Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε να το γραψω,στα 100 ατομα (νεαρα ατομα,φιλες φιλοι της κορης μου) που τα ειδαν ειπαν ουαου για το κοκκινο και το μπλε και ειδικα στα νερα που κανουν,και μμμμ γραφικουρα για το μαυρο.....περι ορεξεως βεβαια σπανακοτυροπιτα.:D

Και εμενα μπλε μου αρεσει,ειδικα με διαφανη θυκουλα δεν χανεις τα εφε της πλατης,

 

Καλα μονο ενας τσιμπησε στο τρολαρισμα........:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ πάντως, αυτό που άκουσα από την κόρη φίλης πριν λίγο καιρό, καθώς συστήναμε στη μητέρα της να πάρει ένα Xiaomi (ένα Redmi 8, νομίζω, ή κάτι τέτοιο), ήταν κάτι που -προερχόμενο από τη συλλογική εμπειρία των παιδιών στο συγκεκριμένο θέμα- ίσως και να έπρεπε να είχα λάβει υπ' όψη μου πιο σοβαρά:

"Α, ωραία είναι τα Xiaomi, αλλά σπάνε εύκολα" (!!!)

 

Κάτι ήξερε τελικά η μικρή... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αυτό που άκουσα από την κόρη φίλης πριν λίγο καιρό, καθώς συστήναμε στη μητέρα της να πάρει ένα Xiaomi (ένα Redmi 8, νομίζω, ή κάτι τέτοιο), ήταν κάτι που -προερχόμενο από τη συλλογική εμπειρία των παιδιών στο συγκεκριμένο θέμα- ίσως και να έπρεπε να είχα λάβει υπ' όψη μου πιο σοβαρά:

"Α, ωραία είναι τα Xiaomi, αλλά σπάνε εύκολα" (!!!)

 

Κάτι ήξερε τελικά η μικρή... :)

 

Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα μετά της τουμπιτσες που έχουν φάει τα δικά μας,και χωρίς θήκες και Τζαμάικα φορεμένα.Να επαναλάβω ότι είναι θέμα συγκιριων η εκάστοτε ζημιά......και το κυριότερο.....πόσο καντεμης είσαι στην παρούσα φάση.:-)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα από Καραβασίλη στο μαύρο. Το μπλε το έχει 300€ συν έξοδα αποστολής βγαίνει στα 310 περίπου €.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειχα θέμα με την μπαταρία. Βάλαμε από τους πρώτους μαζί με την κοπέλα μου την 11.0.4. εκεί που κράταγε 2 μέρες εύκολα ,πλέον 1.5 με το ζόρι. Τώρα που την ξανά δώσανε την ξανά πέρασα από πάνω κ έκανα επαναφορα. Για να δούμε. Έχω ξενερώσει με το drain της μπαταρίας. Αν και το σκέφτομαι να περασω ή eu ή lineage. Χρήση όλη μέρα wifi data bluetooth, 1-2 ώρες ομιλία, κάμποσα μέιλ για δουλειά ,καμία ώρα σοσιαλ. .

Επίσης μετά την επαναφορά δεν μου δουλεύει το ημερολόγιο και πετάει σφάλμα κ κλείνει. Έκανα εκκαθάριση ρυθμίσεων κ επανεκκίνηση αλλά τπτ...

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα από Καραβασίλη στο μαύρο. Το μπλε το έχει 300€ συν έξοδα αποστολής βγαίνει στα 310 περίπου €.

 

Από εκεί το είχα πάρει και γω. Είχε πολύ καλές κριτικές και ήρθε πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες εντυπώσεις από την 11.0.4.0...

 

Κατ' αρχήν (αναμενόμενο αυτό, αλλά νομίζω ενδιαφέρον να το δει κανείς), το τηλέφωνο αγοράστηκε με MIUI 10, οπότε με το που το άνοιξα, μου είπε για διαθέσιμο update και περίμενα ότι θα δω την 11.0.4.0, αλλά αντί αυτού, κατέβασε την 11.0.1.0 (miui 11, android 9). Αμέσως μετά, ενημέρωσε για νέο update και κατέβασε την 11.0.4.0.

Όπως είπα και προηγουμένως, αναμενόμενο, αν το σκεφτεί κανείς...

Επωφελήθηκα και έκανα wipes μετά από κάθε update - ελαφρά τη καρδία, μιας και δεν είχα βάλει ακόμα πάνω τίποτα! :)

 

Με το android 10, τώρα...

Κατ' αρχήν έχω πρόβλημα με αρκετές εφαρμογές. Ο (σχετικά παλιός, ομολογουμένως) file manager που χρησιμοποιώ ξαφνικά δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές (προσπαθεί να πετάξει ένα pop up και κολλάει, και όταν κάποια στιγμή ξεκολλήσει, λέει ότι δε βρίσκει εφαρμογή για να διαχειριστεί το apk!)

Μυρίζει αλλαγή στον τρόπο που τα διαχειρίζεται εσωτερικά το νέο android...

 

Για dialer, χρησιμοποιούσα τον γνωστό exDialer, ο οποίος -κατά τη στάνταρντ πρακτική στο είδος- για missed calls άνοιγε στιγμιαία τον 'μαμά' dialer για να σβήσει το -missed- call log (γιατί ως εφαρμογή χρήστη, ο exDialer δεν έχει ανάλογη πρόσβαση). Μάλιστα, εξαιτίας προφανώς της ταχύτητας/ισχύος του Mi9t, το άνοιξε/κλείσε του 'μαμά' dialer ήταν αστραπιαίο και σχεδόν δεν προλάβαινες να το δεις (και να σε ενοχλήσει), όπως γινόταν σε άλλες συσκευές.

Τώρα με το android 10 (ή ίσως την κατά xiaomi υλοποίησή του...?) ο 'μαμά' dialer ανοίγει μεν, αλλά δεν... ξανακλείνει (μένει ανοιχτός, παρέα με τον exDialer, και μάλιστα ο 'μαμά' στο foreground!), καταστρέφοντας πρακτικά την όλη λειτουργία!

Αυτό προφανώς κάνει την ίδια ζημιά σε όλους τους 3rd party dialers και -αν είναι όντως έτσι- είναι σημαντικό πρόβλημα.

Έχει κανείς άλλος ανάλογο θέμα / έχει βρει καμιά λύση...;

 

Τέλος, με την 11.0.4.0 παρατηρώ δυστυχώς σε αρκετά σημεία διάφορα μικρό-lag-αρίσματα, αρκετά ορατά (ιδίως στα transitions κατά το άνοιγμα/κλείσιμο παραθύρων/εφαρμογών), που ήταν τελείως άγνωστη ποσότητα μέχρι και την προηγούμενη έκδοση - και σαφώς δεν ταιριάζουν σε μια τέτοια συσκευή!

Αρκετά απογοητευτικό αυτό... (όχι ότι και τα άλλα που περιγράφω παραπάνω πάνε πίσω!)

 

Για την μπαταρία θα δω μόλις περάσουν κάποιες μέρες. Πρώτη εντύπωση είναι ότι τα πηγαίνει καλά κατά τη χρήση του τηλεφώνου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η κατανάλωση σε κατάσταση ηρεμίας/αδρανείας είναι αυξημένη. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες εντυπώσεις από την 11.0.4.0...

 

Κατ' αρχήν (αναμενόμενο αυτό, αλλά νομίζω ενδιαφέρον να το δει κανείς), το τηλέφωνο αγοράστηκε με MIUI 10, οπότε με το που το άνοιξα, μου είπε για διαθέσιμο update και περίμενα ότι θα δω την 11.0.4.0, αλλά αντί αυτού, κατέβασε την 11.0.1.0 (miui 11, android 9). Αμέσως μετά, ενημέρωσε για νέο update και κατέβασε την 11.0.4.0.

Όπως είπα και προηγουμένως, αναμενόμενο, αν το σκεφτεί κανείς...

Επωφελήθηκα και έκανα wipes μετά από κάθε update - ελαφρά τη καρδία, μιας και δεν είχα βάλει ακόμα πάνω τίποτα! :)

 

Με το android 10, τώρα...

Κατ' αρχήν έχω πρόβλημα με αρκετές εφαρμογές. Ο (σχετικά παλιός, ομολογουμένως) file manager που χρησιμοποιώ ξαφνικά δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές (προσπαθεί να πετάξει ένα pop up και κολλάει, και όταν κάποια στιγμή ξεκολλήσει, λέει ότι δε βρίσκει εφαρμογή για να διαχειριστεί το apk!)

Μυρίζει αλλαγή στον τρόπο που τα διαχειρίζεται εσωτερικά το νέο android...

 

Για dialer, χρησιμοποιούσα τον γνωστό exDialer, ο οποίος -κατά τη στάνταρντ πρακτική στο είδος- για missed calls άνοιγε στιγμιαία τον 'μαμά' dialer για να σβήσει το -missed- call log (γιατί ως εφαρμογή χρήστη, ο exDialer δεν έχει ανάλογη πρόσβαση). Μάλιστα, εξαιτίας προφανώς της ταχύτητας/ισχύος του Mi9t, το άνοιξε/κλείσε του 'μαμά' dialer ήταν αστραπιαίο και σχεδόν δεν προλάβαινες να το δεις (και να σε ενοχλήσει), όπως γινόταν σε άλλες συσκευές.

Τώρα με το android 10 (ή ίσως την κατά xiaomi υλοποίησή του...?) ο 'μαμά' dialer ανοίγει μεν, αλλά δεν... ξανακλείνει (μένει ανοιχτός, παρέα με τον exDialer, και μάλιστα ο 'μαμά' στο foreground!), καταστρέφοντας πρακτικά την όλη λειτουργία!

Αυτό προφανώς κάνει την ίδια ζημιά σε όλους τους 3rd party dialers και -αν είναι όντως έτσι- είναι σημαντικό πρόβλημα.

Έχει κανείς άλλος ανάλογο θέμα / έχει βρει καμιά λύση...;

 

Τέλος, με την 11.0.4.0 παρατηρώ δυστυχώς σε αρκετά σημεία διάφορα μικρό-lag-αρίσματα, αρκετά ορατά (ιδίως στα transitions κατά το άνοιγμα/κλείσιμο παραθύρων/εφαρμογών), που ήταν τελείως άγνωστη ποσότητα μέχρι και την προηγούμενη έκδοση - και σαφώς δεν ταιριάζουν σε μια τέτοια συσκευή!

Αρκετά απογοητευτικό αυτό... (όχι ότι και τα άλλα που περιγράφω παραπάνω πάνε πίσω!)

 

Για την μπαταρία θα δω μόλις περάσουν κάποιες μέρες. Πρώτη εντύπωση είναι ότι τα πηγαίνει καλά κατά τη χρήση του τηλεφώνου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η κατανάλωση σε κατάσταση ηρεμίας/αδρανείας είναι αυξημένη. Θα δείξει...

Παλι θα βγω ο συνήγορος αλλα θα τα γραψω,χωρις τρολαρισμα αυτην την φορα.:)

Aπο αυτα που περιγραφεις,ειδικα για τα κολληματα δεν κανει το παραμικρο η συσκευη που εχω εγω τουλαχιστον.

Γιατι εχεις αλλο dialer φιλε?Τι δεν κανει ο μαμα και τον αλλαξες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις αλλο dialer φιλε?Τι δεν κανει ο μαμα και τον αλλαξες?

Αναζήτηση επαφών σε στυλ T9 - σε Ελληνικά και Αγγλικά. Από τότε που το πρωτο-είδα στον dialer της HTC σε Windows Mobile, δεν ξαναγύρισα ποτέ σε κάτι που να μην το είχε. Και η Google ποτέ δεν έφτιαξε κάτι απολύτως ανάλογο (ούτε η Xiaomi, ούτε κανένας άλλος, απ' ό,τι έχω δει).

Επίσης δυνατότητα μεγάλης παραμετροποίησης - καμία σχέση με τους 'μαμά' dialers. Και σε λειτουργίες, αλλά και σε εμφάνιση και συμπεριφορά.

 

Ο καλύτερος που έχω συναντήσει σε Android πιστεύω ότι ήταν ο Dialer One, αλλά σταμάτησε να τον εξελίσσει ο dev, και σε android από 6 και πάνω δυστυχώς δεν κάνει σωστά render το πληκτρολόγιο στην οθόνη (κατά τα άλλα δουλεύει ακόμα μια χαρά).

Ο exDialer (πολύ δημοφιλής) ήταν η επόμενη επιλογή μου (δυστυχώς ο πολλά υποσχόμενος -και τρελλά παραμετροποιήσιμος- True Phone Dialer αποδείχθηκε τίγκα στο bug...)

Δε δοκίμασα ακόμα με άλλον, αλλά καθώς το 'κόλπο' με το στιγμιαίο άνοιξε/κλείσε του 'μαμά' dialer το χρησιμοποιούν όλοι, απ' ό,τι έχω δει (αλλιώς χρειάζεται root για να κάνει clear ένας 3rd party dialer το missed call), λογικά η -όποια- αλλαγή έκαναν τώρα θα πλήξει όλους αυτούς τους dialers...

 

Μόλις -νομίζω ότι- βρήκα και τι συμβαίνει με τον -παλιότερο- file manager που δεν μπορεί πλέον να εγκαταστήσει apk.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και άλλοι file managers, αλλά και εφαρμογές όπως ο client του dropbox (είχε το πρόβλημα για αρκετές εβδομάδες, μέχρι που το βρήκαν και το αντιμετώπισαν με κάποιο πρόσφατο update, διαβάζω τώρα).

Απ' ό,τι βλέπω, η Google άλλαξε τις λειτουργίες του Package Installer στο Android, διαχωρίζοντάς τον σε 2 διαφορετικές οντότητες (για καλύτερο έλεγχό τους), τον permission controller και τον (νέο, προφανώς) package installer (μέχρι το android 9, απ' ό,τι κατάλαβα, ήταν και τα 2 μέρος του installer).

Οπότε, κάποιες παλιότερες εφαρμογές (που μάλλον δεν έχουν ακολουθήσει κάποια νεώτερη οδηγία της Google) δεν βρίσκουν πλέον για να καλέσουν τον (νέο) package installer και δεν... ξέρουν τι να κάνουν πλέον με τα apk αρχεία!

 

 

Edit:

Σχετικά με το lagging...: Τις τελευταίες ώρες που παίζω με το τηλέφωνο, δεν το βλέπω πλέον. Ενώ στην αρχή ήταν ιδιαίτερα ευδιάκριτο, τώρα η συσκευή είναι όπως θυμόμουν την... προηγούμενη ίδια συσκευή μου (θεός σχωρέσ' τη...) με το Android 9 - και δεν μπορώ να σκεφτώ καμία εξήγηση γι' αυτό!

Εκτός και αν κάποια στιγμή που το είδα να κατεβάζει κάμποσα ΜΒ από το δίκτυο χωρίς καμία εμφανή άλλη δραστηριότητα, κατέβασε κάποιο μικρό patch...

Είχα και πριν την ιδέα ότι κατεβάζει μικρο-updates από την xiaomi χωρίς να ενημερώσει το χρήστη, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω... Δεν ξέρω αν κανείς άλλος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simpler.dialer

 

Ένας πολύ καλός dialer με ελληνικό Τ9 είναι αυτός, δωρεάν χωρίς διαφημίσεις και στα 2 χρόνια που τον δουλεύω δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τον true phone.

Δουλεύει τέλεια

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

@chios, @lagoskon:

 

Και δεν έχετε πρόβλημα με άνοιξε/κλείσε του 'μαμά' dialer για καθαρισμό των missed calls με το android 10...;

Αν δεν έχετε, τότε πρόκειται για πατάτα του ex που χρησιμοποιώ (κάποιου είδους ασυμβατότητα με τον dialer του καινούριου android/miui version), οπότε απλά τον αλλάζω!

 

 

@lagoskon:

Τον true phone τον χρησιμοποιούσα σχεδόν από τότε που πρωτοβγήκε. Στην αρχή είχα ενθουσιαστεί με τις δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά μετά παρατήρησα ότι

α) Επαφές μου που υπήρχαν στο τηλέφωνο (φαινόντουσαν κανονικά στα contacts και με τον μαμά ή άλλο εναλλακτικό dialer) o true δε μου τις έβγαζε καθόλου - και βεβαίως δεν μπορούσα να... τις καλέσω!

β) Ακόμα χειρότερα, διαπίστωσα ότι είχε αρχίσει να μου αλλοιώνει επαφές (δεν κατάλαβα τι έκανε - φάνηκε να ανακατεύει ονόματα, τηλέφωνα και άλλα στοιχεία από εντελώς διαφορετικές επαφές!) και ευτυχώς που είχα και backup των επαφών, γιατί αυτές στο τηλέφωνο τις είχε κάνει αγνώριστες...

Είδα και ότι δεν έχει βγει άλλη έκδοση από τότε, μήπως και διόρθωνε τα προβλήματα, οπότε ο true πήρε πόδι...

Έχε το νου σου, γιατί δε φαίνεται με τη μία. Μου πήρε αρκετό καιρό να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει (καθόλου!) καλά με τις επαφές μου (και μάλιστα, με το (β) παραπάνω, δεν ήταν ότι απλά δεν απεικονίζονταν σωστά, αλλά είχαν αλλοιωθεί οι ίδιες οι επαφές).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το δούλευα παλιά στο Meizu, τώρα έχω βολευτεί με τον μαμά στο Α3

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω από το S7 , σε S9 και τώρα σε Mi 9T χωρίς κανένα πρόβλημα. Τον είχα κάνει αγορά πριν χρόνια.

 

Δε μου εμφανίζει τον μαμά dialer για σβήσιμο αναπάντητων.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

8df717441e4b5d1f1dc9902fbbfaeaa9.jpg

bca5d761bc286847b6afa0b7c427a5b6.jpg

Edited by lagoskon
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Απορία (λίγο... αφελής, τώρα που το σκέφτομαι :))

 

Στο προηγούμενό μου Mi9t (ατύχησε μετά από... απότομη επαφή με το πεζοδρόμιο!), το οποιο το άφησα σε Android 9, τόσο το notification LED (ή μάλλον αυτή η... υποψία notification LED που έχει), όσο και τα διακοσμητικά φωτιστικά εφέ της μπροστινής κάμερας όταν... αναδυόταν, ήταν μπλε.

Στο καινούριο που πήρα τώρα, έκανα κατευθείαν upgrade σε Android 10 και βλέπω τώρα τόσο το LED όσο και την κάμερα να φωτίζουν κόκκινα!

Να υποθέσω ότι η αλλαγή οφείλεται στο καινούριο miui version και όχι στην... ίδια τη συσκευή, έτσι...;

(τώρα που βλέπω το ερώτημα και γραπτώς, σαν ερώτηση από... ξανθιά μου φαίνεται! :O)

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο χρώμα συσκευής πήρες;

Αν ναι οφείλεται στο miui .

 

Το γράφω γιατί δεν ξέρω τα χρώματα στο μπλε , κόκκινο , μαύρο αν αλλάζουν.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με μαύρη πλάτη το λέντ κόκκινο ήταν κόκκινο είναι.

Στης γυναίκας μου που η πλάτη είναι μπλε το λέντ ήταν και είναι μπλε

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως με την μπλε συσκευή το led και σε μένα ήταν μπλε και τώρα με τη μαύρη είναι κόκκινο!

Άρα δεν ήταν ερώτηση... ξανθιάς τελικά!

Φαίνεται να βάζουν φωτισμό ανάλογα με το χρώμα του κελύφους.

Δεν το έχω ξαναπετύχει αυτό σε άλλο τηλέφωνο...!

Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση επαφών σε στυλ T9 - σε Ελληνικά και Αγγλικά. Από τότε που το πρωτο-είδα στον dialer της HTC σε Windows Mobile, δεν ξαναγύρισα ποτέ σε κάτι που να μην το είχε. Και η Google ποτέ δεν έφτιαξε κάτι απολύτως ανάλογο (ούτε η Xiaomi, ούτε κανένας άλλος, απ' ό,τι έχω δει).

Επίσης δυνατότητα μεγάλης παραμετροποίησης - καμία σχέση με τους 'μαμά' dialers. Και σε λειτουργίες, αλλά και σε εμφάνιση και συμπεριφορά.

 

Ο καλύτερος που έχω συναντήσει σε Android πιστεύω ότι ήταν ο Dialer One, αλλά σταμάτησε να τον εξελίσσει ο dev, και σε android από 6 και πάνω δυστυχώς δεν κάνει σωστά render το πληκτρολόγιο στην οθόνη (κατά τα άλλα δουλεύει ακόμα μια χαρά).

Ο exDialer (πολύ δημοφιλής) ήταν η επόμενη επιλογή μου (δυστυχώς ο πολλά υποσχόμενος -και τρελλά παραμετροποιήσιμος- True Phone Dialer αποδείχθηκε τίγκα στο bug...)

Δε δοκίμασα ακόμα με άλλον, αλλά καθώς το 'κόλπο' με το στιγμιαίο άνοιξε/κλείσε του 'μαμά' dialer το χρησιμοποιούν όλοι, απ' ό,τι έχω δει (αλλιώς χρειάζεται root για να κάνει clear ένας 3rd party dialer το missed call), λογικά η -όποια- αλλαγή έκαναν τώρα θα πλήξει όλους αυτούς τους dialers...

 

Μόλις -νομίζω ότι- βρήκα και τι συμβαίνει με τον -παλιότερο- file manager που δεν μπορεί πλέον να εγκαταστήσει apk.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και άλλοι file managers, αλλά και εφαρμογές όπως ο client του dropbox (είχε το πρόβλημα για αρκετές εβδομάδες, μέχρι που το βρήκαν και το αντιμετώπισαν με κάποιο πρόσφατο update, διαβάζω τώρα).

Απ' ό,τι βλέπω, η Google άλλαξε τις λειτουργίες του Package Installer στο Android, διαχωρίζοντάς τον σε 2 διαφορετικές οντότητες (για καλύτερο έλεγχό τους), τον permission controller και τον (νέο, προφανώς) package installer (μέχρι το android 9, απ' ό,τι κατάλαβα, ήταν και τα 2 μέρος του installer).

Οπότε, κάποιες παλιότερες εφαρμογές (που μάλλον δεν έχουν ακολουθήσει κάποια νεώτερη οδηγία της Google) δεν βρίσκουν πλέον για να καλέσουν τον (νέο) package installer και δεν... ξέρουν τι να κάνουν πλέον με τα apk αρχεία!

 

 

Edit:

Σχετικά με το lagging...: Τις τελευταίες ώρες που παίζω με το τηλέφωνο, δεν το βλέπω πλέον. Ενώ στην αρχή ήταν ιδιαίτερα ευδιάκριτο, τώρα η συσκευή είναι όπως θυμόμουν την... προηγούμενη ίδια συσκευή μου (θεός σχωρέσ' τη...) με το Android 9 - και δεν μπορώ να σκεφτώ καμία εξήγηση γι' αυτό!

Εκτός και αν κάποια στιγμή που το είδα να κατεβάζει κάμποσα ΜΒ από το δίκτυο χωρίς καμία εμφανή άλλη δραστηριότητα, κατέβασε κάποιο μικρό patch...

Είχα και πριν την ιδέα ότι κατεβάζει μικρο-updates από την xiaomi χωρίς να ενημερώσει το χρήστη, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω... Δεν ξέρω αν κανείς άλλος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

+1000 και από μένα, σε ότι γράφεις.

Σκεψου ότι τον exdialer τον χρησιμοποιω πολλά χρόνια. Πραγματικά δεν θα τα έγραφα καλύτερα. Εμένα μετα την εγκατάσταση και την επαναφορά ρυθμίσεων δεν μ αρέσει η κατανάλωση. Από το πρωί που το έβγαλα, είμαι στο 50 % με 1.30 ώρα οθόνη αλλά το android στο 28% .... Θα το αφήσω μερικές μέρες κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από όσο διαβάζω,το λογισμικό της χαλάει της συσκευές πολύ,και είναι το αδύνατο σημείο της. Πολλά θέματα γενικά σε πολλές συσκευές. Ασταθές θα το χαρακτήριζα, αλλά σκέφτομαι ότι όσο ανεβαίνει σαν εταιρεία, λογικά θα επενδύσει κ άλλο σε αυτό το κομμάτι. Μου θυμίζει λίγο Samsung επί 2014 εποχές που είχα προβλήματα με drain στο τότε s5. Γενικώς εμένα μου άρεσαν οι συσκευές της κ μετά από αγορά ενός άλλου Κινέζου, είπα να δοκιμάσω.

Και γω μετά από επαναφορά και πέρασμα του πακέτου ξανά, είδα ένα 65% στο Android system. Με 4-5 φορτίσεις από τότε, φαίνεται ακόμα να στρώνει η μπαταρία κ σε μένα. Τώρα είμαι ας πούμε με 2.30 ώρες οθόνη και 2.μερες στο 44 %. Οπότε τσεκαρε το πριν κάνεις οτιδήποτε. Και το αντροιντ παίζει πάντα ανάμεσα από 19 με 25%

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω,πως γίνεται να αλλάξει κανείς κάτω τα πλήκτρα,είδα σε ένα βίντεο κάτι πολύχρωμα κουμπιά. Είναι εφαρμογή ή μπορείς μέσω του κινητού,δεν μπόρεσα να το βρώ στο νετ. Ίσως δεν το έψαξα καλά,δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα από Καραβασίλη στο μαύρο. Το μπλε το έχει 300€ συν έξοδα αποστολής βγαίνει στα 310 περίπου €.

 

Τον ρώτησες για την έκδοση?

Στο μπλέ γράφει: "Specifications: Asia Spec with warranty "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...