Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ιδέα μου ή με το update του Δεκεμβρίου έχει φτιάξει το bug με την αυτόματη φωτεινότητα στο ξεκλείδωμα και έχει βελτιωθεί και η μπαταρία;

 

Για μπαταρία δεν παρατήρησα κάτι, έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ καλή, αλλά για την φωτεινότητα δεν είναι ιδέα σου, έφτιαξε και στο δικό μου!

Πριν την ενημέρωση, αν ξεκλείδωνα πατώντας πρώτα το κουμπί και μετά βάζοντας το αποτύπωμα ήταν μια χαρά, ενώ αν ξεκλείδωνα απευθείας με το αποτύπωμα τότε η φωτεινότητα πήγαινε στο τέρμα για αρκετή ώρα. Πλέον λειτουργεί άψογα!

Θα δοκιμάσω να απενεργοποιήσω και την εφαρμογή που έβαλα για το led, μήπως διορθώθηκε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε καλά;

Το κινητό έχει πάει 140€ από παραεισαγωγη και θα δώσετε 300 μόνο και μόνο για την εγγύηση;

 

Το after sales των εταιρειών το έχουμε δει, σε εταιρία εισαγωγική δούλευα και οι μισθοί είναι πείνας, όχι δεν θα τους υποστηρίξω

 

δικιο εχεις αλλα ποιος σε ακουει.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 200 αξίζει από ελληνική αντιπροσωπεία πιο πάνω όχι

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις αλλα ποιος σε ακουει.

 

Ειναι αυταποδεικτο....

Αν ηταν αλλιως δεν θα ειχαμε αυτα τα χαλια.

Δεν θα καταργουσαμε το εθνικο μας νομισμα που ηταν τζαμπα για να παρουμε ενα ψευτικο νομισμα που το κοβουν απατεωνες ιδιωτες απο αερα κοπανιστο και να μας το πουλανε ωστε σημερα να ειμαστε σε αυτα τα χαλια.αφου λοιπον δεχτηκαμε αυτην την απιστευτη απατη γιατι να μην δεχτου μια δυπλασια τιμη σε ενα κινητο .

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί μου αποθηκεύει τις φωτογραφίες χωρίς να τις γυρνάει ενώ εγώ τραβάω σε landscape? Και με gcam και με την stock.
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος MI A3. Το αγόρασα για 2ο, 128άρι στα 170€. Μέχρι στιγμής μετά από 2 ώρες χρήσης, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν νομίζω ότι γινόταν και διαφορετικά, καθώς το stock Android είναι μεγάλη αγάπη, χρόνια τώρα κρατάει αυτή η κολώνια. Για την οθόνη που διάβαζα τα χειρότερα, νομίζω ότι είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση. Αν δεν είναι κολλημένος κανείς (και μεταφορικά και κυριολεκτικά στα 2cm από την οθόνη) δεν θα συναντήσει πρόβλημα. Νομίζω ότι έκανα την καλύτερη αγορά, για την χρήση που το θέλω.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω το κινητό για τη γυναίκα μου αλλά έχω μπερδευτεί όσο αφορά ποιο μοντέλο να επιλέξω.

Αυτό που είναι ΕU ή Global version;

 

Από το eshop μου είπαν ότι υποστηρίζεται από δικό τους service. Έχει κανένα άλλο μαγαζί, εκτός βέβαια από you.gr, υποστήριξη από infoqust;

Θέλω να το πάρω από Ελλάδα αλλά όχι να δώσω και 300 παρά ευρώ...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το Mi a3 ξέρω ότι έδινε το foxbox συσκευές αγορασμένες από Infiquest με 2ετή εγγύηση της Infiquest. Εγώ το αγόρασα από εκεί πριν ενάμιση μήνα, από σύμπτωση. Είχε αυτοκόλλητο στη συσκευασία και μέσα είχε το καρτελάκι με τις οδηγίες χρήσεως και την εγγύηση. Πήρα τηλέφωνο την Infiquest, έδωσα το imei της συσκευής και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι δικό τους και το καλύπτουν. Μπορεί να υπάρχουν και άλλα σκρουτζομάγαζα....θέλει λίγο ψάξιμο με τηλέφωνο πριν.

 

Επίσης η Cosmodata έδινε το Redmi Note 8 pro, με εγγύηση Infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δώρο από χθες το κινητό στη γυναίκα μου. Το λιγουρεύομαι η αλήθεια είναι. Με την τελευταία αναβάθμιση, το δακτυλικό συνεργάζεται ικανοποιητικά με τα τζαμάκια προστασίας; Θέλω να προβώ σε αγορά από eshop(το έχω δίπλα μου) και έχει 2-3 ετοιμοπαράδοτα. Να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο;
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δώρο από χθες το κινητό στη γυναίκα μου. Το λιγουρεύομαι η αλήθεια είναι. Με την τελευταία αναβάθμιση, το δακτυλικό συνεργάζεται ικανοποιητικά με τα τζαμάκια προστασίας; Θέλω να προβώ σε αγορά από eshop(το έχω δίπλα μου) και έχει 2-3 ετοιμοπαράδοτα. Να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο;

 

Καλοριζικο

Κανενα προβλημα δεν εχει με τζαμακια.

Εγω προτιμω αυτο που ειναι ολο διαφανες χωρις μαυρο γυρω γυρω αλλα το εχω παρει απο Γερμανια

https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-xiaomi-mi-a3-2736194.html

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/development/miui-miui-11-mi-a3-t4016457

Γνωριζει κανεις απο σας πως μπορω να flashάρω με ασφαλεια την miui 11 στο mi a3 ; Και μετα αν θελω να βαλω ξανα την stock του εκδοση θα μπορω ή θα μεινω χωρις ; Ετσι για αλλαγη του περιβαλλοντος.

 

Ενημερωση: Μολις μου ηρθε και μενα επιτελους η αναβαθμιση για την ασφαλεια ενημερωση του Δεκεμβριου 2019:

 

80444429-2633411003447306-7989179451676033024-o.jpg

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις αυτό. Δεν υπάρχει επίσημο miui ως επιλογή. Αυτό που δείχνεις είναι custom rom, με ότι συνεπάγεται αυτό σε θέματα σταθερότητας/λειτουργικότητας.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις αυτό. Δεν υπάρχει επίσημο miui ως επιλογή. Αυτό που δείχνεις είναι custom rom, με ότι συνεπάγεται αυτό σε θέματα σταθερότητας/λειτουργικότητας.

 

Sent from my Mi A3

 

Το ξερω οτι δεν ειναι επισημο ως επιλογη φιλε μου ομως θα ηθελα να πειραματιστο να στο πω ετσι :) για αλλαγη.

Δεν ξανα ασχολειθηκα ποτε μου με custom rom flash root κλπ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/development/miui-miui-11-mi-a3-t4016457

Γνωριζει κανεις απο σας πως μπορω να flashάρω με ασφαλεια την miui 11 στο mi a3 ; Και μετα αν θελω να βαλω ξανα την stock του εκδοση θα μπορω ή θα μεινω χωρις ; Ετσι για αλλαγη του περιβαλλοντος.

 

Ενημερωση: Μολις μου ηρθε και μενα επιτελους η αναβαθμιση για την ασφαλεια ενημερωση του Δεκεμβριου 2019:

 

80444429-2633411003447306-7989179451676033024-o.jpg

Εκει στο XDA θα βρεις τα παντα και τις γνωμες των αλλων.εδω δεν ειναι εξιδηκευμενο οσο το xda σε πειραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια γνώμη, μην το πειράζεις και να το ευχαριστηθείς ως έχει. Αν είναι για αλλαγή εμφάνισης μπορείς να παίξεις με άλλον launcher.

Οι custom rom φτιάχνονται από κάποιον που ασχολείται με το αντικείμενο, παίρνοντας σαν βάση κάποιο λογισμικό από άλλη συσκευή και προσαρμόζοντάς το σε αυτήν. Το δοκιμάζει όσο μπορεί και μετά οι χρήστες που θα το εγκαταστήσουν καλούνται να αναφέρουν τυχόν bugs για να επιλυθούν σιγά σιγά. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός τέτοιου λογισμικού και του κανονικού που έχει ο κατασκευαστής, το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις έχει δοκιμαστεί σε όλους τους τομείς ότι λειτουργεί όπως πρέπει πριν δοθεί στην κυκλοφορία.

Προσωπικά όσες φορές είχα παίξει με custom rom σε διάφορες συσκευές στο παρελθόν, ακόμη και αν μου φαινόταν να πηγαίνει ωραία στην αρχή, διαπίστωνα πως με την πάροδο του χρόνου και φορτώνοντας το τηλέφωνο με εφαρμογές πήγαινε τα ίδια με το στοκ λογισμικό, και πάντα κατέληγα να γυρίζω σε αυτό. Έτσι όπως είναι το Android σήμερα δεν βρίσκω λόγο σε καινούριο τηλέφωνο να γίνει κάτι τέτοιο. Μόνο σε κανένα παλιό που έχει σταματήσει η επίσημη υποστήριξη πριν χρόνια, και έχει τόσο παλιό Android που ενδεχομένως είναι μη λειτουργικό πλέον.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια γνώμη, μην το πειράζεις και να το ευχαριστηθείς ως έχει. Αν είναι για αλλαγή εμφάνισης μπορείς να παίξεις με άλλον launcher.

Οι custom rom φτιάχνονται από κάποιον που ασχολείται με το αντικείμενο, παίρνοντας σαν βάση κάποιο λογισμικό από άλλη συσκευή και προσαρμόζοντάς το σε αυτήν. Το δοκιμάζει όσο μπορεί και μετά οι χρήστες που θα το εγκαταστήσουν καλούνται να αναφέρουν τυχόν bugs για να επιλυθούν σιγά σιγά. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός τέτοιου λογισμικού και του κανονικού που έχει ο κατασκευαστής, το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις έχει δοκιμαστεί σε όλους τους τομείς ότι λειτουργεί όπως πρέπει πριν δοθεί στην κυκλοφορία.

Προσωπικά όσες φορές είχα παίξει με custom rom σε διάφορες συσκευές στο παρελθόν, ακόμη και αν μου φαινόταν να πηγαίνει ωραία στην αρχή, διαπίστωνα πως με την πάροδο του χρόνου και φορτώνοντας το τηλέφωνο με εφαρμογές πήγαινε τα ίδια με το στοκ λογισμικό, και πάντα κατέληγα να γυρίζω σε αυτό. Έτσι όπως είναι το Android σήμερα δεν βρίσκω λόγο σε καινούριο τηλέφωνο να γίνει κάτι τέτοιο. Μόνο σε κανένα παλιό που έχει σταματήσει η επίσημη υποστήριξη πριν χρόνια, και έχει τόσο παλιό Android που ενδεχομένως είναι μη λειτουργικό πλέον.

 

Sent from my Mi A3

 

Συνφωνω απολυτα.

Τις ιδιες εμπειριες εχω και εγω μετα απο χρονια πειραματων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. κάτοχος και εγώ από χθες της συσκευής την απέκτησα από public στα 199 ευρώ σε προσφορά.

Εχω όμως μία-δύο απορίες τις οποίες δεν μπορώ να λύσω, οπότε θα εκτιμούσα αν κάποιος από δω μέσα μπορεί να με βοηθήσει:

1. πώς μπορώ να ξεκλειδώνω απευθείας με το δακτυλικό αποτύπωμα χωρίς να χρειαστεί πρώτα να πατήσω το πλαϊνό κουμπί κλειδώματος ξεκλειδώματος;

2. ενώ έχω ενεργοποιήσει την δόνηση κατά την πληκτρολόγηση παρόλα αυτά δεν δονείται παρά μόνο ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο κλικ. Καμία ιδέα τι έχω κάνει λάθος;

3. Πώς ενεργοποιώ το volte και voice over wifi;

4. Η μπάρα πλοήγησης της google (με το βελάκι και το κεντρικό κουμπάκι) αλλάζει και να γίνεται πλοήγηση με gestures;

5. συνέδεσα ένα bluetooth της philips το οποίο δεν συνεργάζεται καθόλου καλά με το τηλέφωνο. ακούω το συνομιλητή μου με αλλοιωμένη φωνή ή καθόλου. το ίδιο headset δούλευε κανονικά με όλα τα προηγούμενα τηλέφωνα που είχα καμία ιδέα ή μήπως είναι κάποιο bug;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χαμηλωσε η μεγιστη ενταση στα ακουστικα ή οχι ?

 

(poweramp και γενικα)

Αν όντως χαμήλωσε, διάλεξε Ελβετία στην επιλογή χώρας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. κάτοχος και εγώ από χθες της συσκευής την απέκτησα από public στα 199 ευρώ σε προσφορά.

Εχω όμως μία-δύο απορίες τις οποίες δεν μπορώ να λύσω, οπότε θα εκτιμούσα αν κάποιος από δω μέσα μπορεί να με βοηθήσει:

1. πώς μπορώ να ξεκλειδώνω απευθείας με το δακτυλικό αποτύπωμα χωρίς να χρειαστεί πρώτα να πατήσω το πλαϊνό κουμπί κλειδώματος ξεκλειδώματος;

2. ενώ έχω ενεργοποιήσει την δόνηση κατά την πληκτρολόγηση παρόλα αυτά δεν δονείται παρά μόνο ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο κλικ. Καμία ιδέα τι έχω κάνει λάθος;

3. Πώς ενεργοποιώ το volte και voice over wifi;

4. Η μπάρα πλοήγησης της google (με το βελάκι και το κεντρικό κουμπάκι) αλλάζει και να γίνεται πλοήγηση με gestures;

5. συνέδεσα ένα bluetooth της philips το οποίο δεν συνεργάζεται καθόλου καλά με το τηλέφωνο. ακούω το συνομιλητή μου με αλλοιωμένη φωνή ή καθόλου. το ίδιο headset δούλευε κανονικά με όλα τα προηγούμενα τηλέφωνα που είχα καμία ιδέα ή μήπως είναι κάποιο bug;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

1.αν βαλεις το δακτυλο σου στην θεση που πρεπει στην οθονη θα ξεκλειδωσει χωρις να χρειαζεται να πατησεις κανενα κουμπι.

2.να πας στις ρυθμισεις του gboard και να ενεργοπειησεις την δονηση κατα την πληκτρολογηση και αν θες να ρυθμισεις και την ενταση της δονησης.

3.πρεπει πρωτα να ενεργοποιησεις απο την εταιρια τηλεπικηνωνιων και μετα πατωντας στον dialer κωδικο που θα βρεις μια δυο σελιδες πισω.

4.οχι ακομα να περιμενεις σε ενα μηνα περιπου στο update με το android 10 που το εχει.

5.δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο γιατι δεν χρησιμοποιω blueltooth ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια γνώμη, μην το πειράζεις και να το ευχαριστηθείς ως έχει. Αν είναι για αλλαγή εμφάνισης μπορείς να παίξεις με άλλον launcher.

Οι custom rom φτιάχνονται από κάποιον που ασχολείται με το αντικείμενο, παίρνοντας σαν βάση κάποιο λογισμικό από άλλη συσκευή και προσαρμόζοντάς το σε αυτήν. Το δοκιμάζει όσο μπορεί και μετά οι χρήστες που θα το εγκαταστήσουν καλούνται να αναφέρουν τυχόν bugs για να επιλυθούν σιγά σιγά. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός τέτοιου λογισμικού και του κανονικού που έχει ο κατασκευαστής, το οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις έχει δοκιμαστεί σε όλους τους τομείς ότι λειτουργεί όπως πρέπει πριν δοθεί στην κυκλοφορία.

Προσωπικά όσες φορές είχα παίξει με custom rom σε διάφορες συσκευές στο παρελθόν, ακόμη και αν μου φαινόταν να πηγαίνει ωραία στην αρχή, διαπίστωνα πως με την πάροδο του χρόνου και φορτώνοντας το τηλέφωνο με εφαρμογές πήγαινε τα ίδια με το στοκ λογισμικό, και πάντα κατέληγα να γυρίζω σε αυτό. Έτσι όπως είναι το Android σήμερα δεν βρίσκω λόγο σε καινούριο τηλέφωνο να γίνει κάτι τέτοιο. Μόνο σε κανένα παλιό που έχει σταματήσει η επίσημη υποστήριξη πριν χρόνια, και έχει τόσο παλιό Android που ενδεχομένως είναι μη λειτουργικό πλέον.

 

Sent from my Mi A3

 

Καλησπερα σε ευχαριστω που μου επεξηγησες την σημασια αυτων των custom rom με καλυψες απολυτα οποτε θα το χαρω ως εχει και δεν θα το πειραξω με καμια τροποποιηση.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρατηρώ ότι μόλις ενεργοποιείται ο νυχτερινός φωτισμός (για προστασία ματιών την νύχτα) παύει να ανταποκρίνεται το δακτυλικό. Γενικό το φαινόμενο ή κάτι δεν κάνω καλά;
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οποίος έβαλε την ενημέρωση Δεκεμβρίου να γράψει εντυπώσεις

 

 

Ειναι οπως η προηγουμενη με καποιες βελτιωσεις στο δακτυλικο στην αυτοματη φωτεινοτητα και αλλα.

Λειτουργει μια χαρα τι αλλο θες να μαθεις δηλαδη?

Αλλωστε εχουν γραφτει αρκετα αν διαβασεις λιγο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...