρύπα)

2. Πενάκι (εδώ παίζει μόνο του)

3. Μπαταρία (στα χαρτιά πολύ τούμπανο, πρέπει να δούμε στη πράξη)

4. Ασύρματη φόρτιση (το γράφω αν και εμένα ποτέ δεν με εχει εξυπηρετησει)

5. Reverse charging (gimmick feature αλλά το γράφω)

6. Πιστοποίηση ip68 (όπως έχω ξαναπεί όμως αν μπει νερό βέβαια κανένα service δεν θα στο περάσει σε εγγύηση, οπότε να είχαμε να λέγαμε).

7. Ευκολία παραμετροποίησης με tweaks της Samsung

8. Νυχτερινά Κάμερα και βίντεο

9. Dex (εδώ ζηλεύω λίγο!)

 

Τα παραπανω - εμένα προσωπικά δεν με πείθουν (σήμερα! - μπορεί αύριο να έχω άλλη γνώμη και μιας και είμαι άρρωστος σαν εσένα (!) στο τομέα αυτό) για να δώσω 1000 λίρες, ούτε και 800.

Τα + που μου δίνει για την ώρα ο Κινέζος τα θεωρώ καλύτερα από τον Κορεάτη και τεκμηριωνω τα παρακάτω.

 

Ξαναλέω, καλορίζικο σε όσους το πήραν και παρακολουθώ από κοντά τα δεδομένα!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Ωραιος Γιωργο, αν και να ξερεις ότι dex και όλα τα αλλα καλούδια του να εχεις ένα Samsung ecosystem δεν αποτιμώνται ευκολα, ουτε μπαινουν σε ζυγαρια. Για αυτό, κατ'εμε εχει ανοιξει πολύ την ψαλιδα από την επομενη εναλλακτικη (που δεν υφίσταται, στην προκειμενη στο χωρο του android) και πλην Samsung, μονο η apple υπαρχει στο χαρτη για μενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή για να έχουμε ένα κοινό μετρό σύγκρισης μιας και δεν έχω άποψη από το P30 pro, δεν βλέπεις μεγάλη βελτίωση σε σχέση με note 9;

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ένα 10% από το s10+ και 20% από το note 9. Νωρίς βέβαια, αλλά εκεί θα παίξει όπως το βλέπω.

Κι αλλιώς : όλα τα σοβαρά smartphones της αγοράς αυτή τη στιγμή έχουν απόδοση μπαταρίας να την κλαίνε οι ρέγγες εκτός από P30 pro, mate 20 pro.

Και το 7 προ για κλάματα είναι πλέον (μας έκαψε η 90hz οθόνη)

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Γιωργο, αν και να ξερεις ότι dex και όλα τα αλλα καλούδια του να εχεις ένα Samsung ecosystem δεν αποτιμώνται ευκολα, ουτε μπαινουν σε ζυγαρια. Για αυτό, κατ'εμε εχει ανοιξει πολύ την ψαλιδα από την επομενη εναλλακτικη (που δεν υφίσταται, στην προκειμενη στο χωρο του android) και πλην Samsung, μονο η apple υπαρχει στο χαρτη για μενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Ένα 10% από το s10+ και 20% από το note 9. Νωρίς βέβαια, αλλά εκεί θα παίξει όπως το βλέπω.

Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω με ποσοστά, αλλά σίγουρα το 10% και 20% βελτίωση αντίστοιχα δεν το λες μικρό. Οκ, γιατί έτσι όπως το έθεσες στο αρχικό μήνυμα σαν απογοήτευση κάτι δεν μου καθόταν καλά, μήπως υπηρχε κάποιο θέμα. Χθες πήρα και τα galaxy buds που μου έλειπαν για να ολοκληρωθεί το οικοσυστημα.

 

Με προβληματίζει όμως το εξής: Αν το P30 pro είναι εύκολα κιόλας 25% 30% με καλύτερη αυτονομία από το note 10+ συμφωνα με τις εκτιμήσεις σου, αυτό σημαίνει ότι είναι καλύτερο από το note 9 κατά 45% έως 50%. Κάτι δεν μου κολλάει. Όλο και κάποιο συγκριτικό θα υπάρξει στην συνέχεια να δούμε.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω με ποσοστά, αλλά σίγουρα το 10% και 20% βελτίωση αντίστοιχα δεν το λες μικρό. Οκ, γιατί έτσι όπως το έθεσες στο αρχικό μήνυμα σαν απογοήτευση κάτι δεν μου καθόταν καλά, μήπως υπηρχε κάποιο θέμα. Χθες πήρα και τα galaxy buds που μου έλειπαν για να ολοκληρωθεί το οικοσυστημα.

 

Με προβληματίζει όμως το εξής: Αν το P30 pro είναι εύκολα κιόλας 25% 30% με καλύτερη αυτονομία από το note 10+ συμφωνα με τις εκτιμήσεις σου, αυτό σημαίνει ότι είναι καλύτερο από το note 9 κατά 45% έως 50%. Κάτι δεν μου κολλάει. Όλο και κάποιο συγκριτικό θα υπάρξει στην συνέχεια να δούμε.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ακριβώς έτσι ειναι

Είμαι κατηγορηματικος για τα Huawei smartphones

Παίζουν μονα τους στο θέμα μπαταρία

Χάος από τον επόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου..

Σε σχέση με τον αντικαταστάτη του ειναι παντού καλύτερο.στο θεμα μπαταρία θα έλεγα ενα 30%πανω.στης δυο πρώτες μέρες με την πρώτη φόρτιση έβγαλα 6,5 βρες οθόνη.αρα είμαστε ευχαριστημένοι θα έλεγα.τωρα εσείς αν θέλετε παραπάνω μπαταρία η κάμερα θεικη τοτε ναι κοιτάξτε αλλού.βλεπω vs με το 30προ.ξεχνατε ισως κατι πολυ σημαντικό εδω.το μαγικό πενάκι.γι αυτο πήραμε την συσκευή.εξου και το όνομα note.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα συν που εγραψε ο geovass για το One plus πια ειναι ?

 

Γιατι αυτα που διαβασα δεν δικαιολογουν τιποτα .

 

Γρηγορο update,δακτυλικο,:blink:

 

Αντιθετα τα συν του Note που εγραψε ειναι πραγματικα αλλα τα λανσαρει ως οτι δεν τα χρειαζεται ο ιδιος .Δηλαδη υπερισχυουν του One plus τα συν που δεν υπαρχουν και δεν υπερισχυουν τα συν του Note που ειναι υπαρκτα.....

 

Για το θεο ρε παιδια ...δηλαδη...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια το note9 δεν εχει τοσο μεγαλες διαφορες στην αυτονομια απο το S10+.

 

Το note9(οπως και τα s9)με τον exynos ειναι που εχουν τις διαφορες.

Ενα Note9 me snap845 σε σχεση με ενα Note10+ με exynos,προφανως και θα εχει μικροτερη διαφορα.

 

Η διαφορα δηλαδη στο νεο note δεν ειναι τοσο απο τα 300 παραπανω mah,αλλα απο τον τελευταιο exynos που κανει καλυτερη διαχειριση.

 

Για τα huawei που αναφερει ο συμφορουμιτης παντως,προσωπικα σε συγκριση μεταξυ mate20pro και s10+,πανω κατω ιδια τα βρηκα και τα 2 στην αυτονομια της μπαταριας,αρα δεν μπορω να πω οτι συμφωνω 100% για το χαος συγκεκριμενα μεταξυ αυτων των 2.

 

Για το p30pro με την 1080p οθονη,αυτο ναι λογικο μου φαινεται να εχει καλυτερη αν και κραταω επιφυλαξεις για τον τροπο διαχείρισης των εφαρμογων απο Emui.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...