Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α βρήκα τελικά όντως φαίνεται ότι το κόψανε το update για το mi a2 άμα βγει για το δικό μας δε το βάζω ούτε επί πληρωμή χαχα

 

Το γραφω τοσο καιρο.

Εχουν χασει την μπαλα.

Καποιος φιλος εδω μου ελεγε οτι δεν εχει κανενα προβλημα το update στο Α2.

Οταν πιεζεται καποιος (με δικο του λαθος) ειναι αδυνατο να μην κανει λαθος.

Το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω τοσο καιρο.

Εχουν χασει την μπαλα.

Καποιος φιλος εδω μου ελεγε οτι δεν εχει κανενα προβλημα το update στο Α2.

Οταν πιεζεται καποιος (με δικο του λαθος) ειναι αδυνατο να μην κανει λαθος.

Το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση της xiaomi.

 

Νταξει μπορεί γι'αυτό να το αργούν στο δικό μας για να το βγάλουν σωστό εγώ δεν έχω θέμα με αυτό και μένω με το 9αρι εύκολα πετάει εξάλλου δεν έχω πρόβλημα να παίρνει και security έτσι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τπτ αυτό. Είμαστε κ πολύ γκρινιάρηδες στην Xiaomi.βαζω κ τον εαυτό μου μέσα . Να θυμίσω ότι όταν είχα το poco γραφανε για πολλά θέματα κ προβλήματα τα οποία ποτέ δεν είχα στο κινητό . Ούτε ένα από αυτά . Κ το χα πάρει day one με το που ήρθε Έλλαδα

 

Τελικα οπως αποδειχτηκαι ειχες αδικο φιλε μου.

Φυσικα και ειχε θεματα το update και για το λογο αυτο το σταματησαν και το πηραν πισω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οπως αποδειχτηκαι ειχες αδικο φιλε μου.

Φυσικα και ειχε θεματα το update και για το λογο αυτο το σταματησαν και το πηραν πισω.

 

Μάλλον δεν έχω καθόλου άδικο ..https://piunikaweb.com/2020/01/17/xiaomi-mi-a3-android-10-update-india/ έδωσαν android 10 στην Ινδία . Οτι να ναι η xiaomi πράγματικα

Link to comment
Share on other sites

αν όμως δεν σου αρέσει , δεν σημαίνει ότι πρέπει να κρύβεις το τελικό αποτέλεσμα. μην το κάνεις καθόλου αυτό το poll αν υπάρχει θέμα να μην είσαι ευχαριστημένος με αυτό που θα σου πουν οι καταναλωτές. Για να δείτε πόσο χάλια τα έχει πάει στο android one ειδικά φέτος η xiaomi μόλις χτες απέσυρε το android 10 για το Α2 λόγω προβλημάτων . Οι άνθρωποι είτε δεν ξερουν είτε δεν τους ενδιαφέρει ένα από τα δύο. Είναι τυχερή που το κινητό δεν πουλάει πολύ στην Αμερική Γενικά δεν πουλάει η xiaomi στην Αμερική. Γιατί το false advertising θεωρείται έγκλημα σύμφωνα με το αμερικανικό νόμο. Και αναφέρομαι φυσικά στο θέμα του android one ότι το κινητό σας θα είναι up to date το οποίο απλά είναι ένα μεγάλο ψέμα για να σε κάνει να αγοράσεις το κινητό. Ας είναι τουλάχιστον βγάζει καλές φωτογραφίες Natural beauty

 

Αυτή ανέβασε το poll, αυτή μπορεί και να το κατεβάσει. Είναι στις δυνατότητες όποιου εκτελεί χρέη mod. Ούτε κι εσύ θα άφηνες κάτι που δε σου άρεσε online, ακόμα κι αν το είχες ανεβάσει ο ιδιος.

 

Θέλω να σε ρωτήσω. Είναι το πρώτο smartphone που έχεις; Γιατί το να πάρει μια εταιρεία πίσω ένα update που έδωσε, έτσι ώστε να το διορθώσει και να κυκλοφορήσει νέο, δεν είναι αποκλειστικότητα της xiaomi.

 

Και συνεχίζεις να αναφέρεις το A2, που από την αρχή ήταν προβληματικό μοντέλο, δηλαδή ειδική περίπτωση.

 

Αν το false advertising ήταν τόσο έγκλημα στην Αμερική, κάποιες "premium" εταιρείες δεν έπρεπε να υπαρχουν...

 

Ελπίζω έτσι να κάνεις και με τις άλλες εταιρείες που κατασκευάζουν smartphones...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω καθόλου άδικο ..https://piunikaweb.com/2020/01/17/xiaomi-mi-a3-android-10-update-india/ έδωσαν android 10 στην Ινδία . Οτι να ναι η xiaomi πράγματικα

 

Ειναι απλο.

Επιλεγει καποιες χιλιαδες πειραμτοζωα και αφου ανακαλυψει τα λαθη παιρνει πισω το update.

Το ξαναλεω....ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ ΛΟΓΩ ΚΡΑΞΙΜΑΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι φωτογραφίες μου βγαίνουν λίγο σκοτεινές... με την μαμά εφαρμογή όχι το βράδυ / νυχτερινή λήψη αλλά μέσα σε σπίτι πρωί / μεσημέρι με φυσικό φως. Σε ένα iPhone SE που έχω βγαίνουν πιο ζωηρά / φωτεινά τα χρώματα. Δεν έχω πειράξει κάτι από τις ρυθμίσεις της κάμερας γιατί δεν το έχω το θέμα της φωτογραφίας. Έχετε να μου προτείνετε κάτι πχ να αλλάξω κάποια ρύθμιση;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ανέβασε το poll, αυτή μπορεί και να το κατεβάσει. Είναι στις δυνατότητες όποιου εκτελεί χρέη mod. Ούτε κι εσύ θα άφηνες κάτι που δε σου άρεσε online, ακόμα κι αν το είχες ανεβάσει ο ιδιος.

 

Θέλω να σε ρωτήσω. Είναι το πρώτο smartphone που έχεις; Γιατί το να πάρει μια εταιρεία πίσω ένα update που έδωσε, έτσι ώστε να το διορθώσει και να κυκλοφορήσει νέο, δεν είναι αποκλειστικότητα της xiaomi.

 

Και συνεχίζεις να αναφέρεις το A2, που από την αρχή ήταν προβληματικό μοντέλο, δηλαδή ειδική περίπτωση.

 

Αν το false advertising ήταν τόσο έγκλημα στην Αμερική, κάποιες "premium" εταιρείες δεν έπρεπε να υπαρχουν...

 

Ελπίζω έτσι να κάνεις και με τις άλλες εταιρείες που κατασκευάζουν smartphones...

 

Μα εδώ μιλάμε ότι έχει καταντήσει τραγελαφος το Android one . είναι δυνατόν να λες τελικά μεσα; Φεβρουαρίου θα πάρετε android 10 κ να το δίνεις σε 10 k συσκευές στην Ινδία όπως κάνει με τα security updates

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός, ούτε η πρώτη εταιρεία είναι ούτε η τελευταία....

ένα απλό παράδειγμα, η Oneplus έδωσε το 10αρι (μετά από κάποιες ΒΕΤΑ μάλιστα) για το 6&6t και αμέσως το σταμάτησε, μετά από λίγες μέρες το έδωσε πάλι, δεν κράτησε πολύ όμως, και πάλι είχε προβλήματα και αισίως έχουμε την 3η έκδοση ήδη (OOS10.3).

Θα μου πεις ότι τελικά, το έδωσε, ότι τελικά η αντίδραση ήταν άμεση, ...ναι, αλλά μιλάμε και για κινητά που έχουν το διπλάσιο κόστος και μιλάμε για μια εταιρεία που έχει κάθε χρόνο μόνο 2 μοντέλα (τώρα πάει στα 4) ....

 

Με λίγα λόγια (γιατί ήδη κούρασα :) ) είναι λογικό να υπάρχουν και αστοχίες και καθυστερήσεις, όσο δεν έχει τα χάλια της LG :) είναι ΟΚ, λίγη υπομονή δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός, ούτε η πρώτη εταιρεία είναι ούτε η τελευταία....

ένα απλό παράδειγμα, η Oneplus έδωσε το 10αρι (μετά από κάποιες ΒΕΤΑ μάλιστα) για το 6&6t και αμέσως το σταμάτησε, μετά από λίγες μέρες το έδωσε πάλι, δεν κράτησε πολύ όμως, και πάλι είχε προβλήματα και αισίως έχουμε την 3η έκδοση ήδη (OOS10.3).

Θα μου πεις ότι τελικά, το έδωσε, ότι τελικά η αντίδραση ήταν άμεση, ...ναι, αλλά μιλάμε και για κινητά που έχουν το διπλάσιο κόστος και μιλάμε για μια εταιρεία που έχει κάθε χρόνο μόνο 2 μοντέλα (τώρα πάει στα 4) ....

 

Με λίγα λόγια (γιατί ήδη κούρασα :) ) είναι λογικό να υπάρχουν και αστοχίες και καθυστερήσεις, όσο δεν έχει τα χάλια της LG :) είναι ΟΚ, λίγη υπομονή δεν βλάπτει.

Η τερατια διαφορα δεν ειναι η τιμη που ανεφερες.

Ειναι οτι η o+ Εχει να υποστηριξει 2 συσκευες ανα ετος ενω η xiaomi δεκαδες.

Βεβαια αυτο δεν δικαιολογει την xiaomi γιατι αυτη επελεξε να βγαζει συσκευη αν δυο μερες και πρεπει να εχει το προσωπικο να υποστηριξει ολο αυτο το χαος που δημιουργησε.

Μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες....

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι οι φωτογραφίες μου βγαίνουν λίγο σκοτεινές... με την μαμά εφαρμογή όχι το βράδυ / νυχτερινή λήψη αλλά μέσα σε σπίτι πρωί / μεσημέρι με φυσικό φως. Σε ένα iPhone SE που έχω βγαίνουν πιο ζωηρά / φωτεινά τα χρώματα. Δεν έχω πειράξει κάτι από τις ρυθμίσεις της κάμερας γιατί δεν το έχω το θέμα της φωτογραφίας. Έχετε να μου προτείνετε κάτι πχ να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

Για δοκιμασε να βαλεις αυτοματο το HDR.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός, ούτε η πρώτη εταιρεία είναι ούτε η τελευταία....

ένα απλό παράδειγμα, η Oneplus έδωσε το 10αρι (μετά από κάποιες ΒΕΤΑ μάλιστα) για το 6&6t και αμέσως το σταμάτησε, μετά από λίγες μέρες το έδωσε πάλι, δεν κράτησε πολύ όμως, και πάλι είχε προβλήματα και αισίως έχουμε την 3η έκδοση ήδη (OOS10.3).

Θα μου πεις ότι τελικά, το έδωσε, ότι τελικά η αντίδραση ήταν άμεση, ...ναι, αλλά μιλάμε και για κινητά που έχουν το διπλάσιο κόστος και μιλάμε για μια εταιρεία που έχει κάθε χρόνο μόνο 2 μοντέλα (τώρα πάει στα 4) ....

 

Με λίγα λόγια (γιατί ήδη κούρασα :) ) είναι λογικό να υπάρχουν και αστοχίες και καθυστερήσεις, όσο δεν έχει τα χάλια της LG :) είναι ΟΚ, λίγη υπομονή δεν βλάπτει.

 

Ομολογώ αυτό δεν το γνώριζα για την one plus κ όντως είναι απαράδεκτο αν όντως έγινε έτσι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι έγινε με το 6t, αλλά η oneplus ήταν από τις πρώτες που έδωσαν android 10. Άλλο να εχεις προβλήματα οταν εισαι απο τους πρώτους που δίνουν νέα εκδοση android και άλλο 6-7 μήνες μετά που υποτίθεται έχει δουλευτεί περισσότερο.

 

Κατα τα αλλα, δεν νομιζω οτι χρειάζεται να το συζητάμε άλλο. Εννοώ ότι ειναι να γίνει θα γινει. Καλό να βγει το update και όλα εντάξει ;)

Link to comment
Share on other sites

https://piunikaweb.com/2020/01/17/xiaomi-mi-a3-android-10-update-india/ μετά τα τελευταία νέα μάλλον θα έχουμε android 10 πριν το Φλεβάρη . Αυτό φαίνεται στον ορίζοντα..
Link to comment
Share on other sites

https://piunikaweb.com/2020/01/17/xiaomi-mi-a3-android-10-update-india/ μετά τα τελευταία νέα μάλλον θα έχουμε android 10 πριν το Φλεβάρη . Αυτό φαίνεται στον ορίζοντα..

 

Εάν φανεί σε αυτούς του 10 χιλιάδες χρήστες ότι όλα είναι καλά αλλιώς ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι

Link to comment
Share on other sites

Σε Vodafone το WiFi calling σας δουλεύει; στο προηγούμενο κινητό μου το δούλευα με την εφαρμογή, αυτό θέλει την εφαρμογή ή παίζει απευθείας;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε Vodafone το WiFi calling σας δουλεύει; στο προηγούμενο κινητό μου το δούλευα με την εφαρμογή, αυτό θέλει την εφαρμογή ή παίζει απευθείας;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω το εχω ενεργοποιησει και δειχνει να δουλευει (χωρις εφαρμογη).

Ομως αν βαλεις airplane mode δεν δουλευει λεει η vodafone και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν δουλευει σωστα η οχι.

Παντως στο σπιτι μου που εχω χαμηλο σημα η κληση ειναι μια χαρα σε σχεση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αντε παμε ενα νέο συγκεντρωτικό gcam.

Πριν περάσετε τις ρυθμίσεις, κάντε clear data της εφαρμογής για να φύγουν τα κατάλοιπα των προηγούμενων gcam.

 

1.α. Περισσότερη φυσικότητα ή πρόσωπα (xcam):

Έκδοση gcam (android 10): https://drive.google.com/file/d/1-_F6TTUVDzBfsmdDhSvELPddlG3h9k7I/view?usp=sharing

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

 

Για να περάσετε xml πρέπει μεσω file manager στην αρχική του αποθηκευτικού να δημιουργήσετε ενα φάκελο Gcam/Configs και μέσα να βάλετε το xml που κατεβάσατε. Ενα τρικ για να αποφύγετε την δημιουργια φακέλων είναι να μπειτε στις ρυθμίσεις της gcam και κατω κατω στις γενικές να επιλέξετε save settings και να γραψετε κατι της μορφης delete. Με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθούν αυτόματα οι φάκελοι.

 

Έπειτα πάτε στη κάμερα, κάνετε διπλό ταπ κατω απο το κουμπι του κλείστρου και θα σας βγάλει να το επιλέξετε. Αν τυχόν ακολουθήσατε το τρικ, προφανώς μπορείτε να σβήσετε το delete.xml που δημιουργησατε ;)

 

Επεξήγηση των xml:

- Night μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες οπότε και "κρυβει" τον θορυβο χωρις να χρειαστεί πολύ noise reduction. Διατηρεί, δηλαδή, υψηλή λεπτομέρια με κόστος dynamic range.

- Το night-lc εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα με χαμηλότερο contrast και πιο ανοιγμένες σκιές (την καθιστά και πιο all around πχ μπορει να*αρεσει και μερα ή προσωπα αν και λιγο "άγριες") αλλα δυστυχώς θα εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό (ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες σκιες). Έχει, δηλαδή, εξίσου υψηλή λεπτομέρια, με καλύτερο dynamic range αλλά με κόστος θορυβο στις σκιές

- Το night-lc-cleaner είναι σαν την Night-lc αλλά με λίγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso. Δηλαδή όταν είναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρεια σε σχέση με night-lc. Αυτή ήταν και η προσωπική αγαπημένη.

* Και στα 3 xml ειναι ενα κλικ κατω το saturation/κορεσμος (δηλαδη λιγότερο εντονα τα χρώματα)

 

1.β. Εναλλακτική της xcam => (hyper):

Αν θέλετε κάτι νεότερο από την xcam δείτε την hyper με το xml sharper.

Αφου το περάσετε θα χρειαστεί να ριξετε saturation σε 1.2 και 1.9

Ακολουθεί copy paste από το 1+7 όπου και σεταρίστηκε. Αφήνω και τα άλλα μην τυχον τα προτιμήσετε

 

Link: http://t.me/hellasmobiles/66992

Επεξήγηση xml

- sharper ή (detail): εστιάζει στη λεπτομέρεια & οξύτητα (προτεινόμενο για a3)

- cleaner: εστιάζει στη καθαρή φωτογραφία από θόρυβο (κόστος χαμηλότερη λεπτομέρεια)

- balanced: κάτι ανάμεσα στα παραπάνω δυο

 

2. Νυχτερινά τοπία (urnyx):

Αν και σε τυχον ακραία σκοτάδια θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια, το αποτέλεσμα σε νυχτερινά τοπία είναι εξαιρετικά (ακόμα και αν βάλει ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois). Δηλαδή για νυχτερινά τοπία είναι η καλύτερη αλλά δυστυχώς χάνει στα πρόσωπα.

 

Εδώ η έκδοση και ρυθμίσεις: https://t.me/hellasmobiles/40607

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα "κολλαει" σε κάποιες από αυτές φαίνεται να μην αλλάζουν μετά (δηλάδη τις αλλάζεις σαν νουμερο αλλα δεν αλλάζει το αποτέλεσμα). Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε θα πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη και όχι σε δόσεις. Διαφορετικά θα χρειαστεί clear data της εφαρμογής και περασμα απο την αρχή. Υπόψιν, στο a3 η wide δουλεύει μόνο με root και αλλαγη του selinux. Δεν είναι όπως πχ στο Mi9 που δουλεύει απευθείας με απλή ενεργοποίηση της ρύθμισης στη gcam.

 

==================

*ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ*

==================

 

Ποια από τις τρείς;

Θα χρησιμοποιείται την urnyx για νυχτερινά τοπία και την xcam για πρόσωπα (ή και μέρα αν σας αρέσει). Μπαίνουν ταυτόχρονα. Εναλλακτική της xcam είναι η hyper αλλα δεν μπαίνει ταυτόχρονα με xcam (θα χρειαστεί να σβήσετε την πρώτη ή να κάνετε κλώνο). Αν δεν θέλετε να μπλέκετε με πολλαπλές δείτε ποια σας αρέσει περισσότερο. Ισως λιγο πιο all around η xcam με night-lc-cleaner (ή την εναλλακτική της δηλαδή hyper αλλα δεν εχει πολυτεσταριστεί)

 

Μέρα ίσως προτιμήσετε τη στοκ. Από gcam, πιο φυσική για μέρα ειναι η xcam ή hyper (σε σχέση με urnyx). Καλυτερη οξύτητα βέβαια η urnyx.

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Προσοχή σε χαμηλό φωτισμό, με zsl μπορεί να υπάρξει camera shake αν "κοπανάτε" τη συσκευή καθώς πατάτε το κλείστρο

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur. Πιο αργή όλων με hdr+ enhanced τη νύχτα είναι η urnyx.

 

Αν είχατε άλλη gcam πριν από αυτές

Για να δουλέψει απροβλημάτιστα η εφαρμογή, μετά την εγκατάσταση κάντε ένα clear το data της εφαρμογής. Διαφορετικά ίσως έχετε bugs.

 

Καλησπέρα! Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το θέμα. Κατέβασα τα apk και οι εφαρμογές ανοίγουν κανονικά. Όταν τις κλείνω όμως, πού μπορώ να τις ξαναβρώ; Δεν έχει εμφανιστεί κάποιο shortcut στην αρχική οθόνη και το μόνο που βρίσκω είναι να τις ξαναεγκαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ενεργοποιησει και δειχνει να δουλευει (χωρις εφαρμογη).

 

Ομως αν βαλεις airplane mode δεν δουλευει λεει η vodafone και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν δουλευει σωστα η οχι.

 

Παντως στο σπιτι μου που εχω χαμηλο σημα η κληση ειναι μια χαρα σε σχεση με πριν.

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει; Πρέπει να βγάζει εικονίδιο vowifi. Αν βλέπεις απλά να γράφει HD δίπλα από το σήμα, αυτό σημαίνει volte. Vowifi είτε σε flight mode είτε σε κανονική λειτουργία βλέπω μόνο με την κάρτα της cosmote, και βγάζει την ένδειξη.

e26638efedf5f805f909cab42eb383eb.jpg

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει; Πρέπει να βγάζει εικονίδιο vowifi. Αν βλέπεις απλά να γράφει HD δίπλα από το σήμα, αυτό σημαίνει volte. Vowifi είτε σε flight mode είτε σε κανονική λειτουργία βλέπω μόνο με την κάρτα της cosmote, και βγάζει την ένδειξη.

e26638efedf5f805f909cab42eb383eb.jpg

 

Sent from my Mi A3

Στην vodafone αν εχεις ενεργοποιημενα τα volte βγαζει HD αλλα δεν θα εχεις αναγνωριση κλησης.

Εγω απενεργοποιησα το volte και εχω ενεργο μονο το vowifi.

Στο vowifi δεν μου βγαζει κανενα εικονιδιο και για αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αν δουλευει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα! Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το θέμα. Κατέβασα τα apk και οι εφαρμογές ανοίγουν κανονικά. Όταν τις κλείνω όμως, πού μπορώ να τις ξαναβρώ; Δεν έχει εμφανιστεί κάποιο shortcut στην αρχική οθόνη και το μόνο που βρίσκω είναι να τις ξαναεγκαταστήσω.

 

Η εφαρμογη δεν βγαζει εικονιδιο στην επιφανεια αλλα στο app drawer.

Τραβα απο κατω προς τα πανω και θα βρεις τις εφαρμογες.εκει ειναι.

Ελπιζω να μην εβαλες ομοιες gcam γιατι δυο gcam με την ιδια βαση δεν γινεται.

Hypercam με αλλη gcam νομιζω γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω cosmote και έχω hd πωςβαζω vowifi?

 

Πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να στο ενεργοποιησουν.

Link to comment
Share on other sites

Στην vodafone αν εχεις ενεργοποιημενα τα volte βγαζει HD αλλα δεν θα εχεις αναγνωριση κλησης.

Εγω απενεργοποιησα το volte και εχω ενεργο μονο το vowifi.

Στο vowifi δεν μου βγαζει κανενα εικονιδιο και για αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αν δουλευει.

Σίγουρα, δεν σου δουλεύει. Ο μόνος τρόπος στην Vodafone είναι με την εφαρμογή της, αν θέλεις να έχεις vowifi.

 

 

Εγώ έχω cosmote και έχω hd πωςβαζω vowifi?

 

 

 

Πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να στο ενεργοποιησουν.

Όχι, δε νομίζω. Το vowifi πάει πακέτο με το volte, και αφού βλέπει την ένδειξη HD (volte) τότε είναι ενεργοποιημένα όλα στη γραμμή του. Αρκεί να γράψει στον dialer *#*#869434#*#* και θα του δουλέψει.

 

Όπως έγραψα και εχθές, αυτός ο κωδικός όπως και αντίστοιχα ο *#*#86583#*#* φαίνεται να απενεργοποιούν τον έλεγχο συμβατότητας και να το επιβάλουν κατά κατά κάποιο τρόπο να παίξει με κάποιες γενικές ρυθμίσεις αν υποστηρίζεται από την γραμμή η υπηρεσία. Για αυτό και στην Vodafone δεν παίζει σωστά (το πρόβλημα με την απόκρυψη, το οποίο δεν είναι γενικό αλλά μόνο όταν σε καλούν από Vodafone).

Φαίνεται και από το μήνυμα που βγάζει πληκτρολογώντας τον εκάστοτε κωδικό : VOLTE ή VOWIFI carrier check was disabled. Όταν βγάζει disabled είναι που παίζει το volte στην Vodafone, και το vowifi στην cosmote. Στην τελευταία το volte παίζει ανεξάρτητα από το αν έχουμε εισάγει τον κωδικό, εφόσον βέβαια είναι ενεργοποιημένο στην γραμμή.

 

Λογικά εσύ εφόσον δεν έχεις την ένδειξη HD στην Vodafone δεν έχεις τίποτα, ούτε volte ούτε vowifi. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν έχεις δεδομένα από αυτήν την κάρτα με κλειστό WiFi, και κατά την κλήση η ένδειξη του 4G αλλάζει σε 3G/H. Και δεν πρέπει να έχεις ούτε vowifi γιατί εκτός του ότι, όπως είπα δεν δείχνει να παίζει το vowifi χωρίς την εφαρμογή, θα έπρεπε να έχεις ένδειξη vowifi.

 

Edit : επίσης όταν παίζει το vowifi, στο γράφει όταν πραγματοποιείται κλήση.

 

 

4f5f5865473caba17bb39bff4fb5e9c8.jpg

 

Sent from my Mi A3

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσα τον κωδικό και μου έγραψε αυτό Volte carrier check was disabled έβγαλε ένα HD πάνω. Για το vowifi δεν βλέπω να δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...